De Europeesche Oorlog. Alleen op de Wereld TWIEOE BLAD. HAARLEfcVS DAGBLAD MAANDAG 14 FEBRUARI 1916 Dnitscli oMsIef op het westelijk front. Be geallieerden rerhreeden hun front bü 8alonlkt. Bfj den ondergang van 't Fransehi slagschip „SuGren" verdronken 800 man. Een uiteenzetting van de neutraliteltspelltleh, die Griekenland volgen wil. Officieel nieuws. 'Aan de stafberichfccn onttoenen we: WESTELIJK OORLOGSVELD. Van den Duitschen staf: Na een allerhevigst vuur op eon groot deel van 't Duitscho front In Champagne, hebben dn Franschen Vrijdagavond, ten O. van de hoeve Maison de Champagne, ten N.W. van Massiges, aangevallen en zijn over breedte van nog geen 200 M. dn de üuitschc stelling binnengedrongen. Verder deo?t de Duitscho staf nog mede In Vlaanderen drongen patrouilles en sterke verkenningisdotachementen na een levendig arti'ileriogevechl^de stollingen dor geallieerden binnen. Zij lieten met succes eanigo mijnen springen en maakten ten zuidoosten van Boesmghe meer dan 40 Engel se! i en krijgsgevangen. Do Engelsche art id er ie beschoot de 6tad Rijissel. Zij richtte daarbij groo- tc schade aan, maar bracht den Duit schers geen verliezen of militair na deel toe. In de gevechten in de streek ten noordwesten en ten westen van Virny zijn tot 9 Februari in het geheel 9 oü- ficieren en 682 manschappen krijgs gevangen gemaakt. De buit bestaat uit 35 machinegeweren. 2 mijnenwer- pers en ander materiaal. In Champagne bestormden de Duit- echers ten zuilen van St. Marie Franischo stellingen over een uitge strektheid van ongeveer 700 M. en namen 4 officieren en 202 man go- vangen. Duitsche vliegtuigeuoscadrillcs wierpen een giroot aantal bommen op de vijandelijke étappes en spoorweg- inrichtingen van La Panne en Po- peringhe. Een aanval van vliegers der geal lieerden op Ghistellee ten zuiden van Oostende richtte geen schade aan. Van den Franschen staf: Volgens nadere inlichtingen stelde 'do aanval met handgranaten-, welke de Franschen Vrijdag in den namid dag in Champagne deden ten noord oosten van de Butte MesnH, hen in het bezit van ongeveer 400 M. Durt- schö loopgraven. Een tegenaanval door do Duitschers ondernomen In den loop van Vrijdagnacht werd go- heel afgeslagen; 65 krijgsgevangenen, onder wie een officier, bleven in Fraasche handen. Eon later bericht van den Fran schen staf meldt nog Na ecu zoor krachtige artillerie»- voorberciding deden de Duitse hens herhaaldelijk pogingen om tegenover fcloenetiacte en het Sas over het Yser- kanaal te komen. Deze pogingen werden verijdeld door gieccmibini-örd ai tillcrie- enmachin-egewecrvüur. Iii Champagne trad de artillerie »eer actief cp bij dt heuvels van Mes- ziil en Na var in. Na een beschieting, die urenlang aanhield, gelukte het den Duitschers in een kleiner saillant van de Fransche Unie tusschen Na- va rin en den weg naar St. Soupiet binnen te dringen. Verschuilende Duileche aanvallen op .andere plaatsen werden afgesla gen. Van den Engelse hen etaf: Zondagnacht lieten de Engelschen ten westen van Hulluch een mijn springen, waarna zij den trechter ber zetten. Zij 'eden geen verliezen. In den loop van ien dag groote artille rie-activiteit bij Putlinille, het IIo- henaollernhrédttitk Cuinchy en Ar- mentières. De vijand beschoot de Engelsche loopgraven bij Hooge en meer noor delijk. Bij Yperen greote activiteit van vliegtuigen. OOSTELIJK OORLOGSVELD. Van den D u i t s o h e n staf Ten oosten van Baranowitsj wer den twee voorgesehoven werken op don westelijken oever van de Schora bestormd. Van den Oostenrijkschen staf; De reeds herhaaldelijk vermelde voorpoatschans ten noordwesten van Tarnopol, die de Russen onder zeer hevig vuur hadden genomen, moest ontruimd worden. De Russen nestel den zich in de verlaten stelling, war den echter 's nachts door een tegen aanval, na een hevig gevecht, weder er uit geworpen. Van den Ruseischen staf: Na een levendig 'vuur hebben de Russen het dorp Garboenovka bezet In Gaücië bij Tsjebrof stelden de Oostenrijkers hardnekkige pogingen in liet werk om de Russen te verdrij ven van een hoogte welke zij bezet hadden. Ten koste van, enorme verlie zen. slaogden de Oostenrijkers er in; maar een van de oude, roemrijke Rus sische regimenten verdreef hen door een heftigen tegenaanval voor de tweede maal van de hoogte- Gevange nen vertellen, dat <le Russische artil lerie den Oostenrijkers enorme verlie zen slaagden de Oostenrijkers er in; van den llden en in den nacht van den 12en deden de Oostenrijkere bij een poging om de hoogte bij Tsjebrof tc heroveren, drie tegenaanvallen, die alle met enorme verliezen voor de Oostenrijkers afgeslagen wenden» ZUIDELIJK OORLOGSVELD. Van den Oostenrijkschen etaf- Bij Fiitsche verevenden de Oostep- rijkseh-Hongaarsche treepen een lta- Liaansohe stelling in bet Rombon- gebied. Zij maakten drie machine geweren buit en namen 73 Alpenja gers gevangen. Denj 12den Februari 'e namiddags werden te Ravenna loor een escadril le Oostenrijkse lie watervliegtuigen twee stations! oodisen vernield, het stationsgebouw, een zwavel- en een eu[ikv(rfa<briek zwaair beschadigd' en eenigie branden veroorzaakt. Vlieg tuigen van de afweerbatterij in de haven van GorCini werden hevig be schoten. Een tweede eskader wierp met suc ces. bommen op verschillende punten van de pampcentrales van Godigore en Cavanelle. Alle vliegtuigen, keer den beliouden terug. Van den Italiaansohen etaf. De Italiaaneche infanterie leverde met succes een aantal kleine gevech ten bij Madonna Mante AJ-bano ten N. van Mori.. Servië, Montenegro, Albanië en Salonlkl. BIJ SALQNIKI. De Fransche staf deeH mede: „Generaal Sarrail deed den rech teroever van den Wardar bezetten over een afstand van tien KM., om Saloniki te dekken tegen een aanval van uit Monaster".' Een correspondent van do „Jour nal" seint: „Er hlijkt nog niets van plannen van den vijand om tot den aanval over te gaan. Daarentegen zijn sterke Fransche troepen tegenover Topsin over de Wardar getrokken en rukken in twee divergecrendc colonnes op. Er zal onmiddellijk begonnen wor den met den aanleg van verdedigings werken. Ten gevolge van deze beweging zijn in handen der Franschen sterke nar tuurlijke stellingen gekomen, die de vijand had kunuen gebruiken, voor de opstelling van zwaar geschut en waar mode hij de Fransche verdedigings werken aan den linkeroever van de Wardar had kunnen beschieten. De „Petit Parisien" meldt: De Fransche troepen trokken de ri vier de Wardar over en vestigden zich aan den rechteroever der rivier in de streek van Yenetzo en Verria, het belangrijke spoorwegstation tusschen Monastir en Saloniki. Reuter seint uit Saloniki dat het zeker is, dat Janitsa en 'Verria niet zijn bezet, maar dat er slechts sprake was van cavalerie-verkenningen. DE STRIJD OM SALONIKI Men schrijft uit Zürich d.d. 11 Fe bruari aan 't HbliL: „De „G&ztzeUta dol Popol o" van Turijn bericht uit Saloniiki, dat de loopende geruchten omtrent een a.e. offensief der geallieerden juist zijn. Volgens inlichtingen, verstrekt door een Fransch staf-officier, bedraagt het aantal der tot op heden gelande manschappen in Saloniki 250.000, waarbij niet Inbegrepen zijn de Ser vische contingenten, die zich daar nicuwgefonneerd hebben en wier aan tal nog dagelijks door van Korfoe ko mende eenheden versterkt worden. De tramsporten der landingstroepen worden onafgebroken voortgezet, zoo dat de geallieerden bij het offensief over minstens 500.000 man zullen In schikken. De troepen van den tegen stander bedragen op het oogenbhk hoogstens 200.000 man, en veel meer kan hij niet bijeenbrengen. De operaties, die generaal Sarrail van Saloniki uit denkt te ondernemen, zijn drieledig: de bezetting van het Wardardal, het breken der Bulgaar sche strijdmacht, en eindelijk de be dreiging van deai Orientrweg. Men heeft groote verwachtingen van deze ondernemingen, wijl zij zullen sa menvallen "met een gemeenschappe lijk offensief op alle fronten, dat waarschijnlijk begonnen zal worden in de tweedie helft van Maart, als die sneeuw gesmolten is en do voorjaars zon de hedrwegeai godlroogd zal heb ben". DE KONING VAN BULGARIJE. Dé Koning van Bulgarije komt he den, Maandag, te Ween-en aan om een kort bezoek te brengen aan Keizer Franz Joseph. DE EX-MBRET VAN ALBANIË. Volgens een telegram uit Rome is Prins Wilhelm von Wied, de ox-Mbret van Albanië, te Skoetari aangekomen en daar verwelkomd door 'de Oosten rijkers en Prins Ribdoba, vroeger minister van den* Mhret. DE BEZETTING VAN TIRANA, 't Persbureau seint uit Weenemt In een bespreking van de bezetting van Tirana wijzen de bladen op de moreale beteekenis van d4 wapen feit, welke daarin bestaat, dat de Oosten rij ksche troepen thans de hand hebben gelegd, op hal middelpunt van Essad pasja's machtsgebied waar de intrigues werden gesmeed tegen het door de centrale mogendheden in eerlijken arbeid gestielite Albanië van don prins von ieri. De groote militaire beteekonis van de verovering van Tirana ligt hierin, dat hierdoor Durazzo met de bijbe- hoorende baai en het geheel e kust gebied volkomen zijn afgesloten van het achterland. Do neutraliteit van Griekenland. Uit Athene wordt aan 't Algemeen Handel rij lad geseind: In de Grieksche Kamer legde de mi nister-president Skoclocdüs de volgen do verklaring af over de staatkunde, die hij en ziijn kabinet volgden, en zullen blijven volgen. De Kamer keur de, door aanneming van een motie van vertrouwen in het kabinet alge meen© stemmen 266 van de 272 de af gelegde verklaring goed. De minister-president zeide: „De regeering zal de staatkunde voortzetten, waan oor zij werd ge vormd, en die haar politiek program uitmaakte, jbestaandte Ln het intact houden der nationale krachten, om die te kunnen gebruiken ten dienste der nationale lol an gen. D© ontwikke- lig der gebeurtenissen toonde anom- siootelijk, dat de aanneming van die staatkunde het land voor onbereken bare rampen bewaarde. Deze Staat kunde ontving de goedkeuring van de groote meerderheid van 't Grieksche volk, waarop de koning, het grond wettig recht, hem bij de Grondwet toegekend, uitoefenend om de Kamer te ontbinden een beroep deed. .,De stemming, waardoor reeds het vertrouwen in de regeering werd uit gesproken, door de keuze volgens het geheiligde gebruik van don president, dien de Regeering had aangewezen voor de Kamer, bevestigde plechtig het vertrouwen van Eet Grieksche volk, dat gij alleen, volgens onze wetten, hier vertegenwoordigt. Dit feit toont reeds dat onze politiek, door de gebeurtenissen van gerechtvaar digd, gegrond ia op het gezag van den volkswil, waarmed© zij volkomen ln overeenstemming is. Het vertrouwen van de nationale Kamer versterk: ons te meer in dfo overtuiging, daar zij volkomen beantwoordde aan de belangen van het land. Deze staat kunde zal het ook in de toekomst bewaren voor de groote gevaren, die voor alle kleine volken bestaan, welke in den tegenwoordigen wereldstrjjh •worden meegesleept. Wij miskennen die gevaren met, en zien niet voorbij., dat dezo nog worden verergerd door een druk van bulten om ons een rich ting te doen volgen m strijd met die door onze staatkunde aangewezen. Maar ons grondend op het vertrou wen van het Holleenscho volk, hopen wij de gevaren te kunnen bezweren, en de staatkunde die wij ons van den beginne afbakenden te kunnen blijr ven volgen, ondanks dat wij ons be vinden tegenover moeilijkheden en complicaties, die ons nog erger moei lijkheden in den loop der ontwikke ling van de gebeurtenissen doen voorzien. ,,De drang van buiten, waarop ik zinspeelde, een gevolg van misken ning orator ernstige bedoeling en van ons onweersprekelijk recht om buiten een strijd te blijven, die vreemd is aan onze nationale belangen en onze verplichtingen, werd in den laalsten tijd door daden drukkend. Wij zuil niet alle aanslagen opsommen tegen onze nationale souvereinïteit, maar moeten tocih m het bijzonder wijzen op de schending der eeuwigdurende neutraliteit van Korfoe, die door in ternationale tractatou is gewaar borgd, en de bezetting van Kara Boe- reen, onder bedreiging met geweld. „Het is mogelijk, dat die druk wordt voortgezet, maar de onwankelbare vastheid van het volksgevoel, dat zich onlangs o/p schitterend'© wijze toonde, geeft ons de vaste overtuiging dat die druk ons niet zai doen afwij ken van de politieke gedragslijn door de nationale belangen voorgeschreven In harem vaderland slievenden trots, in het gevoel voortkomend uit harem onafhankelijkheid, zal de geheel© na tie iedereh druk met vastheid verdu ren, en kracht putten uit de hoop, dot het Recht niet zal nalaten zijn gezag te 'hernemen, over het geweten van de machten der aarde, al smoort ook de than6 ontketende storm voor een oogeoiblik zijn stem. Het land kan niet voorbijzien dat, hoe droevig de gevolgen zijn die ontstaan zullen door het gebrek aan harmonie tusschen onze staatkunde en de eischen van hen, dïo de Macht hebban, de verlie zen die dharvan 't gevolg zullen zijn, oneindig veel kleiner z uilen wezen dan die, welke het onvermijdelijk ge volg zouden wezen van een andere richting onzer staatkunde, zoo -wij die hadden aangenomen. In den strijd voor de verwezen lijking onzer staatkunde, die de staatkunde der natie te, zulten wij uwen steun hebben, zooals gij reeds verklaard hebt in uw onlangs uitge bracht votum. Gij zult ook ctaze mede werkers zijn, wier goedkeuring wij zullen vragen op de maatregelen, noodig om ons werk te voltooien. Het Is thans niet het oogenblik om de greote binnenlandsche vraagstukken te bespreken, wij zullen alleen de hoofdzaken onder oogen zien en dan de Kamer de maatregelen ter goed- keiiring Aoor 1 eggendie de omstandig heden noodig maken. Tijdens de af wezigheid der Kamer heeft de re geering, wegens dringende noodzake lijkheid, eenigo maat regelen genomen en eenigo besluiten afgekondigd; die aan de goedkeuring van het wetge vend lichaam onderwerpend, hopen wij daarvoor door u te worden geëx cuseerd'. (Levendige toejuichingen). De Daily News verneemt uit Athe ne: De minislerieele verklaring, die ln de Kamer is afgelegd zal vermoede lijk do betrekkingen tusschen Grie kenland en de Entente niet verbete ren. Do eerste minister sprak over deat druk van buiten af en van het toenemend© gevaar voor Griekenland dat voortvloeide uil dien druk, welke in den laatsten tijd het karakter hadi aangenomen van dwang voor daden. Hij liet, blijken wie hij bedoelde, toen h|ij formeel protesteerde tegen de schending van d© ontijdigheid van Korfoe en de bezetting met geweld van Kara Boe moe. Dezo dwang, zoo zeide hij zou misschien aanhouden, muur do duidelijk gebleken vastbe radenheid van de natie zal, vervolgde hij. ons tot do onwrikbare overtuiging leiden, dat deze daden het land niet in li et geringst zulten kunnen bewe gen af to wijken van een beleid, dat de nationale belangen voorschrijven. Goenarie, de minister van binnen landsche zaken en de sterke man van het ministerie, verdedigde ondor da- vierende toejuichingen do politiek van de regeerlug. Hij verklaarde ronduit, dal Griekenland1 zijn leger niet zou demobilise© ren. Do onafhankelijke leden verzetten zich niet tegen de politiek van onzij digheid. Iemand, die bij mij was, vatte, toen wij de Kamer verlieten, de uitkomst van. de beraadslaging aldus eamen: Er is geen stem ten gunst© van de Entente opgegaan. Do te Bern verschijnende „Bimd" bericht. dat do Italiaaneche gezant to Athene minieterl-president Skoe- loedis heeft medegedeeld, dat Italië op Korfoe gendarmen aan wal zal zotten die de Montenegrijnen en Ser viërs reorgan rioeren zal. Skodloedie sprak zijn verwondo- ring uit ovor dezen maatregel, dn ar er op Korfoe in het geheel geen Mon- tenegrijnen zijn en de Entente zeer goed in staat is de aldaair aanwezig© Serviërs te reorganiseeren. Do Grieksche regeering heeft alle verantwoordelijkheid aflgewezon van de gevolgen, die deze maatregel van Italië zou kunnen hebben, en bo vendien een protest aan de Ilaliaazv- sche regeering gericht Verspreid nieuws van deoorlogsvelden DE GEZONDHEIDSTOESTAND IN HET FRANSCHE LEGER. De gezondheidstoestand in het Fransche leger laat niets meer te wenschen over. In het laatste kwar taal van 1911 was het aantal gevallen van besmettelijke ziekte 27 per 100.C00. ln de laatste drie maanden van 1915 bedroeg het slechts 15 per 100.000. De vermindering van het aantal sterfgevallen door typhus is zelfs nog opvallender. Vroeger was de verhou ding 12 procent van allo zieken. Thans is zij slechts 2.35 procent Mazelen en roodvonk komen in het geheel .niet Voor, zoo meldt de Telegraaf. DE VLIEGER IN NOOD. De „Vorwarts" schrijft: ..Eon in het Westen strijdend vlieg- officier vertelt hot volgende voorval In een luchtgevecht wordt een En gel esche tweedoklker door een Duit- sohe machine naar beneden gescho ten. Do tweedekker was met twee officieren bemand, van wie de een in het gevecht was gedood, terwijl de andere ongedeerd was, maar bij de landing zijn pantalon van onder tot boven openscheurde. Hij werd in het Duitscho kamp. ondanks zijn eenigs- zins zonderling costuum, vriendelijk ontvangen. Toen hij de eerste ontroe ring te boven was, werd hij wat toe schietelijker en liet hij zijn oorapron- ielijko terughouding varen. Hij be treurde het ongelukje met zijn pan talon, daar dit hem belette zijn ka meraad de laatste eer te helpen be wijzen. Daar wisten de Duiteohe vlie gers echter raad op. Een van hen zotte zich in zijn machine, vloog eeni- g© minuten over de Engelsche linies en wierp een berichtje naar bene den. Na eenige minuten verscheen een Engelsche vlieger boven de Duitsche Unies en liet een pakje vallen.- En toen kon do Engelsche officier in een geheel nieuwe pantalon de begrafe nis van zijn vriend bijwonen." Uit Frankrijk. EEN MERKWAARDIGE DESER TEUR. De Parijsclro correspondent van de Daily Telegraph maakt melding van een geval van desertie, dat zeker niet dagelijks voorkomt Zekere Alfred Lavergne was dezer cftgen voor den krijgsraad gebracht, beschuldigd von desertie. Bij het onderzoek bleek ech ter, dat hij bij het uitbreken van den oorlog in een depot was geplaatst Hij wilde echter naar het front, de serteerde, maar nam dienst in het vreemden-legioen, bewerende dat hij een Belgisch onderdaan was en Leo pold van Hout heette. Hij werd aange nomen cn ging naar het front. Later echter werd hij, aLs Belgisch onderdaan, naar België gezonden, waar hij de recrutten moest af-exer- ceeren. Dat was niet naar zijn zin, Onze Lachhoek VERKEERD GEBRUIKT. Eenige minuten lang had de lijden de vrouw aanhoudend en duidelijk doorgepraat, terwijl de dokter er bi) stond en vol aandacht luisterde. Eindelijk begon de laatste met zichtbaar ongeduld zijn horloge te voorschijn te halen, maar dwong zich zelf nog op beleefden toon te zeggen: Pardon, mevrouw, maar ik ben geen meester over mijn tijd. Wij dok teren Hebben het tegenwoordig bijzon der druk. U heeft mij alle. symptomen tot m de kleinste bijzonderheden ver teld en nu wil u misschien wel zoo vriendelijk zijn Hij aarzelde; maar de echtgenoot van de patiënt kwam hem te hulp. Maria, zei hij meer duidelijk dan belleefd, bij iwil nu liever naar je tong kijken en haar mot meer hooren. WAARSCHIJNLIJK DE REDEN. Onder de brieven door den redac teur van een vragenrubriek in zekera courant ontvangen, was er een door een jongen man ingezonden. Kunt u mij ook zeggen waarom een mensje altijd haar oogen el uit als een man haar kust? In een bui van vijandige oprecht heid, zond de redacteur het volgcndo antwoord in: Zend mij uw portret, misschien kan ik het u daarna vertellen. GEDWONGEN DEUGDZAAMHEID. In een derde klasse coupé van den sneltrein liep h&t gesprek over het be langrijk onderwerp: spaarzaamheid. Iedereen gaf zijn meening ten beste. Toen zei een klein mannetje in een hoek langzaam: Een mijner vrienden eigenlijk is hij niet meer dan een kennis heeft in een vijf jaar geen cent uit gegeven. Onzin! Maak ons toch niets wijs! en nog meer dergelijke opmerkingan begroetten deze bewering. Het is een feit! zei het mannetje kortaf, terwijl hij zijn pijp aanstak. Maar de volgende weck komt hij los. GEEN KANS OP VERGISSINGEN. Ik bob een schotel noodig voof mijn hond, zei de keurig gekleed® da rn© in den porceteinwinkel. De winkeljuffrouw liet haar ver schillende soorten zien en eindelijk aarzelde zij tusschen twee exempla ren een heelcmaal effen voor 45 cents, en een ander het woord „Hond" met blauwe letters er op voor zestig cents. Ik zal den goedkoopsten nemen, besloot de klant na er goed' over ge dacht te hebben. M'ijnv hondje kani niet lezen, en mijn man drinkt gec» water. maar hij wist tocfi weer naar het front tc komen bij de Belgische troe pen. Hij onderscheidde zich zoodanig, dat generaal Do Castelnau hem een fraaie pijp en koning Albert 'hem een kistje sigaren ten geschenke gaven. Bovendien kreeg hij drie weken ver lof. Hij was toen dom genoeg om naaf zijn dorp te gaan, waar hij herkend en gearresteerd werd. Voor den krijes raad bekende hij openhartig zijn de sertie. maar zeide dat hij slechts van zijn depot, docli niet uit Frankrijk gedeserteerd" was. De Krijgsraad sprak hem met alge- nieten e stemmen vrij en nu zal hij zijn zin krijgen en als Fransch sold no/ naar het front gaan. Uit Engeland. MINISTER SAMUEL AAN HET WOORD. Reuter seint uit Londen: Aan hei diner ter eere van de Fransche jour nalisten, die Engeland bezoeken om uit eigen oogen te zien wat aldaar ver richt wordt, zeide minister Samuel o.a het volgende: Men kent over liet algemeen niet voldoende het aandeel, dat de Bn% sche vloot aan dezen oorlog had. Wij behaalden de overwinning zonder dat we slag behoefden to leveren. De macht van do Engelsche vloot is zoo groot, dat de vijandelijke marine zelfs niet om de heerschappij ter zee FEUILLETON van HECTOR MALQT. 92) Gedurende onze redding was dit het vreeseliikste ongeluk voor hen, die boven waren» 'lV>eu men vernam, dat men weldra eenige woorden met ons zou kunnen wisselen, waren alle mijnwerkers, alle bloedverwanten en vrienden komen toesnellen eu do soldaten hadden groote moeite olm hun te beletten de gang binnen te dringen. Toen de ingenieur mededeelde, dat wii slechts met ons zessen waren, hcerschtc er algeineene teleurstel ling, maar toch bleef een ieder voor zichzelf nog eenige hoop koesteren, daar onder die zes zic-h juist een per soon bevinden kon, dien moti wacht te. De ingenieur herhaalde voor de menigte onze namen. Helaasop honderd-en-twfntig moeders of vrouwen waren er slechts vier, wier hoop verwezenlijkt zou .worden. Welk ©en groote smart was dat voor de anderen en hoeveel tra nen werden er niet gestort 1 Ook wij van onzen kant dachten aan hen. die gered hadden kunnen worden. Hoeveel zijn er gered vroeg oom Gaspard. Men antwoordde niet Vraag waai' Marius is, zeide Pagès. De vraag Word gedaan; maar bleef, evenals de eerste, onbeantwoord. Zij hebben het niet gehoord. Zeg liever, dat zij niet willen antwoorden. Ik. brandde van verlangen om een vraag te doen. Vraag eens. hoe lang wij hier reeds zijn opgesloten Sedert veertien dagen. Veertien dagen Bij 01120 hoogste berekening waren wij op vijf 0zes dagen gekomen. Gij behoeft er nu niet langer meer in te blijven. Houdt goeden moed. Laten wii nu zwijgen, anders kunnen wij niet voortwerken Nog slechts weinige' 'uren. Deze duurden, geloof ik, 'liet langst van onze gehcele gevangenschap, in elk geval behoorden zij onder de smartelijkste. Bij lederen hamerslag, die er viel. dachten wij, dat het de laatste wasmaar altijd werd hij door een anderen en weder een an deren gevolgd. Van tijd tot tijd werd er een vraag gedaan. Hebt gij honger Ja. zeer veel. Kunt gij wachten Als gij te zwak zid. dan zal men een gat bo ren en daarin bouillon gieten, maar dat zal uwe bevrijding vertragen; als gij nog waöhten kunt. dan zult gij eerder uw vrijheid terugkrijgen. Wij zullen wachten, haast u dan ook. De tonnen waren voortdurend in werking gebleven en het water zakte aanhoudend en geregeld. Zeg, dat het water zakt, zeide de meester. Wij weten hetaöowei door de schacht als door de gang men zal u spoedig bereiken - zeer spoedig. De slagen klonken minder krach tig. Blijkbaar stond men op het punt om een opening te boren, en daar wii medegedeeld hadden, in welken toestand wii verkeerden, vreesde men een instorting teweeg te bren gen. die op ons hoofd zou neerkomen en ons kwetsen oif wellicht dooden zou» of in het water doen storten. De meester logde ons toen ook uit, dat hot zeer wel mogelijk kon zijn, dat men bevreesd was voor de lucht- drukkincr. waardoor, zoodra er een gat geboord was. de lucht ontsnap pen zou als de kogel uit een kanon en alles in puin doen storten. Wij moesten dus- op onze hoede zijn en fevenals de opzichters over ons zelf waken. De schokken, aan den bodem toe gebracht door de houweelen, waren oorzaak geweest, da*, de steenkool in de zijgang had losgelaten en tal van brokstukken in het water vielen. Zonderling, hoe 111061- hot oogen blik van onze bevrijding naderde, hoe zwakker wij werden; mijn'krachten waren uitgeput en. onder de steen kolen begraven, was ik zelfs niet in staat mijn arm op te tillen ik beefde r miin gonsche lichaam, zonder het koud te hebben. Eindelijk rolden groote stukken tusschen ons de opening was boven in de zijgang aangebracht; wij wa ren als verblind door het licht der lampen. Maar onmiddellijk was alles om ons weder üi het duister gehuld de tocht, een vreeselijko tocht, een wind vlaag. die verscheidene stukken steenkool met zich voerde, vloog ons in het gelaat. Dat komt van do tocht, stel u gerust, men zal de lampen spoedig weder aansteken. Hebt slechts even geduld. Wachten Alweder wachten Maar op hetzelfde oogenblik hoor den wii in de gang een vreesehvk ge raas. en toen ik mij omkeerde, zag ik. dat een helder licht zich over het water verspreidde. Moed Moed riep men ons toe. En terwijl men door de opening aan de mannen, die zich op de bo venste trede bevonden, de hand reik te, naderde men ons door do gaan derij. De ingenieur had zich aan 't hoofd gesteld hij was de eerste, die op de trede stapte en ik lag in zijn, armen, vóór ik nog een woord had kunnen uiten. Het was hoog tijd, want mijn hart klopte bijna met meer. Toch besefte ik dat men mij weg droeg. en dut. toen wij buiten de gang waren, men mij in dekens wik kelde. Ik sloot de oogen. maar een oogen blik daarop werd ik als verblAul zoodat lk genoodzaakt was, ze woder te openen. llet was dag, wij bevonden 011s in de open lucht. Op hetfcelfdo oogenblik wierp zich een wit lichaam op mij het w Capi, da'e met een s«prong op den arm van den ingenieur zat en mijn gelaat lekte- Ook voelde ik. dat men mijn rechterband vatte en die kuste „Rémi 1" fluisterde een stem, -het was Matten. Ik wierp een blik orn mij.heen on ik ontdekte toen een tal rijke menigte, die zich in twee rijen geschaard had. zonder den door tocht te belemmeren. Er heerechte een diepe etilto onder de menigte, want men had ieder gewaarschuwd, ons door tranen noch klachten nieu we aandoeningen te bezorgenmaar de houding en de blikken van allen spraken meer dan de stomme lip pen. I11 de eerste' rij zag ik witte, met gouden versierselen bedekte gewa den. die in de zon schitterden. Het was de geestelijkheid van Varses, die zich naar den ingang van de miin begeven had. om daar voor onze be vrijding te bidden. Toen wij te voorschijn traden, knielden zij in het stof. want gedu rende veertien dagen was de bodem, die door stortregens door-en-door nat was geworden, gedroogd. Twintig armen strekten zich uit om mii aan te nemen, maar de in genieur wilde mij niet afstaan en, trotsch op zijn overwinning, gelukkig en fier bracht hij mij naar het kan toor. waar men eenige bedden ge spreid had. om ons daarop neer l« leggen. Tweede dagen later wandelde ik door de straten van Varses. ge\olgd door Mattia. Alexis cn Capi. en ieder, dien wii tegenkwamen, bleef stil staan. om ons na te staren. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5