ziglng der statuten noodllg malton, rooaJa de verkiezing van minstens de helft van het bestuur, door den Raad. Hierna werd overgegaan tot behan deling der agnnda. Punt ft werd zon der stemming aangenomen. Wat de wijziging der statuten be treft, besloten werd, dat het bestuur der Vereeniging uit minstens 14 leden zal bestaan, minstens 7 (steeds do helft) door den Raad van de gemeente Haarlem zal worden geko zen, met dien verstande, dat 2 ge meenteraadsleden als zoodanig door dan Raad worden aangewezen. De wijziging der Statuten werd hierna goedgekeurd met een kleine redactiewijziging. Ten slotte werd het nieuw© Huis houdelijk Reglement aangenomen, eveneens met een wijziging van wei nig belang. De voorzitter sprak tot de vergade ring een gelukwensch met 'het thans behaalde resultaat, waardoor de Ver eeniging, naar hij hoopte, in bloed zou toenemen. De lieer F. L. Janssen huldigde den voorzitter voor zijn werk dat bij gege ven had ter verkrijging van deze statu ten. Spr. wenschte dat 't don voorzitter nog lang gegeven mocht zijn, zijn krachten te wijden aan do vereeni ging en de school. De vergadering werd daarna geslo ten. HET N E D E RL AN DSC IJ TOONEEL. In de Sabel.pets, klucht in 3 bedrij ven van Robert Mlsch en Frans Cor nelius, vertaling van Elizabeth Cou perus, Regie A. van der Horst, wor den de rollen van Keizer Napoleon I en Jaques Cerf. vertegenwoordiger van Colours frères, vervuld door Louis Bouwmeester. Robert Mlsch ïs den 6en Februari 1860 op het landgoed zijner ouders, Zurczijn bij Bromberg geboren. Hij schreef reeds op 17-jarigen leef tijd tooneedwerk, doch het gelukte hem eerst 10 jaar later zijne „Lie- beslcugerin'' te doen opvoeren. Daarna kwamen de tooneel- en blljspi len ,,Die Strohwittwe", (Wall- iher Theater), „Fraulein Frau" en „Der Sechste Sinn", (Lessing Thea ter) „Nachruhm' (Berliner Theater), „Uebermenschen", „Liebe von Heu- „Prinzchen", ..Kinder" en „Bie- derleute" (ook in ons land gespeeld). „Das ewig Weibtiché', een satire op het feminisme, voerde Louis Bouw meester met zijn I-Iaarlemsch Too neel op. De „Sabelpels'', te samen met een Jong auteur, -Frans Cornelius, kort vóór den oorlog geschreven, mocht met het oog op de Napoleon-figuur In Duitschland nu niet voor het voet licht gebracht worden. De Koninklij ke Vereeniging „Het Nederl. Tooneel" jeeft er dus de allereerste vertoonin- gen van, met (op speciaal verzoek vfln de- auteurs) Louis Bouwmeester in de dubbele hoofdrol. Het stuk dat te Amsterdam een "goed© pers had, wordt hier 4 April opgevoerd. STAATSPENSIONNEERTNG. In den Schouwburg heeft Dinsdag avond de afdeeüng Haarlem van den Bond van Staatspensïonneering een feestavond gehouden. Voor deze gelegenheid was Mr. A. W. Kamp, bekend declamator uitge- noodigd, terwijl Ds. F. Sinikiiighe Damsté een hartig woordje zou spie ken over het beginsel van den Bond, De heer Kamp opende den avond met drie voordrachten, ,.De Ijsberg „De verminkte hand" en „Adjudan- teiirit". In zijn eerste stuk behandel de hij de oogenblikken, die de beman ning van den oceaanstoomer door maakt, als een ijsberg plotseling op doemt uit den nevel. Het tweede, een stuk proza van Ibsen is de grafrede aan de groeve van een keuterboer in Noorwegen, die in zijn jeugd zich een vinger afkapte, ten ©inde aan den mi litairen dienst te ontkomen^ maar in Zijn verder leven in weerwil van te genslag een zwoegend, braaf mensch bleef. „Adjudantenrit" ten slotte te een episode uit den Framsch-Duitschen oorlog. De heer Kamp behoeft eigenlijk niet besproken te worden. Ook te Haarlem sprak hij meermalen en als steeds loonde een flink applaus, van liet jammer genoeg niet zeer talrijk opge komen publiek, den redenaar voor zijn prachtige zeggingskracht Ds. Sinninghe Damsté behandelde de geschiedenis van het Staatspen sioen in Nederland, van die bekende motie van het Kamerlid Held af en de commissoriaal verklaring van het Staatspensioensvraagst.uk; voorts de figuur van Da A. Kuyper tegenover Staatspensioen. De Staatsman voelde indertijd diep met 't lot der armen. „Zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht" sotireef hij in 1895. In flag ran ten tegenspraak waren de ze woorden met de tegenwoordige driestarren, de dwaallichtjes van de zen tijd. Nog steeds was er geen voldoende op lossing gekomen. Staatspensioen werd alleen genoten door de minis ters, die kwamen en vei-d wenen en voor staatspensioen niets deden. Negentien jaar was 't staatspen sioen reeds in Denemarken, toen een rapport kwam over d©n toestand daar te lande. Hoogstwaarschijnlijk zou dit sys teem ook voor ons land passend zijn, maar men wilde er met aan „Zij kun nen niet wachten Vervolgens ging de 9pr. na, wat onder 't Ministerie-Tal ma was ge schied en hoe het tegenwoordig Staatspensioen tot stand was geko men. Spr. gewaagde van den jammer die in Nederland wordt geleden, waaraan nog .niets gedaan kan worden, zoo lang het medegevoel niet meespreekt. Maar...... meer dan 100.000 Neder landers steunen het beginsel reeds. „Men betaalt niet voor staatspen sioen," zeggen de tegenstanders, doch ze vergeten, dat de arbeider zijn leven lang zijn krachten geeft en niets daar voor in de dogen zijner grijsheid te rug ontvangt. Bedeeling Is 't staats-' pensioen niet. Slechts als 't belas tingstelsel wat beter is geregeld en de vermogensbelasting en inkomstenbe lasting beter werken en voor de ver mogensbelasting een progressie geldt, dan voorziet 6pr. 'n belastbaar vermo genskapitaal van 12 in plaats van 7 milliard, zooals tegenwoordig. Succes sierechten, wet op erflating en wet op de dood© hand, zijn alle middelen, om tot geld te kamen voor staatspensio- neering. 't Armhuis of de diaconie zijn inrich tingen, die aan den kant moeten Hel stelsel, dat menschen von zeven tig jaar nummer zooveel en zooveel worden verdient dadelijk te worden opgeruimd. De parasieten der samenleving krij gen in Veenhuizen goede voeding, goede verzorging, een lichte dagtaak en een Christelijke begrafenis. Spr. eischt dan stellig ook voor de oude, nijvere werkers, op wier schouders t tegenwoordig geslaoht staat, een even goede, een betere verzorging, als hun, levenszon ondergaat. Spr. eindigde met een krachtige op- wekking tot den strijd. Een flink applaus loonde den spr. voor ziin enthousiast lietoog. De afdelingsvoorzitter, de heer D. de Clercq voegde nog een opwekkend woord toe aan de rede en vroeg, voor- ai van de jongeren, belangstelling voor de zaak der ouden, die nog drie, vier jaren hebben te genieten van 't pensioentje, dat hun geschonken wordt. Nog memoreerde epr. dat de Bond verlangt dat de leeftijdsgrens op 65 jaar wordt gebracht, dat voorts het jiensioen wordt gebracht van 2.op 3.— en tenslotte dat bedeelden niet worden uitgesloten. Hierna zegde de heer Kamp nog eemge stukjes van humoristischen aard PROTESTVERGADERING. De werklieden van de Centrale 'Werkplaats der H. IJ. S. M. waren tegen Dinsdagavond door de Nederl. Vereenising van Spoor- en Tramweg personeel opgeroepen ter protest- vergadering in het gebouw Het Blau we Kruis, waar de heer P Moltma- ker. voorzitter 'van het hoofdbestuur, verschillende grieven van de arbei ders aan de Werkplaats besprak Aanleiding tot het protest was voor al de massa-visitatiè op Zaterdag l.L, toen ongeveer 80 man. hoofdzakelijk sjouwerlui, magazïinbeambten, ko pergieters en koperslagers, zeer streng aan den lijve ziin ondere^ciht onder toezidh* van een ingenieur, op zichters en assistent-opzichters, waar van het gevolg is geweest, dat twee werklieden geschorst zijn. Tegen half negen, het op de con vocatie vermelde aanvangstijdstin, was de zaal geheel bezet- De voorzitter heette de aanwezigen welkom en deelde mee. dat de verga- dering op verzoek van de leden der vereeniging was belegd. De heer Moltmaker begon met op te merken, dat eon protest alleen al heel weinig zin heeft. Toetreding tot de organisatie is beter. Dat bewees spreker door een vergelijking te ma ken tusschen hel jaar 1903 en het tegenwoordige tijdstip. In 1903 verlo ren na de bekende staking de arbei ders door organisatie-zwakte den strijd. Allee moet worden gedaan om aan het tegenwoordige systeem' op de Centrale Werkplaats, waar ieder voor oneerlijk wordt aangezien, een einde te maken. De arbeiders zijn zelf door hun houding oorzaiak van dezen toestand. Zij ageeren niet en sluiten zioh niet aaneen. Dan is het hii de Staatsspoor beter gegaan, al blijft daar ook nog veel te wenschen over. Daar zouden toestanden als aan de IL IJ. S. M. niet geduld worden. Bindeliik komt er ook onder de beaoi'bten biï de H. TJ. S. M. een kentering in de ideeën. Nu gine de heer Moltmaker tot de behandeling van eenige grieven aan de Centrale Werkplaats over ten eerste de permissies, die zoo moeilijk te verkrijgen zijn en alleen op Maan dag gegeven wenden met verlies van loon. nadat men bewezen heeft, dat het verlof noodzakelijk is. Wel heeft men bij ziekte vrije ge neeskundige behandeling, maar de keuze is slechts tusschen twee dok ters. Het was beter, dat het loon beter was. geliik aan dat In andere bedrijven, dan vrije geneeskundige behandeling. Voor die Loonsvebhoo- ging kon men ruimschoots de contri butie voor een ziekenfonds betalen. Het belangrijkste punt is evenwel de visitatie. De organisatie strijdt er met alle kracht tegen, dat de arbei ders zich verrijken ten koste vam de werkgevers. Het is dan ook uitzon dering, dat er tets vermist wordt Is dit bet geval, dan bestrijdt de organi satie het daarop volgend' ontslag niet. Maar het wekt de veront waardiging, wanneer men zioh in een loods van ondier tot boven moet laten onderzoeken, met resultaat, dat bleek, dat iemand zich iets ter waarde van 3 ct had toegeëigend. Het kan 9pre.ker zelf gebeuren, dat hij werktuiglijk een potlood van de Staatsspoor bij zljin schrijfwerk in den zak steekt en mee naar huis neemt, F.n dat voor die 3 ct, twee men schen ontslagen worden, moet het volk het gevoel geven, dat steeds het zwaard van Damocles boven hun hoofd hangt Met angst zal men vóór het verlaten der werkplaats onderzoe ken, of men niet een spijker in den zak beeft laten zitten. Deze toestand mag niet blijven. De tairijke opkomst ter vergadering moet een begin zijn tot aaneensluiting. Tot een staking bij herhaling van een der gelijk© visitatie behoeft het niet te ko men. Er zijn arndere middelen, ni. zich orgtiniseerenof zioh wenden tot den Raadi van Toezicht, of als de®e niet ingrijpt, tot den Minister van Waterstaat. De laatste staat hier niet machteloos. Eensgezindheid van de Nederland se he bevolking is, om den oorlog but ton de grenzen te houden, noodzake lijk. Daarom moet de Directie van de H. IJ. S. M., evenals vele andere leden der bourgeoisie, geen verdeeldheid zaaien door oorlogswinst aan de 66ne zijde, honger aan den anderen kant Door krachtige actie van de arbeir dors aan de Staatspoor is veel ver beterd, zooals duurteloeslagen, wo ningtoeslagen, extra weekloonan enz. Dat bereikt de organisatie. Was er geen Nederlandsch Vakverbond an geen S. D. A. P. geweest, dan waren ook geen regeeringsmaatregelen als verstrekking van brood, vleesch en groentfen gekomen en was de levens toestand der arbeiders veel slechter geweest, wat spreker bewees uit de groote armoede na 1871, toen er nog maar alleen oorlog tusschen. twee rij ken gevoerd waa Daarom wekte spreker krachtig op, do steeds sterker wordend© vereeni ging van Spoor- en Tramwegpersoneel te steunen door toetreden. Dan zal het ledental van 6300 nog vrij wat grooter worden en de macht der arbei ders stijgen, om de slechte toestonden te verbeteren an de grieven weg te nertem. Eon daverend applaus volgde op de rede van den lieer Mottm aleer. Na het debat, dat eigenlijk geen debat was, omdat de debaters oveni- eens hun afkeuring over het gebeurde te kennen gaven, antwoordde de spre ker, dat voor de betrokkenen de eeni ge weg was, zich te wenden t-ot een scheidsgerecht. Aan het eind der vergadering ga ven zich een 35 aanwezigen als lid der vereeniging op. NF.D. CILR. GEHEEL-ONTH. BOND. In de vergadering van die afd. Haar lem van den Ned. Chr. Geh.-Onth. Bond werden herkozen de bestursle- den: P. Hartendorp en P. J. Blank water en in de vacature-Roggeveen de hoer J. W. H Halsema gekozen. D© voorzitter, de heer Hoffman deel de aan de vergadering mede, ds.l aftrad. ORGELBESPELING in de Groote- of St Bavo-Kerk, te Haarlem, op Donderdag 30 Maart '1916. des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer Louis Robert. Programma 1. Passacaglia, G. Frescobaldi (1583-1644). 2. Praeludium et Fuga G gr. L, J. S. Bach. 3. Canzonetta. J. Rheinfberger. 4. Eerste en tweede gedeelte uit tie 1ste Sonate, Alex. Guilmant. 5. Cantabile, Enrico BossL 6. Sortie - Etude. A. Periihou. TUBERCULOSEBESTRIJDING. Aan het jaarverslag van de Vereen, tot bestrijding der Tuberculose is nog het volgende ontleend: De opbrengst van den verkoop der Emmabtoem op 21 April bedroeg f 3666.20, na aftrek van het verplich te percentage en der onkosten de som van .f 2461.33 1/2. Aan het Comité, bestaande uit de dames: Mevr. W. C. Haitsma Muiier Barss© van Sytooma, Mevr. Douair. J. C. J. Ted.ing van Berkhout—Duy- maer van Twist, Mevr. J. J. Tadéma de Breuk, Jonlcvr. C. C. P. v. d. Wyck, Mevr. P. J. Be ij mesvan der' Grin ten, Mevr. IL Vernietig Meineszvan Hall, Mevr. Dr. J. A. Wolterson— Plet, Mevr. Dr. C. C. LotsyGoossen, Mevr. G. S. de Clercq—Boiseevain, Bloemendaai, Mevr. Dr. J. Th. Born- waterEldering, Overveen, Mevr. A. de Clercq's Jacob, Aerdenhout. Mej. J. L. Enschedé, Santpoort en de tal rijke bloem eiwerko opsters brengtt het bestuur zijn hartelijken dank. De heer A. J. Meijerink kon in 1915 een bedrag van f 1229.50 aan de kas van het LighaLfonds afdragen als op brengst der door hem georganiseerde uitvoering. Het bestuur kan de verleiding niet weerstaan reeds nu te vermelden dat dit bedrag in 1916 tot ruim f 1500 is geste can. Het telken ja re grooter worden van deze bijdrage aan he1 Lighalfonds duidt voldoende op de groote stuwkracht van heit echtpaar Meijerink in het organiseeren dezer uitvoering. Hen zij biervoor onze hul de gebracht, schrijft het bestuur. Het Haarlemse he orgaan.,Strijd te gen de Tuberculose" is in 1915 op de zelfde wijze uitgegeven en verspreid als in hot vorige ijaar. Het aantal abonnó's is stijgende Tenslotte brengit 't bestuur een woord van dank aan <len lieer Valler Ze per, die waar noodig het laryngolo- gisch onderzoek onzer patiënten ver richtte; eveneens aan den heer Have- laar die zijn laboratorium voor het bacteriologisch onderzoek der sputa welwillend beschikbaar stelde." De schaarsohte van woningen heeft ook dit jaar ten gevolge gehad dat er verscheidene patiënten, die in aan merking kwamen voor eene bijdrage in de huishuur geen betere woning hebben kunne vinden. Het bestuur had zich voorgesteld dat de bouw van 107'ééngezinswoningen van de Haar lemsehe Slichting tot Woningverbe tering wel niet direct maar toch indi rect onze gezinnen ten goede zou ko men dit is slechte het geval geweest met drie van onze gezinnen. 69 gezinnen kregen in 1915 eene bij drage in de huur. tegen 54 in 1914. I-Iet totaal bedrag der wekelijkscho bijdragen in de buur steeg in 1915 van f 33.40 tot 48.85 per week. Voor 31 nieuwe en 23 oude patiën ten werd eene slaapkamer ingericht, die zooveel mogelijk voldoet aan de eischen van hygiëne of eene bestaan de slaapkamer verbeterd. In 103 gevallen werden ventilatie- Lnrichtingen aangebracht. Betere ligging kregen in 1915 12 nieuwe en 22 oude patiënten. Verder werden nog talrijk© artike len voor betere ligging in bruikleen afgestaan en ook vele andere artikelen verstrekt. Voor 5 lighaipatiënten werd op kos ten van de Vereeniging een kamertje gehuurd om als nachtverblijf te die nen. 28 kinderen werden door de Veree niging uitgezonden naar de vacantie- kolonie te Egmond. aan Zee. 16 kinde ren gingen naar sanatoria. 2 kinderen van ernstig© patiënten gingen, om hen minder in aanraking te laten komen met de zieken, op kos ten van de Vereeniging naar de be waarplaats van de Huishoudschool en naar de bewaarplaats, omdat de ge zinnen diit zelf niet (kunnen bekosti gen. 36 vrouwen kregen eene bijdrage in <1© kosten van d'e hulsverzorging en 17 kregen waschgeld In 3 gezinnen werd door particulie ren een huieverzorgster gegeven. 711 maal werd hulp van oen wasoh. vrouw verstrekt. Buitendien kregen de huisbezioek- eters belangrijke bijdragen van par ticulieren om financieel te steunen in den atlerhoogsten nood. D© Vereeniging voor het Personeel in dienst der Nederlandsche Spoorwe gen rtot bestrijding der tuberculose heeft dit jaar 7 nieuwe patiënten ge holpen aan versterkende middelen en 4 aan huisverzorging. In de gezinnen die in 1914 reeds hulp van deze Ver eeniging hadden, ia de steun geheel of gedeeltelijk doorgegaan. Geschenken werden ontvangen van do Finna Peek Cloppenburg, van de Nederlandsche Naaivvei'kvereenigiing 120 stilles ondergoed, hot Kleorende pót van het Steun-Comité en van ver- schillende particulieren. De heer J. Th. Mathot is ook dit jaar steeds bereid geweest om te hel pen waar hulp noodig was. Verschillende bezuinigingen zijn nog noodzakelijk. De Vereeniging kon in 1915 nog steeds slechts het halve waschgeld van voor den oorlog be schikbaar 6tetlen. Door de duurte der noodzakelijke levensbehoeften was het gevaar voor ondervoeding groot en was voor vele patiënten financieele 6teun en ver sterkende middelen noodzakelijk. Voor 99 geamnea gelukte het gold el ijk© steun te verkrijgen en voor 98 verster kend voedsel. Particulieren stelden de vereeni ging in staat in verschillende gezin nen werk te verschaffen. Versoheide nen vrouwen werd brei- en naaiwerk verschaft i HERIJK. De herijk van maten en gewichten zal op 30 Maart plaats hebben: 8 1/2 12 en 14 Kleine Houtstraat, Groen- daalsteeg en Gortesteeg. G v. Voorwerpen*. Terug tie bekomen bij: D, Gevers, Rozen steeg 1 zw., een medaillon. J. VeTkunze, Kogelstraat 12, Heemstede, een muil korf. IL Gutte, Kamperstraat 34, een Jongensjas. G. L. Reeuer, Lange An- nastraat 39, turfmanden. A. Wijkhui zen, Velserstraat 43, horloge W. v. d Heijde, Regullerstr. 29, een baal meel. M. Boot, Tetterodieweg. Over veen, een hond. A. Koning, Korte Zijl-' straat 10, een m-esjie. J. Legtermon, Gaelstraal 24, een portemonmaïie m.et in'houd. A. Kersbergen, Leidsch©- vaart 102, een medaillon, Koel, Tette— rodestraat 71, een mandje met mesje. IL v. Donselaer, Jansstr. 1, een por- temonnale met inhoud. J. v. d Meij, *Lange Poeillaan 18, een hond. J. Scheuring, Rollandstraat 45, een por- temonnaie met inhoud. C. v. Baekeil, Oranjeboomstraat 14, een rozenkrans. F. Zijlstra, Esschilderstraat 42a, een rozenkrans. P. de Bruijm, Wagenma kers! aan 15, een étui mot jiotlooden- P. Veerman, Boogstr. 10, Heemstede, een oorknopje. Bureau van politie, een ring met 10 sleutel a Rubriek voor Vragen Genbonneerden liebbon het voorrecht, vragen op veraohilleud gebied, mila voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Rodaotie van Haarlem'e Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt. Keen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn dienstbode is ein de Febr. bij mij ia dienst gekomen en heeft den godispenning aangeno men per 1 April. Eén week van te veren (24 Maart) verbreekt zij 'l aan gegane contract, onder teruggave van den godspenniing. Heb ik nu recht op schadevergoeding en op hoeveel? Zij ia per maand gehuurd. ANTWOORD. Ge kunt als scha^ devengoeding 6 weken loon rekenen. VRAAG. Mijn dienstbode, per maand gehuurd, heeft half Febr. haar betrekking met April opgezegd. Heb ik het recht die Nieuwjaarsfooi in te houden? ANTWOORD. Ja. VRAAG. Ik ben loopknecht. In de tweede week ben ik ziek geworden. Nu heeft mijn baas meteen een an deren j/ong©n genomen en mij één week uitbetaald. Heb ik recht op nog eert week? ANTWOORD. Ja. VRAAG. De ben iemand geld schuldig voor geneeskundig© hulp en medicijnen doch kan wegens werk loosheid door do mobilisatie dit op 't oogenblik niet voldoen, arts heeft de zaak aan een bureau in handen gegeven, die mij een brief deed toe komen, met een aanmaning binnen 3 dagen t© betalen, anders zou tot vervolging overgegaan worden. Ik heb geschreven, dat ik onmogelijk kan betalen. Meubelen van waaide hebben wij niet meer. Wat kan dit tengevolge hebben, wat is die gang van zaken en hoelang duurt diie? Mag men hetgeen ik nog heb, verknopen. ANTWOORD. Wend u tot het bureau van consultatie met een bewijs van onvermogen. VRAAG Waar moet ik mij vervoe gen om als machinist bij de Marine te worden opgeleid? ANi WOöuD Bij de Maohinisien- school te Amsterdam. VRAAG Kunt u mij te Haarlem of te Schoten ook een adres opgeven van een philantroop of philantropische vereeniging? ANTWOORD De kerkelijk© arm besturen of Weldadigheid naar Ver mogen (Proveniershuis). VRAAG: Ik bon in betrekking. Nu heb ik het ongeluk gehad iets te bre ken. Heeft mijn patroon nu recht dat van mijn loon af te houden? ANTWOORDBij dienstboden neemt men aan, dat recht niet be slaat om iets van het loon af te hou- den voor oij ongel uk genroKen voorwerpen. VRAAG Ik heb een huis op con tract voor een jaar gehuurd nu is 31 Mei de huurlijd om. 23 Maart is het huis verkocht (niet puibliék) en 24 Maart is ons de huur opgezegd. Heb ik nu recht op 6 weken vrij wonen? ANTWOORD Neen. VRAAG Ik dien voor dag en nacht en ben per maand gehuurd. Ik heb tegen Mei mijn dienst opgezegd, doch mag van mevrouw met 1 April ver trekken. Moet ik dan de Nieuwjaars fooi teruggeven? ANTWOORD Ja. Naar aanleiding van een vraag deelt men cms mede, dat de vereeni ging „Trein 8.28" haar zetel heeft Heerengracht 259 te Amsterdam. Uit de Omstreken Llsse. De gemeenteraad besloot Dinsdag, iam den prijs van cokes met 20 cent per H.L. te verhoogen, en den prijs voor kevarinen met een inkomen be neden f 600 per jaar met 10 cent per 'H.L. te veriioogen. De priis van het gas wend gehradht op 9 cent per kub. Meter. Daarmee Is het licht-, kook- en werkgas tlhans eVen duur geworden. Derae besluiten werden genomen om een verliespost op de rekening van het gasbedrijf ten gevolge van de diure gaskolen te voorkomen. IJmuIden Visscher^havem Bij Koninklijk besluit zijn imet in gang van 1 April bij de Vissdhers- haven te IJmuiden benoemdtot onder-halchef A. B. Visser, thans af slager tot opzichter-werktuigkundi ge J. P. Grocuewecen. tlhans machi nist, en,tot eerste-halknecht H. Nu- lcoop. thans halknecht. Zandvoort. Onderwijs. Op de voordracht van onderwijzer aan de school Voor U. L. O. zijn ge plaatst: 1. .T. C. van der Bilt. te Haar lem. tiideliik onderwijzer aan school 'C. te Zandvoort2. J. Volmer, onr derwijzer te Tricht 3. L. Schouten, onderwijzer te Zoelen. Binnenland DE TARWEVOORRAAD. Naar het Centrum meildt, heeft de Nedierlaiiidsche regeering beslag ge legd op die laadruimte vam het stoom schip Wasterd ijk, bij d© eerstvolgende vaart van Amerika naar Rotterdam, voor het vervoer van tarwe, zulks ter verdere aanvulling van den tarwe- voorraad in oms land, die momenteel gering is. INBRAAK. Maandagnacht is te Leerdam Inge broken in d© werkplaats van de hee- ren IL T. Koppen en Zoon, tabaksfa brieken. *D© brandkast is geforceerd, en daaruit ongeveer f 300 ontvreemd. EEN INCIDENT. 't „Alg. Handelsblad" deelt in het raadsverslag uit Watergraafsmeer mede Aan het slot van de zitting bracht de heer Ankersmit ter sprake het ernstige feit, dat het raadslid de heer Van Deudekom. regeerings-erwten en -tooonen, van gemeentewege ver strekt. die dus bestemd waren voor verkoop aan den ..kleinen man", verkocht heeft aan een opkooper. Wegens deze ernstige misdragingen, in striid met de goede trouw, stelde de heer Ankersmit den Raad voor, den heer Van Deudekom te verzoe ken, ziin raadslidmaatschap ter be schikking te stellen. De burgemeester zeide. dat het (hem gespeten heeft, dat Üe feiten tot een bepaalde hoogte juist waren. Hij heeft echter den winkelier Van Deudekom gewozeu op wat hij ge daan had. Deze heeft zijn veront schuldigingen aangeboden en mede gedeeld, welke onistaTidicriieden hem er toe geleid hebben. Hij 'heeft be rouw getoond en het boete-kleed aan getrokken. erkennende een fout ge pleegd te hebben. De burgemeester liet de beslissing aan den Raad over. De heer Ankersmit bleef bij zijn voorstel. Het werd echter xri e t on dersteund. DE WATERSNOOD. Beheer derdijk en De Zaanlandsche Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zaan dam. heeft aan den Minister van Waterstaat een adres gezionden in zake een centraal bdheer der zee- en polderdiiken en droogmaking van de Zuiderzee. Naar de Kamer meent, heeft do ondervinding, in de laatste .maanden opgedaan, geleerd, dat de zorg. niet alleen voor de zeedijken, maar ook voor die der polders anders dient te worden geregeld. Het Rijk moet h. i. het oppertoezicht hebben over de werkzaamheden, die ter beveiliging moeten warden verricht, en bepalen welke kosten, door de belanghebben den moeien worden betaald, zoodat niet izooals tot nu toe kan gebeuren, de herstelling of voorziening afhan- keliik is van de wijze waanop ver schillende besturen hunne financiee le medewerking wenschen te verlee- nen. Voorts heeft een ramp. als die Noord-I-Iolland heeft geteisterd, naar het oordeel der Kamer de ungentie van het vraagstuk der droogmaking van de Zuiderzee, als eenig afdoende maatregel ter voorkoming van een watersnood, duidelijk doen blijken. üe Kamer geeft mitsdien den Mi nister in overweging, het daariieen te willen lelden lo. dat het oppertoezicht over de zee- en polderd iiken in centrale han den komt. onder leiding van uw de partement. en 2o. dat het wetsontwerp ten spoe digste worde ingediend, waarbij de afsluiting en droogmaking der Zui derzee wondt voorgesteld. d© TuDinna on a« Palembang. DE PALEMBANG. In ons nummer van Dinsdag publi ceerden wij de mededeeling van het Departement van Marine afkomstig van het Ilaagsch Correspondentiebu reau over het zinken von de „Tuban- tia". Het slot dezer mededeeting ia door de onduidelijke redactie voor verschillenden uitleg vatbaar. Het slot van dit Marine-bericht luidt: „3o. dat de bootman em de matroos ©enigen tijd' na de eerste ontploffing een witte streep, gevormd door lucht bellen en schuim, aan stuurboord met groobe snelheid, over het water recht op het schip aan zagen komen, waar op de tweede explosie volgde. Zij zagen de witte streep voor den. boeg overloopen van ©en Engelschea torpedojager, die aan stuurboord on geveer dwars vlak bij de Palembang lag en bezig was met een losgeraakte mijn in den grond te schieten". D© Nieuwe Rotterdamschè Courant schrijft daarover Het verslag van de torpedeer!ng van de Palembang is voor leeken niet geheel duidelijk, en geeft aanleiding tot misverstand: „Zij zagen de witte streep voor den boeg ovorlooj>en van een Engel schen torpedojagers*" eindigt het verslag. Deze zin maakt op een niet-zeeman dien indruk alsof men wil zeggen: „Zij zagen de witte streep van den boeg van een Engeschen torpedojager overloopen". Overloopen be duidt immers in gewoon Hoilandsch: van de eene plaats naar de andere loopen. Vat men het zoo pp, dan beteekent de zin, dat liet schuimspoor of de bel- lebaan van den torpedojager uitging en naar uit het voorafgaande bleek in de Palembang uitmondde, dat dus de torpedojager de Palembang torpedeerde Deze indruk wordt dan nog bevestigd door den volgendeu bij zin: (een Engelschen torpedo jager) „die aan stuurboord ongeveer dwara vlak bij de Palembang lag ©n bezig was niet een losgeraakte mijn in den grond te schieten". „D w a r s" beduidt in gewoon Hoi landsch: loodrecht op, en men stelt zich dus de onderlingen ligging van twee vaartuigen op grond van dezen bijzin als haaksch voor, en men ziet al in zijn gedaqhte het schuim spoor guan. Immers de torpedolan- ceerbuizen schieten in de richting van de lengte-as van het schip dat de tor pedo lanceert. Bij deze verklaring blijft echter din vreemde:waarom drukt het ministe rie zich zoo vreemd uit door te zeggen „voor den boeg overloopen van een Engelschen torpedojager" in plaats van gewoner en duidelij ker: „van den boeg van ©en Engel schen torpedojager overloopen". Dit Is zoo vreemd, dat een tweede vraag vanzelf opkomt: hebben we hier soms met een zeemansterm te doen? Inlichtingen, in deskundigen kri«ff ingewonnen, gaven ons de volgende verklaring: Ten eerste. De zin „zij zagen, de witte streep voor den boeg overloopen van een Engelschen torpedojager", is voor iederem zeeman volkomen dui delijk en kan slechts één beteekenis hebben, namelijk deze: „Zij zagen de witte streep voor- li ij den boeg van den torpedojager loopen", m.a.w. deze streep nam niet haar oorsprong in dern torpedojager, maar had elders (op eenig punt verder van de Palembang af dan de torpedojager) haar oorsprong. Ten tweede. De uitdrukking: „die ongeveer dwars vlak bij de Patent- bang lag", böteekont niets anders dan dit, dat men, staande op de Palem bang en kijkende in een richting on geveer dwars (rechthoekig) op de lengte-as van het schip (de Palem bang) den torpedojager zag. Omtrent de onderlinge ligging wordt door het woord dwars verder niets uitgedrukt. De torpedojager kan dus evengoed evenwijdig met, als rechthoekig op de Palembang hehben gelegen. Er zijn nu dus twee mogelijkheden: óf het ministerie heeft, in gewoon Hoilandsch zich slecht en dubbelzin nig uitdrukkende, willen zeggen, dat de torpedo door den Engelschen tor pedojager is afgeschoten, wat zeer onwaarschijnlijk is; óf het ministerie heeft zich in zee manstermen volkomen duidelijk en ondubbelzinnig uitgelaten. Het laatste lijkt veel waarschijnlij ker, en in dal geval heeft het minis terie meegedeeld, dat de torpedo niet van don Engelschen torpedojager, maar van een ander vaartuig (een Duitsche duikboot., naar men rnoet aannemen) afkomstig was, datden torpedojager wilde tref fen, dit miste, en de daarachter ge legen Palembang getroffen heeft, DE VADERLAN*DSOHiE CLUB. In de 1.1. Zaterdag te 's-Gravenhage gehouden bijeenkomst van de Vader- landsche Club zijn, naar men aan de N. R. Ct. meldt, de rampen, aan de „Tubantia" en de „Palembang" over komen, het ondenverp der besprekin gen geweest. Dringend achtte de ver gadering het besef noodig, dat bij d© omstandigheden, waaronder schepen te gronde gingen, in verband met de houding door de oorlogvoeren de mogendheden ten aanzien von vijandelijk© en neutrale handelssche pen aangenomen, alles wat den on dergang van deze beide schepen be treft, als eene nationale zaak moet worden beschouwd, hetgeen wil zeg gen: lo. dal het onderzoek naar do oor zaken van den ramp en naar den schuldigen in zijn vollen omvang jiiaats vinde onder de opperste leiding en verantwoordelijkheid onzer Regoe- ring; 2o. dat het Nederlandsche volk zoo spoedig mogelijk en bij voortduring worde op de hoogte gehouden van de uitkomsten van het onderzoek, van de stappen, welke de Regeering naar aanleiding daarvan tegenover het bui tenland doet en van de resultaten, welke zij doordoor bereikt, 3o. dat ook de VoLksvertegenwoor digincr in dezen ten spoedigste haaa stem doet vernemen en de zaak een ondenverp van gedachten winding

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6