Haarlems Dasblad Alleen op de TWEEDE BLAD Dinsdag28 Haart 1916 Op het Westelijk oorlogsveld. De stafberlehten. De Duitaohe 6taf meldti Maandagochtend hebben do Engel se hen door uitgebreide ontploffingen de Duitsche stellingen bij 9t. Eloi, ten Z. van Yperen, over oen uitgestrekt heid van 100 M. beschadigd en aan de compagnie, die daar* stond, verlie zen toegebracht. In de streek ten N.O. van Vermelles hadden de Duitschers in het mijnge- veebt succeseen. De Duilschere maak ten gevangenen. Meer naar het Zuiden bij La Boi- selle, ten N.O. van Albert, verhinder den de Duitschers zwakke Engelsohe af deelingen door vuur togen hun stel lingen op te trekken. De Engelsoheu hebben in de laatste dagen weer de 6tad Lens beschoten. In de Argonnen en her Maasgebied zijn de vuurgevechten slechts tijdelijk zwakker geworden. De Fransche staf: In Argonne heerschte een mijnan- strijd, die ton gunste van de Fraiv- schen verloopen is, bij ViLle Morte. Een bommongevecht kwam voor In den sector Courte Ghausséa. Ten westen van de Maas was do nacht zeer kalm. Ten oosten van do Maas onafgebroken artilleriestrijd op het front Douaumont—Vaux. In Woèvre vrij hevige beschieting, voornamelijk van de streek van Mou- lainville—Chatïlilons, evenwel geen inf an ter i e-actie. OVER EEN LEGERORDER, 't Wolfflmreau maakt melding van een Fransche legerorder van 16 Maart, waarin wordt afgekeurd, dat in Fran sche voorstellen tot onderscheiding van troepen gesproken wordt, „van den overmachtigen vij and". Er wordt opgemerkt, dat men den vijand oerst telt als hij ter neder ligt, niet nis me» zich in den strijd begeeft. In dit verband wordt dan gewezen op de hardnek kigheid van de Duitschers die zelfs omsingeld nog stand houdien en door vechten en den tegenstander zware verliezen toi,h**»igen. Do Fraasohen moeten nog rdnekkigor zijn, heet het in de order, die tot standhouden tot het uiterste opwekt Oostelijk oorlogsveld. De Duitsche staf bericht Tegen het front dat onder bevel van Hindenburg staat, hebben den Russen Zondag hun aanval met bijzondere heftigheid hernieuwd. Zij trokken b.v. met in liet Oosten tot nog toe onge hoorde troepenmassa's en hoeveelhe den munitie tegen de Duitsche Unies ten N.W. van Jacobstadt op. Zij leden dienovereenkomstige verliezen, der eenig voordeel te behalen. Bij Welikoje Selo, ten Z. van Idzy, hebben vooruitgeschoven Duitsche troepen den Russen in een voorspoe dig gevecht 57 gevangenen afgenomen &n 2 machinegeweren buitgemaakt. Herhaalde pogingen van de Russen tegen stellingen ten N.W. van Po-sta- wy mislukten geheel. Nadat ten Z. van het Naroez-meer herhaaldelijk krachtige aanvallen van gedeelten van het 3de Russisohe legercorps afgeslagen waren, onder namen West-Pruisische regimenten bij Mokzsice een tegenaanval om een waarnemingspost van de artillerie, die bij het terugbuigen van 't Duit- ecne front op 20 Maart verloren ge gaan was, te heroveren. De dappere troepen vervullen hun laak ten volle. Hierbij en bij het afslaan van aanval len van de Russen werden 21 officie ren en 2140 man gevangen genomen. Een aantal machinegeweren zij buit gemaakt. Duitsche vliegers hebben-de stations van Dunaburg en Wileika en de em placementen op de sectie Baranowits- ji—Minsk met bommen bestookt De Russische stal: Het aantal Duitsche vliegtuigen, dat over liet front van de Dwina vliegt neemt toe. Op Dunaburg wierpen zij 20 bom ai on. In de streek ten noordwesten van Postawy maakten de Russische troe pen zich, na een verwoed gevecht, meester van twee linies loopgraven i waar zij 20 bommen tieten vallen. Un-f van de Duitschers. ge veer 20 burgers, grootendoels Grie- Een aanval der Russische troepen j ken, werden getroffen. De matcr'eele in de streek tusschen het Narotsch- en 1 schade heeft niet veel te beteekenen. het Wischnewskojemeer stuitte hardnekkigen tegenstand. De Duitschers wierpen bommen op het station van Stolbzy en Kaidano- wo ten zuidwesten van Minsk. Aan de rest van het front ontwikke len zich gevechten. Uit Petersburg wordt aan de „Tele graaf' geseind De operatics aan het Russische front 'hebben den nauwgezetten ar beid der Duitschers. die teu doel had het terrein te versterken en de onge makken van den diooi te voorkomen, zoo goed als geheel waardeloos ge maakt. Wegens liet oprukken der Russen moesten de Duitsohere op verscheidene punten hun loopgraven der eerste linie verlaten. De tegenaanvallen der Duitschers, ondernomen om den Russischen op- marsch te stuiten, hebben sleohts de eevechtliniö verlengd, wat niet voor de R-ussen. maar wel voor de Duit- sdhers gevaarlijk is. De „Times" verneemt uit Peters burg De handnekkigo gevechten, klaar blijkelijk veroorzaakt door den druk die door de Russische troepen wordt uitgeoefend, duren over het ge/heelo front voort van de golf von Riga tot Polesië. Do grootste bedrijvigheid hoerscht in de streken van Jacobstadt. Dwinsk. Widsi en de sectoren van Glubocke en den Swienlsiuni-spoor- tveg. De Russen slaagden er in, ster ke stellingen te nemen bij Jepuku en alle tegen-aanvallen af te slaan. Zuidelijk oorlogsveld. De Oostenrijkscho staf deelt mede: Zondag Is op verschillende punten van het front hevig gestreden. Aan het bruggenhoofd van Görz verover den de Oosten rijksche troepen een go- fa eete Italiaansche stelling voor het noordelijk gedeelte van de Podgora- lioogte. Daarbij werden 525 Italianen, waaronder drie officieren, krijgsge vangen gemaakt In den Plöckensector deden de Ita lianen, nadat zij versterkingen had den aangevoerd, vergeefs moeite om de op hen veroverde loopgraven te herwinnen. De gevechten nomen toe in omvang an duurden den geheel en nacht voort Om Salonikl. De Reuter-correspondent te Saloniki eeint onder dagteekening van 25 De aanvallers werden hevig bescho ten. Zjj hadden echter het nog zwak ke daglicht In hun voordeel. Boven de stad werd dan ook,voor zoover men kon nagaan, geen enkele machine geraakt Toen zij echter over de linies terugvlogen werden er twee naar be neden geschoten. Ter Zee. DE „SUSSEX". Uit Londen wordt aan de N. R. Ct geseind: Men gelooft, dat de psycholoog Baldwin, een van Ameriku's groote geleerden, onder de dooden van de Sussex is. Er zijn te Dover 72 overle venden aan Lajid gebracht en 250 te Boulogne. Er zijn nog onge veer 100 meu6chen niet te recht Onder do namen van dege nen, die te Dover geland zijn, klinken de volgende Nederlandsch: Hol lander, Gosla en L en A. Stevens. G. H. Julius, van wton nadrukkelijk ge zegd wordt, dat hij een Nederlander ia, is veilig te Parijs. Verscheidene Amerikanen bevesti gen, dat zij de bellenbaan van een torpedo hebbon gezien. Een Airi&ri- kannsche journalist van de Sun is onder de overlevenden. Hij zegt dat het moeilijk zou zijn, de verontwaar diging, welke aan boord onder de Amerikanen gelucht werd, te overdrij ven. Het feit dat liet schip volstrekt ongewapend was en zelfs geen kanon voor seinen aan boord had. dat het geen munitie geladen had en er onder de lading niets was, dat den troepen van de geallieerden van dienst had kuinnen zijn on verder de omstandig heid, dat men wist, dat het een boot was waarvan vrouwen en kinderen die den overtocht over het Kanaal moesten doen, onvermijdelijk gebruik moestan maken, maakt dat er voor de handelwijze van hen, die haar troffen, geen verontschuldiging is aan te voe ren. De Amerikanen, dóe daa. menschen met bleek gezicht, de hui verende vrouwen in de lange uren van angst eri gevaar zagen 6taao, io er schepen tot i-odding opdaagden, en dio luisterden naur het huilen van kleine kinderen, die in sommige ge vallen, daar hun moeders liet leven "verloren hadden, door vreemdelingen vergeefs tegen do snerpende koude beschut werden, waren zeer veront waardiging. De dienst tusschen Folkestone en Dieppe is tijdelijk gestaakt Volgens een telegram uit Washing ton aan de „Times", aogt de Araeri- Maart„Sedert den opmarsch der kaansche pers, dat de torpedeering Franschen in de vorige week en de van de „Englishman" en de ,Sus- 'bezetting der dorpen in de grenszOne, sex", waarxlvxir zeer waanschijiniijk komen voortdurend «schermutselingen j Amerikanen om liet leven zijn geko- en onsamenhangend schieLen bene-men, het land opnieuw in zeer se vens vermeerderde lucht-acliviteit aan spannen verhouding met Duitschland beide zijden voor. brengt. De houding, door Washington i De Franschen hebben de stellingen1 aan te nemen, is nog niet vastgesteld. aan beide zijden van de Wardar. waar President Wilson wacht waar de vlakte van Gevghell eindigt, krach- 6Chijnlijk op nadere inlichtingen. Ia, tig bezet zijn brief aan het Senaatslid Stone D© stad Gevgheli en het station wer- echter, zegt hij. dat er gehandeld zou den hevig beschoten, infanterie-actie worden, als er Amerikanen gedood heeft echter nog niet plaats gehad, zijn. behalve toen de Duitschers uit Maohi- De „Matln" zegt, dat do rogieering dor Vareenógde Staten haar verte genwoordigers last gaf een nauwkeu rig onderzoek naar het gebeurde in t» stellen. De Amerikaansdhe ambassade te Lon den deelt mede, dat alle Amerikanen, die zich op de Sussex bevonden, ge red zijn. E enigen zij,n gewond. kowo werden verdreven. De waren slechts gering. Duitschers zoowel als Bulgaren heb ben thans de dorpen ten oosten en ten westen van de Fransche voorgescho- ven posten bezet. Donderdag werd een Fransche ae roplane, die zoer laag over het Doi- ran-meer vloog, door een schot go- troffen. Do machine viel in het meer en de bestuurder en de waarnemer verdronken." Nader seint Reuter nog uit Salo niki Alle Duitsche en Bulgaarsche afdee^ 1 ln gen, die opgerukt waren tot o«p Grieksch gebied, zijn door de Frap pe he troepen over de grens terugge dreven. i In een groot Bulgaarach munitie depot bij Middine ontstond een ont ploffing, welke 180 slachtoffers maak te, onder wie 30 dooden. Havas seint uit Athene; De bladen bevatten berichten om trent het optreden van Bulgaren aan de Grieksche grens. Zij ontzien zach niet meer die grens tie overschrijden, hun invallen nemen integendeel met DE ENGLISHMAN. Reuter seint uit Londen: Bij den on dergang van de Englishman kwamen 10 personen om het leven. NOG ANDERE SCHEPEN GE ZONKEN. Lloyds meldt: De Fransche stoom boot „Ilebe" is gezonken. Van bemanning van achttien koppen zijn er tien aan wal gebracht, men ver moedt, dat de overigen zijn opgeno men door een BrRsche stoomboot, die In zuidelijke richting voer. De Britscho stoomboot" „Anno' gezonken. De bemanning van zes oftl- j hun invallen neinan integendeel met eieren en 17 man Ls aan wal gebracht. dan dag toe. Alle levensmiddelen en I brandstoffen, die zij vinden, worden door hen in beslag genomen of ge roofd. Dit optreden heeft te Athene ernstige ontstemming gewekt. EEN LUCHTAANVAL OP SALONIKL Reuter seint uit Saloniki: Zes Duit- sche aeroplanes hebben Maandag- IIet Britscho vischtranaportschip ..Khartoum" van Hull Is gezonken. Twee overlevenden zijn opgepikt Men vreest dat de rest van de beman ning negen koppen verdronken is. DE MINNEAPOLIS, Er zijn nog geen nadere bïjzonder- j ochtend by het aanbreken van den heden ontvangen over het zinken van dag een aanval gedaan op Salonikl, de stoomboot Minneapolis. Dg berichten over 't aantal slacht offers loopt zeer uiteen. Het eerste be richt meldde dat alle opvarenden ver mist waren, maar latere berich ten gewagen van het omkomen van 11 opvarenden. (Het s.s. Minneapolis, gebouwd in 1900, behoorde aan de Atlantic Trans port Co. Ltd., te Belfast) T GEVECHT OP DE NOORDZEE De Telegraaf-corr«sponden t te Lon den seint Volgons nadere berichten koesterde de Engelschc hulpkruiser „Alcanta ra" al dadelijk wantrouwen jegens de „Greif", die de Noorsche vlag op haar romp geschilderd had en zoo doende dicht kon naderen. Plotseling, juist toon de ,-Aloanta-; ra" seinde, dal zij een sloep zou strij ken om het schip te onderzoeken liet de „Greif haar looze verschansin gen omklappen, waardoor haar ka nonnen zichtbaar werden, die onmid dellijk "t vuur op de „Alcantara" open. den. Maar deze antwoordde spoedig, en raakte de Greif zoo nauwkeurig, dat de dekken van de Duitschers er al heel gauw uitzagen als een hoop oud roest. De Alcantara" was tot dusverre aan de slecht perichte schoten van de Duitschers ontkomen, totdat een daar van het roer verbrijzelde, zoodat de Engelscbman stuurloos moest rond drijven. En toen zond de „Greif", juist voor zij onder de golven zou verdwij nen. een torpedo af. die de „Alcan tara" trof. Met een laatste sohot zond de Engelsehman. voor hij zelf onder ging, waaro pao „Greif naar den kelder. Uli Dultsohland. DUITSCHLAND DN T VREDES VRAAGSTUK. 't Algemeen Handelsblad schrijft: De beteeken Is van de scheuring, thans in de Duitsche sociaal-democra tische gelederen ontstaan, is op het oogenblik een geheel andere, dan een van partij-politiek. Die beteekenis is deze, dat er m het biedt van het Duitsche volk een scheur is gekomen en in dit volk .dat in Au gustus 1914 een machtige phalanx vormde en met volmaakte eensgezind heid den strijd aanvaardde, thans na het lijden en de ellende van bi.ina twintig maanden oorlog het besef be gint levendig te worden, dat alleen door een spoedigo vredessluiting de algoheele uitputting en de dreigende ondergang is te voorkomen. Zoolang het nog scheen of de militaire suc cessen der machtig» Duitsche legers In Oost en West tot oen Duitsche over winning konden leiden, werd er gezwe gen, met een hoogst enkele uitzonde ring. werd alleen de z-wakko stem ge hoord van een enkelen op zich zelf e taanden protes tee renden anti-oor logsman. Dat nu echttr. een geheele groep reedis zich op het standpunt stelt van de noodzakelijkheid van den vre de, omdat, gelijk Haase het ronduit zeide „ons leger toch den vijand niet zoo kan verslaan, dat deze tot toege ven wordt gedwongen", bewijst dat in breede lagen van het Duitsche volk, het besef is levendig geworden, dat van eon overwinning geen sprako meer kan zijn, en men dus nu het ver standigst doet den tegenstander de hand der verzoening te reiken. Na tuurlijk was het niet te verwachten dat dit dadelijk algemeen wordt inge zien; na de geweldige inspanning, na de reusachtige offers aan goed en bloed, die gebracht zijn voor het va derland, valt het zwaar te erkennen, dat deze voor niets zouden zijn go- bracht en men ten slotte den vijand onderhandelingen zou moeten vragen, in stede van hem, gelijk eteeds werd voorspeld, den verlangden vrede te dicteeren. Maar het is wellioht juist het in stinctief begrijpen, dat de weinigen gelijk hebben, die nu, steunend op het ontwakend besef in de volksmassa's, openlijk durven, te erkennen, dat van do in den beginne niet betwijfelde ze- go, geen sprake meer kan zijn dat zoo de h3Ttstochten in den Rijksdag ontketende. lntusschen hoezeer men naar onz© raeouing in de scheuring onder de Duitsche sociaal-democratie een ma nifestatie moet zien van de groeiende vredesbegeerte van het Duitsche volk, men raag aan deze vredes begeerte toch ook nog weer geen overmatig be lang hechten. Do vredesbeweging on der het Duitsche volk is alleen dan van waarde, indien ze weerklank zou vinden bij den tegenstander, d. w. z. indien men ook bij dezen bereid zou zijn af te zien van het streven naar een verpletterende overwinning. De bewoging immera. als welker woordvoerders nu de afgescheiden so- ciaai-demooraten in Duitschland op treden, bedoelt door eon opgeven van elke agressieve bedoeling den vrede mogelijk te maken. Indien mocht blijken dat de tegenstanders van hun zijde agressie blijven bedoelen, zal ongetwijfeld de eensgezindheid vau het Duitsche volk worden hersteld, weiko ontberingen en offers dan ook nog zullen moeten worden gedragen. En het zal dus vooral van de eischen der Entente afhangen, in hoeverre de vrèdesbeweging in Duitschland zich verder zal ontwikkolen. Allerlei. HET ANTWOORD VAN KARDI NAAL MERC1ER. Men schrijft uit Zürlch aan do „N. R. CL" Het in Lyon versohijnende blad „La Nouvalliste" weet iets mede te doelen over het antwoord, dat kardinaal Mer rier gezonden hoeft aan Von Biasing. De kardinaal beduidt den Duitsolien gouverneur, dat hij met het schrijven van zijn Vasten-briof voldaan heeft aan zijn hoogste verplichtingen tegen over zijn geioovigen, en dat hij daar bij gedekt i6 door een onaantastbaar recht, n.L het recht van den kerkelij- ken primaat. Even onaantastbaar is zijn overtuiging van bisschop en bur ger, in den gewraakten Vasteo-brief uitgesproken, dat het optreden van Duitschland tegenover België een on recht is. Ten slotte legt de kardinaal er nogmaals nadruk op, dat de hou ding van het Belgische volk voor en na den inval der Duitsche troepen steeds edel en waardig is geweest DE CONFERENTIE DER GEAL LIEERDEN. Reuter seint uit Parijs: De eerste zitting van de conferentie der gealli eerden is Maandagmorgen gehouden op het ministerie van buitenlandsche zaken. Een talrijke menigte juichte de gedelegeerden bij hun aankomst toe. De besprekingen zijn geheim; men verneemt echter, dat de gedelegeer den maatregelen hebben overwogen, noodig voor d einlelljke overwinning. De Engelsche premier Asquith zal deelnemen aan de economische oorv ferantie van de geallieerden die de volgende week In Rome gehouden zal worden. MEXICO. Reuter seint uit Washington Generaal Pershing deelt'meile, dat Villa bij Mamiginpa aan de Mexi- caansche troepen ontsnapt is en thans naar de bergen trekt.- door twee Amerikaansche cavalerie-afdee- Itngen achtervolgd. Pers-Overzicht EEN DERDE VREDESCONFEREN TIE? Mr. 3. van Houten schrijft in zijn jongs ten Staatkundigen Brief, dat hij tot voor kort gemeend heeft, <feut de Amerikaansche Rogcermg, evenals zij, toen in den oorlog, tusschen Rus land eu Japan op het slagveld geen beslissend resultaat in uitzicht kwam, parljjen toa overlog bijeenbracht, zulks zou trachten te doen in den hul digen oorlog. De laatste berichten omtrent de stemming in Amerika doen echter betwijfelen of zij het wel kan, ook indien het geschikte oogenblik ge komen zou zijn. Immera blijken sterke elementen van de Ameri kaansche bevolking ouder den in vloed van ethniache ufkomat en ma- toneel© beianjeu sterker aan ue zijde van olk «ter oorlogvoerende partijen te zijn, dan aan actie eenor Regeering, die bemiddelend wenscht op te treden, bevorderlijk kan we zen. Gesteld dat dit hei geval is, dan kunnen de overige neutrale Staten en ook Nederland niet, als tot <iüs- vor. don loop dor duigen Uydelyk aanzien, enkel omdat zij meeuen, dat Amerika, wegens zijn groote macht en invloed zoo oneindig beier voor die taak berekend dan ieder ander, te rechter tijd niet zou ver zuimen het wenschetijke an moge lijke voor het herstel van den reklvrede te doen. Dan wordt ook plicht van onze Regeering te overwefleu, of zij niet zou kunnen geacht worden na Ame rika d© eerste tot handelen geroe pene te zijn De redenen, die de ge heele beschaafde wereld hebben ge noopt, den Haag als zetelplaats der vredes-conferentièn te kiezen en ook aan da NederiaiKlacfae liegeering liet initiatief deden ten deel vallen van de voorbereidende maatregelen voor de ontworpen derde, zij dunkt mij overwegend, om die vraag ten onzent te doen opkomen. Te meer, omdat onze Regeering juist door die laatste opdracht, en wel bepaaldelijk als haar optreden zich daaraan kon vastkaoopen, ook van zelf door niemand er van zou kunnen worden beschuldigd, zich onbescheiden op den voorgrond te dringen), wat natuurlijk angstvallig moet worden vermeden. Onze Lachhoek DE GOEDKOOPSTE MANIER. Dirk Geel en Klaas Hek bezaten sa men een paard een paard met zijn beiden. Dirk eischte de kophelft, ter wijl Klaas zich tevreden moest stel len met het achtergedeelte. Het paard stierf op zekeren dag aan kou vatten in zijn ingewanden, dus in de helft van Klaas. Waarop Dirk een schadeloosstelling wilde heb ben voor den dood van liet kopgedeei- te. Het is wel ingewikkeld, maar als u er zich goed ïndénkt, zal hel wet tot u doordringen. Nu, de zaak kwam voor. de advo caten pleitten en de getuigen vertel den wat zij wisten, eindelijk zei de rechter wanhopig En Oei. hoeveel schadevergoe ding wil je eigenlijk hebben? Nu. mijnheer de rechter, ant woordde Dirk langzaam, het paard werd oud. en kon niet goed meer voort, daarom geloof ik dat ik met een rijksdaalder tevreden zou zijn. Hier is dan een rijksdaalderzei do rechter. Ik wil dat Hever be'.aion dan nog langer naar zooiets luiste ren. TANTE'e SCHRIK. Kleine Dora Is bijzonder goedhartig. Onlangs presenteerde zij haar tante een zakje bonbons. Wil u een suikeren amandel, tante Marie? zei ze vriendetijk. Heel graag! antwoordde tante. En omdat zij heel kieskeurig is op wat zij eet. koos zij een wKte aman del. omdat de rose wel eens mei ver keerde kleurstof vermengd konden zijn. Tante, zei de kleine Dora, toen de amandel bijna op was, weet u hot verschil tusschen de rose en witte amandelen? Neon, lieve, zei tante, met een vriendelijk glimlachje, wel wetend hoe prettig kinderen het vinden aan ouderen iets nieuws te kunnen vertel len. Nu, u moet dan weten, legdo Dora uit. Zij waren ooret allemaal rose, en ik zoog de rose af tot het witte werden. Heb ik hot niet mooi gedaan? De schrijver neemt aan, dat alk regeeringen en volken, hetzij ai dan niet in den oorlog betrokken, snak ken naar liet einde vau het moorden vernielen en van de eindelooze be lemmeringen in het vreedzaam volke- renverkeer. Voorwaard© is alleen, dat de vre de kans* heeft moor dan een tijde lijke wapenstilstand te zijn, alleen gedacht als periode om weder op krachten te koruen en ais gelegen heid tot voorbereiding van «.-en nieuw gewapend conflict, zoo mo gelijk onder gunstiger omstandig- lieden. Die voorwaarde kan echter nooit onkel door de kracht der wa penen ten voile bereikt worden, noch bij voortzetting vau den strijd met afwisselende kim een, noch bij onderwerping vau een der partijen. Immers kan ook de overwinnemte partij op zich zelve aan nieuwe rechtsbepalingen de algemeenheid vau erkenning en opvolging niet verschaffen, die noodig zijn om daaraan de hoog» qualtficatie van volkenrecht te doen geren en ze bo ven don rang van speciale verdrag», bepalingen te verheffen. Noodig ia de gedachte conferentie voor het vaststellen van nieuwe volkenrechtelijke regelen dus in ieder geval. De eenig© vragen, dia deze publicatie wonscht in debat te brengen zijn: lo. of haar werkzaamheid al dan niet reeds tijdeus oorlog, doch zon der eetng rechtstnceksch v erband met dien oorlog, met gunstig uit zicht kan worden begonnen eu 2o. of de Nederlamlsche Regee ring?, met het oog ook op haar vroe gere opd i-acht ten aanzien van de voorbereiding der derde vredescon ferentie, de taak der bijeenroeping op zich zou mogen nemen. Natuurlijk kan zij het niet zon der algemeonc-n steun binnensland® eu evenmin zonder voldoende aan moediging van uil het buitenland. Niemands wenscli kan zijn, dot on-ze Regeering zich onbeecheden op den voorgrond drngi Maar Regee ring en volk moeten ook bedenken, dat hot van beide een ernstige fout zou zijn, iets na te laten wat kan geacht worden op hun weg te liggea en het zoo spoedig mogelijk herstel van een wel geordeiiden volkenrech te] ijken staat van zaken kan bevor deren, waarin geen oqrlog de coeur léger kan worden liegonnen en op me nachon tee rende wijze mag wor den gevoerd. Of daarop kans bestaat, kan slechts blijken door overweging en bespreking vau het denkbeeld, dat Ik door doze publicatie aan de opoo- bare kritiek onderwerp. FEUILLETON HECTOR MALOT. 129) Evenmin konden wil het uithouden tegen de benden negers-muzikanten, de n i g K e r-rn e 1 o d i s t. die de straten doorkruisten. Voor de val- sche negers, die zich zoo potsierluk uitdossen met rokken met lange, smalle nanden en groote witte boor den. waarin hun hoofd omvat is als een ruiker door een stuk papier, wa ren wii nog banger dan voor de Schotsche zangers. Zoodra wij hen zagen aankomen of maar hun b a n j o hoorden, zwegen wij eer biedig en gingen wii naar een andere wiik, waar wii hoopten geen van die benden le ontmoetenof wel wij schaarden ons ouder de omstanders en wachtten tot zij hun kattenmuziek geéindigvl hadden. Eens dat wij weder In den kring stonden, die zich om hen had ge vormd. zag ik een van hen. den pot sierlijkste van den troep. Mattia toe wenken. Eerst dacht ik. dat hij den gek met ©na stak en het publiek wikle onthalen op het een ef ander dwaas tafereel, waarbij wij de lijdende rol vervullen zouden maar tot mijne groote verwondering zag ik, dat Matüa hem vriendschappelijk toe knikte. Kent gil diien man vroeg ik. T Is Bob. Wie is Bob Mijn vriend Bob uit het paar denspol van Gassot. een van de twee clowns, van wien ik u wel eens ge sproken heb hij is het, van wien ik het beetje Engelsch heb geleerd, dat ik ken. Hadt gij hem dan niet dadelijk herkend Hoe zou Ik hem herkend hebben! Bij Gassot maakte hij zijn hoofd wit met meel hier smeert hij er schoen smeer op. Toen de voorstelling van de nïg1- ger-melodiet geëindigd was, kwam Bob bij ons en uit de wijze, waarop hij Mattia aansprak en de hand drukte, zag ik hoeveel men van mij«n vriendje moest hebben gehou den bij een broer had niet zooveel blijdschap uit de oogen en de stem kunnen spreken als bij dien voorma- li gen clown, die om de dure tijden, zooals hij zeide, reizend muzikant had moeten worden. Maar wij moésten al spoedig scheidenhij om met zijn troep mee te gaan, wij om een buurt op te zoeken waar zij niet waren. De twee vrienden spraken af dan. vol genden Zondag elkander te zulten vinden, om dan elkaar eens te ver tellen wat zij beiden ondervonden hadden, sedert zij van elkander wa ren gescheiden. Uit vriendschap voor Mattia zeker, was Bob ook voor mij zeer vriendelijk en weldra hadden wij een vriend, die door zijn rijpere erva ring het verblijf in Londen ons veel aangenamer maakte dan he< tot nu toe voor ons geweest was. Hij vatte ook eem groote genegenheid op voor Capi en dikwijls zeide hij. dat als hij een hond had als deze. zijn fortuin spoedig zou gemaakt zijn. Meer dan eens deed hij ons ook het voorste! om met cms drieën, of liever met ons vie ren, bij elkaar te blijven hi>. Mattia, Ca pi en ik; maar zoo ik mijn familie niet verlaten wilde om naar Frank rijk terug te koeren en Li ze en mijne vroegere vrienden te zien, nog veel minder wilde ik met Büb Engeland doorkruisen. Zoo- naderde voor ons liet Kerst feest. Inplaats van dian des morgens „De Roode Leoemv" te verlaten gin gen wij eiken avond tegen acht of negen uur op pad en begaven ons naar de buurten, die wij gekozen had den. Het eerst begonnen wij op de meer afgelegen pleinen en straten, waar de rijtuigen waren verdwenen het moest stil zijn. wilde onze muziek door de deuren en ramen doordringen en de kinderen doen ontwaken om huu de nadering van het Kerstfeest aan te kondigen, welk feest bij de En- geleohen in hooge oere wordt gehou den. Naarmate het later in den nacht werd, begaven wij ons in de grootere straten. Als de laatste rijtuigen, waar mede de menschen uit de schouwbur gen terugkeerden, voorbij waren, werd het rustiger en zekere kalmte volgde op do woelige drukte van den dag. Dan speelden wij onze zachtste, liefe lijkste stukjea die iets zwaarmoedigs en godsdienstigs liadden; Mattia's viool scheen te woenen en mijn harp zuchtte, en als wij een oogenbiik pau ze hielden, bracht de wind de tonen tot ons over van de muziek, die an dere muzikanten eon pear straten verder maakten. Ons concert was uit „Hoeren en dames, goeden nacht en vroolijke Kerstmis." Dan gingen wij verder, om op ecne andere plaats te spelen.. Het moet heerlijk zijn muziek te hooren des nachts, als men In zijn bed ligt onder de warme dekens, en op een zachte peluw. Maar voor ons waren er geon dekens of peluws; wij moesten spelen met stramme, halfbe vroren vingers. Nu eens was het een dikke lucht en de natte mist drong door onze kleeren heendan weder was de hemel helder en de 6cherpe noorden wind scheen het merg in onze been deren te verstijven. Een zachton, zoe- len nacht kent men in Engeland niet. vooral niet tegen Kersttijd. O, die Kerstdagen waren wel hard voor onsl Toch bleven wij godurende die drie weken geen enkelen nacht in huis. Hoe dikwijls stonden wij stil, vóór zij nog gesloten waren, voor die win kels. "waarin gevogelte, vruchten, taarten en wat dies ineer zij, verkocht werd Welke prachtige ganzen en kalkoenen en kippen zagen wij daar! gansche bergen sinaasappelen en ap pelen, kastanjes en gedroogde prui men. Vooral de ingelegde vruchten deden ons watertanden. Er waren zeker voel blijde kinde ren, die al dat lekkere genoten en rich opgetogen in de armen hunner oudere wierpen. Terwijl wij door de straten dool den. zagen wij, arme zwervende jon gens. in onze gedachten de huisge zinnen feestelijk bijeen, zoowol in de aanzienlijkste huizen der rijken als in de stulpen van de armen. En wij wenöohten een vroolijke Kerstmis'aan hen, die liefde genoten. XL. De angst van Mattia. De heer Jam©3 Milllgan kwam niet meer in „De Roodo Leeuw", of al liums wij zagen hem niet, hoe wij ook opletten. Na Kerstmie moesten wij weder overdag uit en onze kans om hem la ontmoeten, werd minder; onze hoop was nu nog op den Zondag gevestigd. Wij bleven dan ook dikwijls thuis^ inplaats om voor ons plezier te gaan wandelen. Wij wachten. Zonder onsen toestand geheel le ven tellen, had Mattia toch aan zijn vriend Bob hei een en ander medegedeeld cn hem gevraagd of er geen mogelijkheid was het adres te ontdekken van een zekere mevrouw Milligan, die een lam zoontje had of zelfs inaar van den heer James Milligan. Maar Bob zeide dat men don allereerst welen rnoeet wie die mevrouw Milligan was, of welke betrekking de heor James Mil ligan bekleedde, daar zeer vele men schen in Londen, en nog meer in En geland, den naam van Milligan droo- gen. Daaraan hadden wij niet gedacht Voor ons was er maar één mevrouw Milligan, de moeder van Arthur, en een mijnheer James Milligan, dio de oom was van Arthur. Toen begon Mattia alweer met zijn raad om naar Frankrijk terug to keo- ren, en opnieuw begonnen wij daar over te kibbelen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5