NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. S3 Jaarcang No. 10041 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen» DONDE-DAG 2 MAART 1916 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AOVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 75 Cts.iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Haarlem van 15 regels 1.elke regel meer 0.20. Reclame» 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad ,De MKra&SW1 9 Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"- 1-50 Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland 2. rege| meer io Cts. contant. aSustS Zondagsblad, 'voor Haarlem' I 0.37'/, Jjn£S^^0\X, Redactie en Adminlsiraüe: Groole Houtstraat 5S. de omstreken en franco per post. 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 ea der Administratie 724. Uitgave der Yennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) gaabonneerden wordt gewaarborgd door ,,Tbe Ocean" Rokln 151, Amsterdam. DIT NI MMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAB. AGENDA VRIJDAG 3 MAART. Schouwburg, Jansweg: Contanten. Jaar], Alg. Ver. v. d. Vereen, voor Ziekenverpleging 4 uur, ten huize van Mevr. Westerman, SLolbergstr. 6. Cinema-Palace: Voorstelling:. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Biosc. Theater, Bartejorisstraat: Voorstelling. Vrijwilligers bij de oranaweer. lu vroeger tijd, toen de schutterij nog bestond, gold de bepaling, dat Boliutterplichtige jongelui van don dieusi vrijgesteld werden, wanneer ze zioli als vrijwiïTger, aanmeldden bij de brandweer. Dij de opheffing van do schutterij k&un» natuurlijk deze bepaling te vervallen en tegelijk daarmee nam ook de liefhebberij om aan de brand weer mee te werken af. loch schijnt het, dat dit niet uit sluitend aan de schutterij to wijten was, althans op dit oogenblik, nu de brandweer gereorganiseerd is, hebben zich vele jongelui als vrijwilliger bij de brandweer aangemeld. Dat verheugt ons, ook omdat wij al tijd betoogd hebben, dat een b e- r o e p 9-hrandweer voor Haarlem on- noodig was: de loop der zaak bevestigt rlie meening. OM ONS HEEN No- 212§ Ratistraebting van den Gemeenitriad. Het was geen wonder, dat de bur gemeester In het begin van dc verga dering Mr. Andreae golukwenschte met zijn redding van de verongelukte ..Mecklenburg" liet is gelukkig een zeldzaamheid, dat een Haarlemsoh Raadslid in zoo groot gevaar ver keert en hoewel natuurlijk de felici tatie geen verband hield of behoefde -te houden met de beteekenis van den heer Andreae als Raadslid, staat dit itoch wel vost., dat ean minder gun stige afloop een groot verlies voor den Raad zou riin geweest. Hij is daar ..the coming man", een zich ontwikkelende kracht, die tegelijker- tiid de aandacht van den Raad en de svnioathic van B. en W. bezit, hetgeen om reeds vroeger opge geven redenen een zeldzaam ver schijnsel is. Natuurlijk was hij Woensdagmid dag ..le Dl us entouré", het middel punt van de belangstelling. Telkens naderde weer een collega, die de bijzonderheden weten wou. zelfs was hit on een oogenblik omgeven door ëen heelen kring van nieuwsgierigen, zo'odat wij van Haarlem's Dagblad met hem te doen kregen en verlof lieten vragen om een stapeltje exem plaren van onze courant in de zaal te doen ronddeelen. omdat er een uitvoerig interview met den heer 'Andreae in stond. Tot onze voldoe ning werd dat niet geweigerd, doch de verspreiding moest wachten tot na de goheime vergadering zeer te recht. daar immers onze courant en vergaderingen met gesloten deugen niets met elkaar uitstaande hebben. Dezen zelfden middag werd aan de Raadsleden nog een andere attentie aangeboden toen de bode er mee naderde, hielden we het naar de kleur voor een sociaal-democratische propaganda, maar het was een uit- noodigingskaart tot een propagajida- avond van de loge „Door Eendracht Sterk". Heel in de verte hoorden wij van de nersplaatsen den heer Lasschuit dezen middag het woord voeren en als we dan extra scherp toeluister den. hoorden we iets over klinkers en rivierzand. Meer. niet, want de heer Lasschuit heeft een stem, die niet doorklinkt en zijn collega's zwij gen niet altijd, waanneer hij aan het woord is trouwens, de voorzitter moest meer dan eens den hamer hanteeren en de heeren tot elille ver manen. Gelukkig is het gemeentebestuur tot het Inzicht gekomen, dat de scoriae bricks of scoriae pavers, die in de Warmoesstraat liggen, mogelijk heel goed zijn voor een dansvloer of rolschaatsentoaan, maar niet voor een plaveisel, dat toch zekere stroef heid dient te bezitten. De aanhef van het voorstel, om er liever klinkers te leggen. ..do thans aanwezige bestra ting van de Warmoesstraat voldoet niet aan de indertijd daaraan (daarin gestelde verwachting is van onovertroffen Stadhuis-leuk heid. want dat wisten we al zes we ken nadat deze gladde steentjes ge legd waren. En hoeveel jaar bobben de bewoners van de Warmoesslraat er niet over geklaagd Laat ons evenwel, nu het zoover ie, het mopperen staken en een dank betuiging tot den Rand ridhton na mens de paarden, die tot nu toe in de Wanmo esstraat onmogelijk op de been konden blijven. Soms zijn dde gedrukte Raadsvoor stellen wat al te leuk. B. en W. vroegen een 2den boekhouder voor de electrische centrale, waardoor de betrekking van hoofdklerk vervallen kon. Uitbreiding van het bedrijf was het motief. In den loop van de dis cussie bleek evenwel, dat het voorstel ook gevolg was van het verlangen om een ambtenaar te bevorderen, die andere een betere betrekking zou hebben aanvaard. Ik weet. dat de uitbreiding van de centrale inder daad zoo snel gaat. dat personeeis- vermcerdering noodig is. maai-waar om het tweede motief, de positie verbetering. niet En het voorstel ver meld Dat juist maakt een onaange- namen indruk op den Raad. geeft voet aan 't vermoeden, dat niet alles gezegd wordt, hetgeen de vijandelijke stemming stijft, waarover de burge meester in zijn Nieuwjaarsrede zoo klaagde. In ons blad was er al op gewezen, dat do verplichte winkelsluiting te Schoten nu tocih niet tegelijk met die tj Haarlem wordt ingevoerd de eerste treedt in werking 13 Maart, de tweede 1 April. Nu er eenmaal samenwerking zijn zou. had de in voering op denzelfden dog moeten geschieden en na de moeite, die in Haarlem daarvoor gedaan is. klonk de opmerking, dat de Haarlemsche Raad niet voor de winkeliers In Schoten behoeft te zorgen, een beetje vreemd en ook wel wat ondankbaar. Terecht deed Mr. Bruoh een poging om de Haarlemsche verordening ook od 13 Maart in te voeren, maar zonder succes B. en W. kondon dan niet klaar zijn met do verzoeken om ontheffing, die inkomen. Zullen nu heusch de ingezetenen van Schoten tuesdhen 13 Maart en 1 April na negenen hun benoodigdheden gaan Inslaan bij Haarlemsche winkeliers? Zooiets kinderachtigs ia toch haast niet aan te nemen. De voorstanders der geheelonthou ding hebben in deze vergadering zoo waar een stuk van onze gemeente ..drooggelegd". In den omtrek van de veemarkt, die te ziiner tlid bij het slachthuis wordt gevestigd, zal geen drankwet-vergunning mogen worden verleend, 1 Heette, dat het cm die veemarkt Is. maar de voorzitter wees er terecht od. dat een café met ver gunning voor een veemarkt, die ééns per week gehouden wordt („ccn vee markt zonder koeien I" voorspelde somber een der Raadsleden), al heel weinig te beteekenen kan hebben. „Wilt gil het drankgebruik tegen gaan", zoo riep Jhr. Sandberg dear voorstellers toe. „ziet dan zooveel mogeliik vergunningen uit liet mid den van de stad naar de buurt van bet SlaChthuIs over te brongen 1" De opmerking was niet onjuist, maar waarschijnlijk was het den drankbestrijders om een precedent te doen nu eenmaal een deel der ge meente (zii het ook een zeer schaars bevolkt gedeelte! voor vergunningen gesloten is. zal het gemakkelijker gaan. dat later ook voor andere wijken gedaan te krijgen. Uit dit oogpunt bazien is het besluit geen slag tn de lucht, maar wel degelijk een overwinning van de drank bestrijders. Blijft de vraag, of het afsluiten van de gelegenheid den mensoh wij zer maken zal. Uit de raadsvergade ring komende, zag ik een zwaar beschonken man over het Verwulft wankelen aan de welwillende vuist van een vriend of buurman. Zoolang da menschen zich zóóver ver geten. baat drooglegging vajn stads kwartieren niet Tot gemeente-archivaris, in dc plaats van den heer Röell benoemde de Raad don adjunct-archivaris, den heer Knappert, met 21 stommen, •logen 10 op den heer Baart do la Faille. Hoewel de laatste als archi varis groeier ervaring bezit, schijnt de doorslag geweven te hebben, dat de heer Knaippert don gehcelen dag beschikbaar heeft, terwijl de heer de la Faille adjunct-commies bij het Rijksarchief gebleven zou zijn. Twee voorgenomen interpellaties, over het «xtntract van de leden van Haarlems Muziekkorps en over do uitkeering aan werklooze grond werkers. bleven om verschillende redeneh dezen keer achterwege. Het was de heer Wentholt, die voor een verrassing zorgde door zijn vraag, of het Juist was. dat een partij worst, die aanvankelijk aan het Slachüiuis afgekeurd werd, twee dagen daarna goedkeuring erlangde. Voor het dagelijksch besituur (was de vraag blijkbaar geen verrassing, want wethouder Miodoo richtte dade lijk ziin gesohut od den heer Pielage on den ondergeteekendo en daverde met een „dicke Bertha" bovendien nog op den heer Pielage. zijn verzet tegen de Slachthuiskeuring en zelfs op den worstfabrikant los. Deze Bertha was eon rapbort van den directeur van het Slachthuis en wie weten wil. hoe geducht de projectie len waren, moet dat stuk in ons raadsverslac in dit nummer maar eens nalezen. Wij hebben het. om den directeur het volle pond te geven. In ai'n geheel afgedrukt. 't Is evenwel zaak. In het gedaver van den strijd onze koelbloedigheid niet te verliezen. Ik vraag dus waar staat ln het heelo stuk een duideliike verklaring, hoe 't mogeliik kan zijn. dat een Donderdag afge keurde partij Zaterdag het stempel der goedkeuring krijgt? Want de wethouder erkende, dat het inder daad dezelfde partij geweest kan ziin. Tk vind die verklaring nergens. Als inderdaad „veretikt" vleesch na enkele dagen ziin onaangenamen geur verliest, waarom werd het dan op Donderdag afgekeurd? Het schijnt, dat de directeur in geval van twijfel voortaan de ingezonden partijen zal ophouden voor nader onderzoek en als dat gebeurt, zullen do Inzenders wel geen gevaar meer loopen, dat hun worst wordt afgekeurd, omdat die een van zelf verdwijnenden on aangename» geur had 1 Maar al te vaak zal die methode toch niet kun nen worden toegepast, want dan drukt de directeur ziin tegenstanders weer het wapen in de hand. dat de slachthuiskeuring in de practiik on bruikbaar is. omdat ze te veel tijd vordert. Laat ons toch niet vergeten, dat doze keuring geen theoretisch strijdpunt tussohen voor- en tegen standers kan ziin. maar als met ijzeren kettingen aan de practiik van het dagelliksch leven vastgeklon ken is. Over den heer Pielage zijn on vriendelijke dingen gezegd. Ik stel er oriie op. hier te verklaren, dat hij neüf mii meedeelde, dat de keurmees ter bij de goedkeuring tot zijn knecht zei .Ja&t je baas deze worst het eerst verkoopen". Deze bijzonderheid had hii kunnen verzwijgen zoneter dat ik het gewaar werddat hii die meedeelde bewijst, dat hU een eerlijk strijder i» De quaes tie van het percentage water laat ik. als leek. rusten. Wan neer werkelijk een groot percentage water voor vleesch verkocht, dus voor vleesch betaald rou ziin, dan is dit natuurlijk af te keu ren. want de verbruiker verlangt vleesch en geen water. Ieder gevoelt, dat di/t nauw samenhangt met den prijs, die voor deze worst gevraagd wordt en daarover kan de heer Fielage. zoo noodig. van inlichting dienen. Niet ik I Mijn standpunt tegenover de cen trale keuring van toebereide vleesoh- waren is en blijft men gaat uit van de illusie, dat auw en goed mogelijk is. Die meening is onjuist Goed kan de keuring alleen zijn bij langdurig onderzode en don gaat ze in de practük niet op. Laat ik dit door een beeld verdul delijken. Wanneer een snelteekenaar van een circus Rembrandt na Wil Btre- ven, dan lean hij door geduldige» arbeid wellicht veel bereiken, maar is aan geen snelteekenaar meer. Merkwaardig is het dat het over tollige vocht verdween juist door het drie dagen liggen bij een warme kachel, wat andera voor vleesch- waren zeker wel een heel rare be handeling is. Hierbij kan ik het voor vandaag veilig laten, ken ik mijn Pappenheimers goed, dan komt de heer Pielage straks met een 73 mM. wel tegen de „dicke Bertha" co. Alleen stel ik er prijs op. er aan te herinneren, dat de worst op mijn kantoor drie dogen op den schoorsteenmantel lag mijn woning is geen huishouden van Kea. dat zooiets er mogelijk aou rijm J. C. P. Naschrift De heer Pielage deelt mij mede, dat de leverancier van de eerst afgekeurde, daarna goedgekeurde worst, tien pond van die partij met andere vleeschwarcn naar Arnhem geaonden heeftdo andere waren werden dadelijk goed gekeurd. de tien pond werd aange houden om de verklaarbare reden, dat er een stempel yan afkeuring op stond. Den volgenden, dag werd ook die tien pond worst door de Arnheinsohe keuring goedgekeurd. Het zal niet moeilijk zijn, de juist heid van deze mededeeling te Arnhem te oontroleeren. Stadsnieuws MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. Heit Museum van Kunstnijverheid tc Haarlem werd gedurende do maand Februari bezocht door 261 belangstellenden. Uit de aan het Museum verbanden boekerij werden 180 boek- en plaat werken naar verschillende plaatsen van ons land in bruikleen verzon den. De aan het Museum verbanden School voor bouwkunde, sierende kunsten en kunst-ambachten word door 230 vrouwelijke eai mannelijke leerlingen bezocht. HET TOONEEL. „INTERNATIONALE TOONEEL VEREENIGING". Het tooneel gezelschap van onze oud-stadgenooten Chrispijn en Seig- nette heeft de eerste campagne te Amsterdam eons afgebroken en is Woensdagavond te Haarlem bomen spelen in de Kroon. De kennismaking was een genoegd jijke, want „Kaz^pielucht" is een amusement-stuk, dat aardige dingen gienoec bevat, om een publiek een avond bezig te houden. In dit stuk komt het „Internatio nale" van deze tooneel vereend ging aan 't licht, want hier spelen Nederlan ders (en een Vlaming) Duitsche grap pen. op Fransche legertoestanden. Maar het tooneelwerk werd lang vóór den oorlog gemaakt en de ac teurs Kraats on Stobitzer hebben liet stuk zoo gemaakt, dat het met eens tot velen doordringt, dat men hier blijkbaar een loopje wil nemen met de eigenaardige toestanden, die er heerschen in de kazerne, waar Over ste Ravelin zii hardingsmethode voor de toekomstige Afrikaansche troepen. Men heeft voel te veel pleizier in de verwikkelingen, waarin da café-chaiv- tantzangeres, iedereen, die met haar in aanraking komt, betrekt, ais zij om een weddenschap van 50.000 fres. te verdienen 24 uur als soldaat in de kazerne weet to vertoeven. De grappenmakerij is niet uitvoe rig weer te geven: een eerbare cho coladefabrikant en z'n vrouw worden opgesloten als spionnen, hun zoon bregt men tot vertwijfeling door hem voor een verkleed© vrouw te houden, oen componist, op avontuur uit, wordt het slachtoffer van de paardemi(We len, die de Overste op z'n ree ruien toepast en zoo raakt het gebet-le ge zelschap verward en verwisseld, tot Liane haar weddingschap gewonnen heeft en alles weer !n 't redne komt Deze klucht heeft de verdienste kluchtig en niet flauw te zijn. Ver schillende goede krachten van dit ge zelschap deden 't hunne om de uitvoe ring op *t pesl van het stuk te hou den. Er was Kreeft, de chocoladefabri kant, die bij opkomst met applaus verwelkomd werd. Een groole rol heeft .het cbocolademannetje" niet. Zijn rol brengt hom niet zoo op den voorgrond; maar de geestige uit- bedding vooral in houding en ge baar trokken aller aandacht tot zich, zoolang hij op 't tooneel was. Christine van Meetoren had de-hoofd- rol van Ma dl Is Tourbillon. Ilaar spel was fleurig en vol temperament. Do moeilijke» travesti was nergens h nderlijk. Zij was oen elegant heer tje en een kranig recruutje. Paul Ro land. de ongelukkige componist, werd gespeeld door den jongen La Roche, die vooral als soldaat-tegen-wil-on- dank, het middelpunt van den lach lust was. Chrispijn zelf had een wei nig beieekenend rolletje als luitenant, loch kunnen we hem lof brengen voor z'n regie, 't Kazerne-tafereel was heel handig rn-elkaar gezet. Teu-eloUo zij vermeld, dat Tonny Stevens het dwaze rolletje van Gaston Lebardteu had en dat hij z'n scènes behoorlijk dwaas speelde. De „Internationale Tooneelvereeni- girig" had wel sucoès met dezo op voering genoeg om nog eens woor naar Haarlem te komen. M. CRICKETCLUB „HAARLEM". De Staatscourant bevat de goedge keurd© statuten van de Haarlemsche Cricketclub „Haarlem Deze vereenigiug stelt rich ten dbel het cricketspel te beoefenen. Zij tracht haar doet te bereiken langs wettigen weg en wei door liet houden van oefomngtn en het uit schrijven van of deelnemen aan wed- stnjuen en andere wettige middelen, di© aan het doet bevorderlijk kunnen zijn. iZie vervolg Stadsnieuws op pag. 2). Prins Hendrik, eigenaar M. J. de Roem. te Wijk bij Herusden. Fit. eigenaar A. Roodenburg, t« Uit de Omstreken Bloemendaal. Gezondheidscom missie. Aan het Woensdagavond vastge stelde jaarveislug van de Gezondheids commissie te Bloemendaal is het "vol gende ontleend. De begrooting voor 1916 werd vast gesteld op 2239.93. De commissie behandelde 441 zaken. De sterftecijfers waren per 1000 in woners voor Uennebroek 17,5, Bloe mendaal 7,1, Ilaarlemmerliede 10,4, Heemstede 12,4, Schoten 8,7, Spaarn- dam 6,4 en Zandvoort 11.7. Voor de ze gemeente waren do aantallen sterf gevallen onderscheidenlijk 22, 64, 45, 114, 106, 6 en 54 bij inwoners-aan tal- Jen van 1256, 9137 4309, 9138, 12.273, Spaarndam 927 en Zandvoort 4617. In Meeren berg kwam 115 sterfge vallen voor. Voor onbewoonbaarverklaring wer den door de commissie voorgedragen 22 gevallen. Gevallen van diphtherie kwamen voor te Bloemendaal 5, te Haarlem- merliede 4, te Schoten 13, te Zand voort 9 gevallen; van febris typhoidea: Ilaarlemmerliede 3 gevallen. Scho ten 2 gevallen, Spaarndam 6 gevallen en Zandvoort 1 geval; roodvonk: Bloemendaal 8 gevallen, Haarlem- merliode 5 gevallen, Heemstede 8 ge vallen en Schoten 9 gevallen. Haarlemmermeer RIJKSKEURING VAN DEK HENGSTEN. Woensdag werd te Hoofddorp de voorjaarskeuriiuc van dekhengsten gehouden. De belangstelling van de ziide van de landbouwers was bijzon- der groot, waartoe ook het prachtige j weer bijzonder medewerkte. De uitsla# was als volgt Warmbloedigen. Goedgekeurd worden Arohibald. eigenaar J. Koperdraat, te Laren. Cicero III. eigenares Vereenfging Vooruit, te Hoofddorp. Voltwzeur. eigenaar D. A art man. te Hoogwoud. Diomodes, eigenaar P. v. d. Wal, te Hoofddorp. Superbus ex Maarieai, eigenaar A'. Goiyn, te N. AmsUJ. Angelo. eigenaar H. F. Bultman, te Haarlemmermeer. N. N.. eigenaar Witteveen, te Alk maar. Mulord, eigenares Wed. Kolf, (e Almkerk. Koud bloediuea Courbeieigenares Hengsvenveree* rotting Hoofddorp. Strabo ex Cooper, eigenaar Assoc ciatie Eierland, te Texel. Decire. eigenaar A. Duivenvoorde c.s. te Nieuw-Vennep. Afgekeurd werden Warmbloedigen. Adspirant. aigenuar J. BaréndregV, te Groote IJ-polder. Jonkheer, eigenaar G. Yff, te As sendelft. Osiris, eigenares Vereeniging Nieuw Venneo (op corn age). Bravo, eigenaar T. C. Los. te Haar lemmermeer. Romino. eigenaar M. A. Lange veld, te Texel. Rembrandt II. eigenaar A. Duiven* voorde, te Nieuw-Vennep. Bandag©, eigenaar J. V Bakker, tc Wieringerwaard (op corn ace). N. N., eigenaar Stoop, te Wogmeer. Koud b locdie e.n. N. N.. eigenaar J. HL Cornelis-s-n, te Groote IJ polder. N. N., eigenaar Pb. Vos, te Groote IJ polder. Jupiter, eigenaar P. Kaan. te Anna Paulowna. Conquerant de Stabrouck, eigenaar II, F. Bultman, te Haarlemmermeer» Afwezig bleven een 9-tal hengsten, die. hoewol ter keuring ingeschreven, de een erf andere reden niet voor gebracht werden. De jury bestond uit de heeren G. Costerman te Eist en H. Welt te Uit- huizermeden voor de warmbloedigen. en de heeren Boeken en lleinrichs uit Nijmegen voor de koudbloedigen. VEILING. Woensdag werd in Hotel de Beurs te Hoofddorp ten overslaan van no taris Wildervanck de Blécourt. te Bloemendaal, in afshig gebracht do boerderij „Reintjesiioeve". groot 60 II.A.. gelegen aan den Sloterweg. na bij Nieuw-Vennep. Na verschillende oombmaties stond de boerderij in op bod in massa op 1117.025. Bij afslag woi"d gemijnd op 1225 door den heer Barendrecht. te Rlioón, zoodat de totale opbrengst is f 117.250. BALDADIGHEID. Uit louter baldadigheid heeft niert des nachts op de boerderij van den landbouwer P., aan den Aalsmeerder- weg bij den Kruisweg, eon op het erf staanden ledigen boerenwagen boven op het dak van een schuur geplaatst! en dezen wagen daarna volgeladen met stroo. Men zal er wel den gohec- len nacht over gewerkt hebben, om dit kunststuk te volvoeren en het» heeft werkelijk veel moeite gekost <*n den wagen weer goed en wel beneden te kriigen. Het was des morgens een buitengewoon gezicht, zoo'ri geladen boerenwagen boven op de nok vau oen schuur. Binnenland BIJZONDER VERLOF VOOR BEDRIJFSLEIDERS. Het Is aan het departement van Oorlog gebleken, dat het in den laat- eten tijd meermalen voorkomt, dat vaders van dienstpliohticen hun grond enz., of een deel daarvan op hunne zoons laten overschrijven, met het kennelijk doel, dezen als be drijfsleiders te doen doorgaan, on» hen zoodoende in aanmerking te kunnen brengen voor bijzonder ver lof. Op dezo wijze benemen zij weÜicM de gelegenheid tol het verlof verke nen aan anderen, die daarvoor in de termen zouden vallen. Mitsdien is bepaald, dat dienst plichtigen, die op bovenbedoelde wij ze gedurende hun diensttijd tijdens do mobilisatie, huurder of kooper van grond, enz., zijn geworden, ni-t mogen gerekend worden, te behooren tot de categorie „bedrijfsleiders", ge noemd in de bestaande en nog uit t» vaardigden legerordera Voorts is er de aandacht van den minister van Oorlog op gevestigd, dat door compagnies- (eskadrons-, batterij-, fort- detachement?com mandanten. aan dienstplichtig» n voor land- en tuinbouwwerkzaamhe- den bijzondere verloven zijn ver-

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 1