Haarlem's Dmilii Alleen op lie Wereld TWEEDE BLAD Dtndirdag 8 April 1916 De strijd nabij Verdun stafbbrichten. De Duitsche staf bericht De artiilerie-scveoliten in Argonne en hst Maas-gebied duren met oraver- Siir.derde hevigheid voort. De toe stand is niet veranderd. Links van de Maan beletten de Duitschers "den Franschen den molen ten N.O. van Haumont opnieuw te bezetten. In de streak van de vesting Douau mont ziin ook Dinsdag voot de Duit- Bel ie linies ten Z.W. van de vesting en de stellingen in het noordelijke gedeelte van het Caillette-boscih -her haalde tegenaanvallen van de Fran schen bloedie gekeerd. Aan het LotharirataChe en -heil 121- tassisohe front^hebben Duitsche troe pen verscheidene -voorsi»ockli«o pa trouille-ondernemingen intRekteerd. De Fransche etaf De Franschen bombardeorden met Succes verdedigingswerken van de Duitschere ten noorden van de Aisne en in de Argonne. Een Duitsche aan val op Haucourt ten westen van de Maas mislukte totaal. Het bombardement ten oosten van de Maas werd met groote hevighed her var. De Duitschers deden op da feesste Fanschc linie zuidelijk van Don, urnont oen zeer 'krachtigen aan val. De opeenvolgende aanvatecolon- nes werden door Fransch vuur weg gemaaid en de aauvailers werden genoodzaakt in wanorde terug te trekken naar het Cliauffeurbosch, waar de daar bijeengetrokken Fran- scno artillerie hun zware verliezen toebracht. Franschen blijven voortdurend ïo: vingen maken in het Ecailette- bosch. Door een Fransoli luchtschip wer- der. 34 bommen geworpen op het sta tion van Audun ie Roman. Verder meldt de Fransche 6taf- Ten westen van de Maas verliep de Dinsdagnacht betrekkelijk kalm. Ter. oosten van de rivier begonnen de Franschen verschillende partieels gevechten, waarin zij doordrongen tn de loopgraven ten noorden van h Cftilettebosch. In \\roëvre hevige artilieriebeschie- tlug van de sectoren Moulaimvtlle en ChaLillon. De Duitschors wierpen in die Maaa ten noorden van St. Mihiel 22 mijnen, die op de Fratieche versperringen lie pen en ontploften zond or schade aan te richten. In Lotharingen deden de Duitóchers na een "hevig bombardement van de Fia.'iscbe stellingen tusschen Arra- couri en St. Martin verschillende kleine infanterie-aanvullen op oenige punten van dezen sector. Zij weraen echter overaj afgeslagen door het mi trailleur- en infanterievuur der Fran schen. Persberichten. Havas seint uit Parijs Na een betrekkelijken rustigen nacht vielen de Duitschers Dinsdag bmia od hetzelfde oogenblik aau op de beide oevers van de Maas. Od den linkeroever mislukte een poging. om uit het dorp Malancourt te deboucheeren en het aangrenzende Haucourt te veroveren, geheel. Na een geweldige artiilenstische voorbereiding deden de Duitschers ibii het aanbreken van den dag een èievigen aanval tegen de eerste linie 300 M. ongeveer ten oosten van Douaumont. teneinde het Ecaillette- feosch te heroveren, waaruit de Fransche troepen hen juist verjaagd 'hadden. Daarop trachtten de Duit schers opnieuw de stellingen van het Douaumont-plateau om te trekken, maar het artillerievuur vernietigde de aanvallers. De overlevenden vluchtten in het Chauppeurbosch, waar de artillerie hen nog geduchte verliezen toebracht. No« nimmer wa ren de Duitsche verliezen zoo groot als in de laatste gevechten bij Avou- court. Douaumont en Vaux. De tegenaanvallen der Franschen deden alle resultaten, door de Duit- Acheis in de laatiste dagen verkre gen. te niet DE VERDEDIGING DER FRAN SCHEN. Een breedvoerig verhaal in de Ti mes' over de gebeurtenissen sedert de helft van Februari aan het front va» Verdun toont, 'dat aanvankelijk, toen de Fransche troepen nog ston den onder het bevel van generaal Herr, de positie er zeer moeilijk was. Het verliee van de vooruitgeschoven stellingen op den rechteroever van de Maas, van het vooruitgeschoven fort Douaumont en van de uitstekende artillerie-positie bij Beaumont, nood zaakte generaal Pétain, die llerr ver vangen had, om de gelieele verdedi ging to reorganiseer oil Hij moest rnenschen en geschut bijeenbrengen, om de Duitsche aanvallen te beant woorden, de gemeenschapswegen her steilen en verbeteren, bruggen ©laan over een rivier, die gedeeltelijk zeer hoog was, en vooraj voor voldoende aanvulling van voorraden en ammu nitie zorgen. Doch het hoofddoel van generaal Pétain moest zijn, tijd te winnen. De Duitschers drongen krachtig op, met alle troepen waarover zij beschikten; na de aankomst van een nieuwe di visie van het Russische front hadden zij toen dertig divisies voor Vei-dun bijeen. De Fransche luchtdienst, doe voortr durende de Duitsche bewegingen be spiedt, liet de Duitschers geen rust; en de artillerie, door de vliegers inge licht, heeft door haar voortdurend, overstelpend vuur dan aanvallers groote verliezen toegebracht. Met ontzettende inspanning verde digt generaal Pétain eiken voetbreed gronds, en iedere vooruitgang wondt door de üuitochers duiuo- gekocht. Het hoofdgevechtsterrein blijft het noordelijk front. Daar hebben de Duit schers hun artillerie in twee hoofd groepen opgesteld, de eene bij Sept- sarges, de andere bij Beaumont. De flankstellingen, Avooourt—Malan court in het westen en bij Vaux in het oosten worden voornamelijk ge bruikt voor de taktisclie ondersteu ning van de aanvallen uit bet noor den. De stellingen van de Duitschers in de vlakte van Woëvre noemt de ..Times -correspondent slecht, oindat de artillerie daar niet veel kan doen. Generaal Pétain heeft een groote mate van geduid en een vastberaden heid zonder voorbeeld. Hij verkoopt iederen voetstap duur; hij is over tuigd, dat de Duitschers den aainal, waarbij hun militaire reputatie be trokken is, niet zullen opgeven; maar iederen dag maakt hii de hindernis sen waartegen zij zuilen moeten op komen, grooter en belangrijker. DE ENGELSCHEN OVIER DE DOORBRAAK-POGINGEN. In een Manchester Guardian, die wij met hebben ontvangen, staat, naar wij in het „Berluier l'agiiblatt" lezen, over den strategischen toe stand van het EnRelsohe leger het volgende Wij zullen in het Westen doorbre ken. wanneer wij aan het heele front beide aan mannen en kanonnen een meerderheid hebben van twee of drie lot één en wanneer ,de generale staf althans in het eerste 6tadium van den aanval van een meerderheid, vain zes tegen één zeker its. Voor het zoo ver is. zal dit jaar zijn verstreken. Dat beduidt een verschrikkelijke tild en geldverspilling, maar een bespa ring aan manschappen. Overigens kunnen wii de politieke plannen van Duitschland evengoed in Turkije of od den Balkan verijdelen als in Frankrijk. Wij hebben nóóit aan een doorbraak van de Duitsche linie ge loofd. althans niet bij de tegenwoor dige krachtsverhouding. Het is wel mogeliik. dat die zich reeds veel meer ten onzen gunste heeft gewijzigd dan wij weten, maar ook dan moeten wij zeggen, dat de openbare mcening op gevaarlijke wijze van de gedachte aan doorbraak bevangen is. Het volk behoort de verschillende mogelijkhe den van den strategischen toestand even nauwkeurig te overwegen als de regearing. Er is geen korte weg naar de overwinning. Oostelijk oorlogsveld. De Duitsche staf meldt: In het frontgedeelte tusschen het Narocz- en WÏ6niec-meer hebben de Russen hun artillerie-vuur versterkt Ter Zee. DE NEUTRALE SCHEEPVAART. De ..Morning Post" verneemt uit Kopenhagen, dat naar aanleiding van een voorstel, om de noodlottige oorlogsgevolgen voor de scheepvaart door een commissie, door neutrale staten gevormd. <-udten worden on derzocht. er in Deerische soheonvaart- krinaen de hoop wordt geuit, dat zulk een commissie een gezamenlijk ver toog zou kunnen ontwerpen aan de oorlogvoerenden, dat wellioht meer indruk zou maken od de oorlogvoe renden. dan de vertoogen van de neu trale staten afzonderlijk. De „Times" geeft een etaatje van de verliezen, docr de centralen aan de neutrale handelsvloten toege bracht Daaruit blijkt, dat Noorwe gen verloor 59 stoomschepen (95.732 ton! en 22 zeilschepen (19.780 ton) Denemarken 18 stoomschepen (32.734 ton) en 10 zeilschepen (1500 ton). Zwe den 33 stoomschepen (42.006 ton) en 7 zeilsoheiien; Nederland 22 stoomsche pen (73.786 ton), en 2 zeilschepen (on geveer 226 ton) Vereenigde Staten 6 stoomschepen (16.013 ton) en 1 zeil schip (176 ton)Griekenland 11 stoomschepen ,22.383 ton)Spanje 4 stoomschepen (8606 ton) Perzié 1 stoomschip (758 ton)Portugal (toen het nog neutraal was) 1 Btooinsohip (62it ton) en Roemenië 1 zeilschip (285 ton). De verliezen der neutralen aan treilers waren Denemarken één Ne derland zeven. DE DUItLBOOTENOORLOG. Do Noorsche gezant te Londen heeft aan het Noorsche ministerie van bui- teniandsche zaken geseind, dat volgens berichten der Engelsche admiraliteit de Noorsche viermastbank „Bell"' bij de Scilly-eilandeu in den grond is ge boord de bemanning is gered. (De „Bell" mat 3765 ton en behoorde aan de gelijknamige reederij le Tönö- berg.) Reuter meldt, dat liet EngeLsche stoomschip „Clan Campbell" (5800 ton) in de Middellandsche Zee door een Duitschen onderzeeër zonder waarschu wing getorpedeerd is. Do bemanning is gered. Lloyds meldt, 'dat de Britische stoomboot „Bendur" gezonken is een man verdronk. 27 werden, aan land gezet. De Spaanse he stoomboot ,,Vigo" is door een Duitsohen onderzeeër getor pedeerd in de Golf van Bascave, hon derd mijlen van Usliaut. De beman ning werd in een boot gezel. 24 uur later opgenomen door een Britsohe stoomboot en aan land gezet te Gi braltar. Uit Engeland. VROUWEN IN DE MUNITIE- NIJVERHEID. In het Lagerhuis deelde de onder secretaris van munitie. Addison, me de. dat er op het oogenblik 195.000 vrouwen tn. de munitie-nijverheid werken. Uit Italië. HET ITALIAANSClfE LEQER. Een Koninklijk besluit gelast, dat met de inschrijving der lichting 1897 nog dit jaar moet worden begonnen. De afeekeurden van de lichtingen 1882—'85 en 18% zullen opnieuw ge keurd moeten worden. EEN NTEUWE MINISTER VAN OORLOG. Reuter seint uit Rome Daar de minister vam oorlog, gene raal Zupelii, in actieven dienst wenschte terug te keeren, is hij uit de regeering getreden. Generaal Mor- rone volgt hem op. Uit Dultsohland. VLEESCHKAARTEN. In Groot-Bei lijn zullen met ingang van 15 April vleeschkaarteu worden ingevoerd per hoofd der bevolking zullen 150 graan vleesch per dag worden verstrekt. Uit den Duitschen Rijksdag. Ecb rod* van dan Rijks kanselier. De Duitsche Rijkskanselier heeft in de Rijksdag een redevoering gebon den, waarover het Worf (bureau het volgende seint: De Rijkskanselier hield een groote redevoering, waarin hij er op wees, welke veranderingen er op militair gebied, na zijn laatste redevoering voor drie maanden hebben/plaats ge had. l>e Rijkskanselier ooi de am. bet volgende: De militaire toestand. „Den vijandelljken vol ken was door hun regeeringen verzekerd, dat onze militaire kracht ten einde liep, dat wij geen manschappen meer hadden, dat het moreel van onze troepen gebro ken waa Ik denk, dat de slog bij Ver dun het hun wel anders zal loeren In zien. (Geroep: Zeer juist.) De met geniale voorzichtigheid voor bereide operaties worden door de held haftige troepen uitgevoerd, die op den mot offervaardige dapperheid strij denden vijand voordeel op voordeel behalen. (Bravo-geroep). De militaire toestand op alle fron ten is dus zeer goed en volkomen in overeenstemming met die verwachtin gen. De economische toestani Onze vijanden gelooven mu het dool, dat zij met de wapens niet kunnen bereiken, te verwezenlijken door uit hongering en afsluiting. Ik kon mij voorstellen, dat de vijanden in 1915 deze hoop niet wilden laten varen, maar ik begrijp met hoe nucnter deu kende menschen na de ervaringen van 1915 che hoop nog blijven koesteren. (Geroep; Zeer juist.) De vijanden ver geten, dat ons staatswezen, dank zij de organisatorische kracht van de ge- heele bevolking, opgewassen is tegen de zwaarste moeilijkheden van de verdeelmg der levensmiddelen, zij vergeten, dat het Duitsche volk over oen buitengewone morcele reserve be schikt, die het in staat stelt den in de laatste tientallen jaren verhoogden I levensstandaard weder te verlagen. 1 Wat zou het hinderen wanneer wij, wat het vleeschgebruik en andere le vensvoorwaarden betreft, terugkeer- den tot den tijd van de Jaren 1870 en 1880? Ik geloof, dat onze vijanden Izich wel zullen herinneren, dat ook •het toenmalige geslacht krachtig ge noeg was om /linke klappen uit te doelen. (Geroep: Zeer goed.) De tegenwoordige maanden zijn moeilijk, leggen aan menige huishou ding beperkingen op en brengen zorg in vele gezinnen. D«3 te grooter en dankbaarder is onze bewondering voor de opofferingsgezindheid en de toe wijding aan liet vadert and, waarme de speciaal de behoeftige zich voegt naar de omstandigheden van dezen moeilijken tijd en bereid is in dezen strijd op leven en dood zich alles te laten welgevallen. 'Bravogeroep). Zoo luiden de berichten uit het ge- heele land, maar zij deelen tevens mede, dat de arbeid der ttnilageble- venen vrucht zal dragen, wanneer de Hemel zijn zegen laat neerdalen op de velden. Eenparig wordt verklaard, dat het wintergraan goed staat (Ge roep: Hoort, hoort). Het is in jaren niet meer voorgekomen, dat de berich ten omtrent den stand van het graan zoo gunstig luidden. (Bravo). De graanoogst van 1915 was een der slechtste sedert tientallen jaren, des niettegenstaande kwamen wij met het broodkoren niet alleen uil tot den nieuwen oogst, maar gaan wij ook nog met een prachtige reserve Ivot nieuwe jaar in. De neutralen. Om den oorlog uit te breiden over het geheele Duitsche volk, ook de vrouwen en kinderen, gingen Enge land en zijn bondgenooten ter zake van de reohten der neutralen op wet tigen handel en verkeer met de mid- den-Europeesohe staten over tot do iord-e van den dag. De onlangs uitgevaardigde opder in council bedreigt den wettigen han- idfll met neutrale havens door een nieuwe, met het volkenrecht strijdige verscherping der blokkade-maatrege lenteaon welker schending de Asue- rikaansche regeering reeds verzet had aanceteekend. Geen nuchter denkond neutraal, of hii ons welgezind is of niet, kan ons het recht betwisten ons te verdedigen legen den (tegen de bepalingen van hel volkenrecht mdruischenden) uit hongering soorlc- niemand kan van ons verlangen, dat wij ons de verde digingswapenen. waarover wii be schikken. uit de hand laten rukken. Wh gebruiken ze en moeten ze ge bruiken. (Geroep Zeer juist.) Wij eerbiedigen de rechtmatige rechten der neutralen op wereldhan del en wereldverkeer, maar wij mo gen verwachten, dat de welwillend heid. die wij betoonen. begrepen, ons recht en onze plicht, om met alle miduelen wedervergelding te oefe nen voor de uithongeringspolitiek onzer vijanden, die zoowel met het volkenrecht als de elementairste menscheliikheid spot. erkend wor den." (Levendig bravogeroep). De rijkskanselier herinnerde aan de oorlogsverklaring tosren Portugal en vervolgde Over vrede. „Toen ik den 9den September ver klaarde. dat wij bereid waren over vrede to spreken.- zei de ik, dat ik geen spoor vaai een zelfde bereid willigheid bij onze vijanden bemerk te. Dal ik daarin gelijk heb gehad, blijkt uit alles wat intusschen ge beurd is. en uit hetgeen wij uit don mond van viiandelijko staatslieden hebben geboord. De redevoeringen, te Londen. Parijs. Petensbupg en Rome gehouden, ziin in zoo hooge mate van denzelfden inhoud, dat ik daarover niet verder behoef uit te weiden. Slechts één woond aan het adres van Asquith. Op zijn persoon lijke smaadwoorden antwoord ik niet (bravo-geroep). omdat ik per soonlijken laster ook in den oorloc onwaardig acht. (GeroepZeer juist). Zakelijk wilde ik" échter kort antwoorden. Voor Ascjuitih blijft de geheele. definitieve vernietiging van de militaire macht van Pruisen de eerste voorwaarde voor elke vredes onderhandeling. (Vrooliikhcid in 't Huig). Te onderhandelen over vre desvoorwaarden. die van andere zij de gedaan worden, was. volgens hem. iedere partii bereid. Stel nu het geval, dat ik Asquith voorstelde, <le vredeamogeliikhedeo met mij na te gaan en hij zou bazinnen met de definitieve geheele vernietiging van Pruisen, dan zou ons gesprek geëin digd ziin voor het nog begonnen was. 'Geroot»„Zeer Juist", en vroo- lilkheid in 't Huls). Op zulk een vredesvoorwaarde kunnen wil slechts één antwoord geven en dat geeft ons zwaard. (Levendig bravo-geroep). Willen onze viianden het vermoor den van mens oh en en de verwoesting van Europa nog steeds laten door gaan. welnu, dan is de schuld aan hen. Wii staan onzen man. om steeds krachtiger slagen uit le deelen. (Le vendige toejuichingen). Dit eensgezinde, vrije Duitschland willen onze viianden vernietig en. Duitscihland moet weder machteloos worden, als in vroegere eeuwen, blootgesteld aan iedere machts begeerte van zijn naburen, de zonde bok van Europa, in de ontplooiing van ziin economische krachten ook na den oorlog steeds iii boeieo ge slagen. Dat meenen onze viianden met de vernietiging van de militaire maCht van Pruisen. Zij zullen zich echter de hoofden te oletter stooten. (Bravo-geroep). Wat kan de coalitie der vijanden aan Europa bieden Rusland het lot van Polen en Finland. Frankrilk de pretentie van de hegemonie, die ons zulk een ellende is geweest. Enge land den toestand van vei brokkel wc en blijvende prikkelbaarheid, die het 't evenwicht od het vasteland noemt en die de iim»rliike oorzaak is van de onbeschrijflijke ellende, waarin deze oorlog Europa heeft gedompeld. (GeroepZeer juist). Wanneer de drie mogendheden zich niet tegen ons hadden aaneengesloten, en be proefd het rad der geschiedenis naar tirden. die voor eeuwig voorbij ziin. terug te draaien, dan zou de vrede van Europa door de krachten der stille ontwikkeling langzamerhand bevestigd ziin geworden. Dit te be reiken was het doei van de Duitscne poliueü vóór den oorlog. Wat wij beuoeu. wüuen wii door vreeozamun arbeid verkriuren. maar onze vijan den verkoren den oorlog, ifnterruptie van Liebknecht). ..Nu moet de vrede van Europa uit een zee van bloed en tranen, uit de graven van miilioenen opnieuw ont staan. Wij trokken ten oorlog ter on zer verdediging. Maar wat vroeger was. is thans niet meer. De geschie denis vervolgde haren loop met ijze- reu tred. Een „terug" ia er niet Duitsohland en Oostenrijk-Hoiiga- riie hebben niet de bedoeling gehad de Poolsdhe quaestie aan de orde te stellen, het noodlot der veldslagen heef! dit gedaan. Nu waolit zij op de oplossing. Duuschiand en Oostenruk- Hougaiije móeten en zullen ze bren gen. illravo-geroap). De gesobiedeuis kent na zulke sühokken geen „status quo ante". (Geroep Zeer juist). België zai na den oorlog een nieuw land zijn. Over Polen. Het Polen, dat de Russische tsolii- nownik verliet, terwul hij nog haas tig omkoopgeld afperste, dat de Rus sische kozak brand stichtend en uiunuereud ontruimde, bes-aat me*, meer. Zelfs lXoana-ioden hebben openhartig verkiaaru. dat zij ziuh Gen terugkeer van den tschurewnik naar ue plaats, waar inlusscueu Duitschers en Oostenrukers oerlus, voor zuu ongelukkig land werkten, nml kunnen voorstellen. Ook Asqu.th spreekt van het begin sel der nationaliteiten. Als hij dit uoet en ziah verplaatst in den toe stand van den onoverwonnen en ou- overvviubaren viiand. kan hij dun werkebjk aannemen, dat Duitschiand ooit de vrijwillig door uit land en zilü bondgenoot bevrijoe volken tus schen de Oostzee en de Wolhynische moerassen weder zal overleveren aan de heerschappij van -het reuc- tionnaire Rusland, onverschillig of het Polen, Littauers. Ballen of Letten zijn (Bravo-geroep). Neen, niet ten tweeden male zal Rusland aan de onbeschermde grens van Oost- en West-Pruisen zijn le gers laten opraarcheeren (stormachti ge toeiuidhicgGn). niet nog eens met Fransch gefd het Weichselland tot Invalspoort in het onbeschermde Duitschland inrichten. (Levendige in- stemmPng). Ov e*-Be Igi Evenmin zal iemand colooven, dat wij in het westen landen, waar l»et bloed van or" volk gevloeid is. zullen prijss-even zonder volledige zekerheid voor odm toekomst Wii zullou Oa» reëeie waarborgen versohaffen, dal Beigie geen Fransch-Engetsciic vazal staat wordt en militair en econo misch niet tot een vestingbuitenwerk tegen Duitschland wordt ingericht. Ook hier doet het noodlot geen slap aohteruit. ook hier kan Duitechland biiv. den lang verdrukten Vlaain- echea volksstam niet wed or prijs geven aan de verfransching ilevemng bravo-geroep en interruptie van Lieb- kuecht;. maar hel zal hem een gazon- de. met ziin rijken aanleg strookendt ontwikkeling od den grondslag van zijn Nederlaudsche taal en zijn Ne der iandschcn aard verzekeren. Wij willen buren hebben, die zich met opnieuw tegèn ons aaneenslui ten. om ons te worgen, maar waar mede wii en zil. die met ons ziju, werken tol bekierziidsch welzijn. Wa ren wii voor den oorlog vijanden van Beigie Werkten de vreeozame Duil- soiie arbeid en vlijt te Antwerpen met merkliaar mede aan de welvaart des lands l (Geroep Zeer juist). Trach ten wij niel gedurende den oörlog het leven van het land weder te wek ken. voor zoover de oorlog dat toe laat 'l De berinnering aan den oor log zal in het zwaar beproefde laind lung uutriJien. wii zullen ectriter in het beiderzijdsdh belang nooit dul den. dut daaruit nieuwe oorlogen ontstaan. Europa naden oorlog. Het Europa, dat uit dc-ze crisis, d* meest ontzaglijke van alle vorige, zul ontstaan, zai op het oude niet gelij ken. Het vergoten bloed komt nooit terug, het verspilde goed slechte langzaam. Hoe het echter ook zal zijn, het moet voor alle volken, die het bewonen, een Europa van vreed- zamen arbeid worden. De vrede, die aan dezen oorlog een einde zal maken, moet duurzaam zijn en niet de kiem suwe oorlugeu, maar van tefi- niueve, vreedzame orde in zich ura- gan. (Geroep. Bravo, toeroep van Lièbknecbly- Met onze bondgenooten zijn wij in den langen gemeenschappelijkea strijd in boe langer boe nauwer be trekkingen getreden. (Bravo). Op d« trouwe kameraadschap in den oorlog zal een gemeenschappelijke arbeid des vredes volgen in den dienst van de economische en culiureele welvaart der zich steeds nauwer aaneenslui tende volken. .Levendige instemming). Ook in deze slaan wij andere wegen in tiau onze vijanden. Engeland wil dat ook niet bei sluiten van den vre de de oorlog niet zai ophouden, maar Oen baudeisooriog mot verdubbelde kracht tegeu ons voortzetten. Eerst zullen wij militair en dan ecouomisch vernietigd worden; een brutale ver nietig ings- en verwoestings woede, om in teugelluoze zucht naar heerschappij en vermetel begeeren een volk van 70 rui Ui oen te vermin ken. uok deze dreigementen zullen ver gaan, de vijandelijke staatslieden moeten er echtar w el aan denken, dat heftiger hun woorden zijn, hoe krachtiger onze slagen zullen w orden. Onze overwinningen op hut vaste land zullen ons het bezit ouoer kolo niën weder verzekeren en aan den onverwoestbaren Duitschen onderne mingsgeest nieuwe vreedzame werk zaamheid in de wijde -wereld openen. En daarom zien wij vrij en vol toe nemend vertrouwen de toekomst te gemoet, niet in zelfverheffing en zelf bedrog, maar m dankbaarheid aan onze krijgslieden, in het heilige ge loof aan ons zelf en nze toekomst Groot en zwaar als bergen liggen bij de vijanden het zelfbedrog, grim mige haai eu volksbedrog op de gees ten. j Wij hebben dezen oorlog met ge- I wild, wij voslden geen behoefte onze grenzen te wijzigen, toen hij tegen oa zen wil begon, wij bedreig-ten geen volk met vernietiging van zijn be staan en de verwoesting van zijn volksbestaan. Wat geeft ons de kracht thans de met verstoring van den overzeeschen handel verbondon moeilijkheden te doorstaan eu te velde het buitenge woon groote aantal vijanden vorder te verslaan en verder te overwinnen? Wie kan in ernst geleoven, dat be geerte naar vermeerdering van grond gebied de stormcolonnes bij Verdun bezielt en hen aandrijft lot steeds nieuwe heldendaden? Of zou een na tie. die aan de wereld zooveel geeste lijken rijkdom heeft geschonken, die 40 jaren lang het vredelievendste van alle volken was, plotseling een volk van barbaren en Hunnen zijn gewor den? PEUILLETON HECTOR MALOT. 137) Ik las het briefje nog twee- of drie- maai over. Daarna kauwde ik het fijn en slikte het door. Thans kooi ik ge- rust slapen. Daar legde ik mij zoo ge heel op toe, dat ik eerst ontwaakte, toen de cipier inij riep voor hat ont- bijL. De tijd ging don anderen ctag vrij 6j»oedi? om. In den namiddag kwam |eon politicagent, dien ik niet kende, in mijne cel en gelastte mij hem te volgen; ik zag met genoegen, dat 1. aen man was van vijftig jaar onge veer en die. er niet heel vlug uitzag. De zakon kooiden d-us gebeuren, zooals Mattia had geschreven en toen de trein op gang was, nam lk plaats bij het portier aan den kant waar Ingestegen was. Ik reed achteruit; de politieagent zat tegenover mij; wi; waren de eeuige in een coupé. Spreekt gij Engelsch? vroeg hij. Een beetje. Verstaat irJJ het! Zoowat, als men niet te gau spreekt. Welnu, mijn jongen, dan wil u een goeden raad geven. Wees niet koppig tegenover de rechtere; bekeu. Dan zal iedereen even welwillend voor je worden. Niets ontstemt te menschen meer d«n dat ontkennen tegen alle bewijzen in. Tegenover hen die voor hun schuld uitkomen is m«u altijd welwillend gezind. Ik zelf, bi voorbeeld, wil u met plezier een rijks- daalder geven ais ge me zegt hoe de zaak zich toegedragen heeft. Ge zult eens zien wat gij met dat geld in een gevangenis doen kunt tot veraang. naming van uw lot. Ik was op het punt om t© antwoor den, dat ik niets te bekennen had, maar ik begreep nog bijtijds dat het I>etör was mij de welwillendheid te verwerven, zooals hij het noemde, van Öen politieagent on ik antwoordde dus niet. Gij kunt er over nadenken, ging hij voort, en wanneer gij in de gevan genis inziet, dat ik u een goeden raad gegeven heb, kunt ge mij doen ï-oe- j>en. Want, ziet ge, men moet zijn schu-Ld niet bekennen aan deu eerste den beste; men moot zijn man weten te kiezen, die dan met belangstelling u helpen zal, waar hij kan; en gi.i ziet wel dot ik geneigd beo u van dienst te zijn. Ik knikte toestemmend. Vraag maar naar Dalphen; dien naam zult ge wei onthouden, niet waar? Ja mijnheer. Ik stond tegen het portier geleund, waarvan het glas was neergelaten. Ik vroeg hem verlof om het land te zien dat wij doorreisden en daar hij zich mijne .genegenheid wilde ver werven", zaide hij, dat ik kon kijken zooveel Lk wilde. Wat had hij ook te vreezen: de trein was in volle vaai De lucht, die door het open raamp je binnendrong, was ijskoud en hi; verwijderde zich van het portier om midden in de ooupé plaats te nemen Ik voor mij voelde geen tocht; on gemerkt stak ik mijn arm naar bui ten en draaide met mijn rechterhand den knop om, maar hieJd het portier tegen. De tijd ging voorhij, die locomotief floot en verminderde terstond In snel heid; eensklaps duwde ik het portier open en sprong zoover lk kon. li; werd i-n de greppel geworpen; geluk kig hield ik de handen voor mij uit en greep ik in het gras van den spoordijk. Toch was de echok zoo he vig. dat ik naar beneden stortte en in zwijm viel. Toen ik tot mij zeiven kwam meen de ik nog in den spoortrein te zitten; want ik voelde, dat ik snel voortbe woog en ik hoorde het rollen van wielen. Ik lag op een boe etroo. Zonderling: mijn gezicht was nat en op mijne wangen eu mijn voor hoofd voelde ik eea zachte streeling en een warmen adem. Ik opende de oogen; oen hond, een leeiijke gele hond. lag voor mij en likte mij. Mijne oogen ontmoetten die van Mattia, die naast mij op zijru. knieën lag. Gij zijt gered, zeide hij, terwijl hij den hond opzij duwde en mij om helsde. Waar zijn wij? In een rijtuig. Bob ment. Hoe gaat het ermee? vroeg Bob, zich omkee rende. Ik weet niet, ik geloof goed. Beweeg uw armen en boenen oens! riep Bob. Ik lag op liet etroo uitgestrekt on deed wat hij zeide. 't Is in orde, zeide Mattia? er is niets gebroken. Maar wat is er dan gebeurd? Gij zijt uit den trein gesprongen zooals wij u geraden hadden. Maar de achok was zoo erg, dat gij gevallen zijt en in de greppel terecht gekomen. Toen wij u niet zagen verschijnen, is Bob langs den spoordijk afgezakt.. terwijl ik het paard vasthield en i heeft u naar boven gediragen. W dachten dat gij dood waart. Wat wa ren wij bang! Wat waren wij be droefd! Maar nu zijt ge gered. -End» politieagent? Hij reist verder met den trein, die niet stilstond. Nu wisi Lk hel voornaamste. Ik wierp een blik om mij been, en be speurde nu een gele hond, die nr vriendelijk aanzag met oogen, welke op die van Capi geleken. Maar het was Capi niet. want Capi was wit. En Capi, vroeg ik, waar is die? Vóór dat Matua geantwoord had, was de gele hond op mij in sprongen en likte mij, terwijl hij een zacht gejank deed hoorei». Maar dat is Capi; wij hebben ham laten verven. Ik beantwoordde de liefkoozinzen van Capi, en drukte hem in mijne ar men. Waarom hebt gij hem laten ver ven? vroeg ik. Dat is een geheele geschiedenis! 'ik zal ze u vertellen. Maar Bob wilde niet dat Mattia dit verhaal thans deed- Neern de teugels, zeide hij tot Mat tia, en houdt ze stevig vast; dan zal ik den wagen zóó in orde brengen, dat men hem niet aan de barrière herkent. Het was een wagen met een witte huif overspannen, die op hoepels rustte. Hij legde de hoepels er in, vouwde de huif in vieren en bedekte mij daarmede. Toen moest Mattia de teugels toe laten en zich ook onder de huif ver bergen. Hierdoor kreeg de wligen «en geheei ander voorkomen. Zij had gen huif nieer en inplaats van drie personen, zat er maar één man in. Als men ons nazette, zou de beschrij ving die men van ons rijtuig gaf, ge heel anders wezen dar. ze voor een half uur zou zijn geweest, en dit zou dus onze ver. o.gers op een dwaal spoor brengen. Waar gaan wij heen? vroeg ik aan Mattia, toen hij naast n* ij lag. Naar Littiehampton; dat is een kleine zeehaven, waar Bob ee:i broer heeft die schipper is op een !x>otje, dat op Frankrijk vaan, <nt te Isi^ny in Nonnandiè l>oter en eieren haalt. Als wij gered worden en wij zullen gered worden zuilen wij n« aau Bob to danken hebben. Die heeft al les gedaan Wat had ik voor u kun nen doen, ik arme, domme kt map! Bob is op hot denkbeeld gekomen oui u uit den trein te doen springen, en mijn briefje door een blaaspijp u toe te werpen, en hij is het, die zijn ka meraads bewogen heeft om hem dit paard te Iconen. Ilij is het ook, dio ons een schip zal bezorgen om naar Frankrijk over te steken, want ge begrijpt wei dat, aoo we op een stoom boot plaats namen, gij weer In hech tenis zoudt worden genomen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5