Haarlems Dusue TWEEDE BLAD Doaderdag 10 Febraarl 1916 Olficieel nieuws. Aan de stafberichlen onlleenen we: WESTELIJK OORLOGSVELD. Van den. Duitschen etaf Ton westen van Vüny hebben Duit- eche troepen do eerste Fransche linie over eon uitgestrektheid van 800 me ter bestormd: Zij namen meer dan 100 gevangenen en 5 machinegewe ren. Ten zuiden van de Sommie drongen de Franschen '6 avonds weer in een Hein stuk Duitsche loopgraaf door. In het Priceterbosoh ie door Duit sche inifanterie een vliegtuig van de Fransc'hen neergeschoten. Het viel brandend neer. De twee inzittenden waren dood. Van den F rantchen staf Dinsdagmiddag laat doden de puit- Bchers twee zwaar geladen mijnen springen ten westen van La Folie, Zii konden enkele loopgraafgedeel- ten. die door de milnontploflfing wa ren vernield, binnendringen en even eens slaagden zii er in. de vlak ach tergelegen loopgraaf binnen te ko men, maar ze worden in den loop van den nacht door een aanval met handgranaten verdreven. Het gevecht duurt voort. OOSTELIJK OORLOGSVELD. Geen der staf berichten brengt be langrijk nieuws. ZUIDELIJK OORLOGSVELD. Van den Italiaanse hen etaf: Door Oosten rijksohe vliegtuigen werden eenige bommen geworpen op Borgo en Caste! Telvana in het Su- gana-dal. waardoor slechts geringe schade werd aangericht. servië, Montenegro, Albanië en Salonlkl. Bericht van den Oostenrijk B c h e n staf De Oostenrijksch-Hongaarsche troe pen trokken over do rivier do Rn (Albanië! en bezetten het plaatsje Preza en de ten noordwesten daar van gelegen hoogten. Het vijandelijke leger, bestaande uit het overschot van de Servische troepen. Italiaanfecihe aifdecflingen en partijgangers van Eesad pasja, ver meed het gevecht en trok terug naar het zuiden en zuidoosten. Alleen bij de bezetting van het plaatsje Valjas (acht K.M. ten N.W. van Torana) had een gevecht plaats, waarin de vijand werd teruggeslagen. Oostenrijksehe vliegers wierpen fn den laalston tijd herhaaldelijk bom men op troepenkaiunon bij Durazzo en de in de haven liggende Itali&an- Bche stoomschepen, In Montenegro blijft het rustig; de ontwapening is afgoloopcn. IN ALBANI3. De „Times" verneemt uit Athene, dat de Oosterijkera naar Tirana op- ruleken, met als einddoel Durazzo zij opereeren in samenwerking met do Bulgaren, die Elbaser bezet heb ben. A'lbaneesche benden steunen de Oostenrijkera en de Bulgaren. Verspreid nieuws van de oorlogsvelden EEN AANVAL OP DEN LINKER VLEUGEL VAN PFLANZER- BALTIN. De „Tageszeitung" verneemt uit het Oostenrijksehe oorlogsperskwar- tier Op den linkervleugel van het leger Pflanzer-Baltin heeft een nieuw opgesteld Russisch legerkorps onge veer half Januari, na een verwoed trommelvuur, den laatste» stoot te gen de vooruitgeschoven stelling op een frontbreedte van een regiment tot in de loopgraven van de eerete linie uitgevoerd. Het is aan een re giment met vier bataljons gelukt, in een tegenaanval do binnengedron gen Russen, die meer dan een briga de sterk waren, met zware verliezen terug te drijven. De Russische linies worden thans na het mislukte offen sief haastig versterkt door een diub- bele bezetting. De Russische artillerie heeft veel Japansohe kanonnen en Japansohe munitie, die aan de merkteekens aan lont en hulzen gemakkelijk te her- kerm «ro zijn. EEN VLIEGERAANVAL. ITct Oostenrijksehe oorlogspers- kwnrtler meldt over het luchtbombar dement aan het Italiaansohe front i Dinsdag vlogen drie watervliegtuigen bij zonsopgang over de reeds klaar lichte Adriatteche Zee naar Gorgo bij Grado en richtten in het aldaar aan wezige Italiaansohe vliegerpark een grooto verwoesting aan. I-Iet onheil was geschied, voordat de Itaiiaansche afweorkanonnen in werking traden. De loodsen stonden in lichten laaie een er van 6lortte als een kaartenhuis in elkaar. De vliegtuigen en de be manning keerden, ondanks het heftige vuur der afweerkanonnen, onverlet terug. DE KONING VAN BULGARIJE is op reis gegaan om een bezoek aan 't Duitsche hoofdkwartier te brengen. Volgens een later bericht ia hij daar al aangekomen. HONDERD NEGENTIEN KOGEL- WONDEN. In eetn hospitaal te Tiverton wordt op het oogenblik een jonge korporaal verpleegd, die 119 kogelwonden heeft. Bijina al de kogels zijn reeds uit de wonden verwijderd. Uit Engeland. ONTSNAPTE KRIJSGEVANGENEN WEEP. GEVAT. Reuter 6eint uit Londen: Luitenant von Schweiniken en de soldaat Heinz Rolimer, die een week geleden uit liet kamp te Dorchester ontsnapten, zijn te Londen gevat. Rohmer in de buurt van de beurs, Schweiniken op Leioester Square. Reiden hadden blijkbaar van de en kele dagen van vrijheid genoten en zij bekenden, dat zo vooral zeer aan genaam hadden gedineerd in de res taurants in het West-End. Zij be schikten over ruime geldmiddelen. Zij wisten de moeilijkheid van do voorschriften der regjstratiewet te ontkomen, door kennis i« maken met een vrouw, die hun kamera in orde hield. Het schijnt dat op den avond van de vlucht er in het kamp van Dor chester een theatervoorstelling weid gegeven. Van deze gelegenheid maak ten do vluchtelingen gebruik. Zij bonden etukken zaklinnen om zich heen, bedekten de handen eveneens ten eimdie te voorkomen dat kieeren en handen door het prikkeldraad zouden worden beschadigd. Schweiniken verklaart, dat hij een bloedverwant is van vorst Bismarck. EEN ARBEIDSCONFLICT. Uit Londen wordt aan de Telegraaf geseind:: Na vergeefsche pogingen om het geschil ln het arbeidersconflict op te lossen, hebben de werkgevers een uil- sluitmg aangekondigd van 80000 arbeiders In de oein«nitfal>riekexi, ijzerfabrieken en ©enige andoren. De scheidsrechter wist gedaan te krijgen dat de uitsluiting pas den 23§tcn Februari in werking zou treden. HET VLLEGWEZEN IN ENGELAND De ..Standard" verneemt van be voegde zijde, dat de regeering geen reden ziet om een politiek van ver gelding te volgen tegen de Zeppe lins. Er zal een minister voor het vJièg- wezen worden benoemd om de lei ding to nemen van den vliegdienst bij land- en zeemacht. UK Frankrijk. ONDERDAK VOOR VLUCHTE LINGEN. De afgevaardigde Ceccaldi heeft 'n motie Ingediend van den volgenden inhoud De Kamer noodigt do regecring uit zonder uitstel door requisitic onder dak te verschaffen aan de vluchtelin gen uit het door den vijand bezette gebied, en wel door beschikbaarstel ling van de woningen, toebehooren- de aan onderdanen van landen, welke met Frankrijk In oorlog zijn, hetzij zij onder rechterlijk beheer zijn ge steld of niet, en bij gebreke van een voldoend aantal dergelijke woningen door requisitie van andero onge bruikte pe meel en, toebohoorende het zij aan departementen, gemeenten of particulieren. In den toelichtenden staat wij'et Ceccaldi er op, dat er to Parijs rumi 2000 woningen zijn, die, vóór den oor log door Oostenrijkers en Duitoehers bewoond, thans onbewoond zijn; 1100 van deze perceelen zijn onder hoedo van een bewaarder gesteld. Ter Zee. DE „MöWE'. „Denkt gij niet dat de Engelsche vloot de „MOwe" spoedig vinden en tot zinken brengen zal?" vroeg een vertegenwoordiger van de „World" in een interview met luitenant Berg, den Duitschen zee-officier, die dc „Ap- pam" naar Norfolk gebracht heeft. door middelen, die nog gofielm wor- den gehouden. Ook dit zou aan kolonel House bij ziin bezoek ie Berlijn zijn medege deeld. HARDEN OVER DEN VREDE. Een telegram uit Berlijn heeft een rnededecling gebracht over hetgeen Max. Harden in een bijeenkomst in de Philharmonie Beide over don oor log. Doch hij sprak niet alleen over den oorlóg maar ook over den vrede, over den tegenstand, die ln het oorlogvoerend Europa nog Bleeds heerschl tegen elke vredesbespreking. Niet alleen omdat de vijanden van Duilsohland nog steeds gótooven aan de eindelijk© overwinning, en de meening bestaat, dat het Duitsche Rijk ten ondergang neigt. In de ge- heele wereld wordt gezegd, dat wie in Duitschland nog zonder uniform rondloopt, behoort tot de knapen, grijsaards, zieken of verminkten, dtit de economische toestand slecht is, en dat een offensief Duitsckkmd vol komen geneigd zal maken, om toe te geven. Dit nu is niet juist, maai de vijanden van Duitschland willen de waarheid niét zien. willen niet er kennen hoe krachtig de polsslag van het Duitsche volk "is. en <fat geen spoor van achteruitgang te vinden is. Harden verzet zich ook tegen de opvatting. dat wet door Duitschland bereikt Is. liet resultaat zou zijn van een teruggang tot barbaarschheid. En hij zeide. dat misverstand en leugen de muren zijn. die moeten worden geslecht voordat van vrede sprake zoJ kunnen ziin. Het valsehe veitrouwen. dat bij de Entente heerscht, belet mi nog het sluiten van een verstandicen vrede. Wordt van vrede gesproken, dan krijgt men te hooren ..weer een bewijs van af matting". De mogelijkheid, onjuiste voorstellingen te wekken, is niet te beletten en hét kan den Duitsdhers koud laten, of hunne woorden onzot- teliik verkeerd worden voorgesteld. „Wij zijn de eenigen in dozen strijd", zeide Harden. ..die mot bet oog op het succes omfer wapenen •het recht hob ben te spreken van dc mogelijkheid om vrede te sluiten. Het optreden van ons leger heelt ons in een posiüe gebracht, waarin wii van een waardigen vrede kunnen en n.ogen spreken. Wii ziin niet te over winnen. ook niet door gebrek aan materiaal en door honger, dat alles is slechts een droom onzer vijanden. Het eenige gevaar, dat bestaat is, dat met ons het geheele werelddeel te gronde gaat. De schu Uiige staats lieden in hot vijandelijke land willen den dag der afrekening verschuiven. Veel ware gewonnen, wanneer men door den wal der regeeringen tot de ziel der volkon kon dringen. Dat wa re de eenige mogelijkheid voor een apoedig eind a Als in Frankrijk gesproken wordt van een vrede, na de teruggave van Elzas-Lofiharingen. dan behoeft men in Duitsabland niet eens de stem te verheffen, om te zoggen dat. wan neer het lot óns zou dwingen, eulk een vrede te onderteek on cn, ongeveer 70 millioen Duitechers dien spoedig weder zouden verbreken. Zulke Fran sche receeringnn zijn echter, nadat de oorlog negentien maanden heeft geduurd, niet als ernstig op te vat ten. berusten op onjutote voorstellin gen. Hot verst ami brengt ons er toe. den viinn'd toe te roepen „Do laatste mogeliikheid, om uwe droomen te verwezenlijken, is slechts te bereiken langs een weg. die over de lijken van Europa voert." ..Willen onze vijanden echter niet hooren. dan rnoet gezegd worden, dat voor ons de oorlog eerst begint, en dat wij dan, ondanks hot geroep van barbaarschheid eens zullen foonen. wat wii nog kunnen. Nog hebben wij niet de overtuiging, dat het om ons bestaan gaat, hebben wii echter die overtuiging eens gekregen, dan wordt het een oorlog, zonder mede lijden en zonder (penarie, dan komt de oude toestand, dat mensdh tegen over meuiseh staat, als wolven. Wil men ons niet erkennen, moet Duitsch- lund in den ban worden gedaan, dan heeft het woord Europa geen zin en inhoud meer. ..Nog is Europa te redden, maar de houding onzer vijanden brengt het in gevaar van vernietiging. Zou men het willen redden ten koste vun lu*t Duitsche Riik, dan vergisse men zich niet. want don zullen middelen wor den toegepast, die. de wereld moge er van denken wat zij wil, 'jubelend door het Duitsche volk tegen den vij and zullen worden aangewend. Een einde moet er aan komen, o»ze vijan den moeten zich herinneren, dat zij menschen ziin, om tenminste te be proeven of niet een vrede kan wor den gesloten die met liun eer ver- eenigbaar ie. Als zij dat niet doen, dan hebben zij. bij al hun physieke dapperheid, bij al hun rijkdom en beschaving, hun pronken met ver sleten „cultuur"-gewaden, niet den moed. In een grooten tiid groot te Onze Laclilioek Moor: „Hij maakt een goed inko men met van kwaad tot erger l« gaan." Smit„IIoc weet hij dat klaar t« spelen Moor„Hij is dokter." ..Ik doe mijn best. niiin arme, oudo moeder terug te vinden", klaagde de landlooper. „Zij heeft in tien lange jaren miin gelaat niet gezien.". ..Dat zal wel waar zijn", mompelde de oude heer, „waarom wascli je hot niet Veel menschen zijn overtuigd, dat hun moeilijkheden andere menschen Lnteresseeron. ..Als ik je een kus geef. roep Je dan je vader T' ..Ja. maar hij is niet thuis." WAT DE RUREN ZEGGEN. Als hij zijn familie 's zomers bui ten laat wonen, leeft hij boven 2ijn inkomen. Als hij 't niet doet. is hij gierig. Ais hij gelukkig is in zaken, dóet hij aan zwendolarij. Als hij niet «slaagt, heeft hii zijn roeping gemist. Als hij weldadig is. doet hij dat uit bluf. Als hij H niet is. heeft hij niets over voor een ander. Als zijn vrouw haar eigen werk heeft, vermoordt zij zichzelf voor haar familia Als zij dienstboden heeft, moest zij zuiniger zijn. voelen en. naderend maar moedig, de geweldige waarheid in het aange zicht te aSen." BELGIë. Een Reuler-berioht uit Rome meldt, dat Z. H de Paus onlangs aan de En tente heeft voorgesteld" onderhande lingen met Duitschland aan te knop pen over de voorwaarde, waarop Bel gië zou kunnen worden hersteld, De geallieerden hébben het aanbod op beleefde, maar besliste wijze afgesla gen. DUITSCHLAND EN RUSLAND. Volgens een Havas-bericht uit Tokio heeft minister-president Oku- ma verklaard, dat Duitschland ook aan Rusland een voorstel tot sluiting van een afzonderlijken vrede had ge daan. maar dat dit voorstel ook van Ru9sisdhe zijde van de hand was go wezen. Allerlei. OVER VERLIEZEN. Reuter seint uit Lond«en Naar betrouwbare inlichtingen, ontvangen door diplomatieke kringen te Londen, was het aantal Duitsche gewonden, dat door België getrans porteerd werd na den Duitschen aan val op Fried zelfs grooter dan het aantal bij het groote offensief te Loos in den vorigen herfst. ITALIë EN FRANKRIJK. De Fransche ministers Briand en Bourgeois zijn naar Italië vertrokken voor een officieel bezoek. De Fransche pers verwacht daar van een meer geregelde samenwer king van Italië met de geallieerden. De „Echo de Paris" schrijft ..Frankrijk zegt tot Italië Er is niets dat ons scheidt en niet6 dat ons scheiden zal waar het er op aankomt, hek liloed onzer zonen te sparen, op dat de overwinning des te vrucht baarder zii. Laten wij bij elkander gaan zitten en overleggen. De „Victoire" laat zich aldus uüt „Italië, gevoelt gij niet. dat deze oor log voor ons een bankroet zal zijn. als hij de broeders van de groote Latiinsche familie niet bijeenbrengt en'een tolverbond en een groote po litieke federatie, die de kiem zal zijn van de Vereenigde Staten van Eu ropa. brengt?" EEN VLIEGER .AANVAL OP DE ENGELSCHE KUST. Het Engelsche ministerie van Oor log maakt bekend, dat Woensdag middag om half vier twee Duiteche watervliegtuigen de kust van Kent naderden een paar minuten later wierpen zij drie Itommen op de lan derijen bulten Ramsgate en vier dicht, bij een school te Broadstairs van deze laatste ontploften er drie. Personen werden niet getroffen en evenmin werd. naar gemeld wordt, schade aangericht, behalve dat eeni ge ruiten vernield werden. Nader wordt gemeld: 'wee vrouwen eoi een kind zijn gekwetst» DE OPPERBEVELHEBBER JN OOST-AFRIKA. Officieel wordt uit Londeai ge seind - Generaal Smith Dorrien heeft om FEUILLETON HECTOR MA LOT. 89) Dat wan de meening «zoowel van do mijnwerkers als van liet publiek de bloedverwanten, de vrouwen, ja zelfs de moeders hadden den rouw reeds aangenomen. Niemand zou meer le vend uit de Truyère komen. Zonder de ulthoozing te doen sta ken. welke onverpoosd voortgezet werd en waarmede men alleen op hield. wanneer aan de toestellen eenige averij was gekomen, werd op lost van den ingenieur, trots alle op merkingen van het publiek, van zijn aitbtgenooten en van zijn vrienden, met de boring voortgegaan. De hardnekkigheid, die aan Co lumbus eenmaal eeu nieuwe wereld ontdekken deed. was ook zijn karak tertrek. Eén dag nog maar. vrienden, zeide hii tot de werklieden. en als wij morgen niets ontdekt hebben, dan zullen wij er van afzien; ik vraag voor uwe kameraden wat ik vragen zou voor u, indien gij in hunne plaats waart. Zijn vast geloof deolde zich ook mede aan dc harten der mijnwer kers. die uit de stad komende, den twijfel van allen deelden, rnuar door hein weder tot eene andore overtui ging ivaren gebracht. En eendrachtig, met elkandór wed ijverend in vlijt, hieven zij voort- werken. "Van den anderen kant moest de gaanderij, waar de lampen bewaard weiden die op verschillende punten was ineengestort; uitgehoosd worden, en dopr alle mogelijke middelen trachtte hii aan de mijn haar slaaht- offers te ontrukken, zoo dezen nog in liet leven moeiden zijn. Den zevenden dag meende de op perman. die bij een afwisseling van posten de steenkolen moest weg halen. een geluid te hooren, dat veel od een zaoht kloppen geleek in- plaats van met zijn houweel te hak ken. hield hii dit in de hoogte en luisterde aandachtig, of hij het ««.•- raas ook kon onderscheiden. II ij meende weldat hij zich vergiste, maar riep tiooh oen van zijn makkers om met hem te luisteren. Beiden buk ten eich met ingehouden adem voor over. en een poos later herhaalde zi.ch zeer regelmatig dat kloppen cn tikken. Deze tijding ging spoedig van mond „Zij zul lie n de .jMöwe" niet her kennen," antwoordde hij. ,Zij is reeds vaak onder de Engelsche vlag aan Engelsche oorlogsschepen voorbijgevaren; zij heeft hun sein«m beantwoord en hun verteld, dat er geen Duitsche schepen in «1e buurt waren. Zij kan eiken naam opgeven dien zij wil, zij heeft geen zichtbaren naam. En als de Engelsohen jacht op haar gaan maken, zal het een mooie jacflit zijn. Zij zal hun ontloopen. Zij Is zoo snel." Luitenant Berg deelde ook nog en kele bijzonderheden mede over het gevecht met de „Clan Mactavieh". Het gevecht was hevig, maar kórt. Met onze eerste twee projectielen schoten wij de brug van de „Olan M."; weg. De ,«Möwo" behoefde niet be ducht te zijn zij was goed beschermd .Aan onze zijde sneuvelde een man en twee werden gewond. Uit Tokio wordt aan de .Morning Post" geseind Volgens den premier, graaf Okoema, heeft Duitschland bij Japan etappen gedaan om de vredes voorwaarden te vernemen. Graaf Okoema verklaarde, dat Japan nooit er in zou toestemmen met Duitsch land, besprek in gem to openen óver den vrede zonder voorkennis en mo dewerking van Engeland. Duitschland en de Vereenigde Staten. Vo.a Wiegand, de Berlijnsche coi"- respondónt van de New-Yorksche World heeft omi onderhoud gehad met don Duitschen rijkskanselier over het geschil tusschen de Ver. Staten en Duitsclilamd. De N. Ct. bevalt; daar over een telegTam, waarvan, wij het volgende ontleen en: „Wat uw regeoring vraagt, zeide Von Bet.lunorwi Hoil weg, is een on mogelijke vernedering. Ik ben ver gegaan tot handhaving van die harto- telijke, vriendschappelijke betrekkin gen rnet Amerika, die tusschen uw land en Duitschland bestonden sinds den dag, dat meer dan 125 jaar gele den Pruisen het eei-slo volk was, dat Amerika's onafhankelijkheid ln zijn oorlog tegen Engeland erkende. Gij weet. dat ik in deze geheele aange legenheid een ruimen verzoenenden geest heb getoond jegens uw land én volk. Ik ben bereid geweest en bén dit nog, om aan Amerika alles toe te staan "wat Duitschland redelijkerwijs kan toegeven, met handhaving van de beginselen der rechtvaardigheid en van zijn eer. Maai' ik kan niet toestemmen in een vernedering van Duitschland en het Duitsche volk, ik kan ons het duikbootwapen niet uiit de handen la ten rukken, ik kan Amerika niet be vredigen en do voortzetting verzeke ren van die hartelijke betrekkingen met een land, dat ieder oprecht Duit- scher waardeert, ten koste van een nationale vernedering. Ik zeg u dit niet met een licht hart, maar ik ben ncij bewust van het feit, dat ik liet gevoelen uitspreek van het geheele Duitsche volk". De rijkskanselier gaf openhartig toe. dat noch de Duitsche regeering, noch het Duitsche volk hfcht,hartig of onverschillig de mogelijkheid- b«> schouw; van een afbreking der be trekkingen mot ee Vereenigde Staten do eeni^o onzijdige groote mogend heid. Maar hij zeide, dat de tekst. Van Lansing's nota hem geen anderen weg liet dam een verwerping, dat geen Duitsche regeering het toestemmen in zulk een vernedering voor zijn volk kon overleven. Hij verklaarde echter, dat hij zijn vertrouw on mogi niet had (Portonen, dat liet gezond vorstand de overhand zou houden bij de eisohen te Washing ton. „Wij strijden voor ons bestaan", zeide hij, „liet Duitsche volk offert eensgezind zijn bloed eui al wat hot heeft voor zijn land. Wij zijn niet in oorlog met Amerika, wij wenechen niet in oorlog met Amerika te komen. Ik heb alles gedaan en zal alles blij ven doen, wat Ln mijn vermogen is om een oorlog to vermijden, maai- er zijn dingen, die ik niet kan doen. Indien in Amerika <ïezelfde oprechte wenschen bestaan om tot een eervolle overeenstemming te komen als bij de Duitsche regeering en het Duitsche volk, zal er geen breuk zijn in de goede betrekkin-gen die 1 1,(2 eeuw tusschen beide landen hebben be staan". Verder schrijft Von Wiegand: In tegenstelling met den toestand Ln vree gere stadia van liet. Lusitanin geschil bestaat er ditmaal geen verdeeldheid of verschil van meening in de regec- ring zelf of tusschen de regeering en hel volk. In de twee dagen sedert mijn terugkeer uit Amerika heb ik, ten einde d.cm toestand te leeren ken nen, tal vaar ministers en vertegon- woordigers van de admiraliteit en den generalen staf, parlementsleden bankiers, en personen uit de handels wereld gesproken. Onder hen bevon den zich mannen, die van' don zomer soms scherp Lu opvatting afweken j van de politiek van den rijkskanse lier. Algemeen steunt men thans de houding van den rijkskanselier en noemt men Lansing's nota onaanne melijk. Reuter seint uit Washington Er moeten naar roer verneemt, en kele. naar het schijnt kleine, veran deringen aangebracht worden in den tekst van de ,,Lusitanla"-overe«n- komst. De tekst wordt dan naar het Duitsche ministerio van buitenland- eclie zaken geaonden, zoodat het on geveer zes dagen znl duren, voordat een en ander te Washington terug zal zijn. Uit da Vareenlgde Statan EEN AANKLACHT TEGF.N DUIT- SCHF. CONSULAIRE AMBTE NAREN. Reuter 6eint uit Washington: Aan het departement van justitie 1s bericht ontvangen, dat Bopp, consul- generaal van Duitschland te San Franoisco. is aangeklaagd in verband met de zaak van Crowley, die in No- vemiber j.I. in staat van beschuldi ging werd gesteld wegens het zenden van geld Ier «bevordering van de ver nieling van schepen, geladen met mu nitie voor de geallieerden. De viceconsul von Schack te San Francisco is eveneens aangeklaagd. Hij wordt be«schuldigd betrokken te zijn geweest bij het complot om tun nels m de lucht te laten vliegen en 't vervoer van ladingen tarwe naar Engeland te belemmeren. Over vrede. DUITSCHE VREDES VOORWAARDEN Het „AlKemeen Handelsblad" schrijft Kolonel House, een vriend van President Wilson, was door dezen naar Europa gezonden, ln een ge heime zending, doch waarschijnlijk in verband met den oorlog, ten einde ta trachten de stemming der oorlog voerende mogendheden te poteen, over de mogelijkheid om vrede te sluiten. Over de resultaten van dit bezoek van kolonel House. die. na Berlijn bezocht te heibben en daar met ver schillende autoriteiten te hebben ge sproken, en te Genèvc een conferen tie te hebben gehad mot den Aaneri- koanschen gezant te Weenen, van Pariis naar Londen vort trok, is na tuurlijk nog niets bekend. Het is duidelijk, dat kolonel House eerst na zilin terugkeer te Washington aan den president der Vereenigde Staten verslag zal doen van zijn bevindin gen. En hij kan dat eerst doen. na ziin conferenties te Parijs en te Lon den te hebben gehad. Het is ondenk baar. da', de resultaten van zijn ge deeltelijke enquête nu reeds bekend zouden ziin. Toch weet de „Mor ning Post" (mem zie ons vorig num mer onder «Telegrammen Red. H.'s D.) nu al mede te deelen, dat, naar kolonel House gemeld heeft, Duitschland bereid is over vredes voorwaarden te onderhandelen, döéh dat de geallieerden ouder de tegen woordige omstandigheden tot geen vredesonderhandelingen bereid zijn. Nieuw is dat niot. en de „Morning Post" behoefde dat heusch hief in telegrammen uit Lugano en Wash ington te malden. De redevoering van den Duitschen Rijkskanselier in de Riiksdagzitting. in antwoord op do interpellatie der sociaal-democraten, was een voldoend bewijs, dat Duitschland geneigd is, vrede te sluiten, onder de door Duitschland te stellen voorwaarden. Maar tevens is bii de besprekingen over die rede voering genoegzaam gebleken, dat de Entente niet geneigd is daarop in te gaan. De Morning Post" weet echter verder, uit het nog onbekende, waar schijnlijk umk niet opgemaakte ver sing van kolonel House mede te dee len. dal, Duitschland vrede wil slui ten op voorwaarde van herstel van den toestand voor <fon oorlog be staande. dus met ontruiming van Frankrijk en Bolgie. en niet terug gave zijner koloniën. En in een ander bericht, dat de zonderlinge reis gemaakt heeft van Lugano over New-York—Washington naar Londen, wordt gameid, dat hooge financieels kringen in Duitsch land voor een financieelen Krach vreezaio, zoo de oorlog nog langer duurt, en bij de regeering ernstig aandringen op het sluiten van vrede. Daarbij zou Duitsohlund alle bezette gebieden willen ontruimen, en slechts van Polen een autonoom koninkrijk willen maken, als bufferstaat tus schen Duitschland en Rusland, met een Duitschen prins als koning. De kanselier zou stappen gedaan heb ben. om die voorstellen aan de ge allieerden mede te deelen. Het blad weet dan nog verder mede te deelen. dat zoo deze aanbieding verworpen wordt, Duitschland den oorlog nog ontzettonder zal maken. beid als hii kalm gebleven was onder den spot en den twijfelhij dacht slechts aan de redding en. om zoowel de belangstellenden als de bloedver wanten te verwijderen, beval hij den soldaten, om de gang af to zetten en te zorgen, dat de arbeiders eene vol doende ruimte behielden. Het kloppen was zoo zwak. dat men onmogelijk dc juiste plaats be palen kon, vanwaar het kwam. Tocli was de aanwijzing duidelijk genoeg om zich te overtuigen, dat de arbei ders, die aan de overstroomingen ontsnapt waren, zich in een von de drie ziigangen der oude werken be vonden. Niet één put, maar drie «zou men moeten graven, om de gevangenen te kunnen bereiken. Als men meer gevorderd was en men daardoor beter zou kunnen liooren. kon men altijd een der schachten, die niet meer noodig waren, wijs geven, om alle krachten aan de goede aan te wenden. Het werk werd met meer Ijver nog dan te voren hervat, en de maat schappijen uit den omtrek zonden om striid hun beste werklieden naar de Truyère, De hoop die weder bij een ieder onder het graven levendig was ge worden. nam toe. naarmate men de gang naderde, en het water Sn de putton daalde. Toen wij in onze zijgang het klop pen van den ingenieur hoorden, maakte zich dezelfde gewaarwording van ons meester als toen wij het water hoorden uitpompen. Gered 1 Het was een vreugdekreet, die ons aller borst ontsnapte en zonder ver der na te denken, meenden wij, dat men ons weldra de hand zou reiken. Daarop maakte weder, cvonals na het uithoozen van het water, deze blijdschap voor diepe wanhoop plaats. Uit het houwen en graven maakten wij spoedig op. dat dc arbeiders nog ver verwijderd waren. Misschien nog tien. mogelijk wel twintig meter. Hoeveel tijd was er noodig om die dikke steenlaag te doorboren Onze berekeningen waren zeer verschil lend: een maand, een week. minstons zes dagen. Hoe zonden wij het nog een maand, een week. zes dagen kunnen uithouden Wie van ons zou er nog tcs dagen leven? Hoe lang waren wij reeds zon der eten geweest De meester was <ie eenige, die nog eenige blijken van moed gaf, maar od den langen duur begon ook hij ir» ouzo neerslachtigheid tc doelen, en verminderde langzamerhand zijn ver trouw en. (Wordt vervolgd tot mond en zonder dat het door iemand geloofd werd. kwam het den ingenieur tor oore. die onimddoUijk naar de gang snelde. Hij 'had dus oindelijik gelijk I Er bevonden zich in de mijn ruog leveiwlój wezens, die gered konden worden. Velen hadden hem gevolgd; hij baande zich een weg düor de mijn werkers en luisterde aandachtig, maar hij was zóó zenuw ach tig en beefde zoozeer over ziin gansolie lichaam, dat hii niet in staat wan te luisteren. Ik hoor niets, zeide hij wan hopend. Het is de mijngeest, ant woordde een workman hij wil ons een trek spelen en hij klopt om ons Ie misleiden. Maar de beide houwers, die het eerst het geluid gehoord hadden, hiel den vol. dat zij zióh niet hadden ver gist en dat hun kloppen beantwoord was geworden. Het waren mannen van ondervinding, die in do mijnen oud waren geworden, en wier woor den gezag hadden. De ingenieur verwijderde allen, die hern gevólgd! waren, uit do gang. en van de werklieden, die een koten hadden gemaakt om de steenkolen wee te dragen, behield hij er slechts twee. Daarop liet hij door een herliaolde- lük gereeeld kloppen de gevangenen waarschuwen waarop hij telkens we der niet ingehouden adem luisterde, of zij ook eenig sein terugzonden. Na een oogenblik wachtens hoor den zij zeer in de diepte eenig ge duid een zacht kloppen, waarvan de «lagen elkander sn«-l opvolgden en hun tot antwoord dienden. Klop nogmaals en met groote tusschenpoozen, oru ons te overtui gen. dat het nieti de echo van ons kloppen is. De houwers klopten, en oogenblik- kolijk hoorden zii denzelfden klop. die als antwoord der mijnwerkers golden moest. Alle twijfel was thans opgeheven zij leefden nog en men kon hen red den. Het nieuws verspreidde zich met bliksemsnelheid door de stad en een nog talrijker en nog ontroerder me nigte dan den dag van het ongeval, snelde naar de Truyère. Vrouwen, kinderen en moeders, alle bloedver wanten der slachtoffers, kwamen bevende van angss of vol hoop, in diepen rouw gedompeld, naar de plaats des onheils. Hoeveel leefden nog Velen mis schien De uwe ongetwijfeld, maar de mijne misschien Men had den ingenieur wel om den hals willen vallen. Maar hij behield onder die uitgela ten vreugde evenzeer zijne bedaard-

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5