Himuits Ousii DERDE BLAD Zaterdag 1 April 1616 De Teylerkwestie. 1L Was mijn vorige bijdrage als een op zichzelf staand artikel bedoeld, de redactie vaü dit blad kon zich niet die opvatting niet voreenigen an meende, dat de lezers wel belang zouden stel len in ecui historisch overzicht, als mede in eeme beschouwing over de" maatschappelijke zijde van deze quaeef.ie. Is het in het algemeen een moeilijk werk om een'e redactie van inzichten, te doen veranderen, ditmaal moest ik wel erkennen, dat zij in haar recht was, want het tegenwoordig ge slacht heeft zeker veel van de „erfe- nisqi aestie" gehoord, maar weet ter nauwernood wie Pieter Teyler van der Huist was, of wanneer hij heeft geleefd. Eerst wil ik nog iets zeggen als ver volg op mijn artikel van Donderdag- Men denke vooral niet, dat de thans dagvaardende partij deeenige belang hebbende is. Bestaat deze groep uit slechts enkele personen, er is er nog een van enkele honderden menschen, die met smart wachten op de uitbe taling. Deze partij, met geheel andere motieven en dus losstaande van de erfenis van Elisabeth van dér Hulst, zal naar mij weid medegedeeld, ook overgaan tot een proces. Echter zoekt men nog steeds te vergeefs naar een codicil en dit hiaat moet nood wendig worden aangevuld. Blijkens het geslachtsregister der Teyler s, was deze familie van Eng el ection oorsprong en behoorde aldaar lot den adel. In 1580 vestigde zich te dezer stede de 18-jarige Thomas Tey. er, niets bezittende dan „een weinig geld en een Bijbel". Na eenige jaren huwde hij met Pryntje van. de Kerk hoven, evenals hij een uatgewekeno om des geloofswille. Ondernemend en voorspoedig won hij als fabrikant aan aanzienlijk vermogen en van de Vlaamsche Doopsgezinde gemeente was bij een ijverig lid. Hij overleed in 1655 op 93-jarigen leeftijd, nalatende 3 zonen en 3 dochters, allen gehuwd en inet een tolrijk kroost gezegend. Pieter Teyler van der Hulst was do achterkleinzoon van bovengenoemden Thomas Teyler's tweeden zoon Izaak. Zij no moeder was Maria van der Hulst; Hij weid geboren in 1702 en overleed in 1778. In 1728 gehuwd, loor hij later zijn vrouw en beide kin deren door den dood, waardoor zijn huiselijk geluk was verwoest. Teyler was een rijk man, en vcndien een philantroop, gelijk bekend is uit het nog bestaande hofje zijn naam. Maar niet alleen was hij in hooge mate weldadig en een st voor de armen, .ook bevorderde hij met alle kracht de wetenschap, vooral die der natuurkunde, die hem bijzon der aantrok. Teyler's Stichting is dan ook eèn van de kostbaarste erfenis sen, die ons zijn geschonken. En wij danken die geheel aan hem, omdat hij Eijn vermogen voor dit doel had be stemd, alles zeer nauwkeurig om schreven. Daargelaten de cruaestic van Elisa beth van der Hulst, waarvan gem enkel positief bewijs nog is vertoond, dat hare halve nalatenschap aan de erfgenamen van Catharina OHihoff is uitgekeerd, kan'het ons eigent uk niet bnzonder verwonderen, dat Teyler's erfenis niet onaangevochten bleef. Den ernst der nu aanstaande pro cedure heb ik reeds aangetoond, en ook dien der noz naar het codicil speurende oartii wil ik niet onder schatten. doch bii verschillende groe pen liet het illusoire er zóó dik op, dat men werkelijk medelijden moet hebben met hen. die nog steeds se- looven in eene verdeeliruz van Tey ler's nalatenschap. En dat is ernstig. Immers de erfenis-ziekte heeft zich niet uitgestrekt tot eene kleine cate- gorio van menschen. maar duizen den personen hebben er aan geleden, en het aantal, dat dezo ziektekiemen in zich draagt, is nog verbazend groot. Weinig is er maar noodig, een of enkele herinnering of opleving si echts, om de erfoniskoorts wed er te doen uitbreken. Tal van menschen ziin er. die hun geheele leven ge hoopt hebben, veel geld er aan weg wierpen. en wier levenslust en rust verstoord was. Voorbeelden ziin er van personen, die alleen hierdoor tot armoede vervielen of gingen lijden aun een ernstige gecstee-overspan- ning. Men trachtte steeds aan de zaak een geheimzinnig cachet te geven dit prikkelde, wekte wantrouwen op en maakte ten slotte de zich noemen de erfgenamen tot willooze werktui gen in handen van zaakwaarnemers. Belachelijke motieven werden aan gevoerd en fabeltjes de wereld inge zonden. Wilt ge een enkel voorbeeld? Hoewel uit de trouw-acte officieel blijkt, dut Pieter Teyler vau der lluist te Haarlem geboren was. werd ziin geboorte in een mysterieus kleed gehuld. Hii was geen zoon der ge noemde ouders, zei men Hij was geboren te V eend om, beweerde de een neen. betoogde een ander, ir oen plautsje in Oost-Vlaanderen. Pm od. als 't waar is, kwam No. 3. Weet ae hoe het precies zit V Hij heette geen Teyler, maar Teylaert, zijn va der was kaniteiu van een Veendam- nier schip, genaamd ..Teylaert". En zoo zouden we mec-r fabelen kunnen vertel' -n. In ieder geval Diaakten de zaakwaarnemers op deze wi-zo goede zaken. Een 15-tal jaren geleden was er Ook een nartii. die van meening was. dat Pieter van der Hulst bii codicil had vastgesteld, dat zijn vermogen van f 100.000 zou komen aan zijn bloedverwant Pieter Teyler van der Hulst. Kwam deze laatste echter kinder loos te overlijden, dan zouden deze 1100.000, vrij van successie en andere inkomsten, weder aan de overige bloedverwanten vervallen. Dit codi cil is nimmer gevonden kunnen wor den en toch werd er maar lustig op voortgebouwd en in gedachten al ver deeld. k Uit een en ander blijkt wel, hoe ernstig de sociale zijde van deze erfeuis-ziekte(n) ie geweest Vele on heilen ziin er uit voortgesproten, vele levens onrustig geweest en niet wei nig menschen ziin er financieel door te gronde gegaan. Wij «elooven wel, dat er in dit omzicht in de laatste jaren eene verandering ten goede is gekomenechter niet uit overtui ging. doch door erkenning va*n mach teloosheid er is h. i. geen recht te verkrijgen. Alleen daarom zal het wenscheliik ziin, dat het volle licht/ gaat schlincn over deze zaak. Wie weet hoe eenvoudig zij is Want niet ontkend kan worden, dat allen, behalve de directeuren, het heele geval slechts van één ziidc kunnen beoordeelen en dus nooit in staat ziin niet positieve bewijzen voor don drug te komen. Er is niemand, die twijfelt aan de eerliike bedoelingen van de direc teuren. maar toch zou men gaarne weten, hoe de ciuaestie nu eigenlijk in elkaar zit. Honderden menschen. ja wellicht veel meer, zouden dan gerustgesteld ziin. Hierover wil ik nog iets zeggen in het volgend artikel, alsmede over het advies van Mei 1876 van de hoeren Mr. J. Wertheim. Mr. M. J. Pijn appel en Mr. J. C. de Vries, over de quaestie van Catharina Olthoff. W. P. J. OVERMEER. Stadsnieuws De Winkelsluiting. Daar hoden de verordening op de winkelsluiting te Haarlem en Scho ten in werking treedt, eeven wij hierbii nog eens den inhoud van de Haarlemsche verordening, waarmee, jzooals men weet. de Schotensehe ge heel overeenkomt. Art 1. Het is verboden een winkel (inbegrepen barbierswinkels en kap- perssalons) voor het publiek geopend te hebben vóór des voormiddags 4 uur en ni des namiddags 9 uur. De bepaling, in het voorgaand lid vermeld, is niet van toepassing op a. den Zaterdagavond b. den avond, onmiddellijk vooraf gaande aan den Hemelvaartsdag c. het tiidperk der Haarlemsche kermis n_ ■d. het tijdperk, strekkende van 25 November tot en met 6 December e. het tiidperk. strekkende van 17 tot en met 24 December f. den oudejaarsavond. A r t. 2. De bepalingen van art. 1 ziin met van toepassing op a. .apotheken b. inrichtingen, waarvoor in of krachtens de Algemeene Politieveror dening oen sluitingsuur is bepaald .c winkels in stations. Art 3. Een winkel wordt ook als voor het publiek geopend beschouwd, zoolang er publiek aanwezig is. of er winkelbedienden, of beiden, aanwe zig ziin. behoudens voor zoover de winkelbedienden betreft, de uitzon dering in art. -i vermeld. lArt i. De winketbadienden mogen gedurende een kwartier na bet in art, 1 vastgestelde sluitingsuur in den winkel aanwezig Bijn. Art 5. Het is verboden op de uren. waarop het volgens artikel 1 verboden is een winkel voor het pu bliek goooend te hebben in een in- iricfiïting. als in artikel 2 sub b be doeld. waren te verkoopen. welke uit die inrichting worden medegenomen. Hetzelfde gebit ten aanzien van apotheken voor alle andere waren dan genees- en heelmiddelen en chi rurgische instrumenten. Art 6. Het is verboden, op do uren. waarop het volgens artikel 1 verboden is een winkel voor het pu bliek geopend te hebben, in een in richting. ais in artikel 2 sub b be doeld. sigaren, sigaretten .of tabakte verkoopen. A r L 7. Onverminderd de bepalin gen op het venten, in de Algemeene Politieverordening opgenomen, is het venten en verkoopen of te koop aun- bieden op ol aan den openbaren weg verboden op dc uren. waarop het volgens art. 1 verboden is. winkels voor het publiek geopend te hebben. Art 8. Burgemeester en Wethou ders ziin bevoogd, eene al dan niet voorwaardelijke ontheffing te verlee-- nen van de verbodsbepalingen dezer verordening a algemeen ten aanzien van alle winkels, voor enkele, door hen aan te wijzen dagen of gedeelten van da- fa. ten aanzien van een banketbak kerswinkel. voor zoover uitsluitend betreft den veitkoop vau banketbak kersartikelen c. ten aanzien van een visdh- en fruitwinkel, voor zoover uitsluitend betreft den verkoop van visch en fruit d. ten aanzien van allo winkels op eene tentoonstelling, iiefdadigheids- verkoopmg cf andere soortgelijke in richtingen van tiidelijken aard voor oen vast te stellen tijdperk. De ontheffingen sub b en c worden niet verleend dan na ingewonnen ad vies van de Kamer van Arbeid voor de Voodings- en Genotmiddelen. Voor do ontheffingen sub a en d bedoeld, wordt door Burgemeester en Wethouders openbare kennisgeving gedaan. llii. wion eene ontheffing als sub h of c bedoeld is verleend, is verplicht op oen voor liet publiek goed zicht baar deel van de pui van zijnen win kel een door Burgemeester en Wet houders vast te stellen opschrift of teeken aan te bréngen, ten bewijze, dat voor d«sen wirjkel een zoodanige ontheffing is verleend. Art 9. De opsporing van overtre ding dezer verordening wordt opge dragen aun do ambtenaren en be ambten der Gemeen te-politie. STRAFBEPALING. "K r t. 10. Overtreding van eene der bepalingen dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste zes dagen of geldboete van ten hoogste 125. DIACONESSEN HU IS. Vrijdag slaagden voor het diploma van den Nederl. Bond voor Zieken verpleging de zusters: C. M. Punselie, J. Buursma, A. H. do Raaf, C. M. W'allbrink uit het Haarlemsche Diaco- nessenhuis. Kindervoeding. De vereeivging „Kindervoeding" deelde deze week oen maaltijd uit: Maandag aan 471. Dinsdag aan 463, Donderdag aan 455 en Vrijdag aan 473 kinderen. AANBESTEDING. Uitslag dier door den architect J. m den Ban, to Haarlem gehouden on derli ondsolve an nbestodi n g van h et vergroolen vain do kantoor- en do fabrieksgebouwen der caoutchoucfa- briek van Gebre. Merens te Haarlem. M. Nedierkoorn te Haarlem, f 49990. B. Hagen te Haarlem, f 4-8590. A. N. Cornel isse te Haarlem, f 46666. J. Verhagen, te Haarlem, f 46430. W. A. van Zanten, te Haarlem, f 46200. Martens en Zoon to Haarlem, f 46100. Firma H. London, Haarlem, f 45319. Aan de firma H. London is het werk gegund. RAAD VAN BEROEP TE HAARLEM. O n g e v a 11 e n we t Ter terechtzitting van 31 Maart 1916 werden o.a. behandeld de zaken van: 1. II. v. D. te Haarlemmermeer, die op 3 October 1915, werkzaam in dienst van liet Bestuur van den Haarlem mermeerpolder, bij het opendraaien van een brug zijn linkerschouder ont wrichtte, tengevolge waarvan lvij den arbeid moest staken. Laatstelijk ont ving h'ii te dier zake van het Bestuur der r jksverzekeringsbank een rente van f 0.24 per. werkdag, berekend naar eene invaliditeit van 30 PCL, met ingang van 19 November 191a. Klager beweert op dien datum nog ndet in staat te zijn geweest om te werken en verzoekt daarom veile uit- keering. 2. L. D. to Zandvoort, die op 2o De cember 1910, werkzaam in dienst van Gebr. Groen aldaar, bij hot machinaal schaven, met do linkerhand in aan raking kwam met de beitels, waar door do pink werd afgesneden. De laatstelijk door hem te dier zake ge noten rente van 17 cent per werkoug werd door het Bestuur- der R. V. B. inet ingang van 27 December 1915 be ëindigd, aangezien lvij toen weder ge heel in staat zou zijn geweest om te werken zooals vóór het ongeval. Kla ger beweert, dat dit niet zoo is en dat liij voor een dool afhankelijk is. van de welwillendheid van zijn werk gever. Hij verzoekt handhaving zijner rente van 17 cent. 3. D. B. te Haarlem, die op 11 No vember 1915, werkzaam als grond werker in dienst van üarends 1e Haar lem, bij het overeind helpen van een paard, zijn linkerbeen heeft gekneusd doordat liet paard op zijn hoen vied. Laatstelijk ontving hij van. het Be stuur der R. V. B. eene rente van f 0.26 1,2 per werkdag, berqkend naar eer.o arbeidsongeschiktheid van 15 pCt, ingaande 3 Januari 1916. Klager meent dat zijne arbeidsongeschikt heid op dien datum moot worden ge steld op oU pCt. en verzoekt daarom eene rente van f 0.52 1,2 por werkdag. 4. H. W. A. te Haarlem, die op 11 October 1915, werkzaam in dienst van de firma Emnk en Binger te Haarlem bij het uithalen van een preegmachi- no met zijn rechterhand in aanraking kwam met een kamradwaardoor de rechter wijsvinger en hot eindkootje van den rechter middenvinger ver brijzeld werden. Laatstelijk ontving hii te dier zake eene ren to van f 0.17 1,2 per werkdag, berekend naar eene invaliditeit van 25 pCt.j ingaan de 19 Januari 1916. Klager, die nog jong is beweert thans zijn vak niet goed meer te kunnen loeren en ver zoekt eene rente vau 28 cent per werk dag berekend naar eene invaliditeit van 40 pCt. De uitspraak in deze zaken werd bepaald op 14 April 1916. Aan H. do V. te Veisen werd, met vernietiging van de beslissing van het B06tuur der R. V. B., eene rente toe gekend van 70 ceri.t per wei kdag, in gaande 8 November 1915. De beslis sing van hot Bestuur dor R. V. B., in zake J- F- te Zandvoort houdende toekenning van eene renite van f 0.281,2 per werkdag, word bevestigd ein hot beroep ongegrond verklaard. Ouderdomswet. In 12 zaken werd uitspraak gedaan. Aan J. P. te Haarlem werd een rente toegekend van f 104 per jaar, ingaan- u-e c7 Mei 1915. Het beroep an J. do V. te Haarlem werd ongegrond verklaard, aange zien zijn verzoek om ouderdomsrente te laat bij de Rente-Oommssk> was ingediend, waardoor het recht op ouderdomsrente onherroepelijk verlo- Rijwieldiefstal. K. W.'.V., winkelbediende, Spaarn- wouderstraat alhier, heeft aangifte gedaan, dat ziin rijwiel Vrijdagmid dag omstreeks 4 uur is ontvreemd uit de cang van het kantoor van den heen P. op de Gcd. Oude Gracht CHR. KANTOOR- EN HANDELS BEDIENDEN. Do Nederlondsclio Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbe dienden, afdeel ing Haarlem, hield Vrijdagavond hot „Blauwe Kruis" haar jaarvergadering, ouder' leiding van den lieer D. van Berge. De goed bezochte vergadering werd door den voorzitter op gebruikelijke wijze geopend, dio daarna een réde hield over den economischen toestand en zijn gevolgen voor den Kantoor- en Handelsbediende en memoreerde wat door de Chr. Vereen, van Kan toor- en Handelsbeiiiehden ook in o verband voor zijn leden is verricht. Vervolgens werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd, de ingekomen stukken be handeld en brachten Secretarie en Penningmeester hun jaarverslag uit. Hierna had plaats do verkiezing van bestuursleden. Aan do beurt van aftreding waren de heeren D. van Eg- moml, M. Hogenbirk, en A. J. Lui- tingh. De aftredende heeren v. Egmond en Hogenbirk worden herkozen. De lieer Luitingh wenschte voor een herkie zing niet in aanmerking te komen. In zijn plaats werd benoemd de heer W. Roodenburg. De propagandist der vereeniging de heer G. Baas Kzn., van Zaandam, sprak hierna over de verschillende stroomingen in de Chr. Vakbeweging. Op dit onderwerp volgde eon geani meerd debat Na do gebruikelijke rondvraag, die niets bijzondere opleverde werd de vergadering gesloten. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Maart 1916—1915. Aantal behandelde porties 1560 (v. J. 1101). Aantal Inlagen 1028 (v. J. 671). Aantal terugbetalingen 532 (v. j. 430) Ingelegd f 62027.04 tv. j. f 3790-4.15%) Terugbetaald f 45972.31 (vorige jaar f 47056.59%). Meer ingelegd f 1605-4.73 (v. min der f 9152.44). Aamal nieuwe boekjes 106 (v. J. 40). Aantal afbetaalde boekjes 53 (v. j. 60). Spaarbu&jes op 31 Maart 1916 In omloop 375. Geledigd in Maart 191G 40 busjes met totaal f 436.98%. Aantal in bewaring genomen boek jes op 31 Maart 1916 151. VAN ONZE BRANDWEER. In Rotterdam worden voor onze brandweer 4 nieuwe alangenwagens vervaardigd. In verband daurmede zal eenige verbouwing moeten plaats hebben van een puox bvandsjnnt- kuis'jes hier ter stede. In het einde van Mei zal do Veree- inging „De Tien" (niet te verwarren met „Spuit X", die van heel wat ouderen datum is) haar 25-jurig be staan vieren en in verbond daar mede zal een tentoonstelling worden gehouden van velschillende voorwer pen. die on die viif-en-twintig jaar vereenigingsl erven betrekking beb- tben. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bii P. van Muijen. De Witstraat 26, een lampje. C. Duineveld, 2e Zuld- Pdlderstraat ?4, een portemonnaie niet inhoud. A. Broekhuizen. De Clercqetraat 105a, idem. A. Loer akker. Brouwersstraat 127. idem. J. Monnikendam, Ged. Raamgracht) *7, een geldstukje. B. W-isker, An- thonicsteeg 20, een lampenkap. A. van KesseJ, Voorzorgsitraat 43, -een armband. M. van An del, Brou wersstraat 1 zw.. een portemonnaie met inhoud. J. A, Doezie, Gen. Both as tra at 52, een grooto zwarte liond. Rubriek voer Vragen Goftbonneerden hebben bet voorrecht, Vragen op verschillend gebiod, wils voor baantwoording vatbaar, in te seudcu bij do Bsdaotio van Haarlem's Dagblad, Groots Houtstraat 53. .Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en so o spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig n woonplaats Yan den ineecdcr vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Tot wien moet iemand zich wenden om steun als zij 4 Ion- deren heeft en gebrek lijdt, doordat haar mau zijn geld verdrinkt? ANTW OORD. Burg. Armbestuur of Weldadigheid naar Vermogen (Provenierehuis). VRAAG. lk bewoon een boven woning voor f 4 per week, met water leiding inbegrepen. Volgens den huis heer heb ik dit jaar f 4 meer aan war ter verbruikt. Is dit bedrag nu voor den huisheer of den huurder? ANTW OORD. Als ge het gehuurd hebt met inbegrip van waterleiding is diit voor rekening van den verhuur der, tenzij hij heeft bepaald, dat ge njot boven een bepaalde hoeveelheid moogt gebruiken. VRAAG. Mijn vader is 20 jaar geleden hertrouwd. Nu is hij gestor ven. Hij had eigen huizen en inboe del. Heeft nu de 2e vrouw recht iu dit huisjo te blijven wonen, e:i ge bruik re bobben van den inboedel. Mijn vader had 7 kinderen en 2 on- mondige*- Er is geen uitkeering van moeders versterf gedaan, evenmin is eon voogd gekozen voor do twee on- mondlgen. Uit het 2e huwelijk zijn geen kinderen. ANTWOORD. Is or een testa ment? Of zijn er huwelijksvoorwaar den? VRAAG. Wanneer een penning meester door zekere omstandigheden aftreed, aan wien moet hij don de boeken en liet geld afdragen, als er in het bestuur ook nog een 2e pen ningmeester is? ANTW OORD. Aan den geen die daarvoor door het bestuur is aange wezen. In dit geval zal dit wei de 2e penningmeester zijn. VRAAG. Wat moet ik tegen veo- renmijt van kanaries doen? ANTWOORD. in de eerste plaats de kooi flink reinigen. Laat voider den vogel eiken dag baden In water en houdt de kamer op temjierutuur. VRAAGIk ben van lichting 1909, dus natuurlijk nog in dienet. eu wel bij hel lOo Reg. Inf. alhie staat er voor mij kans bij de lerie of veldartillerie over te gaan, zonder vrijwillig te teekonen? Ik ben korporaal. Bij wien moet ik mij ver voegen? ANTWOOItp -. De kans is ring zonder vrijwillige verbintenis. Het is te verzoeken. Het verzoek moet bij het onderdeel, waarbij gij dient, worden gedaan, doch zal wei niet voor inwilliging vatbaar zijn. VRAAG Mijn zoon is van lichting 1916. eerste groep, dus in December 1915 opgekomen. Nu is hij voor den dienst afgekeurd, eu naar htfis ge zonden. Heeft hij nu recht op menage, en soldijgelden, zoolang hij "t offi cieele et uk van den Minister van Oor- 1 log nog niet ontvfingén heeft? Zoo ja, kan hij dit dan iedere week aan do kazerne gaan halen, daar hij hier in garnizoen hoeft gelegen. ANTWOORD De verlof verleening met behoud van soldij staat in den regel op den verlofpas vermeld. In dien het is verleend in afwachting van ontslag wegens lichaamsgebre ken, is behoud van soldij regel tot den dag van ontslag. Uw zoon had voor zijn vertrek van het korps dit kunnen inform eeren. VRAAG. ls het nu nog de tijd om gladiolussen en crocussen te plan- ten? ANTWOORD. Voor crocussén is het wel wat heel laat. Do knolletjes loopen nog wel uit, maar het doel, vroege bloemen, bestaat niet meer. Als u ze nu plant in don tuin, hebt u toch ieder jaar weer een schat van bloemen. Winterbedekking is niet noo- dig, als ze tusschen het gra<? staan. Gladaoluesen kunnen eveneens n<og geplant worden. Vaak gebeurt dit in het voorjaar, daar do bloeitijd vee la'ter valt dan dio dér crocussen. VRAAG. De vruchten van mijn perenboom zitten vol wormsteken. Nu kon ik dit najaar niet de lijm krij gen, die-op de lijmbandan gesmeerd moet worden Wat moet ik mi doen? ANTWOORD. Afkrabben der schorsschubben en bestrijken met kalk kan altijd goede diensten bewij zen. Tegen Juli moeten dan houtwol- ringen, overdekt met papier, om don stam worden gelegd. Deze ringen worden in liet najaar verbrand. Dit is echter alleen met het oog op de generatie voor 1917. Op U cogenblik moet de stam dus alleen flink gezui verd worden. Daar zitten de poppen, die de vlinder» voor het volgend sei zoen zullen leveren. Ook do takken zooveel móge-lijk nazien. Als u in Juli met db houtwol begint zal het resul taat voor 1917 beter zijn dan dat van 1916. VRAAG Mijn zoon is van lichting 1917. Bestaat er voor hem gelegenheid bij het reservekader te komen? Zoo ja, bij wien moet hij zich dan vervoe gen, en wat wordt hiervoor vereischt? Zoo noen. welke gelegenheden be staan er dan hier ter stede ter voor oefening, waardoor men het recht ver krijgt tot de keuze van een wapen en waardoor men na indiensttreding 6poedig bevordering kan maken? ANTWOORD Voor het reserveka der was er gelegenheid tot 22 Maart voor eene verbintenis, indien er plaa'os bij de korpeen was. Do eischen zijn te uitgebreid om hier te vermelden. In 't kort is eind-examen 3e kl. H. B. S. of zwaardere examens de. eisch. In dien uw zoon daaraan voldoet kan hij zich voor opleiding militie-officier bij den keuringsraad bij geschiktbevin- ding opgeven. Dó oproeping voor op leiding korte oefening is reeds in De cember geschied het adres daarvoor was Paéklaau 40 rood. lu deze bui tengewone tijdeii is recht op keuzo van wapens niet altijd voor inwilli ging vatbaar. Den. heer II. A. L. B., alhier. Hol eenige wat u deen kunt is om inlich tingen te.schrijven aan Jhr. Jan Feitli Red. Alg. Handelsblad. Uit de Omstreken Schoten. Plantsoen. Op het bouwterrein voor het Raad huis aan do zuidzijde, tor grootte vau pLm. 30Q vierk. M. zal een plantsoen worden aangelegd. Met de werk zaamheden daarvoor is een begin ge maakt. Haarlemmermeer. Door B. en W. wordt mededeeling gedaan dat den leden van de scliaL tingscoinmissic, do heeren Verkuyl, Reeuwijk eu Suidgcest opgedra gen is om met medewerking van den 'commies ter secretarie den heer Van Rooyen samen te stellen het kohier Hoofd. Omslag, daar tot op heden do door den Raad vastgestelde belasting- verordening nog niet is goedge keurd. Aan den wethouder Kooy is als zelfstandige afdeelmg toegevoegd het armwezen. Aan den wethouder Knaap is finan cien en onderwijs opgedragen, terwijl hij tevens als voorzitter van de finan- cieele commissie optreedt. Ten slotte nog de mededeeling dat de raadzaal in gebruik genomen zal worden door de ambtenaren als werk kamer en dat de raadszittingen, trouwpartijen enz. zullen plaats heb ben in de vroegere trouwzaal, thans werkkamer van den burgemeester. Aan den heer D. P. Mastbergen, onderwijzer aan school no. 5 te Nieuw Vennep wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend wegens vertrek naar Amsterdam. Tot lid in de commissie voor de ge meente-financien (vacature-Knaap) wordt gekozen de heer P. Borst- Tot lid van het Burg. Armbestuur voor wijk 10 (vacature Sliggers) wordt benoemd de heer W. C. de Bruin. Bij het herhalmgsonderwijs werden voor het geven van onderwijs be noemd aan school 1 de heeren A. v. d. Hor en F. Kappers, benevens Mej. G. de Boer cn aan school 10 de heer G. Bcetsina Cu Mej. R. Steenhuizen. Tot hoofd van school 11 te Lisser- broek wordt mot algemeene stemihcm benoemd do heer F. lteindertsma Lo Leiden. Het voorstel om to voorzien in do vacature-Spaan aan school 8 wordt op voorstel van B. en W. aangehou den tot de volgende vergadering. Do reden van dit voorstel zou den raads leden in de besloten vergadering wor den medegedeeld. Op voorste! van B. en W. wordt de benoeming van Dr. Bouthoorn te Lei- muiden tot gemeentogeneesheer in een gedeelte van de gemeente, gren zende aan de gemeente Leimuiden, weer voor een jaar gecontinueerd. Tot Kantoorhouder voor Hel in tt richten hulptelegraaf en telefoonkan toor te Abbenes wordt benoemd da brievengaarder J. Hiddinga, aldaar en tot diiens assistent Mej. G. Hiddin- op een jaarwedde van respectie velijk f 125 en f 25 per jaar. De be noeming geschiedt voorloopig tot 31 Dec. 1916, met uitzicht op cordinuntia als deze tijd is verstreken. Bij de vaststelling van eenige finar- cleele regelingen kwam tor sprake d» rentegarantie die moest worden be taald over een klein gedrolte van 1915 in de II. S. Maatschappij. Door den heer Overmeer- werd een motie ingediend waarbij B. en W. werden gemachtigd de rentegarantie, groot f 229.17 te betalen, doch onder voorwaarde dat de gemeente met deze betaling niet erkent het gevorderd o bedrog schuldig to zijn en zich hare rechten reserveert tot tijd en wijle daarnaar door B. an W. een onder zoek is ingesteld, daarvan aan don Raad mededeeling doet cn dienaan gaande door den Raad is beslist De ze motie wordt na eenige discussie z. h. b. aangenomen. De fiiuancieele regoHmgeai worden daarna goedgekeurd. Aan het Burg. Armbestuur wordt nog een extra sub sidie over 1915_toecekend van f 1700 daar dit college door de zeer groots uitgaven aan verplegirurskoaten Pn meerders bedoeling dan in andore ja- ren een tekort had te boeken. De to tale subsidie door drit eo'lexre genoten bedraagt thans f 27700. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. in zake verplaatsing van twee stem bu is en een crediet van f 200 wordt toegestaan om een nieuw urinoir met aanplakbord te plaatsen nabij het Raadhuis. Een voorstel tot onder- handsche verhuur tot 1 December van vier perceelen bouwland te Nieuw- Vennep, oorspronkelijk bestemd voor bouwterrein aan H. Vissers, A. van Krimpen, J. v. d. Linden en S. Tensen, wordt goedgekeurd. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om aan den Minister van Financiën of Waterstaat te berichten, dat ook deze gemeente bereid is de regeling ver meld in de circulaire van 19 Januari 1916 te aanvaarden, mits aan de ge meente, zooals in de toelichting door B. en W. gegeven is uiteengezet, meer zeggingschap zal worden gegeven. Bij de daarna gehouden rondvraag vraagt de heer Slooten of B. en W. hetzelfde standpunt hebben gevolgd bij het opmaken der kiezerslijsten als in 1914 en 1915, terwijl in dien tus- sohentijd een nieuwe samenstelling is gekomen in het college van B. en W. De voorzitter zegt dat het stand punt ook met de vernieuw© samen stelling van het college van B. en W. hetzelfde is góieven. Hierna ging de Raad over im beslo ten zitting ter afdoening van reclame in belastingzaken. Zandvoort. JAARFEEST „EENDRACHT MAAKT MACHT". In de «rooie zaal vmj „Ons Huis" vierde Donderdagavond dc Christelij ke Jüusehzutsvereeniginir „Eendracht maakt Macht' haar zovcude jaar feest. De eere-voorziUer. ds. Posthumus Meyjes. hield, naai' aanleiding van een Schriftwoord, de openingsrede de secretaris, de heer Kr. Paap. eu de /penningmeester, de heer A. Paap. brachten hun verslagen uit. Uit het ie bleek, dat de vereeniging een 25-tul leden telt. waarvan enkelen gemobiliseerd ziin. benevens een 20-lul donateurs uit het laatste, dat de kas op den 31sten December 1915 niet een klein batig saldo sloot, maar dat het nadeelig saldo van hot vorig boe.kjaar was ingehaald. Deze reke ning was nagezien en accoord be vonden door de heeren P. Keur. Jc. Schaap en J. de Waal. De afgevaardigden van dc Jonge- 11 ngsveroenigingen uit Haarlem en Heemstede, benevens mejuffrouw N. Huis. afgevaardigde der plaatselijke afdeeling van de N. C. G. O. V., wenschten de vereeniging met haar Jaarfeest geluk. Na dit offieieele gedeelte der bij eenkomst werden vele voordrachten en samenspraken geibouden en enkele tooneelstukjes ten beste gegeven, welke alle een gulle waardeering vonden bii de in grooteu getale op gekomen genoodigden. Onder zang en muziek spoedde ds avond Snel heen erj. het middernach telijk uur had reeds geslagen. t<M»i de voorzitter, de heer M. C. Draver, in een harteliilt afscheidswoord allen dankte, die op eenigerlei wijzo had den biigedraeen tot het welslagen van het feest. Od waardige wijze had de feest vierende vereeniging zicli jegens haar gasten van de taak «eikweten, ver- verschingen aan te bieden, en de ge- noodloden toonden hun dankbaar heid door het deeinemwi aan een tombola en het biidraaren in een col lecte ten bate van ..Eendracht iiinnkt Macht", dat ongetwijfeld door deze bijeenkomst den broederband heeft versterkt en nieuwe vrienden ver worven beeft GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. Bréeuwer, Duinweg 2, oen da- nicstasch, inhoudende portemonaia niet geld. Binnenland INBREKERS. Dc rijkspolitie heeft met do gemeen tepolitie van Wocrsel oen bendo iu- brekors opgcsjKiord dio do «treek se dert gernimen tijd onveilig maakten. Gearresteerd werden do hoofdaan voerder B .V. uit Wocrsel, bekend ouder den naam Uonnat, A. W'., J. v. 11. en W. M. ovencons uit Woersel en 11. L). uit Stratum, laatstgenoem de Ls bij zijn arrestatie krankzinnig gewordeai.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 9