Huiler Omblad Alleen op de Wereld De 0ostenrljk6che staft Ten noorden van Bojan hebben de Russen, na eenige mijnen in de Oós- tenrijksche versperringen te hebben doen ontploffen, herhaaldelijk ge tracht de stelling binnen te dringen. Alle aanvallen zijn door de Oostenrij kers onder aanzienlijke verliezen voor de Russen afgeslagen. Ten N.O. van de uitmonding der Strypa (m den Dnjestr) ie een nach telijke poging van een Russische af- deeling om vooruit te rukken, reeds door de goede uitwerking der mijnen op het terrein vóór de Oostenrijksohe stellingen, verijdeld- Op het Beasarabische front en bij Olyka heeft de Russische artillerie een levendig vuur onderhouden. DE TOEiSTAiNlD AAN DE ©UNA. Over de Russische aanvallen aan 't oostelijk front, schrijft de particuliere berichtgever van hét ,Berl. Tagebl „De Russische aanvalstroepen, die hier In het vuur worden gebracht, xijn zeer groot. Minstens zes infante- rie-divisies. De Russische verliezen zijn ontzettend. Op een front van 120 K.M. werden deze verliezen op 80.000 man geschat. Op 19 Maart deden de Russen een aanval met zeven regimenten tegen een cavalerie-brigade. De Russen kwamen echter, ondanks dat zij vier malen aanvielen, slechts tot aan de versperringen. Hier hadden zij een verlies van 3000 man, de Duitschers van twee dooden en zes gewonden. Op 24 Maart verschoten de Russen op de linie van Dunaiburg 6000 grana ten. Door dit trommelvuur verloren de Duitschers geen man. Bij enkele Russische divisies kon uit de overblij vende macht slechts een enkel nieuw regiment worden samengesteld. Des ondanks zijn er verschijnselen, diie er op wii®e® dat binnenkort nieuwe Rus sische caionnen zullen worden voor uitgedreven. Dit beteekent voor hen een zekeren dood. De Duiteche linie is niet geschokt, en niet te schokken. Verwoed* geveohten op 't Zuidelijk oorlogsveld. De Ooatenrijksahe staf, deelt mede De gevechten bij het bruggehoofd van Görz duren voort. Ook op den sector de hoogvlakte van Dobendo ia de artillerie over en weer een hevige beschieting begon nen. De Italianen hebben op hun vuur aanvalspogingen op de noordelijke helling van den Monte San Michele en bij San Martino doen volgen. Deze zijn door de Oostenrijkers met gemak gestuit. Ten oosten van Selz is het gevecht nog aan den gang. Ook op den Plücken-sector zijn alle Ilaliaansche aanvallen mislukt. Voor het front van het 8e bataljon Karin- tihisclve jagers liggen meer dan 500 -lijkon van Italianen. Op het Tirolsche front zijn de ge- sohutgevechten slechts in Judicarië heviger geweest dan gewoonlijk. Aangezien in Venetië een druk spoorwegverkeer naar het front aan de Isonzo was waargenomen, hebben Oostenrijksche vliegers eenige spoor weg-gebouwen en -lijnen met bommen bestookt. Italiaans ch legeibericht ■Do Oostenrijkers deden een hevigon aanval op stellingen bij den Pal Pic colo en slaagdon er in een loopgraaf te bezetten. Do krachtige Ilaliaansche tegenaanval langs het Pront van den Monte Croce naar den Pal Grande, bracht de Italianen in het bezit van eenige versterkingen aan den Cacel- lopas, terwij! zij 63 krijgsgevangenen maakten. Bij den Pal Piccolo werd 30 uur gestreden. Na zes verwoede aan vallen heroverde de Italiaansche in fanterie met de bajonet de geheele stellinghonderden lijken van Oos tenrijkers lagen op den grond. Op 't overige front artilleriebeschieting. Een groep Oostenrijksche vliegers trachtte de verbindingen tc verbreken, met het Lsonzö front, hetgeen echter volkomen mislukte. Het juist gerichte vuur van de Italiaansche artillerie dwong hen tot groote hoogte te stijgen. Zij lieten een dozijn bommen valleD, doch richtten geen schade aan, noch maakten zij alachtoffers. Drie vlïegtui gen werden naar beneden geschoten, vijf vliegers zijn gevangen genomen, zes gedood. Om SatonBkl. DeDuitscb e staf bericht: Ten vervolge op een luchtaanval van don vijand op de Duitsche stel lingen aan het Doiran-meer, beeft Maandag een Duitsch luchteskader in de buurt van Saloniki geopereerd. Het bestookte de nieuwe haven, de petro leumhaven an de kampen van de En tente ten N. van de stad ruimschoots met bommen. Uit Dulisohland. DE BESTRIJDING DER POKKEN IN POLEN. Een medicinaal ambtenaar van het Duitsche ministerie van binnenland- eche zaken heeft dezer dagen te Ber lijn oen lezing gehouden over pokken en vaccinatie in Zuid-Polen. Met behulp van een landkaart toon de de spreker hoe deze ziekte zich onder den oorlog had uitgebreid. De spoorwegen, die gedeeltelijk vernield waren, kwamen daarbij minder in aanmerking dan de groote wegen. Het pokkengebied in Zuid-Polen was het industrie-district en de buurt van Kielco. Arbeiders en vluchtelingen hebben de besmetting overgebracht. Het constateeren daarvan werd be moeilijkt door het gebrek aan gere gelde lijsten over den gezondheidstoe stand. Zelfs in een stad ais Tsjensto- chof ontbrak een register), zoodat de gezondheidscommissie moeizaam elk geval zelf moest constateeren en op sporen. Het beeld van de ziekte, dat dc spreker gezien had, was meestal ongeveer betzelfde en beantwoordde aan de typische verechijnselen. De epidemie droeg een goedaardig ka rakter. De invloed van de vaccinatie was bijzonder duidelijk merkbaar. Opmerkelijk was, dat de zuigelingen betrekkelijk weinig te lijden hadden. Spreker had geconstateerd, dat bijna vijftig procent der kinderen van één tot twaalf jaar door de pokken waren aangetast. Bij de Duitsche troepen echter had bi} slechts twee zeer on- aohuldige gevallen waargenomen, of schoon de manschappen vaak In door pokken besmette kwartieren werden onder dak gebracht. De vaccinatie heeft dus weer bewezen bijzonder heilzaam te zijn, ofschoon de omstan digheden ongunstig waren en er ook van zindelijkheid geen sprake kon zijn. Hier werd dus het bewijs gele verd, dat het niet, zooals zoo vaak wordt beweerd, aan de moderne hy giëne kan liggen, dat de inenschen niet door pokken worden aangetast. De vaccinatie in Polen was natuur lijk zeer-gebrekkig. Weliswaar be staan er in Rusland bepalingen ten opzichte der inenting, maar niet over het nazien van het resultaat. Vaak weet niemand, en vooral niet op het land, wat er van het ingeënte kind geworden is. Daar dikwijls een geheel onontwikkelde harbier, die vaak niét eens lezen kan, de vaccinatie uitoe fent, heeft men niet den geringsten waarborg, dat het goed in zijn werk gaat, Bovendien is er in de zeer dun bevolkte streken moeilijk het oog op te houden. Dit alles en daarbij nog 't grensverkeer en de smokkelarij be vorderen de verbreiding van de pok ken. Beter is het in de steden gesteld, vooral onder de Joodeche bevolking, die zioh vrijwel steeds - door genees kundigen laat inenten. Uit België HET BELGISCHE ROODE KRUIS. "X YVolffbureau seint uit Brussel: Tn de zaal van den Senaat is onder voorzitterschap van den gouverneur- generaal de algemeene vergadering van het Belgische Roode Kruis ge houden. Na ontbinding van het Centrale Comité in April 1915 werd door liet Duitsche bestuur een curatorium in gesteld. Het indertijd in beslag geno men kapitaal, waarvan rekening en verantwoording werd gedaan en waarvoor décharge werd verleend, werd uitsluitend gebruikt voor de doeleinden, ie ook het Belgische be stuur had beoogd, speciaal do verple ging van gewonden en zieken in het ziekenhuis in het paleis, terwij! de gouverneur-generaal voor de door hern op touw gezette ondersteuning onder den naam „Deutsche Für&orge in Belgion" een nieuw fonds bijelkaar bracht. DE VLAAMSCHE HLOOGE SCHOOL. We lezen in 't Alg. Handelsblad: Naar wij vernemen, is van de ope ning der Viaamsche Hoogsehool te Gent onder Duitsch bestuur slechts bitter weinig te verwachten. Het be richt, dat verschillende vooraanstaan de professoren hunne medewerking aan die Duitsche autoriteiten hadden toegezegd, is niet juist Het aantal van hen ondier de Gent- sche hoogleeraren, die zich voor de verwezenlijking va® dez© plannen be schikbaar hebben gesteld, bedraagt vier. etn slechts -én daarvan, is een Belg, de heer W. de Vreese. De drie andere zijn: eeoi Duitscher, Stóber, sinds 20 jaren professor aan de Uni versiteit va® Geut, een Luxemburger, Hoffmann, en een Hollander, Loge man, ook sinds 25 jaar als docent in Engel6cli en Angelsaksisch, werkzaam. Alle andere hoogleeraren schijnen pertinent geweigerd te heb ben, mede te werken, onder wie prof. i Paul Frédericq, wiens gevangen-i neming dezer dagen in de bladen werd gemeld. A Vercoufilc, C. 'de' Bruyn© en J. Mac Leod, enz. Eigenaardig is, dat sinds vele Ja ren nog een Duitsoher te Gent doceer de, do heer F. Bley, van wien ook verschillende pangerrnanistisch© werk jee afkomstig zijn. Welke houding hij hoeft aangenomen, is niet beltend. Zijn naam werd ons niet genoemd onder hen die don Duitschen plannen steun verleenen. Uit Rusland, UIT DE DOEMA. De behandeling van de begroeting van buitenlandeche zaken is voort gezet en beëindigd. De afgevaardigde Markof zeide, dat. indien er over eenstemming bestaat aangaande ge deeltelijke neutralisatie van de Dar danelles een dergelijke regeling van het R/ussische-yolk niet naar denzin zou zijn, daar dit volstrekt een vrije uitgang naar de ^iddellandsctie Zee noodig heeft. Minister Sasonof antwoordde hier op: „Een regeling als Markof be doelt. bestaat niet." Da Doema nam daarop de begroo ting aan. Uit Engeland. ACTIE DER GEHUWDEN IN ENGE LAND. Te Manchester vergaderden zoo meldt de Telegraaf 2000 gehuwde mannen, düe zich voor het leger aan gemeld hadden en protesteerden té gen hun oproeping in de nu heer- schende omstandigheden. Ze verte genwoordigen een half millioen ge huwde .aangemelden' en eisch'ten de naleving der belofte van den premier en van Lord Derby. In een motie dJrongen ze op H ontslag van den laat ste aan. Op een vergadering te Darlington besloten de gehuwden, die onder de militaire wet vallen een vereeniging te stichten. Ze wezen er op, dat zij geen lafaards waren, maar t slacht offer van de „ellendige, lage lafaards, die zioh verbergen in munitiefabrie ken en hun vaderlandsche plichten verzaken". De militaire autoriterten beginnen streng op te treden tegen ongehuw de®. Allen, die in de regeeringsbu- reaux gemist kunnen worden, moeten hun plaats ruimen voor vrouwelijke werkkrachten en naar de oefenings- karrupen vertrekken. Tar Zee. DE AANVAL OP DE DUITSCHE KUST. 't Wolffbureau seint uit Berlijn In liet officieele Engelsche commu niqué, dato 25 Februari, over den vliegeraanval op de Westkust van Holstein, wordt medegedeeld, dat door de Engelsche torpedojagers tien be wapende Duiteche patrouillebooten in den grond geboord werden. Het Wolff- buroau verneemt echter van bevoegde zijde, dat dit bericht onjuist is. Er zijn, zooals het Duitsche vilootbericht meldde, twee op verkenning zijnde bewapende Duiteche visschersbooten verloren gegaan. NOG EENS T GEVECHT OP DE - - NOORDZEE. De „Times" verneemt uit zeer goe de bron nadere bijzonderheden over den ondergang van de „Greif". Het was een groot, hoog op het water lig gend schip, dat de Noorsohe vlag voer Alles maakte den Indruk dat men met een neutraal schip te doen had. Dergelijke schepen nu worden herhaaldelijk tussohen de Shetland- en Faroe-eilanden aangetroffen. De .Alcantara" haalde het vaartuig ln, vroeg het naar zijn plaats van bestem ming en kreeg antwoord zooale ver wacht werd. Vervolgens werd een boot neergelaten en een officier op onderzoek uitgezonden. Terwijl de boot derwaarts veer. openbaarde de vreemdeling zijn waar karakter. Na dat de vermomming weggenomen was, openden de kanonnen het vuur. Hoewel de .Alcantara" verrast was, beantwoordde het schip het vuur on middellijk. Nadat de Duitschers een torpedo tevergeefs afgevuurd hadden, trof een granaat de „Alcantara", waardoor het schip stuurloos werd. Een andere huipkrui6er en de .An des" daagden op en ontnamen de „Greif" alle kans op ontsnapping. De granaten vlogen over het dek van het Duitsche schip, zoodat de mannen hun kanonnen moesten verlaten. De „Greif" schoot zijn torpedo's zonder succes op de „Andes" af en toen er oen derde hulpkruiser versoheen, was het met de Duitschers reeds ten einde ge loppen. DE ENGELSCHE TORPEDOJAGER „MEDUSA". Een Dinsdagavond te IJmuiden binnengekomen stoomtreiler is op 27 dezer des morgens te elf uur op on- goveer 55 gr. 30 m. N.B. en 6 gr. 18 m. D L. gepasseerd één Voor stuur- boordsanker liggend en Engelscben torpedojager met drie sdhoorsteenen. gemerkt „Medusa", voerende de En- gelsdhe vlag en voorzien van draad- looze telegrafie. De toroédobootjager bod swore averijde boeg vertoonde oen groot gat de e loepen -waren aan stukken en aan dok was veel wrak- bout. Het achterschip was zinkende, de officierelhutten waren didht ge plakt De „Medusa" ligt op 23 vaam water gevaarlijk voor de scheep vaart. Wegens het slechte weer kon de treiler geen pogingen doen om de j „Medusa" op sleeptouw te nomen. Er waren geen andere schepen in de nabijheid. DE „SUSSEX". Havas seint uit Parijs Een draadloos Duitsch bericht heeft gemeld, dat de „Sussex" door een Duiteche duikboot ln het Kanaal Ie getorpedeerd. Er werd aan toege voegd ..alle passagiers gered", ter wijl er een honderd slachtoffers zfin. D© Amerikaan Edward Marshall, van do New York Sun, die met de „Sussex" op weg was naar Parije. heeft verklaard dat het stoomschip zonder eenigen twijfel is getorpedeerd. Hij vernam dat bij de ontploffing twaalf van de bemanning op slag zijn gedood. Van hen dio overboord wer den geslingerd of in hst water spron gen was slechts de helft van redding gordels voorzien, hoewel er genoeg aan boord waren. Hij zag er verechei- denen, die twee reddinggordels had den bemachtigd anderen, die door den schrik hun hoofd kwijt waren, konden er geen machtig worden. Hij brengt hulde aan de bemanning van den Engelschen torpedojager, die te hulp echoot. Het was een treffend gezicht met zooveel teederheid als die kalme, flinke en handige zeelui de ge wonden behandelden. De overlevenden van de .Sussex", die te Dover aan land werden ge bracht. behoorden tot 13 naties: Het waren 1 Engelschman, 8 Amerikanen, 1 Deen, 1 Franschman, 1 Peruaan, 2 Japanners, 7 Italianen, Belgen, 3 Spanjaarden, 1 Portugees, 1 Griek; 1 Rus, 2 Zwitsers, en dan nog 2 van onbekende nationaliteit. DE AMERIKANEN EN DE „SUS SEX". De „Times" verneemt uit New York: Algemeen wordit hier erkend, dat het publiek thans minder op een krachtig optreden der regeer mg aandringt, daar de Amerikanen aan boord van de „Sussex", alien gelukkig ontko men zijn. Hierdoor wordt de houding vaai den president verzwakt, Indien hij bij den Senaat op een verbreking van de betrekkingen met Duitsclilano zou willen aandringen. De Frankf. Ztg. ontvangt een draadloos telegram uit New-York, volgens hetwelk de torpedeèring van de „Sussex" in Gongres-kringen an dermaal de vraag heeft doen rijzen, of het niet gewenecht ware, Amerika nen voor het reizen op schepen van oorlogvoerende landen te waarschu wen. Er zouden vele leden van oordeel zijn, dat het Congres ttian6 de vroeger uitgestelde motie, die op waarschu wing aandrong, in behandeling dient te nemen. DE „MINNEAPOLIS". Men gelooft dat 163 opvarenden van de „Minneapolis" te Malta aan land zijn gebracht. Elf ontbraken er. De Wihite Star-lijn meldt, dat de slachtoffers van de „Englishman" 10 in getal zijn. waaronder vier Ameri kanen. NOG TWEE ENGELSCHE SCHEPEN GEZONKEN. Voorts zijn, naar Havas uit Parijs seint, vergaan de Engelsche stoom schepen Chartoum en Cerne. De be manning van de Cerbe is gered. Van de Chartoum zijn nog slechts twee man aan land gebracht. (De Cerne mat bruto 2579 ton en behoorde aan een reederij te Londen. De Chartoum komt in Lloyd's Regis ter niet voor.) Allerlei. UIT TURKIJE. Havas seint uit Athene Uit Konstantinopel zijn stellige be- riohten gekomen, die bevestigen, dal de economische toestand van Turkije met den dag ernstiger wordt. In de straten van Konstantinopel waren duizenden hongerig en rond. Velen sterven van uitputting. Men tracht deel deT bevolking van de hoofdstad naar de wilayets in Klein-Azië over te brengen. TL'RKSCHE VRBDESVERLANGENS? De „Daily Newa" meldt uit Athene, dat een gedelegeerde van den vali van Smyrna aan den vertegenwoordiger TWEEDE BLAD Woensdag 29 Haart 1916 Weer stilstand in den Duitschen aanval. De atafberlohten. De Duitsche staf meldt: Ten Z. van St. Eloi ontsponnen zich levendige gevechten op korten af stand bij de door de Engelschen door ontploffingen gemaakte trechters en op de aansluitende linies. Over den toestand op het terrein van den strijd; aan weerszijden van 'de Maas vn.lt niets nieuws te melden. De Fransche staf De Maandagnacht is ten Oosten Van de Maas kalm voorbijgegaan. Vrij groote bedrijvigheid der artil lerie. over en weer. heerschte ten Westen van de streek van Malan court, en in Woëvre in den sector aan <kn voet der Maashoogten. In het Parroy-bosch hebben de Franschon een Duitsch veldwerk over rompeld, waarvan de bezetting werd gedood of gevangen genomen. De Fransehen lieten 'het werk in de lucht vliegen en trokken zich terug. Ten Noord-Oosten van St. Mihiel bombardeerden de Franschan met v.eèr-dragend geschut liet station Heudicourt. waarbij een goederen trein werd vernield. De Engelsche staf meldt: Maandagmorgen deden de Nort humberland fuseliers en do Royal fuseliers na mijnen te hebben doen springe®, een aanval op een Duitsch saillant bij St. Elöis, en slaagden er in de eerste en tweede loopgraaf over een front van .600 Meter te bezet ten. Vastgesteld werd dat de Duit schers zware verliezen leden. Twee officioreai en 168 man vielen to En gelsche handen. Do artillerie-actie bepaalde zich voornamelijk tot de streek Angres VerghonSt. Elois, Wieltje. Zondagnacht en Maandag veel mljn- öctiviteil. De Engelschen brachten een mijn tot ontploffing bij La Boi- Belle. Het gevecht dat volgde om het bozit van den trechter verliep ln het ▼oordeel dor Engelschen. Ten Zuiden van Nouville, Saint-Vaas en bij de Hohemzollern-redoute, deden de Duitr schers Zondagnacht tegenover Hul- hich mijnen springen, waardoor de Engelsche loopgraven werden bescha digd en de Engelse hen eenige verlie zen ledon. Do Engelschen bleven meester van den trechter. DE STRIJD OM VERDUN. Havas scant uit Paijs De beschieting met zware artillerie werd Maandag zeer krachtig voortge zet op het geheele front voor Verdun, in het bijzonder ten westen van die Maas, maar het kwam nog niet tot een infanterie-aanval. De Duitschers zouxlen bij nieuwe aanvallen ernstige moeilijkheden ondervonden hebben. Na de verliezen, geleden op het pla teau van Douaumont, welke nog toe genomen zijn bij de vruchtélooze po gingen op beide vleugels, is het te be grijpen, dat de Duitschers aarzelen nieuwe divisies aan te voeren, waar van hot gebruik hun, defensieve kracht op verschillende fronten zou verminderen. De ftussisohe aanvallen op 't Oostelijk front. De Duitsche staf deelt mede: Opnieuw hebben de Russen versche troepen massa's tegen de Duitsche l i nie bij Postawy vooruitgobracht. Met dappere volharding trotseer en daar de troepen van het Saarbrückenschs corps den stormloop van die Russen. Tegenover de aan hun zijde strijden de Brandenburgers, Hannoveranen en troepen uit Halle braken de in vele golven uitgevoerde aanvallen van twee Russische divisies met zware verliezen voor de Russen. Hetzelfde lot trof ook 's nachts de herhaalde pogingen van de aanvallende Russen bij" Mokrzycs, om het verloren terrein te herwinnen. FEUILLETON van HECTOR MA LOT. 130) Gij wilt het dus opgeven om me- woUW Mlll'igan te zoeken? vroeg ik. Noonmaar 't is niet uitgemaakt, dat mevrouw Milligan nog in Enge land is. Evenmin, dat zij in Frankrijk ls. Dat is waarschijnlijk daar Ar thur znek is geweest, zal zijn moeder hem naar een land hebben gebracht waarvan het klimaat geschikt is voor zijn herstel. Frankrijk is het eenige land niet dat heilzaam is voor een zwakke oo^ zondheid. Arthur is eenmaal in Frankrijk hersteld, daarheen zal zijn moeder hem dus wel voor de tweede maal ook gebracht hebben, en bovendien zou ik ook gaarne zien, dat gij van hier gingt Mijn toestand was van dien aard. dal ik aan Mattia niet durfde vragen, waarom hij mij volstrekt hier van daan will de heibhenik was bang dat hij juist datgene zou zeggen wat ik niet wrldo hooren. Ik ben bang. ging Mattia voort; laat ons dus heengaan. Gij zult zien, dat ons een ongeluk overkomtlaat ons gaan. Ofschoon het gedrag van mijn fa milie tegenover mij niet veranderd was, mijn grootvader nog altijd spuw de als'hij mij in zijne nabijheid zag mijn vader mij 6lechts enkele woor den op een toon ren gezag toevoegde; mijn moeder mij nooit aanzag, en mijn broers en zusters onuitputtelijk waren in het uitdenken van allerlei streken, die mij onaangenaam waren; Annie mij haar afkeer toonde bij elke gelegenheid en Kate slechts lief was als ik haar lékkers meebracht, kon ik maar niet besluiten om den raad van Mattia te volgen, evenmin als ik hem gelooven wilde, dat ik de zoon van Driseoll niet was. Twijfelen kon ik, maar vast gelooven dat ik geen Dris coll was, was voor mij onmoge lijk. De tijd ging langzaam voorbij, zeer langzaam, maar de dagen volgden toch op de dagen en de weken op do weken en het tijdstip naderde, waar op de Drisooll's Londen' zouden verla ten om hun zwerftocht door Engeland te ondernemen. De wagens waren opgeschilderd en zij waren gevuld met al de koopwa ren. die zij maar bevatten konden en die men in den loop van den zomer zou verkoopen. Er was een ontzaglijke hoeveel heid van allerlei artikelen en het was bijna niet te begrijpen, dat alles in de twee wagens kon worden cepakt Het waren manufacturen!, gebreid goed, mutsen, omslagdoeken* zakdoeken, kousen, onderbroeken, vesten, knoo- pen, garen, katoen, naai- en breika toen, naalden, scharen, scheermessen, oorrmgen* ringen, zeep, pomade, schoensmeer, slijpsteenen, poeders voor zieke paarden en honden, vlek kenwater, tandwater, middelen om 't haar te doen groeien of om het te verven, enz. En terwijl wij in de 6obuur waren, zagen wij uit den keider de pakken te voorschijn kernen, die des nachts in do „De Roode Leeuw" waren gebracht en niet geleverd waren door de maga zijnen, waar- die voorwerpen door gaans werden verkocht. Eindelijk waren de wagens gevuld er werden paarden gekochtwaar, dat wiet ik niet, maar wij zagen ze thuisbrengen en alles waa gereed voor het vertrek. En wat zouden wij gaan doen? zou den wij te Londen blijven met groot vader, die ,De Roode Leeuw" niet zouden verlaten? zouden wij evenals Allen en Ned, de waren moeten te koop bieden of zouden wij met de wagens medegaan en ons vak van muzikant voortzetten in al de plaat sen, waar wij op onze reis doortrok ken? Mijn V3der vond, dat wij een goed daggeld maakten met onze viool en onze harp en hij besliste daarom, dat wij muzikanten zouden blijven. Laten wij naar Frankrijk terug koeren. zeide Mattia. en van de eerste de beste gelegenheid gebruik make® om te vluchten. Waarom zouden wij geen reisje door Engelland maken? Omdat ons oen ongeluk overko men zal. Wij hebben kans mevrouw Mil ligan in Engeland te ontmoeten. Ik geloof, dat wij daarop veel meer kans hebben in Frankrijk. We kunnen het altijd in Enge land beproeven; daarna kunnen wij zien. Weet ge wat gij verdient? Neen. Dal ik u verlaat en alleen naar Frankrijk ga. 'Gij hebt gelijk; dat raad ik u ook aan ik weet wel, dat ik het recht niet heb u terug te houden, en ik weet ook wel. dat gij te goed zïji om bij mij te blijvenga dus heengij zult Lize opzoeken en haar zeggen Als ik haar ontmoet, zou ik liaar zeggen, dat gij dom en slecht zijt om te gelooven dat ik u ooit zou verlaten, terwijl gij ongelukkig zijt Want gij zijt ongelukkig, zeer ongelukkig. Wat heb ik u gedaan, dat gij zoo iets van mij zoudt kunnen denken? Zeg. wat hel) ik u gedaan? Niets, nietwaar? Wol nu. vooruit dan! Alweder waren wij op de groote we gen, maar ditmaal was ik niet vrij om te gaan waar ik wilde en te doen wat Ik goedrond. Toch had ik een gevoel van verlichting toen Hc Londen ver liet. Ik zou -J>© Roode Leeuw" niet meer zien en dat luik. dat mti. on danks mij zeiven, aantrok. Hoe dik wijls ben Ik des nachts met schrik wakker geworden, terwijl ik in een •benauwden droom een rood schijnsel door het raampje zag vallen. Hel was een droom, een visioen maar wat deed dit er toe; eenmaal had ik wer kelijk dit licht gezien en dit was ge noeg om het altijd als een brandende vlam voor oogen te hebben. Wij stapten achter de wagens aan en inplaats van de ongezonde geuren van Belhnal-Green. ademden wij de zuivere lucht van de landsohappen, die wij doortrokken en die het woord green niet in hun naam hadden, maar groen waren voor de oogen, terwijl onze ooren vergast werden op het gezang der vogelen. Op den dag van ons vertrek, zag ik hoe de verkoop plaats had van de waren, die zoo weinig gekost had den. Wij waren in een dorp gekomen en de wagens werden op het plein gebracht. Een der wanden, die uit verschillende paneelen bestond werd neergeslagen en de geheele voorraad werd uitgestald. Koopjes! koopjes! zoo iets heb je nooit gozien! riep mijn vader. Daar ik mijn waar niet betaal, kan ik ze goedkoop leveren. Ik verkoop ze niet; ik geef ze present. Koopjes! KoopjesI Ik hoorde menserhen onder het weg gaan tot elkander zeggen: 't Zal wel gestolen waar zijn. Dat erkent hij zelf. Als zij mijn kant hadden uitgeke ken. zouden zij «au mijn blozen ge le Athene dé vraag stelde of de geallk eerden bereid zouden zijn tot onrter- handelingen of een afzonderlijken vrede met Turkije. Den gedelegeerde werd meegedeeld, dat de geallieerden geen vrede met Turkije wenschten te sluiten, daar ze van oordeel waren dat hot land niet in staat is ernstig weerstand te bieden aan de aanvallen waaraan het thans aan verschillende kanten ie onderworpen. De geallieer den waren evenmin bereid zich te binden bij voorbaat door de beloften over het lot van Turkije na den oor log. JAPAN, ENGELAND EN DUITSCHLAND. 't Wolff-bureau seint uit Berlijn De New-Yorksche berichtgever vuil het Wolff-bureau seint draadloos, dat de voorzitter van het Jauansche pers bureau voor Oost en West. Lyennua. over de berichten nopens de eischen van Japan, om het de vrije hand in China te laten, daar Japan andore een verbond met Duitschland nou willen sluiten, heeft verklaard „Als Eueeland zioh tegenover Ja pan weinia toeschietelijk toont, zou het kunnen gebeuren. dat Japan een ander in de armen viel. Ik "nersoon- Iiik bewonder de aroote daden <lcx Duitschers en hetaeon de Duitsche wetenschap tot stand heeft gebraélit". Lyenaga zeide verder, dat de Japan ners. die het verixmd met Engeland afkeuren, de verDlichtinaeji van dat verbond als een jwaren last voor Japan aanzien, terwitl voorts de door Enaeland aenomen maatregelen de Japansche scheepvaart niet vol doende hebben beech eraf d. DE SECRETARIS VAN KARDINAAL MERCIER. Wolff seint uit Brussel Door de huiszoeking bij den parti culieren secretaris van kardinaal Mercier, Loncin. is gebleken. dat de verdenking tegen hem volkomen ne urend was. Bewezen is toch. dat do organisatie van het „Oeuvre du Mot du Soldat", onder gebruikmaking van ciifex-adressen. voortdurend be richten tussohen België en de vijan delijke fronten verzond en dat Lon cin bij dien ongeoorloofden berich ten-dienst zeer nauw betrokken woe. Lxmcin ie in hechtenis genomen. DOSNIè EN HERZEGOWINA. Het Correspondentiebureau seint uit Weenen. dat een afvaardiging uit alle klassen der bevolking van Bos nië en Herzegowina bij Keizer Frani Jozef is gekomen, om hem de gevoe lens van trouw, aanhankelijkheid en toewijding der bevolking over te brengen. De Keizer zei o. Offervaardig en behulpzaam staat achter de te velde strijdende soldaten het geheele trouwe volk van Bosnié- Herzegowina. welks bestuur tot zijn voornaamste taak zal rekenen on> hun standvastig verdragen oorlogs leed te verzachten en te lenigen. Go- mecnschappeliike zorgen, strijd en overwinnine hebben in deze oorlogs jaren al mlin volkeren nog vaster verbonden en het volk van uw schoon e® heerlijk vaderland, waaraan Ik door miin bezoek een kostbare herin nering bewaar, is onverbreekbaar aan xnli en mijn huis verknocht. In vast vertrouwen op den Almachtigen God hoop ik op den eendraéhtigen en vruchtbaren arbeid der komeiule vredesjaren en ik zend aan mijn trouwe volk van Bosnië-IIerzegowlna miin vaderlijken groet e® dank voor zij® hartverheffende huldiging. Stadsnieuws AMBACHTSSCHOOL. De Vereeniging „De Ambachts school" heeft Dinsdagmiddag een al gemeene vergadering gehouden on der presidium va® den heer Geyl. De agenda bevatte de volgende punten Voorstel tot wijziging yan het be staande Huishoudelijk Regfement, door te laten vervallen de laatste ali nea van art 14, luidende Voor het wijzigen der statute® moeten 2/3 van het ledenaantal in de vergadering aanwezig zijn b. Wijziging der Sou tuten c. Vaststelling van het Huis houdelijk Reglement Allereerst kan worden vermeld, dat de Vereeniging „De Ambachts school" thans zal worden genaamd „Vereeniging voor Ambachts- en Mid delbaar technisch Onderwijs" te Haar lem. De voorzitter deelde mede, dat de Raad in zijn vergadering van 17 November 1915 de bouwsom en sub- sidiën, benoodigd en aan aange- vraagd voor de bekende uitbreiding I der Ambachtsschool had toegestaan, I evenwel onder voorwaarden, die wij- zien hebben, dat hun vermoeden maar al te gegrond was. Maar zogen zij dien blos niet, Mat tia had hem opgemerkt en des avonds 6prak hij er mij over. hoewel hij ge woonlijk vermeed openhartig over dat punt te spreken. Zult gij die 6Chande altijd kun nen verduren? vroeg hij. Spreek er niet over, als gij niet wilt dat die schande mij nog meer kwelt. Dat wil ik nietmaar ik wil sa men naar Frankrijk terugkeeren. Ik heb u altijd gezegd, dat er een onge luk gebeuren zal, en ik zeg het u nog; en ik voeg er nu bij. dat het niet lang meer zal uitblijven. Begrijp don toch dat er een politie is en dat deze den een of anderen dag zal willen weten hoe Driscoll voor zoo lage prijzen zijn waar kan verkoopen. En wat zal cr dan gebeuren? Mattia. ik bid je Als gij zelf dan niet zien wilt, moet ik het wel voor u doen Ge zult i zien dal men ons allen oppakt, ook u en mij. die niets gedaan hebben. Maar i hoe zullen wij dat bewijzen? Hoe zul- len wij ons verdedigen? En ia het niet waar, dat wij het brood eten voor het gelcl van die gestolen waar ge- kocht? Die gedachte was nog nooit bij mij opgekomen zij trof me alsof men met een hamer op mijl» hoofd had geala ger.. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5