pvondheidsredenon hot opperbevel Sn Ooet-Afrika reorgeleKd hij wondt Hoor Kcneraal Smuts, den Zuid- Afrik aanschcti minister voor de Landsverdediging. opgevolgd. Stadsnieuws Het Tooneel TOURNéE DE COMéDEB FRANQAISE. MIQUETTE ET SA MèRE. 'Comédie gaie de R. de Fiers at G. de CaiUavet Dit was woer ws geacheveerde en 'Reanimeerde voorstelling van het Fransche geselschap, ons Fransche gezelschap, zou ik haast schrijven. Jammer, dat do belangstelling van het publiek niet grooter was! de zaal was opvallend veel leeger dan bij de vorige bezoeken van Max Póral en zijn mede-artisterv Wat de reden hiervan zijn mocht? Mogelijk, dat de situaties in het stuk waarvan de inhoud vrij algemeen hekend mag boeten zóó vjoor en door Fransch zijn, dat wij het met oroze HoMandsche oocron ietwat of liever heal vreemd aankijken. Maar dat zou dan een avereohtsche reden zijn; want wat kan men bij een voorstelling door een Fransch gezelschap beter verlan gen dan de verbeelding op het tooneel van door em door Fransche toestan den? Het zal in Frankrijk ook wel niet eiken dag voorkomen, dat een eerza me burgerweduwe, (al heeft ze dan ook, zooals Miquette's moeder, eeni- ge adellijke of voorname voorvaderen) plotseling met haar dochter, met wie zij tot nu toe in een sigaren-dépot de kost verdiende, naar Parijs trekt, daar aan een vaudeville-theater gaat en ten slotte met een geboren Markies in het huwelijk treedt; maar toch wordt al dit onwaarschijnlijke in de Fransche opvattingen van het too neel mogelijk, zóó mogeilijk ten min ste, dat er een blijspel op gebouwd kan worden. En een aardig blijspel! Miquette et sa mère vertoont fijne trekjes, zoo in de figuur van het jon ge meisje Miquette, die hoe naief en kinderlijk zo zijn moge toch telkens door haar instinct gewaar schuwd wordt, wanneer gevaar dreigt en dan dit gevaar met tact weet te ontwijken. En die tevens vrouw ge noeg is om gebruik te maken van de bevoorrechte positie die een bekoorlijk uiterlijk geeft. Blanche Derval be lichtte in haar spel alle kanten van dit jonge meisje en wist wat een groote deugd is voor deze rol steeds eenvoudig te blijven. Een complimen tje voor haar smaakvol, fijn toiletje in de laatste acte! Ook aan Le Comte Urbaine gaven de schrijvers van het stuk aardige trekjes; deze jonge man, die onhan dig en schijnbaar dom, toch zoo ge voelig weet lief te hebben en bij alle lachwekkendheid toch voor zich in neemt, kan gemakkelijk te scherp ge typeerd worden naar den belachelij- ken kant; Max Péral wist dit te ver mijden; zijn type werd geen charge, 't was fijntjes gedacht, zooals hij dien jongen man voor ons zette. Deze ac teur beviel mij hier vrij wat beter dap in zijn drukke schetterige doen als Le danseur inconnu; zijn spel als Ur baine had karakter. Tournis valt te roemen als Le Mar quis; Rousseau had van d en ij delen, zwetsen den acteur Monohablon een karikatuur gemaakt, die als zoodanig lang niet slecht was; alleen mislukte hierdoor zijn poging om op een gege ven oogenblik zooals de rol vraagt een gewoon mensch te zijn. Het spel van Mme. Olga Letranqois als Madame Grandier had sterker ge typeerd kunnen zijn en vooral hadden we graag in de Mme Grandier van de eerste twee neten wat meer willen zien van de Mme. Grandier uit de laatste acte en omgekeerd; t schenen nu twee gansoh verschillende persoon lijkheden. De kleinere rollen vonden allen een voldoende vertolking. Over het geheel een goed-voorbcrei- de, verzorgde voorstelling. ANNA VAN GOGH—KAULBACH. Broad an koffie. Dominee Kolkmeyer, predikant aan de Baptistengemeênle op de Park laan, was de eerste, die er me© be gon. nu vijf en twintig jaar geleden. Wie honger had en 's morgens geen kans had op een ontbijt, kwam In 't kerkgebouw, de üornpelaarokerk zoo als de spraakmakende gemeente zei- de, en kreeg daar brood en koffie. Een paar jaar heeft hij dien arbeid voort gezet. Toen hij niet meer in de gele genheid was, om aan bet werk deel te nemen, vond hij anderen bereid, de taak, die hij op zich genomen had, voort te zotten. Do heeren W. B. Gus- kens en Van der Vaart hadden al vau de oprichting af medegeholpen en zij, geassisteerd door anderen, kwamen voortaan ïederen morgen van No vember tot Maart iederen morgen om half zes en zorgden voor honderden 'hongerige magon. In den loop der jaren namen velen deel aan de uit- deeling, totdat thans de Commissie bestaat uit de heeren London, voor zitter. v. d Vaart, Heins, Guskens en Miezérus. Die commissie heeft giste ren. Woensdag gejubileerd Een oogenblik mag voor die her denking de aandacht gevraagd wor den. Als je in 't centrum van de stad Aoont en je slaapkamer is aan de straat gelegen, dan hoor jo ze in dc vroege ochtenden van November, De cember, Januari en Februari. Do hon derden kinderen, die brood en koffie gaan nuttigon en zich niet kunnen verdiepen in de bewering van hen, die zich om zes uur nog eens hebben omgedraaid en tot zichzelf brommen, dat liet geen weer is, om een hond op etraat te jagen. ■Daar kunnen ook de Commissiele den zicli niet mèo inlaten. TToë ver leidelijk de veeren ook zijn, de heer London weet, dat aan de Kleine Hout- brug een troepje kinderen op hem slaat te wachten en met hem mee zal trekken naar het lokaal, waar het ont bijt der armen wordt genuttigd. En de andere heeren brengen allemaal op hun reis naar 't lokaal de vroegste klanten mee, die 't eerst geholpen zullen worden vóór degenen die wat later komen, tot half negen toe, den tijd, dat de ouderen kuronea komen en eten. En iederen dag herhaalt 't zich.de Commissie komt en de kinderen ko men. wel te verstaan, zoolang er ook geld komt. Vergoten de weldadigen de brood- en koffieuitdeoling dan moet noodgedwongen stop worden gezet, zooals ditmaal twee dagen 't geval was. Toen durfde men 't weer aan. en tot het einde van doze week heeft men Êcunnen volhouden. Dan is 't voor ditmaal weer afgeloopen. 't Werk van Dominee Kolkmeyer is Wijven voortleven, hoezocr ook wij zigingen aangebracht werden. Hoe- vele malen is men bijvoorbeeld wel niet verhuisd! Van de kerk aan de Parklaan naar het oude Paleis van justitie in de Zijlstraat vervolgons naar den Doelen, 't Lulhersohe Wees huis in de Zuiderstraat, het Pand en ten slotte in do oude Rijksleerschool. Wijzigingen ook wat het aantal deel nemers betreft. Men heeft jaren ge had dat er 1100 kinderen kwamen ontbijten. In de laatste jaren wezen de cijfers telkenmale vermindering aan van het getal kinderen, dat des ochtends kwam, totdat dit met den oorlog weer wat steeg. Herhaaldelijk schreven wij over *t werk en over de Commissie, waarvan drie leden de 70 reeds gepasseerd zijn. De arbeid kan bekend geacht worden en gelukkig is, hoewel veel gevraagd wordt, de brood- en koffie- uitdeeling niet vergelen. Aan het jubileum was een kleine feestelijkheid verbonden voor de kin deren. Zij waren Woensdagmiddag tezamen gekomen in het Gymnastiek lokaal van de voormalige 6chool aan hel Sofiaplein. Daar werd een pop penkast vertoond en piano gespeeld en allen kregen een krentenbroodje bij 't naar huis gaan. De heer London, voorzitter van de Commissie, had een aardig bloemen mandje ontvangen. Onder zoo'n zes honderd kinderen, van 5—12 jaar, was natuurlijk een zeer feestelijke stemming, soms waren ze wel wat heel luidruchtig, maar 't was ook 't «enige pretje dat zoo voorkomt in 't trieste leventje van de stumpers 1 Rubriek voor Vragen Gas bonneerden hebben het voorrecht, vragen op Teraohilleod gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te senden bij do Redactie van Haarlem'» Dagblad, Groote Houtstraat 65. Alle antwoorden worden geheel kostoloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam cn woonplnats ven den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG-: 1. Hoe komt het dat de tiid van zonsopgang tot 12 uur kor ter is dan de tijd van 12 uur tot zons ondergang? 2. Hoe komt het dat mi de dagen 's avonds meer lengen dan 's mor gens? ANTWOORD: Beide verschijnse len. waaromtrent opheldering wordt gevraagd, zijn een gevolg van het feit dat de zon haar iaarl. baan aan den hemel niet steeds met dezelfde snel heid doorloopt Daar een etmaal (24 uur) de tijd is, die verloopt tus- schen twee standen der zon juist in de liin Noord-Zuid. zouden tengevol ge van bovengenoemde ongelijke be weging. de- aarde niet iederen dag evenveel om haar as moeten draaien om de zon weer in de liin N.-Z. te krijgen, m. a. w. oen etmaal zou niet steeds even lang zijn. dus ook niet de uren, min. en sec. Om den juisten ti»d weer te geven zouden we dus klokken moeten hebben, die nu eens langzamer, dan weer sneller liepen, wat ondoenlijk is Daarom heeft men er wat op bedacht Men stelt zich n.l. voor dat eon zon steeds met de zelfde snelheid voortgaat en naar deze ge- dachtezon (de „middelbare aon" ge noemd) regelt men den tiid. De ware zon nu is natuurlijk soms vóór soms achter bij deze denkbeeldige. Vier maal in het jaar zijn beide precies ge lijk. Wanneer nu de ware zon achter is bij de middelbare, dan is. als deze laatste de lijn N.-Z. passeert (12 uur), de ware zon nog dichter bij 't Oosten dan bij het Westen, dus om 12 uur is de tijd sedert opgang ook korter dan de tijd, nog tot ondergang der ware zon. (le vraag). In Jan. nu werd de achterstand der ware zon steeds grooter, dus ook werd hot \ersolul tusschon opgang toi 12 uur en 12 uur ondergang dor ware zon grooter. Daar echter de da gen in hun geheel steeds lengen, lieoft dit grooter worden van 't verschil ten gevolge, dat t lengen na 12 uur (dat is 's avonds) op grooter schaal ge beurt dan vóór 12 uur 's morgens). (2e vraag). Dit zal zoo zijn tot ongeveer half Febr., dan is de achterstond zoo groot mogel'ijk geweest en begint do ware zon die middelbar© weer in te halen. Den heer A V. te Vijfhuizen. In formeer dit aan het Ministerie van Oorlog. Uit de Omstreken Overveon. Benoemd is tot tijdelijk onderwij zeres aan de openbare school te Heer Hugowaard. mej. A Jonskens, te Overveen. Beverwijk. In de zitting van den Raad der gemeente wórd onder meer besloten adlhesic te betuigen aan het adres van de gemeente Velsem in zake het varen van eon tweede pont. Tot lid der plaatselijke schoolcom missie in plaats van den heer dr. Lijnkamp, <lie voor een herbenoo- ming bedankte» word gekozen de heer L Velthuyzen v. Zanten. Voorts werd zonder hoofdelijke stemming besloten het perceel hoek Zeestraat—reestraat, thans als Bulpposlltan/toor in gebruik, zoodra de termijn van verhuring aan het Rijk is verstreken, te slöopen, om aldus een beteren toegang tot de Zeestraat te verkrijgen. Binnenland TWEEDE KAMER. Men seint ons uit 's-Gravenhoge t In de Tweede Kamer was de voort zetting over de discussie over het ontwerp tot bestrijding van mond- en klauwzeer aan de orde. De heer Teenstra bestreod de po ging van den Minister, om de Kamer on do aangenomen motie to doen teugkomen. Hij wraakte de adressen der deskundig an en meende, dat de Minister met medewerking van dn Landbomwereenigingen de ziekte moet bestrijden zonder afmaking als stelsel. Zet de Minister het plan door, dan moet hij niet 2. doch 10 millioen aanvragen. Spreker bleef de afma king. ook als straf wegens verzwij ging der ziekte, veroordeelen en ont raadde om alle redenen het ont werp. De discussie duurt voort.. In den aanvang der zitting waren ingekomen de Koninklijke besluiten, houdende het ontslag van Minister Treub en de benoeming van den heer Van Gijn tot Minister van Finan ciën. (Reeds in een gedeelte van ons vo rig nummer opgenomen). Na don heer Teenstra bestreed gis teren ook de heer van de Velde de aanvraag van twee mLUrócm door den Minister van Landbouw voor de be strijding, door afmaking, van 't mond- en klauwzeer. Hij keurde 's Mi nisters reactie tegen de motie-Teen stra ernstig af en meende dat de Min. verplidht is de wel boe te passen, die niet enkel afmaking voorschrijft, maar ook andore middelen aangeeft, die zeer wel zijn toe te passen; wil do Minister bij aanneming der wet alleen afmaking als middel van bestrijding aanwenden? Zoo ja, hoe lang? Ook met het oog op onzen door den wa tersnood zoozeer geteisterden veesta pel kwam de spr. tegen de afmaking en masse op. Daarentegen verdedigde de heer van Nispen van Sevenaer 't afma- kingseysteem, zij 't ook noode. Hij ge voelde iets voor de bezwaren tegen 't ontwerp, na de motie, maar achtte afmaking 't ©enig afdoend middel, even als de Goid. Boerenbond. Overi gens drong spr. aan op 'l uitschrijven van een prijsvraag tot 't verkrijgen van een serum tegen mond- en klauw zeer, waarvoor spr. oen hoog© premie, ver boven de f 100.000 zou willen uit loven, ai ware 't eon miUioen. Evenzoo nam de hoor Beokers het voor den Minister op die op zijn stuk blijft staan in 's Lands belang en vast houdt aan 't- afmakings-stelsel dat, al is er veel verschil over ondier des kundigen, In de prartiijk goed heeft gewerkt, beter ook dan isolatie. Hoewel voor 's Ministers wijze van afmaking, meende de lieer Boissevain dat na de motie de Minister zich daaraan had moeten houden. Hij ont raadde dan ook nu verder te gaan, voor dat de financieele regeling er is omtrent hetgeen de veehouders bij afmaking zullen hebben bij te dra gen. Volgens dan heer Scheurer wist men eigenlijk van de ziekte niets em waar met de afmaking geenerlei re- sul raat is bereikt, meende-hij dat dit stelsel moet worden verlaten en dus 't voorstel des Ministère afgewezen. Daarentegen zette de lieer van Fo rrest naden- uiteen dat 't stelsel van isoleeren niet behoorlijk Hoe te passen is; wil men dus geen afmaking, dan moet men het vee maar laten door zieken. Dat nu achtte spr. 't grootste ge vaar en hij zou den Minister dus in deze volgen. De lieer van Doorn was van mee ning dat t met de ziekte niet zoo erg is gesteld om 't afma&kstolsel te recht vaardigen; slechts 1 pCt. is door ile ziekte aangetast en in die omstandig heden vond hij dat de Minister geen recht had om de uitspraak der Ka mer ter zijde te leggen. Minister Posthuma verdedigde uit voerig zijn ontwerp on zijn houding j tegenover de Kamer. Hij was bereid de uitspraak dor Kamer te eerbiedi gen; maar met allo deferentie voor de Kamer 't ging niet. Voor de isolatie had hij minstens 440 man van 't ge neeskundig staatstoezicht en militai ren noodig als zich de ziekte uitbreidt llij kon die niet krijgen. Daarom kon hij niet isoleeren. Wat dan? Voor 't belang van het vee-export en dat dor boeren was bij den gunstigon stand der ziekte alleen voortaeUing van de afmaking mogelijk. Daarom kwam hij tot overleg bij de Kamer terug. Zij moest de verantwoordelijkheid aan vaarden als zij niet met den Minister meegaat Ook isoleeren zou duur zijn. Hij vroeg geen blanco crediet; als er meer geld noodig bleek, zou hij het tijdig aanvragen. De Kamer moest weten wat zij deed. Na uitvoerige replieken, waarbij do meeste sprekers zich onvoldaan toon den .an nadat de Minister had ver klaard dat zoo de Kamer het oniliworp afwees, hij minder met den Min iel,er van Oorlog overleg zou plegen om oen isolatie-stelsel in te voeren, met afmaking alleen waar afzondering onmogelijk is, ging men tot stemming over. De stemmen staakten, S2 vóór en 32 tegen art 1. Na de pauze zou opnieuw gestemd worden. Vanmorgen is de beraadslaging aangevangen over het eeds voorst cl. MISDAAD? In het Staalduinsche bosch te Hoek van Holland is, naar de Telegraaf meldt, bet lijk gevonden van don rijksveldwachter IL J. N. HET DIENSTWEIGERINGS MANIFEST. Da De Baan te Oen kerk en ds. Van Dobben te Pictersbierum hebben hoo- ger beroep aangeteekend tegen de vonnissen der rechtbank te Leeuwar den, die hen wegens opruiing hoeft veroordeeld tot f 75 boete of 30 dagen hechtenis. Da. Sevenater te Beetgum hoeft in deze straf berust Ernstig ongeluk. Men meldt ons uit Vlissingen: Woensdagmiddag is door een Hol- landsohe onderzeeboot door ontijdig afgaan een torpedo afgeschoten, die terecht kwam in het betonwerk der aanlegplaats van de Mij- ..Zeeland" aan.de haven. Daar waren personen aan het werk, terwijl er zich ook ee- noge burgiers bevonden. Een machi nist weid gedood, 4 personen even eens van de marine, werden zwaar gewond, 2 personen worden vermist. Minstens 10 of 12 anderen, waaronder een aantal burgers, werden licht ga wond. De correspenderrt van 't Alg. Han delsblad te Viissingen meldt: Zoo juist hebben wij nog eens een kijkje genomen in de omgeving der Buitenhaven, waar liet ongeluk met de torpedo plaats had. W Ij konden de havenkade bereiken, waar van af men de getroffen ponton kan zien liggen. De punt, aan welke de torpedo bin nendrong, is een groot eind verzakt. Een brandspuit ls op de hellende pon ton geplaatst en door pompen houdt men deze drijvende. Het ijzerwerk, dat de ponton van den. wal afhoudt, is afgebroken. Van een persman, die op het oogenblik van het ongeluk ter plaatse aanwezig was, vernemen wij, j dat men eerst dacht aan het werpen van een bom uit een vliegtuig of lucht schip. De slag was bijzonder hevig. De onderzeeër lag met den kop naar de getroffen ponton, waarop zich op het oogenblik dat de torpedo afging juist een landingsdivisie van een der oorlogsschepen bevond, in afwachting van het embarkeeren. Een groot won der, dat niet meer slachtoffers te> be treuren zijn. Het 1 iiik van den. gedooden korpo raal-stoker was ontzettend verminkt. Hot is naai- het lijkenhuis op de alge meen© begraafplaats overgebracht. Aan een der booten van den Pro vincialen Stoombootdienstop de VVes- terschelde is ook vrij groote schade aangericht- Een stuk van het projec tiel ging dwars door de boot heen. Alom v.-as men bezig in de omgeving de gesprongen ramen dicht te timme ren. Ook werden hier en daar kozij nen beschadigd. Zoo long het licht was trokken vele nieuwsgierigen naar de Buitenhar ven, maar zij worden op grooten af stand gehouden. De namen der slachtoffers zljin: korp.-machin'edrijver 2e kl. J. Havers, gedood; pijper le ld. H. Bonhoffer, niet levensgevaarlijke hoofd- en been wonden; korporaal-monteur D. P. van Diejan, niet ernstige gezichtswond; kor por aal-ma chinedr ijver 2e kl. F. J. Koek, ernstige doch niet levensge vaarlijke hoofdwond; korporaal tor- pedist J. F. L. Daane, niet ernstige voetwond; machinedrijver-majoor M. Beets, ernstige doch niet levensgevaar lijke voetgewrichtswond. HET ADRES-VAN AALST c.a De Tweede Knmer heeft het adres van do heeren C. J. K. van Aalst e.n. (vergezeld van oen aantal verklarin gen van ad'haesie) betreffende het door mr. Treub gevraagde ontslag als minister van financiën, gestdld in handen van do commissie voor de verzoekschriften. INGEZONDEN MEDEDEËLINviEN k 30 Cts. per regel BEWARING VAN INBOEDELS Id afzonderlijke, afgesloten Da- waarkamin. Hiiun hebt 74. r. HOOGEVEED In. (TELEFOON 1886). GEMEENTERAAD Vergadering van dien Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 9 Fe bruari 1916, 's namiddags ten 1 1/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). VoorzitterJhr. mr. W. B. Sand- berg. Burgemeester. Afwezig zijn de heoren Bruch en Van Rossuin. D© heer VAN LIEMT woont, voor het eerst na zijn ongesteldheid, de Raadsvergadering weer bij. PUNT L 1. Mededeelingcn en ingekomen stukken. De VOORZITTER deelt mede: a dat zijn gestold in handen van 'B. en W. om advies: lo. eon voorstal van de heeren Poppe, Nagtzaam en Spiesz, om ge bruik te maken van de bevoegdheid, bedoeld in art, 7 par. 1, sub. 1 der Drankwet; 2o. adressan waarbij aan genoemd voorstel adhaesie wordt betuigd van <le afdeeling Haarlem vau de Natio nale Christen Geheelonthoudersver- eemging, het Bestuur van het Zang koor „Kunst Adelt" ©n do afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vereeni- ging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken; a. dat zijn ingekomen: lo. een voorstel van B. en W. tot wijziging van het uitbreidingsplan voor de gronden gelegen tusschon dan Zijl weg ©n do Brouwersvaart; 2o. een schrijven van den lieer C. L. W. van IJsöndiijk, houdend© mede- deeLinig dat hij ontslag neemt als lid dor Plaatselijk© Commissie van Toe zicht op het lager onderwijs; 3o. éen verzoekschrift van Mej. W. C. Tideman om eervol ontslag als loerares aan do Meisjesschool voor middelbaar onderwijs; 4o. een schrijven van hot bestuur der Schuurman Schimmel1 van Oute- renlstichting, houdende mededeel in g van d© benoeming van Mr. A S. Miedema tot lid van genoemd bestuur in plaats van wijlen den beer U. J. Versfeit; do. ©on verzoekschrift van Dr. M. C. A. Bij leve ld om te worden herbe noemd als gemeente-heelkundige; 6o. het verslag over het jaar 1915, van da Commissie lot wering vau schoolverzuim. 7o. een adres van het bestuur der afdeeling Haarlem van een Neder- landschen Roomsch Katholieken Volksbond, inzake het staken der uit- keering aan werklooz© grondwerkers, bloemisten en zandsclnppers door he. Gemeentefonds ter bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid; Se. een schrijven van Gedeputeerde Staten dor provincie N.-Holland ten geleide van de door hen vastgestelde rekening en verantwoording der ge meente. dienst 1914; 9o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van de door hen goedge keurde begrooting der gemeente, dienst 1916; lOo. brieven van dezelfden, ten ge leide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten van: 5 Januari jl. No. 13 inzake waar borging van tuinbouwcrodieten; 5 Januari jl. No. 14 inzake heb on dershands verpachten vau liet buffet in hot slagersgezollenlokaal van het Openbaar SI achthuis; c. dat de heer Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen heelt bericht, dat hij zijn benoeming bot Curator van het Gymnasium aanneemt: d. dat door B. en Vv.i la is benoemd tot plaatsvervan gend lid van de Commissi© van Ad vies, bedoeld in art. 35 van het werk liedenreglement de heer J. F. Huis wil; 2o. eervol ontslag is verleend aan: a. W'. Sanders als ambtenaar be last met de inning van haven- en kaaigeld; b. H. J. van Eskert als bewaarder aan school No. 8; e. dat B. en W. voorstellen in hun ne handen te stellen ter afdoening: lo. een verzoekschrift van VV. Kap itein inzake de betaling van loon voor Zandagsarbeid, dat hij beweert te hebben moeten genieten vau 1885 1895; 2o. een verzoekschrift van Joh. Osieck inzake de betaling van school- geld; 3a oen adres vau de Erve H. de Jong. koninklijke Cacao en Chocola defabrieken „de Zaaustroom" te Wor- merveer, waarbij tor kennisneming wordt gezonden een boekje voor de leerlingen der hoogste klasse van de openbare lagere scholen, getiteld: „Onze Cacao en Chocolade". PUNT 2. B. en W. stellen voor. ter hunner beschikking te stellen een bedrag van 100.—, om. indien de uitvoering der plannen zal zijn verzekerd, te strek ken als bijdrage in de kosten van een tentoonstelling en congres op het gebied der gcrneente-finonciën, in de maand September 1916 te Amster dam te houden door de Vereeniging van ambtenaren der gemeente-finan- ciën. Wordt goedgekeurd. PUNT 3. Voor het herstellen en onderhouden van oen der ziekontransportwagens word een bedrag van /300 toege staan. Nader is gebleken, dat de wielen van dat rijtuig moeten vernieuwd worden, en dat, om die wieion tevens van gummibanden te kunnen voor zien, in bet geheel een som van f 675 zal bonoodigd zijn. B. en VV. stellen voor liet beschikbaar gestelde bedrag met I 375.— te verhoogen. De heer KOEN duet oen vraag over het rapport van den Directeur van O. Werken. De VOORZITTER zegt. dat. hot rij tuig, dat in dit rapport bedoeld wordt, nog veel verbeterd kan worden en er dus niet een geheel nieuwe behoeft te komen. Vandaar dit voorstel. De hoer VAN DE KAMP dringt aan op vernieuwing der brancards. Pa- tiénten daarmee vervoerd, zeiden dat de overbrenging wat te hard was. De heer POPPE onderschrijft dit. De VOORZITTER zegt, hoewel deze zaak niet aan de orde is, overweging toe. Hot voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. PUNT 4. De Haaiiemsche Stichting voor Wo ningverbetering, deelt den Raad mo de, dat het voorschot van Gemeente weg© verkregen, groot f 231.972 ter tegemoetkoming in den bouw van 85 woningen en oen kantoor voor den administrateur to laag is gebleken. Bij de aanbesteding was de laagste inschrijving f 168.89. Daarna is nog een lagere inschrij ving ingekomen van f 165000 waar voor het werk door het Bestuur dor Stichting is gegund. Deze gunning is geschied, hoewel de aanneemsom met het oog op het verleende voorschot te hoog is. Echter kwam het aan het bestuur voor in het algemeen belang 'te zijn, deze gunning te doen plaats hebben, opdat reeds thans met den bouw een aan vang zou kunnen worden gemaakt, hetwelk van belang is, zoowel voor een spoedige leniging van den woaiing nood, als om in het. bouwvak in de tegenwoordige tijdsomstandigheden werk te verschaffen, Requestrante ziet zich thans go- noodzaakt oen verhooging van liet voorschot te vragen ten bedrage van f 8028. omdat de bouwsom nu f 240.000 zal bedragen. I Tengevolge van dit verhoogde voor schot, moet de huurprijs der wonin gen ©enigszins worden verhoogd en gebracht voor 26 woningen op ©en maximum van f 3.25, voor 33 wonin gen op een maximum van f 3.20, voor S woningen op een maximum van f 3.05 oir voor 18 woningen op eon maximum van f 3 per week. B. en W. adv'seeren om het ver hoogde voorschot te verlootten cn om uau het Rijk te verzoeken, om het bedrag van f 8028 uil de Rijkskas te mogen ontvangen. De beer JONCKBLOEDT keurt dit af, dat deze zaak niet eerder ter ken nis van dan Rand is gebracht gewor den. De bouw is gegund en de Raad staat nu voor re© voldongen feit. Hij waardeert, het werk van de stich ting; maar hij zal maar in het midden laten of alles wel eerlijk en zuiver is toegegaan bij de aanbesteding. De heer DE BREUK vestigt er da aandacht op, dat men aanvankelijk de bouwsom zoo krap mogelijk lieeJt gerekend. Het was wel zoo voorzichtig geweest, wanneer iets meer geraamd was, dan men noodig dacht te heb ben. De finale afrekening geschiedt toch door B. en W.; of er dus Iets hooger was geraamd hinderde niet» De heer SLINGENBERG doolt me de. dat men den Raad voor ren vol dongen feit hoeft moeten stellen i:n het algemeen belang, dat eischte, dat zoo spoedig mogelijk met den bouw werd aangevangen. Hij sommeert den heer Jonckbloedt zijn Insinuatie: „of alles eerlijk en zuiver is toegegaan zal ik in liet midden laten" waar te maken, of anders onder betuiging van leed wezen in te trekken. Dergelijke uitlatingen kan hel he» stuur der stichting niet dulden. De heer JONCKBLOEDT zegt. dat hij meent, dat het niet behoorlijk w, dat men met voorbijgaan der in-, schrijivers bij de aanbesteding ren an deren aannemer heeft gevraagd, die toen een lagere 6om heeft genoemd en aan wien daarop de bouw is ge gund. De heer SLINGENBERG zegt, dat toen de aanbesteding gehouden was, de belanghebbenden bij den verkoop van den grond, om di'en verkoop door te bunnen laten gaan, hebben aange boden om dsn bouw voor een Inge ren prijs uit te voeren, aldus feitelijk iets latende vallen op den grondprijs. Of de inschrijvers beleefd of niet zijn behandeld, laat spreker in hot mid den. Dat heeft er niet mee te makem De heer SCHRAM is overtuigd doof het betoog van den heer Slingenberg. Er staat meestal in de bestekkon, dat de Hitschrijvers der aanbesteding niet gehouden zijn om den bouw te gun. nen aan den laagsten inschrijver. De heer LASSCHUIT vindt, dat er op oen minne manier met de inschrij vers is gehandeld. Hij c-ritiseert vorder de exploitatie-rekening, waarin o.a» een post ontbreekt: verlies door niet- 'betaling van huur. Dat de Raad reeds de tweede maal voor een voldongen feit is gesteld, eerst bij de 107 woningen en nu weer, gelijk de heer Slingenberg nu mee deelde, vindt spr. nog te erger. De heer DE BREUK merkt den heer Lasschuit op, dat de Commissie het gebruik van ruberosd voor de g^ten afgekeurd heeft. Daar zrnk moest ge bruikt worden, werden de kosten na tuurlijk hooger. Do heer JONCKBLOEDT zegt, dal hij de woorden „niet eerlijk en niet zuiver" vervangen wil door „niet be hoorlijk". De heer SLINGENBERG zegt, dat de lieer Jonckbloedt dus nu bedoelt, dat hij het niet behoorlijk vindt, dat <d© laagste inschrijver zonder nadere reden gepasseerd is. Dï© nadere reden bestond echter, en wel hierin dat de bouw nu een f 10.000 k f 20.000 goedkooper werd. Dat was in het belang van ide huur1- ders en van de gemeente. Er was dus een zeer «reldige reden om den laagsten inschrijver voorbij te gaan en het pleidooi van den heer Jonck bloedt hoorde niet thuis in den mond van een Raadslid, maar in dien van een advocaat van den Laagsten in schrijver. Het voorstel van B. en W, wordt aangenomen. PUNT 5. Do directie der naaml. venn. Bin- nenlandsche Expl. Maatsohappij van onroerende goederen, «evestigd al hier. heeft aan de gemeente in koop aangeboden eenige strooken grond, gelegen nabij de Aelberlsbergstraat, samen groot ongeveer 4S8 M2.. voor 425. Het komt B. en VV. gewenscht voor, dat die strooken. welke grenzen aan eigendom der gemeente, worden aan gekocht Zij stellen daarom voor, tot diea aankoop over te gaan. Wordt goedgekeurd. PUNT 6. Om de Handelsschool met 2-jarigen cursus alhier in aanmerking te kun nen doen komen voor ren jafcrlijksch subsidie èn vanwege het Rijk èn van wege de provincie, wordt gevorderd, dal voor het bezoeken dier inrichting onvermogenden geheel on minxer- inogenden gedeeltelijk worden vrijge steld van de betaling van schoolgeld. Voor de H. B. School met 5-jarigen cursus, die met 3-jarigen cursus, da Handelsschool met 2-jarigen cursus en de Meisjesschool voor middelbaar onderwijs met 5-jarigon cunsus werd tot heden ren uniform bedrag van f 60 verschuldigd. Invoering van een verschillend schoolgeld aan elke uer laatstgenoem de 4 onderwijs-inrichtingen achten B. en W. niet geraden. B. on VV. hebben dan ook ampel overwogen de vraag of het niet boter waro, hol voor. uitzicht op Hijlks- en provinciaal sub sidie voor de Handelsschool prijs t« geven, dan over te gaan tot heffing a Uren aan die school, van ren wisse lend schoolgeld, gelijk dat door da provinciale voorschriften wordt ge vorderd. Zij hebben evenwel gemeend, daar toe niet te moeten adviseeren, omdat het financieel belang der gemeente toch ten slotte zal zijn gebaat, bij al- dien eene regeling wordt ingevoerd* zooals door B. en W. wordt voorge dragen. De heer WOLZAK dient een zeer uitvoerig amendement in, strekkende om hot inaximum-sahoolgeld niet reeds te laten betalen bij inkomens van f 4000, maar bij f 5500. Voor eon géheele reeks inkomens stolt hij ge- heele andere schoolgeld-bedragen voor. Spr. hooft dit amendement niet oerdór kunnen indienen en stelt daar om aanhouding van bet punt in kwes tie voor.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6