Doen Jul (die door een paar meis jes, uelpsters gejiaamd, geassisteerd werd) doceerde ook schrijven, rekenen, vormleer en aardrijks kunde stonden nile op het leerplan en ten slotte was Iret benauwd lokaal een leerschool voor met-welgema nierde!). Wie kwam en ging, gal Jul een handje en maakte een „serviteur- ke" o-l dienares en in poézie en pro za gaf de onderwijzeres steeds aan, hoe i goede'nagestreefd moest wor den. n Enkele onverbeterlijke boos doener van nog geen hall dozijn ja ren kreeg niet malsche verwijten aan te hooien. Het al te vroege studeeren moge nu geen genade in onze vinden, in ouoe tijuen (lacht men daar anders over. Al spoedig uudat de leerling zijn entree in de school had gedaan, dreunde hij inede: IJ mei een ee, bee, b met een oo, boo, en zoovoort, tot op een gegeven oogeublik 't gansche koor zeide: Baa, bee, bie, boo, buu. De moderne ouderwijzer, wien tal van goede leermethodes ten dienste staan, kan hei zich bijna niet begrij pen, hoesde kinderen destijds op hun vijlde o 1 zesde jaar lezen konden. W elke de vijf vverelddeelen waren, w ist men u op zulk een bewaarschool knap le vertellen en do talels van ver menigvuldiging waren wel lastig, maar ze werden gememoriseerd en zaten muurvast in de bolletjes van de kinderen, die pas de voorbereiding voor het lager onderwijs genoten. Het Riihplboek „Spreuken" bood voor Juf een schat van levenswaar heden, die den kinderen werden mee gegeven op hun vprder Levenspad. Mogen we dankbaar zijn, dat wij dezen tijd lang achter den rug hebben, een feit is, dat de bewaar school velen mannen van groote be- teekenis Ln dankbare herinnering ge bleven is ais de plaats, waar zij het eerst liefde voor de studie opdeden. Wat niet wegneemt, dat de heden? daagsche fröbelschool, al wordt daar meer aan fröbelonderwijs vormleer, zang, enz. gedaan dan in vroeger lijd, toch een heel wat betere voor bereiding voor het lager onderwijs mag genoemd worden, dan de hier vluchtig beschreven Instelling. NUTTIGE HANDWERKEN". Te 's Gravenhage zijn geslaagd de dames: A. Balder, A. Ruijs, M. M. Hoogcarspel, allen Haarlem. RAAD VAN BEROEP TE HAARLEM. Ongevallenwet. Ter terechtzittuur van 18 Februari 1916 werden o. a. behandeld de navol gende zaken 1. R. van H., te Kortenhoef. die op 26 Januari 1905 bij het voorttrekken met twee anderen van een schuit kwam te vallen, terecht komende op een afgekapte struik, tengevolge waarvan hij niet in' staat was om den arbeid voort te zetten. Tot Octo ber 1915 ontving hij eene schadeloos stelling van het bestuur der Rijks verzekeringsbank, laatstelijk groot 1.02 per werkdag. Op grond van een nader ingesteld geneeskundig onderzoek moest edhter worden aan genomen. dat de ziekte (dementia praeooxj. waarvan Van H. lijdende is. geen gevolg was van het ongeval, daar bij het ongeval het hoofd niet is gekwetst en deze ziekte bovendien door lichamelijke verwonding met kan ontstaan. De neurose, op grond waarvan de rente was toegekend, was dus niet toe te schrijven aan het trauma, maar aan bovengenoemde ziekte. Mot ingang van 4 October 1915 staakte het bestuur der Rijksverze keringsbank de aan Van H. toege kende uitkeering. Zijn vertegenwoor diger had hiertegen bezwaar. Vóór het onceval zoude Van H. altijd nor- m.aal zijn geweest, daarna is hij steeds malende. Thans wordt hij ver pleegd in het krankzinnigengesticht Bloemendaal te Loosdniinca. Aange zien het tegenwoordig lilden van Van H. wèl het gevolg vap het hem in 1905 overkomen ongeval zou zijn, wordt andermaal schadeloosstelling krachtens de Ongevallenwet verzocht en wel 70 pCt. van het dagloon, zijn de een bedrag van 1.02 per werk dag. 2. J. S. W. H., te Schoten, die op 22 April 1915, werkzaam in de Ka- toenfabriek te Haarlem. b?> het door steken van dekens in de wrincma- cln'ne. door een ongeval werd eetrof- fen. Hij zou trachten een eind touw uit een met heet water gevulden Ketel op te visschen. waarbij hij door een draaiende haspel gegrepen en in den ketel geslingerd werd. Gelukkig greep hij zich aan een steuhijzer vast. t «odat alleen de beenen in het heele water terecht kwamen, höewel hij brandwonden tot over het middel had. zoodat hij in het gesticht cle Deo moest worden opgenomen. Laatste- liik werd hom door het bestuur der Rijksverzekeringsbank eene rente van 0.23 per werkdag toegekend, berekend naar eeue invaliditeit van 15 pLt, Getroffene vindt dit te laag. Op 8 November 1915, datum van in gang dier rente, waa hij nog met ia staat om zuil vroegere bezigheden van dekenwringer te verrichten, ter wijl hij ook nog goen voldoende kracht in de beeuen had. Hij schat zijne invaliditeit op 50 pCt. en_ ver zoekt daarom eene rente van 35 pCt. aanzijn dagloon, zijnde f 0.77 per werkdag. 3. W. J., te Heemstede, die bezwaar had tegen indeeling van zijne onder neming in gevarenklasse 15. met toekenning van het «evarencijfer 12. Door het bestuur der Rijksverzeke- iihgsbank was aangenomen, dat in deze onderneming wordt uitgeoefend liet bediiif van heretellen van rijwie len met krachtwerktuig. Aangezien echter dit krachtwerktuig, zijnde een motorrijwiel, in het technische «e- deel te van het bedrijf uit den aard der zaak nimmer gebruikt wordt, is het laagste cijfer van klasse 15 toe- gewezen. Klager heeft tegen een en ander bezwaar. Hij beweert geen motorrijwiel te gebruiken, zelfs er niet een te bezitten, zoodat door hem vernietiging wordt gevorderd van da beslissing van liel besluur der Rijks-' verzekeringsbank. Na verhoor van partijen en getui gen werd de uitspraak in deze zaken bepaald op 3 Maart a.s. Aan A. U.. te Haarlem, werd eene rente toegekend van 4 tot en met 9 October 1915 van ƒ1.695 per werk dag. en aan A. M.. te Sloterdijk, met ingang van 13 October 1915, eene rente van /0.3OV6 per werkdag. Ouderdomswet. Negen verzoeken om ouderdoms rente. waaronder dat van de wod. A. S.. geboren W.. te Aalsmeer, wer den afgewezen, orndat tusschen den 60- en 70-jarigen leeftijd niet gedu rende minstens 156 weken voor vreemden in loondienst was ge werkt JUBILEUM-BOUWMIE ESTER. Men schrijft ons: Vrijdag '25 Februari herdenkt Louis Bouwmeester te Haarlem, den dag waarop hij voor 55 jaren aan het too- nee! verbonden werd. Bouwmeester zal bii deze gelegen heid optreden in een zijner glansrol len. in het tooneelstuk Pro Domo van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. TIJDSCHRIFT DER MAAT SCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. In het redactioneel gedeelte van het Februari-nummer van „Het Tijd schrift van de Maatschappij van Nij verheid" schrijft de heer J. J. M. H. Pijst over de beweging voor „uni form accounting systems" in Noord- Amerika. Na uiteengezet te hebben wat met dit stelsel wordt beoogd en welke toepassing liet in Amerika reeds vindt, eindigt de schrijver met deze vraag „Zou do tiid no« niet aangekomen enn. dat aan het vraagstuk der uni forme boekhouding en kostprijsbere- kenini" ook in Nederland zoowel van de ziide van handel en industrie als van de ziide der accountants, meer aandacht werd besteed?" ln de reeks van artikelen van den heer B. Knol over Reclame, wordt thans een voorbeeld uit de praktijk aangehaald en de reclame voor de Philips' gloeilampen besproken. De heer H. P. J. Tutein NolÖhenius vertelt wat in Zwitserland gedaan wordt om te voorkomen, dat na den oorlog de mededingende natiën zul len trachten hun geboycotte handels waren onder ZwitsersChe etiket in te voeren. Dit geschiedt door een regis ter van handel en nijveiheid, dat se dert jaren in Zwitserland bestaat. Uit dat register kan worden nage gaan.'of de handelaar, fabrikant of vennootschap reeds van oudsher hot vak uitoefende, of pas sedert of na den oorlog zaken doet. In laatstge noemd .geval is onderzoek geraden, wat de gegevens van het register ver gemakkelijken. Om nog zekerder te «aan. overweegt xuen uitbreiding der gegevens; wenscht bijv. buitenfand- sche deelhebberij in Zwitsersche fir ma's te verplichten hare nationaliteit c*n te geven. De schrijver meent dat zulk een register ook in ons land be hoorde te worden aangelegd en geeft de noodige bijzonderheden om er een oordooi over te vormen. De geïllustreerde bijlagen van deze aflevering zijn gewijd aan de indus trieels Club aan den Dam te Amster dam. UITSLAG der veiling van onroerende goederen, gehouden in het „Notarishuis" te Haarlem, op Zateiviag 19 Februari 1916, des avonds na 5 1/2 uur. 1. De viila Man Déslr te Zandvoort aan de Dr. J. Mezzeretraat hoek Dr. Smitsstraat, get. no. 41. 2. De villa Magdalena te Zandvoort aan de Dr. Smitsstraat, get no. 6. 3. De villa Zeppelin te Zandvoort. aan de Dr. Smitsstraat, get No. 39. Perceelen 1. 2 en 3 gecombineerd, D. A. Rodrigues, f 24 700. 4A. De villa Prinses Wilhelmina te Zandvoort aan de Van Speykstraat, get no. 24, benevens een strook grond ter grootte van ongeveer 15 c.A. 4B. Een perceel Bouwterrein te Zandvoort, gelegen achter perceel 4 A, ter grootte van 1. A. 25 c.A Perceelen 4A en IB gecombineerd, F A. J. de Klerk, q.q., f 6500. 5. De villa Littoral to Zandvoort ear) d» Boulevard de Favauge, get. no. 9. D. A. Rodricues, f 14200. 6. De villa Mlrama te Zandvoort aan de Boulevard de Favauge, get. No. 4. D. A. Rodrigues f 17500. 7. De villa Hygiqea te Zandvoort aan de Piet Heinslraat, get. no. 53. S. Bijl, f 5600. 8. Het erfpaichterecht tot 31 Octo ber 2004 van het perceel aan de Sta tionstraat te Zandvoort, groot 2 A. 1 c.A. met daarop staande stal en koethuis, get. no. 6 en bovenhuis get. no. 8. 9. Als voorgaand, gedeeltelijk, groot pl.m. 1 A. 5 c.A., met daarop staande Automobiel-garage, get. no. 10 en bo venhuis get. no. 12. 10. Als voorgaand, gedeeltelijk groot ongeveer 3 A. met daarop staande koetshuis en sl&l, get. no. 16 en twee bovenhuizen, get. No. 14 en 18. Perceelen 8, 9 en 10 gecombineerd, v. Rijswijk, f 13900. 11. Het erfpachtsrecht tot 31 October 2604 van het perceel aan de Brug straat, te Zandvoort, groot 2 A 36 c.A., met daarop staand woonhuis. v. Rijswijk, f 2403. 12. Het erfpachtsrecht gedeeltelijk tot October 1961 en gedeeltelijk tot 31 December 1992 van «ie perceelen aan den Hoogeweg be Zandvoort, groot 3 A. 73 c.A. en het erfpachtsrecht tot 31 October 1961 van percel Sectie C, No. 1056, groot c.A. nietdaarop staan de villag genaamd Daisy Bail, get. no. 10, on sohuurtje. v. Rijswijk, f 5850. 13. Een perceèl bouwterrein, aan de Dr. J. Mezgerstraat le Zandvoort, groot 4 A. 90 C.A D. A. Rodrigues, f 2750. THE TEMBERTOWN FOLLIES. De Engelsche zeesoldaten hadden Zaterdag andermaal hun „Planken- stad" verlaten, om men "hun grapjes en liedjes de Haarlemmers eenige uren prettig bezig te houden. Zijn cle geruchten juist, dan is dat voorloopig voor 't laatst geweest, want naar men ons verteld "hebben zij Zondag hun veertiendaagsche rondreis rnoetori af breken, omdat zij zich niet op tijd bij de militaire overheid zouden gemeld hebben. IIoo dat zij, Zaterdag kreeg men in den Schouwburg niet den in druk, dat zij een straftijd tegemoet zouden gaan. Integendeel htm goed moedige aardigheidjes gingen hun af, oji een wijze, zoo als men dat alleen maar van Heden met een angloos ge moed verwacht. Alles werkte voor de Britten dan ook mee, om te kunnen geven, wat zij geven konden. De schouwburg was tot op de laat ste plaats bezet. Zelfs had de heer Van Gasteren honderden moeten te leurstellen. En dat nog wel, ofschoon men, om maar zoo'n groot mogelijk publiek in de gelegenheid te 6lcllen, om „the Timber town Follies" te zien, een middagvoorstelling liad op touw gezet, die mee zeer druk bezocht was. Maar 's avonds prijkte de schouw burg in z'n volle fleur door do op komst van deftie-Haarlem en van de aanzienlijken uit de omgeving. Op alle rangen kleurden keurige dames toiletten tusschen het plechtige zwart van de heeren. Zelfs op de gaanderij zag men bakende Haarlemse he ingezetenen over de ijzeren staaf hangen, die deze hoog© bezoekers voor een val in de parterre pleegt tè behoeden. Daarbij heerschte er het gewenisCh- te contact tusschen dt zaai en hot tooncel; er waren zelfs oogenblikken dal de vreugde op alle rangen toe nam tot luidruchtigeu geestdrift- Na de pauze was de stemming oven wat matter; rnaar in het begin en te gen het eind. klonk ©r veel uitbundig gejuich door het gebouw. Welk een aardige» indruk maakt de schouw burgzaal in zulk© oogenblikken. Over de uilvoering zelf valt niet in bijzonderheden te vertellen, na het uitvoerig verslag, dat in ons blad na de eerste uitvoering werd opgenomen. Het programma van Zaterdag was gelijk aan dat van de eerste voorstel ling te Haarlem. Alleen maakte Mr. Penley's sudden illness hel noodig. dat zijn nummers door «enigen der andere follies werdeii ten gehoore ge bracht. Zij kweten zich perfect van hun taak en t heels gezelschapje hooft zijn belofte gedaan in the ope- iung-chorus: „We will cheer you and amuse' stiptelijk ingelost. Mr. Godfrey, die behalve zijn man nelijk geluid en z'n ook al niet vrou welijk pcezigem arinen een bevtuhg» lady scheen, kreeg een groenen krans en na haar kranige houtskoolteeken- werk een doos, die gevuld leek met bonbons, maar evengoed sigaren heeft kunnen bevatten. Do middag- en avondvoorstellingen waren beide- ten bate van de watore- noodslaeiitoffers. Ongetwijfeld zullen zij er wei bij varen. Burgemeester Sandberg, die zich wel moeite heeft gegeven voor de overkomst der Engelse hen, zagen v. ook bij deze tweede avondvoorstelling in den schouwburg: «tubriek voor Vragen Geabonneerden hebben .bet voorrecht, Vregea op verscbiltond gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in tc -enden bij de Redactie van Haartem'8 Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gogevou en soo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats vau den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Is een verkoop van een huis door iemand, die door een dok ter krankzinnig is verklaard, gel dig? Moet ik daar een advocaat voor in de armen nemen? Kan ik dat kos teloos doen? ANTWOORD. Wend u, als u ïuin het Stadhuis een bewijs van on vermogen kunt krijgen, tot het Bu reau van Consulatie, dat des Vrij- dagsmiddags om half twee zitting houdt in het Paleis van Justitie in do Jansstraat. VRAAG: Kunt U mij ook zeggen, waar de bestuurders van den Voog dijraad zetelen, en wie het zijn? ANTWOORD. De Voogdijraad houdt zitting in het gebouw, Spaar - ne 92 rood. den tweeden en vierden Vriidag van elke maand. De secreta ris. de heer F. L. Nix, is daar iederen werkdag van 1—2 uur te spreken. VRAAG: Als iemand een woning gehuurd heeft per maand, doel) on verwachts van betrekking verandert en zich in een andere gemeente moot vestigen is hij dan toöh verplicht zich aan ecu maand opzemging te houden en vergoeding te geven? ANTWOORD; Zeker, tenzij ge huurd is op andere condities, b.v. op amibtena-arscontract VRAAG: Mijn hondje heeft last van witte wormen. Ik heb hem reeds wormkruid m gegeven, doch dit helpt niet. Weet U hier misschien oen mkidel voor? ANTWOORD: Laat uw hondje 24 uur vasten, geef hem daarna con grein Santonine, na 1 'A uur een eet lepel ricïnusolie en 4 uur later voed sel. Dit 2 maal om de l i dagen herha len. VRAAG: Kunt U mij één of meer namen, met hunne adressen ojv geven. van plaatselijke bladen (dag bladen) te Delft, voor het plaatsen eerier advertentie? ANTWOORD: Delfteche Cou rant te Delft. VRAAG: Ia Prof. Lauz te Amster dam? Zoo neen, kunt u mij dan mis schien zeggen, wanneer hij terug komt? ANTWOORD: Prof. Lanz is met de ambulance naar Duityohland ver trokken. Wanneer hij terug keert ls ons niet bekeniL VRAAG: Hoe oud moet men zijn, om te kunnen gaan varen bij da koopvaardij, en waar moet men zich daarvoor aanmelden? - ANTWOORD: Wend u tot de Ge meentelijke Arbeidsbeurs. VRAAG: Wanneer ls do Officier v. Justitie te spreken? ANTWOORD: Vervoeg u des mor gens tusschen 10 en 12 uur aan het Parket in de Jansstraat (Paleis van Justitie). VRAAG: Mijn mevrouw heeft mij tegen 1 Maart opgezegd. Hoeft ze nu recht mij een week eerder op te zeg gen. Heb ik recht op loon en kost geld tot 1 Maart? ANTWOORD: Als mevrouw geen wettige i-eden heeft, blijft de eerste opzegging gehandhaafd, tenzij zij mot inachtneming van den termijn nog eerder kan opzeggen. VRAAG: Kan men ook voor de ver pleging Meer en Bosch opgeleid worden? Tot wien moet ik mij dan wenden. ANTWOORD: Wend u tot de direc tie van het gesticht te Heemstede; VRAAG: Bestaat hier ter stede ook eene instelling, om op een© pensioen- acte een voorschot te krijgen? ANTWOORD: Dergelijke adressen kunnen wij niet opgeven. Plaats een advert en tie. VRAAG: Bestaan er boekjes over het werk der Bouwvereenigingen in Haarlem? ANTWOORD: Die zijn ons niet be kend.^ VRAAG: Tot wien moet ik mij wen den, om leerling-verpleegster te wor den iu een krankzinnigengesticht? ANTWOORD: Wend u tot den Di- rocteur van het gesticht Meerenberg. VRAAG: Mijn bovenburen maken des avonds laat erg veel leven met kleed en kloppen. Wat moet ik doen, om dat tegen te gaan? ANTWOORD; Wend u lot he poli tie. VRAAG: Kunt u mij ook een adres opgeven, van iemand, die iederen week een mud gemeente-cokee wil halen? ANTWOORD: Daarvoor bieden zich nu en dan in de axbvertentierubriek personen aan. VRAAG Kunt u mij ook zeggen, of 't vakblad voor Chemische Wasch- on Ververij hier verkrijgbaar Ls, en waar? ANTWOORD Dit blad wordt uit gegeven door de firma Krull, le RoU terdam. VRAAG Wanneer hoeft de keuring van lichting 1917 plaats, en wanneer moet ik dan in dienst? ANTWOORD De keuring voor 1917 heeft plaats, in gewone omstandighe den, na 25 April e.k. en moet geëin digd zijn vóór de tweede zitting van den Militieraad, dat is op 18 Augus tus d. a. v. De datums der zittingen van den keuringsraad zijn voor de lichting 1917 nog niet bepaald, terwijl ui deze buitengewone tijdsomstandig heden van indienststelling^ijdperken niets vooraf kan worden aangegeven. VRAAG Indien iemand nalatig is zijn forensen-belasting te betalen, kan men dan hes'.ag leggen op hetgeen hij verdient? ANTWOORD: Ja. VRAAG Zoudt u mij ook kunnen zeggen, of er een Utrechtech Adver tentieblad bestaat? ANTWOORD Te Utrecht verschij nen o.ni. De Utreohlsche Courant, het Utrcchtsch Nieuwsblad en het Utrcchtsch Provinciaal- en Stedelijk Dagblad. Binnenland EERSTE KAMER. BUITENLANDSCHE ZAKEN. Aan d© Memorie van Antwoord wordt het volgende ontleend: Aanh» uding van de malL Toen ter kennis van den minister was gebracht dat de Britsche autori teiten aan boord van verschillende Nederlandsche schepen een aantal postzakken hadden in beslag geno men. heeft hij terstond tegen d:ze handelwijze door tusschenkomst van Hr. Ms. gezant te Londen met klem geprotesteerd, zich beroepende op do bepalingen van het Xlde Verdrag van Don Haag van 1907. nopens zekere beperkingen van de uitoefening van het buitrecht in den zee-oorlog. De Britaohe rehearing heeft in ant woord op het Nedenlajiulsch© protest aangevoerd, dat de inbeslagnemingen van brieven malen aan boord van Nederlandsche schepen niet met het vermelde verdrag in strijd waren, daui die inbeslagnemingen alle had den ptaats gehad binnen het Britsche watergebied; volgens de Britsche re geering waren, tiaar voor dit gebied het verdrag .niet gold, schepen, daar binnen komende, ten volle onderwor pen aan ei© uitoefening van de Brit sche 6ouvèreinïteït. Inderdaad hebben de inbeslagne mingen van brieven malen aan boord van Nederlandsche schepen, alle plaats gehad hetzij op de roede v an Duins, dat is binnen de Britsche ter ritoriale wateren, hetzij in ©en Brit- sdi© haven. De Nederlandsche regee ring heeft echter in een tot de Brit sche regeering naar aanleiding van liaar antwoord gerichte nota, betoogd, dat nietemiix de bewuste inbeslagne mingen in strijd zijn met bovenver meld verdrag. Zij deed uitkomen, dat het verdrag de strekking heeft de onschendbaar heid van de over zee vervoerde post zonder beperking te waarborgen c-n or tegen te waken, dat op ©enigerlei wijze en onder welk voorwendsel ook op die onschendbaarheid inbreuk worde gemaakt: zii stalde in het licht dat in geen der gevallen van InbesTag- neming de weggenomen brievenma len bestemd waren oin te worden toe vertrouwd aan de Britsche postadmi nistratie, ten einde in transit te wor den vervoerd, als bedoeld bij artikel 4 van het algemeen© postverdrag van 26 Mei 1906, en dat het in al die ge vallen dus ging om een vervoer over zee .bedoeld in liet Haagsche verdrag van 1907. Ten aanzien van de inbe slagnemingen, die op do reed© van Duins hadden plaats gehad, merkte de Nederlandsche regeering nog in het bijzonder op, dat Groot-Brittan- nië aldaar over do geheeJo breedte der open zee een mijnenveld had ge legd, waardoor do schepen gedwon gen waren door de Britsche territo riale wateren te varen in stede van op de volle zee" te blijven, en dat, gelijk in het oog springt, deze dwang, ge volgd door de inbeslagneming van de aan boord, aangetroffen post, in be ginsel niet verschilt van den dwang, uitgeoefend bij inbeslagneming in open zee, welke door het verdrag uit drukkelijk Ls verboden. De Britsche regeering heeft het voornemen te kennen gegeven op de laatste Nederlandsche nota spoedig te antwoorden. Do smokkelhandel. Tegen de verkeerde opvatting, die men zich nopens den smokkelhandel ten onzent in het buitenland vormt, is reeds opgekomen. De bestrijding van den smokkelhandel is inderdaad ©en onderwerp van internen, niet van internationalen aard; immers het geldt daarbij de naleving der Neder landsche u et. Dat bij velen de onjuis te voorstedling post vatte als zou Ne derlands onzijdigheid bij den smok kelhandel in liet gedrang komen, vindt zijn natuurlijke oorzaak in de geografisclie ligging van ons land welke medebrengt, dat de clandestine uitvoer, die zijn weg neemt over de landgrens, slechts één der oorlogvoe renden ten goede komt. Dat Neder- Land het recht on den pluoht heeft zijn eigen verordeningen ln casu uitr voerverboden te maken, zal nie mand betwisten. Van strijd met de onzijdigheid zou alleen dan sprake kunnen zijn, wanneer zul'ke verorde ningen, ten opzichte van de oorlog voerenden, mot eene partijdige be- doeling gemaakt of op partijdige wijze uitgevoerd werden. Draadlooze telegrafie. De mogelijkheid der totstandko ming van eon draadlooze verbinding tusschen Nederland en zijon overzee- sche bezittingen in Aaiè en Amerika sssordt overwogen. TWEEDE KAMER. BESCHIKKING OVER SCHEPEN. Bij het afdeelingsondcrzoek van het wetsontwerp houdende maatregelen die svaarborgen dat Nederland in vol doende mate de beschikking blijft be houden over schepen, meenden ver scheidene leden dat de noodzakelijk heid van oen voorziening als hier voorgesteld niet voldoende in de toe lichting is aangetoond. Men zou gaar ne eenige gegevens ontvangen om trent de mate waarin de verkoop van schepen naar liet buitenland thans reeds heeft plaats gevonden. Ook achtte men niet duidelijk, in hoeverre hel belang onzer defensie bij het te- 'gengaan van den verkoop van sche pen is betrokken. Voort zouden sommige leden gaar ne zien aangetoond, waarom een uit voerverbod vau schepen niet afdoen de zoude zijn. Vernomen hebbende, dat reeds thans de uitvoer van sche pen wordt belet, vroeg men, op grond waarvan de Regeering daartoe de macht heeft en om welke reden ter bereiking van het beoogde doel met die macht niet kan worden volstaan. Enkele leden vroegen in hoeverre juist zijn de berichten volgens welke de aanleiding voor de indiening van dit wetsontwerp moet worden gezien in den verkoop van verscheidene trawlers der IJmuidensohe visschers- vlooL SAMENWERKING GEMEENTE BESTUREN. Verschenen is een uitvoerig voor loopig verslag betreffende het wets ontwerp strekkende tot wijziging en aanvulling van de wettelijke voor schriften, welke regeling' van gemeen schappelijke belangen tusschen ge meenten beo ogen. PROF. DR. M. STRAUB. Prof. dr. M. Straub, hoogleoraar in de oogheelkunde aan de gemeentelij ke universiteit te Amsterdam, heeft een ernstige maagoperatie ondergaan. KONINKLIJK BEZOEK. Na een bezoek van vijf dagen heeft Zaterdagmiddag de Koningin met Prinses Juliana sic elad weer verla ten. DE „BANDOENG". De RoUerdamsche Lloyd ontving een telegram van haar agenten te Londen, luidende „Bandoeng" vlot, ligt op de boeien bij Northfleet. Waterdicht schot intact. Alle ruimen droog, be halve ruim 1. Ook liet boventusschen- dek van ruim 1 is droog. Er is be gonnen met do lossing der tabak uit dit tusschendelc. Indien het duiker rapport der schade bevredigend luidt, zullen autoriteiten vermoedelijk toe stemming geven het echip in Grcen- landdock tè brengen ter bespoediging der-lossing." SMOK KELAARSTRUCS. Men meldt ons van de Drentsche «rens De vorige week Ixmroelden eenige smokkelaars, wonende in nabijheid van de Duitsche grens, in den nacht hun elac te slaan. Ze hadden zich op wee begeven, beladen met spek. bo ter. meel en meer verboden coederen. Het troepje was reeds dicht bij de «rens gekomen en verheugde zioh er in de militairen te hebben verschalkt. Doch plotseling werd er „holt" geroe pen en oen persoon komt met een knuppel in de hand uit de duisternis te voorschijn. De smokkelaars, mee- nende met een kommies te doen te hebben, zetten het op een loopen en «ooiden. om vlugger vooruit te kun nen komen, hun pakjes weg. De ver meende kommies was echter oen ge woon persoon, nam de pakjes op en bracht ze zelf over de grens. REINIGEN NOODZAKELIJK. De Directie der H. IJ. S. M. heeft de aandacht van het treinpersoneel er op gevestigd, dat volgens ontvan gen geneeskundig advies, bet dragen van aan de binnenzijde onvoldoende gereinigde guttaperoha-boorden, ge vaar doet ontstaan voor huidaandoe ningen welke vooral in d«i laataten ti'd onder het treinpersoneel veel vuldig voorkomen. In verband hiermede wordt denge nen, die guüapercha-boorden dragen, aangeraden, deze met water en zoop geregeld goed schoon te maken. BLOEMBOLLEN Men meldt ons uit Lies# In de laatste Raadszitting heeft de heer Langévekl verzocht, een bepa ling in de politieverordening op te nemen, tot het verbieden in den zgn. „bollentiid" van den verkoop op Zon dag van bloemen, verder voor de an dere daaen schriftelijk vergunning te doen vragen aan den burgemeester en die vergunning alleen te geven aan personen boven zekeren loefliid. De voorzitter zeide overweging toe. MOTIE VAN AFKEURING. Besturen der Vier Bouwkundige Vereenigingen„do Boud van Ne- derl. Arch." „het Genootschap Ar chitecture et Amicitia" „de Mij. tot Bev. der Bouwk. Vak ver. van Aroh.' en de „Vereeniging Bouwkunst en Vriendschap", vereenigd in eene ge- meenschappijliike vergadering, heb ben naar aanleiding van het anony- me stuk. onder den titel „Ramp te Arnhem" in de,.Aannemer" van 23 Januari opgenomen, welk stuk, daar het als hoofdartikel is opgenomen in het officieele orgaan van den Ned. Aannemersbond, officieus door dien Bond wordt goedgekeurd; hun verontwaardiging in een motie geuit, over de houding, aangenomen tegenover den architect en den aan nemer. waarbij reeds eene meening wordt te kennen gegeven, terwijl het onderzoek der Justitie nog hangende ls. DIPHTERÏTIS TE BUSSUM. Het dezer dagen verschenen ver slag der Gezondheödscommissie, zete lend te Bussuin. maakt o.m. gewag van de gevallen van diphtheritis in die gemeente. Gedurende het geheele jaar 1915 kwamen gevallen der ge vreesde ziekte voor. in totaal 82, waarvan in November en December resp. 16 en 18. Een bron der besmetting is niet kunnen gevonden worden. Intus- schen zijn verschillende maatregelen genomen zooals het tijdelijk 6luiten der scholen. het ontsmetten der schoollokalen en leermiddelen, het 'hoofdelijk onderzoeken van school kinderen en personeel. De meeste ge vallen van lichten aard, zoodat te Bussum slechts 3 met doodelijken af loop voorkwamen. ONGELUKKEN. Te Graaivw (Zeeland) is W-ocnsdog een schuur door den wind omverge worpen. Vier kinderen werden onder de balken en plauken bedolven. Een vier-jariK knaapje is overleden. 2 zijn ernstig gekwetst Te Overslag «eraakte een 63-jarigo vrouw met haar arm tusschen een snijmachine. Zij is naar het zieken huis te Ter Neuzen overgebracht, waar de arm moest geamputeerd worden. Te Steliendajn kwam eenigen tijd geleden de 81-jarige weduwe H. te val len. Zwaar gekwetst, cn met een ge broken been is de vrouw (oen opge nomen.. Thans is de oude, na hev i«e pijnen. aan de gevolgen dier vaJ overleden. VERDUISTERING VAN 4000 KILO GRAM MAÏS. De tien personen tc ïlottcj'dam aangehouden als verdacht van ver duistering of heling van 4000 kilo- gram mais, zijn ter beschikking der justitie naa,r het huis van bewaring overgebracht DE BEVREDIGINGSCOMMISSIE. Naar thans kan worden medege deeld, wordt «ie staatscommissie voor het onderwijs (bevredïz:nvrj:ommis sie) bijeengeroepen tegen Woensdag, om een aanvang te maken met do eindlezing van hot door haar uit te brengen verslag. PcrsOverzïcht DE IIEER TREUB EN DE TWEE STAATSBETREKKINGEN. De Haagsche redacteur van 't Alg Handelsblad eohrijft Uit de mededoeling van den heet Van Sandick Ln de vergadering der Haagsche vrijzinnig-'democraten vveot men nu, op welke twee gevallen do beer Marchant gedoeld heeft toen hij te Arnhem zeide „dat do heer T'reub staatsbetrekkingen- gaf op grond van persoonlijke neigingen, die nie't wa ren van hooge orde". Het blijkt te g3an om twee gevallen (wij wisten dit trouwens, doch hadden geen vrij heid het te publiceeren), waarvan het eene de benoeming van een col'ectri ce der Staatsloterij te Tiel betrof, liet andere die van een ambtenaar bij den Octrooiraad. Op den aard van deze twee benoemingen blijkt niets af te dingen de bedoelde collectrice is ie mand op wie niets valt aan te merken en de benoeming aan den Octrooiraad geschiedde op advies van dien Raad zelf. Het eenige, dat eenigermato een schaduw op deze twee benoemingen werpt, is de herkomst van de insti gatie daartoe. Doch dit ligt zoo geheel op het gebied van het strikt persoon lijke, dat men daarin wel een fout kan zien vau levensstijl, niet echter eenig vergrijp tegen het ambt. Zoodat o.i. de heer Machant beter had gedaan, deze personalia niet ep de publiek© markt te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6