lunan Dagblad en Zuid-Icrland hebben met elkander gewedijverd bii het dienstnenieu en, zoo God wil. zullen de offers, die zij zij aan zij op het slagveld hebben ge bracht. den meest vasten band om een vereenigde Iersche natie in de toekomst vormen. Wij hebben de ons opgelegde taak volbracht, wij hebben de verplirihtiii- gen van een zelfregeerende eenheid onder de naties, die het Engelsche Riik vormen, aanvaard. Er blijft Ier land nog één taak te vervullen. 11.1. het Iersohe loger aan het front, tot de overwinning behaald zal zijp, in stand te houden; de verliezen in' onze, gelederen moeten met leren en niet mét andere manschappen aangeVul t worden. Onze dappere landgenoot en in de loopgraven hebben mij opge dragen. dit beroep op u te doen. In uwen naam heb ik de mannen in Frankrijk en in Vlaanderen beloofd, dat Ierland reserve-bataljons zaJ vormen, om aldus te zorgen dat allo verliezen in alle rangen van het Ier sche lecer aan het front zullen kun nen aangevuld worden." BONAR LAW AAN 'T WOORD. Deze Engelsche minister is door de New-York Times geïnterviewd. Hij verklaarde o.a.: „De positie der geallieerden is wat eenheid en contróle betreft, in den laatst'.-n tijd belangrijk verbeterd".' Vorder wees hij er op, dat Enge land er in geslaagd, is ongeveer -I millioen vrijwilligers op de been te brengen, bijna 6 millioen hadden zich aangeboden. OPNIEUW DE BLOKKADE. Morgen, Dinsdag, zal lord Syden ham in het Hoogerhuis de blokkaae- quaestïe opnieuw inleiden, door in diening van eene motie, luidende: „Het I-Iu'is is van meening, dat het mogelijk is, met inachtneming der grondslagen van de Internationale weiten en van da wettige rechten der neutralen, de geallieerde vloten krach tiger te laten optreden om te beletten, dat producten die rechtstreeks voor de voortzetting van den oorlog kun nen dienen, de vijandelijke landen be reiken''. DE CANADDESCHE - OORLOGSWINST-BELASTING. Het wetsontwerp in zake het heffen van een belasting op oorlogswinst, is thans ingediend. Voorgesteld wondt, 25 pCt. te heffen van alle winsten van naamlooze vennootschappen bo ven een bedrag van 7 pCt. op liet vol gestorte aandeelenkapitaal. „Finan cial Times"' berekent, dat de Cana dian Pacific op deze basis over het Joouende jaar waarschijnlijk 5,252,000 V. St. zal moeten betalen. EEN VROUWELIJKE SPION. In het Lagerhuis is medegedeeld, dat een vrouweliik spion geen Britsche, maar overigens worden geen bijzonderheden vernield de zer dagen in Engeland ter dood is veroordeeld. De straf Is echter veran derd in levenslange gevangenisstraf. DE DUITSOHE BEDREIG IN G. Reuter seint uit Londen Naur aanleiding van de nieuwe be dreiging van Duitschland inzake hot optreden der onderzeeërs, zegt de ..Westminster Gazette" 'liet is dui delijk. dat men venvacht, dat wij thans vrede zullen sluiten op het oogenblik, dat het Duitsohland past, en op voorwaarden, die het gematigd acht anders immers zullen geen gewetensbezwaren, geen wet en geen eerbied voor de rechten der neutralen meer paal en perk stellen aan het gewelddadig optreden van Duitsch land. Het meent rechten te bobben op de overwinning en zal. indien wij het dwarsboonien, alles stuk slaan wat binnen zijn bei-eik komt Dat klinkt ais het raaskallen van een zeer ondeugend kind. Wij hebben tot dusverre nog niet opgemerkt, dat het Duitsche geweld zich aan eenige erens bond, en wii laten ons niet dwingen, om de voorwaarden van Duitschland aan-te nemen door der gelijke bedreigingen met een nieuwe ontwikkeling in de wijze van oorlog voeren. Het wordt thans het belang van de geheele wereld en van de neutralen niet minder dan van de oorlogvoeren den. om krachtig op te treden tegen een reseering, die haren naburen tracht vrees aan te jagen door een bedreiging inet wreedheden." Uit DuÜsohlend, IN HET PRUISISCHE HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN. 't Wolffbureau seint uit Berlijn Bij de behandeling der handele- (Juaesties verklaarde sprekers van alle partijen, dat Duitschland met zijn tocnemendcn handel geen belang had bij een oorlog. Onder allerlei voor wendsel hadden de vijanden getracht den oorlog te doen ontbranden met liet doefl.dat minister Runciman thans In het Er.gelsche parlement heeft ge noemd, 111. den Duitschcn handel zoo. danig te vernietigen, dat hij niet we der kan herleven. De Duitsche handel zal zich echter zijn plaats in den wereldhandel her overen. Het geldverkeer van Duitsch land is niet gestremd. DuitscWland bezit algemeen vertrouwen, het heeft zijn. goudvoorraad gedurende den oor log bijna met het dubbele verhoogd en zijn banken staan er beter voor dan die van den vijand. De leeningen zijn schitterend geplaatst. De ongeë venaarde energie van den Duitschen koopman zal na den oorlog weder lot zijn recht komen. Minister v. Sydow constateerde dat het van groot belang is te denken aan het herstel van de handelsbetrekkin gen met de naburige landen. Een versterking van de economische be trekkingen tot Oostenrijk-Hongarije staat in nauw verband met de ver sterking der politieke bandon. Beide moeiep daarbij tot hun recht komen. Daarnaast moet de handei met de neutrale en de thans vijandelijke sta ten bevorderd worden. Duitschland wil ook in het venvolg de wereldmarkt niet mossen voor zijn nijverheid en zijn handel. (Toejuichingen.) ROSA LUXEMBURG. Rosa Luxemburg de bekende Duit sche socialistische spreekster en schrijfster, is na een jaar gevangenis straf te hebben ondergaan, Vrijdag j.l. ontslagen. DISTR1CTSRAAD VAN DEN BE- N EDEN-ELZ AS. 't Wolffbureau seint uit Straats burg I11 de vergadering van den' Dis- tricteraad van den Beneden-EIzas werd huldo gebracht aan de Elzassers en Lotharingers, die in oost en west 6trijden voor de verdediging van het vaderland. De president Pc-trie verklaarde, dat can het neerleggen V3n de wapens niet kan worden gedacht, zoolang de Franschen er aan denken Elzas en Lotharingen voor de tweede maal te veroveren. De Lotharingsche districtsdag in Metz legde de volgende verklaring af: .,De districtsdsg spreekt opnieuw trouw uii aan keizer en rijk en drukt de hoop flit, dat op de finale overwin ning der Duitsche wapens een eer volle vrede zal volgen, waarin de welvaart van Lotharingen zal bloeien en gedijen, en de vooruitgang van zijn landbouw en industrie door een steeds nauwere aansluiting bij het Duitsche volksleven zullen worden verzekerd. Uit Griekenland De „Temps" publiceert naar Reuter seint een langen brief van prins Nicolaas (broeder van den Grieksclu-n koning) waarin deze door een heldere en ernstige verklaring elk misverstand in Frankrijk, no pens de Grioksche politiek uit den weg wil ruimen. De prins geeft een uitvoerige ver dediging van de Grieksche politiek en merkt op ,.Er zijn in Griekenland twee par tijen. waarvan één Griekenland aan zet oni aan de zijde der Entente te vechten en de andere voor de onzij digheid is. Niemand gaf ooit m Griekenland het denkbeeld te kennen, dat liet koninkrijk aan die zijde der Midden-Stalen aan den oorlog moest deelnemen In werkelijkheid was en bliiftde Grieksdhe onzijdigheid een zeer kostbaar bezit voor do Entente, die uit dezo wclwiHendlieid een zeer kostbaar voordeel "haalde. De prins zegt verder, dat hij niet wil spreken over de vernederingen, Griekenlund aangedaan, noch over de toegebrachte schade, maar hij protesteert levendig tegen den twijfel, door de Engeïsoh-I'ransche pers aan den dag gelegd over de goede trouw en den ernst van koning en regee- ring en over de gevoelens van liet volk jegens de troepen der geallieer den. Die onrechtvaardige verdenkin gen wonden Griekenland diep en zouden misschien van invloed kun nen ziin od de grooté vriendschap, welke het Grieksche volk en zijn koning altijd willen bewaren voor de alkeren. die Griekenland deden herleven en wien alle Grieken een voorspoedige en schitterende toe komst wenschen. VERSTERKING VAN HET GRIEKSCHE LEGER. Aan de ..Vossisohe Zeitung wordt x>it Konstantinopel geseind, dat de Grieksche generale stuf besloten heeft, de sterkte van het Grieksche le ger tot 500,000 man op te voeren. De totnogtoe vrijgestelde Hellenen zul len opgeroepen worden om geoefend te worden. Alle Grieken, die in" het buitenland verblijf houden, moeten zich bij hunne consuls aanmelden. T®r Zae. HET GEVECHT BIJ DOGGERS- BANK. Officieel wordt uit Berlijn gemeld De Engelsche admiraliteit ontkent, dat in het gevecht bij Doggersbanlk. In den nacht van 10 op 11 Februari een tiweede vaartuig door de Duit- schers is getroffen. Hiertegenover kunnen wij officieel verklaren, dat behalve de ..Arabis" een tweede vaar tuig door de Duitsche zeestrijdmacht is geraakt, en dat het Engelsche be richt dus onjuist is. SCHIP VERGAAN. Een Liovds-l»ericht meldt, dat het stoomschip „Comrie Castle" van de Union Castle Line, varende van Engeland op Zuid-Afrika bij Mom- hassa geslrand is. De passagiers ziin ontscheept. DE „MOWE'Y 't Vermoeden wordt geopperd, dat t geheimzinnige Duitsche schip dat de „Appam" veroverde, de ,Ponga" is oorspronkelijk een Duitsch vruch ten schip, dat in 1914 te Geestemunde gebouwd is, maar sinds voor oorlogs doeleinden geschikt werd. In JJoyd's register 1915—1916 komt do „Ponga" ook voor. Men meent op een binnenwand van do „Mowe" den naam „Ponga ge-, zien te hebbcn. DE HAND ELS OORLOG. De „Temps" oppert 't denkbeeld van de Duitsche schepen in de neutrale havens geïnterneerd, niet meer vrij te geven, maar in te ruilen voor de schepen van de desbetreffende neu trale mogendheid die door Duitsche duikbooten getorpedeerd zijn, IN DE ZWARTE ZEE. De Turksche staf deelt mede Aan de kuststreek van de Zwarte Zee zetten Russische schepen hur krijgsverrichtingen voort. Zij ver melden eenige vaste bruggen ten wes ten van Trebizonde en boorden 15 zeilschepen in den grond. Uit de Veresnigde Staten AMMUNITIEFABRIEK VER BRAND. Reuter seint uil Ringsport (Tenes- eee) Een groote ammunitiefabriek is door brand verwoest. Do schade wordt op een millioen dollars geschat. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. Do Wnriiingtonsche correspon dent van do „Evening Post" zegt, dat de Amerikaansche regeering haar diplomaten in den vreemde konnis gaf dat zij niet kan toestemmen in de opvatting vair Duitscliland betreffen de het recht om Voor de verdediging gewapende'koopvaarders te torpedee- ren. De mcdedcelmg is nu wel niet bedoeld ter kennisgeving aan de bui- teniandsche regeeringen, maar als een aanwijzing voor do Amerikaan sche vertegenwoordigers omtrènt de houding der Verecnigdé Staten tegen over de jongste Duitsche aankondi ging. zoodat zo weten wellke stappen ze te doen hebben in geval weer koop- aarders'in den grond worden ge- iKiord. Do correspondent zegt, dat nu zoover bekend is. Zweden de eemge nationale staat is, die door zijn lega ties en consulaten over de geheele wereld aan de Zweden den raad heeft gegeven niet te reizen op gewapende handelsschepen d'ie aan de geallieer den behooren. Over vrede. EEN AFWIJZING. De „Temps" schrijft. „Er. zijn men seden, die niets ontmoedigen kan en die, ondanks alle waarschuwingen, hunne opvattingen, al is men er niet van gediend blijven opdringen. Dit is het geval met de neutralen, die volharden bij hunne pogingen tot herstel vun den v-ede, denkende dat met edelmoedige formules de ernstig ste problemen, die de beschaafde we reld ooit heeft gekend, opgelost kun nen worden. Wij w illen wel aannemen, dat bij die pacifistische neutralen geen per soonlijke lvrekeningen in het spel is, maar nadat al hun pogingen 0111 toe nadering te brengen mislukt zijn, moesten zii toch tot het inzicht zijn gekomen, üat hum opvatting de onze niet kan zijn. Te weten of Duitschland werkelijk beloofd heeft alle vredesvoorstellen, die de geallieerden mochten doen. welwillend te overwegen is van geen lx>lang om de eenvoudige reden, dat do geallieerden geen voorstellen van dien aard ziullen doen, maar hunne voorwaarden aan de centrale mogend heden zullen opleggen, zonder 'dat liet noodiig zal zijn te onderzoeken naar de moer of mindere bereidwil ligheid van Duitschland om ze te be spreken en te ontvangen". Do „Te-mps" eindigt aldus: ,Geen vrede, geen wapenstilstand, geen be- TWEEDE BLAD Maandag 21 Februari 1916 Officieel nieuws. Aan de stafbcrichten ontleenen wc: WESTELIJK OORLOGSVELD. Van den Duitschen staf Aanvallen van Engelsdbo en Fran- tehe troepen op enkele deelcn van 't front werden afgeslagen. Ten N.O. van Largitzon (nabij de Fransclie grens, ten Z.O. van Alt- kirch) drongen Duitsche afdeelingen tot in de Frausche stelling door en verwoestten de verdedigingswerken cn terreinhindernfesen van de Fran- sohen. De Duitschers keerden met eonise gevangenen en twee buit gemaakte mijnwerpcrs terug. Aan het Yser-kanaal, ten noorden van YpereJi, werd een Engelsche stol ling van ongeveer 350 M. frontbreed te bestormd. Alle pogingen van de En^etochen oin in nachtelijke aanvallen met handgranaten hu.11 loopgraven te her overen, mislukten. 30 gevangenen bleven in bandon der Duitschers. In een luchtgevecht ton oosten van Péronne, werd een van twee machi ne-geweren voorziene Engelsche twee dekker naar beneden geschoten; de inzittenden waren dood». Duitsche vliegers wierpen bommen op een groot aantal plaatsen, achter het Frausche moord©rfront, o.a. op Lunéville. Van den F r an s c he n staf I11 Artois zijn kleine aanvallen der Duitschers afgeslagen. De Fransohe artillerie beschoot Duitsche werken te Lotharingen, waardoor oen brand wend veroor zaakt. Van den Engelschen staf Een Duitsche aanval bij Gomme- court werd afgeslagen. OOSTELIJK OORLOGSVELD. Van den Duitschen staf: "•Bij Sawitsclie (aan do Reresine ton oosten van Wischnew) liep een aan val dei- Russen tusschen de beul© li nies dood in-het vuur der Duitschers. Op Logischm en do stationsgebou wen van 'i'arnopol werd door Duitsche vliegers een aanval gedaan. Van den Russisch en staf De Russische zware artillerie schoot een bij Yozerno. ton noord westen van Tarnonol, opgelaten kabelballon neer. ZUIDELIJK OORLOGSVELD. Van den O 0 s l e n r ij ke c h en elaf: De aanval, dien een Ilaliaansche II u ebt c's ca dn lie Vrijdag op Laibach ondernam, had een jammehlijk ver loop. Het meerendeol der vliegtuigen werd reeds aan het geveohtefront ge noodzaakt Iterug te kceren; slechts drie vliegtuigen, bereikten Laibach en wierpen 111 de nabijheid van liet zie kenhuis aldaar en op verschillende plaatsen in den omtrek bommen, ech ter zonder eenig succes. Bij den terugkeer vielen de Oosten- rijksche vliegtuigen de Italiaansche aan en schoten een groot vliegtuig naar beneden. Servië, ttöcntenegro, Albanië en Saloniki. BIJ DURAZZO. Uit het Oostonrijksch-liongaarsche perskv/artier wordt gemeld De halve cirkel om Durazzo Is nu geeloteSi, waardoor een conccntri- schen druk op de Altoaneesche hoofdstad mogelijk wordt gemaakt. Dc medewerking van ALbaneosche stammen blijkt daarbij zeer krachtig. Terwijl ten Z. van Durazzó spoedig de zee zul zijn bereikt, en alle naar Yalona voerende Verbindingslijnen ziin afgesneden, verzamelt zich de Oostenriiksch - Hongaarsche hoofd macht ten N. van Durazzo aan de rivier de Arzon. ter voorbereiding van een nieuwe actie. De „Wiener Zeit." verneemt, dat het Italiaansohe legercommando be vel heeft gegeven, Durazzo te doen ontruimen. Vaa oen Oostenrijkschen 6taf: Ten zuidoosten van Basar Sjah werd een voor-stelling der Italianen genomen. Meer naar het zuiden toe drongen de OostenrijkscOie ti-oepen FEUILLETON 98) Ik was hier in zekeren zin in mijn eigen land te Ussel was ik voor het eerst in liet publiek ojigetreden als „De knecht van den heer Joli-Coeur of de domste is niet hij die men ervoor houdt." Te Ussel vva6 't ook dat Vila- lis mij mijn eerste paar schoenen had gekocht, de schoenen met spijkers, die mij zoo gelukkig gemaakt hadden. Arme Joli-Coeurhij was er uiet meer met zijn mooie roode uniform van Engelsch admiraal, eu Zerbino en de bevallige Doloe waren er ook niet meer. Arme Vitalisook hem had ik ver loren en nooit zou ik hem meer zien, zooals hij met opgeheven hoofd en j rnet zijn breede borst vooruitstapte, terwijl hij met zijn anncn en beenen do maat aangaf, een wals spelende op zijn schelle fluit. Van ons zestal waren er maar twee overgeblevenCapi en rk. Geen won der dat ik treurig te moede was, toen ik te Useel kwamonwillekeurig ver door tot "dicht bij dê vijandelijke li nies, ten zuidoosten van Durazzo. Albanees che groep on, die aan de zijde der Oostenrijkers strijden, be zetten Berat, en Ljusnn. Ook Peking (ton zuidwesten van Elbasan) is be zet. In deze plaatsen 'zijn meer dan 200 gendarmen van Essad pasja gevan gen genomen. H$T SERVISCHE LEGER. Prins Alexander van Servië, opper bevelhebber van het Servische leger, verklaarde aan een redacteur van dc „Petit Parisian", dat, de Servische trocmen gereed zijn, om zich weldra bij de geallieerden te voegen; zij zul len tot het einde hun plicht doen. oni de volkomen overwinning te verze keren. De prins dankte de geallieerden-in dc eerste plaats Frankrijk, voor de edelmoedige hulp. die -het leger ont vangen heeft, en die het in slaat stol de opnieuw te strijdenhij hoopt, doch mc-t zekerlreid. dat de geallieer den het «uilen winnen. De ,,Vo6s. Zt-g." verneemt uit Kon stantinopel, dat volgens betrouwbare berichten sleohts 23.000 man Servi sche troepen te Korfoe geland zijn, hun toestand moet hoogst erbarme lijk zijn. Zij zijn uitgehongerd, in lompen gekleod,, zonder wapens en hebben al den moed verloren. Van 5 tot 12 Februari stierven te Korfoe dagelijks ongeveer 200 Servische sol daten. WEER EEN EILAND BEZET. Het Grieksche ministerie van bin- nenlandsclie zaken heeft beleend ge maakt. dat een afdeeling van de troe pen der geallieerden het kleine eiland Othonoi bij Korfoe heeft bezet. OPNIEUW CONSULS GEARRESTEERD. Reuter seint uit Athene: De geallieerden hebben de consuls van Dui|Lechlandl Oostenrijk JIIonga-i rije, Bulgarije en Turkije op het ei land Scio gearresteerd. De strijd bij Erzeroem. De Russische slaf deelt mede Bij de achtervolging van afdeelin gen van het Turkschc leger, omsin gelden de Russen ten noordwesten van Erzeroem het overschot van liet 34e Turk-sche legercorps en namen dit gevangen, waarbij tevens een buit van dertien .kanonnen, mitrailleurs, munitie-caissons en granaten werd behaald. In de buurt van den straat weg naar Erzeroem werd eveneens een gedeelte van een regiment gevan gen genomen. Een van de dappere Russische le gercorpsen maakte bij gelegenheid van den aanval op de vesting 240 ka nonnen buit. De Russische troepen namen stor menderhand de steden Moesj en Ali- lat. De Turken vluchtten naar het zui den. Verspreid nieuws van deoorlogsvelden 'f DUITSCHE OFFENSIEF IN T WESTEN. De jTimes-correepoudent deelt me de, dat de Fran&che militaire kringen van meening zijn, dat de activiteit, diic de Duitschers do laatste weken over het geheele westelijke front heb ben ontwikkeld, geen ander dool heeft dun te zoeken naar de zwakke plaats in de linies der geallieerden om daar met volle krucht aan te vallen. Zij moet dus als de voorbode voor een groot Duitscli offensief worden bo- schouwd. In bijna al deze gevallen waren de aanvallen tegen vooruitspringende gedeelten der stellingen vtux de geal lieerden gericht, omdat die de beste kansen op succes bieden. Welke waarde de activiteit der Duitschers ook in de toekomst moge hebben, het resultaat dat tot diusverre bereikt is, nl. de bezetting van een paar kraters, die door mijnontpl'offingon zijn ont staan. is met de enorme kosten aan menschenlevens en munitie to duur betaald. Hier en daar is een stukje vooruitgeschoven' loopgraaf geno men, maar over het algemeen waren de Duitsche aanvallen vruchteloos. Uit Engeland. DE IEREN. De Iersche leider Redmond heeft een manifest aan het Iersche volk uitgegeven, waarin hij herinnert aan zijn oproep, in het begin van den oor log gedaan, om een Ierselv leger, be slaande uit Ieren, aangevoerd door Ieren, en in Ierland geoefend, te vor men. Hij verklaart zich voorts zeer getroffen door het schitterend ant woord op dien oproep. ..Voor de eerste maal in de geschie denis hebben wij een enorm leger in het veld. welks krijgsdaden Ierland niet roem overladen hebben. Noord- beeldde ik mij, dat ik zxto straks den grijzen hoed van Vitalis zou zien, wanneer ik den hoek eener straal om sloeg, en dat ik -weer die bekend© woorden zou hooren, die mij zoo vaak in de ooren klinken: „voorwaarts 1" De winkel van den oudkleerkooji. waarheen Vitalis mij gebracht had 0111 een kunstenaansvoorkomen aan mij te geven, verdreef gelukkig die sombere gedachten ik vond dien nog evenzoo als ik hem de eerste maal gezien had, toen ik de drie glibberige trappen afging. Voor do deur hing nog dezelfdo rok met galons op de naden, die mij toen met bewondering had vervuldcn in de loonkost zag ik dezellfdo oucls geweren en dezelfde oude lompen. Ik wilde ook de plaats terugzien, waar ik het eerst was opgetreden. toen ik de rol vervulde van „de knecht van don heer Joli-Coeur", namelijk van den domste der twee. Capi herkende eveneens de plek en kwispelstaartte. Nadat wij onze reiszakken en in- elrumenten in de herberg hadden ge bracht, waar ik met Vitalis had gelo geerd. gingen wij een veearts zoeken. Toen deze vernam wat wij van hein ■vroegen, begon hij ons hartelijk uit te lachen. Maar er zijn geen geleerde koeien in dit land. zeide hij. Wij willen ook geen koe hebben die kunsten maakt, maar die goede melk geeft. E11 die een heusche staart heeft, voegde Mattia er bij. wien de ge dachte aan een valschen staart bij zonder kwelde. In één woord, mijnheer de vee arts. wij komen uw hulp en kennis vragen om te voorkomen, dat wij door beestenverkoopers worden bedrogen. Ik zeide dit op een voornamen toon. zooals Vitalis aannam, als hij de menschep wilde overbluffen. En wat drommel weudt ge met een koe doen? vroeg de veearts. In weinige woorden had ik hem uitgelegd wat mijn dool was. Je bent een paar goede jongens morgenochtend zal ik met je naar de markt gaan. en ik beloof je. dat de koe die ik koopen zal geen valschen staart zal hebben. En ook geen valsche horens1 zeide Mattia. Ook geen valsche horens. En geen opgeblazen uiers? Het zal een mooie, goede koe zijn. maar om ze t8 koopen. moet men geld hebben. Als cenig antwoord knoopte ik mijn zakdoek los, waarin wij onzen schat bewaarden. In ordekom mij morgenochtend maar afhalen om zeven uur. En hoeveel zijn we u schuldig, mijnheer de veearts? Niemendaldenkt ge dat ik geld zou aannemen van zulke flinke jon gens 1 Ik wist niet wat ik zeggen zou om hem onzen dank te betuigen maar Mattia had een idée. Houdt u van muziek, mijnbeer? vroeg hij. Jleel veel, beste jongen. É11 u gaat vroeg naar bed? Met bet slaan van negenen. Nogmaals dank. mijnheer. Mor gen om zeven uur zullen wij bij u zijn. Ik begreep wat Mattia van plan was. Je wilt een concert aan den vee arts geven, zeide ik. Juisteen serenade als hij naar bed gaatdat doet men voor men- sohen, \an wien men houdt. Dat is een goed idée; laten we nu naar onze herberg teruggaan en voor oiiie concert gaan zorgen voor de mensehen. die betalen, doet het er zooveel niet toe. maar als men zich zeiven betaalt, dan zorgt men dat het goed is. Drie minuten voor negenen stonden wij voor 't huis van den veearts. Mat tia met zijn viool en ik met mijn harp de straat was donker, want de maan ging pas te negen uur op en men had goedgevonden om dc lanta rens niet aan te 6teken, terwijl de win kels al gesloten waren. Men zag bijna geen menschen meer op straal. Met den eersten slag van negenen begonnen wij. In die nauwe, stille straat klonken onze instrumenten als in de beste zaalmen opende de ven sters en wij zagen c-en aantal hoof den met doeken, petton en mutsen daaruit te voorschijn komen men riep elkander uit het eene venstér naar het andere toe. Onze vriend de veearts woonde in een huis dat op een zijner hoeken een kleinen, bevalïigen toren had. Een der vensters van het torentje werd geopend en hij stak" zijn hoofd naar buiten om le zien wie er 6peelde. Zeker herkende hij ons cn hij be greep onze bedoeling, want. hij wenk te met de hand, dat wij niot voort zou den gaan. Ik zal de deur openen, zeide hij, dan kunt gij in den tuin epe'en. Bijna op hetzelfde oogenblik werd de deur geopend. Gij zijt goede jongens, sprak hij, terwijl hij 0116 belden hartelijk do hand drukte, maar ge zijt dwaas; hebt ge er dan niet aan gedacht dat een agent van politie u zou kupnen oppakken wegene straatgerucht! Wij zetten ons concert voort in den tuin, die niet zeer groot was. maar zeer notjes aangelegd, met een priëel cn wij speelden lol tien uur. Als er een stukje uit was, juichte men ons toe en vroeg men een ander. Als de veearts ons niet eindelijk middeling, maar oorlog tot hot uiter ste. Zoo beschouwt men do zaak in de landen der geallieerden. Wanneer men ze anders gaat beschouwen, rlan zullen onze legere hunne taak beëin digd hebben eu zullen Oostenrijk on Duitschland zich voor overwonnen hebben verklaard". Allerlei, HET FOKKER-VLIEGTUIG. In het Lagerhuis vroeg de heer Hunter, of Fokker, dc Nèderkmdsche uitvinder van het tegenwoordige Duitsche gevechts-vliegtuig, ook ziin vinding aan Engeland had aangebo den. Dc heer Tcnnant antwoordde, dat de heer Fokker in 1913 een door hem uitgevonden type van vliesrtuig den autoriteiten aanbood. Daar het toe stel onvoldoende was en gevaarlijk zelfs, werd het niet aanvaard. Bij het uitbreken van den oorlog ont wierp Fokker een nieuw vliegtuig, een imitatie van de Morane-Saulmer- monoolan. Dit type werd aan de Britsche regeering niet aangeboden. m#ar werd door de Duitschers in kleinen getale gebruikt. Later bracht Fokker nieuwe wijzigingen aan; o.a. een krachtiger motor, maar ook dat nieuwe verbeterde type werd aan de Britsche regeering niet aangeboden. (Dit laatste is duidelijk zoo merkt het „Algemeen Handelsblad' op want de fabriek van den heer Fokker is in Duitschland). IN KAMEROEN. Officieel wordt uit Londc-n geseind: Het Duitsche garnizoen te Moro in Noord-Kameroen heeft zich overgege ven. Daarmede is de verovering van de kolonie voltooid. OFFICIEF.LE DOCUMENTEN GESTOLEN, Aan de te Weenen verschijnend® „Reichspost" wordt uit Athene ge seind, dat door een brutale diefstal van documenten te Salnoiki, groot opzien is gewekt. Twee Grieken sta len nl. uit een Engelsche auto, die zij opgewacht hadden, op een oogenblik dat het voertuig stilstond, een tascli met belangrijkije documenten van da Engelsche regeering en het Engelsche oppercommando. Het gelukte den roevers zich met hun buit onbemerkt uit de voeten te maken. Stadsnieuws DE BEWAARSCHOOL. Onlangs is hier ter stede een afdee- liiig opgericht van den Bond van On derwijzeressen bij het Fröbelonder wijs en deze nieuwe stap in de rich ting v'an den vooruitgang van het bewaarschool onderwijs geeft ons aanleiding, in vervolg op een reeds vroeger verschenen stukje hierom trent iets mede te deelen, oven1 den toestand waarin de kinderbewaar plaatsen verkeerden ongeveer een eeuw geleden. Ieder weet wél, dat men 't in dien tijkj met de hygiëne op school nog zoo nauw niet nam.Dc voortvarende mannen op onderwijsgebied, die het einde van de achttiende 't begin van de negentiende eeuw opgeleverd hadden, begonnen pas 't begin te zien van de vrucht van hun arbeid. En dit betrof nog alleen maar de „groo te school. Voor de bewaar%cholen, da „kindertuinen" zooals do stichter, Frederik Fröbel ze gaarne noemde, bestond bij de groote paedagogen bit- tor weinig belangstelling. Wanneer dan bekend is, dat de hygiène op de lagere scholen nogal eens wat te wenschen overliet, behoeft men niet te v ragen hoe het gesteld was met de aan geen enkel toezicht onderwor pen, kinderbewaarplaatson. Een mkldelmatig groote kamer was meest al de school, waar de drie klassen bij elkaar zaten. Van een speelplaats had men in dien tijd nog nooit ge hoord. Van een lokaal, waar iedere klas een uurtje per dag of meer al lerlei spelletje deed nog minder. Al vroeg werd het besef den kleinen bijgebracht, dat de mensch niet in onwetendheid dit ondermannsche be hoort te bewandelen, want wat to leero-: viel was in 't geheel niet kin derachtig. Drie jaar waren de discipelen, wanneer ze voor 't eerst naar school mochten, "n Jaartje later konden ze al aardig de bijbelboeken opzeggen. liet godsdienstonderwijs nam een belangrijke plaats in het onderwijs in en al werden andere takken van onderwijs niet verwaarloosd, menig knappertje wist het toch zoover te brengen, dat hij naar de lagere school kon stappvn in het besef, dal hij den Bijbel kon lezen. schertsend weggejaagd had, zouden wij den halven nacht hebben doorga speeld. Kom, jongens, zeide hij. maakt nu dat je wegkomt, want morgenoch tend om zeven uurmoet ge weer bic* zijn. Maar hij liet ons niet gaan, zonder ons een goed maal voor 'to zetten, dat ons recht naar den zin was. Om hem onze dankbaarheid te bewijzen, Het-ik Capi nog eenige van zijn mooiste kunsten vertoonen, wat vooral bijzon der in den tmaak der kinderen viel. Het was bijna middernacht toen wij heengingen. In het stadje Ussel, dat des avonds zoo kalm en ru6tig was,' heerschte den anderen moi'gon groote drukte en getier. Voor de zon neg aan den hemel was, hoorden wij ;n onze kamer onophoudelijk het geratel \an wagens op de etcener. er. het hinni ken van paarden, het loeien van koei en en het blaten van schapen ver mengd met het praten en Schreeuwen van de boeren aic ter markt gingen Toen wij beneden kwamen, was 't plein achter de herberg vol wagens, tervviji ui', de rijtuigen, die stilhiel den, boeren in hun Zondagekieeren stegen, die hunne vrouwen in de ar men namen «t op den grond zetten. Als ze daar «tonden, schudden en rekten allen zich uit en streken <t® vrouwen hare gekreukte rokken glad. f W.1 'A' 1 f. r v r. 1 1 1

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5