NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 83 Jaargang No. 10053 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 16 MAART 1916 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^an 1—5 regels 75 Cts.iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd sJ&ÊiHaarlem van 1—5 regels 1elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad »De Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"1.50 Advertentiën van Vraag en Aanbod; van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2. 2?®elke regel meer 10 Cts. a contant. OeïHultreerd Zondagsblad, 'voor Ha'arüm' a°7Redactie en Administratie: Groote Hontsiraat 53. de omstreken en franco per post. 0.45 IntercommunaalTelefoonnummer der Redactie 600 en der Admiöisfr&tle724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (por week) geabonneerde!) wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 7 MAART. Schouwburg, Jansweg Nomile. Schouwbrug de Kroon Klavier- avond. Cinerne Palage Voorstelling. Bioscoop Theater, Groote Markt Voorstelling. Bioscoop Theater, Barteljorisstraat: Voorstelling. Pokken. Nu er zich te Amsterdam pokken- gevallen hebben voorgedaan, hebben hwij eens aan den heer H. van <len Berg. arts. directeur van het Park- Vaccinogèno van de Vereeniging tot bevordering der Koepokinenting, ge vraagd. wat er in deze omstandighe den voor Haarlem te doen valt. De heer Van den Berg deelde ons mee. dat naar zijn meening voor onze stad eeen gevaar bestaat, zoolang er ■zich nog geen onkel geval van pok ken heeft voorgedaan. Wie niet m een omgeving komt. waar pokken gevallen voorgekomen zijn. behoeft zich in geen enkel opzicht ongerust te maken. Alleen Is het goed. dat degenen, die veel in Amsterdam komen, zich nog p<>'is laten révaccineeren. OM ONS HEEN No. 2136 F. M. STERCK. Het heeft wei lang geduurd voordat Öe vacature van districts-schoolop- ziener vervuld is, maar nu heelt men In Den Haag dan ook den man be noemd. die daarvoor zeker bet meest in aanmerking kwam, dein heer J. F. M. Sterck, arrondissements-sch ooi op ziener in het arrondissement Haar lem. Het meest im aanmerking, niet alleen omdat hij uit den aard van de zaak het meest met den heer Rooden- burch verkeerde en dus practisch ge sproken, het beat de taak van den districts-schiooLopzieiner kende en overzag, maar ook omdat hij zich zijn leven lang heeft bezig gehouden met opvoeding, onderwijs en verzorging van misdeelde kinderen. Laat ik den levensloop van den heer Sterck in korte woorden schetsen. Van 1877 tot 1880 studeerde hij aan de Universiteit te Amsterdam, waar zijn ouders woonden, in de rechten en volgde daarbij letterkundige coll ges; om gezondheidsredenen moest hij die studie eindigen. Hij kwam in relatie met den bekenden Alberdingk Thym en werkte met dezen aan zijn Vondel-uitgave, hetgeen Tbym zóó waardeerde, dat hij hem een exem plaar van deel I en H vereerde, tel kens met een eigenhandige opdracht van zeer vleienden aard. In 1S89 volgde Sterck hem op in zijn bekende uitgeversfirma G. L. vau Langenhuysen, hetgeen hem evenwel niet belette zich aan liet onderwijs te blijven wijden. Zoo werd hij sinds 1892 schoolopziener in verschillende arrondissementen van Amsterdam en twee jaar later in 1894, lid van den gemeenteraad, fungeerde van 1893 tot 1902 als lid van het bestuur der in richting voor stads-bestedelkugen en van 1893 tot 1903 als Lid van het be stuur van hot R. K. Meisjes-weeshuis. Vijftien jaar lang was hij lid van de Raadscommissie van bijstand voor het onderwijs te Amsterdam. Is het wonder, d'at de leerling van Alberdingk Thym zich na diens dood aan het uitgeven van zijn leermeesters werk gewijd heeft? In 1894 zfendt hij verspreide berichten van dezen ver maarden litterator de wereld in, van 1908 tot 1910 vij.f deele® „Werken van Alberdingk Thym", door hem bewerkt en verzameld. Zijn hart-trok naar Haarlem. Ja renlang woonde zijn familie in den zo mer aan do Paviljoenslaan en zoo was liet geen wonder, dat toen de heer Razelius bedankte, de hoor Sterck naar de open plaats van arrondisse- ments-schoolopaener vroeg en ook kreeg. Terwijl in finametcelen, zin het ambt als een eerepost kan worden beschouwd, vergt het niet weinig ar beid, altlians in een arrondissement met veel scliolen als Haarlem. Toch ging de heer Sterck er niet zoo geheel in op, of hij wist nog tijd te vinden om belangstelling te tooneo voor Haarlemsche zaken: Ln April 1912 hield hij voor de vereenaging llaer- lem een rede over Rilderddjk, na zijn uitwijking in 1795, die een belangrijk staaltje van bronnenstudie was. De vereeuiging heeft deze voordracht in druk gegeven, en het is een interes sant boeltje, met zijn verschillende portretten en afbeeldingen, want Bil- derdijk, al ls het niet algemeen be kend, zelfs niet in de gemeente waar lidj gestorven is, was een genie, zoo als een eeuw er maar weinigen ople vert. Aan zijn leven en werk heeft do beer Sterck veel moeite besteed. De toevallige ontdekking van ombekende portretten heeft hein aanleiding geven tot de stichting van het Biider- dijk-museum. De daaraan vooraf gaande Biklerdijk-tentoomstel'liing werd ook door II. M. de Koningin be zocht; bij deze gelegenheid-werd hij onderscheiden door zijn benoeming tot ridder der orde van Oranje-Nas- sau. Voor Haarlemsche instellingen toont hij o.a. verder nog belangstelling door zijn lidmaatschap van het be stuur der aid. Haarlem van de Tucht- Unie en van het hoofdbestuur der vereenigjmg Koninginnedag. Ook maakt hij deel uit van de Oom missie voor het Hlldebrand-monu- ïnent. En daarmee keer ik terug tot zijn neiging voor letterkundige en echiedkundige studiën, vooral door ar chief-onderzoek. Van zijn medewer king tot de Vondel-uitgave heb ik al giesproken. Die is met den dood van Thym evenwel niet geëindigd, want vóór mij liggen eenige uitgaven van het Vondel-museum waarin de heter Sterck bijdroeg: „Drie brieven van Willem van den Vondel", den jong- sten broer van den vermaarden Joost en van wieai deze de dichter nog ja ren na zijn broeders dood placht te zeggen: „ik zou wel schreijen als ik om mijn broeder denk. Hij ging mij ver to boven". Deze brieven verschenen in 1904. In 1906 geeft het Vondel-museum Mede- deelingen over „Vondels verblijf aan de Bank van Leening" door den heer Sterck uit en in 1908 een polemiek van denzelfdea schrijver over „het stockske van Oldenbarneveldt", dat in het Vondel-museum een plaatsje had gevonden en in 1910 „Verwanten en Vrienden van Vondel". De leek verwondert zich er over. dat er, bijna drie eeuwen later, nog zooveel nieuws over Vondel mee te deelen is „och", zei de heer Sterck, „ik kan nog wel tien jaar over Vondel schrijven". De verklaring hiervan is te vinden in de toespraak, waarmee de heer Sterck in 1915 de vergadering van de Nederlandsche Maatschappij van Let terkunde als voorzitter opende. „Juist dat onderzoek d'er bronnen", zoo zei- die hij, ,.die zoo nabij liggen, die zoo gemakkelijk te bereiken zijn, heeft, wie zou het gelooven, voor on ze letterkundige geschiedenis van do -16de en 17de eeuw nog bij na geheel ontbroken. Al te veel is do eene schrijver soms op den an dere blijven vertrouwen, omdat des eersten vooistelling nu eenmaal de gangbare was en een zelfstandig on derzoek overbodig werd geacht'. En In 't voorbijgaan critiseerde sipr. de Neder 1 apdsclxe regeeriing, die wel dp buitenlandsche archieven liet door zoeken, maar nog nooit Iemand op droeg, „om in sommige, toch hoogst belangrijke, binnen 1 andeche archie ven, die nog zoo goed als onontgon nen zijn blijven liggen, een onderzoek in te stellen". En hij liet mij met ingenomenheid een nieuwen vondst zien, een tot nu toe onbekenden brief van Jacouea Perk van Juni 1877 op vergeeld papier in het bekende kriebelpootje van den jongen dichter geschreven. Daar smult de letterkundige-historicus van, „Niemand", placht de heer Roo- denburoh te zeggen, „blijft hier lan ger dan vijf jaar dietriots-schoolop- zaener" en zooais die uitspraak gold voor zijn voorgangers, de heeren Ra zelius en Goedhart, is ze ook van toe passing op den heer Sterck, die im mers in 1910 dat ambt aanvaardde. Mten kent in hot arrondissement even wel voldoende de lange, ietwat gebo gen figuur, de vriendelijke en welwil lende manier van optreden van icfen heer Sterck. Zijn benoeming zal in het district ongetwijfeld met ingeno menheid begroet worden door hem, dio op onderwijsgebied met hem in aan raking (zuilen komen Dat zijn er niet weinigen, want het district is zeer uitgebreid en omvat de arrondissementen Beverwijk. Haarlem, Haarlemmermeer, Pur- morend en Zaandam. Het strekt zich uit tot Eigmomd toe. Ik hoop en ver trouw, dat het nieuwe ambt den heer Sterck zal voldoen, maar tevens dat het hem tijd en lust zal overlaten voor historisch en geschiedkundig werk en voor de bevordering der belangen van de gemeente Haarlem. 't Zou jammer zijn, wanneer een man van zoo groote werklust en werk kracht totaal opging in een voorna melijk adminïstratieven werkkring. Maar daaraan geloof ik niet, omdat terecht gezegd wordt: „wie veel doet, kan nog meer doen", 't Zjjn juist de hardst werkenden, die tijd vinden voor dingen, welke tot hun dagelijk- aohen werkkring in geen of slechts verwijderd verband staan. J. C. P. Stadsnieuws ITALIAANSCHE OPERA. Een publiek, dat de zaal van De Kroon nagenoeg geheel vulde, woon de Woensdagavond met blijkbaar levendige belangstelling en groote voldoening de on voor ine bij van Cavalleria Rusticana en 1 Pagliacci, door het Itaüaansche Opera-gezel schap. 't Was dan ook weer een schitteren de vooistelling. In Mascagni's werk waren het voornamelijk de dames Rossini en Barbaro (resp. Santuzza en Lola) en do tenor Reschiglian (Turiddu). die voortreffelijk werk gaven. De bas d'.Andria (Alfio), die als acteur weinig presteert en bo vendien zijn linkerarm niet tot zijn wil scheen te hebben vroeg alleen onze aandacht voor zijn mooie stem. Ook in „Paljas" konden wij die genieten maar overigens maakte hij van de Silvio-figuur niet heel veel. De tenor Perioo, met zijn wat na sale stem. maar prachtig zangtalent en zijn levensvolle actie, was als (Paljas in zijn volle kracht. Hij heeft een werkelijk aangrijpende uitbeel ding van de rol gegeven. Geen won der. dat hij nu en dan stormachtig ■werd toegejuicht. Naast hom was het voornamelijk de baryton Mazzoleni, die het succès van den avond droeg. Prachtig zong hij den .proloog en ge heel zijn wedergave der Tonio-rol was een bewonderenswaardig mees terstuk. Een voortreffelijke Nedda gaf Signora Rago. Alleen het Vogellied in het begin der lsle acte slaagde niet erg. maar verder heeft zij in elk op zicht voldaan. Over de koristen valt niet te pochen die zongen er ruogal eens wat ruw op los. maar op het stuk van levendig deelnemen in de han deling hadden zij toch hun ver dienste. Kapelmeester Rinaido Giovanelli deelt altijd en zeer terecht ruim schoots meê in het succès van zijn gezelschap. Ook dezen avond werd hij zeer gevierd, en vóór den aan vang van ..Paljas" overhandigde men j hein onder levendig applaus een •grooten lauwerkrans. Het orkest werkte als gewoonlijk onder zoo vaste en animeerende lei ding met groote toewijding en d/roeg dan ook machtig bij tot hot schitte rends succès van deze op or a-voorstel ling. PHILIP LOOTS. Verduistering. De loopjongen, die mot f 30 van zijn patroon er van door is gegaan, Iheeft. na het geld te Amsterdam te hebben opgemaakt, zich hij de politie il d oor aangegeven. Heden is 'hij onder politlegeleidc laar Haarlem vervoerd. Jubileum. 6 April is de heer A. L. Surendonk, commies le klasse aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., 25 jaar bij de maatschappij in dienst. Zinkdielstal. Proces-verbaal is opgemaakt tegen J. de IC, een 15-jarig los-werkman, die betrapt is toen hij bezig was, een zinken afvoerpijp van de R.-K. Kerk aan de Leidschevaart af te halen. Tevens heeft hij bekend, op 14 dezer «en zinken afvoerpijp to hebben ont vreemd aan dezelfde kerk. Ce Regeeringsgroenten. 't Gaat niet erg meer met do regee ringsgroenten. Dat is eigenlijk al oud nieuws, want in 't begin van de vori ge week werd door meer- dan een groentenboer verkondigd en er klonk bij sommigen victorie'in hun meded eel mg ,,'t Is afgeloopen met de Regeeringsgroenten. Der is niks meer te krijgen!" Mot berusting hebben de huismoe ders het aangehoord. We wisten dus, dat het met de groentenvoorzienïng niet zoo heel voor spoedig niet mieer ging. Hoe we er thans, medio Maart, precies voor staan, werd ons gisteren verteld door den heer A. Nagtzaam, den leider van het Levensm iddelenbureau. Laten we beginnen met mee te dee- len, dat 't een niet zeer opwekkend verhaal was, dat we te hooren kre gen. Doch, hoe onaangenaam 't ook is, de feiten zijn er. Snij- en spersieboonen ln 't vat zijn nog aanwezig in voldoende hoeveel heid en -nog een beetje wortelen. Ni et- meer voorradig zijn: zuurkool, roode kool, gele kool,'rapen, koolrapen, bie ten «en uien. Elke week moet het dis tributiebureau haar bestellingen op geven, maar drie orders loopen al, zonder dat iets van rle bestellingen is uitgevoerd. Er is in 't land niets of bijna niets meer voorradig en een paar maanden zal het nog duren, vóórdat weer ee- nigszins goodkoope groenten voor handen zullen zijn. Het is niet aangenaam, te verne men, dat twee maanden geleden reeds waarschuwende stemmen hebben ge klonken, die de schaarscbto aan groenten van heden voorspelden, als er zoo weinig voor 't bi nnenilandsoh verbruik werd gezorgd. Die raad is in den wind geslagen,- met 't gevolg, dat Nederland thans zonder groenten zit •De oorzaken zijn tweeërlei: Voor eerst was 't percentage, dat voor bin- nenlandsch verbruik beschikbaar moest blijven, ls klein maar daarbij is gekomen, dat de toestand van heden wijst het klaar en duidelijk uit veel van die voor binnenlandsch verbruik bestemde groenten ergens andere dan binnen de Neder! an dsche grenzen verorberd is geworden of zal worden. Controle is er natuurlijk wel ge weest, doch maar al to goed is -hot be kend, dat de smokkelhandel door con trolemaatregelen zach niet laat af schrikken. De N. O. T. heeft dat erva ren en op het punt van den groen ten- handel is 't niet veel beter. 'n Voorbeeld. Nog niet zoo heel lang is het geleden, dat de boodschap bij do distributiebureaux inkwam: Wie groenten betrekt, moet tevens wat koolrapen bestellen, 't Gebeurde zoo en binnen een paar weken waren er geen koolrapen meer te krijgen, of schoon uit het voorsohrift duidelijk gebleken was, dat eir voal te veel kool rapen beschikbaar waren. Maar 't was te voorzien geweest. Nauw wist men van den grooten voor raad, of er ontstond een formeele spe culatie. Lieden', die anders 25 a 50 K.G. noodig hadden, vroegen (en kre gen) nu plotseling vijfhonderd K.G. en voor zoover bekend heeft de binnenla-ndsche consument, daar heel weinig van gezien. Zooveel Ls van invloed geweest op de groentenvoorziening van reges- ringswege Of da organisatie van de contröle wel altijd de beste Ls geweest, die te -bedenken was en of 't wol wen- schedjk was, dat direct belanghebben den lid der distributiebureaux werden gemaakt, zijn twee vragen, die ieder een lang niet bevestigend zal beant woorden. De voorraad wordt kleiner, dus de smokkelarij en het bedrog driester. Dezer dagen is 't voorgeko men, dat terwijl men wekenlang wacht op kool, een Langendijkseh handelaar (die zijn kool ter beschik king had moeten stellen) met een schuit kool voor particulieren ver koop aankwam. Het is dan ook te voorzien, dat de groenten onbetaalbaar duur zullen worden. Het jaargetijde levert geen enkele groente en voor eind Mei be gin Juni is er voor den minderen man aan geen voorjaarsgroente te komen. Dat er een sterke vraag naar vat- gvoenten de eenige nog voorradige Regeeringsgroenten is, behoeft geen beloog. Beperking van den uitvoer zou thans geen zin meer hebben. Voor 't over- groote deel is thans alles 't land uit, dank zij de ellendige handelwijze van sommigen, die onder voorwendsel van in 't klein te koopen, verstuurd heb ben, wat in Nederland had behooren te blijven. Wij zeiden reeds, dat 't verhaal niet erg bemoedigend zou zijn. Dat is 't inderdaad niet. De verwachting, dat het lentezonnetje spoedig veel veldge was zal doen groeien, Ls voorloopig nog een vrome wensch. Tot slot een waarsohuwing. Het ls gebleken, dat er groentenboeren zijn, die ontkennen, dat zij vatgroenten be schikbaar hebben tegen verminderden prijs. Zooals men weet, is iedere groentenboer, die zich in de Jacobij- neatraat heeft aangemeld (en dat zijn er 160) verplicht zoo lang mogelijk re geeringsgroenten te leveren, op aan vraag natuurlijk, zoodat men van den groentenkoopman, die tot voorheen Regeeringsgroenten verkocht, eischen kan, dat hij ook nu Regeeringssnij- en epersïeboonen verkoopt. Do melkvoorziening In Nederland. Van deskundige zijde verneemt het Haagsche Correspondentiebureau, dat de melkvoorziening 6edert eenigen tijd moeilijkheden dreigde op te le veren, - Die moeilijkheden vonden voor het overgroote deel haar oorzaak eener zijds in de hooge voeder- en veeprij- zen, welke medebrengen, dat het be- drijif van zoetboeren buitengewoon veel onkosten en risico oplevert, an derzijds in de omstandigheid dat ten gevolge van de hooge kaasprij-zen, melk dio tot kaas wordt verwerkt, beter productief te maken is dan melk, welke als consumptiemelk wordt verbruikt. Als nevenwerking van deze laatste feitelijke omstandig heden deed zich gelden de jaloezie, waardoor de zoetboeren met schele oogen zagen, dat de kaasboeren zoo veel meer kregen voor hun produet. De hooge krachtvoedorprijzen van het vorige najaar en den afgeloopen winter, die voortdurend gestegen zijn, waren gelijk gezegd een der hoofdoorzaken van de moeilijkheden waarin de melkvoorziening was ge raakt. In den winter zijn weliswaar de melkprijzen verhoogd, maar toch hebben"de melkboeren met dien ver hoogden prijs geen zaken kunnen maken. sommige doelen van het land zijn de eigenlijke zoetboeren, die aan gewezen zijn op het bijvoeren van krnohtvoeder (maïs en lijnkoeken), financieel tn ongunstige conditie ge komen en wanneer zij dus over den aanstaanden zomen den gewonen zo- merprijs kregen-, zouden zij tekort komen. Vandaar dat de Minister van Landbouw, bij circulaires d.d. 9 M.nart j.l., aan de Commissarissen der Ko ningin heeft aangegeven dat de zo- merprijs voor de melk ln 1916 ware stellen op den zomerproduetieprljs van 1914, verhoogd met ten hoogste VA 2 cfent per liter. Want de verhoo ging van VA k 2 cent is niet aan gee o- ven uitsluitend voor den winter 1915- 1916, maar was evenzeer bedoeld voor den zomer van 1916. W-are dit niet bet geval ceweest. d-un had de verbooging over 19151916 niet 1% k 2 cent mnnr hooaw moeten geweest zijn. Nu vindt de boer in- deze verboocing van den zorrverprljs eenige compensatie voor hebreen bij in den winter te wei nig heeft gehad. Maar waar nu de consumptiemelk leverende boer genoodzaakt wordt, consumptiemelk te blijven leveren op den ouden voet en hiertoe befttaat alle reden, omdat hij bet bost is aan gespannen om dergelük werk te doen daar is geen enkele macht in Ne derland in staat om te beletten dat door de hierboven vermelde feitelijke oorzaken of door de genoemde neven- omstandksheid de oorsumntienwlk leverende boer koelen afschaft of niet aanschaft, of ze zoodanig voedert dat zij niet op volte productie zijn. Waar dus do zoethoor gedwongen wordt om consumptiemelk te blijven leveren en dat moet, zal de maat schappij niet inzake de melkvoorzie ning totaal worden ontwricht daar is het van belang dat de kaasmaken- de boei" een- beetje van zijn overdaad aan hem afstaat. De Minister kon in dezen alleen regelend optreden, door de grens voor den uitvoer van kaas te slui ten, met alle gevolgen van dien voor de kaasproducenten en de kaashan delaren. Nu heeft de Kaasvereeni- ging, die dat gevaar van grensslui- ting gaarne zag afgewezen, een re geling getroffen waarbij de kaas bij draagt in de kosten van de productie van consumptiemelk en Hierbij heeft zich aangesloten de VereenigLng van Fabrieken van Melkproducten, dio den uitvoer daarvan ook liever niet belemmerd zag. Wanneer nu de consumptiemelk leverende boer, wiens productiekos ten sinds verleden jaar October on getwijfeld zijn gestegen, krijgt de vroeger berekende stijging, welke was getaxeerd op VA k 2 cent (d. t laatste voor boeren, die op taxe leve ren) en een toeslag van een cent van de kaas en de melkproducten, dan ia zijn bedrijf lil den zomer loonender, en de verkoopprijzen in de 'steden behoeven niet meer dan 2 cent te staan boven de verkoopprijzen in den zomer van 1914. Het denkbeeld dat de hoogeie winst in de zuivelindustrie zou 1:ij- dragen tn de kosten van de melk voorziening is rec-ds verleden jaar October door de zuivelindustrie ge opperd en komt dus geheel uit de in dustrie voort. De Kaasvereeniging en de Vereeuiging van Fabrieken van Melkproducten zullen nu samen een pot vormen, zoodanig berekend, dat daaruit een cent per liter toeslag kan worden gegeven voor de consumptie melk leverende boeren. Het bovenstaande is eene regeling welke kan gelden voor het geiieelo land. Dezer dogen zal onder leiding van minister Posthuma een vergadering plaats hebben van belanghebbenden. Ook een vertegenwoordiger van 't college van B. en W. van Haarlem is daartoe uitgenood igd. TIJDELIJK ONDERWIJZERES. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de sohool voor uitgebreid lager onder wijs tetter A, is benoemd Mej. IL W« J. Krijgsman, Kiekjes uit da Rechtszaal Nu twee jaar goed oppas sen 1 Nu kwamen er waterlanders! 't Was ook wel noodig, dat 't dienst meisje berouw loonde, want zo heeft in haar dienst in 1 loemstede leelijko dingen uitgehaald. De dagvaarding noemde slechts twee feiten: diefstal van 5 gulden uit deu fooienpot en van 40 cent uit een porlomonnaie van een andere gedienstige. Maar 't Openbaar Ministerie vertel de, dat de dagvaarding genadig ge steld was, 't meisjo heeft neg andere dingen uitgehaald die 't daglicht niet kunnen verdragen. T Meisje had lust orn in Den Haag te gaan dienen. Met een mevrouw was ze ia „besprek'. Er zouden in formaties ingewonnen worden. Bang voor minder goede getuigen t slechte geweten! speelde 't meisje hoog spel. Zo onderschepte den brief van do Haagsche dame en. ant woordde zelf, Ze schreef op papier van mevrouw, bedrukt met 't firma- hoofd van mijnheer. De getuigen wa ren natuurlijk schitterend! Maar toch is 't meisje in den llaag niet aange nomen. Dit komt omdat ze c»p schoot niet voldoende heeft opgelet uls er taalles werd gegeven. De brief we melde van taalfoute»), zóó, dat de Haagsche mevrouw dac-ht: „zou die mevrou v in Heemstede zoo schrikke- !iik slecht schrijven". Bij nader on derzoek bleek toen 't bedrog. 't Gold van den fooienpot behoor do aan beklaagde en haar ui ede dienstbode, maar mevrouw had de-n pot in bewaring en beheer. Nu hield 't Openbaar Ministerie oen juridisch betoog om den heeron rochtars voor te praten, dat mevrouw 't geld onder zich had als dcficsito, zij was dus. baikkierl Do rechters konden een glimlach moeilijk van 't ernstige ge laat weren, 't Klonk ook wel heel eigenaardig: mevrouw bankier over den fooiernpot der dienstboden 1 Maar 't meisjo m 't beklaagden bankje glimlachte niet. Haar gezicht klaarde evenwel op. toen t Openbaar Ministerie zijn eisch had laten hooren: een voorwaardelij ke gevangenisstraf vnn oen maand, mot oen proeftijd van twee Jaar. President :dus als je nu twee jaar

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 1