TAFELSERVIEZEN Over vredesvoorwaarden 't Alg. Handelsblad schrijft: Steeds meer komen berichten In over do stemming 111 de oorlogvoeren de landen en over de neiging om er maar een einde aan te maken. In Duitschland zoowel ale in de geal lieerde landen, in Oostenrijk zoowel al» in ltahè. Doch de formule te vin den voor de onderhandelingen schijnt door den iugowikkelden toestand wel zeer moeilijk. Rusland eiecht, zooais wij uit de redevoering van Miljoekof zagen, beslist de Dardanellen, eau uit gang naar de wereldzee. Wat Enge land en Frankrijk zullen wenschen wordt wellicht bespraken op de con ferentie te Parijs. Maar de terugkeer tot den „status quo ante", het afzien dus van de teruggave van ELzas en Lotharingen, wordt in Frankrijk on mogelijk geacht De leus: „geen ver overingen noch veroveraars', „geen overwonnen noch overwinnaars", wordt door Alfred Capus in den „Fi- guro" een dwaasheid, „une nonsense absurde" genoemd. Hij schrijft: Geen Franschman kan dat een se conde aannemen, want als er in de zen oorlog geen overwinnaars noch overwonnenen zouden zijn, dan zou ei toch een volk voor altoos vernederd zijn, en dat zou het Fransch© volk wezen. Dit is i»et algemeeue gevoel in het land en eveneens bij onze geal lieerden. Dat werd dezer dagen nog vastgesteld in de toosten van Brianü en Saiandra. Het ie de grondslag van de conferentie en toont het buitenge- wono gewicht, dat de gelteele wereld (laaraau hecht". Allerlei, DE INTERNATIONALE ARBEI DERSBEWEGING EN DE OORLOG. Reuter seint uit Londen In de Woensdag, ander leiding van Arthur Henderson, gehouden verga dering van de parlementaire arbei- deisuartii waren Eamle VandervelUe en Gumille Huysmans. voorzitter en secretaris van het internationaal so cialistisch bureau, tegenwoordig. Aangezien een vergadering van hot bureau onder de huidige omstan digheden onmogelijk is, is naar zii mededeelden in overweging ge geven. dat de arbeiders- en socialis tische organisaties in alle landen, •die in verband staan niet de inter nationale socialistische beweging, «..iigeacht den oorlogstoestand of den duur daarvan, zullen overwegen on der welke voorwaarden een duurza me vred- to Europa mogelijk zon nerhaliiig van zulk een oorlocr 0i ocelijk. Dit deiiaheold is geopperd om. als de oorlog is geëindigd en de vredes voorwaarden worden besproken, de arbeidersbeweging als geheel in staat te stellen bekend te maken, welke denkbeelden in de onderscheidene landen overheerschen. VanderveLde en Huysmans ver klaarden. dat zij naar Londen waren Kdkomen om het oordeel van de En- gelsohe arbeidersbeweging te verne men. In de discussie, die op deze mede- deeling volgde, is den bezoekers dui delijk gemaakt, dat overweging van vredesvoorwaarden voor de Engei- sclte arbeidersbeweging thans onmo gelijk is. en dat. zelfs al ware zij wél mogelijk, zulk een handeling bij de onziidigen. de bondaenooten en bij den vijand misverstand zou kunnen wekken ten aanzien van de houding der Engelsche arbeidersklasse tegen over den oorlog. Het eenige. waar mee de arbeiderspartij zich juist nu bezig houdi, is de voortzetting van den oorlog tot een eindeluke zege. DE VASTENBRIEF VAN KARDI NAAL MERCiER. Naar er thans uit Brussel ge meld wordt, ia de boekdrukker, die het herderlijk schrijven van Kardi naal Mercier gedrukt heeft, tot éón jaar gevangenisstraf veroordeeld, üe exemplaren, die in de drukkerij wer den gevonden, zijn In beslag geno men. terwijl de -vormen Onbruikbaar zijn gemaakt Stadsnieuws Kiekjes Bit de Rechtszaal Eenbruta le ladelichter. In t bankje kwam te staan de 21- jarige G. R., een voddenkoopman, die al meermalen veroordeeld is. Nu wilde 't 0. M, hem weer een gedwongen logies van 1 1/2 jaar toe denken. Deze zware straf achtte de openbare aanklager noodig, omdat de voddenkoopman gevaarlijk voor de veiligheid zijner modeburgers is. Daarvan kan de winkelier J. P. Preyde te Haarlem medespreken. Hij zat s avonds rustig thuis, toen hij geritsel in den winkel hoorde. Dade lijk snelde hij naar voren en zag een jongen man bezig 't geld uit de toon bankiade te halen. Ho mannetje, je bent gesnapt goef m'n geld maar eans gauw te rug! zoo riep hij tegen den dief. Hier zijn twee gulden en laai nu maar de deur uit, andere dan 6ciiiet ik je neer! repliceerde de ladelichter. Maar niet heusclil zei de win kelier. Intusschen kwamen zijn vrouw en de doohters te hulp en werd om de politie getelefoneer! Op 't bureau werden de zakken van den voddenkoopman doorzocht, er kwam nog 4 gulden voor den dag. Met do 2 guldens die hij al aan Preyde gegeven had, maakte dat iuist 6 gulden, t bedrug dat uit de lade gestolen was. President tot bek raagde: Bekan je 't feit? Beklaagde (op brutalen toon)- il kwam in den winkel om een snij koel te koopen. Er kwam niemand naar voren en toen ben ik gaan aoekon naar den winkelier. De verdediger Mr, Simons refereer, de zich aan 't oordeel der rechtbank. President tot beklaagde: llob je zelf nog iets ter verdediging te zeggen: Boki&agde: Ik weet van den dief stal niets af, alle getuigen zijn leuge naars. Mopperend ging hij toen, onder ge leide van den veldwachter, 't trapje af naar de cellen, om daar te wacu te n op den gevangenis wagen. Een ongewenscht bëzoe- k r. De barbier H. Veen te Ilpendam kreeg een dorpsgenoot op bezoek niet om te scheren, maar om ruzie te zoo ken over een brandvenekeringsquaes- tie. -Daar de bezoeker half dronken was. vanwege de lljiendamsche ker mis. geiesuo de barbier hem z'n huls te verlaten, hetgeen deze echter met verkoos te doen. Bovendien heeft hij den barbier nog uitgescholden. 't 0. M. achtte de huisvredebreuk niet bewezen, maar vroeg wegens be- leediging tegan den llpendummer 15 gulden boete. Fabrieksdiefstallen. Op de Vereenigde Blikfabrieken der N. V. Verwer, te Krommenie, werd herhaaldelijk blik en soldeersel ver mist Bii het opmaken van den in ventaris zelfs 90 K G. soldeersel. De meesterknecht «af nu goed acht od het doen en laten der werk lieden en betrnile twee jeugdige blik slagers en het stelen van een paar iten blik. Deswege eischto het 0. M. tegen deze twee dieven Jan K. en Jan H. twee maanden gevange nisstraf. Mishandeling, 't Gebeurde te Zaandam in een herberg. Twee bezoekers hadden twist, omdat een de opgedronken pot jes Wer niet wou betalen. De jonge man H. G., die pnrtii trok voor de belangen van de herbergierster, gaf P. S. die wou drinken zonder te betalen met een bierglas een kla,p op het hoofd, 't Gevolg was, dat P. S. een bebloed hoofd had en dat 't glas in scherven op den grond lag. Voor de rechtbank ontkende G.. den klap gegeven te hebben. Het O. M. achtte na het getuigen verhoor het bewijs geleverd en eiseh- te legen G. een maand gevangenis straf. Poging tot diefstal. Mevrouw Quarles van Ufford, Van Merlenlaan te Heemstede, zag op 16 Juni een koopman het erf opko men. Hit liep langs cc open raam, waar een naaidoos stond. Toen de dienstbode in de Kanier kwam, zog zii. dat de koopman zich over de vensterbank gebogen had en den inhoud-der naaidoos inspecteerde. Deze koopman ia indertijd door de rechtbank bii verstek wegens poging tot diefstal veroordeeld. Hii kwam in verzet van dit vonnis en thans be handelde de recliibank de zaak noe eens. De beschuldigde die nu soldaat is ontkende, bewerend alleen het doel gehad te hebben stukjes band te Ikoop aan ie bieden. De dienstbode hield ook heden per tinent vol. dat zii gezien heeft, dat beklaagde zich over de vensteit>ank bukte en de naaidoos ins peeteer de. Toen zij binnenkwam liet hij eenige voorwerpen uit de doos vollen. Mevrouw Quarles van Ufford ver klaarde. dat de inhoud der naaidoos geheel dooreen gehaald was. Het 0. M. achtte het bewijs gele verd en vroeg bevestiging van het vonnis. Nog een kloppartij. De vïsscherman J. W.te IJmuiden, erkende, den Zwecdschen kapitein R. Swensson een klap gereven te hebben. De ruzie was aangekomen in een café. De eisoh legen J. W. luidde 25 gulden boete. De mishandelde kon wegen3 ver- bliif in het buitenland niet gedag vaard worden als getuige. Vrijspraak. In het beklaagdenbankje lew am een echt landlooperstvpe te staan. Een groezelig gezicht, ongekamde haren, verwilderde baard, modderig© klee^ ren. kapotte schoenen, enz. President Man. wat zie je er uit 1 BeklaagdeJa, daar moet m'n vrouwtje maar voor zorgen. Omdat een getuige, die op zee zwalkt, niet gedagvaard kon wor den. vroeg het O. M. tegen hem vrij spraak. Beklaagde Daar heb ik niks te gen. Zal z'n vrouwtje hem nu eens een schoonmaakkmir laten ondergaan KEES. MOTORONGELUK. We hebben melding gemaakt van het overrijden van een hond door een motorrijder, den heer Q. van U. Het is de politie bij onderzoek gebleken, dat niet de -heer Q. v. U. de motorrijr der in kwestie was. Uit de Omstreken Sloomendaal. Gevonden en terug te bekomen bij: II. Broekhuizen, Minnebroedersteeg ld, Haarlem, een paar grijze sokken; aan het bureau van politie te 0ver veen, een huissleutel en een zweep. Komen aanloopen bij: Van Wave- ren, Aerdenhout, van Lemnepweg, een keeshond; bij J. van der Moij, Lange Poel laan 18 te Haarlem, een boxhond. Santpoort De kerk. Voor den wederopbouw der afge brande kerk alhier heeft zich eene commissie van bijstand gevormd, waarvan, naar men verneemt, de oud- mmister J. F. Cremer, van Duin-en- Kruidberg, ais voorzitter zal optreden. Spaarndam, De Raadsvergadering kon heden- mond wegens onvoltalligheid niet doorgaan; hij ls voorloopig gesteld op Maandagavond. Schoten' De heer Pruschen, Raadslid, heeft een adres aan B. en W. gezonden, waarin hij mededeelt, dat volgens door hem ingewonnen inliohtingen, do hoofden der 6cliolen het 6telsel van parallelklassenvorming niet verkeerd achten, zooals door den Burgemeester tn de Raadsvergadering was ver klaard, doch dat zij wei degelijk ac- coord gaan met het geopperde idéé, voort te gaan met de uitbreiding van dit stelsel. Wanneer hiertoe echter wordt over gegaan, is het noodig dat èn het per soneel èn de beschikbare ruimte wor den uitgebreid. De heer Pruschen verzoekt daarom aan B. en W. hun standpunt nog eens in ernstige overweging te willen no men en hij verwacht, dat daarvan het treffen van maatregelen om alsnog te komen tot de instelling van vier eerste leerjaren het resultaat zullen zijn daar hij het zou bejammeren, wanneer het stelsel der parallelfclas- sen thans weer bij het le leerjaar zou worden verbroken. 9 Jmuldcn. Drankzucht. Een visscherman van een stoom- trawler, zekere B., verkeerende in kennel ijken staat, heeft in een café alhier, denkende tersluiks een flesch jenever te grijpen, een flesch creoline aun den mond gezet en een groot ge deelte van den inhoud ingezweigd. Ofschoon Dr. R. alhier onmiddellijk tot uitheveling van de maag overging, verkeert dit slachtoffer van den drank nog in levensgevaar. Zandvoort. School C. De ouders van leerlingen van school C, die bij het gemeentebestuur adres Indienden om vermindering der hond werk lesuren buiten den ge wonen schooltijd, zien in zooverre hun wenschen bevredigd, dat binnen kort des Woensdags- en Zaterdagmid dags geen handwerklessen meer zul len worden gegeven. B. en W. en de waarnemende districtsschoolopzie ner hebben nl. de voorstellen van het Hoofd dlor School inzake de Nuttige Handwerken goedgekeurd. Zandvoort s' Feestcom missie. Donderdagavond werd' in Café Suisse een algemeene vergadering ge houden van Zandvoort's Feestcom missie onder leiding van den heer IL Meyer. Volgens de rekerüng en ver antwoording van den penningmeester S Visser sloot de rekening van het laatstgehouden schoolreisje met een batig saldo van f 25 18. Overeenkom stig het advies van de heeren L. J. de Haas, J. Water en R. van Ze ben, vormende de commissie van rappor teurs, werd deze rekening goedge keurd. Besloten werd, dat de vereemiging zich zal houden aan de gedragslijn, welke B. en W. blijkens schrijven van September 1915 wenscbeliijik ach ten. Nog werd besloten ook dit jaar een school reisje organiseer en, waar aan de beide hoogste klassen van el ke school kunnen deelnomen. Door dr. C. A Gerke, gemeente geneesheer alhier zijn 162 kostélooze inentingen verricht. In bet afgeloopen jaar zijn door de politie alhier 540 processen-verbaal opgemaakt INGEZONDEN ME DE DE KLINGEN A 30 Cts. "per regel H. J. LAMP Barteijorisstraat 18. dinnenlanti EERSTE KAMER. ËEDS VRAAGSTUK. Iti de memorie van antwoord be treffende bet ontwerp van wet tot nadere voorziening nopens het eeds- vraagstuk wordt o. m. gezegd, dat, waar in dit wetsontwerp de eeds plicht uitdrukkelijk in artikel 1 is gehandhaafd, en zii. die den eed voor de belofte wenschen te vervan gen. formaliteiten zullen te vervullen hebben van veel strenzeren inhoud dan in andere landen met soort gelijke regeling het geval is en onze bevolking toch even gved als die van andere landen van ernst van gods dienstige opvatting bliik geeft, er toch waarlijk geen vrees behoeft te bestaan, dat hier de eed in onbrujk (zou geraken, terwijl de ervaring In Engeland en Zwitserland ten aan zien van de kantons waar de eed niet geheel is afgeschaft leert, dat slechts zeer zelden in de pracüjk een beroep gedaan wordt op het wettelijk voorschrift, dat vervanging van den eed door de belofte mogelijk maakL Trouwens Ook de ervaring, hier te lande reeds opgedaan met betrekking tot de TTeroepswet. waar zelfs gelieele facullnticlslölling bestaat en toch slechts zelden de belofte wordt aftee- legd. wiist in geheel dezelfde rich ting. TWEEDE KAMER. Woensdag hebben vergaderd de commissies van rapporteurs, over het wetsontwerp tot heffing van buiten gewone belastingen ter gedeeltelijke bestrijding van de kosten "van voortduring van den oorlogstoostand (de z.g. verdediging-belasting); over het voorstel van wet van den heer Bos c.s. tot heffing van een buitengewone belasting tot dekking van oorlogeuit- POKKEN TE AMSTERDAM. Sedert de laatste mede d eel ing zijn geen liiders in het WiHiclmina-Gast- hui* opgenomen en zijn 2 mannen en 1 vrouw uit de verpleging ontsla gen. zoodat aldaar thans worden ver pleegd 7 mannen. 8 vrouwen en 1 kind. Het aantal in observatie genome- nen vermeerderde met 15 schepelin gen en verminderde met 10. zoodat het thans 38 bedraagt. WATERSNOOD. De Algemeene Vereenigde Commis sie ter Leniging van Rampen door Watersnood in Nederland had Woens dag in totaal f 2.390.808.23 ontvangen. RECHTERLIJKE BENOEMINGEN. Bij kon. besluit ls aan mr. J. J. L. van Hangest baron d'Yvoy, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van procureur-gene raal bij het gerechtehof te 's-G ra ven- ha ge, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan H. M. de Koningin en aan den lande bewezen en aijn benoemd tot procureur-generaal bij bet gerechts hof; te "s-Gravenhage, jhr. mr. P. A. J. ran den Brand-eler, thans ingelijke betrekking te Leeuwarden; te Leeu warden, mr. H. J. van Lulofs Uml>- grove, thans advocaat-generaal bij het gerechtshof te Arnhem. LANDMACHT. Bij kon. beslunt is met ingang van 1 April, aan den 'kolonel F-. J. LI. Ver hoef, commandant in het 3do genie- coinmandement, op zijn uunvragc, ter zake van langdurigen dienst, eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend. Zijin benoemd bij het wapen der ge nie, bij den staf van het wapen, tot kolone., commandant in liet 3de genie commandement, de luit.-kolonel J. J. Schuil, en tot majoor O. Bueno de Mesquita, beiden vau dien staf; NEKKRAMP. Onder den te Leiden gemobiliseer- den landstorm hebben zich twee ge vallen van nekkramp voorgedaan. De barakken werden ontemet en dadelijk streng geïsoleerd. VLUCHTELINGENKAMP BII EDE. Een correspondent van de „Times" schrijft een waardeerend stukje over lietvluchtelingenkamp bij Eda, dat hij een model-vluchtelingendorp noemt Uit den aard der zaak vertelt do correspondent voor ons weinig nieuws hij beschrijft de inrichting van het kamp maar wij vermelden deze zinsnede, die, evenals de lof aan den kolonel Mingels. het hoofd van liet kamp gebracht, toont hoe de En gelsche journalist hetgeen hier tot stand kwam waardeert. Hij zegit nl.: „Het groote werk, dat de Nederlan ders ter ondersteuning van de Bel gen die in hun land toevlucht zochten verrichtten, geschiedde zoo in stilte, dat het minder aandacht in het buit tenland trok dan het wel verdient". DE BELLENBAAN VAN EEN TORPEDO. Van deskundige zijde eahrijft men aan de N. Ct: In de communiques betreffende de vermoedelijke oorzaken van den on dergang der Nederlemdscihe stoom schepen Tubantia en Pnlembang wordt herhaaldelijk gesproken van het zien van een brtlenbaan op het oogenblik vóór of na de ontploffing. Het is voor een goed begrip der zaak niet ondienstig hier even nader aan te geven wat onder die zoogenaamd© ballonba'an verstaan wordt. De zg. vischitorpedo is oen vfsch- of sigaarvormig lichaam van ruiiin 5 meter lengte, dat zich door eigen be weegkracht op een vooraf bepaalde diepte onder de wateroppervlakte met groote snelheid voortbeweegt naar t doel waartegen zij gelanceerd ia. De machine van de torpedo wordt gedreven door samengeperste lucht en evenals bij een zich voortbewegen- don locomotief stoom uit den schoor steen ontsnapt en bij een automobiel gassen ontsnappen, verlaat de afge werkte lucht welke in de machine van een torpedo haar werk heeft verricht het torpedolichaam door een buis aan den staart der torpedo.- Deze afgewerkte lucht stijgt in den vorm van bellen naar boven waardoor achter d© torpedo Het 'zeewater in beroering wordt gebracht en zich op de oppervlakte van het water een zeer kenbare langzamerhand breeder wor dende witte streep vormt, die bij de marine met de aan zeelieden eigen vindingrijkheid op taalgebied „bellen haan van de torpedo" wordt genoemd. Zij geeft dus zeer duidelijk de richting aan waarin de torpedo zich voortbeweegt en is ook bij nacht dikwijls zeer goed te zien als een lïch-j ten de streep. Aangezien echter de luchtbellen eenigen tijd behoeven om aan de op pen lakte te komen en de torpedo met groote snelheid haar weg aflegt, be vindt de zichtbare bellen baan zich al tijd op een zekeren afstand achter de torpedo. Deze afstand hangt af vnin de diepte waarop de torpedo loopt, haar snelheid en den tijd wolken de luchtbellen noodig hebben om de op pervlakte van het water te bereiken. Voor een torpedo met 40 mijl snel heid (d.i. die van 'n flinken sneltrein) GASPRIJZEN. De gemeenteraad van Llsse heeft voor den tijd van 1 April tot 1 Octo ber den gasprijs gebracht op 9 oent per kub. M., waardoor het kook- en het induslriegas met reep. 2 en 3 cent verhoogd wordt De gemeenteraad van Briell© heeft besloten, den gasprije van 9 op 12 ct per kub. meter te brengen. De prijs van het mumtgas wordt met 2 ct. per kub. meter verhoogd. ONGELUKKEN. De rangeerder der Staatsspoorwe gen J. von T., die op het spoorweg terrein te F eij en oord door een Ijzeren staaf op het hoofd is getroffen, is in het Ziekenhuis te Rotterdam overle den. EEN GEVANGENE VOOR DEN - RAAD VAN STATE. Uit 'e-Gravenhage wordt gemeld: Vóór liet gebouw van den Raad van State op het Binnenhof zag men een gevangenwagen stilhouden. Een ge vangene, onder geleide van twee rijks veldwachters stapte uit om in de openbare vergadering van de afdee- ling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur de behande ling bij te wonen van zijne aanvrage om pensioen, waartoe hem de gele genheid werd verschaft krachtens een lastgeving van den officier van justi tie te Rotterdam. Bij de behandeling zijner zaak bleek, dat hij, laatstelijk conducteur der brievenmalen te Rotterdam, pen nen had aangevraagd op grond van bijna 35-jarigen diensttijd, zich be roepende ook op zijn meer dan 55-ja- rigen leeftijd en bewerende o.a. nog, dat hij i n en door den dienst li chaamsgebreken heeft bekomen. Blijkens het rapport over zijn zaak, door staatsraad mr Oppenheiui gead viseerd, op de aanvrage afwijzend te beschikken, op grond, dat belangheb bende oneervol is ontslagen wegens geplêegden diefstal. Belanghebbende voerde naar aan- leid'ng daarvan nog aan, dat hij voor zijn pensioen heeft gestort en dat het nu hard zou zijn als hij, reeds met ge vangenisstraf gestraft zijnde, voor zijn misdrijf (volgens hem een dief stal van geringe waarde), bovendien deswege ook nog zou worden gestraft door verlies van zijn pensioen Voorts zouden ongelukkige huise lijke omstandigheden hem tot het ple gen vun diefstal hebben gebracht De staatsraad-rapporteur deed op merken, dat belanghebbende's onge lukkige omstandigheden misschien ei ders aanleiding zullen kunnen geven om hem te helpen, maar dat hier de wet moet worden toegepast, welke be paalt, dat, indien iemand wegens wangedrag wordt ontslagen uit zijn betrekking, daardoor alle aanspraak op pensioen is verbeurd. Nadat den belanghebbende nog waa toegezegd, dat het door hem aange voerde zal worden overwogen, werd de openbare behandeling zijner zaak gesloten verklaard en medegedeeld, dat de genoemde afdeeling van den Raad van State advies zal uitbrengen aan H. M. de Koningin en de beslis sing van 11 M. later zal worden me degedeeld. Letteren en Kunst TOONEEL. Mevrouw Greta LoboBraakensiek keert het volgend seizoen naar de Kon. Ver. „Het Ne-derlandsch Too- neel" terug. 't N. v. d. D. meldt: Naar wij vernemen, sloot d© heer L. Chrispijn contract met de heer en Van. Eysden en Tartaudi, directeuren van het. Rotterdamsch Tooncelgezel- schap. Van oen gezelschap Poolman en Chrispijn komt dus niets. DE 1TALIAANSOHE OPERA Men meldt ons uit Amsterdam De directeur van de Italiaansche opera deelt mede dat het gezelschap dat uit Nederland naar Italië terug keerde, zich aan boord bevond van de „Sussex", die is gezonken, en dat de zangeres Rosita Cesaretti tot de ver misten behoort. Rechtszaken te weigeren. De Staat Iaat dit niet toe. Aangenomen dus. dat beklaagde een strafbaar feit heeft gepleegd, welke straf moet hem dan hiervoor worden ongeleed Laat men hem zoo zei pleiter dan alleen straffen, omdat het niet anders kan. om misbruik t« voor komen. De advocaat-fiskaal vroeg bevesti ging van het vonnis, betoogend. dat de wet. zoolang deze nog niet ls ver anderd. moet worden nageleefd. Spreker hoopte, dat de straf den tegenstand van dezen beklaagde zal brekenlukt het niet. dan zal hij dezen weg opnieuw moeten bewande len. Ook spreker hoopte, dat deze zaak anderen tot voorbeeld moge strekken. Gemengd Nieuws BRAND IN EEN BUSKRUIT FABRIEK. Men meldt ons. dat er in een bus- kruitfabriek te Troisdorf brand U uilgebroken, tengevolge waarvan ve le menschenlevens verloren gingen. De materieele schade is i SCHILDERIJEN-DIEFSTAL. Volgens een Stefani-bericht uit Pe rugia drongen in den nacht onbekend gebleven dieven de sacristie van de St. Peter-basilika binnen on stalen daar negen zeer kostbare sohildcrijen, vier van P©rugtna,een van Baseano, twee van Guercino, terwijl van do twee andere de eene aan Mantegna en de andore aan Rafael wordt toege schreven. SNEEUWSTORM IN ENGELAND. Er heeft in sommige deelen van En geland een zoo geweldige sneeuw storm gehcerecht, dat de goheele spoorwegdienst In de Midlands in wanorde werd gebracht. Bovendien was de 6Chade aan de telegraafdraden zoo groot als in dertig jaren niet is voorgekomen. De sneltreinen uit het noorden kwamen met uren vertraging aan. Aan de spoorwegstations kon men niet de minste inlichtingen ver schaffen, omdat het personeel zelf niet wist waar de treinen zich bevonr den. De treinenloop werd bovendien nog bemoeilijkt doordat de signalen door den storm ontzet waren. Te Birmingham o.a. had het twee etmalen aaneen gesneeuwd. Het straatverkeer stond stil, de scholen moesten gesloten worden. Op sommige plaatsen lag de sneeuw 24 voet hoog. Birmingham geleek een sn eeuw woestijn. Op enkele plaatsen werd 't onheil nog verergerd door oveitt.ro»- mingeo. DE ZUEDPOOL-EXPEDITIE. De officieele vertegenwoordigers Londen van Shackleton's expeditie hebben in tegenwoordigheid van La- dv Shackleton en mevrouw Mackin tosh. de vrouw van den op de Ross- zee-kust achtergebleven commandant van da ..Aiirora". een bijeenkomst gehouden. In deze conferentie is be sloten. dat onmiddellijk pogingen in het werk moeten worden gesteld cm een hulp-expeditie naar de Rosszee te zenden. Of nog een tweede hulp-expeditie moet worden uitgezonden, naar de Weddellzee-basis n.L. zal men eerst met zekerheid kunnen uitmaken na de terugkomst van de ..Endurance", die. eeliik hekend, spoedig te wach ten is. Intusschen is reeds aan de moge lijkheid gedacht, dat dit schip door het iis buiten staat zou zijn geweest naar Zuid-Amerika weer te koeren. Mocht de ..Endurance" na een week of drie niet terug zijn. dan zal liet zenden van een hulp-expeditie naar de VVeddellzee zeker wel in. ernstige overweging worden g cm omen. Kerk en School COLLEGES VAN PROF. NOLEN. Prof. dr. W. Nolen. hoogleeraar in de geneeskunde aan de Universiteit te Leiden, heeft od het voor profes sorale publicaties bestemde bord in het Academisch Ziekenhuis doen aanplakken, dat hij ziin colleges voor doctorandi zal sluiten, indien deae niet beter bezocht worden, dan thans PRINCIPIEELE DIENST WEIGERING. Voor hert, Boog Militair Gerechtshof werd Donderdag in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen een milicien-soldaat der infanterie, die door den Krijgsraad te 's-Gravenha- ge was veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, in te gaan 11 Ja nuari 1916. ter 7fike dat hij te Haar lem op den TMen December 1915 op zettelijk heeft nagelaten te voldoen aan de herhaalde orders van zijn meerdere in rang. een 2e-luitenant der infanterie, om een militaire unt- form-ia-s aan te trekken en zulks uit drukkelijk heeft geweigerd door od die orders te antwoorden „ik doe het niet". Beklaagd.»had voor den Krijgsraad als reden voor ziine dienstweigering opgegeven, dat hij volkomen gewe tensvrijheid verlangt en zich wil houden aan het gebod „Gij zult niet dooden". Hii -werd voor het Hof bijgestaan als raadsman door njr. H. Th. Ger- Reklangde werd eerst door het Hof gehoord en verklaarde in hooger be roep te ziin gekomen, omdat hij naar zijne meening geen straf verdient De feiten geeft hij toe. die zijn en loopende op 3 meter onder water,zooaj3 ze i,em 'zijn ten laste komt de zichtbar© bellenbaan onge veer 60 meter 1) achter de torpedo aan. Vandaar dam ook het verschijnsel dat de ontploffing plaats grijpt, ter wijl de zichtbare bellenbaan het schip nog niet heeft bereikt. geleed, ziin geweten verbiedt hem echter, zich aan het militairisme te onderworpen hii kan zijn ziel en kracht daaraan niet geven deze overtuiging slaat bij hem op gods- dienstigen bodem hij is Lutihensch gedoopt, maar hij wil zich niet bij eenig kerkgenootschap aansluiten 1) Bij 40-mijls snelheid doorloopt de hij heeft algemeene religleuse bezwo- torpedo per seconde 20 meter. Een ren. luchtbel heeft één seconde noodig om 1 meter Ln het water te stijgen; voor 3 meter diepte wordt deze tijd 3 se- Mr. Gerlings hield een uitvoerig pleidooi, waarin hii het standpunt van beklaagde nader toelichtte. Pleiter wilde er echter niet op re- condan in welken tijd d© torpedo reeds fcenen. dat het Hof den militair vrij 8 maal 20 M. of 60 M. verder ia 2al laten, aan de inspraak van zijn geweten gevolg gevende, dienstplicht Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL. GEBOREN: d- van G. Hogenberg en P. F. de Winter, z. van" F. van Twisk tai A Pfeiffer, d. van J. A. C. Nordstróm E. Atkinson, d. van P. L. van Kessel en M. Memse. z. van C. Verde- gaal en V. Meier. z. van G. Sohreura en L. M. Warmerhoven. OVERLEDEN: K. M. Schreurs, 1 j. J. van Gelder, j., M. Koudenburg, 81 j. Stoomvaar ibsriclitcn KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Het stoomschip Vests, van Palras naar Amsterdam, passeerde 26 Mrt. Oitavos. STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Agamemnon, van Batavia naar Londen en Amsterdam, vertrok 25 Maart van Kaapstad. Het stoomschip Memnon. van Li verpool naar Batavia, vertrok 22 Maart van Dakar. ROTTERDAMSCHE Ll.OYD. Het stoomschip Djebres Ithuisreis) passeerde 27 Maart Gibraltar. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het stoomschip Loch Tay arriveer- _e 30 Maart van New-York te Rot terdam. Het stoomschip Oo6lerdnk arri veerde 30 Maart van Norfolk te Rot terdam. r-, Het stoomsolup Sloterdijk arriveer de 27 Maart van Rotterdam te Ncw- 0 cleans. Het stoomschip Themis to vertrok 30 Mn art van Rotterdam naar Sa- vannah. KON. HOLL. LLOYD. Het stoomschip Drechterland (thuis reis) vertrok 25 Maart van Bahia. Het stoomschip Gooiland vertrok 27 Maart van Buenos Avres naar Am sterdam

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6