De Europeesehe Oorlog. Alleen op de Wereld TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGB'-AD VRIJDAG 3 MAART ISIS De stilstand in de actie em Terdna dnnrt voort. Tan de slagvelden. Do nieiwe campagne ln den dolkbooten-oorleg. Ds strijd am Verdun De etafboriohten. Do Duïtsch© stat deelt mede: In het YsergebieóL was de artillerie 'der geallieerd^! bij-tonderr actiel. Üp den oost/* ij ken Maasoever de den dc Franscaen op de vesting Dou- anmont opnieuw nuttelooze tegenaan vallen. De Franeche staf maakt be kend: Bij Verdun richtte de actie der Duit- eche artillerie zich op den linker oever van de Maasr, waar Woensdag langen tijd de „Mort Homme" en de Ganzenhoogte tusschen Malancourt en Forges werden beschoten. In Woevre deden de Duitschera ■Woensdag na een krachtige artille rist ische v ooi bereiding op het einde van den dag een levendigen aanvat op de Fransclie stellingen bij Fresnes. Deze aanval werd teruggeslagen. Een hevige tegenaanval der Franschen dwong den Duitschers eenige gedeel ten loopgraaf te ontruimen, waar zij zich een oogenblik genesteld hadden. In Lotharingen, ten westen van Be- zanges, werd een bombardement van eenige uren tegen de hoeve St. Marie gevolgd door een aanval der Duit schers, die gelieed mislukte. In den Elzas werden eeniige ann- valspogingen van sterke Duitscho pa trouilles, gericht tegen kleine posten in het Lauchdal, met handgranaten verijdeld. PRESIDENT POJNCARé. Reuter seint uit Parijs President Poincaré heeft het Fran eche hoofdkwartier bezocht en den troepen hulde gebracht wegens hun optreden. Stilstand In d«n Duitsohen aanval. Reuter seint urt Parij6 Volgens de laatste berichten is de !D ui Ische aanval bij Verdun tot stil stand gekomen, en werden geen nieu we successen behaald. De inneming van Manheulles door de Duitsohers is geen belangrijk strategisch voor deel. Het gebied stond onder water; de Franschen trokken daarom terug op een meer achterwaarts gelegen krachtige verdedigingslinie, waar zij Manheulles onder vuur kunnen ne men. De beschieting door do Duit schers is duidelijk verminderd door de krachtige beantwoording van het vuur, em de hevige nach taan vallen bij Douaumont werden niet hervat. De Franschen omsingelen nog steeds het fort Douaumont, waarin een paar honderd Duitschers zijn opgesloten. De verdedigingslinie van Douau- morfl naar de Cöte de Poivro, die krachtig versterkt is, kan weerstand bieden aan de hevigste aanvallen. In Champagne beperken de Duit schers zich tot zuiver plaatselijke operaties. De Duitschc aanval Is dus tijdelijk gestaakthet zou dwaas zijn daar voor nu de redenen te willen aange ven. maar voor het einde der week zullen wij zekerheid hebben omtrent de bedoelingen der Duitschers. De militaire medewerker van de „Times", de gevechten van de vorige week besprekend, zegt. dat de Duit schers met hun gevoel voor metho diek en wiskunde een les getrokken hebben nit het Fransche offensief in Champagne. Bij dien aanval slaagden de Franschen er in. door een groole hoeveelheid granaten uit te storten over een uitgestrekt front, en daarna tot een krachtigen aanval over te gaan, om op meer dan een plaats do Duitsche linie in te drukken. Zij konden echter van het behaal de voordeel geen 'gebruik maken, om dat de aanvatelinie te groot was en 't beschikbare aantal manschappen, in verband daarmede, niet groot gonoeg. De Duitschers hebben thans het front van hun offensief verkleind en de stortvloed van granaten en de dichtheid der aanvallende troepen vergroot, om daardoor te trachten de doorbraak, die den Franschen in Champagne niet gelukt was, te ver krijgen. Dit doel werd echter ver ijdeld door de kracht der Fransche verdediging, den overvloed van am munitie aan Fransche zijde, en voor namelijk door den gelijktijdigen en vroegtijdigen terugtocht der Fran schen over de geheele linie, naar meer achterwaarts gelegen stollingen. Het gevolg daarvan was. dat er na den eersten dag een oogenblik aar zeling was en dat in het Duitsche hoofdkwartier opnieuw werd beraad slaagd. Toen schijnt besloten te zijn, boe- wel liet doel van den aanval niet be reikt was, het beuken op de dicht bij Verdun gelegen Fransche linies voort te zetten. Doch ook die aanval leidde niet tot het doel, om de vesting to ne men en toen begon de aanval uit het oosten, die gestuit werd aan den voet van de Maashoogten, steil als oen bergwand uit de vlakte van Woëvre oprijzend. Daar zijn de moeilijkheden nog grooter. Want de Duitschers staan hier voor hoogten, die door Fransche troepen bezet zijn, wier artillerie het geheele voorgelegen terrein be- hoerscht; en het is moeilijk voor de Duitscho artillerie stellingen te vin den, die niet door de batterijen op de Maashoogten worden be-heerscht. NOG OVER DEN SLAG. Scheuermann vertelt in de Duitsche bladen van den slag bij Verdun ..Over de dicht begroeide hoogten, die met hun ondoordringbaar kreupel hout op de Argonnen leken; gelukte het mij vooruit te komen tot in de op de Franschen veroverde stellin gen. Deze waren met alle middelen van de ste'lingsetrijd bevestigd,, maar zij hadden vreeselijk onder 't Duitsche artillerievuur te lijden ge had en hij het bezoek begrijpt men dat de Fransche bezetting haar weer standsvermogen ten slotte verloren had. Na alles wat men op het West front van oorlogevernieling gezien heeft, werkt toch nog de aanblik van het dorp Haumont verrassend. Hier ziet men een nieuwe graad van fan tastische verwoesting, die niet meer te overtreffen is. De piek, waar het plaatsje stond wordt slechts aange geven door een als onbegraven I geraamte in 'de lucht steeken de reeks van brokken muur, die uitgegroeid, zijn. Het naburige aan de Maas gele gen dorp Brabant Ï6 niet minder ver- I nield. Verder gaan we tot in de stelling van de veldartillerie. Daar werd ik getuige van de in onverminderden omvang voortwoeden den reuzenslag. Slechts met moeite kan do Fransche artillerie zich tegenover de Duitsche doen gelden. Ik kon waarnemen, hoe dc top van 't fort Douaumont die dui- delijk boven a2Ie naburige hoogten j uit steekt en die de Fransohen den Duitschers weer in vijf wanhopige aanvallen hebben trachten te ont rukken, met verdragende kanonnen, beschoten wordt. Op dit oogenblik grepen ook de Fransche veldbatterijen in, on middellijk door Duitsche kanonnen bestreden en terwijl het gehee'.e heu velland als onder een zware aardbe ving dreunde en schudde, was de he mel minuten lang geheel bedekt met de rookwolken van barstende pro jectielen. Ook de Fransche forten grepen met hun geschut, waarvan het mondingisvuur ver zichtbaar was, in de worsteling in, die in den namiddag een breedte kreeg van mijlen.Van een verhoogd punt kon ik Verdun zien, welks omtrekken met het bioote oog goed zichtbaar waren. Hoog boven alles uit stak de toren van de kathedraal. Met den kijker kon men zien, dat de stad, die haar lot te midden van den woeden den slag met schijnbaar apathische kalmte afwachtte, tot nu toe weinig geleden had. De branden, die de Laatste dagen hadden gewoed zijn gebluscht. Slechts in de westelijke wijk woedde nog een brand- In de richting van Douaumont zond een blijkbaar in volle vlam staand dorp onophoudelijk rookwxilken in de lucht. Het weer wisselde onophoude lijk af tusschen heldere zonneschijn en dichte sneeuwbuien. DUITSCHE VERLIEZEN. Volgens de Petit Parisian", zullen de Duitsche verliezen ongeveer een derde bedragen van de bij de actie betrokken troepen, d.w.z. 125 tot 1F>0 000 man. *T FORT DOUAUMONT. In strijd met de inededeelingeoi van Fransche zijde over de ontwapening van het fort Douaumont kan de Köln. Ztg. verzekeren, dat toen de kracht der 42 c.M. bij de aanvallen op de Maasvestingen gebleken was, de Franschen do in betondekkingeoi staande kanonnen uit Douaumont verwijderden en in liet tussc-henter rein opstelden. De zware kanonnen ln de pantsertorens bleven echter, met eenig ander geschut, in het fort. Toen nu de aanval op het hoofd-1 front begon zou het fort door een ba taljon infanterie worden bezet, doch dit kon er niet meer komen. Üit do nabijgelegen posities vluchtten ech ter ongeveer 1000 man van het fort. Zij waren zoo geschokt, dat zij het niet meer waagden de gevechtspositie te bezettenen toen de Brandenbur gers het fort bestormden, waren zelfs de mitrailleurs, dio in de kleine pant sertorens waren opgesteld, om de versperringen en do grachten te ver dedigen, zonder bediening. De kanon nen in do panteertorens poogden de Duitschers te weerhouden, doch wer den door de Duitsche zware granaten buiten gevecht gesteld. Dat de Franschen werkelijk groote waarde hechten aan het fort Douau mont, besluit het Duitsche blad, blijkt ook uit (le kraohtigen en herhaalde pogingen om het te heroveren. DE DUITSCHERS IN DOUAUMONT. De „Daily Chronicle" verneemt uït Pari is Men gelooft, dat het aantal Duit schers. dat in Douaumont in de val zit, ongeveer 2000 béd raagt. Oostelijk oorlogsveld. De Duitsche stnft deelt mede In het noordelijk deal van het front was de artilleriestrijd hier en daar zeer levendig. Kleine ondernemingen der Duitsche voorposten tegen Rus sische veiligheidstroepen hadden suc ces. Ten N.W. van Milt au weid in een luchtgevecht een Russisch vliegtuig neergeschoten liet viel met de be manning in Duitsche Handen. Duitsche vliegers deden met 3ucces een aanval op de spoorvveerwerken bij Molodetsjno. D* geallieerden («Salonlki Dc Times verneemt uit Saloniki, dat de dagelijksche aanvoer van ver sterk i-ngseletacli eraenten op grooter. schaal da» ooit plaats heeft; al deze. troepen zijn geacc-'iinatiseerd, Da aankomst van het Servische le- j ger van Korfoe wordt in de eerste I dagen van Maart verwacht. Ver^pre^d nieuws van deoortogsvaBrfen DE AANVAL DER ENGELSCHEN j BIJ ARMENT1ERES. Omtrent het mislukken van den Engelschen aanval ten oosten van Armenticrea meidt de oorlogscorres pondent van de Deutsche Tages Zei- tung de volgende bijzonderheden Sedert den middag van den 24c-n Februari beschoten de Engelschen de Duitsche loopgraven hevig met lich te artillerie en projectielen van mid- del-jzwaar kaliber. Vooral de "plaat sen, waar zij vermoedden, dat de re serves en de commando's waren. Zij versterkten dc beschieting tot een soort van trommelvuur, dat echter biet vergeleken kon worden bij het roffelvuur der Franschen van Sep tember in Champagne. Tegen vier uur in den namiddag hield het vuren plotseling op. Het bleef volkomen stil tot kort voor mid dernacht. toen plotseling de Engel schen opnieuw en nu nog heviger roffelvuur gaven. Do bitterkoude nacht was stikdonker en verblind door de voortdurende granaat-ont ploffingen, onder een hagel van steen, aarde en leem, omhoog gejaagd door de inslaande projectielen, kon dend de mannen in luisterposten voor de Duitsche linie, bijna niets zien. Toch gelukte het een hunner nog tij dens het artillerievuur waar te ne men hoe een paar gedaanten nader bij 6lopen. Bij het licht van een ra ket, leken zij van den aardbodem verdwenen Onmiddellijk werd alarm geblazen. De handgranaten werden klaar gehouden. De machine geweren waren gereed om hun werk te doen. Juist op het goede oogenblik want op het zelfde moment verleg den de Engelschen hun vuur achter waarts om de reserve don weg af te snijden. De Engelsche stormcolonnee verschenen. De handgranaten kraak ten, de machinegeweren knetterden. Enkele minuten slechts zetten dc En gelschen hun mislukte overrompe lingspoging voort. Toen draaiden zij zich om en zetten het op een loopen. door de Duitsche artillerie beschoten. In de draadversperringen moesten zij een aantal dooden en een zwaar gewonde laten liggen. Een groote hoeveelheid wapens, tijdens de vlucht weggeworpen, draadscharen, een drie meter lange stormbrug, mat ten tot het bedekken van de draad versperringen, enz dat alles als buit in Duitsche handen viel, bewijzen, hoe zorgvuldig deze poging om te overrompelen door den Engelschen voorbereid was. Niet tegengaande bet roffelvuur hadden de Duitschers niet een enkele gewonde in hun loop graven. Over militaire uitputting. 't Algemeen Handelsblad levert thans een commentaar op het nrtikei van den kapitein van den generalen staf P. H. A. de Ridder in de ..Mili taire Spec-tutor" over militaire uit putting (zie ons nummer van Woens dag red. ÏL D.) Do cijfere die de Iicot de Ridder over Duitscl)land gaf zijn volgens Alp. Handelsblad niet gpheel juist. De lichting 1915 wordt door hem op 624000 nieuwe manschappen gesteld, maar bekend is, dat een groot deel dezer jongelieden reeds bij 't uitbre ken van don oorlog vrijwillig dienst genomen heeft. Dan wórden niet getrokken de Duitsche soldia ton dile door ziekten ongeschikt voor den dienst werden', terwijl dit wel bij de becijfering voor de geallieerden ge daan ie. Bovendien worden de solda ten, ook al worden ze niet uit den dienst ontslagen bij 't bereiken van de gestelde leeftijdgrens, elk jaar een jaar ouder, zoodat bij 't aanhouden van den oorlog 't getal oude minder geschikte soldaten toeneemt. Niet juist is dus de conclusie dae de heer do Ridder maakte, dat Du i tschland per jaar ongeveer 804.000 soldaten verliest, maar 624.000 nieu we manschappen van een nieuwe lich ting krijgt en dus bij een jaar oorlog slechts 180 000 man van zijn reserve inteert. Verder betoogt 't Hbld. dat de reke ning voor de geallieerden gemaakt ook niet juist is. Deze is te ongunstig voorgesteld, omdat de verliezen aan de Dardanelien en in 't overige deel van dan Balkan te hoog zijn aange slagen. alsook omdat geen rekening is gehouden met de troepen, die Enge land uit zijn bezittingen aangevoerd krijgt en die zeer beduidend in aantal zijiv t Hbld. besluit: „Kapitein De Ridder komt tot de conclusie dat „aan beide zijden van 'ee:i militaire uitputting geen sprake is". Wij zijn het met die conclusie volkomen eens. Doch tot die conclusie had de kapitein beter kunnen kou. zonder redorieeringen, die den lezer feitelijk een andere conclusie zouden moeten doen trekken". Op Zee. DE DUIK BOOTEN-OORLOG. Dinsdagnacht is de nieuwe campag ne der Duitsche duikbooten offi cieel door Duitschland aangekondigd begonnen. De „Times" vermoedt-, dat de nieu we campagne op touw gezet is, omdat er een nieuw type onderzeeërs, waar over reeds een en ander geschreven is, gereed zou zijn en Duitschland de kracht van dit wapen wil beproeven, zonder zich meer dan vroeger aan het internationaal recht of aan de ©Ische® der meui6clielijk!2ieid te storen. Déze vaartuigen hebben, naar men zegt, een veel «rootere werkingsradius dan de oude typen en houden niet een snelheid van 12 mijlon aan de opper vlakte 4000 mijlen van hun uitgangs punt kunnen varen zonder onderweg brandstof, voedsel, water, olie en mu nitie te behoeven in te nemen. Wanneer al detze gegevens juist zijn dan zouden zij in den Atlontischen Oceaan kunnen opereeron en zoo Duitschland aan de Atlantische kus ten opslagplaateen van voorraden heeft aangelegd, dan zou de werking der nieuwe onderzeeërs bijna onbe perkt zijn. De „Times" meent, dat de Britsche admiraliteit dit allee echter heeft voorzien, zoodat men vertrou wen mag, dat ook deze nieuwe cam- pagne voor de Duitschers geen gun stiger resultaat zal hebben dan do vorige hebben opgeleverd. SCHEPEN GEZONKEN. Reuter seint uit Londen Het Russische stoomschip Alexan der Wentael" (2838 ton) is gezonken 18 man zijn verdronken. 11 gered. Lloyds verneemt uil LowestoftDe bemanningen van de smakken „Tre- vose", „Uryon", Reliance" on „Ha rold" zijn hier geland. De schepen zijn in de Noordzee gezonken. Gemeld wordt, dat ook het Itali- aansche zeilschip »Elisa" is gezon ken. AMERIKA EN DE DUIKBOOTEN OORLOG. Reuter seint uit Washington President Wilson liet het Congres weten, dat hij zal toestemmen in een stemming over de motie betreffende het waarschuwen van Amerikanen, om aan boo ril van gewapende sche pen te gaan. Een compromis-voorstel, zooals bijv. een motie van vertrou wen in zijn buitenlandsche politiek, is niet aannemelijk voor hem. Dc regeeringswhips vertrouwen, dat president Wilson de overwinning zal behalen, indien bij een stemming kan afdwingen. Indien het Congres zou weigeren in dezen een beslissing te nemen, zal president Wilson zoo zeggen zij niet aarzelen de maat regelen te nemen, die hii in het be lang van het land noodig acht. TEGENSPRAAK. Havas seint uit Parijs De Duitsche admiraliteit meldt of ficieel. dat twee Fransche hulpkrui sers in den §rend zijn geboord op de rcede van Havre. Deze mededeeling is onjuist. Uit Engoland. DE HANDELSOORLOG. Do .vDaily News" zegt.' dat in het kabinet de vraag wordt overwogen, of in verband met de aanstaande bc- grootmg met een belangrijke wijzi ging van de commeroieeïe en finan- cieele politiek zal worden begonnen. Dio politiek zóu volgens het blad zijn het verbod van Duitsche invoeren na den oorlog. Er wordt verlangd, dat deze stap vergezeld zou gaan van maatregelen om reeds nu den invoer in Groo^BrittanniÖ uit de koloniën en de geallieerde landen te bevorde ren. Zoo hoopt men een muur op te bouwen tegen de geweldige pogingen die Duitschland na den oorlog in het werk zal stollen om zijn handel te her- stollen. De aanmoediging win den Invoer uit de dominions en de gealli eerde landen zou, indien de wenschen van zekere leden van het kabinet de overhand mochten krijgen hierin be staan dat preferentieele rechten wor den ingevoerd eh men verlangt, dat deze politiek reeds bij de aanstaande begrooting zal worden toegepast. De zaak zal worden besproken op een weldra te Parijs te houden gemeen schappelijke conferantite dor gjeaïti-i eerden. OPROEP VOOR DEN DIENST, Reuter seint uit Londen - Van gezaghebbende zijde wordt medegedeeld, dat voor Zondag a.e. een besluit zal verschijnen, waarbij aóht groepen gehuwde mannen, die zich hebben aangegeven volgens de bepalingen van het plan van Lord Derby, onder de wapens zullen wor den geroepen. De inlijving zal geschieden van 7 April af. De mannen, wien het be sluit geldt, zijn van 19 tot 26 jaren. Uit Italië. UIT DE KAMER. Havas seint uit Rome Een grootsche betooging had plaats bij de hervatting van de zittingen van de Kamer. De reform, eoc. afgevaardigde Bte- salati betuigde uit naam van het Italiaansohe parlement zijn bewon dering en uitte zijn broederlijke wen schen voor het Fransche leger, dat bij Verdun strijdt voor de vrijheid en beschaving van Europa. „Deze oor log," zeide spreker, „is niet a 11een een oorlog van Frankrijk tegen Duitsch land, maar ongetwijfeld ook een strijd van Italië, Engeland en Rus land tegen Duitschland Deze verklaring wekte zeer groote geestdrift. Alle ministers en afgevaar digden verhieven zich van hun zetels Kreten „Leve Frankrijk, leve het Fransche leger" weerklonken. De voorzitter Marcora stemde in met de woorden van Bissalati en las een telegram voor, aan. Briand ge zonden, om dezen den levendigen wonsch uit te drukken voor de over winning op den gemeenschappelijke» vijand en het antwoord van Briand, die opnieuw de verzekering gaf van zijn geloof in de overwinning der beide volken, zoo nauw vereenigd u> wapen broederschap der legers. UN Dultsohiand. De „Nordd. Allgem. ZeLt." bevat 't wetsontwerp betreffende de verhoo ging der tabaksbelasting De netto- opbrengst ten gevolge van de ver hoogde belasting wordt geraamd op 209.600.000, d. i. 72.600.000 Mark meer dan tot dusverre. Van de oorlogsbe lasting op de sigaretten verwacht men bovendien een opbrengst van 87 millioen Mark, zoodat het totaal der hoogere ontvangsten waarschijnlijk 159.600.000 Mb. zal bedragen. VLEESCHLOOZE DAGEN. Men schrijft van de oostgrens aan 't Alg. Handelsblad dat binnenkort in Duitschland vier vleeechlooze dogen per week zullen worden ingevoerd. Do bevolking zal zich dan voorname lijk met visch moeten voeden. Om In de behoeften te voorzien, worden op verschillende plaatsen door de ge meentebesturen gemeentelijke visch- winkels ingericht, waarin vooral zal getracht worden zee visch en zoetwa- tervisch in voorraad te hebben. Allerlei VERGIFTIGD. Reuter seint uit Ponta Del ga as' (Azoren) Zes Portugeeeche soldaten, die boord van het Duitsche stoomschip „Schwarburg" waren geplaatst, zijn vergiftigd door hol drinken van den Inhoud van een flesch, waarop het opschrift rhum" stond. Twee hunner stierven dadelijk, eer. overleed in het hospitaal; de toestand van de overi gen is ernstig. Nader seint Reuter: In het geheel zijn zeven soldaten aan boord van de „Schwarzburg" vergiftigd. Vier zijtn gestorven, twee zijn stervende, een is gered. SPIONNAGE 1 De „Times" verneemt uit New-» York, dat een buitengewoon geval van Duitsche spionnage is ontdekt to \Y ashington. Correspondenten van voorname bladen aldaar hebben een Bocieteit. Gr muon Club genaamd. Do diners worden er gewoonlijk bijge woond door leidende personen uit het openbare leven en dragen een strikt privaat karakter. Daarom werden de speeches met ongewone openhartig heid afgestoken. De Amerikaansche politici hechten er waarde aan. bun ningen ingang te doen vinden bij de voornaamste journalisten en zulks in besloten kring. President Wilson was gast op het Zaterdag ge houden banket. Hii en zijn tafel- genooten spraken zich onomwonden uit over vraagstukken van den dog. Sindsdien heeft men ontdekt, dat een huisknecht van Bernstorlf onder de kellners was. Men kan zich de ver rassing en ergernis van de club in denken. Toevallig kon dit geen kwaad, omdat met toestemming van Wilson ziin speech ditmaal gepubli ceerd was. hetgeen een afwijking der traditie was. De Duitsche. gezant kon zulks echter te voren niet geweten hebben. DE TE SALONIKI GEVANGEN GENOMEN CONSULS. Het ,BerI. Tagoblatt" verneemt uit Ween en, dat van de te Saloniki ge vangen genomen consuls, di© van Bulgarije, Turkije en Oostonrijk- Hongnrije door de Franeche overheid zijn vrijgelaten; alleen de Duitsciie consul en diens gezin wachten to Tou lon nog op hun vrijlating. Stadsnieuws ALGEMEENli STAATSPARTIJ. De jonge afdeeling Haarlem van de eveneens jonge Algcmeene Staats partij hield Donderdagavond eene erg ader ing in Café Royal" op het Stationsplein, waar <le heer \V. Duy- kere sprak over. „Politiek en Staats belang". Alvorens een ovcreicht van de le zing van den heer Duykers te geven, releveer en wij nog even, dat deze Patrij wil a. het bevorderen van de belangc-n an het goh e e 1 e Noderlandschc tolk b, he4 verzekeren van gepaste vrij heid en gelijk recht, in de ruimste beteekoms. aan iedereen. Daarmede in strijd beschouwt zij elk streven, om de macht in be stuurscolleges in Staat. Provincie en Gemeente te leggen in handen van één enkele politieke partij, van een bepaalde politieke combinatie of van een bepaalde volksklasse; Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer A. Schipper, die opmerkte, hoe de partij tegen alle politiek is. kreeg dc heer Duy kers het woord. FEUILLETON HECTOR MA LOT. 108) - Wat hebt ge een haast 1 zoide Mattia op verdrietigen toon. Dat heb ik ook. en ik vind dat gij die ook wel mocht hebben, want mmi familie zal ook uw familie zijn. Hij schiudde het hoofd. "Deze beweging, dio ik reeds meer had Opgemerkt als er van mijn fami lie sprake was. ergerde mil en. deed mij leed. Wil zijn immers 'broeders O. dat zijn wij voor elkander, d&ar twijfel ik met aan. ik ben he den uw broeder en zal dat morgen ook ziin. dat geloof ik zeer goed. dat voel ik zelfs. Welnu dan T Welnu Meent gij dan, dat ik een broeder zijn zou vnn uw broeders en misters zoo gli die hebt. de zoon van uw vader en moeder Als wij naar Lucca zouden ge gaan ziin. was ik dan niet de broeder geworden van uw zuster Christina O ja. zeer zeker. Waarom zoudt gii dan niet de broeder worden van miin broeders en zusters, zoo ik die heb Omdat dit niet hetzelfde is, vol strekt niet hetzelfde. Waarom niet Ik ben niet in zulk fijn linnen gewikkeld geweest. antwoordde Mattia. Wat doet er dat toe Dat doet er zeer veel toe dat doet er alios toe.; dat weet gij even goed als ik. Gij zoudt in Lucca geko men ziin en ik zie thans zeer goed dat gii nooit daarheen zult gaan en daar door arme mensohen zijn ontvangen, die mijn ouders waren en die u niets te verwijten hadden, omdat zij veel armer zijn dan gii- Maar als het uitkomt, zooals het fiine linnen voorspelt, zooals moeder Barberin denkt en zooals werkelijk het geval zal ziin, dan zijn uw ouders riï-k misschien behooren zij zelfs tot dc aanzienlijke mensohen Hoe zou den ali dan zulk een kleinen, armen knaap, als ik ben. kunnen ontvan gen Ben ik dan zelf iets meer? Op het oogenblik niet. maar morgen rijt gii hun zoon en ik zal altiid dezelfde arme knaap blijven, dio ik heden ben men zal u naar de akademie zenden men zal u mees ters geven, terwiil ik altiid alleen in de wereld zal blijven en miin et een wear zal moeten vinden, om dan aan u tc denken, zooals ik hoop. dat gij ook aan mij zult doen. O. miin goede, beste Mattia hoe kunt gii zoo spreken Ik wreek «ooals ik denk, besle Rémi, en daarom kan ik mij nieit in uw geluk verheugen daarom, dóóroin alleen ook. omdat wil van elkander zullen moeten schei den en ik meende, ik verbeeldde mii, dikwijls zelfs hob ik dat ge droomd, dat wij altijd bij elkander zouden Wijven. aooals thans Maar niet geheol-en-al. zooals nu. niet- als arme straatmuzikantenwij zou den samen gewerkt hebben, wij zon den groote artisten worden en -boor een muzikaal publiek optreden, en elkander nooit verlaten. Maar dat zol allemaal gebeuren, mijn goede Mattia ftls mijn ouders riik ziin. dan zullen zij dat even goed voor u ziin als voor mij als ik naar dc akademie ea. gaat gii met mij me de wij «uilen elkander niet meer verlaten wij zullen samen 'a-erken, samen opgroeien en leven, zooals gli dat verlangt cn zooals tk het ook wensoh dat verzeker ik u. Ik weet wel. dot gii het wenscht, maar di zult dan niet meer uw eigen meester ziin. geliik thans. Luister eens als miin ouders mii zoeken, dan is dit een bewijs, nietwaar, dat rii belang in mij stel len. dat ziï rali liefhebben of mij zul len liefhebben. In dat geval zullen zii mij niets weigeren. En ik verlang 1 slechts, dat zij hen gelukkig maken, die goed voor mii geweest zijn. die mii lief gehad hebben, toen ik alleen oo de wereld was. zooals moeder Barberin. vader Acuuin. dien zij ze ker uit de gevangenis zullen bovrij den, Martha, Alexis. Benjamin, Liz© en gij Lize zullen «li bij zich nemen, laten genezen en leeren, en u «uilen ze met mii naar dc akademie zenden, zoo ik daarQleen moet gaan. Geloof mii. zoo zal de zaak zich toedragen, als - ;n ouders rijk ziin. en «ij weet, dat ik het heerlijk zou vinden, als zii liet- waren. En ik zou het prettig vinden, als zij arm waren. Hoe dom Misschien. En zonder meer te spreken, riep Mattia Capi; het was hmgzamerliand tiid geworden ctn iets ie eten hij nam den hond in den arm en sprak tegen hem alsof het een mensch was. die hem verstaan en begrijpen kon. Nietwaar, oude Capi. gij zoudt het ook prettiger vinden als de ouders van Rémi arm waren. Toen Capi mijn naam hoorde, be gon hii. -zooals altiid. te blaffen en hii legde den rechterpoot op zijn hart. Als zijn ouders apm waren. aldus vervolgde Mattia. dan bo- h.ldlden wij dit vrije leven, dajj kon den wij gaan waarheen wij wilden. en wij behoefden slechts te zorgen, dot het geëerde gezelschap" over os was. Ouaf 1 OuaJ Nu zijn ouders rijk zijn. gebeurt juist het tegenovergesteldeCapi k imt een groot hok op een plein en Wordt aan een blinkenden ijzeren letting gelogd, in e-lk geval aan een Jotting, omdat de honden niet He buizen van riike lui mogen komen. Eigenlijk was ik boos op Mattia, nu hii wenschte. dat ik arme ouders hebben, in plaats van hetzelfde droombeeld als ik te koesteren; maar aan den anderen kant was ik blijde, dat ik de oorzaak van zijn verdriet kende Jiet sproot voort uit vriend schap. uii zijne vrees van mij Re- scheidon te worden; ik kon hein hier van dus geen verwijt maken, daar het een bewijs was van sim genegen- heul en gehechtheid. Hij had mij lief, en daar hij slechts aan onze weder- kecrige genegenheid dacht, wilde hii niet. dat men ons van elkander scheidde. Zoo wtj niet verplicht waren ge weest te zomen ons dagelijksch brood te verdienen, zou ik. ondanks Mattia. met dezelfde snelheid zijn blijven voortloopen. maar wij moesten in do groote dorpen voorstellingen geven en in afwachting, dat mijn rijke ouders hun rijkdom met ons zouden deelen. moesten wii ons met de wei nige stuivers vergenoegen, die "wij toevallig cn met groote moeite hier en daar ophaalden. Wij waren du» wel genoodzaakt. langer onderweg te en. dan oorspronkelijk ons plan was geweest. Bovendien was er nog een ander* reden dan het verdienen van ons dageliiksch brood, die ons besluiten deed, oni zooveel geld mogelijk met onze voorstellingen op te halen. Ik was dc woorden van vrouw Barberin niet vergoten, toen zii mii verzekerde, dat ik haar met al mijn riikdoin niet gelukkiger maken kon. dan ik ge daan had toen ik arm was. cn ik wilde, dat mijn kleine Lize even ge lukkig zijn zou als vrouw Tlnrhcnir. Lize zou natuurlijk mijn rijkdom doelen, dat leed geen twijfel maar vóórdat ik nog rijk was, wilde ik Lize een geschenk geven, dat ik met eigen verdiend geld voor haar ge kocht had een geschenk van mijn armoede. Wij kochten te Dreuze een pop voor haar. die gelukkig niet zoo duur was als dc koe. en van daar konden wii ons mc»t de meeste baast voort spoeden naar do plaats onzer be stemming want de dorpen, die wij moesten doortrekken, waren allen even arm en de bewoners zei ven kon den nauwelijks hun eigen brood ver dienen. dus vee! minder waren cii in staai. mild Jegens ons te ziin. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5