Alleen op de Wereld Nederlandsche on Scandinavischs ha vens wegens den koers dien zij vol gen. Enkele lading-en zijn aangehouden en voor het prijsgerecht gebracht. De schepen behooren aan de kleine Zweodsche en Noorsche reederijen en hebben geen Britsche bunkerkolen noodig. Men kon des» 6chepen dus riet als het geval was bij die van de KToo'ere reederijen dwingen alleen N O. T -goederen te vervoeren. Tevens merkt de schrijver op dat ook al zou het mogelijk zijn om de verscheping van ijzererts over Ne derland naar Duitsohland te beletten, Duitse bland toch in elk geval Ln staat Is ijzererts over de Oostzee im te voe ren. Bovendien is de ertsaanvoer in Nederlandsche havens zeer vermin derd- ln 1911—1913 was de gemiddel de aanvoer 5.5 millioen ton in het laatste jaar van Maart tot December, fiiecltis 057.000 ton. Uit Frankrijk- DE MUNITIE. Reuter seint uit Londen: De Engelsche missie, die Frankrijk bezocht, om na te gaam hoe dit land zijn munitieproductie zoo enorm heeft kunnen vermeerderen heeft thans haar rapport uitgebracht. Uit het rapport blijkt, dat deze vermeerde ring het gevolg is van grootere inten siteit der productie en van liet in gebruik nemen van machines voor nieuwe fabrieken en het uitbreiden van oude of het inrichten voor mu nitie-industrie van bestaande fabrie ken. De fabrieken werken alle bijna dag en nacht door. Met vrouvven&r- lx>id werd zeer goede resultaten ver kregen. De te werkstelling van vrou wen cn ongeoefende arbeiders in Frankrijk is niet met verzet gepaard gegaan zooals aanvankelijk ln Enge land geschiedde. De reglementen der vakvereenigin- gem zijn geheel buiten werking ge steld. Duizenden nieuwe machines "werden in hel bedrijf genomen. Het verslag eindigt met de verklaring, dat er slechts één oorzaak voor de productievermeerderilng bestaat, dat is de vaderlandslievende geestdrift, die Frankrijk bezield. DE SAMENWERKING ONDER DE GEALLIEERDEN. Reuter seint uit Parijs: Maandagavond ontving Brland een aantal politieke personen nan welke hij verklaarde, dat hij Ln Italië den indruk had gekregen dat onder alle klassen der maatsohapij groote va derlandsliefde en onw rikbaar vertrou wen in het leger heerscht Briand liet zich niet uit over het resultaat van zijn bezoek aan Italië, maar ver klaarde alleen herhaaldelijk dat men allo reden heeft zich te verheugen en dat hij een zeer bevredigenden in druk had gekregen. Het eerste practische resultaat van de Fransch-Italiaansche overeen komst is, dat, naar een „Exchange" telegram meldt, de Itaiiaansche re geering 20ÜU geschoolde arbeiders heeft toegestaan naar Frankrijk te vertrekken, om daar in de munitie industrie werkzaam te zijn. De „Echo do Paris" verneemt uit Rome, dat Salandra in Maart naar Parijs zal gaan, ten emde Briand's bezoek aan Rome te beantwoorden. Uit Duitsohland. BEVORDERING VAN DEN KLEI NEN LANDBOUW. Een wet tot bevordering van den kleinen landbouw door kolonisatie is in commissie-behandeling geweest in den Pruisischen Landdag en daar ook aangenomen. Er werd voorge steld een crediet te verleenen tot het oprichten van kleine pachthoeven, en bedrage van 100 millioen Mark. Mot deze geldmiddelen zal in het bij zonder het koloniseeren van invalie- deu uit het leger bevorderd worden. Het voorstel werd aangenomen. DE PRUISISCHE LANDDAG. 't Wol ff.hu reau seint uit Berijm: De Landdag is Maandag de 2de lezing der begrooting begonnen met een ge dachten wisse ling over de maatrege len in verband met don oorlog. Hósch (conservatief) bracht rap port uit over de voorziening van le vensmiddelen en besloot met de ivoorden; Wij zijn ten volle overtuigd van den goeden afloop van den oor log. Dit is de stemming van het Huls en van het volk.Vertrouwend op ons zelf en onze rechtvaardige zaak, zien wij de toekomst tegemoet, idie ons na tijdelijke opofferingen rijken zegen zal brengen. Dit doel kunnen wij bereiken, als wij de middelen, die ons ten dienste staan, vastberaden toepassen. {Levendige toejuichingen). Hoff (vrijzinnig) uit tie Bewondering voor de Duitsdh© strijdkrachten te land, te water on in de ludht, die Duiitsclxlanüfs grenzen tegen den viip- and hebben beveiligd. Het Duitsche volk heeft zich die militaire daden waardig gemaakt door zijn economi sche organisatie, die het land voor gebrek heeft behoed (toejuichingen). Wij dragen ging spreker voort de noodzakelijke offers vastbesloten, in het vertrouwen dat Engeland's uithongeringsplan verijdeld zal wor den, hoeveel gewold Engeland de on zijdige staten ook aandoet Een ge bied van de Levant tot de Noordzee, van Osten.de tot Dunaburg kan wiet worden uitgehongerd (toejuichingen). Oertizen (vrijzinnig conservatief): Het afgeloopen oorlogsjaar heeft ons leeren huishouden. Als wij zoo door gaan, zullen wij enen groote econo mische successen bereiken als wij mi litaire voordeeten hebben behaald. (Toejuichingen). Westcrmann (nationaal liberaal): De besprekingen in de commissie heb ben ons overtuigd, dat wnj ook dit jaar zullen toekomen. Uit de Vereenigde Staten STEMMJEN- OVER DEN DUIK- BOOTEN-OORLOG. Reuter seint uit New-York De Amerikaanscbc bladen blijven meest alb- zwiieen over de form eel 6 aankondiging door de Centrale mo gendheden van de hernieuwing van den duikbootenoorlog. Zij. die zich ui''- waarsobuwen president "VVil- sori tegen eenigen stap in de richting van een erkenning van Duitschlandf opvatting, dat het opstellen van ka nonnen. uitsluitend ter verdediging een koopvaarder verandert in een oorlogschip, dat zonder waarschu wing mag worden in den grond ge boord. De New-York World", die ge woonlijk krachtig den president on dersteunt, vraagt, welke troost er voor de betrekkingen van bij een Duitschen aanval omgekomen vrou wen en kinderen in is gelegen, te zien vastgesteld, dat het schip ongewa pend was. De New-York Times" meent: als we Duitschlands eischen inwilligen, zullen we machteloos zijn zelfs tot 'n proces. Geen passagiersschip zal vei lig ziin en als we een onderzoek in stellen. zullen we altijd te hooren krijgen, dat het schip gewapend was en als oorlogsschip dus zonder waar schuwing in den grond is geboord. Het blad meent, dat de belangen van de Vereenigde Staten voorschrijven, dat zij nu niet de regelen van de oor logvoering gaan wijzigen. De Tribune Is van oordeel, dat Wil son's voorstel voor een nieuw wet boek van dein zeeoorlog ten duidelijk ste ztin onwetendheid op rechtsgebied toont en het blad meent, dat het vol- kenrocht met betrekking tot den zee oorlog wel lean worden gewijzigd en uitgebreid a.ls de oorlog over is. Maar dat voor het tegenwoordige de begin selen van de Vereenigde Staten bin dend moeten zijn. Het voorstel van onze regeering. dat de geallieerden toe zullen stemmen in rechts wijzigin gen. die hun vijanden zouden bevoor- 'deelcn. is niet alleen onbeschaamd, maar ook een niet neutrale daad. De „New-York Press" zegt, dat de duikboot het aan den oorlog onver mijdelijk verbonden risico moet aan vaarden voor zij een koopvaarder aanvalt en dat ze met ondervinden of ze te doen heeft met een vermetad oorlogsschip. Het blad eindigt met de verklaring, dat het een beJeediging is van het gezond verstand te den ken. dat iemand het in den grond bo ren van ongewapende koopvaarders als iets andera dan als moord kan beschouwen, waarvoor de verant woordelijkheid op den aanvallenden oorlogvoerende rust DUITSGHLAND EN DE UNIE. De „Morning Post" verneemt uit Washington, dat president Wilson gisteren aldaar is teruggekeerd. Er ziin sterke aanwijzingen, dat de re geering met het Duitsche standpunt zal meegaan, in welk geval niet al leen het uitklaren uit Amerikaansohe havens van bewapende stoomschepen zal worden verboden, maar ook pas sen zullen worden geweigerd aan Amerikanen, die van plan zijn aan boord van zulke schepen te reizen. AMERIKA EN OOSTENRIJK. Üit Weenen wordt gemeld De nota over de Petrolite, die de Amerikaansohe gozant alhier aan de Oostenrijksche rogeeriug heeft over handigd. vraagt geen schadevergoe ding of genoegdotining, maar ver zoekt in hoffelijke termen om nadere inlichtingen, hoe zich het geval heeft toegedragen. FEUILLETON van HECTOR MALOT. 91) Met de harp over den schouder en den ransel op den rug, betraden wij ■weder den grootan weg, met Capi v rooi ijk voor ons uitspringende. Ik moet eerlijk bekennen, dat zich een aangenaam gevoel van mij mees ter maakte, toen ik Varses achter mij •liad, en toen ik met mijn voet op den harden weg slapte, deze geheel an ders klonk dan de slijikerlgo grond dor mijn, terwijl ik de zon en de boomen boven mij zag. Vóór ons vertrek hadden Mattia en ik ons reisplan vastgesteld, want ik had hem op de kaart leeren zien en hij verbeeldde aich niet meer, dat de afstanden langer waren voor een paar boenen, the ze moesten afleggen, dan voor een vinger, die van de •eene stad naar de andere wijst. Na goruimen tijd het vóór cn tegen overwogen te hebben, luidden wij besloten, dat inj- p'.aats van ons regelrecht nu ar Usee! te beseven en van daar naar Chavu- r.on, wij over Clermont zouden gaan, daar dit oen niet al te groote omweg was -en wij daarbij de gelegenheid hadden om de badplaatsen te bezoe ken, vvuar zich in dezen tijd veel zie ken ophielden Saint-Nectaira. Manty. Dore, Royat, Bourboule. Terwijl ik in de mijm arbeidde, had Mattia op zijn tochten met een berenleider kennis gemaakt, die eveneens de badplaatsen ging bezoeken, waar men volgens zijn meening veel geld kon verdienen. En Mattia wilde vee! geld verdienen, daar hij honderd vijftig francs niet genoeg vond om eon koe te koopen. Hoe meer geld wij hadden, hoe mooier koe wij koopen kondon on hoe blijder vrouw Barberin wezen zou. En hoe Wijder vrouw Barberin was, des te gelukkiger zouden wij zijn. Wij moesten de richting van ClWr- mont volgen. Op onze reis van Parijö naar Var ses, was ik begonnen Mattia onder wijs to govenik had hem lezen gel ieerd en ook de beginselen der mu ziek, cn op onze wandeling lusschen Varses en Clennont zette ik mijn les sen voort. Hetzij mijm manier van onderwij zen rüet deugde. wat zoor wel mo gelijk was of Mattia geen vlugge leerling wat ook mogelijk was in het lezen maakte hij weinig vorde ringen, zooals ik reeds gezegd heb- Hoe hii ook in zijn book staarde en Ter Zee. DE ENGELSCHE KRUISER. „ARETHUSA" VERLOREN. Offjcioel wordt nog uit Londen ge meld: Bij de ramp van de „Arethusa" werden acht personen gewond terwijl er 12 vermist worden. 't Algemeen Handelsblad schrijft nog: Een der meest populaire oorlogs schepen der Engelsche marine is op een mijn geloopen en ondergegaan. De „Arethusa" is vereeuwigd in ge dichten; en op-©enigs schilderijen, d.ie de laatste Jaren op oorloge tentoon stellingen Ie zien waren, was liet be kende schip afgebeeld: „the Arethu sa. in action".... Aan vele gevechten nam de kleine kruiser dnn ook deel en hij onder scheidde zich daarbij zoo, dat op een koperen' plaat op het schip aange bracht de verschillende heldendaden konden gememoreerd worden. De Arethusa" was het admiraal schip van het „light cruiser squa dron" en aan den mast woei de ge spleten wimpel van commodore Tyr- whitt. Bij den aanval van een En- gelsch eskader, onder admiraal Beat- ty, op de Duitsche oorlogsschepen in. de bocht van Helgoland, leidde com modore Tyrwhitt de actie van deze kleine kruisers die vergezeld waren van torpedojagers. Dit voorhoedege- vecht had ten gevolge, dat de „Are thusa" zwaar getroffen werd,'ver schillende kanonnen werden onbruik baar de snc-lhöid 30 mijl - was tot 6 verminderd, zoodat het geha vende schip door de „Hogne" op sleeptouw moest genomen worden. Op het kritieke oogenblik, dat de kleine kruisers het ai te zwaar te verant woorden luulden kwam hel slagkrui ser-eskader op de plaats van het ge vecht en eindigde de eerste zeeslag met het zinken van enkele kleine Duitsche kruisers... Voor de tweede maal vocht de „Are thusa" in dan slag bij Doggersbank. Ook toen vormde het snelle kruisers- eskader de voorhoede van het sterke e-skader van admiraal Beatly, die door de berichten van deze schepen volkomen op de hoogte werd gehou den van de bewegingen van den vijand. Bij het oinde van den zeeslag gaf, volgens sommige berichten, de „Are thusa" de „Blücher", dte zinkende was, den genadostoot, door den zw aar-overhel 1 einden pon ts erk ru iser te torpedeeren. Nog eens trad de „Arethusa" op dan voorgrond. Bij een raid naar Cux- liaven. waarbij Zeppelins vliegma chines, onderzeeërs en oorlogssche pen in actie kwamen verdreef de Are thusa met z'n kanonvuur en redde de vliegers, die ln het water terecht kwamen. En thans Ls deze „light armoured cruiser", van welk type de Engelsche vloot er vele heeft, ondergegaan.- De naam „Arethusa", heeft iu de Engel sche marinegeschiedenis oen. beken den klank, want vóór dit sohip zijn er nog verschillende aoxdere „Are- thusa's" geweest, die in allerlei ge vechten zich hebben onderscheiden. Over het schip nog de volgende technische bijzonderheden: In 1913 liep de Arethusa" van stapel .De waterverplaatsing is 3560 ton. De bewapening bestaat uit 215 c.M. en 610 c.M. kanonnen. De snel heid is 29—30 knoop, de turbines ont wikkelen 30.000 P.K. Hot merkwaar- dige van het schip is, dat het behalve een pamtserdek van 5 c.M. een pant- sergordol van 7.0 c.M. heeft. Op klei ne kruisers kwam deze bescherming tot dusver niet voor. De bemanning is 400 koppen groot. De „Arethusa"- klasse telt 8 schepen, de daarop vol gende „Champion" klasse eveneens acht; deze is iets grooter in water- verplaatsing cn telt één kanon van 15 c.M. meer. GEEN DUITSCH OORLOGSSCHIP VERGAAN. 't Wolffbureau seint uit Berlijn: In de laatste dagen kwamen in de buitenlondsche bladen herhaaldelijk berichten voor over den ondergang van een groot Duitsch oorlogsschip in het Kattegat. Van bevoegde zij.de wordt ons medegedeeld, dat deze be richten verzonnen ziin. Atler'ei VIJANDSCHAP JEGENS DE DUIT- SCHERS IN CANADA. De correspondent van de „Times" te Toronto meldt, dat de anti-Duit- sohe gevoelens in Canada sterker tot uiting komen. Zoo hebben de solda ten, die te Calgary worden geoefend, van hun vijandschap jegens de Duit- ischers doen blijken, door een aanval le doen on de huizen van lieden van irandelijke herkomst. F.cu hotel in een der buitenwijken werd bijv. ge- hcel verwoest. Burgers hielpen de op de letters tuurde, hij las al!tijd iets anders dan er stond, wat zijn verbeel ding meer dan zijn oplettendheid eer aandeed. Dikwijls werd ik dan ongeduldig, en terwijl 'k driftig op het book sloeg, zeide ik in mijin boosheid, dat zijn her sens gesloten waren. Zonder zich hierover gekrenkt te gevoelen, zag hij mij lachend aan. Het is waar, gaf hij ten ant woord, eerst als iruen mij slaat, gaan mijn nerscne open Garofoli was zoo dom niet, want hij bemerkte dit ter stond. Hoe zou ik lang hoos kunnen blij ven na zulk een antwoord? Ik begon t-e lacnen en onze les werd weder voortgezet. Maar bij de muziek hadden zich niet dezelfde moeilijkheden voorgedaan eu sedert zijn eerste optreden had Mattia geduchte vorderingen gemaakt, zoo zelfs, dat hij al spoedig mij door zijn viagen verbaasde. Mijn verwonde ring veranderde in verlegenheid en eindelijk was het zoo ver gekomen-, dat ik hem mijn, onwetendheid had moeten bekennen. Ik moet verklaren, dat mij dit hin derde en ergerde ik nam inijn rol van onderwijzer zeer ernstig op en vond het vernederend voor mezelf, dat mijn leerling mij vragen deed, waarop ik geon antwoord wist te go- ven het scheen mij toe. dat ik -hem ui soldaten bij het vernielingswerk. Een ander hotel werd eveneens verwoest, maar achteraf bleek, dat dit thans tn het borat was van een Fransah-Cana- •dees. liet was al een naar jaar gele den, dat dit hotel een Duitsdhen eige naar had. Te Edmonton werden het Mc Donald Hotel en het bureau van de ..Bulletin" door militairen be waakt Dit blad behoort aan den heer Oliver, een zoon van den vroe- «eren Canadeesohen minister, die de woede van de menigte heeft opge wekt. omdat in het blad een verwijt jegens de troepen zou ziin geuit De directie van het genoemde hotel wordt verdacht Dultschers in dienst te hebben. De woedo tegen het dag blad is echter weer bedaard, toen de directeur de verklaring aflegde, dat men de uiting in lvet blad verkeerd had begrepen. Te Berlin in Ontario ls een verga dering van burgers gehouden, die aandrongen op een verandering van naam der stad. En zoo blijkt de felle anti-Duitsche gezindheid nog uit tal van andere dingen. EEN KASTEEL VERNIELD. Het Weensche Korr.bur. maakt melding van een bericht van het oorlogspersbureau over de beschie ting en vernieling door de Itaiiaan sche zware artillerie op 3 Februari van het kasteel Dicino. De vorstelijke verblijven werden grootendeels ver nietigd. met alle zich daarin bevin dende kostbare kustvoorwerpen. De bouwscliade wordt geschat op onge veer 400.000 kronen, die der schilde rijen enz. op ongevoer 100.000 kro nen. DUITSCHE VERONTSCHUL DIGINGEN. De Duitsche regeering betuigde aan de Deeneche r&geering haar leedwe zen er over, dat op 31 Januari een Duitsch luchtschip, ten gevolge van nevelachtig weer. over hc-t Deensclie gebied aan de grens nabij Vedsted, gevlogen is. DE NEUTRALE EILAND-KONING. Hat is weinig bekend, dat heel dicht bij Engeland een eilandjo ligt. dat niet in beroering wordt gedrocht door den oorlog. Het vormt namelijk een staait op zich zelf. liet Bardsey- Island heeft 39 inwoners en een clgien koning. Toen men dezen onlangs vrcfeg, boe hij over don oorlog dacht, antwoordde hij behaaglijk daarover behoef ik mij het hoofd niet te ble ken. Bovendien zijn wij neutraaL GETROFFEN NON COMBATTANTEN, 't Wolff-bureau seint uit Berlijn In Januari werden inwoners van het door de Duitschcrs bezette gebied in België en Frankrijk door de vij andelijke beschieting weer zwaar ge troffen. Een nauwkeurige opsomming toont, dat gedood werden 10 man nen, 13 vrouwen, 12 kindieren ge wond 28 mannen, 43 vrouwen, 27 kinderen. Zoodat dus in de bezette gebieden in de maand Januari 133 mensclien door de beschieting wer den gedood of gewond. EEN ZEPPELIN L 20 VERGAAN. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat weer een Zeppelin, de L 20, veron gelukt is. De Ribe Stiftstidende meldt, dat de L 20 Vrijdagochtend boven het eiland Manö is gezien. Ze \loog ongewoon lang en langzaam. Blijkbaar waren haar motoren be schadigd. Het luchtschip zette Zuid waarts koers, doch een krachtige Oostelijke bries dreef het naar het Westen, tot het in den mist ver dween. Men meldt nu. dathet drij vende in de Noordzee is aangetroffen n/abij de Duitsche kust. Stadsnieuws HULDIGING VAN RAEMAEKERS. Havas seint uit Parijs Op initiatief van „La Rappel" bood een groep kunstenaars en journalis ten een maal-tiild van driehonde/d couverts aan Raemackers aan. In ziin antwoord op de talrijke re devoeringen, waaronder een van den voorzitter van den gemeenteraad, Mcthouard, dankte hij zijn vrienden in Frankrijk en verklaarde gelukkig en trofsch te zijn met deze bewijzen van svmnathie. niet alleen voor zich zelf. maar ook voor zijn land. waar zij in de harten van ziin medebur gers weerklank zouden vinden. Aan het einde van den maaltijd overhandigde de heer Pierson, presi dent van het Nederlandsche Comité, een kunstvoorwerp, uit naam van de Hollandsche kolonie. ONDERHANDSCHE AANBE STEDING. Door kten architect G. Meppelink is aan den aannemer J. Miezérus, bij zeker opzicht bedroog. En mijn leerling bespaarde mij geen enkele vraag. Waarom zet men voor alle mu ziek niet denzelfden sleutel? Waarom gebruikt men de krui zen ais men hooger spelen moet en de mollen wanneer net lager ie? Waarom hoeft de eerste en laat ste maat van een stuk niet 'hetzelfde tetmpo? Waarom kan men zijn viooil niet op alle noten stemmen. Op deze laatste vraag kon ik mot waardigheid anil woorden, dat een viool mijn instrument niet was en ik noott de moeite genomen had om te weten lioe zij wöl en hoe zij niet ge stemd moest worden, en Mattia had hierop niets weten te antwoorden. Maar ik had mij niet op dezelfde wijze uit de verlegenheid kunnen red den, toen hij mij vragen deed over de mollen en do maatverdeolingdat had geheel -betrekking op de muza-k In 't algemeen, op de theorie van de muziekik was muziek-ondervvijwer en Ik moest dus antwoorden, of ik verloor mijn macht en mijn invloed. Dit besefte ik en ik was er bijzonder op gesteld beiden te behouden. Als lk dan niet wiet wat er op te antwoorden, redde lk mij uit mijn verlegenheid door het voorbond van oom Gaspard te volgen, die. toen ik hem vroeg, wat steenkolen waren, nhj onderaïïaïittecEé "aanbesleclllng opgö- dragen het vernieuwen van do dak bedekking van de Ilaarlemsche Brood- en Meelfabriek voor f 3470. Gev. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: A. Goorgies, Ridderstr. 18, een ijsmuts; A. van Slooben, Klarenbeekstr. 69, een bont-; J. Hirs, Gen. de Wetstr. 155. 2 duiven; AL Zwaneveld, Voortingstraat 14, een armbandje; G. Aalpool, Vooi-zorgstr. 90 zw., een broodmanxL J. Warmer dam, Minnebroedersteeg 17, tafel messen; J. Moaiji, Kaniinginin/eweg 108, een veiligheidsspeld; M. Boer man, M. v. Hcemskerkstraat 54, ©en porbemonnaie mot inhoud; H. J. tien Brink, Wouwerman.sstrant 15, een school tasch. Rubriek voor Vragen Geabooneerden hebben het roorreclit, Vragen op verschillend gebied, müa voor bciituwoordiug vatbaar, ln te tendon bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en too spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wor/lt geen aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, ho© een inktvlek uit ©en tuten gordijn te maken is? ANTWOORD. M©t zuringzout of citroenzuur. Vraag uw drogist. VRAAG: Een mijner buren ls erg matineus. en dikwijls 's morgens om 'ft uur al aan het uitkloppen van Ideeden en stoelen. Deze werkzaam heden vinden in den tuin plaats- Is dit niet in strijd met de politie-veror dening? ANTWOORD: Het vroege uiur is toegelaten, doch .het uitkloppen moet geschieden vóór de won lpg of het erf. dus niet in den tuin. VRAAG: Ik ben 8 dagen geleden in betrekking gekomen, doch kan het er niet uithouden, en ben weggeloo- uen. Mevrouw wil mijn godspenning terug hebben, anders krijg ik mijn goed niet Ik heb mij echter voor on- benaalden termijn verhuurd en er i3 geen opzeggingstermijn bepaald. Wat moet ik doen? ANTWOORD: Als ge geen wet tige reden hebt moet ge schadever goeding betalen en d-en godspemung teruggeven. Mevrouw moet iu elk ge val het goed afgeven. VRAAG: Mijn dienstmeisje is binnenkort 25 jaar bij mij in dienst Moet lk mij ter verkrijging van een getuigschrift wenden tot „Tesschel- schade" of tot het „Nut van 't Alge meen? ANTWOORD: Tot de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen. VRAAG: Is een vordering van 20 jaar geleden nog gerechtelijk te vervolgen? ANTWOORD: Dat hangt van den aard dor vordering of. Ub de Omstreken Sohoten. De Juliana-kerh. We zijn in de gelegenheid eenlgo bijzonderheden mee te deolen over dit ontwerp van de Juliana-kerk, die naar we gemeld hobbcn, aan de Kloosterstraat gebouwd zal wonden voor rekening van do Kerkvoogdlij der Nederduitsche Hervormd© Ge meente te Schoten. Het geheele terrein, tusschen de Kloosterstraat en de Colensostraat, heeft een diepte van 45 M. cn aan de voorzijde de Kloosterstraat waai de grootste breedte van het kerkge bouw is, een breedte van 30 M. De eigenlijke kerkruimte heeft een vierkant grondvlak van 20 M., waar van. pchter in do hoeken vierkanten zijn uitgespaard. Deze hoekstukken, wiijzen aan de Kloosterstraat den toren en de learner van den predikant aam. Het grondplan van het kerkge bouw vertoont in het midden een vierkant vak vooir de i'.itpl'aatean, door gangen gescheiden van de overi ge zitplaatsvakken in de uitbouwen. Achter het platform voor den kansel is een ruime catechisatiekamer, waar naast aan de Kloosterstraat de consistoriekamer is gelegen. Boven den kansel is de orgelgaan derij. Aan de drie andere zijden van het kerkgebouw worden gaanderijen met zitplaatsen gemaakt. Boven het catechisatielokaal car de consistorie kamer zijn verschillende woningver- trokken. Achter liet. kerkgebouw -— aan de zijde van de Golensostrant ligt de bewaarschool, d'ie verbouwd woidt. Uit de ge-vel teekeningem blijkt nog het volgende: op overtuigendeu toon antwoordde „Dat zijn kolen, die men onder de steenen vindt." Met niet minder zekerheid ant woordde ik aan Mattia, wanneer ik niet wist wat te zeggon Dat is zoo, omdat het zoo zijn moethet is een wet. Mattia had geen karakter, dat zich tegen de wet verzetten zou hij zag mij dan slechts aan met groote oogen en half-ontsloten mond, wat niet zeer geschikt was om voldaan over me zelf te zijn. Drie dagen was het geleden, sedert wij Varses verlaten hadden, toen hij mij een dergelijke vraag stelde en in- plaats van op zijn „waarom" to ant woorden: „He weet niet", zeide ik toen met zekere waardigheid- „Om dat het zoo te - Hij werd toen. afgetrokken en Ln zichzelf gekeerd, en den geheelen dag kon ik geen woord m-eer uit hem krij gen, wat ik niet van hem gewoon was, daar htj altijd bereid was om te babbelen en te lachen. Eindelijk gelukte het mij hem tot spreken te krijgen. Gij zijt een goed onderwijzer en ik ben er van overtuigd, dat ulemand mij alles wat lk geleerd heb zoo goed zou hebben kunnen doen begrijpen, toch Hij zweeg. Wat toch Het kerkgebouw te aan do Klooster» straat 24 M. breed en 15 1/2 M. hoog. Een vierkante toren mot vierzijdige pyraraide als spits rijst slank aan da voorzijde der kerk op tot eeai hoogte van 40 M. In het midden van den kerkgebouwgevel komt een monu mentale poort, waarboven drie ven- stervlakken tot in den schuinen gevel top, die de lijnen van het dakvlak. dat in de lengtezijde het kerkgebouw dekt, aangenaam breekt. Ter weers zijde van de kerkpoort zijn evencene ramen. De toren, die grondvlakmateu van 5 M. heeft, bezit eveneens een toegang, waarboven en waarnaast venatex-s van gerekte lengte afmeting zljm aangebracht. In de lichtopeningen komt gekleurd kathedraalglas Ln lood. Het gebouw wordt centraal ver warmd en met gas verlicht Binnen 6 maauden na de gunning moet het gebouw waterdicht worden opgeleverd en 2 maanden later het geheele werk in complete orde wor den opgeleverd. De plannen zijn ontworpen door den architect W. Fontein te Leiden. Beverwijk. EEN TELEFOONKVVESTIE. Nu het telefoonnet der Ned. Be4l Telefoon Mij. door het Rijk is overgef nomen, heeft het Rijlk verschillende nieuwe locale telefoonnetten inge steld, o.a, ook te Beverwijk, dat eenst één was met IJmuiden en Vetsen In hotel „De Zon" aldaar is nu Maan dagavond een vergadering gehouden van aangeslotenen uit Beverwijk, Wijk aan Zee, Velsen en IJmuiden, waar een commissie van zeven leden werd benoemd, die zal trachten, o.a. door zich in verbinding te stellen met den Minister van Waterstaat, den ou den toestand te behouden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Pers-Overzidit DE ,;DiAILY MAIL" EN DE NEDER LANDSCHE UITVOEREN. Reuter seint weer een telegram uit Londen over de mededeelingen "van den Anisterdam&chcn berichtgever van de „Daily Mail" over de Neder landsche in- en uitvoeren. Volgens offioieele statistieken be weert hij werden in November 1914 naar Engeland uitgevoerd 31 ton lijn zaad-olie tegen 1316 in November 1912, naar Duitsohland V800 tegen 487. Engelland voerde naar Nederland uit 14.679 ton cacaoboon en tegen 873, Dyitschland voerde 5670 ton in 1915 in tegen 1487 ln 1913. Engeland voer de 9206 ton cacaopoeder in 1913 ln te gen 5<M1 in 1915. Duitsohland 1755 ln 1913 tegen 11 845 in 1915. DuilschlaTid voerde in 106.613 ton copra ln 1915 tegen 26.728 ton in 1913. Ale de Engelsche regeering poog de in dezen toestand wijziging te brengen, werden dadelijk bezwaren geopperd in het belang van den No- derlandschen handel, en werd gezegd, dat tedere onderdrukkings-nctie van de Engelsche marine, om te voorko men dat voorraden naar Duitschland worden gebracht den rechtniaticen •handel van Nederland zou belemme ren., Die meening werd krachtig ver dedigd door belanghebbenden in Ne derland en de regeering zag in, dat zoo zij haar ontwijfelbaar recht uit oefende om den vijand de aanvoeren af te snijden, zij de vriendschappe lijke betrekkingen met Nederland in gevaar zou brengen. Binnenland PRINS HENDRIK zal hedenmiddag met de commissie uit de Johawniteroixle een bezoek brengen aan het kasteel Doorwerth ter bezichtiging van de zalen, die al daar voor de Johawniterorde worden ingericht. EEN DESERTEUR Te Enschedé is een Duitsch deser teur uit Gronau aangekomen. De man was gewond geweest en mocet nu terug naar het front. In de wacht kamer van het station te Enschedé werd voor hem gecollecteerd voor een spoorkaartje naar Heerlen, waar hij werk wilde zoeken in de mijnen. JOURNALISTIEK. Tot hoofdredacteur van het Ameiva föortsoh Dagblad (vrijizinnig orgaan) is benoemd de heer F. A. Ebbing© Wubben te 'e-Gravenhage. Toch zijn er misschien dingen, die gij niet weetdat overkomt den wilsteu missohïen wel, nietwaar? Als gij mij dan antwoordt: „dat is. omdat het zoo is", dan zijn er misschien wol andere redenen, die gij niet zegl. om dat gij zie zelf niet weet. Wanneer gij dan zoo redeneert, heb ik altijd tot mezeif gezegd, dat. als gij wildet, wij misschien wel heel goedkoop ons een bookje konden aanschaffen, waarin de regelen voor de muziek 6taun. Daar hebt gij gelijk in. Nietwaar? Ik meende ook, dat dit goed zou zijn, want gij kunt toch niet alles, wat er in de boeken staat, weten, daar gij niet uit boeken ge leerd hebt. Een goed moester is meer waard dan het beste boek. Wat gij daar zegt, brengt mij nog iets anders in de gedachte als gij het goedvindt, zou ik aan oen echten meester een 163 vragen, één les ook maai', en dan kon hij mij alles vertellen wat ik niet weet. Waarom hebt ge zoo'n los bij 'n echten meester niot genomen, toon gij alleen waart Omdat echte meesters duur be taald worden en ik wild© die 6om niet van uw geld afnemen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6