J. H. W. GRüNDEMANN - Koningstraat 48-54 KLEEDING NAAK MAAT. WIELRIJSERS, profiteert au! Onze prijzen zijn onbetwistbaar de laagste. AFDEELING H. J. van der Meer MARY KONING SALON VOOR MANICURE EN PEDICURE. Atelier voor HAABWEBKEN. UNTVANGEN eens uitgebreide collectie Gemaakte Witgoederen Sirooken en Kant teren NIEUWE PATBOMEN ln Allovirnsts, Vitrages, Linnen fierdpen en Franjes. Boilig ontvasoen sou groote partij BUITEN- in BINHENBANSEN Sterke Baitenbaidsn f 2.92, f 3.25 en f 4.49 Sterke Binnenbanden f 2.39, f 2.75 enz. Spatborden 39 et. Olie en Vaseline 10 et. Emailleeren van Rijwielen E°°.P8! Schagchelstraat 7 en 9, Tel. 2422. BARTELJ0RI8STRAAT 6, *ll§ r?- rr Speciaalhuis voor Dames-, Heeren- en Kinderkleeding Overweldigende sorf earing der meest moderne Stoffenwaaronder zeer veie a par ie Mouveauté's. teerd. De eerste minister verklaarde In antwoord op vragen wat de regee- ring voornemens was te doen. dat een discussie over deze zaak in strijd zou zijn mat de belangen des lands. VLIEGERAANVAL OP VENETIë. {('outer seint uit Rome: lij den Ooetenrijksohuu vlieger aanval op Venetie van 27 Maart zijn zes personen licht gewond. EEN GEVECHT IN DE LUCHT. De Daily Chronicle" verneemt uit Parijs: In het laatst van de vorige week trol sergeant Chaput van den Fran- schem vliegdlenst een Duiteche aero- plaan. dien hij opjoeg ©ti waarmede hij in gevecht geraakte bij Monzevil- le. De beide machines vlogen op een hoogte van 2250 meter. Een maclüne- geweer-duel in de wolken is in vol doende mate afschrikwekkend, maar dit leverde geen resultaat op en Cha put kwam op het wanhopige idee. om hel Duitsche vliegtuig le rammen. Hij wist boven zijn tegenstander te komen, liet zich toen op de Duitsche aeroplaan neerploffen, waardoor dit Iri tweeën gespleten werd. If et kwam in twee stukken op den grond neer en bezorgde den aviateur, 'n Beiersch officier, die het ijzeren kruis droeg, en er onder K-dol sen werd, den dood. Hij is later eervol begraven. De machine van Chaput werd daar op besclioten en beschadigd maar de vlieger verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet en siaagde er in ïe landen, zonder ernstig verwond te worden. De oorlogsraad der geallieerden. Een vertraagd Havas bericht uit Parijs meldt: De conferentie der geallieeixlen hoeft, vóór men uiteenigjng, met al- gerneone stemman de volgende resolu ties aangenomen: ,.De op 27 en 28 Maart lo Parijs vereenigde verte gen woord! gers van <te verbonden regeeringen stellen de volkoman overeenstemming van de inzichten der bond genoot en en hun solidariteit vast. Zij bekrachtigen al de maatregelen, die er getroffen zijn om de eenheid van handelen op het als een geheel te beschouwen front te bevorderen. Daaronder verstaan zij tevens een heid In het militaire optreden, dat <}>or de tusschen de generale stavon getroffen overeenkomsten verzekerd is; de eenheid van het optreden in oeconomischan zin, waarvan de orga nisatie door de conferentie geregeld Is en de eenheid In het diplomatieke optreden, die door den on verzet tel ij- ken wil om don strijd voort te zetten bot aan de overwinning van de ge meenschappelijke zaak gewaarborgd wordt. De regeerlngen der bandgenooten besluiten, de overeenstemming en in zichten en belangen op economisch gebied in de practijk toe te passen en dragen aan de economische conferen tie die binnenkort te Parijs gehouden dal worden, op, hun d'ie maatregelen voor te stellen, welke ertoe kunnen bijdragen om deze solidariteit le ver wezenlijken. om eenheid en tarn bij te zetten aan de economische ac tie, die gevoerd zal worden om te verhinderen, dat de vijand van le vensmiddelen voorzien worde. De conferentie heeft bes'oten, te Parijs een permanent comité op te richten, waar alle bondgennoten in vertegen woordigd zullen z.ljn. De conferentie besluit; De door het Londensche centrale bureau voor de vrachten begonnen actie voort te zet ten. gezamenlijk en zoo spoedig mo gelijk de practische middelen te zoe ken om een rechtvaardige verdeeiing van de uit het vervoor ter zee ont staande lasten onder de bondgervoo- ten te bereiken en verdere verhooging der vrachtprijzein te verhinderen". Uit Parijs wordt aan 't Alg. Han delsblad geseind- De resultaten van de conferentie, neergelegd in de met algemeone stem men aangenomen resoluties, zijn met g-roote vreugde door de openbare mee ning begroet. In welingelichte krin gen wijst men er op, dat het belang van de genomen besluiten vooral ligt in het feit, dat alle geallieerden voort aan als één mogendheid zullen optre den. In de toekomst dus geen afzon- drlijke etappen meer. Men verwacht vooral voor de verhindering van de voorziening met voedsel van Duiitsch- lond veel van <te instelling van een permanent internationaal comité te Parija De bladen wijzen op het belang van de verkregen eenliaid. De „Matin" zegt de resoluties beteokenem, dat de financieel© hulpbronnen, liet oorlogs- maiterieel, de troepen en alles voor al gemeen gebruik ter beschikking komt; voortaan zullen geen onderhandelin gen meer noodig zijn; volgene het vaste plan zal alles voor allien be schikbaar worden gesteld voor de be hoeften, op welk front deze zich ook zullen doen gevoelen. Op economisch gebied is luet resultaat niet minder belangrijk. Indien Duitschland een tolverbond heeft aangegaan, zooalü men zegt, meit Oostenrijk, dan zal het daarvan geen gebruik kunnen maken om druk to oefenen op de geallieerden, want deze vormen thans ean bloc van acht mogendheden, waarvan geen enkele Duitsche producten voor zijn bestaan noodig heeflt. Het „Journal" onderstreept liet Iteit dat Italië geheel en al ia toegetreden tot het verbond en vraagit zich af, of Duitse hl and nu eindelijk zal beslui tem het den oorlog te verklaren. Allerlei. DE HOUDING DER VEREENIGDE STATEN. 't Alg. Handelsblad meldt De Amerikaansche Staatssecretaris Lansing heeft den Amerikaanschen gezant te Berlijn opgedrngen bij de Duitsche regeoring te onderzoeken, of de torpedeenng van de „Sussex" en van de ..Englishman" door oen Duit sche duikboot is geschied. Uit Washington wordt naar we in de .Telegraaf' lezen aan de „Times" geseind, dat het bericht, als zou Berlijn aangezocht zijn of te ant woorden op de categorische vraag of een Duitsche duikboot de .Sussex" getorpedeerd beeft, in dien vorun niet juist is. De correspondent heeft vernomen, dat president Wilson het nutteloos acht, wederom besprekingen te gaan voeren ln den trant van die bij de vernieling van de .Lusitania" en de „Arabic" werden gehouden. De Amerikaansche gezant te Ber lijn, Gerard, heeft waarschijnlijk al leen instructie ontvangen om langs niet-officieelc-n weg inlichtingen om trent de daad in te winnen, als aan vulling van het elders ingestelde on derzoek. De meeste dagbladcorrespondenten te Washington melden, dat de regee rings-beaniMen zich welbewust zijn van de nutteloosheid nota's over deze aangelegenheid te wisselen. De diplomatieke betrekkingen zou den dus eenvoudig buiten acht moe ten worden gelaten, alsof iedereen geloofde, dat het bewijs geleverd is, dat een Duitsche duikboot de ,Sus sex" torpedeerde, tenzij Duitschland bet voorgevallene op bevredigende wijze kan toelichten, en kan waar borgen, dat Amerikaansche burgers niet nogmaals in gevaar worden ge bracht Het wordt echter ernstig in twijfel getrokken of Berlijn dit in derdaad kan waarborgen. De toestand is en blijft zeer ernstig. Verlichting daarvan wordt slechts mogelijk geacht, als Duitschland zijn taktiok van a tot z wijzigt. AAN HET SUEZKANAAD. Reuter meldt, dat 6 Engelsche vlieg tuigen 10 bommen hebben geworpen op een Turksch kamp' 100 mijl van "t Suezkanaal af. De bommen hebben veel schade aangericht. De vliegers keerden ongedeerd terug. FRANSCHE GENERAALS. Via Berlijn wordt uit Parija ge- meldt In de zitting van den Ministerraad onderteekende President Poincaré een decree*, waarbij generaalt Du Ball tot militair gouverneur van Pa rijs en opperbevelhebber van de le gers van Parijs, inplaats van gene raai Maunaury, die om gezondheids redenen zijn ontslag heeft aange vraagd, benoemd wordt. Sportpraatje Et komt nu schot in den stand van ,H. F. C. op het ranglijstje, wel le verstaan in de verkeerde richting. Aan de eerate plaats denkt nieman.1 meer. Bij gebrek aan brooö waren de Haarlemsche voetballiefhebbers al tevreden met de tweede plaats, maar als het zoo doodgaat, duikelt de club van dé Spanjaaivislaan al meer en meer. totdat Schoten en Heemstede elkaar gevonden hebben. 't Is om nijdig te worden. Niet alleen krijg je Zondair op Zondag opstoppers van geweld, maar 'nu komt op een door-de-weeltschen dag 'het officieel blaadje van de voetballe rij al stiekum en geniepig met een dom regeltje vertellen, dat het pro test van II. V. V. inzake den wed strijd H. V. V.H. F. C. is toegewe zen. Iïén punit wond* met expresse bestellirvg naar Wassenaar gestuurd en H. F. C. krijgt er, nou ja. een fre- liik-aesoeelden wedstrijd bil. maar een gewonnen ontmoeting wordt haar afgepakt. 't Is met de competitie-wedstrijden van II. F. C. precies als met de •regee rings groenten in den laatsten tijd altiid wat aifdere. maar zelden wat goeds. II. V. V. maakt een langen neus tegen al wat Haarlem is. Wablief, is dine punten in één week niet mooi genoeg Wie tegenwoordig voetbalt, doot goed. ziin wiskunde uit vroeger ja ren wat op te halen. Voor een paar vierkantsvergelijkingen kom je al licht te staan, als je becijferen gaat, boe 't zal moeten loopen. als H. F. C. nog kampioen wil worden, hoe 't zal gaan. als Sparta en H. F. C. gelijk spelen, van welken invloed het zal ziin als D. F. C. nog een wedstrijd verliest en H. B. S. er een wint Als ik het wel heb, bl'ijVen er nog tien wedstrijden voor dé oompetitie te spelen. Voor hen. die er aardigheid in hebben, zijn dus eenlge honderden problemen op te lossen, want de staart van de competitieliist is al in even felle beroering als het boven einde. Ook al vanwege dat IL V. V.- for tuintje. Met (lat al zii.n onze Haarlemsche voetbal-zenuwen danig van streek. Een club. die sterke neigingen heeft, om nummer laatst te worden, en een. dlo, als ze niet oppast!, nog kampioen van het Nerierlbudechf voetbal wordt... een gewoon mensch kan het daarbij niet uithouden en 't ziin alleen de sterke zenuwgestellen, die van al die mogelijkheden genie ten als een Nederlander uit dozen tijd van z'n regeeringskluif. ,,'n Aardig spel. dat voethallen", zei een kennis laatst tegen me, die nog nooit op een veld is geweest. „De menschen juichen zoo aardig als er wat gebeurt, dat hoor ik wel, als ik zoo 's Zondags in den Hout wan del. M^d jongen houd ik met net dreigement, dat ie Zondag niet naar de match mag. de heele week zoet en m'n twee oudste doahters hebben al leen met kiiken ieder een galant op gedaan. Maar alles heeft zijn eind en met April zal de .zaak wei beke ken zijn. hè OctoberApril, da's immers juist een half jaar?" ..Mijnheer", zei ik, en lichtelijk beefde m'n steun, omdat heit me altijd grieft, als Lk iemand ziih illusie ont nemen moet. ..waren alle mans oh en verstandig als g"ii. dan zouden mèt hel speenkruid en de crocua-bolletjes dn de natuur het voorjaar en de zo mer hun intree ook in de sport doau. Maar 't wordt mij. lacy, niet ge vraagd, of hot mii behaagt, of het mij behaagt... behalve vele verstandige menschen bestaat, er een Nelderlnnrl- sche Voetbalbond, en diens hoofdbe stuur decreteert, te beginnen met 2 April, een nieuwe oonioetitie, de beker-competitie, waar niemand veel belang in stelt vóór den laatsten wed strijd. die. als 't goed loopt, nog net in de hondsdagen kan worden ge houden. 'n Compöte van voetbal clubs. eerste-, tweede-, derde-klas- sers. 'n encannaileeren van de grrroote clubs met vnetbalpaupertjes, waar 'n mensdh nooit 't bestaan van vermoed had." .,0-o-h 1" verbaasde zich m'n ken nis. „maar wie heeft dan eenig voor deel bij zoo'ïi beker-competitie ik kon niemand opnoemen, behal ve den eerste-klasser. die een jaar met den beker opgescheept zit Jn>et de eer van zulk een overwinning laelien echte sportmensen en) en. de penningmeesters van de kleine clubs, idiie uit de recette bij het bezoek van een groote club eeniae bank roetjes kunnen stoppen. Zoo kan liet dus gebeuren, dot de eerste wedstrijd van een competitie aoowat samenvalt met de opening van het roeiseixoen. wat voor de Roei- en Zellvereeniging „Het Spaar- ne" hedenmiddag heeft plaats go- vonden. Het plan was althans, <«n Zaterdagmiddag de vlag te hijsdben op bat clubgebouw en het seizoen voor geopend te verklaren. Do dames gaan voortaan ook roeien, sinds het goed recht van de vrouw in de sport ooik bij de Roei en Zeilvereenaging was erkend een recht, dat voor sommige clubs ln Haarlem nog maar lang niet geldt el* de tifd zal ledren, of de vereeni- ging er Been berouw over behoeft te hebben, dat de dames thans roeien met de riemen die ze zeif hebben. De vraag rijdt, wat do stedelijke jongelingschap van het geval zal zeg gen. als een met dames bemande giek of wherry onder de bruggeïi door schiet Zal hun gevoel voor vooruit strevendheid hun noodzaken, hun projectielen thuis te houden, of zul len ze overwogen en besluiten, dat de vrouwelijke roeier zoowel de las ten als de lusten van den mannellj- kon heeft aanvaard De tijd en het politierapport zullen het leeren. Maar met ^andere dan tuchtmidde len is, dun'kl mii. iets uit te richten tegen die in handtastelijkheden ©in gezette belangstelling. Als echter „Het Spaarne" eens op haar programma zette, het roeien in wat breeder kring bekend en bemind te iiïaken, zij het met opoffering van een paar oude booten, af te staan voor wat leerlingen van lagere scho len of jonge kerels met merg in d'r knoken. Er behoeft niet aan getwij feld te worden, of maiteriaal zou wel komen, alleen de stoot diént uit te gaau van een vereeniging. die met haar tlid weet mee te gaan. Wie weet welke krachten voor de roetóport ln Haarlem rondloopen. Het behoeft geen betoog, dat dit pleidooi allerminst het intieme ver- eenigimgsleven wil aantasten, maar wat meer propaganda voor 't roeien, zie. dat zou in onze stad met hare prachltgeiegonhed en voor watersport waarlijk geen overbodige luxe zijn Kerk en School NED. HERV. KERK Drietal te Feyenoordds. F. G. Hospers. te Ilillecom ds. P. Kuyl- man, te Lunterends. S. van Dorp, te Bodegraven. DAMESKAPSTER. KONINGSTRAAT 40. Damesrokken, Nachthemden, Pantalons, Tailles, Daghemden Al deze artikelen zijn bj) ons neg NIET VERHOOGD in prijs Ziet onze apeoiale étalages M. C. BUSé DE LAAT Barrevoetestraat 9-11 - Haarlem Prima kwaliteiten. Zeer lage prijzen Zie Etalages. Prima Prima W. G. VAN DER LAAN. TELEFOON 2145. Onze prachtvolle coupe, buitengewoon zorgvuldige bewerking en prima stempelen ons maatwerk tot het beste wat in Dames- en Heerenkleeding valt fournituren, I te bereiken. I

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6