durfde strijden* Frankrijk' en d© an dere geallieerden kunnen rustig hun troepen transporteeren en hun voor raden over zee voeren zonder gevaar of ernstige belemmering. Indien Engeland niets méér had gedaan, zou dftt alleen reeds een on- schatbaro dienst zijn. bewezen aan <le entente maar ik mag er wel op wijzen dat dit nog lang niet alias ia Gij hebt eenige der groote munitie fabrieken gezien, welke als bij toover- slag door het geheele land zijn ver rezen; gij liebt een-en onder gezien van de bijna vier mïllioen man, die voor leger en vloot zijn toegestroomd; gij hebt gezien hoe overal de besliste wil bij het volk heerscht om door te zetten tot de eindoverwinning zal zijn bevochten. Eén ding echter zult ge niet gevon den hebben, en zult ge ook niet vin den, omdat het hk bestaat; gij zult in onze politiek geen bijgedachte aan treffen noch eenig zelfzuchtig doel. Engeland en België. Bon ar Law de Engelsche staatsse cretaris van koloniën, zat voor bij een lunch, aangeboden aan Rankin, den Belgischen minister van koloniën. In zijn antwoord op den dronk, uit gebracht op den Koning der Belgen, zeide Renkin. dat de verantwoorde lijkheid voor de vijandelijkheden in Centraal-Afnka geheel en al valt op de Duitschers, die zich hadden voor gesteld ten koste van België een uit gestrekt koloniaal rijk, zich uitstrek kende dwars over Afrika, te kunnen scheppen. Die droom is echter ver vlogen. Er zijn geen Duitschers meer op Belgischen bodem in Afrika, ter wijl de troepen der geallieerden van alle zijden het Duitsche gebied binnen etroomen. Bonar Law verklaarde, dat er voor Engeland geen einde aan don oorlog zou komen, voordat het onrecht, Bel gië aangedaan, gewroken zal zijn. Ter Zee. HET TORPEDEEREN VAN EEN FRANSGH OORLOGSSCHIP. Uit Konstantinopel wordt nog ge meld over 't torpedeeren van 't Fran se he slagschip „Suffren* bij de Syri sche kust: De meer dan 800 man bedragende bemanning van het Fransche schip kon niet gered worden. De N. R. Ct. merkt op: Het cijfer 800 berust blijkbaar op de onderstelling, daar de bemanning volgens de officieele opgaaf 655 kop pen bedroeg. Daar het schip in twee minuten gezonken is, kan de Turk- Bche opgaaf trouwens nrêt nauwkeu rig zijn. 't Fransche ministerie van ma rine deelt mede ,.Er heerscht ongerustheid over het lot van den kleinen kruiser „Amiral Gharner". die aan de Syrische kust kruiste en van welken niets verno men is sedert 8 Februari, den datum waarop de Duitschers beweren een Fransch oorlogsschip in den grond te hebben geboord.' HET GEVECHT IN DE NOORDZEE. Bericht van dem Duitschen marinestaf: Aan het officieel bericht van 11 Fe bruari over de vernietiging van de Arabis door Duitsche torpedobooten rnoet, naar uit een nader onderzoek met zekerheid gebleken is, nog wor den toegevoegd, dat ook het tweede Engelsche schip, dat getroffen werd, gezonken is. Verder is gebleken, dat van, de be manning van de Arabis gered zijn: de commandant, de officier van gezond heid en 27 man. Drie daarvan zijn op den terugtocht bezweken aan de ge volgen van het liggen in het water. GEZONKEN SCHEPEN. Volgens een Lloyds bericht is het stoomschip Alabama (891 ton) van Stavanger gezonken. De bemanning is in veiligheid aan boord van het Noorsche stoomschip Balizac. Lloyds bericht verder, dat de Adua- tiek van Antwerpen ('2221 ton) is ge zonken. Twee man van de equipage kwamen om het leven. Reuter seint uit Malta Het Engeteche stoomschip „Spring- tveli", (5593 ton) op weg naar Indié, is zonder voorafgaande waarschuwing getorpedeerd. De bemanning is gered en hier aan wal gozot. EEN POGING TOT ONTSNAPPING. Reuter seint uit Rio de Janeiro: Het Duitsche stoomschip Asuncion, dat in de haven van Belim wordt vastgehouden, had verlof gevraagd om aan te leggen, teneinde water in te nemen. Onder begunstiging van den mist wendde het schip den ste- en en trachtte zee te kiezen. De krui ser Republic» en het adviesjacht Tef- fe ontdekten echter wat er gaande was en loeten een los schot Daar de Asuncion niet gehoorzaamde schoten zij daarop met scherp, waarop de Asuncion terugkeerde naar de haven De kapitein verklaart, dat liij niet van plan was een poging te doen om te ontsnappen. Er wordt een nader onderzoek in gesteld. DE BEWAPENING VAN HANDELS SCHEPEN. Reuter seint uit Washington: De diplomatische vertegenwoordigers van de Entente deden mondeling ee nige voorstellen aan minister Lan sing betreffende de Amerikoansohe memorie over de ontwapening van handelsschepen. Ofschoon het depar tement niet bereid was, zich over den aard dier voorstellen uit te laten, wordt toch algemeen aangenomen, dat Lansing werd medegedeeld, dat de Entente hiertoe niet zal overgaan. De .Times" zegt in een hoofdarti kel over de Duitsche nota omtrent gewapende handelsschepen ,Mon is te Washington overtuigd dat wij en onze bondgenooten onze handels vaartuigen niet zullon ontwapenen. De praoti8che resultaten van het Duitsche memorandum zullen, naar we meenen, vrijwel niet© zijn., om de eenvoudige reden, dat Duitschland reeds sedert lang, waar en wanneer het slechts de gelegenheid had. de ergste bedreigingen vervulde, die 't thans uitspreekt. Het kan niet erger doen dan het reeds gewoon was en •kon worden verwacht. Niets andere dan vrees zal het nopen beter te han delen. De Engelschen zuilen voort gaan hun wettelijke rechten uit te oefenen en de erkende beginselen der imeiiisohelijkheid en van het volken recht te ontwikkelen in overeenstem ming met de nieuwe toestanden. Dat is het wat de Engelsche voorvaderen deden in alle groote zee-oorlogen en wat Amerika later met nog grooter stoutmoedigheid deed in den burger oorlog." Amerika en Duitschland Volgens een Exchange-telegram uit Washington heeft minister Lansing een diner gegeven ter eore van graaf Bernstorff. Dat is de eerste maal dat graaf Be rus tav ff de gast was van den lieer Lunsing sedert de geschillen ove dan dfuikbootonoolog. Allerfel SAMENWERKING ONDER DE GE ALLIEERDEN. Reuter seint uit Rome Briand, Bourgeois on Sonnmo hebban afgesproken zoo spoedig mo gelijk een conferentie van de bondge nooten te Parij6 to beleggen ter be reiking van do allernauwste samen werking. EEN VRIJHAVEN TE BARCELONA, llavos seint uit Madrid: Gemeld wordt, dat bi'innenkorl te Barcelona een vrijhaven zal worden ingericht Stadsnieuws Stuivers-Spaarbank. Zaterdagavond heeft onder voor- zittensohap van den heer J. Drost in een der zalen der Vereendging een 'vergadering plaats gehad van com missarissen der Stuiv ers-Sp aarbtuak in liuqidatie, mede bijgewoond door eenige leden van het bestuur der af- deeliJig Haarlem van den Volksbond, d'ie deze spaarbank in 1879 l«e©ft op gericht De vergadering was belegd om com missarissen mededeeling te doen be treffende de overdraclit der Stuivera- Spaarbank aan de Nuts Spaarbank. Het woord werd daartoe gegeven aan don penningmeester, den lieer IL M. E. van Dobben, die door de af dea ling als een der liquidateurcn was nangpwfwvn. In liert, kort gaf deze een overzicht van de afgeloopen afwikke ling, geschied naar genoegen van alle partijen, omdat in de allereerste de spaarders ten vollen Vonden wor den uitbetaald, voor wie verreweg het meerendeel hun te goed deed over schrijven hij de NutsSpaarbank. De voorzitter bracht daarop zijner zijds den heer Van Dobban niet alleen namens de Financieel» Commissie, maar ook namens commissarissen, dank voor de moeite, die hij zich als pen-ingmeester heeft gegqeven, voor de lofwaardige wijze, waarop hij, deze taak had vervuld en voor diens ar beid aan de liquidatie verbonden. Het woord werd daarop gegeven aan den heer A. van der Voort Az., den voorzitter der afdeel ing Haarlemq van den Volksbond, oprichter èn eere-voor- zitler der Sulvers-Spaarbank. Deze bracht in herinnering hoe de Spaarbank bij hare stichting in oen behoefte voorzag daar ze opgericht werd in een tijd toen in de ruim 1100 gemeenten van ons land nog geen 70 spaarbanken waren,, hoe de Stuivers- Spaarbank zich steeds heeft mogen verheugen in het vertrouwen van het publiek, inzondefbeid van den kleinen man en ondanks crisissen, zich dat vertrouwen heeft waardig gemaakt. De oorlog en de daarmede gepaard gaande waardeverminderine van ef fecten deed de Financieel© Commissie de toekomst mot zorg tegemoet 7,ion en, In de allereerste plaats de belan gen der spaarders voor oogen hou dend, werd dan ook tot die liquidatie besloten. Hij erkende de groote dien ten, die commissarissen aan de Spaar bank hebben bewezen, bracht lof aan de leden der Financieel© Commissie, die ziCh bovenal veel moeite heben ge troost, van welk ooilege inzonderheid de penningmeester het leeuwenaan deel der werkzaamheden en der ver antwoording heeft gedragen. Het be stuur der afdeeling Haarlem van den Volksbond heeft dan ook gemeend zij nerzijds den heer H. M. E. van Dotb- bem een bewijs van groote waardee ring te 'moerten toon pit. En bet was den heer Van tter Voort dan ook naar hij "zeide hoogst aangenaam en vereerend, dat hem was opgedra gen, den penningmeester der Stui vers-Spaarbank als blijvend aanden ken te mogen overhandigen de groote zilveren medaille, geslagen op den stom pel van den Volksbond, mot inscriptie. Onder applaus der vergadering overhandigde de heer Van der Voort daarop den heer Van Dabben den fraaien penning. De heer Van Dobben betuigde rijm grotte erkentelijkheid voor de waar- deenende woorden tot hem gesproken en voor het hem aangeboden souve- ur. Hij erkende zijn arbeid te hebben verricht met alle toewijding, dank zij de medewerking van het dagelijksch bestuur en don steun van commissa rissen. De vergaderingen met het da- i gelijksch bestuur waren een ontspan ning geweest, die met de commissaris- son Hadden steeds de aangenaamste herinneringen achtergelaten. De heer Van Dobben verklaarde echter, dat hij zeer voel modewerking had ondervon den van den boekhouder der Stuivers- Spaarbank, den heer Kroon, wiens uitnemend zorgvuldig beheer bij de IquMatie utnomend aan het licht was gekomen. De he,er J. J. Francken, een der aanwezige afdeel ingsbesrtuursleden, hield daarop een geestige toespraak, waarin hij de beteekenis der namen van de hoofd functionarissen Ln ver band bracht met het getoonde, an er kend goede beleid der Stuivers-Spaar bank. Ten slotte memoreerde de voorzit ter de toewijding van den secretaris, den heer J. J. Vroom, de belangstel ling van den heer F. Sipkes, de goede diensten bewezen door den heer W. Stolp, spreek hij den ecre-commissa ris, den heer C. L. F. Sarlert toe, dank te hij den eere-voorzltter voor lietgeen deze ten opzichte der Stuivers-Spaar bank had gedaan, om zich vervolgens te richten tot de aanwezige commis sarissen, arm wier toewijd'ling, accu ratesse, omgang met het publiek de Spaarbank haar populariteit heeft te danken gehad, vertrouwen had weten in te boezemen, zoo duidelijk geble ken bij het uitbreken va den oorlog, toen andere Spaarbanken werden be legerd om teruggaaf van inlagen, ter wijl de Stuivers-Spaarbank daarvan weinig bemerkte Algemeen in den kring van commis sarissen. wier omgang zich kenmerk te door de meest, aangename vriend schappelijkheid, wordt de liquidatie der Spaarbank betreurd, doch met voldoening kan worden teruggezien op hetgeen in oen langs reeks van ja ren is gedaan.-Hij dankte commissa rissen daarvoor van ganscher harte Uit-den boezem der vergadering brachten de heeren B. Serné on W. C. van Daalen onder lang aangehou den toejuichingen den voorzitter hulde voor de wijze, waarop hij steeds de vergaderingen had geleid, bij de ge zellige bijeenkomsten was voorge gaan. Daardoor had men te meor ge voeld van hoeveel invloed zijn per soonlijkheid was. Alle oommisarissen zullen zich dat steeds gaarne blijven herinneren. Met ©en enkel woord tot besluit sloot de voorzitter daarop deze laatste vergadering van commissarissen der Stuivers-Spaarbank. HET HANDELSSCHOOLFEEST. 't Jaarlijksch feest van die Handels- sohoolvereeniging wordt allengs oen lang verbeid genoegen; ndet alleen in die kringèn vnn de jongelui, die antze toekomstige handelslieden zullen, vor menmaar eigenlijk in de geheele sfeer van de M. O. leerlingen. En als de presses van de feestvie rende vereeniglng voor z'n deftige toe spraak op 't toonieel komt, ziet hij de zaal,als een vlak van opgeruimde jonge raenechen: de damesmeiskes in aardigste en vrooiijkste toiletjes, de jongemannen in 't plechtig zwart. Daartusschen de in den pret van de jeugd oplevende ouders: een groote familie en kennissenkring, waarin de leeraren graag opgenomen worden, mot natuurlijk aan hun liooM de Di- reoteur: Dr. Borgman, voor wien alles wat aanstaand handelsman is een die pe vereering koestert Op een ander eereplaatsje zitten de besturen van de vereenig ingen der an dere scholen voor M. 0. on van 't Gymnasium, getooid met het indruk wekkende lint hunner officieelheid. 't Is een feest van belang! Niet enkel, door wat er op 't tooneel gebeurt! De pauzes do executanten houden ons de meed eel ing ten goede worden niet minder leuk gevonden en natuurlijk het bal het allerleukst Maar zoover strekken alleen de ver moedens, niet die ervaringen van den verslaggever, die met pieteier eenige uren in de feestzaal heeft vertoefd, te midden van de vroolijk-roezige jonge menigte, die met eik» pauze haar 8temming tot liooger pret voerde. Wat er tusschen de pauzes gebeur de, had aller aandacht; maar het pro gramma had wat levendiger gekund. Het eerste deel van den avond be stond uit alleen heel ernstige en de gelijke muziek en eerst daarna kwam een grappemakerij van een meisjes kostschool met binnengesmokkelde studenten lachensstof brengen. De heer J. II. Textor leidde met al de humoristische bravoure, die hem eigen is. het muzikale ecdeelte Hij was ailerveelzijdigst: De Kroonzaal bewonderde hem als dirigent, als so list en als begeleider. Na de H. IL V.- inarsch van z'n orkest, leidde hij do uitvoering van oen vision van Drdla, waarvoor hij en z'n gezelschapje een eenparig handgeklap krogen. De ap-, plaudiseeren-de hulde gold ook z'n viool-solist, die door den dirigent met een greep, die een worstelaar eer zou aandoen, van z'n stoel werd opgehe ven, om mee te huigen, aldus hem doend deelen in den geproduceerd en bijvaL Z'n orkestje verdween, maar de heer Textor niet. Die zette zich aan een mooi en vleugel om de Mondschein sonate uit te voeren. En dat deed hij op alweer kranige wijze, zoo, dat z'n vrienden on vriendinnen in de zaal niet moe werden hem terug te roepen. Nog was z'n taak niet afgeloopen, want lüj keerde weer terug, in gezelschap van den heer F. Tollenaar, die een zuiver fluistist is, 't geen bleek bleek uit een fantaisie pastorale Hon- groise van Dojjpler, waarmee deze de goedkeuring van de aanwezigen ver wierf. De violist van bet orkest, de heer J. N. G. Taack Trakranen speelde nu een memietto en allegro van MozactL waarnaar men ook mei veel genoe gen luisterde. Mot den heer Textor verdween de ernst van het tooneel en daarna zorg den een zestien loden en oud-leden van de club voor den scherts, die op zulk een onderonsje zoo gewaardeerd wordt t Was oen kluchtige geschiedenis van een studenten inval in een jonge damespensionaat, waaraan luite nant Landzaat zijn bekwame regis- senrstalenten had gewijd. In aardige interieurs: o.a. een ge lagkamer van een heiberg, speelde het spel van kortswijl en grappenma kerij, waaraan allen met veel animo deelnamen. De meisjes In de zaal vonden de studenten „eeang" en de jongelui had- en een dergelijk oordeel over de leer ling uit Brécaria, die bovendien nog veler medelijden hadden door Strenge „regels van het huis", zooals de vin nige directrice die decreteerde. Het was een vrooi ijk stuk, waarin en waarom veel geloeilen werd. De costumeering en grimeering van óe enkotne, die dat moedig handen, verdienen lof. Na twaalven begon 't bal onder lei ding van de gebroeders Martin. De Wethouder van Onderwijs, de heer Vincent Loosjes, woonde een deel van don feestavond bij. De heer K. B. de Bont, de voorzit ter, werd door z'n collega van de H. B. S.-V uit Hoorn met een lauwer krans gehuldigd.. Ook de heer Teztor kreeg z'n groenen krans voor z'n aandeel aan dön feestavUuL BALMASQUé GEBR. KWEKKE* BOOM. In de Bronzaal Lb Zaterdagavond een balmasqué gehouden, dat door do d'ausleeraren Gebrs. Kwekkaboom georganiseerd is. Wie weet, hoe druk bezocht de ge wone bals van deze dansleerarein al tijd zijn, zal zich kunnen begrijpen, dat ook voor die gemaskerde dans partij de belangstelling groot was. liet aanvangsuur was als ge woonlijk nogal laat: 9 uur en het was er al over, toon de pro menade gemaakt werd, maar toen was 't ook dadelijk een gewirwar van allerlei cosuuums, één gewemel van kleuren door elkaar. Hier danste een lid van een jolige hangelaarsoLub met een Zeeuwsch boerinnetje en strui kelde over zijn clubgenoot, die mid den in de zaal zat te hengelen, d&ar zag je winter en zomer door de zaal zwieren en even verder wandelden 'n sdiildkinaap mot een dame uit den Rococoo-tijd. Ze gingen eens 'n kijkje"nemen bij de verrichtingen van het circus „Dallus", *n groepje, dat zich de medewerking van een bona- fida slangenmensch had verzekerd, wiens entrée ter danszale hierin be stond, dat zij, solide dubbelgevouwen in een vat .werd binnengerold. Keizer Hendrik IV met gevolg was vertegenwoordigd, "n. Beeld van den ouden tijd. Iets uit latere dagen, de bioscoop was echter ook aanwezig. Op een reclamezuil, werd reclame ge maakt evenals dooar Biliie Ritchie, eon der tegenwoordige film-kluchtspelers, 'n grappenmaker, die al even dwaas deed als de echte, de Amerikaansclie, op de film. Er waren ook smakelijke coetuums. In de eerste plaate rekenen we daar toe „De Kruidenier-ster" een costuum waar zoo ongeveer alle kruideniers waren op en aanzaten. Vervolgens de dame, die een roode japon met Cu- ragaosclie amandelen had gegarneerd wat lang met onaardig stond. Tuesohen die dansenden getooid in mooie of vreemde oosfcuums liepen 'n liaan en 'n kip, 'n tweetal, dat den prijs voor het zonderlingste paai- stel lig verdiende. Natuurlijk kunnen we ieder cos tuum niet vermelden. Alleen deelen we nog mee, dat een der bezoe kers een costuum had gefabriceerd uit „Dagbladen". Men ziet, dat liiermede opnieuw 't bewijs geleverd werd. dat Haarlem's Dagblad overal komt "t Jonge mensch had veel bekijks om zijn witte pakje, waarop misschien eenige honderden keeren 't opschrift onzer courant voorkwam. Om 11 uur defileerde men voor de jury, die daarna de prijzen vaststel de. De uitslag hiervan was: De mooiste groep heeren: Keizer Hendrik IV met gevolg. Het mooiste paar: Zomer en Winter. Het mooiste daniescostuum: Markiezin. Het mooi ste heerencostuum: Spaansch Edel man. Het zonderlingste paar: kip en haan. De zonderlingste dame: de kruidenierster. De zonderlingste lieer: Billie Ritehe. De grootste groep: Cir cus Dallus Terwijl troostprijzen werden uit gereikt aan: paar ln Zeeuwsch cos tuum; visschersgroep, zomer en win ter; diverse spelen; Nederiandsche nijverheid; dambord, dame met pin da's, dame rnet ansichtkaarten cos tuum; dame met zlivercostuum em excentrieke clowns. Na 't démasqué duurde 't bal voort tot vroeg in den morgen. Dat er piet in o\ ei"vloed gemaakt werd, zal men wal willen gelooven! Rubriek voor Vragen Geabonneorden hebben het voorrecht, Vrngou op Temohlllend gebied, mite toot beantwoording vatbaar, ln te «enden bij do Redaotio van Haarlem'» Dagblad, Groote Houtstraat 6S. Alle antwoorden worden geheel koeteloos gegeven en «oo Bpoedlg mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaat» van den lnaender vermelden woidt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik wil gaan trouwen, maar mijn aanstaande kan slecht looi>en. Kan ik mij nu aan huis laten trouwen? Wat zijn daar de koeten van en waar moet ik mij dan vervoegen? ANTWOORD. Informeer dat aan de nfd. Burg. Stond ten Stadhuize (Zijlstraat,) VRAAG. Speelt de Weerbaar- lieidsloterij nog? ANTWOORD. Informeer dat bij een loterij agent of oominissionnair in effecten. VRAAG. Hoe moet men liande- len om een bewijs van onvermogen voor een advocaat te krijgen? ANTWOORD. Vervoeg u aan het Stadhuis 1ste afdeel ing. VRAAG. Nu de Kermis fin Ilaa?- lom is afgesdhaft, blijven nu de ker- misfoolen aan dienstboden en leve ranciers toch verplichtend? ANTWOORD. Men geeft »u na- J aarefooi «v VRAAG. Welk blad raad U rul) aan te nemen, uitsluitend van aan vragen voor betrekkingen. Mijn vak is gasfitter en hulpmonteur der ver warmingen. ANTWOORD. Wij kunnen geen bepaalde adressen aanraden. Infor meer eens bij een advertentiebureau. VRAAG. Mijn zoon Is geboren te Stralkonitz (Bohemen) ln 1896. lis hij dienstplichtig? Hij is nog niet opge roepen. Kan hij zich begeven naar de vrije steden, Hamburg en Bremen? ANTWOORD. Wij kunnen die vragen niet beantwoorden. Wend u tot den Duitschen of Ooatenrijkechen consul te Amsterdam. VRAAG. Zoudt u mij ook kunnen zeggen of men van twee inwonende zoons, in dienst, ongehuwd, en die be lmoren tot Melding 1912 en 1914, ver goeding kan vragen? Of is dit alleen voor den Landstorm? Als men aan iemand gold schuldig is, hoeveel jaren moeten er dan ver- loopen zijn voor die verjaard is? ANTWOORD. Als de omstandig heden het noodig maken kunnen de kostwinners vergoeding krijgen. 2o. Dat hangt van den aard der gehuld af. VRAAG: Waar moet ik mij ver voegen voor mijn zoon, die zich in het automobiel vak wil bekwamen? Bestaat hier ook kosteloos gelegen heid voor? ANTWOORD: Wend u tol een automobiel handel aar. VRAAG. Wanneer mijn verloofde in Amsterdam woont, en ik in Haar lem, kunnen we dijn ln Amsterdam trouwen? i ANTWOORD: Ja Uit de Omstreken Bloamendaal. DE DUNiENBURG. De adv.-gen. bij den Hoogen Raad mr. Talc nam conclusie in zake het cosatieberoep der gemeente Bloemen/- daal, die veroordeeld was aan ver weerder de schade te vergoeden, ver oorzaakt door het aanleggen van werken op korter afstand van diens terrein dan de verordening toeliet. Wel kcm volgens die verordening door den Raad dispensatie van bedoelde bepa ling worden verleend; maar dit was nagelaten; eeret nadat verweerder de dagvaarding had uitgebracht was door den Raad een dispemsatiebesluit genomen. In cassatie werd nu aangevoerd, dat waar B. en W. bij het uitvoeren van hert Raadsbesluit tot bouw dhr werken daaraan een dis pons «t r end karakter hadden toegekend, de rech terlijke macht onbevoegd was, hunne wijze van opvatting «te beoordeelen. De Adv.-Gen. concludeerde tot ver werping der cassatiemiddelen door de gemeente opgeworpen. H.V.LOURENSCOSTER HAAiRLCfM ZITIDER BUITEKSPAARNE 12 LEVERING VAN; CIRCULAIRES ENVELOPPEN - NOTA'S REKENINGEN KW1TANT1ÊN EFPECTENBR1EPJES POLISSEN - CONTRACTEN AANDEELEN COUPONS - RECEPISSEN PROSPECTUSSEN VOLMACHTEN. BESTEKKEN REGLEMENTEN PROGRAMMA'S AANPLAKBILJETTEN ENZ. ENZ. BILLIJKE PRIJZEN TELEPHOON No. 122 Binnenland EERSTE KAMER. Aan 't Regeer ing santwoord op de afdeelingsverslagen der begrooting cmtleenein wc nog De vraag of hot niet wenschelijk is In het geheele land het toezicht op de zee- en andere waterkeeringen te versoherpen on meer te centralisea- ren, zal uiteraard een onderwerp van gezette overweging móeten uitmaken. Wat betreft <le wet betrekkelijk het begraven van lijken, inseint de Mi nister ook na kennisneming van het in het Yoorloopig Verslag aangevoer de, het standpunt, waarop hij stond, toen dit onderwerp ln do Tweede Kamer der Sta ten-Generaal werd be handeld, te moeten blijven innemen. Dank zij de door den Minister van Juietia ge traiteur schikkingen, acht deze de Justftfeeie belangen voldoend» gewaarborgd door de getroffen voor ziening. Hksj-door is de practische urgentie om in de wettelijke leemte te voorzien, vervollen. Wel blijft de onbevredigende toestond bestaan, dat de begrafeniswet op een hoofdpunt sanctie mist, maar het etaat niet in de macht van do regeerlug daaraan spoedig een einde te maken. Stelda de ondergeteekendo wetswijziging voor, zij zou geen andere strekking hebben, don lijkverbranding nadruk kelijk toe te staan. Wie kan zich in de gegeven politieke omstandigheden omtrent een snelle en gunstige be handeling van zoodanig ontwerp illu sies maken? DE NEDERLANDSCUE ROODE-KRUISCOMMISSIE IN HONGARIJE. Wolff seint uit Budapest, dat de militaire overheid de Nederiandsche missie, die in het reeorvehospitaal aldaar werkzaam is, toestond op het gebouw naast de Roode-Kruisvleg ook de Nederladschc vlag te hijschen. Deze plechtigheid had Vrijdag tn kleinen kring plaats. VROUWENKIESRECHT. De Verecniging voor Vrouwenkies recht doelt het volgende mede Dat er tegenwoordig in ons Land groote belangstelling bestaat voor den vrouwenkie-srechteisch blijkt duide lijk uit den snellen groei der Ven- eeniging voor Vrouwenkiesrecht In de maand Januari alleen klom hert ledental dier vereen iglng met ruim duizend. EEN BRANDEND SCHIP. Door de boot van Enkhuizen op Kampen de Geusau", kapitein H. da Groot, werd Zaterdagmorgen tu&- sch-an Enkhuizen en Urk, de motor boot Speculant", geladen met olie, die in brand was geraakt De „Geusau", is onmiddellijk aan het blusschen gegaan voor zoo ver hel ijzeren vaartuig nog niet ge heel was uitgebrand en heeft vervol gens bet wrak op deep genomen naar Enkhuizen. De bemanning van d« „Speculant" zal zich waarschijnlijk in de sloc-p gered hebben na hot uit brengen der ankers. Men meldt aan de N. R. Ct. Do stoomboot Prins Hendrik van Rotterdam, die ter vervanging van de Zeemeeuw door het rijk gebruikt wordt om vooral in de zeegaten toe zicht te houden op het vervoer van contrabande, had reeds geruimen tijd op het motorvaartuig de Speculant geloerd. Men acht 't niet onmogelijk, dat deze waakzaamheid van invloed is geweest op het uitbreken van don brand aan boord van genoemd vaar tuig. TREURIG ONGELUK. Uit Barneveld schrijft men aan 't Alg. Handelsblad Vrijdagmiddag wild© de landbouwer H. Huisman, te Kootw ij kerbroek. zich, vergezeld van zijn dochter, met paard en wagen naar Stroe begeven. Gelijktijdig bevonden zich op den basaltweg een groot aantal militairen uit do legerplaats MiMigen, terwijl enkele vliegmachines boven den troep blijkbaar verkenningen deden. Juiët toen genoemde landbouwer, die reeds over geruimen afstand tusschen de soldaten was doorgereden en tot meerdere veiligheid het paard bij den teugel leidde een mitrailleuse gena derd was, die links van hem op den weg stond, gaven de hierbij beboe rend© mitrailleurs een hevig vuur op de vliegmachines, waardoor het paard schrok, terzijde van den weg over de sloot sprong en hierbij vier militairen overreed, die zulke ver wondingen bekwamen, dat allen per brancard naar de legerplaats moes ten worden overgebracht. De land bouwer en zijn dochter bekwamen slechts lichte kneuzingen. LUSTRUMFEESTEN TE UTRECHT. In do vergadering van het Utrechtsch Studentenkorps werden de volgende besluiten genomen lo. dat, indien dit bij nader onder zoek uitvoerbaar blijkt, wederom uit gevoerd zal worden de Sylvia-ballot- pantomime van Leo Délibos 2o. dat, indien sub 1 genoemd plan niet uitvoerbaar blijkt, dit zal wor den vervangen door de uitvoering van een historisch spel van het corps leven in revuevorm, in combinatie met de operette „De Maonbnl" en een derde nog te bepalen stuik 3o. dat er openbare roeiwedst-ijdtm zullen worden georganiseerd, welke gepaard zullen gaan, althans bij vol doende deelneming, met een soort „bloemencorso te water". Bovendien zal er, behalve de mili taire sport fees ten en de volksfeesten, den etalagewedstrijd en de gebrui kelijke b:üs, gedurende de lustrum viering eiken avond volksconcert zijh op liet Lucasbolwerk. ONTPLOFFING. In don nacht van Zaterdag op Zon dag werden vele inwoners van Schie dam opgeschrikt door een hevigcu knaL Het bleek dat een zuurstofre servoir van de zuurstotgasfabriek „Oxygenium" aldaar naar men zegt (zoo deelt ,'t Hbld. mede) door to hoog© spanning uit elkaar geste gen was. Hot gehoole gebouw, waar de exploisie plaats had, ligt in puin. De stukken steen werden meters ver weggeslingerd. Twee memschen, dio er werkzaam waren, werden gewond, waarvan een ernstig; hij werd nuur het ziekenhuis vervoerd. Een begin van brand werd spoedig gebluscht. S. D. A. P. Het partijbestuur der S. D. A. P. acht het zoo meldt Hot Volk onnoodig en onwenschelijttc dit jaar het jaarlijksch congres bijeen te roe pen, o.a. omdat er geen bijzondere agendapunten zijn, welke na hot roods gehouden buitengewoon congres de bijeenroeping. van een congres zou den moeten motiveeren, en met het oog op de financiën. Mochten de afdeeüngen besluiten, dat het congres wèl zal worden go- houden, dan zal het niet met Paschen, doch met Pinksteren worden bijeen geroepen.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6