tag hoe een Duitsche onderofficier drie van zitn eigen mannen, die de hiïndcn opstaken. neerschoot. waar na «Ie overiaen weor weeretand bo den. Twron half vier was de stelling in ons bezit en tegen liet aanbreken van den dag woei de Fransche vlag er boven. Vierhonderd-vijftig lijken van Duitschers lagen in dc loopgra- ven cn wii tolden een buit van zeven machinegeweren, eon bommenwer per. twee loonarftafmortiore». gewe ren. handgranaten, enz." SCHEPEN IN DEN GROND GE BOORD. Lloyds meldt: ..Volgons nog niet bevestigd bericht ls het Fransche stoomschip „Saint Coren- tiu" in den grond geboord en is het ltaliaansche stoomschip „Cagliano" getorpedeerd on tot zinken gebracht". Lloyds meldt verder Het Itali- aaneche stoomschip ..Teresa" is door een duikboot beschadigd, torwiil het stoomschip „Washington" door een duikboot in den grond is geboord. Het Duitsche ministerie van bui- tonlandsche zaken dbolde aan het Noorsche gezantschap te Berlijn me de. dat uit geen dér rapporten van de commandanten van de Duitsche on derzeeërs iets is gebleken, dat aan leiding zou kunnen geven tot het vermoeden, dat hot Nooreche stoom schip ..Langeli" door oen Duitschen onderzeeër in den grond is geboord. AAN HET KAUKASUSFR'ONT. - Uit Petersburg wordt gemeld: De berichten van het strijdtooneol in den Kaukasus 'wijzen er op dat de zege vierende voortgang der Russen in het binnenland van Turkije aanhoudt Bij zonder belangrijk zijn do resultaten ten opzichte van Mosopotamië. Be richten uit particuliere bron voorspel len dal de gedeeltelijko aansluiting van Russische voorhoeden bij het En- geteche leger van generaal Gorringe zoowei uit een stralegisoh als uit een tactisch oogpunt aanzienlijke succes sen in den strijd tégen Duitechland en zijn bondgenooten ten gevolge zal heb ben. Speciaal voor Perzié zijn de ge beurtenissen der jongste dagen aan den weg van Mosooi naar Bagdad van buitengewoon groot© beteekenis. GENERAAL LEMAN. Havas seint uit Parijs; De Duitsche regee ring moet generaal Leman aangebo den hebben hem naar Zwitserland óver te hrengen, wegens zijn leeftijd en gezondheid, maar de generaal heeft geweigerd, daar hij geen gunst wenschte aan te nomen. EEN' EERESABEL VOOR DEN KO NING DER BELGEN. Een deputa tie van de commissie tot aanbieding namens ce bewoners van Parijs van een eeresabel aan koning Albert, werd Woensdag door den koning en de koningin der Heigen ontvangen. Do koning, die zeer ontroerd was, betoonde zich zeer getroffen door dit geschenk vande bevolking van Parijs. De president der stedelijke deputa- tio stelde daarna aan de koningin, riio het oorlogskruis droeg, haar door den president der republiek geschon ken, een kostbaar geëmailleerd kistje ter hand, bevattende 15.000 fres., het nog nagekomen bedrag van de in schrijving. CASEMENT. De Grand Jury te Londen bevestigde de beslissing van den magistraat, waarbij Sir Roger Casement ter terechtzitting wordt verwezen. Het proces is op 26 JirnJ vastgesteld. DE VERKLARING VAN ASQUITH OMTRENT IERLAND. Minister Asquith zeide in de door hem in het Engelsche Lagerhuis afgelegde ver klaring omtrent Ierland: „Onze eer- sle plicht was de orde in Ierland te herstellen en herhaling der ongere geldheden te voorkomen, liet deed ons genoegen, dat or eon overstel pend aantal bewijzen waren, dat de groote massa der Ieren niet sympa thiseerde met den opstand". De staat van beleg zou als voorzorgsmaatregel gehandhaafd blijven, de regeering hoopte echter hem spoedig geheel en al t« kunnen opheffen. De minister had twee overhcerschende indruk ken medegebracht van zijn bezoek aan Ierland, nl. dat het Iersche uit-! voerend bewind een totaio mislukking: is gebleken en dut in Ierland alge meen diep wordt gevoeld{ dal zich thans een uitstekende gelegenheid voordoet om een oplossing van de Iersche quaestie te bereiken. De re geering heeft nu minister Lloyd George verzocht te trachten dit doel te bevorderen. Hij had- zich reods in verbinding gesteld met de Iersche leiders en Asquith verzocht daarom met t Huis geen Iersche zaken to be spreken, die een fimke, blijvende re geling in den weg zouden staan. Redmond en Carson waren het daarmede eens cn er had geen dis cussie plaats. DE VEREENIGDE STATEN EN DE INBESLAGNEMING VAN MAIS. Reuter seint uit Washington: Het departement van buitenlandse he za ken heeft aan do Britsoho eu Fransche ambassadeurs Oen gelijkluidende no ta overhandigd waarin dc vortoogen worden herhaald tegen Groot-Britan- niii on Frankrijk wegens het aanhou den van legitieme Amerikaansche mails. MILITAIRE MAATREGELEN IN PORTUGAL Reutor seint uit Lis sabon: Bij decreet ls een nieuwe keu ring gelast van de Portugeezen, die jonger zijn dan 45 Jaar, en vrijgesteld of ontslagen zijn wegens lichaamsge breken. AMERIKA EN MEXICO. Velgtus den correspondent van do New-York- sche „American" te México city heeft do Moxicaansche r.geering aan de Amerikaansche .retiring ren nota gezonden, waarin vnor de laatste maal v eraocht wxuxit de Amierikaansehe troepen terug te trekken. In do nota wordt volgens den corrspondent ver klaard. dat de voortdurende aanwe zigheid van zulk een groote vreemde troepenmacht op Mcxlcaansch grond gebied de ear en de souvereinitelt van Mexico raakt. De Mexicanen wen- SClun geen oorlog, maar het geheele land is gereed om met de wapens voor zijn rechten op to komen. Te Washington he© recht groote be zorgdheid in ve:'immiI met lie; bericht, dat Carianza 30.1X0 mati zendt tegen Villa in plaats vs JO.000 man, zooals was afgesproken. Stadsnieuws Kiekjes Dit de Rechtszaal Beloodiging en bedrei ging. De 19-jarigö arbeider G. B. te Koog aan de Zaan heeft den veld wachter Ragethe bclcodigd en be dreigd met de woorden: „kom hier dan zal ik je doodsteken De man der wet zei, dat de politie eiken Zon dagavond last van dezen jongen heeft, 't O. M. cischte vier maanden gevan genisstraf. i Nu kwamen de waterlanders bij den beklaagden voor don dag. Be klaagde: als ik dronken ben weet ik mot wat ik doe President: dan moet jc maar zor gen, dat je niet dronken bent! V erzet. De Kroinmenier J. O. was In Wormerveer dronken. D© veld. wachters wilden hem, omdat bij ge vaar voor zich zelf e« anderen ople verde, in t cache; bergen, maar daartegen beeft bij ziel» ernstig ver zet. De eisch luidde o«u maand ge vangenisstraf. Diefstal. De vrouw E. v. d. J. te Veiseroord is onlangs tot 14 da gen gevangenisstraf veroordeeld we gens 't stelen van een paar dames- pantoffels en een paar kinderschoe nen, ten nadeete van L Jansen in dat dorp. Dit vonnis vond zij wat zwaar, daarom toekende ze verzet aan. President:'waarom hebt ge 't ge daan'? Beklaagde, m'n man was zonder werk, ik on m'n kindje hadden de schoenen noodig;. Nadat de getuigen g.boord waren eischte 't O. M. bevestiging van 'i vonnis. Uit de stukken bleek, dat de gesto len schoenen en pantoffels weer in beslaggenomen zijn. President tot be klaagde: dus nu her. ja weer even ver, nog geen schoenen. Beklaagde is ai ©ens. tweern aal ver oordeeld, eens wegens 't lichten van den muntmeter, en eens wegens t stelen uit een toonbanklade van een winkelier. Toen zijn geldboeten op gelegd, Beklaagde: ik zou zoo graag weer een geldboete hebben. President: ja maar we blijven geen geldboeten geven als je doorgaat met stelen! Viechdiefstal. De voer mansknecht N. v. <L W. heeft zijnj patroon den vischkooper K. v. Pel te' IJmuiden voor 75 schelvisscboh be stolen. De waarde was ongeveer f 16. De visch is voor f 1 aan den voer- mansknecht J C. Th. M. verkocht Deze getuige M. kreeg van den presi dent een geducht standje met de op merking, dat 't heel weinig scheelde of hij zou vervolgd zijn voor heling. Tegen VV. werd een gevangenisstraf van een maand geéischt. Beklaagde: zou ik niet in de gunst mogen vallen voor een boete, als ik in do gevangenis moet, dan zitten rn'n vrouw eu kinderen zonder brood. President: dat had je eerder móeten bedenken. Poging tot verboden uit voer. De vischlmndelaar J. G. von D. te Amsterdam heeft op 18 Maart te IJmuiden aan de belasting ambtenaren voor liet vervoer naar Antwerpen en Brussel aangeboden 100 manden „versche zeevi&cii Bij de visitat:e van de iu de boot geladen manden bleek, dat 26 manden geen visch bevatten, maar 1458 K.G. bak en braadvc-t, 100 K.G. cacaoboter en 31 pak Btearinekoarson.Do uitvoer van deze goederen naar het buitenland is verboden. De beklaagde die thans terecht stond, bekende de feiten. Ili. verklaarde door achteruitgang In za ken tot deze daad gekomen le zijn. Als het goed getoopen was, zou be klaagde, naar hij verklaarde, een paar duizend gulden verdiend heb ben. De waarde der uit te voeren goe deren was f 1700 k i 18.H) Do beklaag de had de artikelen in Amsterdam gekocht en daar in manden gepakt. Per boot waren dc manden teen naar Umuiden gebracht, om ze daar over ;e laden in de visch beo; naar België. De belastingambtenaren, de hoeren E. Wandfcre en R. Bl ink, verklaar den. dat de vischboct voor België na het laden in IJmuiden veizegeld werd. opdat deze zonder oponthoud naar België kon varen. Dy vaart gaat binnendoor, te ITannweert wordt de boot éoms nog eens nagekeken. Op dc manden stond geschreven „ver sche zeevisch". terwijl do manden ook geheel het aanzioht hadden van vischrniandem W e warén evenwel zoo zei de heer Wanders gewaar schuwd. dat beklaagde verboden goe deren won uitvoeren. Ook het laden geschiedde op eenigszins verdachte manier. Eerst toen de formaliteiten vervuld waren. is overgegaan sot onderzoek. Op de pakjes vet en kaarsen waren dooi de fabrikanten sirookje6 papier geplakt, waarop stónd „bestemd voor Inlandsoh ver bruik". Het Openbaar Ministerie achtte het bewijs voor „poging tot uitvoer van -goederen, waarvan do uitvoer ver boden was" geleverd. Spreker bracht hulde aan de belastingambtenaren, drip door actief optreden den uitvoer voorkomen hebben. Daardoor is in dij, geval voorkomen, dat dergelijke gewetenlooze menschen de bepalin gen overtreden, die door de Neder- landsche Regeering strikt noodzake- liik geacht worden zoowel In het be- I lang van de eigen inwoners als in het belang onzer buiteiilundsche re laties. Zulke menschen als beklaag de laden een zware schuld tegen over de gemeenschap op zich. Be klaagde is onlangs door de reghtbank i te Middelburg, ook wegens poging tot verboden uitvoer, veroordeeld tot 50 guldeu boete. Deze lidhte straf hoefi op beklaagde geen voldoenden indruk gemaakt. Daarom eischte het O. M. thans een gevangenis straf van 6 maanden, met verbeurdverklaring der goederen. De verdediger. Mr. J. H. Monnik, wees er op. dat in deze zaak toch wel. cenige feiten zijn, die in 't voordeel van (Urn beklaagde spreken. Volgens •le stukken staat luj gunstig bekend. Hoewel kil Nederlander was, woon de hfi voor den oorlog langen tijd in Brussel, maar na het uitbreken van tien oorlog kwam bti berooid naar Amsterdam. Na eenigen tijd begon hij. om brood voor zich. zun vrouw en kinderen te verdienen, in visch te jiundelen. Hy kocht de visch voor een handelaar in Brussel, die hem aan celd geholpen had. Op aandrang van dezen handelaar Is beklaagde tol deze oneerlijke zaak overgegaan. Hij was het dus eigenlijk, die de kas tanjes voor een ander uit het vuur moest halen. De zaak. die voor de Middelburg6che rechtbank behandeld is. betrof een eenvoudige quaestie, namelijk het vergeten van het aan vragen van consent voor bokking, die uitgevoerd mocht worden. Lr is dus geen gevul van recidive in het spel. Daarom verzocht pleiter om den beklaagde geen gevangenisstraf op te leggen, maar hem nog met een geldboete vrij te laten, om 'hem de kans te geven, weer een eerlijk koop man to worden. De rechtbank bepaalde du uitspraak •op Maandag 5 Juni. ICSES. LOODGIETERSSTAKING. - Do loodgietersyereeniging „Door Een dracht Sterk" hield Donderdagavond een zeer talrijk bezochte vergadering m het gebouw „Vooruitgang" in de Kromme Elleboogsteeg, omdat de kwestie over 2 cents loonsverhooging me; enkoio patroons, n.l. de hoeren v. GurUgen, Lasschuit en Jansen niet is opgelost. Do heer Rozijn opende de vergadering en las de roods bokemlo correspondentie mot de pa troonsorganisatie voor. Tevens las hij een circulaire voor van den patroons bond aan de patroons, welker inhoud hij in strijd achtle met de gedane toezegging, omdat in deze circulai re werd gezegd, dat liet loon op 30 cent was gebracht. Aan de staking nomen 17 gezellen deoi. waaronder 11 gehuwden. Er is oen werkwil lige- bij de firma Van Gurtzgen, die two© agenten- tot geleide heeft. Aan de drie patroons is het sinkings- beslui*, meegedeeld, waarop door de- z- n geantwoord is, dat zij dit be schouwden als onrechtmatige dienst weigering en hun bond zouden ver- zeeken. die maatregelen ie nemen, die hem ten dienste staan. Do voor zitter wekte de aanwezigen op, dat de gezellen ook die maatregelen zouden nemen, die hen ten dienste staan. Daarop kroeg de heer B Lansink, hoofdbestuurder van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders, het woord, die de handelwijze van de pa troons, die ziich aan het besluit hun ner organisatie niet houden, scherp veroordeelde, omdat een dergelijke houding alle overeenkomsten op losse schroeven zet. De patroonsorganisa tie is zedelijk verplicht, zeide spr de onwillige patroons tot nakoming hun ner verplichtingen te dwingen. An ders is de bond onbetrouwbaar. Wan neer de strijd door de hazen gewiid wordt, zal de geheele Federatie achter de stakers staan Mocht er een uit sluiting komen, dan moeten de lood gieters zich nauw aaneensluiten, want deze strijd mag niet verloren worden. Bij verlies hoeft geen enkele overeenkomst in de toekomst waarde meer. De gezel lenbond heeft de voor waarden van de patroonsorganisatie aanvaard. Dat nu de patroons zelf verschil -van meening hebben over de 'besluiten, kunnen die geaeUen niet verbeteren. Zij bobben de officieels kennisgeving van de aangenomen be sluiten en daar houden zij zich aan. De strijd is daarom rechtvaardig, be toogde spr., en daarom staan de 5000 leden dér Federatie achter de 6lakors. Spreker weos nog op den aannemersbond in Zaandam, die met krachtige middelen in zijn eigen belang onwillig© aannemers dwong tot naleving der overeenkom sten. Een verhooging van 2 ct. is, de j prijsstijging dor levensmiddelen in aanmerking genomen, nog verre van onvoldoende. De houding der patroons bewijst, wat zij voor hun gezellen gevoelen. Krachtig wekte de heer Lan sink dan ook de ongeorganiseerden op tot aansluiting bij den bond. De ge- zeilen moeten als één. klis aan elkaar hangen om do verte regen rechten te verdedigen, die niet ongestraft mogen vernietigd worden. Een daverend ap plaus van de ruim zestig aanwezigen volgde. Een der aanwezigen, deelde mee, dat het loon bij de weigerachtige patroons niet minder is dan bij de anderen, mo dal de eersten in het najaar verhoo ging hebben gegeven in plaats van toes:ag. Dit werd erkend, maar doet niet af aan de nieuwe overeenkomst, om voor ieder het loon van 13 Mei af met 2 cent per uur te verhoogen werd opgemerkt, D© secretaris van „Door Eendracht Sterk", de heer Dijkstra, deelde "luee. dat de pa troons besloten hebben tot een uii- siuiling, als a.s. Maartdag do stakers niet net werk hervatten. De voorzitter merkte op, dat cenige patroons ver klaard hebben, aan oen uitsluiting niet mee te doen. D© gezel Dikker deci de race. dat hij reeds uitgesloten was. Het resultaat der vergadering was, dal de ongehuwde loodgieters min stens 15 en de gehuwden 1<) van hun loon aan de stakers zullen al- slaan. Aan den patroonsbond wordt een schrijven gericht met verzoek, te willen meedeelèn, wat de bond zal doen om haar onwillige leden tot na koming der verplichting te brengen. De gezellen van andere werkplaatsen zuilen geen werk doen, dat opgedra gen is aan de patroons, waarbij ge staakt wordt. NED.ERL AN DSCHK REIS VEREE NIG ING. Deze verecnigmg, die al heel wat menschen goedkoop reisge not heeft verschaft, viert haar 10-jarig bestaan en daarmee in verband is een •fraai gedenkboek samengesteld door den heer A. P. du Mée, voorzitter der Algemeens feestcommissie. Het boek bevat verschillende aardige herinne- ringsartikelen en mededeelingen over de feestelijkheden. Pittige caricatu- reji karakteriseren de werkzuamhe- den van de voormannen in de veree- niging. Voorts zijn er keurige foto's van do besturen der afdeeliugcn, waaronder het ijverige afdeelingsbe- stuur van Haarlem niet ontbreekt. Een paar belangrijke cijfers schrij ven we over uit liet vergelijkend overzicht. In 1913 (vóór den oorlog) werd er door 1392 leden deelgenomen aan de tochten der veroeniging. Er werd toen voor f 68.94G.59V4 verreisd. Tijdens den oorlog zijn de getallen verminderd: 1915 had maar 514 reizi gers, die daaraan f 13.118.89VS be steedden. Onder die cijfers zijn de af deel uigstochten niet begrepen. „Rei zen en Trekken", het orgaan der ver- eeniging, heeft bovendien een feest nummer, met platen van de bureau- vertrekken, verslagen, waarin o m. wordt meegedeeld, dat in weerwil van den oorlog hot ledental vooruitgaat' en nu 7993 bedraagt; voorts zijn er ec- nige bladen met betuigingen van in stemming met het doel der vcreenl- gingf- EXAMENS L O —Haarlem, 25 Mei. Geëx. 8 cand. Geslaagd de hee- reo J. II. van Boekhoovea, Haarlem; ter Kate, Leidien; A. Boelhouwer, Oegstgeest; G. 11. Waage, J. W. van Vend.-loo, M. do Klerk, R. van Ven u:. loo, alten Haarlem. Robriek voor Vragen. VRAAG: Moet een verzoek betref fende don dienst op gezegeld of op ongezegcld papier geschieden aan den Minister van Oor-log, en aan welk adres moet d'it gericht worden# Zijn dergelijke brieven portvrij? ANT WOORD; Verzoeken de militie-, land weer-, of landstormwet betreffende, kunnen op on-^:vgeld papier worden ingediend. Ze kunnen worden inge geven langs den hierarchieken weg en geadresseerd worden aan Zijne Excellentie don Minister van Oorlog te "s-Gravenhuge. Ook kan het di rect den Minister worden toegezonden De brief is portvrij. VRAAG: lk kwam 27 Januari in dienst on ben 12 Maart wegens tami- Tiê-omstandigheden 'met goedvinden van Mevrouw 14 dagen, weg geweest. Ik ben wegens ziekte in mijn familie thuis gebleven en heb mevrouw ge schreven een andere juffrouw te zee keu. lk heb geen godspenning ont vangen en loon tot 12 Maart, doch niet over die 14 dagen. Mevrouw wil mijn goed niet afgeven. Heeft zij iiicr recht toe? Hoeveel schadever goeding moet ik nog betalen? Ik ver diende f 13.33 per maand. Moet ik I dadelijk betalen? ANTWOORD: Eer» i juffrouw '(kinderjuiffrouwii ontvangt geen godspenning. Mevrouw moet u betalen het loon óver de 14 dagen, die u, met verlof van mevrouw, verzuimd hebt. Uw goed moet mevrouw afgo lven. U zijl aau mevrouw scliadóvor-j goeding verso huidig d tem bedrage j 'van hat in geld vastgesteld loon voorj den dnur van den opzeggingstermijn.1 Daar u f 13.33 per maand verdieudet zijt u dus ook f 13.33 aan fnevrouw verschuldigd na aftrek van bovenge- noeuid loon over 14 dagen. VRAAG: Ik ben als dagdienstbode in betrekking geweest Nu werd ik j ziek na eenige maanden. Ik hervat- te mijn werk doch werd weer ziek. Op eigen kosten had ik de eerste maal den dokter geraadpleegd, daur ik in geen fonds ben. In heb geschreven, dat mevrouw maar een ander meisje in mijn plaats moet nemen. Ik hen haai' echter if 4.50 schuldig, waar over zij mij het zeer lastig maakt. Moet ik haar nu alles terugbetalen of heb ik nog recht op één week ioon wegens ziekte? Ik verdiende f 2.75 per week. ANTWOORD; U zijt min stens 4 50 aan mevrouw verschul digd. VRAAG: Hoeveel successierechten heeft een minderjarig kleinkind te betalen» die van de nalatenschap harer grootmoeder afgetrokken wor den'? ANTWOORD: Wil uw vraag duidelijker stellen; aldus is geen ant woord mogelijk. binnenland TWEEDE KAMER. Te 11.15 werd appèl nominaal ge houden. Te 11.30 werd toen hervat het debat over de Oorlogseredieten met de moties-Ter Kaan c.s.' en -Van dar Voort .van Zijp c.s. over den ge- neeskuiidigen dienst. Dc heer De Jong critiseesde de intrekking der periodieke verloven met handhaving vaji duizenden ministerieele verlo- Het gevoht meest ziin ontevre denheid an eiflronmaohtise verwijde ringen. Terecht werd deswege straf ODicelecd. maar nadere bhkomeude straffen vallen af te keuren. De intrekking van alio periodieke verloven was voor den geest van het leger nadeelig. Hij drong aan op mil der regeling der verloven on klaagde over onvoldoende toelagen aan offi- ciereii buiten hun garnizoen. Spr. opperde bedenkingen tegen de rege ling der wolvordering eu drong ein delijk in het belang van het onuor- wijs aan op ontruiming der Haag- sche scholen. Het debat duurt voort. Thans is de heer Juten aan liet woord. (Reeds in een gedeelte van een vo rig nummer opgenomen). De rii der sprekers over het nieuwe Oorlogscrediet van 100 jnillioen is gisteren gesloten. De heeren Juten. De Visser. Tor Spill, Vau Hamel, Schaper. Van Leeuwen, Koster en Eland voerden nog het woord. Hedenmorgen kwam de Mi nister van Oorlog aan 't woord, om hen te beantwoorden. Heel veel nieuws leverde het debat gisteren .niet op. Grootendeels l'iap het over de reeds door de vorige sprekers behan delde munten. De heer Juten kwam evenwel nader op tegen de yexatoire handelingen der militaire autoritei ten in de streken, die in staat van beleg ziin en tegen misstanden-in de verncutlnig van militairen en bur gers. gevolg ook van de onvoldoende vergoeding voor .inkwartieringen. Hii maakte allerlei aanmerkingen omtrent kleeding. schoeisel, bewape ning en oorlogs-uitrusting. die z. i.. evenals de geneeskundige dienst, veel te weoèchen overlieten. Hil klaagde over de onvoldoende toelagen aan officieren buiten hun garnizoenen en over het niet 6nel genoeg bevorderen tol hoogeren rang. Ook voor de onder officieren verlangde hij betere beloo ning voor bijzondere diensten en uit keer! ng van duurte-toeslageu. Nog andere grieven ontwikkelde hij te- g£n intrekking van reiskoeten bij verloven cn tegen de opgelegde straf fen aan de deserteurs, waardoor de geest in het leger was bedorven. Hij vroeg of het waar was. dat tweo hoofil-officieien zic<h ook verwijderd hadden, en of het waar is. dat op het hoofd van oen bekend smokkelaar in Noord-Brabant een premie was uitgeloofd, levend of dood Die laat ste vraag vond de heer Eland niet te verdedigen tegenover den Minister. De heer De Visser bracht den Minis ter hulde voor ziin zorg voor de gees telijke belangen der militairen, en drong aan on hel permanent maken van het instituut der aalmoezeniers, ook in vredestijd. Doch de bi»er Schaper ontraadde datmen kon daarmeé zeer wel wachten tot na her stel van den vredes-toestand. Terwijl de hoer Tor Spill uitvoerig in bespie gelingen trad over dubbele straffen en deze afkeurde, betoogde hii. dat vooral moest worden gestreefd naar het meeleven van officieren met onze soldaten. Ten aanzien van don ge neeskundigen dienst beweerde hij, dat volk en Regeering zich or ui te lang onverschillig voor hadden ge toond. Nu gaan de oogen open. De motie-Van der Voort van Zijp (Staats commissie) keurde spreker afdnt duurde voel te lang. Dadelijke verbe tering is noodig. Spreker gevoelde meer voor de motie-Ter Laan (aan drang oo verbetering', die spreker dan door een specialiteit wenschte 1e zien voorbereid. Ook de heer Van Hamel bepleitte na eenigen drang voor meer studie-verloven en kritiek op den toostapd in het hospitaal te Amsterdam amalgamntio van den militairen en burgerlijken genees kundigen dienst. Spreker wilde geen Staatscommissie, tenzij een in den geest als prof. Rotgans had aanbe volen, doch vóór alles dadelijke ver betering van hetgeen 't meest urgent verandering elscht. Voor de motie- Ter Laan gevoelde spreker dmarom meer. mits er werd bijgevoegd het verzoek nan den Minister, om bij de begroeting van 1917 aan de Kamer mede te deelen. wat er ten deze dan reeds zal zijn gedaan een wensch waartegen de heer Schaper «een be zwaar had. maar dien hij overbodig oordeelde. De spr. sloot zich vooral aan bij den Minister om de liohting der mili tie 1913 met zes weken langer in dienst te houden. Ten aanzien van den geneeskundigen dienst verheugde 't spr. dat heel de Kamer, misschien nu er ook eens een jonkheer slacht offer is geworden, doordrongen is van de noodzakelijkheid van verbete ring. S*pr. achtte de beide moties goed, èn voor de toekomst, èn voor de ur gente verbeteringen. De motie-Ter Laan verlangt een daad geen ver zekeringen zijn meer voldoende. Do Minister de oenig verantwoordelijke man. moet eindelijk niet kracht op treden. Door den heer Van Leeuwen werd opgekomen tegen 't huwelijks verbod gedurende 6 jaren, van vrijwil lige onderofficieren, tegen 't langer dan hun lichting onder de wapens houden van de kaders en tegen 't zon der vergoeding opdragen van Zon. dagsarbeid aan 't personeel vaq de centrale kleedingmagazijnen te Am sterdam. Hij wees vervolgens op het verontrustend toenemen der geslachts ziekten bij hot leger en onder de bevolking. Spreker wenschte daar tegen krachtiger te zien optreden, door voorlichting, speciale studie van officieren van gezondheid, enz. Spr. beval aan om met ziekeninxich tin gen van boogescholen en particulieren overeenkomsten te sluiten voor mili taire verpleging en drong aan op deugdelijker gebruik van burgerlijk© specialiteken, lijdelijk in dienst tot uitoefening van hun eigen vak Een commissie, speciaal met t oog op de geslachtsziekten, ware z. L noodig en nuttig. Eindelijk wenschte hij dat bij de regeling van de ontwikkeling en ontspanning der gemobiiiseerden, meer samenwerking met burgercomi- 'té's zou worden bevorderd. De heer Koster wees er op dat de opperbevel hebber een te groote macht heeft en zijn plaats tusechen den Minister en ■de Kamer niet juist is. Spr. bleef alle verantwoordelijkheid op den Minister werpen en zei dait de wenschen der Kamer voor den Minister een bevel moesten zijn, wat deze bij interruptie ontkende. Ook tot bezuiniging drong spr. aan op 't zoo mogelijk naar huis zenden van een deel der troepen, die men, zoo noodig toch weder snel kan terugroepen. HIJ betreurde dat dc in houding der periodieke verloven den geest in 't leger had benadeeld, beval bij t opleggen van straffen aan de zwaarte van het vergrijp meer to we gen en bij de nieuw© verlofregeling de reistijden niet te laten meetellen. Tegenover de aanvraag van 100 mil- iioen wees spr. op de schrielheid die eenerzijds. op de royaliteit anderzijds in de uitga,ven. Het ontbrak in vele opzichten nog te veel aan zorg voor de gemobiiiseerden. I-Iet materieel is er, de wil mankeert. Beide motie» verdedigend, bracht spr. ten slotte hulde aan den Minister voor' de be vordering van de sport bij 't leger al bekende hij dut daarbij geneeskundige hulp ontbrak. Ten slotte w.ees de heer Eland or op. dat 't vloeken in het le ger uitvloeisel was van onze volksge woonte kerk en school alleen geen circulaire^ konden hier baten. Spr.. wenschte ook samenwerking van de burgerlijke en militaire geneeskundi ge diensten en beval den Minister aan te trachten bij den bouw van een nieuw groot ziekenhuis in Den Haag, er een vleugel voor militairen aan te verbinden. Tegenover de afkeuring van de dubbele straffen verdedigde spr. 't streng optreden van don ojrper- ibevelhebber tegen hen die ln dezen tijd hun plicht zoozeer vergeten, Be Kamer heeft besloten Maandagmid dag te vergaderen en de volgende da gen tot 5 uur te zitten en zoo noodig ook Dinsdagavond, om het M. U. L. O.-wetje nog af te doen. Daarna gaat de Kamer tot Woensdag na Pinkste ren op recès. GEVAARLIJK SPEL. Terwijl eenige kinderen van 7 en 8 jaar in de Nieuwstad te Weesp aan hei paardje spelen waren, werd aan 't touw. dat om middel en hals van 't zoontje van R. gebonden was, zoo hevig door zijn speelmakkers getrokken, dat het knaapje bewuöleloos neerviel. Het touw. 'dat niet losgemaakt kon wor den. moest worden doorgesneden De ontboden geneesheer, dr. K„ kon na eenigen tijd de levensgeesten weder opwekken. MOOIE WINST. Men schrijft aan 't Hbld.: Toen voor eenige dagen de rage in het opkoopen tegen alel prij zen van rundvee voor uitvoer naar Duitschtand aan het woeden was, werd er ln de noordelijke provinciën veel vee opgekocht voor één firma te Enschedé. Wat de runderen kostten, het deed er niet too, d firma had con sent voor den uitvoer van 5000 stuks van de door de Regeering toegestane 11000 stuks zoo wordt nu meege deeld. Dat voorrecht was aan de fir- ma geschonken, wijl zij de Regeering destijds de behulpzame hand geboden had voor den verkoop van het over tollige vee uit de overstroomde stre ken in Holland naar Duitschland. En dat voorrecht gaf der firma een ca deautje van f 500.000. De 5000 koeien worden nl. verkocht met ruim f 100 winst per stuk. EEN VALSCHE AANGIFTE. Ter beschikking der justjtie is gestókL een man. die verdacht wordt zioh aan een vaieche aangifte te hebben schul dig gemaakt. Half April heeft hij bij den burgerlijken stand to Rotterdam aangifte gedaan van de geboorte van een doctKer, waarvan zijn vrouw de moeder zou zijn. Gebleken is. dat dit" meisje 't kind was vin een andere DE NOTA INZAKE DE „BLKKEL- STROOM". Het Haagscho Corres- pondeniiebureau meldt: Bij Donder dagavond aan het Departement van Buiteulandsche Zaken gedane na vraag bleek ons, dal de Minister den in de dagbladen bekend gc-maakton brief van dc Directie der Hollundscho Stoomboot-Maatschappij nopens do vernieling van de „BerkéJstroom" nog niet had ontvangen Ons werd te vens medegedeeld, dat de Minister bereids eene aan de Duitsche Regee ring te overhandigen protest-nota aan den Gezant te Berlijn heeft toe gezonden. De tekst dezer nota zal in het eerstdaags te verschijnen Oranje- boek worden ongenomcri. ENGELAND EN DE NEDERLAN'Ü- SGHE SCHEEPVAART. Naar aan leiding van de tegenspraak, welke een vorig bericht hoeft gevonden voor zoover het betreft de rnededeellng dat de Engolsche autoriteiten den uit voer naar Nederland van scheepson- derdeelen niet toestaan dan onder voorwaarde dat deze schepen voor den duur van den oorlog aan Engel- isohe firma'e worden verhuurd, merkt men aan 't Ilaagsch Correapondeutie- buroau op, dnt van maatschappijen als de Nederl. Scheepsbouw Maat schappij, Howerdamsche Lloyd en andera die reeds een gedeelte lading voor Engeland vervoeren en aan ze kere andere voorwaarden door Enge land gesteld voldeden, vergunning kan zijn verleend om scheepeonder- deelen uit te voeren uit Enveland. Maar men hield vol, dat andere ree- derijen, waaronder die van gebroeders Van Uden te Rotterdam, eigenaren van de Maashaven, de uitvoer niet wordt toegestaan dan onder de voor waarden in het bericht vermeld. ACTIE IN DE GOUD EN ZILVER- INDUSTRIE. Door de samenwer kende arbeiders-organisaties in de Goud- en Zilverindustrie, is aan de patroons in Nederland een concept- contract toegezonden, bevattende het verzoek om eene loonsverhooging van 3 cent per uur. Tevens wordt verzocht het minimum loon voor de verschil lende steden vast te stellen op 25, 27 en 30 cent per uur, en voor hel vrou welijk personeel 18 en 20 cent Voorts dat de bekende artikelen 1638 c en d van het Burgerlijk Wetboek zullen geacht worden dwingend recht te be vatten en eveneens de arbeiderspers) 3 vacantiedagen per jaar, uitbetaling van de erkende Christelijke feestda gen, en bij ziekte ten hoogste 6 we ken 75 van het loon genieten zul len. De onderhandelingen daarvoor met de patroonsorganisatie gevoerd, leidden tot geeu resultaat, zoodat thans het contract den patroons indi vidueel is aangeboden met verzoek vóór 1 Juni a.s. antwoord daarop te onfvangen. ONGEREGELDHEDEN TE SOERA- BAJA. Nu blijkens mededeel in een van den commandant der zeemacht in Oost-Indië ten minste 4i schepelingen, dienende bij de zeemacht aldaar, naar Holland worden teruggezonden in ver band met de ongeregeldheden weke te Soerabaja hebben plaats gehad, heeft de minister van marine bo- paald, dat een transport van 50 z©o- miliciens der lichting 1915 nbnr Oost- Indië zal worden uitgezonden. Be doeld transport zal 24 Juni met het stoomschip .Jliouw" van de Stoomv.- Mij. Nederland derwaarts vertrekken. Pers-Overzicht DB TL'BANT IA De Tele graaf schrijft ln verband met do geruchten, dal onze Kegeerinit ïn- zs.ke de „Tubantiaeen stevige nota bit de Duitsche Reaeering zou willen indienen, waarin zij een uitgebreider onderzoek zou vragen, maakt een onzer technische medewerkers nog de volgende juiste opmerkingen in zake de „Tubantia" Lijkt mü de ramp van de „Tubantia" als gevolg van eon drijvende torpedo hoogst onwaarschijnlijk, ik acht het on mogelijk. dat een weinig vaart loopend schip hij prachtig weer midscheeps wordt getroffen door een drijvende torpedo, zonder eigen snelheid, omdat een drijvend voorwerp door dc boeggolf en het door het setup w ecg eu eist water van dat schip wordt verwijderd. Voor liet geval, waarin men aanneemt, dat de op 6 Maant gelanceerde torpedo op 16 Maart opnieuw jverd afgescho ten. dient men rekening te houden met bet feit. dat die afgewerkte en opgevischte torpedo, alvorens zij op nieuw gelanceerd heeft kunnen wor den, ook opnieuw van voortetuwings- vermoeen is voorzien moeten worden: zooals bekend is. 'wordt dit vermogen opgewekt door samengeperste lucht en aangezien de tonoedo- en onder- (zeebooten niet ziin toegerust met do daarvoor noodlge luchtcompressoren, zou de opgevischte tornedo naar een der stations gebracht moeten ziin, om aldaar opnieuw een bewerking te ondergaan. Een volledig onderzoek der scheepsjournalen van alle op 6 Maart en volgende dogen gemanoeu vreerd hebbende 'onderzoo- en torpe dobooten iri de nabijheid van de plaats, waar de ..Tubantia" is ver nield. zoomode van de werklijslen der stations van die vaartuigen kon de waarheid oan het licht brengen.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6