NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. S'e raarnflnp No. 10C60 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 24 MA ABT 1916 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN - «.-a**ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^an regels 75 Cts.iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd J^lÈliyyL. Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"1.50 Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2.my Jr elke regel meer 10 Cts. k contant. CieTUustreerd Zcmdag^bla'd, 'voor Haarlem 1 I 0J7Redactie en Administratie: Groote Houtstraal 53. w de omstreken en franco per post. 0.45 Intercommunaal TelefooDnutnmer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Yennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geabonneerde» wordt gewaarborgd door „The Ooran" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA ZATERDAG 25 MAART.: Cinema Palace: Voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Marlet: Voor stelling. Biosc. Theater, Bartoljorisstraat: Voorstelling. Stadsnieuws Om OnsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel ..Luchtballons in den oorlog", in de ruibriek Om Ons Heon. .WAAGGEBOUW. TENTOONSTELLING TEE'KENÏN- GE-N. Na langdurigen broeitijd is einde lijk de „nieuw ingerichte zaal" van het Waaggebouw voor den dag geko men. De belastingkomimiezen die ja ren aaneen ter plaatse hebben geresi deerd zuilen de localiteit echter moei lijk terugkennen, zoo is daar alles ge wijzigd Eenerzijds heeft Openbare Werken uit- en inwendig krachtdadig gerestaureerd, anderzijds heeft het TeekencoHege Kunst zij ons Doel zich ingespannen om de.zaal behoorlijk aun te kleeden en tot bepaalde attrac tie voor zijn leden te maken. Het is toch altijd het ideaal eener fcimstvereeniging een ,,ei\gen" ge bouw te hebben en dat heeft dan ein delijk, na bijkans een eeuw, het Tee kencollege in het Waaggebouw ver kregen de brandspui tru i m te bene den toch mag best worden uitge schakeld. Gisterenavond namen we een kijkje tn de zeer meevallende ruimte der nieuwe lokaliteit, die een 60 M2 op pervlakte heeft. Het zag er gezellig uit en wij wensohen het gezelschap geluk met den grooten aanwinst. Op de zaal e. z. v. komen wij bij gelegenheid nader terug, wanneer we haar ook eens overdag hebben be keken. Tot en met 26 Maart is etr tihans een- ten toon stelling van merkwaardige teekeningen gearrangeerd, aquarel'en van bloemen en vruchten, waarbij vooral veel specimina der Oost-Indi- eche Flora. Deze allen werden ver vaardigd door Mevrouw Sta pertKo ning. een dame van Haarlemeohe af komst, die ook Feral id van Kunst zij ons Doel is geweest. Met een kleine inleiding opende haar dochter. Mevrouw TI neerSla- pert, de expositie waarbij zij de le vensgeschiedenis barer moeder en het ontstaan der teekenïneen toelichtte. Dochter van den Haarlemschen insti- tuteur Koning, toonde het me's e reeds vroeg bijzondere teekenvaardig heid en liefde voor bloemen. Onder- riciit door mej. Knip en gesteund door den schilder Karaten, ontwikkel de zich dit teekentalent dat in den loop der jaren verschillende onder scheidingen mocht verwerven.. Men moet de tentoongestelde bloem werken natuurlijk bezien in het cadre van den tijd waarin ze ontstonden, d. i. omstreeks de helft der vorige eeuw. Voor den smaak van heden is. bij alle teekenvenrdienste, de voordracht wat te prenterig en te peuterig bij zonder geschikt als illustraties voor bloernfirma's (voor wie de dame dan ook vaak werk leverde). Tntusschen de minnaars en minna ressen van het minitieuse en anecdo- tische (als dit kan gezegd bij deze bloem voorstellingen) zullen zich ten zeerste kunnen vore-asten aan deze teekeningen vol liefde ontstaan. Voor ons was 't aantrekkelijkste ge legen in een album, ter tafel aanwe zig. waarin de 16(jarige Elisabeth Koning zeer geestige, figurale en fijne knipteekeningen heeft geplakt. Uiterst naief werk, vol actie en door zijn decoratieve eigen9cha,ppen van modern aspect. En als 't waar is dat de crinoline op komst ia dan zijn de costuums der plaatjes ook „üp t.o date" in hun snit van 1830. Bezoekers die niet weten waar de ingang der tentoonstelling is, gelieve te letten op het leelijke letlerbnrd. zoo ontsierend aan het Waaggebouw op gehangen. Na het openen der zrware deur is het aanbevelenswaardig van de oogensohijnlijk bonte trapkieuren niet te zeer te schrikken. G. KERKHOFF. VERDUISTERING. C, 1L V., boterhandelnar, wonende Kruisweg alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat N, S, een gewe zen 'onpkneeht het geld, dat hij inder tijd hij klanten had opgehaald tot een bedrag van f 26, tot nog toe niet heeft afgedragen. REGEERINGGGROENTEN. Een adjunct-inspecteur van politie vroeg A. 1., groentenhandelaar, wo nende Kennemerstraat alhier, om Regeeringsuien, die I. verklaarde, niet in huis te hebben, ofschoon de politie man zag, dal die groentenverkooper uien in voorraad had. Eerst toen hij zich als politieman bekend maakte, tapte de koopman uit een ander vaatje en verkocht gewillig van de voorradige Regeeringsuien. Het Levensmiddeleinbureau is met het gebeurde in kennis gesteld. IBSEN-CURSUS DR. GUNNING. Verleden Maandagmiddag hield Dr. J. H. Gunning J.Hz. zijn vóóriaatstep cursus over lbsen, en behandelde toen 't aangrijpende drama „Spoken". Op 3 April denkt hij nog „Een vijand des volks" te verklaren, en d.an is de eer ste helft diezar l'bsen-serie afgeloopen. liet verwondert ons niet dat de be langstelling in deze voordrachten tot aan het einde toe onverminderd die zelfde gebleven is, zoodat weer of geen weer, de vriendelijke, ruime zaal van „Zang em Vriendschap" tel ken reizo geheel en al gevuld was met een aandachtig gehoor, dat me nigmaal door eein spontaan applaus den spreker voor zijn voordrachten beloonde. Achtereenvolgens werden deze onderwerpen behandeld: Het standpunt van den spreker te genover het Tooneel; De geschiedenis van het moderne drama; Ibsen's le vensloop; De vroegste stukken uit de Bergen'sche periode; De krijgers op Helgoland; De komedie der liefde; Kroonpretendenten; Brand; Peer Gynt; Steunpilaren der Maatschap pij; Een poppentehuis; Spoken; Een vijand des volks. Gewoonlijk werd één drama tn één middag behandeld, alleen aan Peer Gynt. werden drie samenkomsten gewijd. Dr. GimniDg gaf steeds een 1 uitvoerig overzicht van het geheele I drama las er telkens de meest kon- I merkende gedeelten uit voor, om dan met zijn eigen gedachten en opmer- kingen de samenkomst, die gewoon- 1 üjk vijf kwartier duurde, te besluiten, j Vaak gingen zijn hoorders onder den diepen indruk van deze machtige kunstwerken uiteen, en het mag wel zeker heeten dat spreker ook in den volgenden cursus, voor de latere dra- ma's, die dan alle afzonderlijk op deze zelfde wijze behandeld zullen worden, op dezelfde, zoo niet op nóg grootere belangstelling zal kunimen rekenen. Eén vraag wordt gedaan: zou hot niet mogelijk zijn dat spreken- in het komende najaar deze zelfde serie óók nog eens op een avonduur behandel de? In Amsterdam is, naar wij verne- men, reeds het plan gevormd Dr. Gunning tol zulk een avond-cursus j over lbsen uit te noodigen. Wij zijn overtuigd dat bok in Haarlem vele mannen, die s middags bezet zijn, de kennismaking en bestudeering van den grootsten dramaturg onzer eeuw op hoogen prijs zullen stellen. Het komt waarschijnlijk niet voor de tweede maal voor dat iemand, die de> ganschen lbsen op zulk eerno breede wijze en met zooveel liefde bestu deerd heeft als Dr. Gunning deed. alle belangstellenden in staat zai stellen van de vruchten zijns arbeids te genieten. KIEZERSLIJST. Op de door Burgemeester en Wet houders den 22en Maart j.l. vastge stelde kiezerslijst komen voot 11781 I personen, al-zoo 416 personen meer dan het vorige j-aar. Afgevoendi werden 620 kiPzars en oip de lijst werden gebracht 1042 nieuwe kiezers. Examens. Voor 't examen nuttige handwer ken zijn te 's-Gra ven-ha ge geslaagd de dames J. M. Blom te Haarlem en A. W. v. d. Plas, te Heemstede. Koperdiefstal. J. M., aannemer, wonende Tempe lierstraat. alhier, heeft aangifte go- daan, dat van de deur vaneen hem toébehoorend leegstaand perceel een koperen raamwerk is ontvreemd. De recherche zoekt den dief. JUBILEUM. 13 April zal de heer A. Mastenbroek, machinist aan het station der H. IJ. S, M. 25 jaar bij de Maatschappij im dienst zijn. Uit de Omstreken Spaarndam. Aanbestedi ng. B. en W. vam Spaarndam hebben aanbesteed: het verrichten van eenig grondwerk, het metselen van een zinkput met afvoer en het bouwen vam een houten schuurtje met eenig hekwerk ten zuiden van de Riijksweld- wachterswoning. Laagste vam de 6 inschrijvers was J. Rol Czm., te Uitgeest, voor f 649.50. Haarlemmermeer. Aanbesteding. Donderdag werd door heb bestuur van den IHaarlemmermeerpolder pu bliek aanbesteed h.et verdiepen van de Hoofdvaart van de Lynden naar HoofddorD. alsmede van bet Genie- kanaal. Er werden 10 insöliriivl.ngsbiljefcten ingeleverd. Hoogste imsohriiiver de firma Saras en Scholten te Oude Wetering, voor 1 75 200, terwijl laag ste inschrijver was de firma ICrikke em Dikkrboom, te Oudehaske (Fr.), voor 59.200. De gunning is aangehouden. Heomatsda. DE TRAM. We ontvangen thans de concessie voorwaarden voor de tram Haarlem- Heemstede. zooals dia door B. en W. worden voorgesteld. Eenige dagen geleden konden we daaruit reeds de voornaamste bijzonderheden treat duur, tarieven dienstregeling en stopplaatsen meedeelen. Nu orutleenen we er nog het vol gende aan De concessie vervalt o. m., indien de tram niet in exploitatie is ge bracht vóór 1 Januari 1918, behalve wanneer verlenging van dezen ter- rniin door den Raad wordt gegeven, als de voor den aanleg benoodigde wegbreedte nog niet beschikbaar is. De Maatschappij heeft de bevoegd heid. can bij enkele doorgaande trei nen stoomtraotie te gebruiken. De concessionaris moet een waar borgsom van minstens f 1000 storten. De tram moet in exploitatie ge bracht ziin uiterlijk 12 maanden na goedkeuring der plannen, behoudens de gemelde bepaling «mitreruti de wee-breedte. Do teekeningen moeten binnen drie maanden ziin ingezonden. Het ondenhoud van de trambaan en een strook van 50 c.M. aan weers zijden is voor rekening vam de N. Z. H. T. Bii de reeds vermelde tarieven van 7Mi cent (enkele rit) en tien cent (dubbele rit) moet nog vermeld wor den, dat voor kinderen, jonger dan 4 jaar, die, indien gebrek aan ruimte dit vereischt, op den 6ohoot worden gehouden, geen vracht behoeft be taald te worden. Er worden ten hoogste 10 vrije dienstkaarten voor de gemeente ambtenaren verstrekt. Politiiebeamb- ten in uniform hebben vrii vervoer op de voorbalcons. B. en W. stellen voor, hiermede als afgedaan te verklaren de vroegers aanvragen om concessie van de bee- ren P. Kuiper (1908. lijn Schouwtjes laan—Wilhelminaplein), R. A. M. Grippeling (1908, Stationsplein Blauw bruggetjeEmauslaanHout plein), en om op het adres van de bewoners der parken, om de tram niet door de narken te doen loopen, afwijzend te beschikken. We brengen nog eens in herinne ring. dat de tram on de Dreef af zal huigen bii de kruising met de E. N. E. T.-lijn, dan loopt naar den Kleinen Houtweg, vandaar door de H1 ldebrandlaan. Haarlemmerhout park, Zuiderhoutpark. Vijverlaan, Middenlaan, Bronsteéweg, Binnen weg. Raadhuisstraat. Raadshnisplein en Camplaan tot de Wippervaart. Binnenland DE ZEEVAART. De Vereeniging van gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij en de PROVINCIALE GRIFFIE. Tot adjunct-commies 1ste klasse ter provinciale griffie van Noord- I-lolland Is he.nopmd de heer A. Bos- ma. adiunct-commies ter provinciale griffie van Friesland te Leeuwarden. i fZie vervolg Stadsnieuws on j tg. 2). Bond van machinisten tor koopvaar dij hebben besloten, de gezagvoer ders. stuurlieden en machinisten, die varen op schepen voor de Oostkust van Engeland en naar het Noorden bestemd ziin. vrii te laten om te gaan 'varen. Omtrent de conferentie van den Bond van gezagvoerders en stuur lieden ter koopvaardij en den Bond van machinisten met leden der geering. verneemt men nog, dat daarbii ook tegenwoordig was kani- tein Teensma. gezagvoerder van de „Katwiik". die destijds geforpedi werd. Deze deskundige gaf een uit eenzetting van de gevaren, die er thans in de Noordzee ziin. Zoowel door den Minister van Marine, als door de gezagvoerders werden maat regelen ter beveiliging van de scheepvaart besproken. Er moeten op dit gebied reeds proefnemingen ge daan worden. Donderdagavond vergaderde de Nederlandsehe Zeeliedenvereeniging .Volharding" met de gemonsterde bemanning van de stoomschepen Noord wijk", „Winterswijk", „Rijs wijk", „Jilden", „Themisto'-' en „La- renberg". in verband met het feit, dat verschillende Schepen zonder let sel het Kanaal op de thuisreis zijn doorgekomen, besloten de zeelieden in meerderheid zich bereid te verkla- den nacht van Vrijdag op Za- terdag op deze schepen in convooi en met begedeiding van een zeesleepboot vertrekken. Enkele schopelmgen zullen afmonstering verzoeken. De ..Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij" en de ..Bond van Machinisten ter Koop vaardij" hielden Donderdagavond te Rotterdam een geoombinoeilde ver gadering. Na breedvoerige besprekingen werd met 222 stemmen voor en 4 stemmen teaen besloten Diet te gaan varen, alvorens de door de Regeering aan gekondigde veiligheidsmaatregelen ziin genomen en een regeling is ge troffen. die een betere uitkeering •biedt aan nngelaten betrekkingen in gevolge de Zeeoorlogsorngavallenwet. Een Densioen van f 360 's jaars voor woduwen van gezagvoerders, stuur lieden en machinisten, die door het oorlogsgevaar hun leven verloren, werd veell ie laag geacht Met verwondering nam de vengade- riwr kennis van een bericht Sn enkele bladen, als zou door de besturen der betrokken vereenigingen reeds be sloten ziin. dat enkele schepen kon den" vertrekken. Het Haagsche Correspondentie- bureau meent te weten, dat de Don derdag gehouden gewone minister raad zioli grondig bezig gehouden heeft met de auaestïe der onveiligheid ter zee in verband ook met de ver schillende conferenties, die in de laatste dagen gevoerd zijn tusschen leden onzer Regeering en de direct belanghebbenden bij de zeevaart. Er ziin eenice besluiten genomen, om trent welker aard nog geen mededee- lingen konden worden verstrekt De „N. R. Ct" meidt: De gemonsterde bemanningen van de te Rotterdam liggende stoomsche pen ..Otis Tarda" en „Caledonia" zijn Donderdagmorgen aan boord van die stoomschepen gegaan, om te varen. Daartoe was besloten, indien de schenen bij dag vertrokken en elkander convoyeerden on de reis paar de Oostkust "van Engeland, waarheen zii bestemd ziin. Toen zij op den vastgesteld en tijd aan boord verschenen, waren de offi cieren van die stoomschepen niet aanwezig, zoodat er van een vertrek niets gekomen ia De „Prins der Nederlanden", mail- sdbip van de Maatschappij „Neder land". die 21 dezer van Batavia to Falmouth is aangekomen en in de haven on orders lag te wadhtem, zal om den Noord (Schotland) varen. De „Tambora", van de „Rotter- damsche Lloyd", eveneens te Fal mouth liggende, zal haar vergezel len. De sdhepen zullen uit Falmouth vertrekken, zoodra zii door de Brlt- sche autoriteiten worden vriigelaten. Va- hieruit wordt" de sleepboot „Roode Zee" den schepen tegemoet gezonden naar de Noorsche kust, waar de beide mailbooten op aan houden, als zii Schotland zijn omge varen. om dan den koers naar de Hollandsche wateren te vervolgen. Mon seint uit Vlissingen Do mailboot „Prins Hendrik" is Donderdag op tijd binnengekomen met 78 passagiers, onder wie de Bel gische minister Poullet. Er waren 458 zakken mail aan boord, voorna melijk Spaansche en Zuid-Ameri- kaansche. De schipbreukelingen van de „Palembang" in Rotterdam. Men meldt uit Rottendam aan het „Hbld." Donderdagavond half negen onge veer la« de „Rotterdam" voor den wal, aanbrengende de schipbreuke lingen van dc „Palembang". Na de mededeelingen, die reeds in Engeland ziin gedaan, kwam bet or hoofdzakelijk op aan, preciese gege vens te ontvangen van de oorzaak der ramp. Uiteraard kon daarom trent de gezagvoerder de meest be trouwbare mededeelingen doen. In derdaad gelukte het ook aan de tal- riike interviewers, hem even te zien j te krijgen. Met groote beslistheid verklaarde hii evenwel geen vraag- I gesorek te zullen toestaan. Ziin on- j dergeschikten had hij gelijkluidende 1 instructies verstrekt. Eerst voor den Raad voor de Scheepvaart zullen zij zeggen wat ze te zeggen hebben. Het zou niet moeilijk geweest zijn, om thans nog het mindere personeel uit te vragen. Maar waar. dit gelijk zou hebben gestaan met een poging, de mannen over te halen tot hande lingen in striid. met de gegeven be velen. besloten de aanwezige journa listen daarvan af te zien. De „Tubanti a". De vraag is gerezen, of het torpe- deeren van de „Tubantia" voor den Raad voor de Scheepvaart behandeld zal worden. De kapitein en eenige opvarenden van de „Tubantia" zijn door den inspecteur voor de scheep vaart te Amsterdam reeds gehoord. Na dit vo-orloopig onderzoek zal nog door een commissie uit den Raad moeten uitgemaakt worden, of het zinken in openbare zitting door den Raad voor de Scheepvaart zal wor den behandeld. Verschillende andere toroedeeringen ziin niet naar de openbare zitting verwezen. EEN MOORD. De firma liosnak te Amsterdam, die een handel in groenten drijft op de Nieuwe Heerengracht 151, kreeg zoo meldt de „N. R. Ct." Don derdagmiddag bezoek van een 30- jarigèn Spanjaard, J. G. P., die wel eens meer mot de firma zaken deed. De Spanjaard werd ontvangen o» het privé-kantoor van de firmanten, waar de heeren De Vries en Bosnak zich bevonden. Het gesprek lieip over geldzaken. De Spanjaard had gqld te vorderen en vroeg het bedrag op. Hij scheen echter meer te vragen dan hem toekwam en de heer De Vries toonde zich niet bereid, het te hooge bedrag af te geven. De Spanjaard werd toornig en dreigde, als hij bet geld niet kreeg, den heer De Vries te zullen doodsteken. Bijna onmiddellijk na de uiting van dit dreigement stoof hij op den heer De Vries af en stak dezen een grooten dolk dwars door het hart De heer Bosnak. dlo acihter een bureau-ministre zat. had niet snel genoeg ziin compagnon te hulp kun nen komen. De dader wierp den doLk weg en rende de straat op. waar hij een paar politieagenten door gebaren te ken nen gaf. hern de handboeien aau te doen. Op het politiebureau aangeko men. gaf hij te kennen, dein heer De Vries te hebben gewond. De commi: saris. de heer Van Asperen, belde de firma Bosnak op en vernam den dood van den heer De Vries. De ge troffene was nog van het bureau naar de gang geloopen. Daar was bij dood ineengestort De Spanjaard,- die eerst enkele dagen geleden met de boot uit Enge land naar Amsterdam is gekomen en afkomstig is uit Murc-ia. verklaarde niet de bedoeling te hebben gehad, den heer De Vries te vennoorden. Hij was alleen maar zeer toornig vveest en had daardoor niet meer ge weten. wat hii deed. De man is gearresteerd. Het lijk en de dolk ziin in beslag genomen. De dolk was te Amsterdam door den Snanjaard gekocht De heer De Vries ib 30 jaar. Het ïiik is naar het Binnengasthuis overgebracht. TEGEN DRANKMISBRUIK, "t „Alg. Handelsblad" meldt In verband met de vele voorkomen de overtredingen togen de krijgs tucht heeft de commandant Van het lste regiment infanterie een schrij ven aan ziin troeüen gericht, waarin het volgende onder de aandacht wordt gebracht Gewezen wordt od het groot aantal militairen dat zich aan sterken drank te buiten gaat, en de gevolgen daar van. De goede naam van hei regi ment wordt daardoor benadeeld en niet minder de naaim van de inwo ners. De regimentscommandant roept in dit schrijven de medewerking van allen. leu einde hen, die niet op eigen beenen kunnen loopen. te nel pen, wordt het volgende bepaald leder soldaat, die na lieden zich schuldig maakt aan misbruik van sterken drank, moet zich voortaan om uur 's avonds melden op een appèl voor zwakkelingen, dat door den commandant der politiewacht worden gehouden. Zondags i bovendien voor hen om 3 uur een buitengewoon appèl. Op die wijze zal tegengegaan worden, dut lang achtereen od een slechten weg zouden kunnen wandelen. Voor per missie od Zondag komen zij natuur- liik niet m aanmorking. Er zaJ voor ieder kunnen aange vraagd worden een of meer maanden inhouding van verlof, want het ver lof wordt gceven voor ontspanning en familiebezoek, niet om gemakke lijk Ie kunnen drinken. Huisvaders, die het geld verdrin ken. dat vrouw en kinderen toekomt. zullen bii de burgemeesters beleend gemaakt worden. DE AMS'TERDAMSCHE RAAD. Do hoor P. W. Sutorius' zal, naar 't Hbld. nader meldt, eerst in 1917. ais hij 80 jaar is, bedanken als raadslid van Amsterdam. BESOHERMING VAN BOSSCHEN. Waar de aandacht van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel or op is gevestigd, dat in den laatsten tijd abnormaal veel hout wordt ge veld, heeft hij, om den omvang van dat verschijnsel te kunnen' nagaan, da Commissarissen der Koningin in de verschillende provinciën uitgonoo- digd, de burgemeeeteis der gemeen ten te verzoeken, zoodra in een ge meente eenigszins belangrijke bos sullen of beplantingen langs wegm, dijken, enz., worden geveld of worden verkooht om te worden geveld, daar van mededeeling te doen aan den Com missaris der Koningin. De Minister wenscht ingelicht te worden omtrent de soort van het hout, den leeftijd, de oppervlakte of het aantal booinen en ten slotte de bestemming (papierfabri cage, luciferfabricage, timmerhout, HET HANDELSONDERWIJS. Het bestuur van de Vereeniging van Directeuren en Leeraren aan 3 jarige Handelsdagscholen, al of niet met voorbereidende klassen, hebben in eon adres aan den minister van binncn- landsche zaken verzocht het handels onderwijs te lichten uit het ontwerp van wet tot regeling van liet vakon derwijs bovengenoemde Handelsdag- scholen te blijven beschouwen als 3- jarige Hoogere Burgerscholen met ge wijzigd leerplan en voor zoover noo- d&g, dit bij de wet op 't middelbaar onderwijs te regelen. SCHOENMAKERS? ATROONSBON'D. Deze bond vergaderde te Gronin gen. De bond telt thans 23 vereenigingen met 650 leden en 19 verspreide leden. Bij de bestuu I's verkiezing werd her kozen de heer F. Hessels, te s-Gra- venhage, en gekozen de heer Lances- ter, te Amsterdam. De volgende jaarvergadering zal te Haarlem worden gehouden. Keclitszaken ARRESTEN. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren in hooaer beroep beves tigd het vrijsprekend vonnis van da rechtbank te Haarlem van 14 Oct. - 1915 ten aanzien van een opzichter van Rijnland en een jachtopziener. ien ten laste was gelegd dat zii als ambtenaren een gift (een gulden) hadden aangenomen van een in de duinen vriiesnd paartje. INGEZONDEN Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rnhriek steil d Redactie zich niet aansprakelijk. OPKOOPERS VAN CACAO. Bij da vele smokkelarij, die er Ln ons land op zoo groote schaal plaats vindt mag nog wel eens de aandacht van overheidswege gevestigd worden op den uitgebreid en knoeihandel in cacao. Dem laatsten tijd zfet men naarlein en omstreken bestormd door Amster- damsche koopmannetjes die de cacao bij de winkeliers tegen een klein ver hoogden prijs komen weghalen. Zelfs wordt de Zondagsrust niet ontzien.- Zoo kon men Zondagavond no? oeniaö kooplieden met volgepropte zakken op den rug, voldaan huiswaarts zien keeren. Zoo gaat het reeds eenige dagen. In weerwil dat een!gen fjlild' geleden In dit bind de winkeliers voor derge lijke opkooperrs werden gewaar schuwd, gebeurt dit thans toch en heb zal elders wel eveneens geschieden. Woensdagmiddag Irof ;k in d -n om trok van het stat'on zelfs een Am- sterdamsdhe koonmtm met een h->rak ker, waaron zioh o m. nog eenige on geopende kisten met Rona-encno, vrm Van Iloiiten te Weesn, hevonden en thans geadresseerd aan Iemand te Amsterdam. Dewe waar moest volgens den ven voerder nou vóór 4 uur birwien zijn, daar dan do waesons voor Duitsch- land werden geladen. Wat helpt nu een uitvoerverbod van cacaobonnen als nlles toch goma- I Ion uitgevoerd wordt. i Straks als hier de nood aan den man komt, hebben wij large pakhui zen of het restie moeten we schreeu wend duur betalen. Genchte Red notie, zou der Rede ring dezei handel bekend zijn. An ders verd'umt hot zoker aanbeveling

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 1