IV. vlland nam maatrecelen om% zoo- dra de vrede wm gekomen. cmzo irarkt te merstroomen met zijn op eengestapelde voorraden producten en het nevoid zou zijn ilc vernietisina: •van dc opkomende en zoo veelbelo vende industrieën, die we hopen en bedoelen te ontwikkelen. Het verbod van den invoer uit DuitschLand door ftet behoud van de ..defence of the rectus act" is niot voldoende. De goe- deren zouden dan eenvoudig over neutrale landen komen. Indien er op wordt gewezen. dat we door handels verdragen teeenovcr neutrale lan den irebonden zijn. kan worden ge- antwoord. dat deze verdragen kun nen worden opgezegd. Niets aou een Krooteren schrik in he<b hart van den vijand teweeg bremzen. T ENGELSCHE LEGER. Reuter seint uit Londen. De verschenen legerbegrooting voor ziet fn een contingent van 4 millioen man. DUITSCHE BURGERS IN ENGE LAND. 't Engelsche ministerie van buiten- landsche zaken meldt, dat van de Duïtsehe regeoring een mededeeling ontvangen is waarin 26 beëedlgde ver klaringen voorkomen omtrent een on gunstige behandeling in Engeland van Duitsche vrouwen en kinderen sedert het uitbreken van den oorlog. Het ministerie heeft een nauwgezet onderzoek doen Instellen, maar heeft niets kunnen ontdekken dat het zou kunnen leiden tot wij aging zijner ver klaring van S eptember 1915 waarin k'acb'on van slechte bejegeningen van Dnitsche burgers in Engeland is tegengesproken. Voordat de Lusitania in den grond werd geboord is afgezien van een of twee onbeteekenende plaatselijke voorvallen geen Duïtsehe man, vrouw of kind aan den lijve of in zijn eigendom gekrenkt. Er waren toen 28.906 volwas sen Duitsche mannen en vrouwen alleen in Londen. Het in den grond boron van de Lus; tam a en de En gelsche regeering heeft dat nooit ont kend heeft echter geleid tot betreu renswaardige betoogingen, die de po litie op last van de overheid met a.le kracht heeft onderdrukt. Geen Duit- echo man. vrouw of kind is daarbij ernstig gekwetst, doch bij liet onder drukken van de wanordelijkheden zijn 1117 gewone en buitengewone a gei ii en gekwetst en 866 personen in hechtenis genomen en in slaat vau bèscliuidiging gesteld. Het onderzoek heeft bewezen dat i vau de 26 door de Duitsclie regeering genoemde gevallen elf betrekking heb-1 ben op gebeurtenissen vóór liet zin ken der Lusitania, 15 slaan op die gebeurtenis. Deze eerste 11 geval I en zijn deels on waar gebleken en deels zeer overdre ven voorgesteld, zoodat de klachten daarover ongegrond kunnen genoemd werden. Verder woixit er op gewezen, dat meer dan 18.400 Duitsche en Oosten- rijksche mannen boven den dienst plichtigen leeftijd en vrouwen den minister van binnenlandsche zaken ijl de maanden Mei, Juni en Juli 1915 hebben verzocht In Engeland te mo gen blijven In meer dan 15.200 ge vallen is het vensoek ingewilligd. DE INDUSTRIEELE TOEKOMST. Reuter seint uit Londen Sir George Riddell. Woensdag in de City een rede houdend, zeide Na den oorlog zal de natie beter toege rust zijn dan ooit te voren, beter waarschijnlijk dan eenige andere natie. De natie besteedde en besteedt noa groote sommen, om nieuwe fa brieken op te richten en oude fabrie ken te verbouwen en van nieuwe machinerieën te voorzien- Spr. schat te het bedrag voor de inrichting van nieuwe fabrieken op niet minder dan zeshonderd nulhoen pond sterling. Een groot deel biervan was gebruikt voor automati8Cite machines, die vóór den oorlog geheel en ai onvol doende waren. Spreker zou niet ver baasd zijn. indien in de laatste twaalf maanden 200 millioen aan automatische machines was besteed. Dat beteekende. dat de natie voor deze machinerie betaalt en dat de fabrieken in het bezit van de nieuwe gebouwen en inrichtingen zouden ziin. om nieuwe zaken te beginnen zonder met kapitaals uitgaven te zijn belast Spreker had niet den min sten twijfel, of de commercieele klas sen van het land zouden zich de nieuwe gelegenheid. die ziah hun biedt, waardig toonen en nor groo- ter bekwaamheid en ondernemings geest toonen dan in het verleden. De natie leidde thans niillioenen men- schen tot geschoolde arbeiders op. die te voren nooit zoo ongeoefend waren. Ieder van deze arbeiders ver tegenwoordigt een zekere kapitaals- waarde. Uit B«lgië DE NIJVERHEID. De Norddeutsclie Allgemeine Ztg. doelt bi-eedvcorig den loop der on derhandelingen met de Engelsche re- geering mede over de voorwaarden om de Belgische nijverheid weer aan den gang te helpen door in- en uit voer van grondstoffen en artikelen toe te staan. Duitschland wijt aan do Engelsche rogoeriug dat dezo quae6tie nog niet geregeld is, daar Duitschland geen on redelijke voorwaarden stelde. Thans is Engeland bereid goed te keuren, dat 80 pCt. der arbeidsloonen wordt uitbetaald, maar Duitschland eischt in 't belang der Belgische nijverheid volle uitbetaling Verder verlangt Duitschland dat Engeland eenikö voorwaarden die tot tiandels- spionnage zouden leiden, laat vallen. De verklaring eindigt aldus; Duitschland verwacht de aanne ming der reeds lang gestelde voor waarden, dit te meer, omdat het zelf alle re.Tuisittes, die EncHands een-' nomische oorlog uoodig maakt, in baar geld betaalt en zoo het zijne doet om de verarming in Belgiü tegen te gaan. Het kan slechts geld geven. Grondstoffen voor de Belgische nij verheid moeten de Engelsen© blokka de passec ren. Zoolang Engeland in- tussohen de door het Duitsche bestuur zooveel mogelijk bevorderde kolenuit- voer als voorbeeld van plunderings- politiek" voorstelt, m plaats van te erkonnen, dat daardoor honderddui zend arbeiders in de binnenlandsche bedrijven levensonderlioud wordt vef- echaft, zoolang de haat zoo het ver stand benevelt, kan men den Belgen en hun nijverheid niet veel hoop go- ven op medewerking van den Engel se] ion bondgenoot. Uil Dultsohland. HET LIJDEN VAN EEN „BE MIDDELDE". In de „Vorwdrts" schrijft een „be middelde" „Och, was ik maar een onbemid delde 1" Naar mijn eigen meoning ben Ik dat ook. Maar da broodoonuniseie ge looft me niet. Zij houdt mij voor een bemiddelde en dat heeft zekere scha duwzijden. Ik moet toegeven, dat men in nor male tijden verschil van meening zou kunnen hebben over de vraag of ik aan deze of aan gene zijde der moei lijk te bepalen grens sta, die bemid delde van onbemiddelde menscheu scheidt. Maar nu, in dezen tijd van duurte? een krantenschrijvcr kan geen oorlogswinst behalen. Wij heb ben wel van oorlogs- en duurtetoeslag in andere bedrijven gehoord, maar in ons beroep bestaat zoo iets niet. Voor den zgn. „vrijen schrijver" staat het met de mogelijkheid om werk en dus inkomsten te krijgen maar zoo-zool Ik ben dus een onbemiddelde, maar wordt officieel als bemiddelde be schouwd. Deze schatting heb ik niet aan mijn inkomen, maar aan de aan duiding van mijn beroep te danken. Maar deze overschatting van mijne waarde heeft het nadeel, dat ik g©ene levensmiddelen uit de stedelijke voor raden kan koopen. Enfin, ik heb me daarbij neergelegd Ik verdraag zelfs het gemi6 aan vet en boter, zij het ook otfgaarne, maar dan toch met eenig gevoel van humor. Als ik zelfs mijn brood ten slotte geheel droog zou moeten eten. dan zou ik mij troosten met de gedachte, dat ik in mijn jeugd blij was als ik mij aan droog brood kon verzadigen en hel met chicorei- koffie kon wegspoelen. Nu is welis waar het broodrantsoen wat k'ein en als .bemiddelde" en ook omdat ik geen zwaar lichamelijk werk ver richt. kan ik geen toeslag-kaart krij gen. Maar ook daar zet ik mij over heen zoolang ik maar genoeg aard appelen heb. Die eet ik zelfs heel graag, als ze tenminste goed zijn. Nu ontbreekt me echter al meer dan een week dat gewichtige bestand deel van mijne voeding. In het prole tarische stadsgedeelte waar ik ivoou, zijn nergens aardappelen te krijgen. Telkens ais ik in de laatste dagen gelegenheid had. ging ik in een an dere stadswijk de markthallen bekij ken. Daai zijn vier gemeentelijke ver- koopplaatsen, die rijkelijk van aard appelen zijn voorzien en waar do koopens in massa's staan te wachten. Maar voor mij blijft dit voedingsmid del onbereikbaar. Ik werd immers tot de „bemiddelden" gerekend en mag dus voor mijn goede geld geen ge meente-aardappelen kooper» en bij de particuliere kooplieden zijn geen aardappelen te koop." Allerlei OVER EEN NEUTRALE VREDES CONFERENTIE. 1 Wolffbureau seint uit Stockholm: Door twee leden van de uiterste lin kerzijde Ln de beide Kamers, is een voorstel ingediend, dat de Rijksdag aan de Regeoriug zal verzoeken om de mogelijkheid te overwegen, door het initiatief van de Skandinavische staten of van Zweden alleen een vre desconferentie der neutrale staten bij een te brengen om een duurzamen vrede te herstellen. De Eerste Kamer verwierp dit voor- stel. na breedvoerige bespreking, waarbij de leider der conservatieven Ti ygger verklaarde ,Zulk een con ferentie zou eer schadelijk dan nutüg zijn, en kon den wensch van alle Zweden om den vrede zoo spoedig mo- gelijk te herstellen, en voornamelijk de door Zweden daartoe gedane po gingen in gevaar brengen, zoo niet onmogelijk maken." FRANSCHE VLIEGERS IN BELGIS. Aan de Telegraaf wordt gemeld Boven midden-Be'gië hebben zich Maandag en Dinsdag zes Fransche vliegers vertoond om de spoorlijnen naar het front an depóts met bommen te bombardeeren. Zij hebben veel schade aangericht en konden onge deerd naar het Weeten ontkomen. UIT PERZIë. Reuter seint uit Teheran Prins Firman Firma is afgetreden als eerste minister en minister van binnenlandsche zaken en opgevolgd door den llussisoh-gezinden Sepah Sa! ar. EEN MONTENEGRUNSCHE COURANT. Uit het Oostenruksche oor- logsDersbureau wondt gemeld Te Cettinje zaJ dezer dagen een courant worden uitgegeven, waarvan het doe! is eenerzijds om do Monte- neeriinsche bevolking in te lichten over den feiteliiken toestand op de verschillende oorlocstooneelen en de verschillende bestuursinrichtingen en regelingen in Oostenrijk en Honga rije en in het bezette gebied, ander zijds haar den toestand in Hint eigcai land toe te lichten. Tevens zal! ilit blad moeten dienen voor het zelf onderricht van de Montenegriinen in het gebruik van het Latijrische letter- sahrift. dat in Montenegro nug wei nig bekend is. Als hoofdredacteur zal dr. Georg Kumicu ontreden. De oourant zal in het Ivroutisch uit komen. voorloopig een duihbelen tekst bevatten in beide letterschriften. Na zes maanden zal uitsluitend het La- tiimsche letterschrift worden gebe zigd. EEN AANHOUDING. De Zweedsohe kunstenaar Bruno Liljefors deelt aan de Zweedsche re geering mede. dat drie hem toebe- hoorende en door hem geschilderde doeken, die od de Zweedsche kunst tentoonstelling te San Francisco wa ren^ tentoongesteld, od de terugreis te Kopenhagen ziin aangehouden, en van daar niet zullen worden door gezonden. zoo niet de kunstenaar een verklaring onderteekent. dat zij'no schilderijen uit Zweden niet ..in ëeiifgon vorm naar de met de gealli-' eeiden oorlogvoerende staten zullen worden uitgevoerd." Llljefors weigert deze verklaring te onderteekenen en verzoekt de regee- rirtc niuatregele.n te nemen, opdat hii in het bezit van ziin eigendom wordt gesteld. UIT OOST-AFRIKA. De Engelsche receering deelt mede: De troepen onder generaal Smuts ziin tegen de Duitsche strijdkrachten ln het gebied van den Kilimandzjaro opgerukt Smults heeft den 7den dezer de overgangen over de Loemi-rivier met gerirmo verliezen bezet Versclie'dene tegenaanvallen van de Duitschers ®iin afgeslagen, UIT SKANDTNAVIë. 't Wolffburean seint uit Kopenha gen: Do Noorse he en Zweedsche minis ter-president. en de ministers van bui- tenlandsrhe zaken van beide landen zijn hier aangekomen om met de Deenselie ministers besprekingen te houden. Zij zijn door den koning ont vangen. BANDIETEN-AANVAL OP COLUMBUS. Aan de „Associated Press" vrorÖt uit Columbus in Nieuw-Mexico ge seind Vijfiionderd bandieten van de par tij van Villa hebben Donderdagoch tend vroeg de 6tad aangevallen en een aantal burgers gedood. Zij zuil anderhalf uur in het bezit van de stad gebleven en er toen door Ame- rikaansche acavaJerie uit verdreven. Zn ziin daarop teruggetrokken, na een deel van de stad in brand te heb ben gestoken. Een groot aantal Mexi canen is gedood, ook verscheidene Amerikaansche militairen. DE VEREEN1GDE STATEN EN JAPAN. Reuter seint u*t Londen Reuter's agentschap verneemt, dat aan den officieelen maaltijd, den 6en dezer te Tokio gehouden, waaraan de ee/ant der Vereeniade Staten. Je Japansche minister-president en de Japansche minister van buitenland- sche zaken aanzaten, laatstgenoemde de volgende belangrijke verklaring heeft afgelegd De betrekkingen tusschen Amerika en Japan ziin nimmer beter geweest, dan heden ten dage. Zekere Eureroee- sche mogendheid heeft getracht, de twee naties in botsing te brengen, doch dank zii de verwijdering van deze bron van kuiperij zuilen de be trekkingen van jaar tod jaar idealer en hartelijker worden. DE CONSTRUCTEUR DER 42 CENTIMETER MORTIEREN. Een corespondent van het Berliner Tageblatt In Sofia vertelt van een ge sprek met professor Rausenberger, dien man, die de 42 eentimeiteT-mortie- ren geconstrueerd heeft Rausenber ger was oorspronkelijk artiillerie offi cier en heeft zich eerst later aan de studie van het bouwen va.n machines gewijd. „Alle tegenstanders, zoo zei hij, zijn wij met onze zware artillerie de baas. De lichte veldkanonnen met vlak vuur zijn in dezen oorlog betrekkelijk' op den achtergrond gebleven. Naar zijn meemeng zal het lichte veldgeschut steeds meer aan betieekenis verliezen tegenover de zware stukken met steile baan. Het verticale doel, waartegen de veldartillerie eigenlijk aüeen met 6ucces te gebruiken is, is in den mo dernen ooglog bijna volkomen ver dwenen, ook als is de stelling strijd, die zich in Frankrijk ontwikkeld heeft stellig een abnorinalieit. Het verticale doel is tegenwoordig betrekkelijk een zeidzaam verschijnsel Tegen loopgra ven kan alleen het vuur van zware kanonnen met kromme baan uitwer king hebben." „ZnJ echter de techniek van afweer niet vrijwel altijd gelijken tred kun nen houden met de techniek van den aanval?" vroeg de interviewer. „De artillerist," antwoordde profes sor Rausemberger, *,is in de ontwikke ling van zijn wapen nog minder be perkt dan de infanterist in het bou wen van zijn loopgraven. De diepte van loopgraven moet zoo zijn, dat men op een gegeven oogenblik een stormaanval kan afweren en wordt daardoor beperkt. De artillerie echter heeft nog lang niet de grenzen van haai- ontwikkelingsmogelijkheid be reikt, nóch in de uitwerking, nóch in de draagwijdte van haar kanonnen." Over de constructie van de 42 c-sn- timeber-mortiefen vertelde hij „De aansporing om een dergelijk kaliber te scheppen heeft de generale staf gegeven door een wensch uit te spreken naar een kanon van een be paald prestatie-vermogen. Reeds eeni- ge jaren geleden gelukte het de firma Krupp dozen wensch te vervullen, maar eerst kort voor het uitbreken van den oorlog gelukte het ons de be wegelijkheid van een zoo groot kali ber zoo zeer te verbeteren, dat men bij het transport ervan zelfs van veld- spoorwegen onafhankelijk werd. Bij de beschieting van Luik hebben deze gemakkelijk beweegbare dikke Ber tha's hun eerste woord gesproken." Professor Rausenberger meende niet, dat men nu nog vestingen zou booivvon als Luik em Antwerpen. Zij zijn tegenover de moderne artillerie waardel ooa. Over de ammunitie tabrioage vertel de professor Rausenberger: „Duitschland maakt zijn projectielen niet alleen in elke noodige hoeveelheid maar ook van voortreffelijke kwali teit. Het is niet altiju zoo geweest. De fabricatie eischt bijzonder machi nes en de fabrieken, die zich daarop begonnen toe te leggen, moeöten zich die eerst aanschaffen. In het begin van den oorlog heeft men een gedeelte van de granaten gegoten, terwijl nu de ammunitie bijaia uitsluitend ge perst wordt. Over de ammunitie fabricage van Engeland zei hij „Het is duidelijk dat de Engelschen bij de rijke hulpbronnen, waarover rij beschikken, een aanzienlijk succes hebben gehad bij het verhoogen van hun fabricatie, ook al weten wij niet hoe groot deze nu is. Men mag echter ook de productie van de Russen niet onderschatten. Ik ken de fabrieken van Poetilow uit eigen aanschouwing en kan beoordeel en. wat de Russen kunnen leveren. Al is ook de ammu- nutie, die Rusland zelf maakt, nog lang niet genoeg voor tie behoeften van den modernen oorlog, toch heb ben de Russen ook niet, zooaJs men thans zoo gaarne gelooft, hun laatste kruit verschoten. De kwaliteit van de Amerikaansche ammunitie, die in den beginne zeer slocht was, moet in den laats ten tijd: veel beter geworden zijn. Hoofdzaak voor de Duitsohers is ech ter, dat zij in de fabricatie bun te genstanders de baas kunnen blijven, Over de kwestie of het fabriceeren van wapens en schietvoorraad niet aan den staat moost komen, zet Rau senberger: „Geen staat zou ln de mo gelijkheid zijn een wapen- eni ammu- nitie-nijverheid gaande te houden, die in de behoette zou kunnen voorzien van een oorlog, zoo als wij thans be leven. Als niet een geheel© reek9 van particuliere onderencmingan ten minste niet eenige ervaring hadden opgedaan in hel maken van wapenen en schietvoorraad, dan hadden wij dezen oorlog niet kunnen uithouden. Staatsbeheer zou niet alleen onvol doende maar ook niet rendabel zijn. Een particuliere onderneming kan bestellingen uit het buitenland aanne men. En zoo kan Ln vredestijd haar productie uitbreiden, ofschoon de be hoefte ln het eigen land niet groot ia Dat zou een staatsonderneming nooit kunnen doen. Bovendien komt daar bij, dat het gebrek aan concurrentie een sterke ontwikkeling in den weg zou staan. Men heeft gezgd, dat Krupp in Duitschland zonder concurrentie was. Onze groote concurrent was ech ter steeds het buitenland. Op den Balkan, in Zuid-Afrika, bijna overal in de wereld hebben wij tegen het' Fransche veldgeschut en tegen de En>- geische scheepskanonnen moeten vechten." Stadsnieuws EEN HAARLEMSCHE HERDACHT. Tien jaar geleden werden in den Rotterdamsohen Kunstkring een dertigtal aquarellen tentoongesteld, werk van- Elisabeth Johanna Sla- pertK-oning. Naar aanleiding dezer tentoonstelling schreef haar dochter, mevrouw de wed. C. G. Unger— Stapert, te Oegstgeest. iu de Juni- aflevering 190G van „Op de Hoogte" over dit deel van moeders nagelaten arbeid, waarbij zij een overzicht gaf van het leven en het werken dei- kunstenares. Als klein kind reeds gaf Elisabeth, dochter van den destijds zeeir bekenden kostschoolhouder L. Koning, blijken van een buitenge meen teekentalent en het was op do Konstnij verheid-tentoonstelling in 1825, dat zij haar eerste werk in zond. Zij leerde schiWeren bij ALbsrt Steenbergen, werkte vele jaren voor den Haariemschen bloemist Van Eeden en zog haar arbeid door Felix Meritis met zilver bekroond. Willem II bestelde een schilderij van haar hand en langen tiid stond zii bij de eerste Haarlemsche en Amstendam- sche families als teeken- eo scthilder- leerares in hoog aanzien. In 1839 huwde zii den heer Stapert. gezag voerder od de groote vaart, vergezel de hem od een reis naar Indië, waar haar verdiensten werden erkend door haar benoeming tot eere-lid van hot Bataviaasch Genootschap de eerste vrouw aan wie deze onder scheidbar te beurt viel. Zij overleed te Rot; ei dam den 25sten Juni 1887. Van de aquarellen, gedurende haar verblijf in lndie vervaardigd, kan zcoals mevrouw L'nger rnii sühreef eerlang een tentoonstelling te Haar lem tegemoet gezien worden. Ik weet niet. of daarbü ook ander werk van Elisabeth Stapert zal gevoegd wor den. werk van gansch anderen aard. Immers de talenten dezer begaafde vrouw onenbaardeu zich in velerlei vorm en op den honderdsten gedenk dag harer geboorte zii werd 1 Maart 1816 te Haarlem geboren brengt haar dochter, ditmaal in „Eigen Haard", in herinnering, hoe zii uitmuntte in het vervaardigen van knmsels en plakplaatjes. Wij hebben allen wel eens van dit knutselwerk gezien, kinderliefïiebbe- rii uit den tijd. toen orize grootouders kinderen waren, en ons afgevraagd, hoe zij geduld hadden tot zulk mi nutieus werk. Glimlachend misschien bij de gedaohle. dat onze meisjes, sommigen althans, aun wat beters en nuttigers haar uren besteden. Maar wie ziet wat de vijftienjarige Elisa beth Koning heeft volbracht vol bracht met één hand (ze werd ge boren met .een rechterarm zonder hand), bii het licht van eau vet kaars. met gom. die V het opplak ken van stukies papier, dikwijls klei ner dan een spelddknop, door haar kleverigheid groote moeilijkheden gaf begrijpt, dat deze knipsels in derdaad een energie en doorzettings vermogen openbaren, die. 'het kind hielpen tot stand brongen wat het zich had voorgenomen, zeo goud als zii de vrouw steunden om, ondanks haar gebrek, haar talenten te ont wikkelen. moeilijkheden te trotseeren en ten slotte onder haar tijdgenooten een eervolle plaats in te nemen." Dankbare herinnering deed deze woorden schrijven en voor mevrouw Unger zün deze eigengemaakte plak plaatjes, oefening in geduld en wils kracht. meer dan een curiositeit. Ook voor ons ziin zii meoir dan ditzij hebben historisdhe waarde. De fi guurtjes. waarvan enkele afbeeldin gen in het laatste nummer van „Eigen Haard" voorkomen, een keus uit het plak album van het kind. ziin een getrouwe wedergave van de klee- der&raoht van haar dagen, zij tv- oeeren menig Haarlemmer uit het tweede kwart dar vorige eeuw. Hier wortlt het kinderspel ïn beera ge brachtmaar ook de weinig kinder lijke Van den Hoogen gaat met zijn „nankingbroek en souspieds" aan ens oog voorbij- Familieleden van Elisabeth naar het leven geknipt, vele. thans vergeten.destijds beken de stadgenooten dienden haar ,ot model on wie met haar iheur vaders school bezocht ha<d. vroeg, kreeg en bewaarde als een aandenken aan ae kinderjaren een figuurtje. Beets hield zijn plakpoppetje in eere en zekere „jager van Van Dam" Kon een halve eeuw na zijn tien- dmagsohen veldtocht ziin „jagertje", nog toonen. En wie naar het nut. dozer dingeii vraagt", wete,- dat Wil lem van Zuylen bii zijn bewerking voor hot tooneel van de family Kogge een dankbaar gebruik heeft gemaakt van dit kinderwerk, om er de costuums zijner spelers naar te conieeren. Inderdaad, met de redactie van „Eigen Haard" verbazen wii ons over de ongelooflijke vaandigheid. waarmede dit kind die „geestige, uitmuntend den tiidgeest typeerende figuurtjes heeft uitgebeeld, saamge- steld uit. ja. ontelbare strookjes, snippertjes, puntjes papier van aller lei kleur sommige nauw zicht baar. maar toch to zaman gevend het rewenschte effect" De kn'.pselkunst ging ten onder met. hot geslacht, dat haar beoefende. Zij bloeide in de stilte der winter avond uren. als eenmaal de kunst van koekvergulden. Onze kinderen ver maken zich od andere wijze en gij kunt uw.profiel nog slechts op de Maandagsche markt laten knippen. Met dat al is dit knutselwerk voor onze grootoudere geweest een bron van genot en Elisabeth Koning was de trots harer ouders. Niets natuur lijker. dan dat mevrouw Unger haar moeder herdenkt, haar moeder, die zich allereerst wijdde aan de opvoe ding der kinderen en met toewijding haar huiselijke plichten waarnam. En wij danken de schrijfster voor haar mededeelingen uit het leven eener merkwaardige vrouw uit de vorige eeuw. van een Haariemscbs. die door haar werk het geslacht ln herinnering brenet. waarvan onze oudere ons wel menigmaal hebben verhaald. H. E. KNAPPERT. Kiekjes Dit de Rechtszaal Adspirantekippen- dieven. Op het erf van de weduwe Graham te Wijk aan Zee 6tond een hok met kippen, 's Nachts werd de rust van de brave eier-leggers gestoord door een paar zwervers, G. Z. en J v. A. die het hok openbraken. Voor ze everi- wel kippen konden pakken, werden ze zelf gepakt door een paar buren, die onraad bespeurd hadden. Onver wachts zagen de adapirant-kippendie- ven in het licht van een paar rijwiel lantaarns, die op hen gericht werden. Een zwerver wilde nog ontvluohten, maar hij werd gauw gegrepen. Een der kippendieven bekende, dat hij herhaalde malen van de weduwe Graham eten en logies in de schuur had genoten. Dankbaar heeft hij zich dus niet getoond- De zwervers vertolden aan den veldwachter dat ze zooveel lust Ln 'n borrel hadden. De kippen hadden moeten dienen om aan geld daaivoor te komen. 't O. M. eischte tegen elk der be klaagden die ai herhaaldelijk veroor deeld zijn, 6 maanden gevangenis straf. Nogmeerop z'n kerfstok. Daarna stond J. v. A weer terecht wegens diefstal van drie kazen van 10 pond. ten nadeele van den schip per N Huyg, te Beverwijk. De dief was zoo dom omz'n pet in de boot achter te laten I Daardoor was de poiitie hem spoedig op het 6poor, want de zwerver A. en z'n buitenmodelpet zijn in de omstreken van Beverwijk overbekend. PresidentHeb je 't gedaan? Beklaagde Ja. ik was heelemaal dronken, dat kunt u wel begrijpen, anders had ik m'n pet niet achterge laten. Voor dezen diefstal werd tegen v. A. 6 maanden gevangenisstraf gevor derd. Beklaagde verklaarde aan een ca féhouder een kaas voor/1.50 verkocht te hebben. Deze kastelein, F. B.. te Beverwijk, ats getuige gehoord, ontkende dit be slist. Een kloppartijtje. De 47-jarige A N., arbeider te Vel- sen. had op een Zondagmiddag ruzie met een bejaard dorpsgenoot De 26-jarige K. Adelaar kon 't ndet aanzien dat de oude geslagen werd en trad op als vredestichter. Maar 't is hem slecht bekomen, want A N. heeft hem daarop een ge ducht pak slaag gegeven, zóó zelfs, dat hij eenigen tijd bewusteloos op den grond heeft gelegen, terwijl hem 't bloed uit de neus gutste. A. N. beweerde, dat de twistbeeloch- ter hem de eerste klappen gegeven had, maar dit weersprak deze heel stellig. Om z'n bewering te staven had A. N. een getuige décharge gedag vaard- Deze de werkman v. d. Aar verklaarde ook dat Adelaar 't eerst geslagen had. Varder wees 't getuigenverhoor nog uit dat Adelaar zich bij z'n optreden had- uitgegeven voorpolitieman, hoewel hij niets met de politie had te uit te staan. Het O. M. eischte tegen A. N. f 10 boete. Beklaagde 't is toch wel verschrik kelijk, die man (wijzend op" Adelaar) heeft 't eerst geslagen en nu moet Ik nog 10 gulden betalen! Presidentmaar je mag in geen ge val slaan en je erkent zelf dat je ge slagen hebt. Over een muntmeter. Een 50-jarige vrouw in Veiseroord werd beschuldigd den muntgasmeter te hebben gelicht en f 1.50 te hebben weggenomen. PresidentIs dat zoo? Bekiaagd» De meter deugde niet. op twee avonaen moesten wo or zo dubbeltjes ingooien. Toen d2cht ik, dat kan niet uitkomen, misschien heb ik er bij vergissing halve centjes in gegooid. Daarom heb ik 't zegeltje verbroken, 't geld uit den meter go- nomen en in eon kopje gedaan. Later werd de meter opgenomen en bleek er f 1.90 te weinig te zijn. In 't kopjo was 3 02/2, dus ik hield 112 1/2 over, die er dus te veel Ingegooid wa ren. De administrateur van de gasfabriek verklaarde, dat 't wel waar i6, dat beklaagde de 1.00 die er te kort was heeft bijgepast, maar die waren toch uit den meter weggenomen. Boven dien heeft deze vrouw al driemaal een waarschuwing gekregen om niet tel kens 't zegel van den meter le ver breken, ook al wordt 't tekort later bijbetaald. 't Openbaar Ministerie achtte de wedcrrechlnrlijke toeêigcning van het geld niet bewezen. Bovondien gaf 't O. M. de administratie van de Vel- sensche gasfabriek In overweging aan lastige klanten geen gasmeter meer te g. ven. Dit zal beter helpen dan 't Instellen van een strafvordering. Ernstige mishandeling. Twee jongelieden in Zaandam heb ben op een Zondagavond in October danig geklopt. D© ruzie was aange komen omdat zeelkaar verweten hebben dronken te zijn! De 24-jarige F. VV. werd beschul digd. dat tiij z'n tegenstander, den 18-jarigen F. L. Dijkstra, bij den keel gegrepen heeft en daarna op de pun ten van een ijzeren hek gegooid, waardoor een groote scheurwonde ontstond. Dijkstra verklaarde dat hij zoo ernstig verwond was, dat hij in een ziekenhuis maandenlang verpleegd is geworden. Vijf weken moest hij kunstmatig gevoed worden, omdat In de keel iets 6tuk geknepen was. waar door slikken niet mogelijk was. Door de wonde door de hekpunten veroor zaakt. is veel bloedverlies ontstaan, zóó zelfs, dat de mishandelde de eer ste dagen na 't gebeurde niet gehoord kon worden wegens zwakte. Een getuige die de worsteling heeft bijgewoond bekende ook vele bier tjes gedronken te hebben Daarom had hij niet alles goed gevolgd, maar toch wel gezien, dat beklaagde Dijk stra op het hek gegooid heeft. Uit het lichaam van Dijkstra is een ijzeren punt gehaald van wel 7 c.M. lengte, die van 't hek is afgebroken. 't Opepbaar Ministerie deelde mede, dat het van plan was geweest hekl. te doen terechtstaan wegens doodj- slag. omdat Dijkstra langen tijd in levensgevaar verkeerd heeft. Intusschen is de getroffene toch nog hersteld, ook al ondervindt hij nog ongemak van de verwondingen. Daarom kan beklaagde alleen veiv volgd worden voor mishandeling. Een gevoelige straf noodig achtende eisch te 't O. M. acht maavdnn gevange nisstraf. Beklaagde ontkende zijn tegenstan der met «pzet op 't hek geduwd la ■hebben Hii kan er in dronkenschap wel opgevallen zijn zoo zei hij. De president wees beklaagde even wol op een brief, dien hij vroeger aan den Officier van Justitie geschreven heeft. Daarin erkende hii de feiten met opzet gepleegd te hebben, maar vroeg orn clomentie. Eenst wilde beklaagde ontkennen den brief geschreven te hebben, maar gaf ten slotte toe. Beleediging. Een Zaandammer die al 20 maal veroordeeld is hoorde nu een maand gevangenisstraf tegen zich eischen wegens beleediging van een politie- agent. Diefstal uit snoeplust De 20-jarige losse remmer J F B.. uit Amsterdam, in dienst der H. IJ. S. M., heeft te Zaandam uit een spoorwagen twee koeken weggeno men. Beklaagde bekende en kon geen reden voor den diefstal opgeven. Z'n voornemen was de koeken op le eten. Beklaagde is tiians bij de H. IJ. S. M. ontslagen. PresidentWat heb je ook dom gedaan I De eisch tegen beklaagde luiddet ee»n maand gevangenisstraf. Beklaagde Zou 't niet met een geldboete afgemaakt kunnen worden? PresidentJe moet wel bedenken, dat diefstallen bij de spoor, als een openbaar middel van vervoer, zwaar gestraft moeten worden I Nog een beleediging. Als je een politie agent bent en trouw en eerlijk waakt tegen inbre kers en andere schenners der open bare veiligheid, dan neem je er geen genoegen mee als een half beschon ken jongeling tegen je zegt: ..Te bent een opvreter". Zoo dacht d« Zaandamsche orde bewaker J. P'ers er ook over en be zorgde den jongen Zaandammer G. B een proces-verbaal wegens bolee- diging. '10. M. wilde deze beleediging wre ken door een geldboete van 15 gulden op te leggen. Beklaagdeik schold niet op den agent, maar oi> eenige jongens President Dacht je heusch dat we zoo'n verhaal geloofden? Zeg liever dat je 't feit gejileegd hebt en dat je er spijt van hebt. Beklaagde Nu heb ik er spijt vanl President: Ja, maar nu is 't wel een beetje te laat. Nog een gasmeter- quaestie. Nu was 't een vrouw uit Zaandam die beschuldigd werd de gemeente harer inwoning benadeeld te hebben. President Is 't zoo? Beklaagde (op klagenden toon) Jaik lijd zoo vreeselijk aan gai- steonen. daarvoor heb ik al eens in 't gasthuis gelogen.op een nacht had ik weer zulke vreeselijke pijnen en i.oen :k wat beter was, bleek 't, dat ik in m'n verbouwereerdheid den meter opengolfroken had en een paar 2 1/2 cent-stukken weggenomen. President't Was 1 90. Verder bleek, dat dc vrouw 't geld niet aan de gasfabriek terugbetaald heeft. 't O. M. ötelde den rechtere voor de vrouw tot 15 gulden boete te ver- oordeelen.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6