DE WATEBSNOOD DE PROV STATENVERKIE- ZINGEN. Men meldt ons uit Amsterdam i Naar wij van welingelichte zijde vernemen bestaat bij de concentratie- partijen te Amsterdam liet voornemen bij de a.s. Statenverkiezingen een gemeenschappelijke gedragslijn te vol gen. ONTPLOFFING. Dinsdagmorgen wilden eenige werk lieden in de suikerfabriek te Breda een flotteur onderzoeken, omdat zich binnenin vocht bevond. Men legde daarop de flotteur op het vuur, ho pende, dat de druk van het vocht een opening zou teweegbrengen. De fiotr teur is echter gesprongen. De vaste werklieden van D., p., C. en B. werden op vele plaatsen in het aangezicht gewond en moor dan 50 personen met kleine brandwonden overdekt. Enkelen verloren het ge zicht, doch er bestaan gegronde rede nen, dat de oogen nog in orde kun nen komen. Het gebouwtje werd grootendeels vernield. ONGESTELD. De heer Van Aalst, president van de Ned. Overzee-Trust Maatschappij, is sind3 eenige dogen ongesteld. ONDER TOEZICHT. 't Alg. Handelsblad meldt s Door het militair gezag zijn twee schildwachthuisjes geplaatst voor 't huis van den heer S. J. van der Weij- de, te Eindhoven, handelaar in comes tibles en zu'divrucbten. Op zijn na vraag werd genoemden heer medege deeld, dat hij verdacht wordt in smoio- kelanj zaken betrokken te zijn en dat overwogen wordt zijn zaak onder be waking te stellen. Daar de heer Van der VVeijde zich van geen kwaad be wust is, beeft hij de hulp van het Tweede-Kamerlid voor Eindhoven, Bir. J. van Best, ingeroepen. Dr. DEN HOUTER. Naar vernomen wordt zal dx. Th. G. aen Houter, hoofdinspecteur van de t'olksKCizondheid voor Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland en Utrecht, met standplaats te 's-Gravenhage, binnen enkele dagen naar West-Indië vertrekken, om op te treden als ad viseur voor den openbaren gezond heidsdienst in de kolonie Curasao en tijdelijk aan het hoofd;van dien dienst te blijven. Later zal dr. N. Waterman, te Rot terdam. naar dis kolonie worden uitgezonden, met lies temming om aan het hoofd van bedoelden dienst te worden gesteld. MIDDENSTANDSCREDIET. De regeeringscommi6sie inzake het middenstandscrediet hoeft herhaalde lijk opgemerkt, dat de troepen vaak onjuist worden ingelicht wat betreft de rente terugbetalingen en borgstel ling van voorschotten. Er zou'nl hier en daar bekend zijn gemaakt, dat borgstelling niet noodig is; dat de voorschotten renteloos zijn of de ren te uiterst gering is, en dat de aflos singen over een groot uantal jaren kunnen verdeeld worden. Dit nu is onjuist en geeft aanlei ding tot .veel misverstand. De staatsgarantie wordt voorlooptg slechts voor dan tijd van 2 jaren ver leend; er wordt een billijke rente ge- eischt ithans 5 pCt), en de belangheb bende heeft voor oen borgstelling van ten minste 45 i»Ct. van het aange vraagde bedrag zorg te dragen. Slechts bij zeer liooge uitzondering wordt van dien regel afgeweken. INTERNATIONALE SOCLALISTI- SCIIE CONFERENTIE. Het Benier Tageblatt meldt, dat er dezer dagen te Bern weer een bespre king heeft plaats gehad van de orga nisaties, welke zijn aangesloten bij de internationale socialistische com missie, benoemd door de conferentie van Zimmerwald. De beraadslagin gen hebben vier dagen geduurd. Er werd besloten tegen het begin vam April in Nederland een tweedo internationale socialistische confe rentie te beleggen, die het werk van de conferentie van Zimmerwald zal hebben voort te zetten. Onderwerpen van behandeling zul len vermoedelijk zijn: strijd voor be ëindiging van den oorlog, het stand punt, dat de arbeiders ten opzichte van den vrede hebban in te nemen, en de quaestie van het instellen van een internationaal socialistisch bu reau in Den Haag. ZEEMACHT. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Maart: lo. de schout-bij-nacht- titulair E. E. Duilemond eervol ont heven van de betrekking van com mandant van het Koninklijk Insti tuut voor de marine te Wülomsoopdl en directeur van het onderwijs al daar; 2o. de kapitein tier zee J. J. Oude mans, eervol ontheven van het bevel over Hr. Ma pantserdekschip Noord brabant en hem opgedragen de be trekking van oommandant van het Koninklijk Instituut voor do marine te Willemsoord en directeur vr-u het onderwijs aldaar; 3o. het bevel over Hr. Ma. pantser- dek schip Noordbrabant opgedragen aan dien kapitein-luitenant ter zee J. W. F. J. de WaL ONDERWIJZER EN VRIJE H UW ELI J KEINl Naar liet HibkL verneemt, hebben B. en W. van Amsterdam den heer A. A. de Jong, tijdelijk onderwijzer aan school No. 124 schriftelijk meege deeld, dat zijn lijdelijk» betrekking op 30 April a_a een einde zal nemen. EEN VROUWELIJKE KOERIER. Hoe vernuftig en vermetel sommi gen zich toornen, als brieven over da Duitsohe grens moeten worden ge smokkeld, blijkt uit het volgende: Onlangs reisde een Hoilandsche verpleegster uit DuitecfcAauid naar Necterland terug. Zij maakte In den trein kennis met oem ander verpleeg ster, die zeide bij het Duitsdhe Roodo Kruis werkzaam te zijn geweest Zij had echter bij hét liospitaalwerk een een ongeluk gekregen en een arm ge broken. Deze arm was dan ook vol gens de regelen der kunst in een gipsverband gelegd. Aan het Duitsche grensstation ge komen-, verlangde de stations-wacht, dat het gipsverband zou worden los geknipt De IlollandsChe verpleegster nam het op voor haar collega en weas mat grooten misdruk op het groote gevaar, waaraam. deze door het wegnemen van het verband zou blootstaan. De stationswacht, waar- j sdhrijmlijk gewaarschuwd, bleef on verbiddelijk en terecht Want toen het gipsverband was losgeknipt, kwa men daaronder ongeveer 80 brieven te voorschijn! De arm was 'n echt ge zonde arm, maar ook de dame bleek heelemaal geen verpleegster te zijn! (Nieuwe Ct) DE OVERBRENGING DER ARBEI DERSVERZEKERING BIJ „WA TERSTAAT'. Bij Kon. Besluit van 12 Febr. (5t.- bl 67) is bepaald, dat, voorbehoudens wettelijke voorziening: met ingang van 15 Februari 1916 de zorg voor de uitvoering van de On gevallenwet 1901. de Radenrwét, de Ziektewet en de Invaliditeitswet, als mede van de uit die wetten voortge vloeide Kon. besluiten, voor zooveel liet Departement van Financiën bij die uitvoering betrokken is, ie over gebracht van dat Departement naar dat van Waterstaat met dien verstande, dat de zorg voor de uitvoering van de begroo- tingswetten voor de dienstjaren 1914, 1915 en 1916, voor zoover deze op bo vengenoemde wetten en besluiten betrekking hebben, voorioopig blijft berusten bij het Departement van Fi nanciën. SUIKERBIETEN-PRIJS. Te Amsterdam werd Maandag on der voorzitterschap van den heer A. Roodenburg Jbz. een vergadering ge houden van suikerbieiverbouwers, waarin de prijs zou worden bepaald van de suikerbieten. Mede niaar aanleiding van een ver zoek van den secretaris der Vereeni- ging van Suikerfabrikanten werd daartoe echter in deze vergadering nog niet overgegaan. Wel was men eenparig van oordeel, dat de prijs, die het vorige jaar f 20 per 1000 K.G. bedroeg met 1.50 verliooging voor ieder percent boven de 14 pCt sui kergehalte. thans belangrijk hooger zou moeten zijn. De besturen van de Fabrikantsver- eeniging en den Bieten bouw ersbond zullen trachten deze week tot over eenstemming te komen. LOON ACTIE STEENHOUWERS. De Landelijke conferentie van Steenhouwersgezellen, aangesloten bij den Central en Bond van Bouw vakarbeiders in Nederland, gehouden te Amsterdam, lroe'ft de volgende mo tie aangenomen: gehoord de motie vam den Bond van Steenhouwerspatroons in Neder land, waarbij alle verzoeken om loonsverhoogang worden afgewezen., met een beroep op het feit, dat de loonen der Stoenhouwersgezellen met lager zouden zijm dan die van de overige bouwvakarbeiders en een verhooging het evenwicht in de bouw- vakloonen zou veratoren, constateert: dat het loon vam de steenhouwers gezellen voorheen bijna zonder uit zondering hooger is geweest dan dat van kie overige bouwvakarbeiders; dat zïj thans, in vergelijking met den toestand van voorheen, belang rijk achteruit rijn gegaan, mode ten gevolge van de weigering van de pa troons om een'ige of een voldoende loonverhooging te geven toen krach tens de Steenhouwerswet de arbeids dag van 10 tot 9 uur werd ingekrom pen; dat de ongezondheid van hot be drijf, volgens de deskundigen een krachtiger voeding en dus een hoo ger loon voor de Steenhouwersgezel len noodzakelijk maakt; dat een geweldige prijsstijging valt te ooifetateeren; dat tengevolge van d:e prijsstij ging en van de inkrimping van klle arbeidsdag de koopkracht met min stens 30 procent is gedaald; dat op tol vam plaateen de patroons in de overige de elan van het bouw bedrijf aan de verzoeken om loens- verhooging voldoen; dat, als gevolg van een en ander de toestand thans zoo is, dat zoo goed als algemeen de weelrinkometcn vam. de steenhouwersgezellen belangrijk ten achter staan bij die van andere bouwvakartoeid ers, besluit: het Bondsbestuur van den Central len Bond van Bouwvakarbeiders in Nederland op te dragen, zich in ver binding te stellen mei. hot hoofdbe stuur van. den Bond van Steenhou- worspatrooms, ten «stade te pagan als nog wijziging van het besluit van dien Bond te verkrijgen, en roept de ongeorganiseerde steen- houwersgeaellen vam Nederland driw- gend op, door aansluiting bij den Bond kracht achter die poging tot lotsverbetering te zetten. HET VLIEGONGELUK TE BATAVIA Een Rauter-telegram luit Batavia luidt: De ramp waarbij generaal Mlcluol- sen omkwam, heeft in geheel Neder lands ck Indië ontroering verwekt. Het toestel viel, na oen vlucht van vijf minuten op eene hoogte van 100 meter, loodrecht omlaag. De generaal werd door de draden geworgd. Zijn ledematen waren op verschillende plaatsen gebroken. De toestand van luitenant Ter Poorten is hoopvol* 't Iïbid. ontving van zijn correspon dent te Batavia een telegram, dat het bericht van Ter Poorten's overl.jden onjuist is. Aam een telegram van den Tele- graaf-correspondent te Weltevreden ontleenen wij het volgende. De commandant vam het Neder- landsch-lndische leger begaf zich Dinsdagmorgen naar Soebang, om het vliegkamp op Kali dj a Ui te gaan i nspecteer en. Generaal Michielsen gaf den wensch te kennen, een vliegtocht mede te maken. De eerste proef mislukte, omdat er blijkbaar aam het toestel iets haper de. Nadat het toestel een paar meter de hoogte was ingegaan, moest worden gedaald. De machine werd nog eens nage zien en toen alles tn orde was bevon den, steeg luitenant Ter Poorten met zijn passagier ten tweed» male op. Toen de vliegmachine een hoogte van ongeveer 150 meter bereikt had, zagen de toeschouwers tot hun 6Chrik het toestel plotseling duiken en in minder dan geen tijd viel het govaar- te in razende vaart neer. De officieren, die van het schouw spel getuigen waren, snelden toe, en vonden generaal Michielsen ondor de machine, dood en met gebroken lede maten. Een nader onderzoek wees uit dat de generaal vermoedelijk rijm hals gebroken had. Luitenant Ter Poorten vond men bewusteloos met een groote hoofd wonde. De toraardebes tel ling van het stof fel ijk overschot van generaal Michiel sen zou nog Dinsdagavond plaats hebben. Gen e raai-majoor H. C. Kronouer is tijdelijk aangewezen als legercom mandant. DE OUDERS BESTOLEN. Men meldt ons uit Amsterdam Door de politie is een"18-j&rig meis je aangehouden, verdacht van dief stal van een bankbiljet van f 100.— ten nndeele van haar moeder. Het bankbiljet is in de woning van haar verloofde, die eveneens is aan gehouden. in beslag genomen. LEVERTRAAN VERGIFTIGING. Men meldt uit Noordwijikeithout- Nader wordt nog vernomen, dat bij liet onderzoek van de levertraan na bet gebruik waarvan het zoontje van den heer De Klerk alhier onder vergiftigingsverschijnselen is overle den. moet gebleken zijn, dat de lever traan een groot percentage phosphor bevatte. EERSTE KAMER. Gisteren avond veijgadterde ook de Eerste Kamer. Onder de Ingekomen stukken wa ren de laatstelijk door Ue Tweede Ka mer aangenomen wetsontwerpen, dte ter fine van onderzoek, op heden te 11 uur, naar de afdeellngm zijn ver zonden. Bepaald 1» voorts dal de Kamer morgen de overeenkomst met de Hol!. Lloyd en de aanvulling der Bo- grooting van Curacao te 11 uur in 't openbaar zal behandelen. Daarna wilde ide Voorzitter terstond het uitgesteld debat houden over de Indische begrooting, naar aanleiding van de nota, van den Minister ont vangen: dodh op verlangen van de heeren Van Kol an Van den Berg stelde hij dit nog uit. Morgen zal worden beslist wanneer dat debat zal plaats hebben. TWEE-DE KAMER. Na een korte afdeelingsvergade- rïng w erd het debat over de Ecdswet voortgezet. Den heer Van Limburg verdedigde bet standpunt der Regee ring tot bet behoud van den eed als waarborg voor de waarheidslief de van lieru die hem kunnen afleg gen. maar vervanging door belofte voor wie gemoedsbezwaar tegen den eed heeft Hij bestreed echter hot toetsingsrecht- en stelde overigens het tijdelijk karakter der wet in het licht Hij betoogde dat de oppositie tegen het ontwerp onjuist en inconsequent is. Het ontwerp geeft geen vrije keus tusschen eed en belofte. De eedsplicht blijft ook voortaan vooropstaan en de groote massa zal hom blijven af leggen. Na de bepalingen in de Oc trooi- en Beroepswetten is de oppo sitie inconsequent Bij de voortzetting van zijn rede over de Eedswet betoosde de heer Limburg gisteren nog dat, zoo de op positie alJoem aan den eed waarde bleef hechten, zij zich diende te ver zetten tezen het langer toelaten van de belofte voor de Doopsgezinden, wier uitzoudseringsreclit trouwens na der door den heer Eerdmans werd betwist. Doch de heer Limburg was conci- liont en w ilde gaarne gemoedsbezwa ren ontzien, maar dan even goed bij hen die niet als die wèl tot eenige kerk bahooren en daarom was hij tegen 't amendement-Rutgere, om den ath ei sten speciaal te verbieden den eed af te leggen. Hij achtte ook 't standpunt van den heer Van Wijn bergen inconsequent om wel vrijstel ling te geven aan hen die niet geloo- ven, maar niet aan degenen, die hoe wei bij oêiiige kerk aangesloten, toch gemoedsbezwaren hebben. Op 't punt van den ambtseed dien hij geheol wilde afschaffen was hij bereid bij wijze van compromis toe te stemman in de facultatief stelling. Trouwens hij wilde heel de wet als compromis aanvaarden. De lieer De Viseer betoogde dat de eed geen specifiek heidensch, maar een algemeen menschel ijke instelling was die bij Israël 't hoogste relief kreeg en door de loslating dar exo- cratie en zelfvervloeklng; de eed was dan ook niet Sn strijd, maar geheel in overeenstemming met de christelijke leer. Spr. hechtte aan don eed groote waarde als waarborg voor de waar heid en zag er ook tegen eenige dwang niet voor op; voor do bezwa ren der atheïsten behoeft de Staat niet te wijken; maar er zijn ook ge- loovigen die beswaar hebben omdat' zij eer: ander liegrip van God hebben dan aan den eed ten grondslag legt de band tusschen God en de we reld. Ter wille van 't religieus en zedelijk karakter wilde hij dan ook den eed behouden, met eerbiediging voor zooveel mogelijk van personeel© bezwaren. Zonder in historisch-theologische bescihouwinden te treden over 't hei- d'wsch-giermaaivsche eedsformulier, bepleitte de heer Eerdmans gelijkheid voor allen, maar dan ook geen alge- rneene eed 3 verpi i e.h t ingwijl niet iedereen de beteekanis van 't eeds- formulier gelijk opvat Hij verdedigde 't ontwerp dan ook en wraakte de gelijkstelling van gemoeds- of gewe tensbezwaren bij den eed en bij be lastingheffing óf dienstplicht; want met of zonder die bezwaren was 't belastinageld voor den Staat noodig en hetzelfde, kon iemand oen goed soldaat'zijn», doch had de Staat.bij 't vragen naar de waarheid niet de zelfde waarborgen. Terwijl de heer Aalberse gaarne aannam dat bij den Minister niet het toegeven aan de wenschen der vrij denkers maar de eerbiediging van alle godsdienstige opvattingen op den voorgrond stond, meende hij dat men conerzijds te ver ging in 't tegemoet komen van gewetensbezwaren, terwijl men anderzijds zoo weinig mogelijk wilde toegeven. Voor zooveel mogelijk wilde pok spr. toegeven, maar als het niet strikt noodzakelijk is, dan el echte hij dat den Staat langs ande ren weg waarborgen zouden worden gegeven voor hetgeen door den eed wordt beoogd. De eed moest regel, do belofte uitzondering blijven en d!at lag niet in art 3. Dit artikel schiep integendeel een nieuw gemoedsbezwaar voor de Ka tholieken. die alleen in belangrijke zaken mogen zweren, en als aan hen was overgelaten te beoordeel en, of een zaak aJ of niet belangrijk genoeg •was om den eed te wettigen, zouden rii van art. 3 gebruik maken. De spreker had ook ernstig bezwaar tegen het verminderen der waarde van don decisoiren eed. Hij stelde voor godsdienstige lieden het groote verschil in waarde van eed eri belofte nader in het licht en wees er op. dat er ook geen straf is bedreigd tegen ihet valsohalijk voorgeven van ge moedsbezwaren. Daarom gaf bij in elk geval in overweging, om do op gaaf van de bezwaren te doen volgen op hot afleggen van de belofte, opdat onwaarheid, op dat punt, ook onder de strafbaarheid van vnlsche getui genis vallen zou. Spreker eindigde mfek bezwaar ma kende tegen hetrontwerp oooals het daar ligt. de hoop te uiten op het nog bereiken van overeenstemming. Den heer Van Doorn was de toon van het debat te hoog hij kon er niet (bij. en ihij gevoelde ook weinig voor de breed uitgemeten gemoijda- bezwaren tegen het aanvaarden van een formulier. Liefst wilde hij den eed afschaffen, tenzij .partij of be klaagde dien verlangten overigens wilde hij alle eeden beperken, maar niet bij do fiscale eeden Ide faculta- fiefstRliing scheen hem daar een ge vaar voor onze successie-belasting en liet Böheele belasting-stelsel; hij wees op het voorbeeld van België en Zwit serland. Op dit punt verlangde hij geruststelling. Voorts was hij -het met den heer Aalberse eens, dat de decisoire eed al te zeer in waarile zoru verliezen. De lieer Nolens, die er op aandrong dat men zich aan beide zijden rond weg uitsprak, kwam nogmaals op tegen de gelijkstelling van eed en belofte en deed uitkomen, flat de eed niet alleen een waarborg is voor de waarheid van het getuigenis, maar ook togen het misbruiken van de majesteit Gods. Wanneer nn sn de practijk iedereen zelf had te oordee- len over de vraag, of hij gemoeds bezwaren heeft, vergiste men zich bij de verwachting, dai de eed zou blijven bestaan als tot hiertoe En spreker wilde den eed behouden, als noodig voor onze rechtspraak. Ook hij wilde gaarne overbodige eeden opheffen, doch hij waarschuwde er tegen om, uit eerbied voor de ge moedsbezwaren van de eene catego rie. dien van een andere te schen den. Zich uitsluitend bepalende tot eeni ge zuiver staatkundige en staats rechterlijke opmerkingen, werkte de heer Loeff. de laatste spreker in het langdurig debat, vier stellingen uit lo. de Staat heeft den eed voor de rechtspraak noodig 2o. ook de Staat stelt den eedsplicht hooger dan het afleggen eener belofte 3a. waar de eed niet noodig is. mag deze dodr den Staat niet worden opgelegd k>. de Staat zorge. dat er geen rechtsonge lijkheid ontsta tusschen de burgers. Op grond van die stellingen keurde hij art 3 af en drong hij er bij den Minister op aan. om een vergelijk te aanvaarden. Minister Ort kwam gisteren een oogeubük aan het woord, maar hield heden rijn rede ter beantwoording van de sprekers. Wij komen daarop morgen terug. VORMING VAN EIWITTEN, KOOL HYDRATEN EN VETTEN. Ta Delft hield prof. dr. AL W. Beyerinok, technisch hoogieeraar in de ulgemeene en toegepaste mikro- biologie aan de Technische llooge- school te Delft voor het Technolo gisch Gezelschap, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan daarvan, eene rede over de vorming van ei witten. koolhydraten en vetten door mikroben. Van het groote aantal organische stoffen, die door de levende orgauto. men worden voortgebracht, aldus begon spreker, zijn de eiwitten, de koolhydraten en de vetten zonder twijfel de belangrijkste. De ver schillende wijzen, waarop zij in de mils robemvereld ontstaan, zal het onderwerp zijn van zijne beschouwin gen. Daar de oorsprong van de organi sche stof. in welken vorm men die ook op aarde moge aantreffen, het atlunosphellsche koolzuur is. moet bij het ontslaan er van steous kool- zuur-eductie plaats hebben, waar voor energie noodig is. Bij de groene planten is deze energie afkomstig van het licht In de mikrobenwerald kan de energie zoowel het licht zijn. nis énergie. voortgebracht "door ze kere chomische processen, zooals de oxydatie van waterstof of van zwa vel. De groene mikroben. waartoe de lagere groenwierer» bahooren, de blauwe bekend als blauwwieren of Cyanophyceën. en de bruine, waar toe vooral de Diatomeén of kiezel- wieren moeten gebracht worden, rijn door het bezit van bladgroenkleuretof en daarmede verwante pigmenten op het licht als energiebron aangewe zen. Het proces zelve, dat is dus de vorming van organische stof uit kool zuur met licht als energiebron wordt photosynthese genoemd. Daarnaast staat dan het in de tweede plaats genoemde proces, dat als chemosynthese bekend is, en waarbij, voor zoover de wetenschap dit tot nu toe aan het licht heef*, ge bracht, alleen een gering aantal soorten van uiterst kleine, in de wa tereu en in den grond levende bac teriën werkzaam zijn Het chemisme. volgens hetwelk de photosvnthese en de chemosynthese plaats hebben, is nog niet opgeklaard. Doch voor ons doel behoeft spreker niet bij de chemische theorieën stil te staan, daar de microscoop ons als ontwijfelbaar product van de syn these het protoplasma doet kennen, d. i. de eitwitachtige stof. In zekeren rin wordt de allereen voudigste wijze, waarop de eiwit- synthese kan geschieden, aangetrof fen bij die microben, die met behulp van het licht hun protoplasma vor men uit de organische voedingszou- ten. die in den grond voorkomen, en de vrije atmospherische stikstof. Dit geval komt voor bij sommige blauw wieren. hetgeen spreker breedvoerig uiteenzette. Deze merkwaardige mi croben hebben niet all6en het vermo gen om het koolzuur te reduceeren. maar zij kunnen bovejidien de vrije atmospherische stikstof binden, waar bij zij waarschijnlijk voor beide pro cessen hls energiebron het licht ver- eischen. Bij benadering kan uit de gevonden ammoniak berekend wor den. hoeveel atmospherische stikstof per jaar per 1I.A. bouwgrond gebon den moot worden dit is minstens 40 k 50 K.G. por H.A. De tweede vormingswijze van or ganische stof verschilt daardoor van de voorgaande, dat in plaats van do vrije atmospherische stikstof eene anorganische stikstofverbinding ver- eisdht wordt, zoonis chloor-ammo nium of salpeter. Bij de groene plan ten en de groene microben werkt hierbij het licht weder als energie bron. Het eerste zichtbare product is glycogeen, zetmeel of vet. dat dan verder voor den opbouw van het ei wit kan dienen- Bij de chemosynthese is het niet het licht, maar een of ander chemis me. dat met energie-ontwikkeling gepaard gaat. waardoor de kool- zuur-reductie en de synthese van de organische stof tot stand komt. Deze organische stof bestaat in dit geval steeds uit het microscopisch zicht bare bacteriënmateriaal. De oudst bekende chemosynthese is die door middel van de physiologi- sche verbranding van de waterstof door zekere algemeen in den grond voorkomende bacteriën. Bit proces jwas reeds in 1839 aan den planten- physioloog Saussure bekend, maar dat daarbij de opbouw van mikrobe- lichamen en de reducties van kool zuur plaats hebben, is eerst in den laatstcn tijd bekend geworden. Na de nauwkeurige beschrijving van een zeer interessante proef, kwam spre ker tot de conclusie, dat van het hier bij ontleede koolzuur de zuurstof in vrijheid wordt gesteld, zoodat het eindresultaat van het chenrische pro ces overeenstemt met dat van de photosynthese. Andere chemische energiebronnen, d De in de natuur voor chemosynthese dienst doen. zijn zwavel, zwavel waterstof en een paar andere stoffen, waarvan vooral de oxydatie van zwavelwaterstof in de brakke wate ren en in de zee van beteekenis zijn. Welke hoeveelheden organisch ma teriaal daarbij ontslaan is. door laboratoriumproeven ongeveer be kend geworden, maar daaruit beslui ten te trekken aangaande de verhou dingen in de natuur is nog niet ge lukt Men vermoedt echter, dat een groot deed van de organische stof, die den bodem van de Zwarte Zee be dekt. op zoodanige wijze ontstaan is. Het is ook mogelijk, om ei witachti ge stof als bacteriènmateriaal direct tilt atmospherische stikstof te doen ontstaan, maar dan moet van eene gescbikte kooistofverbinding als kool- stofbron gebruikt gemaakt worden. Als zoodanig komen vooral de alco- kolen en de koolhydraten in aan merking. -hoewel daarbij ook wel an dere stoffen, zooals organische zou ten. kunnen gebruikt worden, die echter een geringer rendement go- ven. Nader toonde spreker zulks aan met oen bepaalde proef, waarbij Itij tevens opmerkte, dat de hierbij be trokken mikroben steeds bacteriën ziiu. welke tot twee verschillende verwantschopsgroepen behooren. Daar dit proces ook ten koste van cellulose kan plaats hebben en de daarbij betrokken bacteriën aeer al gemeen in den grond voorkomen, is hot voor den landbouw van groot belang, omdat het tot een verrijking aan gebonden stikstof van den bo ei em aanleiding geeft, waardoor de vruchtbaarheid toeneemt Men schat, dat op deze wijze in gewoon akker land jaarlijks per H.A, 30 a 65 kiio -vrije atmospherische stikstof in den gebonden toestand kunnen over gaan. waardoor deze stikstof ten slotte ook voor die cultuurplanten be schikbaar wordt, die niet in staat zijn van vrije stikstof te leven. Doch blijk baar vereischt de overgang van de vrije stikstof in den gebonden toe stand door het organische leven eon zeer belangrijk energieverbruik, zoo als spreker nader aantoonde. Een geringere verspilling van de aangeboden koolstofverbinding heeft plaats, wanneer de eiwitvorming door mikroben geschiedt, welke daar voor niet de vrije stikstof, maar een of andere eenvoudige stikstofverbin ding. zooals ammoniakzout of een nitraat daarvan gebruiken. Dft is een zoer algemeen voorkomend proces en ui den laatsten tijd is de vraag ge steld. of het wellicht mogelijk aou ziiu. op die wijze de zwavelzure om- monlslc van dé raafabrirften ©f da natuurlijke nitraten in voor den mensch geschikt voedsel om te zetten. Spreker handelf vervolgeus over de poging, om blerglst aan te kweeken met een ammoniak-zout als stokstof- bron en glukose of een andere suiker als koolzuurbron en wat de vor ming van koolhydraten door mikro ben betreft ovej de merkwaardige ozijnbakterie. die het veria gen bezit om op bier of mout-extract ccn dichte taaie huid voort te breuken, die na ecnisre weken rijp is <xn, nn te zijn gewasschen en gebleekt, voor aller lei doeleinden te gebruiken zijn. Hef materiaal herinnert in menig op richt aan de varkensdarm -n, die bij de worstfabrikalie gebruikt worden, en inderdaad is in dezen wonderlij ken tijd de aandacht der belang hebbenden op dit product gericht Daar het grootendeels uit een soort celstof bestaat, zou er ook wel schiet katoen uit kunnen gemaakt worden en na droging verandert het in zeer fiin postpapier, waarop schrijfmkt wellicht wegens een zeker of liever onzeker vetgehalte niet of weinig vloeit Het moet echter erkend wor- f den, dat de vastheid ver achter staat bü die van de betere papiersoorten. Daar deze huiden gemakkelijk als volkomen homogene vliezen kunnen verkregen worden, die in aller'ei vor men ziin te brengen, kunnen daarme de handige dialysatoren worden ge maakt, die veel beter te vertrouwen zijn. dan perkamentpapier en even goed te vertrouwen als varkensbla zen. Uitvoerig staat spr. dan stil bij de vetvorming door mikroben. waarvoor den laats ten tijd reeds een en onder Ib gepubliceerd- Prof. Lindner, werk zaam aan het Instituut für Garungs- gewerbe te Berlijn, heeft daarvoor proeven genomen met een bepaalde gistsoort, in de tioop daarmede in den vetnood van Duitscliland te kun nen voorzien. Inderdaad laat deze gist rich aankweeken ten koste van glukon en ammomakzouieu, maar in dit geval vormen de 'cellen slechts zeer weinig vet. Wenschl men bet vetgehalte ie verhoogen, aan moet gekweekt worden op een vasten cul tuurbodem b.v. moutextract. Men kaai daarop dan zoer merkwaardige culturen verkrijgen, die 40 k 50 pCt. vet kunnen bevatten. De inrichting der proefnemingen is echter duur en het is bovendien moeilijk de gist m den vetvormenden toestand te hou den, daar zij voortdurend een muta tie ondergaat in een niet vetvormende gistsoort, die er totaal anders uitziet en die van het eerste uogenblik der werking constant is en er niet aan denkt om ooit vet te maken. Spr. hoeft in zijn laboratorium proeven genomen om de melassesui- ker in vet om te zetten. De resultaten waren echter niet bevredigend. Vatten wij het praktische- resultaat van het voorafgaande bijeen, aldus eindigde spr. zijn rede, dan blijkt dat, met uitzondering van de biergist, waaruit een eiwitrijke voedingsstof in den handel is gebracht, eiwitvor- miagen en vetvorming door mikro ben wel op allerlei manieren mogeiijk" is, maar dat het nog niet is golukt hiervan eon oeconomische toepassing te maken. Tot nu toe hebben dus de vet- en eiwitvormeixie mikroben meer wetenschappelijke dan praktische to- tee ken is en zullen de ons bekende mikroben de kippen en de varkens blijkbaar geen concurrentie wenschen aan te doen. Maar de microbiologie is ecu wetenschap die pas komt kij ken en nog in liet alchimistische stadium verkeert. Wie weet wat de toekomst nog verborgen houdt. CUbtd.) Een Vluchtelingen- dorp. Naar de ..Maasbode" verneemt, worden op de afdeeling Publieke Werken te Amsterdam plannen over wogen. om de talrijke daar ter plaat se gekomen vluchtelingen uit de over stroomde streken van onze provincie, wier aantal op het oogenblik ruim 2200 bedraagt, nieuwe gelegenheden voor huisvesting te verschaffen, daar de bestaande inrichtingen voor an dere doeleinden in gebruik moeten worden genomen. Voor een niet onaanzienlijk deel kunnen de nieuwe gelegenheden wor den gevonden in verschillende bouw blokken van woningbouwvereenigin- gen. welke juist gereed rijn gekomen of spoedig opgeleverd zullen worden. Dit aantal woningen is echter nog niet voldoende en daarom heeft men plannen ontworpen voor den bouw van een vlucht cl ingendorp aan do overzijde van het IJ. op de industrie terreinen nabij liet Vlïegenbosch. In verband met het tijdelijk karakter, dat dit dorp slechts draeen kan, zijn één-verdiepingsharakken ontworpen, daar anders de kosten van fundee ring te toog zouden worden. Naar hot „libld." bij informatie ter bevoegder plaatse bleek, heeft men hier nog slechts te doen met zeer voorloopigo plannen. Mochten zij in derdaad uitgevoerd worden, dan zal dit echter in den kortst mogelijken tiid geschieden, daar men in den letterlijken zin van het woord niet weot waar ©en deeJ der vluchtelingen in de naaste toekomst geborgen moet worden. Wel is waar heeft de Koningin het Paleis op den Dam ter beschikking van het comité gesteld, maar aan de huisvesting in dat gebouw zijn zulke overwegende bezwaren verbonden, dat het comité 6lechts in het «dtor- uiterste geval van het Paleis gebruik kan maken. Zoo heeft men dan bö Publieke Werken een voorioopig ont wen) on papier gezet. De kosten zijn, mede iu verband met de buiteruro- woon hoogo boutprijzen, niet sering, on het staat te bezien, of de Raad or zonder meer ziin goedkeur mg aan kan hechten. Wel mag worden aange nomen. dat het Watersnood-Comité een deel der kosten zal vergoeden, vuuir hoe groot dat deel zal zijn. kan voorioopig moeiliik worden bepaald. In de plannen to een school opge nomen. De bedoeling zou zijn. het harakkendorp ook in de toekojnst voor tijdelijke bewoners te reserveo ren.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 7