Amerika en Dultschland Reuter eeint uit Washington* Na de aankondiging. dat president Wilson Duilschlands definitief voor stel in zake de „Lusitania" heeft aan genomen, blijft er nog alechts een ge schil omtrent cenige onbeteekenende wijzigingen in den tekst van het Duit sche antwoord aan de Vereenigde Staten te beslechten. Allerlei. DUITSCHERS IN CANADAL Reuter seint uit Toronto: Ten gevet- ge van den brand in het parlements gebouw en do Duitsche oompiotten to gen Canada in de Vereenigde Staten noemt de beweging tegen de Duit- schers, die ambtelijkt posities beklee- den in Canada, sterk toe. Een Woensdagavond gehoud ver gadering «ischte hun ontslag. Een des- betreffende motte werd mat grote geestdrift aangenomen. Er werd be sloten een anti-Duitsche bond te vor men met de leuze: „Geen Duitsche goederen, werkkrachten of immigran ten". Stadsnieuws Kieltje* Dit de Rechtszaal. (Vervolg). £on gevaarlijk vrouwtjf Do olieslager V. Mare to Zaandam was op 25 November '9 morgens naar z'n werk getogen. Als gewoonlijk had hij deur en ramen goed gesloten, 's Avonds kwam hij thuis en werd on aangenaam verrast door de mede dee ling van een buurvrouw „er is bij je Ingebroken!" „Dat is wat moois!" mopperde Mars. Hij ging op onderzoek uit en miste 3 gulden uit een kist In ruil voor 't geld was... een bijl achtergelaten, waarmee de buitendeur en de kist waren opengebroken. 'f. Bleek al gauw dat de bijl hot ei gendom van... een buurvrouw was. Do politie word er bij gehaald en wist do inbreekster spoedlig tot een beken tenis te brengen. Nu moest deze vrouw zich voor de rechters verantwoorden, maar ze was niet opgekomen. De getuigen verklaarden dat de vrouw nogal misbruik maakt van sterken drank. Aan een buurvrouw had ze bekend de 3 gulden gestolen te hebben, onder mededeeling: ,,Ik heb Mars een poets gebakken". De dieveg ge wilde aan deze buurvrouw een gul den geven, maar voor dit aanbod werd bedankt Die eerlijk© vrouw werd als getui ge gehoord. Ze kwam met een zuige ling op den arm de rechtszaal bin nen. President: 't Is goed, dat je voor dien gulden bedankt h«Dtl Getuige: Ja! Ze zei: nou, dan zal die gulden toch wel opkomen! 't 0. M. eischte tegen de inbreekster een maand gevangenis straf. Wel treurig! De 34-jarige vrouw is getrouwd en heeft een dochtertje van 16 jaar. Diefstal tennadeelevan denStaat Daaraan heeft de Zaandammer H. P. H. zich bezondigd. Hij was aan die R ijksmun itiewerkpl aals aan de Ilem- brug ontslagen en verdween op den laatsten dag mot een paar schoenen en twee paar h and soh oen en- Tegen den niet opgekomen beklaag de werd 10 gulden boete of 10 dagen hechtenis geèischb Verzettegendepolltie. Alweer een zaak uit Zaandam! Nu waren 't twee mannen die zich tegen de politie verzet hadden. Een hunner was dronken en maakte bu rengerucht Daarom wilde de agent W. v. d. Veer hem arresteeren. Maar daarmee ging nóch de lawaaimaker nóch z'n vriend aocoord. Met veroen- de krachten werd tegen den agent op getreden, met gevolg, dat beiden het hazenpad konden kiezen. Toch werden de verzetplegers door de politie opgespoord, zoodat hun vlucht met veel gebaat heeft Tegen alk werd nu 14 dagen gevan genisstraf geëischt Nu een dwars IJmuidenaar. Hij had le Zaandam tegen de poli tie-verorde ning gezondigd en aan den agent die hem bekeurde een valschen naam op gegeven. Maar de dienaars der wet kregen achterdocht en wilden hem naar 't bureau brengen, in de ver wachting dat hij, zoo hij voor desa Commissaris stond, zich wei zijin war ven naam zou herinneren. Tegen deze overbrenging heeft de man zich evenwel verzet. Zonder gunstigen uitslag, want hij kwam, zij 't ook na veel rukken en trekken, toch op 't bureau en daar... kreeg hij ook nog een proces-verbaal wegens verzet tegen de politie. De kantonrechter neemt de bestraf fing van de overtreding der politie verordening en 't opgeven van oen valschen naam voor zijn rekening, maar voor de rechtbank werd wegens 't verzet tegen den IJmuidenaar 14 dagen gevangenisstraf gevorderd. Ookeendief. Dezelfde IJmuidenaar heeft ook in de vïsohhal te IJmuiden een mand schelvisch gestolen. Toen hij zich betrapt zag schreeuw de hij een hnI-beambte toe: als je rno achterna komt dan steek ik je over hoop. Gelukkig is hij evenwel tot bezin ning gekomen en niet tot zulke ge welddaden over.; jaan. De gestolen vtoch Soa 25 gulden' waarde. De eisch luidde: een maand gevajv genlsstraf. Beleedlglng. Een Pumierender heeft een plaats genoot uitgescholden en zich boven- breuk. De beklaagde was wel verschenen 'maar de getuigen niet. President: Hoe kwam, dat Je dien man uitsehold? Beklaagde: Ik was mirakel dron ken. President: Dat komt h'oolemaal rdet te pas. De getuigen konden niet gedag vaard worden omdat ze door den Watersnood niet te vinden waren. Het O. M. moest nu een onbepaald uitstel van da zaak vragen, om den deurwaarder gelegenheid te geven om de getuigen in hun nieuw verblijf te kunnen opzoeken. KEES. Rubriek voor Vragen Geabonneerilen hebben het voorrecht, vragen op versobillond gebied, mits voor beantwoording vatbaar, In to lenden b|j de Radactie van Haarlem'* Dugblnd, Groote Houtstraat 63. Alle ontwoorden worden geheel kosteloos 3Cgevou on 100 spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den Inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Mijn zoon is van de lichting 1910. Valt bedoelde lichting nog in de werkelijke dienst? ANTWOORD: De militteili dating 1910 is in werkeljjken dienst. Is de bedoeling dat uw zoon, hoewel tot die llchtinx beh00rende is .vrijgesteld, dan komt hij tot de landstorm jaar klasse 1910 te behooren. Van een op komst dezer laatsten is neg niets Itekend. VRAAG: Ik ben door een patroon aangenomen om 's Maandags mor gens 8 uur in dienst, te treden. Hoe wel alles reeds is afgesproken, schrijft hij, dat. bij mij niet kan plaatsen. Moeit ik hiermee genoegen nemen? ANTWOORD: Neen. als u in dienst zijt genomen, kunt u schade vergoeding eischen. VRAAG: Wanneer kan men den officier van Justitie spreken? ANTWOORD: Des morgens na 10 uur, behalve dee Donderdags. VRAAG: Hoeveel is sigarenosch waard en waar kan ik het verkoo- l»n? ANTWOORD: Handelsadressen kunnen wij niet opgeven. VRAAG: Aan wie modt ik adres- seeren, voor een plaats aan de H. IJ. S. M. (treinpersoneel). ANTWOORD: Informeer eens op het station. Uit de Omstreken Sioemendaaf. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. Bolt, Verlengde Koopellaan 6, te Bloem endaal, een damesportemon- naio met inhoud; W. Vader, Ratupo- laan 5, te Overveen, een zwarte sjaal; J. Joren, Jan Gijzenvuart 48a te Vel- sen, een passer in doos; Mej. A Voet, Busken HueUaan 1, te Bioemendaal, een linnen zakdoekje gemeukt „Ida"; aan het bureau van politie t& Over veen, een ring waarvan 2 sleutels, een zilveren zeouwsche broche, een tienrittehkaai-t der E. N. E. T. Haarlemmermeer De weldadigheidsavond die gehou den is ten voordeele van de blinde kinderen uit het gezin van den arbei der van Pelt te Hoofddorp heeft een netto bedrag opgebracht van ruim f 3S7. Voorwaar een flink bedrag dat aan dit gezin ten goede komt en de genen die hiertoe zoo krachtig hebban medegewerkt kornt een bijzonder woord van lof toe. MIDDENSTANDS VEREENIGING. Donderdagmiddag werd in Hotel de Landbouw te Hoofddorp op initiatief van de afd. Haarlemmermeer vam do Middenstiandsvereeniging „De Hanze" een buitengewone vergadering ge houden, waarin als spreker optrad de hoer Van der Pol, voorzitter van de R. K. Middenstandsvereemging te Hillegom, ten einde te komen tot af schaffing van het \erouderde crediet- stelsel van jaarrekeningen en dit te brengen op half jaarlijksche rekenin gen. In een uitvoerig betoog besprak sp. het credietstelsd, toonde daarvan het verderfelijke aan en spoorde aan op meerdere aaneensluiting om ook in deze gemeente te komen tot de op richting van een Middenstandsver- eeniging .dio dan samen kon werken met de afdeeling van „De Hanze". Een uitgebreide discussie, waaruit bleek, dat men Manen korten 'tijd te Hoofddorp een Middenslandsvereenii- girug zal zien opgericht, volgde. Aalsmeer De collecte die alhier langs de hui zen is gehouden ten bate van de slachtoffers van den "Watersnood heeft opgebracht f 3607.45 1/2, welk bedrag aan liet wateranoodoomitó zal worden afgedragen. Zandvoort. VERKOOPING. Donderdagnutklag had ten over staan van notaris F. de Bordes in Hotel Driehuizen do veiling plaats van het huis en erf, genaamd Villa Bienvenu, aan do De RuyterstraaL Kopper werd Mr. Dekker te Amster dam voor f 630U. binnenland TWEEDE KAMER. Gisteren heeft de Kamer de aan vraag van Min. Posthuma van twee mill ioon voor <ïe verdere bestrijding van fiel mond- en klauwzeer, 'door af making, met 45 tegen 32 stemmen toe gestaan en daarna het wetsontwerp tot verhooging der landbouwbegroo- tiog van 1916 met dat bedrag, zonder stemming aangenomen. Het afmaak- stelsel blijft dus gehandhaafd. Het verder debat over de Eedswet bestond uit een lange doorwrochte rede, geheel in den geest van het ont werp, tegen allen eedsdwang, van den heer De Savornin Lohman, die los van alle politiek ein van de publieke opinie, uit een oogpunt van rechtsze kerheid het stelsel ontwikkelde om den ambtseed, behalve voor den Ko ning en d© hoogste Staatsambtena ren af te schaffen en overigens voor ieder, die bezwaar hoeft tegen den eed vrijheid t© laten om de waarheid door een belofte of bevestiging te bekrachtigen, wat hij minstens even groeten waarborg en zeker christelij ker vond dan. den gedwongen opgel den eed. Daarbij sloot zich In hoofdzaak de heer Gerhard aan, die op de verbete ringen In het nu voorgedragen ont werp wees, het tijdelijk karakter de afschaffing van eedsdwang, met be houd van eedsplicht. Hij bestreed de meening dat daardoor het godsdien stig karakter zou worden geschaad! en kwam bovenal op tegen d© voorafge gane rede van den heer Van Wijnher- gen, die, waar ook de Reg. den eed noodlg bleef achten, d© ontworpen regeling strijdig vond met het alge meen belang. W ide men den eed af schaffen of facultatief stellen dan ware het iets andiers, maar niet voor opstelling van de noodzakelijkheid van den eed, dezen al of niet ver plichtend te maken naar gelang van beweerde gemoedsbezwaren, dat durf de en wilde hij niet aan. Dat was een sprong in 't duister, ter wille van de atheïsten. Spr. wilde ook de amblseeden meer- en-deels afschaffen, dooh overigens den eed voor allen handhaven; nie mand mocht echter er toe worden ge dwongen; de atheïsten allerminst, want hij wenschte, dat zij, die verkla ren niet in God te gelooven, als voor Godsdienst en maatschappij gevaar lijk, niet tot het afleggen van den eed' zouden worden toegelaten, bij wij ze van straf voor hun vergrijp. Tegen deze uitlating, die hij a la schandelijk qualificeerde, tegenover Beden, die voor hun overtuiging uitkomen wel ke deze ook zij kwam de heer Ger hard met verontwaardiging op. Heden wordt het debat vervolgd. BULSAARSCH ROODE KRUIS. Volgens mededeeling van den mi nister-resident te Sofia zijn de drie Nederlandsche verpleegsters W. For bes Smeteer, 11. M. van Oyen en G. van dor Veen die bij het vertrek van de Servische troepen uit Uskub al daar waren achtergebleven, ixi dienst vaai het Bulgaarsche Itoode Kruis overgegaan en nog feeds in genoem de plaats werkzaam. Haar gezond heidstoestand is goed. CEMENT. Men meldt aan 't N. v. d. D.: De Duitsche rijkskanselier moet den uit- en doorvoer van cement ver boden hebben. Dit verbod zou voor ons Land van groot belang zijn, om dat het grootste doei van de cement, die hier verwerkt wordt, thans uit Duitschland komt. Toeu wij een vak man daarover spraken, was zijn mee ning, dat het bericht in dezen vorm wel niet geheel juist zou zijn, omdat er volstrekt geen gebrek aan cement bij onze oostelijke buren is, integen deel, men kan er best wat missen. De bedoeling van dit uitvoerverbod is, naar onze zegsman mededeelde, niets anders dan de opdrijving van den prijs, zooals dit ook in de ijzer industrie het geval is geweest, waar door de koers van de mark naar bo ven wordt gedreven. Het verbod komt dus tón slotte hierop neer, dat onze handelaren en afnemers wat meer moeten betalen. Morgen, zoo vernemen wij nog, zal in Berlijn een vergadering gehouden worden waarin opnieuw de prijzen voor cement zullen vastgesteld wor den. (MOORDENAARS AANGEHOUDEN. De Zigeuner Wilhelm E., die met zijn broers Ernest en Hermann in Fe bruari 1912 te Kamerzell (in Hessen) twee politieagenten heeft vermoord en sindsdien voortvluchtig was ifi thans te Sittard aangehouden. DE „MAASDIJK". Het Nederlandsche stoomschip ..Maasdijk", dat 29 Januari op reis van Rotterdam naar Portland (Maine) door een mijn ernstig werd bescha digd en daarna op strand werd ge zet, is volgens een thans te Rotter dam ontvangen telegram als geheel verloren te beschouwen. Berging ia onmogelijk. 'De Maasdijk", giroot bruto 3556 reg. ton, werd in 1915 gebouwd. ONGELUKKEN. Donderdag is G. Verboom, onder baas op de steenfabriek Jongerberg te Hendrik-ldo-Ambaoht, door het uitschieten van een vaarboom, van een baggeraak te water gevallen en verdronken. De man laat een vrouw met kinderen achter. Hot 7-jarig dochtertje van den land bouwer J. S. te Have Herberg (Dr.) be vond zich alleen In het woonvertrek en wierp zonder dat het door iemand werd opgemerkt, petroleum in de brandende kachel. Het kind kreeg door de uitslaande vlam ernstige brandwonden aan hoofd en hals. Te Balk is de 13-jarige dochter van den hotelier T. van den zolder ge vallen en spoedig overleden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Woensdag gebeurde oan de Over- toomsche schutsluis te Amsterdam een ernstig ongeluk. Da brug was ge sloten en, zooals gewoonlijk, liepen een aantal menschen over de smalle sluisbruggetjes. Een jonge man, de 26-jarige N., wonende aan den Slo- Cerst raat weg te Sloten, gleed uit, viel in het water, met het treurige gevolg, dat hij verdronk. To Aóhteveld, bij Barneveld, is de 78-jarig© weduwe B. Boersen in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. STAKING VAN GROENTEHANDE LAREN. Do staking der gixjcaïleuliandelaren te Almelo blijft voortduren. Ook Don derdag was op de weekmarkt geen. groente en fruit aangevoerd; GRAAN EN MEEL. De Verceniging voor den Graan-, Meek en Zaadhanded te Amsterdam, heeft gisteren besloten, tot do Tweede Kamer het verzoek te richten, het initiatief te nemen ot het instellen van een enquête betreffende den Ne- derlandschen handel In granen, meel, zaden, peulvruchten, enz sedert Au gustus -1914. KAMERVERKIEZING TE APEL DOORN, De afd. Apeldoorn der S. D. A. P. hoeft met algemeen© stommen candi- daat gesteld voor lid der Tweede Ka mer in de vacature-Graaf van By- landt, de heer K. van Tri git, te Apel doorn. ITET ONGELUK TE VLISS'INGEN. Men meldt uit Vlissingen De vier gewonde schepelingen der marine behoorden allen tot de equi page van de onderzeeboot nummer 4. Zij worden in het St. Joseph-zieken- huis verpleegd. De toestand van den sergeant Beets is ernstig hoewel met direct levensgevaarlijk, de andere ge wonden liggen minder ernstig. De onderzeeboot, aan boord waar van de ontploffing geschiedde, is thana in het droogdok alhier opgeno men. TR A GIS C H-KOMTS OH, Het volgende heeft zich te Erp voor gedaan: Voor drie weken deed daar het ge rucht d© rondte, dat 's avonds met het lossen een knecht van „De Bata vier" bij het aan wal stappen achter over viel, in het kanaal terechtkwam en verdronk. Het was de kostwinner zijner moeder, die in Amsterdam woont Direct ging de politie aan het aidreggen, doch tevergeefs. Ook was dadelijk aan de moeder geseind, die spoedig te Erp op het raadhuis ver scheen om iets van haar zoon te ver nemen, wellicht om zijn lijk te zien, maai- het was een vergeefsche reis: het lijk werd niet gevonden. En daar komt de/er dagen op eens het bericht, dat bedoelde knecht ge zond en welvarend vertoeft in Am sterdam. Wat toch was het geval, zooals men zegt? Bij een twist aan boord was hij in het water geworpen. Goed zwemmer zijnde, was hij spoe dig aan wal keerde niet weer naar de boot terug, doch zocht oen goed heenkomen naar Amsterdam zoo vertelt de Gr. Crt. NEDERLANDSCHE ANTI-OORDOG RAAD. Vanwege de NederL Anti-Oorlog Raad wordt het volgende meegedeeld: De internationale Centrale Organi satie voor een Duurzamen Vrede, waarvan de Nederlandsche Anti-Oor log Raad het bureau is, krijgt steeda meer aanraking met vooraanstaande personen in de verschillende landen, zoowel in de oorlogvoerende landen aan beide zijden als ln de neutrale landen. De Internationale Raad, welke aan het hoofd staat van deze organi satie, bestaat thans uit 190 personen van zeer verschillende richting, uit 32 landen. Behalve de bestuursleden van den Nederl. Anti-Oorlog Raad hebben thans de volgende personen zich be reid verklaard voor Nederland in de zen raad zitting te nemenmevr. H. van Biema—Hijmans (presidente van den Nationalen Vrouwenraad van Nederland)mr. H Goeman Borge- 9ius; jhr. mr. A P. C. van Karne- beok, minister van staat (lid van het Hof van Arbitrage)H. H. van Kol (Nederl. vertegenwoordiger in het Internationale Socialislenbureau) dr. A. Kuyper, minister van staat mr. B. C. J Loden, (bestuurslid van de International Law Association) mr. J. A. Loeffprof. mr. J. de Lou ter (lid van het Institut de Droit In ternational) jhr. mr. A. F. de Savor- run Lohman, minister van staat (lid van het Hol van Arbitrage), en mr. M. Tydeman (lid van hot Uitvoerend Co mité van de Interparlementaire Unie). AARDAPPELHANDELAREN. Te Utrecht is in oen vergadering van den Bond \an Aardappelhande laren de volgende motie aangeno men ..Gelezen hebbende van eventueele plannen voor den uitvoer van aard appelen. „spreekt den wensoh uit, dat in de eerste plaats gezorgd zal worden voor genoegzame hoeveelheid ten behoeve vun het binnen!andsch verbruik dat ten tweede die uitvoer zoodanig geregeld zal worden, dat de expor teur gevrijwaard blijft voor het ge dwongen beschikbaar stellen van een zeker percentage aan de Regeering, opdat toch vooral de binnen!andsche „markten" niet ontwricht worden en de eerlijke vrije handel wordt belem merd." EMMABLOEM. Het bestuur der Nederlandsche Centrale Vereonigins tot bestrijding der Tuberculose meldt, dat naar aan leiding van tal van bezwaren van lo calen aard tegen den verkoop der Emmabloem op 24 April, den tweeden Paasdhdag, de verkoop, nu ditmaal tooli van don officieeleu datum 21 April moet afgeweken worden, daar deze dag samenvalt met den Goeden Vrijdag, kan geschieden op een der dagen in d© week van 23 tot 30 April. EEN 'HOLLANDSOH HOSPITAAL TE PARIJS. Een der Alg. Handelsblad-lazers schrijft uit Parijs j Hoeveel nieuws op allerlei gebied de tegenwoordige oorlog ödk te «fffu- sohouwen geve iets is er. dat hij gemeen heeft met de oorlogen van alle tijdende toewijding en zelfopof fering van hen, die ombekend zijn en niets doen om zich aan tijdgenooten en nageslacht te doen kennen. Daaraan dacht ik. toen ik onlangs het .Höpital Auxiliaire No. 77" be zocht. Deze „ambulance" is onder pa tronaat van de „Société de Secours aux blessés militairos" gevestigd :n den linkervleugel van het in de Ave nue Parmontier gelegen klooster der Zusters van St. Vincent de Paul. Zij is Ln September 1914 gesticht en wordt sindsdien onderhouden door de uit Utrecht afkomstige, doch sinds ja ren te Parijs als antiquaires gevestig de Gebroeders Hamburger. Op gevaar af van hun bescheiden heid geweld aan te doen, acht ik het billijik dat men althans in het vader land er van op de hoogte zij op welke wijze landgenootcn in den Vreemde weldoen. Enkele gegevens mogen strekken om een denkbeeld te geven van den omvang der stichting. In het hospi taal bevinden zich zestig, over drie zalen verdeelde, bedden, die tot he den bijna voortdurend bezet waren. Er zij'n operatie- en verband zalen met apotheek bonevens eon radiografie- Inrichting mot ropéragietoestellen. Do geneeskundig© dienst is opgedragen aan de dokters St. Gêne en Deschamps, terwijl de heer Herman Hamburger, de jongste der gebroeders, het bestuur van oeconomaat en huishouding op zich genomen heeft. Een vrouw, eveneens ren Holland- schon Moede, de uit Amsterdam af komstige, maar zich reeds gemimen tijd te Parijs aan de ziekenverpleging wijdende Zuster Fran^oiee, is het die als infirmière major haar wakend oog laat gaan over de operatiezaal. Dat is genoeg om te doen beseffen dat overal HoIIandeche properheid heer sc ht. Tusschen de verschillende elemen ten: bestuurders, verplegers en zie ken (uit den aard der zaak uitoenloo- pende wat beginselen., richting en stand betreft), kan steeds oen harmo nie ein wederzijdscho hulpvaardigheid geconstateerd worden, welke iets hui selijks en Intiems aan dit verblijf der smarte geven en er het lijden helpen verzachten. Van de vaak zwaar gewonden, die er Ln de zestien maanden van het be gaan der Instelling tot nu verpleegd werden, zijm slechts zeer enkele (per centsgewijze een miniem cijfer) be zweken. Voorwaar een groote voldoe- n-ijig voor de stichters, die er prijs op stekten zonder eenige Jiulp van vreemden de kosten (deze kunnen op 6 francs 50 por dag en per zieke ge schat worden) te dragen en die Ln den aanvang het aanbod der Fransche Regieermg van een subsidie van 2 fre. per dag en per zieke afgeslagen heb ben, niet verzoek dez© gelden te be stemmen tot wederopvoedmg van twee in dein oorlog verminkte solda ten. Het op die wijze gekweekt kapi taal bedraagt thans reeds meer dan 40.000 fts. Geen opschrift, geen reclame, geen vermelding zelfs in bladen wijst, bij deze instelling, het publiek er op dat het Hollanders zijn, dra hier praclisch, belangeloos, opoilermid weldoen. Re den te nreer dat men in hun vader land aan de Gebroeders Hamburger de eer gev e, die hun toekomt, doch dia zij stolirg niet gezocht hebben. VRIJE HUWELIJKEN. Aan den Amsterdamse-hen Gemeen teraad is een adres gezonden door de afd. Amsterdam van den Bond van Nederlandsohe Onderwijzers, waar in men leest: De afdeeling kennis genomèn heb bende van liet besluit van Burgemees ter en Wethoudrs, d.d. 21 Juni 1915, om den heer A. A. de Jong niet op de lijst van bij voorkeur benoembaren te plaatsen, omdat hij „samenleeft met een vrouw, met wie hij niet wet tig gehuwd is" en levens om hem na afloop zijner tijdelijke betrekking niet weder voor een benoeming te doen in aanmerking komen. van meen ing dat hiermede tegen over den heer De Jong eon ernstige onrechtvaardigheid wordt begaan, daar bovengenoemd besluit niet steunt op overwegingen van dienstbelang en plichtsvervulling, heeft de eer Uw Rnad te verzoeken Burgemeester en Wethouders uit te noodLgen alsnog dit besluit in te trek ken. In een memorie van toelichting zegt adressante, dat de heer de Jong en zijn vrouw reeds vier jaar in een vrij huwelijk leven. Zij deden dit omdat zij principieele bezwaren tegen een wettelijk huwelijk hebben. MAKELAAR IN ONROEREND GOED De Raad van Gouda benoemde on langs den heer MastLnk tot makelaar in onroerend goed. Daar oen makelaar te beschouwen is als tu sschenhandelaa r en onroe>- rend goed geen object van Jiandel kan zijn volgens de bepalingen van on3 wetboek van koophandel is aan de Re geering verzocht het betreffende Raadsbesluit te vernietigen. De lieer J. M. Drop, eenig firmant der firma Meet ring en v. <1. Rovaart, commissionnair Ln vaste goederen te Rot'tei-dam, heeft nu tot de Koningin een adres gericht, waarbij tegen dit verzoek wordt opgekomen onder be toog. dat er onder de tegenwoordig© omstandigheden alleszins reden be staat roerend en onroerend goed ten opzichte van het handelsverkeer go- lijk te stellen, temeer omdat in de practijk zulks reeds plaats vindt. ..Het Vaderland" merkt op: Zou de heer Drop niet juister go- daan hebben, waar de bewoordingen dor ©-et. niet dubbelzinnig zijn, en ze ker geen makelaars in onroerende goederen toelaat op wetswijziging aan te dringen? To Amsterdam en vermoedelijk ook wol Ln andiero gemeenten maakt men zich van de moeilijkheid los door hen, die aJs tusschenponsoon bij het overdragen van onroerend goed wen- achen op te treden, te benoemen tot makelaar in roerende goederen en in de practijk levert dit geen moeilijk heden op. Ton mm zich te Gouda ook nfei op die wijze kunnen behelpen tol tijd en wijle de door ons en vermoede lijk ook wel door den heer Drop gewenschtó wijziging van het wetboek van koophandel tot stand was geko men? DE WATERSNOOD. Prins Hendrik heeft eon bedrag van 500 doen toekomen aan het Watere- nood-Comitó voor Ned. Oost-InJiö. Purmerend 't „Alg. Handelsblad" meldt Van hooger hand is order gekomen om de groote sluis met een basalt- dam te dichten en de kleine Sluis door 80hotbalken af te sluiten, waar mede reeds is aangevangen. Doel 1b, hierdoor den Schermerboeaein te ont lasten van het met geweld door de sluis stroomende water uit Water- land's boezem. Gevolg zal nu zijn, dat de stand van Waterland belang rijk hoogor zal rirzen. wat reeds nu in dien korten tiid merkbaar is, en we! ongeveer twintig centimeter. In dien nu IJmuiden maar behoorlijk kan spuien, zal de hoogtestand niet zoo"n vaart loopen. Ann a P a ul own a- polder. Het is er voor den Westpalder niet beter ap geworden. In den nacht van Maandag op Dinsdag stoog het bui tenwater tot 90 c.M. boven A. P. Daardoor liep de Oostpolder weder geheel vol, de kaai langs het sc-hor stroomde daardoor bijna over haar eeheele lengte over en bij de Van Ewycksvaart stroomde op verschei dene plaatsen het water in groote golven over den weg. vervolgens ln den Westpolder. De weg naar de Van Ewijcksluls i3 dientengevolge op verscheidene plaat sen biina geheel weggespoeld. Men verwacht bij den eerstvolgend en hoo- gen waterstand op meer dan éAn plaats in dien weg een doorbraak, en ia druk doende de zwakke plaatsen- in dien weg mot kistdammen te ver sterken. zoodiat men hoop heeft, bin nen niet al te langen tijd den toe stand in ziin macht te hebben. Dinsdagmiddag was van de Kleine Sluis uit de Van Ewijcksluis te voet onmogelijk te bereiken, door het overbruisóhende water, en Woens dagmiddag stond op sommige plaat sen van den weg StationKleine Sluis 10 c.M. water. Eb en vloed be palen nog altijd den stand van het water in den Polder I Een „Hbld."-berichtgevor heeft Woensdagmiddag verlof weten verkrijgen, om langs den Zeedijk te gaan van de Van Ewijcksluis af bot aan de doorbraak in den zeodiik. De verwoesting en vernieling, die men daar te aanschouwen krijgt, is moei- liik te beschrijven. De binnenkant van dien dijk is bijna geheel wegge slagen. Op sommige plaatsen heeft de dijk van de steenglooiing uf nog geen halven nieter kruin, terwijl de bin nenzijde zoo steil is. alsof zij me* de spade is afgestoken. Ook hier is het bewijs geleverd, dat de zeezijde van den diik voldoende bevestigd was, doch dat aan de binnenzijde het eigenlijke gevaar schuilt. Groote hoe veelheden rils. palen, atroo, rlnt- steen enz. worden dagelijks aange voerd. Een hoogst treurigen aanblik leve ren de vele meubelen, gereedschap pen, enz., die op den dijk liggen, al les opnieuw weggeslagen uit de hul zen. die in den Ooa!polder staan af gestaan hebben. De TeSegraaf-zaak. Het 'Haagisch Gorrespondentlebo- reau verspreidde (lezer dagen het volgend bericht „In „De Telegraaf" van 7 dezer werd te kennen^ gegeven, dat de re geering den chef van den douane-re cherchedienst op den heer Holdert zou hebben afgezonden met het vriende lijk verzoek met ham samen te mo gen werken. Naar wij vernemen, is dit geheel onjuistEen hoofdambtenaar der lm voerrechten en accijnzen die bij het opsperren van uitvoerfraude gehin derd werd door ontijdige beriohten in .De Telegraaf", heeft gemeend zich tot don heer Holdert te moeten wen den, ten einde zoo mogelijk te ver krijgen, dat dergelijk© berichten voortaan achterwege bleven. Bedoel de hoofdambtenaar heeft dezen stap op ei een initiatief gedaan eerst door de dagbladen heeft de regeering er kennis van gekregen." ,jDe Telegraaf" schrijft nu ter weer legging van dit bericht het volgende: „De Hierboven gedrukte tegen spraak wil het nu doen voorkomen, of er van samenwerking nooit of te nim mer sprake is geweest, oen samenwer king. die het is het „Alg. Handels blad". dat liet vermeldt „hem (d. L de chef der douane-recherche) than* verboden is." Samenwerking lag dus volgens het .JThld." wel degelijk in de bedoel mg t Hoe heeft de zaak zich nu toege dragen? Op Donderdag 3 Februari, in den vroegen morgen, ontving de heer H. M. C. Holdert te zijnen kantore, Lo- manstraait 73, het bezoek van den heer P. F. L. Lautera, dio zich voor stelde als inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te. Roermond. Hij deelde den heer Holdert mede, dat hij door de regee ring uit zijn positie te Roermond waa verplaatst naar de afdeel ine douane recherche, en aan het hoofd dezer af deeling was gesteld. Zijn adres te Amsterdam is: Leidechekade 51. Tevens gaf hij den heer Holdert de^ namen en adressen op van zijn twee hoofdambtenaren, die zijn de hee- ren G. Sanderson. Haarlemmerdijk 151, 2c étage, en J. Duyker. Joon Mrt- clvior Kemperstraat 57, 3e étage, van welke beide 'heeren de hrer Ho loert vroeger reeds bezoek had ontvangen. De" heer Holdert heeft dadelijk no titie laten nemen van de woorden- waarmee do heer Laulcn zijn bezoek inleidde. Hij kan die dus nog ongeveer letterlijk herhalen „Ik mis," zei de hoor Lnulon, „cle aantknoopingspunten voor het ver volgen van smokkelzakcn. en nange zien uw bureau klaarblijkelijk ovei een uitgebreiden inlichtingsdienst be

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6