NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 33e Jsarnang No. 10097 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feasldn^-n. WOENSPAa 10 REI 1SI6 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 75Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Bulten het Arrondlmment Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Haarlem van 15regels f 1.—elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad fDe Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"1.50 Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2. NtMc g36[ -3re"te reSe' meer 10 Cts. h contant Geniustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037V. Xi Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post. 0.45 InteicornmanaalTelefoonDommer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Yennootsehap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaanie 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit Wad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geobooneerdon wordt gewaarborgd deer „The Ooean" Bokln 161, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 11 MEL Schouwburg do Kroon: II. TooneeL- tlub. Uitvoering 8 1/2 uur. Circus Carré; Voorstelling 8 1/4 uur. Orgelbespeling, Gr. Kerk, van 23 our. Bioscoopvoorstellingen: Cinema-Pa lace, Gr. Houtstraat. Biosc. Theater, Gr. Markt Biosc. Theater, Barteijo- ri setraat. Stadsnieuws Krotjes. Op 't Groot Heiligland staan oen naar krotjes, vlak naast den stevïgen muur. die het Stedeliik Schilderiien- nniseum afsluit van den straatweg het eene, vlak naast den muur. is een smederiitie of zooiets. of een smerle- rittie geweest. het andere is een bergplaats van brandstoffen. Ge merkt. zou de notaris zeggen, No. 91 en 93. Ziin dit wel goede buren voor onze schilderijen Als er ee.ns brand in komt en de wind blaast uit het zui den of westen of zuidwesten (wat hi] noiraJ dikwijls doet!, dan kon ons Museum het wel eens wat al te warm kriitren. Dat er in der» buurt brand komen kan is onlangs gebleken. Het ziin maar een naar kleine huis- les en stellig niet veel waard, want de hemel kiikt door de dakaoanten. Zou 't niet verstandig wezen, als de gemeetite ze maar kocht Stadsnieuws KAMER VAN KOOPHANDEL. In de Meivergadcring van de Kamer van Koophandel werden Dinsdagavond me iedeelingcn gedaan van ingeko men en uitgegane stukken. Tot de laalsten bebooren brieven aan de se cretarissen van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur en den Bond van Bloenibollenhandclaren, waarin mee deel :ng is gedaan van het besluit der Kamer, om zich beschikbaar te stel len voor bemiddeling voor die bloem bollen handelaren, die niet op de ge wone wijze een visum van het Duit- eche consulaat op hun passen kunnen verkrijgen. Zooals we meegedeeld hebben is daarvoor noodig, dat men vooraf de namen van degenen,, die men in Duitschland bezoeken wil, op geeft. De besturen der genoemde ver- eenigingen zouden deze mededeeling ter kennis vau de leden brengen. Adiiaesie wa6 betuigd aan het adres om invoering van den zomertijd, de voorzitter, de heer A. de Clercq, zei- de met een grapje. ©enige dagen later stond de wet in het Staatsblad. De heer De Clercq wees er nog op, dat het goede voorbeeld van Neder land in Engeland ls aangehaald als een bewijs, dat do zomertijd, zonder bezwaren te veroorzaken, was in le voeren. Daar de Kamer haar voor naamste werkzaamheid in deze Mei- vergadering vaststelling van het jaarverslag in zitting met gesloten deuren zou afdoen, restte alleen de rondvraag, waarbij enkel door den heer Heems een opmerking gemaakt werd, nl. dat het te betreuren was, dat het advies van de Kamer niet in gewonnen was vóór B. en W. aan den Raad bet voorstel hadden gedaan, om over te gaan tot sluiting van de bruggen des Zondags op bepaalde uren. N. Z. H. T. M. Door een aantal employés van de N. Z. H. T. M^ is aan de Directie van deae Maatschappij een adres gericht, wuarin wordt ver zocht bij de concessie-voorwaanien, die binnenkort wederom door den Haarlemschen Gemeenteraad moeten worden goedgekeurd, bepalingen op te nemen betreffende scheidsgerecht en loondienst Gewenscht wordt de tot standkoming van een arbeidsregle ment voor te bereikten door een com missie bestaande voor de helft uit per sonen, door de Maatschappij en voor 't overige door het personeel aan te wijzen. In dit reglement zagen de adressanten gaarne opgenomen de wijze, waarop het personeel in beroep kan gaan bij ojigelegde disciplinaire straffen en bij ojwogging van dienst betrekking; bedoeld wordt een scheids gerecht samen te stellen uit 5 perso nen, twee door de directie, twee door het personeel cn een door de gekozen vier scheidsrechters aan te wijzen. Voorts wordt de volgende loonrege ling voorgesteld; Controleurs f 18— f 20 per week, bestuurders f 14—f 18 per week; conducteurs f 12—f 16 per week; wegwerkers f 14f 16 per week; poetsers f 14—f 16 per week; lijnvc- gers beneden 20 jaar f 81 10 per week; lijn vegers boven 20 jaar f 10— f 14 per week; ambachtslieden 30—32 oent per uur. Reserve-personeel: be stuurders f 3 per dag; conducteurs t 2.50 per dag. Reserve-personeel ont vangt voor overwerk bij een dienst- dag boven de .10 uren f 0.25 per qur. Bestuurders en conducteurs die lan ger moeten dienst doen dan het dienstrooster aangeeft krijgen daar voor een vergoeding bij dag- en nacht dienst van 30 en voor Zondags dienst 100 van het loon. Voor am bachtslieden, wegwerkers en poetsera bedraagt dit eveneens 30 van het loon. Moet door hen worden overge werkt tusachen 12 uur "8 nachts en 5 uur 's morgens dan wordt 50 en voor Zondagsarbeid 100 van het loon meer uitbetaald. De gemiddelde arbeidstijd wanschen adr. gesteld te zien op hoogstens 10 uur per dag tot een maximum van 60 uur per week. De 7e dag moet een vrije dag zijn van tenminste 36 uur, zoodat 52 vrije dagen per jaar wor den verstrekt, waarvan er 18 op een Zon- of feestdag moeten vallen. Tus achen twee opeenvolgende diensten wordt ten minste 10 uur nachtrust verstrekt en ten slotte wordt om 7 dagen verlof per jaar verzocht- Met het thans bestaande premiestelsel voor het pensioenfonds nemen adr. genoe gen, mits zonder premleverhooging onder invoering van de voorgestelde loonregeling een fonds voor wedtuwen en weezen wordt toegevoegd aan het thans beslaande pensioenfonds. PERSON A LLA. Benoemd zijn tot reservé 2e-iuitenant bii hun tegen woordig kor"1' de vaandrigs IL A. J. M. Kosters. G. J. Wabeke en H. J. Druiff. allen van het 10de regiment infanterie. Op aanvrage is. wegens languu- riiten dienst, eervol mat pensioen ont slagen uit den militairen dienst de dirigeer end paardenarts met ma- joorsrang II. Vixsebexse. Aon den heer Vlxseboxso ls een pensioen toegekend van f 2100 per Jaar. Op de aanbeveling voor de be noeming tot directeur d.:r Hoozere Burgerschool en Handelsschool te Enschedé zijn geplaatst de heer dr. A. D. Donck, directeur eener II. B. S. te Utrecht, en onze oud-stadgenoot W. van Dorp. thans directeur der Christ. H. B. S .te Leeuwarden. Tot assistent voor microscopische anatomie aan de Technische Hooge- school te Delft is benoemd A. R. van Scherpenberg, technoloog te Haarlem. EXAMENS L. O. II a a r 1 e m, 9 Mei. Geëx. 8 mannelijke Candida- ten. Geslaagd de hceren E. Th. Gle- lis. H. J. van Dooremalen, G. J. B roe ree. C. J. van den Borg, P. H. M. Bosman. R. Verberne. S. P. Spronk en A. .1. Spruyt. allen te Beverwijk. HOOGLEER AARSBEiNODMING. Ter aanvulling van hetgeen wij Dins dag moedeelden over den nieuwbo- noemdoTi buitengewoon hoogleeraar in de electrotechniek aan de Techni sche Iloogeechool te Delft. Jhr. dr. G. J. ESias, kunnen wij nog het volgende meldenDe heer Elias werd in 1879 te Arnhem geboren, en studeerde, na eerst een jaar de Polytechnische Sohool te Delft bezocht te hebben, van 1899 af te Utrecht. Van 1902 tot 1906 was hij assistent aan het Natuurkun dig laboratorium der Rijksuniversiteit aldaar en vervolgens tot 1910 assistent aan het Bosscha-laboratorium van Prof. du Bois te Berlijn. Hij promo veerde in 1909 te Utrecht op een proefschrift„Anomale magnetische draaiingsdispensie in verband met se lectieve absorptie". Sedert 1910 ie Dr. Elias als conservator van liet labora torium van Teyler's Stichting werk zaam. Bij zijne ondei zoekingoii heeft hij zich hooidzakelijk op het gebied van het magnetisme en de optica bo- TOONKUNST. Onze Toonkunst- af deeling hoeft baar donateurs on kunstlievende leden Dinsdag een bui tengewoon interessanten avond be zorgd. Dat buitengewoon interessant zat in niet zoo zeer in de uitvoering vau Samt-Saêns' Déluge die op zichzelf overigens goed genoeg was. En liet werk is natuurlijk ook goed anders zou Toonkunst het niet uit- vooren; maar ik voor mij aou 't toch heelomaai met erg vindien, als ik 't van mijn leven nooit meer te hooien kreeg. Integendeel! Zeker zal ik, bij een onverhoopte volgende uitvoering zorgen, niet vóór de eigenlijke déluge op de plaats des onheils te zijn, want het eerste deel: Corruption de l'hom- me Col ére de Dieu Alliance avcc Noë, vind Ik oen hopeloos vorvoleude compositie^ die alken daaraan haar waarde ontleent dut zij de volgende schildering van den Zondvloed wat meer relief geeft. De uitvoering was naar ik zeide zeer goed, de koren zaten er perfect in en de vier solisten mevr. A li da Lorn an, mej. Meta Reide!, de hoeren Jac. v. Kempen an Gerard Zalsman zongen hun partijen en hun ensembles zoo goed ais maar noodig kan zijn. En liet Utrechtse he orkest gaf zeer deugdelijk werk; zijn concertmeester oogstte natuurlijk het allereerste succes met de zoetvoerige viool-solo In de Inleiding. Maar het belangwekkende van de zen avond kwam eerst na de pauze. Toen werd Gabriel Pierné's ,.L'an Mil" uitgevoerd. De componist be hoort weliswaar niet meer tot de al lerjongste generatie hij word Ln 1863 te Metz geboren en sleet, geloof Ik, zijn leven grootendeels te Parits maar zijn werk mogen wij veilig tot de moderne Franeche muziek re kenen. Als bijna al zijn componeeren. de land gen ooten heeft hij een zeer ontwikkelden zin voor rhytmlok en klankkleur. Zijn partituur van „L'an Mil" is, uit liet oogpunt van orches- tratie een schitterend meesterstuk, en de wijze waarop Pierné in zijn werk allerlei kerkelijke melodiën ver werkt (en parodieert!) lajkt mij bewon renswaardig. De uitvoering einclit maar één solist, een krachtig bezet en duchtig voorl>ereid koor en, wat de hoofdzaak Ie-, een eersto-range- orkest. Niet het vocale, maar het in strumentale gedeelte is hier hoofd zaak; de componist noemt zijn werk trouwens ook een „Poéme syrnphoni- que avec choeurs". Dat wij bij deze uitvoering lk meen de eerste te Haarlem aoo'n mooi beeld van het werk kregen, danken wij, naast de ernstige Kefde waarmede de dirigent Louis Robert zich in zijn taak heeft verdiept, aan de capaciteit en de groote toewijding van het Utnechtsch orkest. Maar ook d1®® solist Zalsman en, zeker iriet minder het koor der af dealing hebben wij te danken voor wat zij door talent en inspanning heb- be weten te bereiken. Toonkunst heeft kort'en goea gezegd gister avond een schitterende uitvoering ge geven. PHILIP LOOTS. „CREMER". Ter gelegenheid van haar 36jang bestaan heeft de Kon. Let terlievende Voreeniging ,J. J. Cre- mer" te Haarlem een tooneelwedstrijd uitgeschreven, waarvoor belangTïjke bedragen, gouden en zilveren medail les als prijzen beschikbaar worden gesteld Do wedstrijd ia openga&eld voor Nederlandse he dilettanten too- neel ver eenigingen, die een tooneel- werk in de Nedoiiandsche taal van minstens 3 bedrijven, waarin ten min ste 4 heeren en 2 dames een spreken- do rol vervullen, opvoeren. Dit jaar ia het tevens 80 jaar geleden, dat de oud-minister van Koloniën, de heer J ,T. Gremer, het beschermheerschap aanvaardde. ONDERMAATSCHE VISCH. Door de Rijksveldwachters De Jong en H. Walter, wonende te Spaarndam en Schoten, werden Zondag J.L verschil lende personen uit Haarlem bekeurd wegens het vervoeren van beneden- maatsche aal in de gemeenten Spaarn dam, Haarlemmerliede c.a. en Scho ten. De aal werd door de veldwach ters in beslag genomen, die ze daarna ln het Noorder-Spaame hebben vrij gelaten. LEVERING BRANDSTOFFEN. Het leveren van petroleum, ten behoe ve van gemeente-gebouwen en inrich tingen, benoodigd in het tijdvak van den dag der gunning tot en met 30 April 1917 is door B. euW. gegund aan C. Emmer; die levering van steenkolen en an th raclet is niet gegund. VERBETERING. In artikel IV Levensverzekering zijn ee- I nige fouten geslopen die verbetering behoeven, liet z.g. „assortements' - systeem (regel 26) moet zijn: assess ment"; „verzekerde" (regel 48) moet zijn „verzekeraar"; „verspillen" (kol. 2 regel 12) moet zijn „voorspellen" „blijven(koL 2 regel 20) moet zijn „blijken". GEy.' VOORWERPEN. Terug te bekomen bij D. Lugtenberg, Haar lem merii edestra at 31. muziekboek. B. J. Timmerman, Keyzerstraat 1, riem, touw on moereioutel. P. A. Andriessc, Scheepersstraat 52, te Schoten, pas ser. J. da Zaaijer, A, L. Dyeorinck- straat 118, dantesportemcumaie met inhoud. II. Muis, Haarlierrunerliode- fitraat 2, pakje schrijfpapier. J. Moorie, Wijde Geldelooze pad 21, hondemnui!- korj. Kalen, Spaarnwouderetaaat 2, tasch met boekon- f. Gieeke, Raam- steeg 17 rood, boeikentasch. A Nieu- weuhuizen, Vooroopgstraaa 32, kinder- portemonnaie met inhoud. C. v. Dam, Oranjeboomstraat 92. duimstok. W. Gundlach, Parklaan 40 a rood, broche, i (Zio vervolg stadsnieuws pag. X). Uit de Omstreken IJMUIDEN. In de te Utrecht ge houden zitting heeft de Centrale Raad van Beroep voor de Ongevallen verzekering uitspraak gedaan in het hoogcr beroep van de Rijksverzeke ringsbank en getroffene tenen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarhij T. S.. sjouwer te IJmuiden. nict-«ntvankei ijk is ver klaard ln ziin vordering eener tijde lijke uitkeeriny. doch hem, met ver nietiging eener beslissing van de Bank. dde schadeloosstelling weiger de, ls toegekend genees- en heelkun dige behandeling ter zake van een ongeval, daarin bestaande, dat hit. in dleust der Industrioele Maatschap pij ..Hera" te IJmuiden, werkzaam bii het overbrengen van den Inventa- rris uit de oude naar de nieuwe fa briek, ziin rechterhand heeft ge kwetst. De Centrale Raad, van oor deel dat ér geen verband bestaat tus- schen hot ongeval en de uitoefening van het bedr:if der werkgeefster, be vestigde de uitspraak wat betreft de ndet-ontvankeliikverklaring. vernie tigde die voor het overige en beves tigde de Bankbealissing. BEVERWIJK. De Staatsoourant bevat de statuten van «ie Coöperatie ve Tuinbouwvereeniging Vrije groen ten- en fruitveiling' en van de coö peratieve winkelvereenlging Arbei dersbelang, beide alhier. SPAARNDAM. Een letzer klaagt er over. dat veel roeiers uit Haar lem, te Spaarndam komend, daar in roeicostuum rondloopen en zelfs in- koopeai gaan doen ln de winkels. Naar hij 6chriift. nemen de Spaarn- dammere aanstoot aan dit onvol doend gekleed rondloopen. Ook wijst hti op het baden van Jongens en vol wassenen in het Soaarne. waarbij vaak toean zwemkleed!itg wordt ge bruikt. Zelfs militairen, die tooh een zwembad te hunner beschikking hebben, doen daaraan mee. De in zender vraagt toezicht van polilie- wege en wat de militairen betreft, gestreng ontreden der militaire over heid. ZANDVOORT. Door de politie alhier is aangehouden en naar Haar lem overgebracht de zwerver J. K., die aan het strand alhier eenige goed gesloten tentjes had op ongebroken en daarna uit genoemde tentjes ehoco- lade-reeoen. rolletjes pepermunt, prentbriefkaarten, flesschen limona de en een fLosch boerenjongens had ontvreemd. Bij fouilleering werd o.m. Inog bij hem gevonden een schroeven draaier. een hamer en eon loopcr. De buiiengewoon-gerneenleveld wachters F. Flapn en A. Paap zijn od hun verzoek door den Commissa ris dor Koningin dezer provincie eer vol uit hunne betrekking ontslagen. In een ziekenhuis te Haarlem is ln don leeftijd van 91 Jaren overleden W. Bluys, de oudste inwoner dezer gemeente. Aangekomen vreemdelingen R. van Praag. Amsterdam. Jan Steen- gtraat 1. 1 p. Wefers Bettink, Haarlem. Paradiisweg 12, 7 p. J. Bouquet. Amsterdam. Zuiderstraat 1, 5 p. S. Boekman, Amsterdam, Zandv.laan 16, 6 p. - L. E. Jansen, Amsterdam. Zuiderstraat 21, 3 p. W. H. Sohröder, Vlissingen, Groote Krocht 23, 1 p. J. Cuypers, Am sterdam. Brederodeetraat 70. 3 p. A. H. Fikkert. Haarlem. Zandv.-laan 7, 4 p. J. Jaxisst-n, Berlijn. Zee straat 1. 1 p. W. Kappalrneyer, Amsterdam, Dr. Metzgerstraat 43; 4 p. J. K. R. Holz, Amsterdam, Zee straat 51, 5 p. BENNEBROEK. In de vergade ring van de bloeniistwerldiiedenvc-ree- niging „St. Jeroen" werd behandeld het collectief arbeidscontract. Door de p^troonevereeniging was een voor stel ingediend om gedurende 6 maan den f 12 50 weekloon uit te betalen en gedurende 6 maanden 11.50, onder voorwaarde dat de arbeidsdag gedu rende 6 weken met 1 uur verlengd moest worden. Dit voorstel werd ver worpen, hoofdzakelijk om de laatste bepaling. Verder werd als afgevaar digde nsar den landdag van de R. K. Vakorganisatie le Utrecht benoemd de heer M. Otte. HAARLEMMERMEER. De beroe pen predikant der Gerof. kerk aan den Aalsmeerkïrweg O.Z. ds. J. A. Tnselaar te Lutjegast. zal a.e. Zondag avond zijn intree doen in zijn nleiuwe gemeente, na des morgens bevestigd te zijn door zijn vader Da J. P. Ta- selanr van Weesp. Door den gemeenteraad van Aalsmeer is gisteren besloten ter over neming van de elcctriciteitswerken, zoowel in die gemeente als in een ge deelte van deze gemeente gelegen, een geldleening aan te gaan, groot f 134.000 tegen 4 \XZ procent, legen ceu koers van 97 1 4. De leening ia gund aan de N.V. Bankvereeniging v b, Royaards en Bayer te Aalsmeer. Het broodbureau dat van den be ginne af gevestigd was te Hoofddorp in een daarvoor gehuurd gebouw, zal thans worden overgebracht naar het gemeentehuis. De ruimte voor de ambtenaren in het Raadhuis, die toch al niet groot was, wordt daardoor weer aanmerkelijk verminderd. De noodzakelijkheid van vergrooting van het gemeentehuis door verbouwing of anderszins, doet zich dan ook dage- lijka-in groote re mate gevoelen. i>iun:n!and UITVAART W. C. J. PASSTOORS. De correspondent van ,,De Tijd te Breda moldt: Dinsdagmorgen te 10 uur werd te Ginnèken de gezongen H. Mis van Requiem opgedragen door pastoor C. Rombouts, met as sistentie der kapelaans. De kerk was geheel gevuld. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op. de Tweede Ka merleden, mr. P. J. M. Aalberse, W. H. Bogaordt, en A. N. Fleskens; den Belgischen Volksvertegenwoordiger mr. dr. Frans van Cauwelaert; den heer Dierck, Regearingsoommia&aris der provincie Antwerpen en den heer J. W. Smit, voorzitter, B. Lammere en B Grobben, penning van den Ned. R. K. Volks bond; voorts tal van geestelijken en deputaties van corporaties. Op ver zoek van den overledene waren er geen bloemen. Op het graf werd het woord gevoerd door den heer Jan Smit, die den overledene herdacht als stichter en leider van den Ned. R. K". Volksbond. Hij bracht een woord van afscheid an hulde namens de Noderlandeche Katholieke arbei ders in 't algemeen en namens den R. K. Volksbond in t bijzonder. De heer Fleskens, die met de Belgische voedingsoommissie in pleno tegen woordig was, herdacht de verdien sten vau den heer Pastoors al» voor zitter dezer commissie. Ten slotte slotte sprak mr. Frans van Cauwe laert namens de Belgische rogecring. Minister Poullet was verhinderd aan wezig te zijn en had hem opgedra. gen deze plechtigheid by te wonen. Spr. wees op hetgeen Passtoors in den laat sten tijd heeft gedaan voor de verdrukte Belgen. Hij moge groot geweest z(Jn als volksman, als orga nisator en wat dies meer zij, zijn ware aard en ware grootheid kwa men eerst recht tot uiting hij zijn zor gen voor de Belgische nood-ijdeiiden. Spr. richtte vervolgens tot de kinde ren van den overledene eenige be moedigende woorden en eindigde al dus: Tracht uw leed te dragen met christelijke gelatenheid en overgeving aan Gods H. Wil; houdt hem steeds voor oogen, bewaart het beeld van uwen vader m uwen geest en wordt door hem in hem wat hij geweest is voor Nederland en de Katholieke zaak. EEN FRANSCHE KABELBALLON OPGEVISCHT. Uit Rotterdam wordt aan de „Telegraaf' gemeld, dat het daar binnengekomen Zweed- sche stoomschip „Patria". komende van Gothenburg, medegedeeld heeft, dat het in volle zee een Fransicheii militairen kubeiballon ODgevischt heeft De mond van dezen ballon was leeg. Hil verkeerde overigens m «oe' den staat. Dc politie heeft het ge vaarte overgenomen, in afwachting van de beslissing van de regeering. Mr. TROELSTRA. Mr. Troelstra deelde aan „Hot Volk" de volgende berichten over zijn gezondheidstoe stand mede: „Mijne geneesheeren zijn over de resultaten van mijn rustkuur zeer tevreden. Zij staan mij reeds dadelijk lichten arbeid toe, maar ei- schen, dat ik mij de eerste maanden buiten elke agitatie zal houden. Van optreden in openbare vergaderingen kan dus voorloopig geen sprake zijn. Mijn plaats in het Int Soc. Bureau kan ik weer Innemen. In de Kamer hoop ik nu en dan, met name bij be langrijke stemmingen, te verschijnen. Door mij aldus te beperken, is er alle kans, dat ik tegen den tijd der a staande bagrootingsdebctten klaar ben, om daarbij mijne taak te vervul len VERE8NIG1NG VAN NEDERLAND SCHE GEMEENTEN. In de op 25 dezer te houden algemeene vergade ring van deze veroeniging zal o.m. aan de orde komen een voorstel tot wijziging van de statuten, ten einde een fusie mogelijk te maken met de vereeniglng van kleine stedelijke en plattelandsgemeenten, waaromtrent tusachen belde besturen reeds over eenstemming moet zijn verkregen. HECHTENISSTRAF. De ontsla gen gemeente-ambtenaar J. P. Hon- nef te Rotterdam heeft zich Dinsdag morgen aan het gebouw der arrondis- sements-rechtbank aan den Noord 1 singel le Rotterdam gemeid, tol het ondergaan van de hechtenisstraf, hem kortgeleden opgelegd ter zake van het opzettelijk verspreiden van het dienst weigeringsmanifest. De heer Honnef had aan het ondergaan van hechtenis de voorkeur gegeven boven het beta len van een geldboete. Een vrij groot aantal partijgenooten deed hem onder het zingen van vrijheidsliederen uit geleide. BESCHERMING VAN DIEREN. Te Utrecht ls door de afgescheiden afdeeiing van de Nedberl. vereeniging voor dierenbescherm.ng opgericht de Maatschappij tot bescherming van die ren Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de becren G. Fabius, te Breda; mr. N. Cramer, M. T. M. G. Treussart ridder van Rappard, L. J. Hoogkamer en R. P. O. D. Wijn malen, allen te 's-Gravenhage; jonk- vrouwe E. M. C. des Tombe, te Mid delburg; en mej. J. E. de Lange, te Deventer. NEDERLANDSCHE MAIL AANGE HOUDEN. De 6e dezer resp. uit Zuid-Amerika en Nederlandsch-Indië aangekomen stoomschepen Frlsla en J. P. Coen, alsmede het eerstdaags te Rotterdam uit Indié te verwachten stoomschip Goentoer, hebben op last van de Engelsche autoriteiten de mail te Falmouth moeten lossen NEKKRAMP. Te Leeuwarden i3 een tweede geval van nekkramp ge constateerd. Te Deurne is bij het 2- Jarig dochtertje van den landbouwer C. nekkramp geconstateerd. EEë GEVAARLIJKE DIJK. Nabij Durgerdam is ln den morgen van 14 Januari, over een lengte van 00 meters de binnenhelft van den Wa ter! andsohen dijk spoorloos verdwe nen, en ontstond ter plaatse een die pe put. Nu het o\öi'6troomingswater weg is, kan men constateeren op wel ke wijze het ongeval plaats had. Tus- schen den dijk en het Kinselmeer strekt zich een berm of grasveld uit van ongeveer 15 M. Dit veUl was on dermijnd, de aardmassa is er onder geschoven in het meer. en heeft het grasveld 80 c.M. opgelicht. Ook de aanliggende bodem van het meer is 80 C.M. hooger geworden. Het veld blijkt eveneens ondermijnd te zijn, zoodat deze plaats nog steeds gevaar lijk voor de veiligheid van Waterland GIFTIGE PLANTEN. Bij den landbouwer v. d. B. onder Amei afoort moesten vorige week twee runderen morden afgemaakt, oiudut zich ver schijnselen van vergiftiging voorde den. Maandag had een onderzoek vanwege het Utrechteche Landbouw en Kruidkundig genootechap plaats naar de planten in hot weiland, waar de koeien hadden gegraasd. Het on derzoek bracht tot heden nog geen resultaat. BOND VOOR STAATSPENSION- N EER ING. Onder leiding van Ds. D. A. van Krevelen uit Deinum werd te Amsterdam de algemeene verga dering gehouden van den Bond van Staatspeosionneering. In zijn ope ningswoord ging d6 voorzitter de lij densgeschiedenis na zooais hij hel noemde van het Staatspensioen. Scherp werden door spr. de uitlatin gen in den laateten tijd geuit in de Tweede Kamer gehekeld en betoogde spr. dat staatspensioen een recht is. Wanneer de Tweede- of Eerste Ka mer het ontwerp Treub aanneemt ol verwerpt zal een noodkreet opgaan uit het volk. Heit jaarverslag vermeldt o.m. dat er 439 afdeellngen zijn met 52200 leden benevens 224 algoheele leden. Na 1 Januari werden nog op gericht 5 afdeellngen met 400 leden. Hulde werd vervolgens gebracht aan den heer Perio, die nu 25 jaar geleden begon met artikeiem te schrijven over Staatspensionneerln waar aan fei telijk de Bond zijn ontstaan te dan ken heeft. Tot bestuursleden in de plaats van de aftredende niet herkiesbare heeren E. Posthuma, Jhr. H. de MuraJt en L. Wiersum werden gekozen de hee ren H. Z. Zegers de Beyl, L Bouter en S. Lezer. Daarna hield de heer H. Feieser uit Zaandam con inleiding over het ontwerp-Pensioenbelasting. Aangenomen werd een motie, waar in de regeering en de Kamerleden ge dankt worden, die het bogineei van Staatspensioen hebben verdedigd. De motie acht verder het wetsontwerp op do ouderdomsrente, als een begin van reoht voor de ouden, een belangrijken stap vooruitbetreurt, dat dit vete- ontwerp is gemaakt tot een parttj- zaak keurt af. dat is getracht op liet recht van den ouderdom de stempel van armenzorg te drukken herhaalt de opvaOiing. dat con leven van arb&4 en ten dienste der go:n«-n=cliap recht geeft op een d or die gemeenschap verzorgden ouden dag. cn sp.e-ekt den

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 1