NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. S3» Jaargang No. 10103 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 17 MEI 1S16 AARLEIH'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad ,De Zaterdagavond"f 1.50 Franco per post door Nederland2 Afzonderlijke nummers0-05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37»/ M a de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENT 1ËN: Van 15 regels 75 Cts.iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. a contant Redactie ea Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zolder Barteospaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) g«abonneerden wordt gewaarborgd door „Th© Ooun" Bokln 161, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 18 MEI. Bazaar (Henri. Jonge Manneawer.) te 2 uur en 'b avonds van 8—10 uur. Orgelconcert, Gr Kerk: 2—3 uur. Schouwburg de Kroon: Jean Louis Piauisse, aanv. 8 1,8 uur. Schouwburg, Jansweg; Biosc. voor etelling. Bioscoopvoorstellingen: Cinema-Pa lace, Gr. Houtstraat. Biosc, Theater, Gr. Markt Biosc. Theater, Barteljo- risstraat Broodkaarten. De Minister van Landbouw, die meer „bepalingen' maakt dan ©en beele vereeniging van aannemers en meer „voorschriften'" geeft dan een gansche kring van doctoren, heeft ons doe» weten, dat de broodkaart alleen voor de onbemiddelden bestemd la en dat anderen er dus geen gebruik van moeten maken. Het is een waar genoegen, om eens mei dezen Minister in te stemmen. Natuurlijk is de verlaagde broodprijs niet voor iedereen. Toesi de kaarten pas werden ingevoerd en er onbemid delden waren, die zich schaamden oiu dio te gaan halen, hebben meer be middelden edeknoediglijk het voor beeld gegeven en daarmee de valsche schaamte nog weer eens stevig vaste getimmerd. Nu evenwel onbemiddel den de kaart hebben, behoeven ande ren niet meer voor gangmaker t© dienon. Er is ergens in ons land een ge meente, waar ingezetenen, die meer dan een bepaald inkomen bezitten, van de broodkaarten verstoken zijn. Zoon maatregel ia natuurlijk in Haarlem niet noodig. Hier zal ieder een die niet bij de onbemiddelden hoort, wel aan de wenk des Ministers uit zichzelf gevolg geven. OM ONS HEEN No 2165 Bemeentazaken. In gemeentezaken ip het zoo stil, als ik het maar zelden gekend heb, zoo iets als in Augustus van normale jaren. Nieuwe pionnen worden niet op het getouw gezet, oude blijven z&o- veel mogelijk rusten, het gemeentebe stuur houdi zoo goedkoop mogelijk do administratie gaande, de Raad wordt nu en dan bijeen geroepen om het noodzakelijke af te doen. 't Is ge dwongen vacaniie. Aan do stichting van de nieuwe be graafplaats hebben we uüet kunnen ontkomen, want zij, die dit sombere tranendal den rug toekeeren, moeten toch een behoorüjko rustplaats bob ben; bovendien is dat een onderne ming, daar de begrafenisrechten (en mei zuinig) verhoogd zijn geworden. Mogen de einden elkaar al niet pre cies raken, ten naastebij zullen do rechten toch de uitgaven dekken. ken oude quaestie koiqi, nu weer op het nip ij t. Een auial Sinds jaar en dug ergeren zich de mensclien er aan, dai het niet mogelijk is op onze begraafplaats een woord van af scheid lot don dood© ie sproken, wan neer de eiementen het niet gedoogeui. De hartelijkste rede gaat verloren in een piotseLingo stortbui, wanneer do toehoorders naar aile kanten een schuilplaats zoeken onder üe boouieu, ol ais een rukwind de iiooge hoeden toch al een hoofddeksel, waar je met aan gewoon bent, ernstig bedreigt. Zoo spuien zich tragi-komischo Ui- fiooitjes op de begraalplaats af, dio den lachlust zouden opwekken, wan neer de toestand zoo ernsug niet was. it ei daartegenover de spreekzaal. Alle storende geluiden worden buiten gesloten, evenals jeugdige look wei ©ude:t'j bezoekers, die uit pure nieuws Eiöiiglioid gekomen zijn. De spreker an rustig zeggen wat hij op het hart heeft, liij vindt ook moroeieu steun aan de muren van het gebouw, daar ietier wel weet, hoe meetlij* list spre ken is aan een geopend gruf in «ie ruimte. Als het afgeloopen is wordt de doode naar zijn laatste rustplaats gebracht en allen vertrekken. Dit be treft nu nog maar alleen den wel stand, de ordelijkheid van de ge beurtenis denk aan de gezondheid en het gevaar voor de aanwezigen. Dezelfde güre weersgesteldheid, die den overledene het leven kon hebben gekost, bedreigt ook hen, die hom naar zijn laafste rustplaats brengon. Dit heele betoog is zoo vanzelf sprekend, dat niemand er oen redelijk bezwaar tegen opperen kan. Toch stellen IJ. en W. niot voor, zoo'n aula of spreekzaal op do nieuwe uitbrei ding van de begraafplaats te slichten, aHeem een schaftlokaal met toebehoo- ren voor de werklieden en dan ver der een abri met de noodige gemak ken voor de bezoekers. Natuurlijk is een flink schaftlokaal noodig, maar wat is een abri? Een vreemd woord, dat schuilplaats, beschutting beduidt. Geen spreekzaal dus. Hoe groef, deze schuilplaats worden zal kunnen we nagaan aan do koeten van 't schafte lokaal, dat natuurlijk óók geen pa leis wordt en voor enkele werklieden dienen moet. Welnu, het schaftlokaal zal f 4200 kosten en de abri f 2250, zoodat ik waarschijnlijk het laatste gebouwtje niet te kort doe, door het met, een wachthuisje voor de tram te vergelijken. Daar kunnen laat ons zeggen twaalf menschen in, zoodat het visch noch vleesch is, te klein voor spreekzaal en niet eens voldoende als er een stortbui komt bij een drukke begra fenis. Een belangstellende heeft onlangs in ons blad aangedrongen op stich ting van de spreekzaal en daarbij ger wezen op de verhoog!ng van de graf rechten, waaruit hij een zeker recht wensen te te dlstilleeren. Nu is dit verkeerd gezien: openbare besturen schrijven wel voor, maar nemen geen verplichting op zich. Toch is de mo gelijkheid nog niet buitengesloten, dat B. en W. een voorstel tot stich ting van een aula zullen doen: er wordt nog beraadslaagd. Wat zal de Raad doen'? Zal hij al de argumenten die Ut noemde naar voren brengen en zich de kosten getroosten? Of zal <p3 Raad de redeneering volgen, dat de aula niet behoort tot het onvermijde lijk noodzakelijke er dat er in dezen tijd dus geen geld voor mag uitge geven worden? Eerlijk gezegd, voor zoo'n stelsel zou ik sympathie gevoelen. Hoe ge brekkig ook de toestand is er zal geen nood van komen, wanneer die nog een poos zoo blijft. Laat de Raad des noods In beginsel tot de stichting be sluiten en de uitvoering verschuiven bot beteren tijd. Maar doet hij dat, laat dan meteen overwogen word cm, of een abri van f 2200 niet ook kan worden bespaard. Op do begraaf plaats aan den Schoterweg staat zoo'n schuilplaats: ,,als ik er wezen moet zegt onze redacteur, „zet ik er mijn fiets tegen aan". Maar ie de noodza kelijkheid van zoo'n dingle overigens gebleken? Dit advies, ik weet het wel, ziet or krenterig uit. Wat is een abri van een paar duizend gulden? Op een ge-, meente-rekening een peulschil, een boon in een brouwketel. Maor let eens op, hoe gauw in een groot© admini stratie de kleine bedragen een be langrijke som worden! Tweeduizend voor dit, vierduizend voor dat, acht duizend voor wat andersin een ommezien is een halve ton uitgege ven en als die geleend moet wor den, vertegenwoordigt ze minstens vier procent rente en twee procent aflossing, somen f SüfW per jaar en die drie duizend moeten uit de beur zen van de belasüngbetatei-s gevon den worden. We leven in een tijdperk van crisis, of om het duidelijker te zeggen: van overgang. Van overgang dus naar een ander tijdperk. Ho© die nieuwe periode wezen zal, kan geen sterveling -voorspellen: zal ze grooteri bloed brengen, zal ze ons voor ernsti ge bezwaren zotten, wij weten het niet en niemand weet hei, 't ia alles hoop on gissing. Het eenige, waar van wij overtuigd kunnen wezen is dat wij hooge belastingen zul Ion heb ben te betalen, aan het Rijk, aan de gemeente, direct of indirect, In aller lei vormen en onder allerlei namen, versuikerd of niet versuikerd, maar in ieder geval hoog. Daarover behoe ven we niot to twisten, dat staat vast. Isi zoo n tijdperk van overgang van afwachting verkeeren dikwijls ook j>articulier© ondernemiogon en die hebben in zoo'n geval dun maar één tactiek: de zaken gaande houden en niets nieuws beginnen. Al gaat de vergelijking van de ge meente met een particuliere onderne ming niet altijd op, in dit geval klopt ze wei stellig en zoo is het ook voor ons geraden, gaande te houden, zon der meer. B. en W. zijn daarvan, het dient tot hun eer gezegd te worden, in "1 al gemeen wel overtuigd, lioewel er na tuurlijk verschil van inzicht bestaan kan over de vraag, wat noodzakelijk is en wat niet. Met dingen als deze abri bijvoorbeeld is het zoo, dat de noodzakelijkheid in eau Raadsverga dering zeer gemakkelijk kan worden betoogd, maar dat, wanneer het ge bouwtje eens niet werd gezet, geen sterveling er om vragen zou. „Wat is noodzakelijk?" zei Jan Slim. „Als ik veel geld in mijn zak heb, vind ik veel meer dingen noodzakelijk dan wanneer ik geen stuiver bezit! Toen Ik ©en jongen van achttien jaar was, kocht ik cignretten van twee centen. Minder quaJiteit kon je toch niet roo- ken. Toen betaalde mijn vader ze. Nu ben ik tien jaar ouder en betaal zo zelf en vind andertialven cent vol doende". Jan Slim is een wijsgeer en liet zou me niet verwonderen, of hij zoekt al naar een redelijke eigaret van een cent, zelfs kan 't wel wezen, dat, als do nood aan dein man komt, Jan zijn cigaretten heelemaai afschaft, om dat we in een periode teven van overgang naar een toekomst die we niet kennen. II o e we het tekort van de gasfa briek zullen moeten aanzuiveren, is nog niet bekend. Knappe koppen zit ten vast en zeker op 't Stadhuis te stil deer en, hoe een mindere ontvangst (beter gezegd een verhoogde uitgaaf van drie A vier ton. zonder al te hef tige schokken, te vinden is. En dat wel voornamelijk Ln onze belasting schuldige zakken. Zelfs wanneer we aannemen, dat in de-zen onvoorzie- nen nood het Rijk bijspringen zal, zooals het voor kleine gemeenten doet, dan nog zal verreweg (te grootste som uit de gemeente moeten gehaald wor den en ik vermoed, dat daarvoor ver schillende bronnen, oud© en nieuwe, zulten worden aangeboord, tenzij do Raad hel aandurft om zoo'n groote som, wegens de buitengewone om standigheden, op korten termijn, zeg tien Jaar, te leenen. Als het een troost is, dat anderen In hetzelfde geval verkeeren, dan wil ik wijzen op Görlitz in Duiteel)land- waar een kattenbelasting is iDgevoerd on wel van 10 Mark of zes guklen; op het vorstendom Lippa, waar een be lasting op de jonggezellen ls gesteld. Uun aanslag in de inkomstenbelasting wordt met 10 of 20 procent verhoogd wanneer hun inkomen boven 6900 Mark (f 4140) stijgt, zelfs met 30 pro cent, „Geen enkèle partij was er zeer mee ingenomen", zoo lees ik In het tijdschrift „Gemeentebelangen", waar aan dtt ontleend ie. Do partij der vrij gezellen wei het minst, denk ik. J. C. P. Stadsnieuws DOOD GEBLEVEN. De bad meester van de badinrichting aan de Badhuisstraat heeft kennis gegeven, dat Maandagmiddag half vier een _80-jarige dame. mei. R.. hier ter ste de woonachtig, dood in een badkuip ia gevonden. Vermoedelijk is zii bij het baden door een beroerte getrof fen. Het lijk is naar het St. Elisa- bethseasthuis overgebracht Mflr, N. Prin*. Naar men met leedwezen zal ver nemen, la de toestand van Mgr. N. Prins, Bissohop van de Oud-Bissehojv pclijike Gierezy te Haarlem» die sedert eerugen tijd ongesteld is, ernstig Mgr. Prins is lijdende aan een hart kwaal. PROCES-VERBAAI.. Tegen ver schillende jongens, die baldadig in boomen in het Prinsen Bolwerk ge klommen waren, is proces-verbaal opgemaakt. TWEE JUBILEA. De zaak van den heer P. Daudey, Krocht 10 al hier bestaat vandaag 20 jaar. De heer 11 heeft zijn zaak van fclëïn tot grooten bloei gebracht, zoodat vandaag een ge lukwensen past. In de felicitaties die den patroon bereikten-, werd de knecht., de lieer C. J. Kroese, niet ver geten. Ilij was vandaag 12 1/2 jaar in betrekking en kreeg, na vanmorgen door den patroon gecomplimenteerd te zijn, den dag Yrij. Toen hij thuis kwam vond hij daar een stoffelijk blijk van waardeering. Ook door hem zal de dag dus niet vergeten worden. Kiekjes ra 't Kantongerecht Water en melk. Eon boer uit Velsen werd beschuldigd melk af geleverd te hebben, die niet aan do eisdhen dor verordening voldeed, liet vetgehalte, dat minstens 2.75 pCt, moet zijn. was slechts 2.28 pCt- De directeur van den Keuringsdienst kon onomwonden verklaren ..daar is water bii gedaan". Kart onrechter tot beklaagdeWat zee je daarvan? Beklaagde: 't Is waar. Ik was dien dsuz afwezig en m'n zoontie deed m'n werk. De koeien hadden dien dag. waarom weet ik niet. heel wei nig melk go-reven. (Die ondeugende koebeesten 1). Om toch de benoodigde hoeveelheid melk ten verkoop te heb- iben. heeft hii toen .wat water er bij gedaan. De ambtenaar van het 0. RL edsóh- te 20 gulden boete. Een melkventer te Zandvoort had met melk gevent, die een vetgehalte van 2.15 pCt. had. „Al heel laag 1" zoo merkte de Kantonrechter op. „Toch heb ik niet geknoeid met wa ter zoo verzekerde de beklaagde maar-'t was de alleronderste melk uit een bus. die de keurmeesters als monster genomen hébben." Aldus be- klangde'a verdediging, die evenwol Ontzenuwd werd door de verklaring vim dan keurmeester, dat de melk ontroomd was. Bovendien merkte de Kantonrechter nog op ,.U mag een maal geen inclk verkoopen. die een lager vetgehalte heeft dan 2.75 pCi." En de ambtenaar van het O. M. wees er op. dat deze melkslijter al eens eerder tot 6 gulden boete veroordeeld is die boete heeft niet geholpen, daarom vroeg hii nu 20 gulden. Beklaagde Verschrikkelijk veel 1 Eenige andere melkslijters hoorden, ter bestraffing van hun water-en- melk-theorie. boeten eisGheri. varico- rend van 8 tot 20 gulden, al naar de ambtenaar van het O. M. de maat van hun schuld schatte. Vooral het argument" van herhaling woog in deze zwaar. Wie den eersten keer bij een lichte boete niet wil luisteren naar goeden raad. om niet mper te zondigen, moet dan bii de herhaling maar voelen en door schade wiis worden zoo is blijkbaar de opvat ting van den ambtenaar en ook van den Kantonrechter. De Arbeidswet, Een Wee leer te Haarlem heeff volgens de dag vaarding de Arbeidswet overtreden. Om 7 uur 's avonds moeten de meis jes striikiizer en stam oer neerleggen, maar nu vond een recherche nog om 714 uur in de fabriek. De rechercheur, als getuige ge hoord. verklaarde, dat hii bij het on derzoeken van de zaak geen mede-, maar tegenwerking van den be klaagde ontvangen had. De beklaag de zelf ontkende dit evenwél. Twee meisjes, die te lang ln de werkplaats geweest waren, werden als getuigen gehoord. Kantonrechter Wat deed je zoo la.ng in de werkplaats Eerste meisje Ik moest nog m'n haar oumaken, want door het stoeien was dat in de war gegaan. Tweede meisje We hadden gek heid gemaakt. De anlbtenaar van het O. M. ge loofde evenwel niet veel van die stoeipfirtitties. maar meende ln de geheele zaak een overtreding der Arbeidswet te zien, waarvan het on derzoek door de betrokkenen bemoei lijkt wordt. Toch achtte hij het be wijs geleverd en vroeg tegen den bleo- ker 30 gulden boete. De blceker verwierp met veront waardiging de verdenking van den ambtenaar. KEES. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bii H. Opbreek, Dubbele Buurt 76 rood, een porte- monnaie met inhoud. M. Boom an. Spaa me 36, een trekhond. G. Kruiswijk. Pres. Steynstraat 6. een damestaschje. J. Muylaert. Kruis weg 46, een heerenring. G. Bakker. W. Heerenstraa 128. een hondenhals- baauL J. van Wees. Tulpenstraat 17G. oen rozenkrans. HL J. Lyckla- nia- Stationsweg 94. Hiilegom. een portemonnaie met inhoud. S. Buis, Saenredamstraat 33 rood, een portemonnaie met inhoud. S. Meyer. Brouwersvaart, 10. een da- mestasch met inhoud. J. W. Sle- ben. Geweerstraat 6, Heemstede, een damesparapluie. A. Even-dingen, Kinderhuissingel G2 L, een schonl- tasch met inhoud- Gh. Gutters, Ilaarlemmerliedestraat 27, een da mesparapluie- A. A. Schipper. Voorhelmstraat 11, een vloerzeil. R. Smit. De CIprcqstraat 107, een arm-band. (Zie vervolg stadsnieuws pag. 1). Binnenland V LEESCHPR IJ ZEN. Pref. Dr. B. D. Eerdmans, lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam Til, heeft tot den Minister van Landbouw de vol gende vraag gericht: De stiici"--' der priizen van het rundvleesuh is in de laatste dagen zóó hoog geworden, dat in zeer breede kringen ernstige bezorgdheid is ontstaan. Daar deze stiigmg der nriizen genaard gaat met berichten over zeer grooten uitvoer, riist de vraag, of onze bevolking, die door alcemeene duurte en hooge las ten toch reeds bovenmate is be zwaard. niet door regeeringsmaatre- gelen kon worden beschermd. Ter wille van een juiste beoordeeling van het economisch beleid der Regeenng richt ik daarom de vraag tot Uwe Excellentie, of het niet mogelijk is door regeorincsmaa-iregelen de prij zen van het rund vleesch in Neder land zeer spoedig tot de nonnaie te rug te brengen VREDESBEWEGING. De „Tele graaf" meldt De heer Jbr. Mr. B. de Jong van Beek en Donk. te 's-Graven- hace. secretaris van den Anti-Ooriog- Raad. is deze week naar Kopenhagen vertrokken, om daar ©enigen tijd te vertoeven en dan naar Stockholm door te reizen. Hij stelt zich voor, met verschillende personen te co rif c- reeren. in het belang van den vrede en een eventueel optreden van neu trale staten daarvoor. De reis zal eenige weken duren. PROV. STATENVERKIEZING. De kiesveieeniging „Algemeen Be lang" to Monnikendam heeft het af tredende lid J. Korthals Altes, te Zandvoort. wederom caadidaat ge steld voor de Provinciale Slaten-ver- kiezing. Door de rechtsche partijen werd de heer W. J. Kernkamp te Edam gesteld. MINISTER PLEYTE. De „Tele graaf" meldt De Minister van Ko loniën. mr. Pleyte, is de vorige week Vrijdag voor particuliere aangelegen heden naar Ztlrioh vertrokken. Het is nog niet bekend, wanneer de Mi nister terugkomt BESCHIKBAARSTELLING VAN LEVENSMIDDELEN. Aam bijla gen tot het wetsontwerp tot aanvul ling en verhooging van do Landbouw- begrootlng voor 1916 met een post van f 20.000.000 als aandeel van het Rijk in de kosten van gemeentebesturen, voortvloeiende uit de beschikbaarstel ling van levensmiddelen tegen ver minderde prijzen, ls nog hel ral gen- de ontleend: In „eenige gegevens om trent het ontbreken of moeilijk ver- krijgbaar zijn en den prijs van ma chines en werktuigen, grond- en hulp stoffen voor de Nederlandsche Nij verheid" vindt men vermeld wat be treft machines en werktuigen, dat magazijnvoorraden bij de handelaren ln machinc-s en werktuigen nog slechts bij uitzondering bestaan, aoo- dat ln de toekomst do toestand ten opzichte van deze artikelen zeker steeds ongunstiger zal worden. Aan gaande metalen (met uitzondering van ijzer en staal) leest men: Hoewei er niet van een direct gebrek kan ge sproken worden, zijn de voorraden echter zoo gering, dat bij een niet geregelden aanvoer vele fabrieken die deze grondstoffen verwerken, zich ge noodzaakt zulten zien, zcoal niet hare bedrijven geheel stop te zetten dian toch zeker aanmerkelijk in te krim pen. Aangaande de groote prijsstij ging die ls waar te nemen, vindt men vermeld de volgende prijden, reep. voor den oorlog ori op" het oogenblik: koper (blok) 66.15 pd.st. (voor don oorlog) en 113.10 pd.st. (op het oogen blik) per 1015 KG.; tin 188 pd.st. en 200 pd.at.nikkel 170 pd.st. en 230 pd.st.; aluminium 85 pd.st. en 155 pd.st.; lood 22.10 pd.et. en 35.10 pd.st. altes ook per 1015 KG.; zink (nieuw) f 30 en f 115, zink (oud) f 20 en f 85, beide per 100 KG., antimoon 26 pd.st. en 140 pd.st. per 1015 KG. Zoowel voor nieuw bladzink voor de bouwbe drijven als voor oud blokzink voor de zinkerijen zijn maatregelen genomen, die het mogelijk maken voor" noodlij dende bedrijven dn artikel beschik baar te eteilen tegen respectievelijk f 75 en f 42.50 de 100 K.G. Voor de N'ederïandsehe Industrie die salpeter noodig heeft (glas- en aardewerkfa brieken, chemische fabrieken, zwavel- zuurfabrieben, brique-ttenfabrieken enz.) is &JÜ0 ton beschikbaar, eeue hoeveelheid die voldoende genoemd kan worden. Do prijs '.an deze sai- peter bedraagt pl m. f 26 per 100 K.G. terwijl deae voor den oorlog pl.m. f 12 bedroeg. De prijs van kaliloog was voor den oorlog f 11, op he; oogen blik is hij f 18 per 100 K.G.; koolzure soda reep. f 5 en f 20; caustie f 12 en f 40-^-85; ruwe potasch f 4.50 en f 11; geraffineerde potasch 75/80 pet f 12.50 en f 30, idem 90 92 pet f 18 en f 40—50; chloorkalk f 6 en f 50 A f 65; zoutzuur f 2 en f 4.50; zwavelig zuur f 20 f 25 en f GO; melasse pl.m. f 0.10 en pl.m. f 0.36 per graad suiker of f 5 en f 18 per 100 K.G.; carbid f 15 en f 40 per 100 K.G. Van gebrek aan toerkleurstoffen is, nu Duitschland in do meeste soorten weder volop levert, geen sprake meer. Slechts aan eenige apeciaalproducten is behoefte, hierin hoeft men zich echter weten te behel pen door gebruikmaking van andere kleurstoffen. Do enorme prijsstijging, pLm. 400 pet., is oorzaak, dat de fa bricage, zij het dan ook slechts voor enkele soorten, hier te lande wordt ter hand genomen. Aanvoer van oliën en vetten voor de kaarsen- en zeep fabrieken is nog steeds zeer gebrek kig, zoodat vooral de kaarsenfabrie ken slechts in zeer geringe mate haar bedrijf kunnen voortzetten. Bij d© papier- en stroocartonfabrle- ken bestaat gebrek aan vilten en ko- perdockon, daar Duitschland en Oos tenrijk slechts leveren legen weder invoer van wol en koper. Zoo wel aan hout voor de mijnen als voor de jiapierfabrieken, dreigt ernstig gebrek te ontstaan door het uitblijven van den aanvoer. Aan linnongarens bcetaat in sommi ge soorten een groot gebrek doordat de aanvoer uit België geheel heeft op gehouden. Indien de scheepvaart niet spoedig meer normaaü wordt, valt gebrek voor de gist- en splritusbedrij- ven en etijfeelfabrieken e.a. aan gr aan-g ronds tof te vreezen. Omtrent ijoer en etaal wordt nog gemeld De aanvoer uit Duitschland, de groot leverancier op dit gebied, vindt regel matig pdaats, de contracten aldaar af gesloten zijn cohter verbroken en uitvoervergunningen worden alleen verleend Lndien een vastgestelde prijs betaald wordt, die pl.m. 200 be draagt van de oude oonlractprijzen. Uit „eenige gegevens betreffende do bedragen die door de Regeerings maatregelen is zake het beschikbaar stellen van kaae. aan de consumenten ten goede aijn gekomen" blijkt, dat den consumenten ten goede ie geko men van Mei 1915 tot Apriil 1916 12 483 530 Voor bmnenlandsoh vcr- >rui.k worden beschikbaar gesteld do volgendo groenten peen, van October tot April 2.546.286 K.G.-uien, van Aug. tot April 4.312.256 K G. knol rapen,' van Oct. tot April 2 066 029 KG.; kroten 147.766; roode kool 8 418.982 gefle kool 2.925 541, alles in kilogrammen en van Oct. tot April voorts nog van Aug. tot Nov. witte kool 3 08Ö.5S8 KG.; van Dec. tot Maart Deensche witte kool 1.5718136 K.G.en van Aug. tot Dec. pronksnij- boonen 509.247 K.G. van Aug. tot Oct. enkele spercieboonen met draad 26.648 KG.spersieboonen zonder draad 267 820 K.G.dubbele epereïe- booiK-n 209.345 K.G. Behalve de ver schillende soorten versche groenten, welke door den tuinbouw of export xijn beschikbaar gesteld, zijn door do exporteurs van vaügroenten de vote gende hoeveelheden beschikbaar ge stéld zuurkool 1644 vaten of 362.312 kilo'sandijvie 949 of 178.7506nij- boonen 5201 of 922 5S0 dubbe.e eper- eieboonen 1511 ei 245 835 enkele idem 578 of 96.500: totaal 10C83 vaten of 1 806.007 kilo'svereche ondijivo totaal 286 000 KG. In het gebeel wer den alzoo voor bmnenlandsoh ver bruik beschikbaar gesteld aan groen ten 23 264.361 K.G.waarvan bedroe gen het totaal distrubitiebeörag f 715 666 81 en het totaal exportbedrag f 2.172 862.70het verschil tusschen export en distributïebedrag f 1 463.175 89. In zake het beschikbaar stelten van varikensvleesob en ©pek zijn aan de consumenten ten goede gekomenvan April 1915 tot Maart 1916 totaal geleverd aantal kilogram men voor binnolandsche consumptie varkensvloesch 50.586.852, en spek 559.072 totaal bedrag in guldenp 40.373 154.31. BEGRAFENIS C. C, VAN SCHOON. HOVEN. Onder zeer vete blijken van belangstelling, zoowei uit too- noelkringen als van particulier© zij de, Is Dinsdag op de begraafplaats „Buitenveldert" te Amsterdam het stoffelijk overschot van den acteur C. C. van Schoonhoven te ruste ge legd. De Raad van Beheer van het Nederlandsch Tooneel was officieel vertegenwoordigd. ZooaJs het dé wensch is geweest van den overledene dekten geen bloemen de" baar. Aan het graf werd niet gesproken. Sport en Wedstrijden CRICKET. NEDERLAN DSC HE CRICK ET ROND. Zooals in de ©n- lancs «rehouden abremeene verEadc- rinsr van den Nederiandschen Cricket Bond ls besloten, zullen de le-klasse- vereeniainaen van beide afdec-iinaen ean halve comiWitie snel en. waarvan twee wedstrijden thuis en twee uit. Door lotina zou dit dan worden be- Daald. Deze loting heeft nu plaats cehnxl met het volgende resultaat Rood" en Wit—V. V. V.. Rood en Wit- Ajax (L). V. O. C.—Rood en Wit, V. O. C.—'s-Gr. C. C.t Haarlem- Rood en Wit. HaarlemV. R. A.t V. R. A.—V. O. C., V. R. A.-V. V. V., Ajax (L.)—V. R. A.. Ajax (L.)Her mes. 's-Gr. C. C.Ajax (L.), 's-Gr. C. C. Haarlem, Hermes—V. O. C., HermosHaarlem. V. V. V.'s-Gr. C. C., V. V. V.—Hermes. De data, waaron deze wedstrijden zullen wor den gehouden, zullen nader worden bekend gemaakt. NED. ROEIVEREENIGINGEN. Verschenen is het Rapport van do commissie, benoemd op de Alg. Ver gadering der Verbonden Nederland- sche Roeivereenigingen van 20 Febru ari 1916. In dit Rapport wordt in overweging gegeven, een Roeibond ta stichten, daar de Commissie gevaar ziet in liet opkomen van „klein wa tersport", die dreigt verbrokkeling ta brengen, waar alleen saamhoorigheid kan bestaan. De nieuwe Roeibond zij dus breed in xijn opzet ea stelle zich ten doel de bevordering van de roei- Bport Zij zal zich moeten aansluiten bij de Féd&ration Internationale des Sociétés d AvLroa, wal de verplichting medebrengt, om de 7 jaar de wedstrij den om de Europeefiche kampioen schappen hier te lande te organisce- ren. In baar eindbeschouwing waar schuwt de Commissie nog eens de gevaren, welke een bond voor ge meenschappelijke Watersportbelam- gen naast een Roeibond voor dezen laatste kan opleveren, daar beiden onvermijdelijk concurrenten zullen worden, en geeft zij ten slotte in over- we^big af te wachten of door de or ganisatie der zeilers, zwemmers en motorbootvaarders een aaneensluiting in een nationale watersportorganisa tie wordt gewenscht en zoo ja, zich bij die organisatie aan te sluiten, mits zij op de autonomic van den Bond geen inbreuk moke.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 1