Huileits Dagblad TWEEDE BLAD Zaterdag 27 Hel 1916 Overzicht. AAN T ITALIAANSOHE PRONT Wordt nog wel heftig gestreden, maar H heeft er al den echljn van, dat het Oostcnrijkeche offensief voor een. be langrijk deel althans voorloopig uitgewerkt i3, zoodal 't nu*weer een positie^strijd wordt, zooals 't maan den voor de groote aanvallen der Oostenrijkers ook was. 't Zijn nu plaatselijike ondernemingen gewor den die men in de etafborichten leest. De Oostenrijkse he staf deelt mede, dat de Oostenrijksche logers ■weer een ige terrein voordoelcn be haald hebben, wat ook blijikt uit do namen der bergén, die zij als geno men opgeven. „Ten noorden van Asta- go behaalden de Oostenrijkere een groot succes. De geheele bergrug van Corno di Campe Verdi tot Maato ia in hun bezit De Italianen leden on der de vlucht door 't werkzaam artil lerievuur der Ooelenrijkers groote verliezen en lieten ruim 2100 gevange nen, o.w. een kolonel en versohillende stafofficieren, benevens vier kanon nen, vier mitrailleurs, 300 rijwielen en veel ander oorlogstuig in Oostenrijk- eche handen." De Italiaanse he etaf meldt, dut de Oostenrijkers bij verschlilendo mislukte aanvallen bloedige verliezen leden, o a. in 't Lagaiinadal, tusschen Eicch en Valarea. "Tusschen de Po- sina en de Astico ontruimden de ltu- liaansche troepen, tengevolge van 't hevige concentrisch vuur van de Oostenrijkers en na een aanval to hebben afgeslagen, een vooruitge schoven stelling op don rechtervleugel van hun linie aan de Astico." In den Asiago-sector vielen de Oostenrijkers Donderdag de Italiaansche stellingen aan ten oosten van de Valdassa. Do «strijd duurde den geheelen dag met afwisseling voort, ook in den avond werd nog gevochten. In het Suga na- da; vielen de Oostenrijkers Donder dagnacht herhaadclijk den Monte Civaron aan, doch werdou steeds met groote s erliezen teruggeslagen. Een der Italiaansche mfnnterie-colonnes en de Alpinl deden oen schitterend uitgevoerden overval en verjoegen de Oostenrijkers van de hellingen van de Italiaansche stellingen op den lin keroever van de Ma<so." De Wiener Abendpost (bijblad van. de Oüstenrijkschc Staatscoux.) geeft .een uitvoerige beschrijving van het grengebied, waar thans zoo hevig gevochten wordt Hot is een prachtig land vol hcoge borgen, kloven en nu eens smalle en dan weer breeders dalen Dit terrein begint achter Ro- veredo aan den weg naar Vicenza langs het riviertje Leno, dat bij Ro- veredo in do Etsch valt. Bij het be stijgen van den in kronkelingen op waarts ga luiden wog, heeft men oen prachtig panorama over liet breeds Etseh-dal mot zijn dorpjes en stadjes. Do weg brengt den wandelaar steeds dieper in het nauwer wordende dal van de Leno, dat een uur achter lio- veredo tot een kloof wordt, met een kapelletje en een kluis, waarin vroe ger een eenzame monnik woonde. Dan over een brug, waar de weg zich in tweeen vordeelt. Dio naar Italië brengt don toerist naar het dorp Val- larsn, t waar het dal breeder wordt. De weg stijgt voortdurend tot zc op den pas van Fugazae (1157 M.) *de grens bereikt. De weg gaat midden door con itaiiaansch sperfort. Voortr wandclend konn men aan de stad SchiD, het Ital. Manchester, onulat daar de meeste wolfohriekon van Bo- ven-Italië staan. De andere weg aan de brug brengt den toerist in hot dal van Torragnolo of van den Lain naar het thans veel genoemdo Vielgercuth of Folgaria en Lafraun of Lavorone. Haanemmer Halletjes EEN 7. A TER DA G AVOND-PR A A T J E Maandag 29 Mei 191C, zoo heb ik in een advertentie gelezen, zullen Bur gemeester en Wethouders van Zand voort veroachten liet buffet in het vcrversehincslokan.1 met verlof van den Uitzichttoren. „Kijk", dacht ik, „dat is aardig van dien Uitkijktoren, om danr verlof voor te geven. Want de Uitzichttoren is natuurlijk een groot heer cn wat zouden B. gji W. vanZandvoort hobben moeten be ginnen, wanneer de toren eens géén verlof verleend had Dan zouden de bezoekers in het veiverschingslokaol geen buffet meer gevonden hebben en wat zou dat een nationale ramp zijn geweest 1 Ala o* school de onderwijzer nan ziin leerlingen vraagt..wat zijn de edelste doelen van het menscheliik lichaam dan zullen zij waarschijn lijk antwoorden ..longen, hart en hersens". Nu is schoolwijsheid helaas gauw vergoten en zie je deeelfde scholieren naderhand in de maat schappij terug, dan krijg je den in druk, dat ze tong. verhemelte en maag voor bun edelste doelen hebben leeren aanzien. Je gaat doodnuchter over straal: daar staat een vruchten- Wagen on een IJsco, je komt tè Zand voort. daar nadert oen suoeperiien- verkooper. ie nadert het voetbalveld en chocoladereepen worden je aange boden, je klimt op een uitzichttoren en er is een buffet ik ban in Zwitser land het gebied van de eeuwige sneeuw genaderd en 't eerste wat ik zag was een kellncr. Wijsgeeren zijn gewoon te zeggen „qo mensoh is een donkend wezen", en ik zou dat met graag tegenspreken, ofschoon de om schrijving niet geheel volledig is. De mensCh is een denkend wezen, dat bijzondere aandacht schenkt aan ailte wat je kunt drinken. e£?n of rooken en lekker smaakt. Wie dat overdreven vindt, moet eens een vergelijking maken tusschen het aan tal boekwinkels en kookwinkels 1 Terwijl B. en W. van Zandvoort Aldus er voor zorgen, dat bezoekers In dit gebied ligt dé mooie badplaats Ronoogno, bekend om haar arseni- cumhoudende bronnen. Daar staat oen Palacehotel In eon enorm park. Hot was door de Italianen bezet die er thans weer uit zijn. Bij VERDUN is er ook weer eenigo verslapping ingetreden. De strijd l>e- paalt zich nu weer tot plaatselijke acties. De Frar.sche staf meldt, dat de Franschen aan den rechter oever van de Maas in 'n tegenaanval "n loopgraafgedeelte hernamen Woons dag door de Duitschere tusschen het bo6Ch van Haudremont en de hoeve- Thiaumont bezet. DeDultsche 'staf deelt o.a. me de: „Op den Oositielijken oever lf#b- ben de Duitechers met succes hun aanvallen voortgezet. De Duitsche steil ingeu ten Westen van de steen groeve zijn uitgebreid. Duitsche troe pen hebben de kloof van Thiauinont overschreden. Ten Zuiden van hot fort Douaumant zijn de Franschen verder teruggedreven. Bij deze ge vechten werden 600 gevangenen ge maakt en 12 machinegeweren geno men". Op 't Oostelijk oorlogsveld blijft 't stil. Van de aangekondigde offensie ven komt nog niet veel! Over vredo. Naar de „Vorwarts" meldt, publi ceerde de „Corriere d'Italia" dezer dagen een onderhoud, dat haar ver tegenwoordiger te Petrogad met een vooraanstaanden Russisch en staats man heeft gehad. De staatsman ver klaarde o.a., dat alle in het neutrale buitenland verspreide geruchten over Russische vredesplannen eenvoudig als hoovaardige Duitsche praatjes te beschouwen zijn waarvan de dwaas heid door eiken nuchteren beoordeo- laar van Rusland's toestand onmid dellijk moet worden ingezien. „Een vrede met Duitschland (aldus zijn verklaring" zou op onoverkomelijke moeilijkheden afstuiten zoolang de Pooische quaeetie onopgelost blijft. Indien Polen tot het Duitsche rijk behoorde, zouden de belangrijkste le venscentra van het Russische rijk, Kieff, Warschau en Petersburg, voort durend 'blootgesteld worden aan een bedreiging van Duitsche zijde. Reieds sinds Katharina I werd Polen ge bruikt oru dat govaar af te weren," Daar Duitschland echter in geen gevat de groote voordeelen zal laten varen welke met het bezit van Polen samen gaan, meende de staatsman in quaes-, tie. dat men het vóór de algehcele uitputting van den Duilschen tegen stand over dit vraagstuk niet eens zou kunnen worden. Een vergelijk met Oostenrijk-Hongarije zou eerder mo gelijk zijn, maar afgezien nog van 't feit, dat* Rusland het Londensche verdrag trouw wil blijven, beschouwt de Russische regeering de Habsbnrg- sche monarehié niet langer als een onafhankelijken staat, zoodtft óok hier iedere overeenkomst op de Duitsche bemoeiingen zou afsluiten. Hetzelfde geldt voor Turkijespeciaal wat hei Dardanellenvraagstuk betreft, want bleven de zee-engten in Turksch be zit, .dan zou dit gelijk staan met een contröle van Duïische zijde op den Russisohen graanuiwoer. Duitschland zou daardoor den sleutel tot de Zwar te Zee in handen krijgen en Rusland zijn economische en tegelijkertijd zijn politieke onafhankelijkheid inboe ten." Verspreid nieuws. "SRRVIö's NIEUWE LEGER. Een correspondent van. de „Daily Chro nicle" op Korfos beschrijft het nieu we Servische leger, dat hij een won der van organisatie noei»;. Hij zegt o a.„Drie maanden geleden zoch ten de overlevenden van liet Servische leger met moeite hun weg door de Al'banlische bergjen. Vermoeide, uit gehongerde (Ja uitgeputte mannen waren het, een waar spookleger, neer gedrukt door de demoralisatie die '1 gevolg was van een harden strijd te gen een overmachtigcn vijand, van geforceerde marschen in kleine, af zonderlijke groepen over met sneeuw bedekte hoogten waar geen wegen loopen. van de ballingschap en van een leegen maag. Wie die mannen met hun ingevallen kaken toen ge zien had, zou hen als een factor van geen waarde in den grooten strijd van den uitzichttoren, die in geen half uur wat gagelen of gedronken \hebben, op den uitzichttoren tenmin ste niet van honger of doret behoe ven om te komen, zijn B. en W. van Schoten, te midden van de financi- eele ellende, waarin doze gemeente verkeert, bezig om de titulatuur van esnige ambtenaren te verbeteren. Titels. Ik vergat zooeven dat te zeg gen. behooren zeer zeker ook tot de edelste dealen van den mensoh. „Tweede oprichter" zal voortaan heeten de man. die tot rui toe bekend stond als hulpcontrolour-meterapaie- mer. toezichthouder bii cokesverkoctp. Do nieuwe titel liikt mo een veitbcto- rin«. Is het niet wat vreemd, dat de burgemeester bijvoorbeeld tot den bode zeggen zou „Haal mijnheer den hulpcontroleur. mijnheer den rneteropnemcr en mijnheer den toe zichthouder bij den cokesverkoop en dat er dan een half uur later één man op het Raadhuis verschijnt 't Moet voorgekomen wezen, dat deze ambtenaar door de Cronjéstraat ging en dat e«n weetgierig kind vroeg „moeder wie is die meneer?" waar op de moeder ten antwoord gaf „hoor eens. land, dat kan ik niet zeggen, 't is te ingewikkeld 1" Jammer genoeg, dat B. en W. van Schoten dc benaming vau een an deren ambtenaar weer ingewikkelder maken. De baasfitter van de ge- meenteaasfabriek moet voortaan hee ten eerste opzichter. plaatsver\ au gend directeur Dit lijkt me weer niet eenvoudig. „Goeienmorgen. mijnheer de eerste opzichter, plaatsvervangend directeur!" moet dan lederen ochtend elke arbeider van de gasfabriek zeg gen, waarop de titularis dan. heel- wat eenvoudiger, antwoordt„Mor gen. Piet 1" Die lange titulaturen vereischon zooveel papier en dat is in onzen tij l een verbazend duur artikel in heel Nederland, behalve in Don Haag. 'k Hel) het nooit willen gelooven. maar het moet toch heusch waar wazen, dat vlak bij de Regccrings- bureaux. op-het Binnenhof en op het Buitenhof, de dubbele vellen folio zoo maar aan de hoornen groeien on door de boden van de verschillende departementen kunnen worden af- voor dé vrijheid, die de OTéndslhgon van onze westelijke beschaving doet wankelen, beschouwd hebben Se dert hunne aankomst op Korfoe zijn de verliezen onder deze mannen na tuurlijk zeer groot geweest. Sommi gen van de lichamelijk geheel uitge putte mannen kwamen er slechts om te sterven en de kerkhoven, die over het eiland verspreid liggen, herinne ren aan een slagveld na den strijd. Aanvankelijk waren de Inrichtingen er primitief. voedsel schaaisch en de hospitaalruimte onvoldoende maar aan deze desorganisatie hebben de Franschen en F.ngelechcn spoedig paal en perk gesteld Epidemieën werden krachtig en in korten tijd on derdrukt en het is geen overdrijving te zeggen, dat op het oogenblvk 90 van de troopen weer zoo gezond en krachtig zijn als ooit te voren. Het Servische leger was nooit zoo goed uitgerust als thans. Zoowel dit feit als de houding der mannen, wekten geestdrift bij den bezoeker, want de Servische soldaten van heden zijn de belichaming van onze alliantie. De infanterie ia geheel in Engelsche uniformen gekleed, tot de kuoopen toepmtces hebben den zonderlingen Servisclien pantalon vervangen en In plaate van de op den Balkan ge bruikelijke sandalen zijn Engelsche schoenen gekomen. Geweer en overjas zijn Fransch, zoodat alleen de natio nale haardracht, zooals die bij de ba- tai'.lons van koning Peter gebruike lijk was, hen nog als Serviërs doet kennen. De cavalerie ziet er flink en knap uit in de zilver-blauwe timie-i ken van de Fransohe ruiterij." ACTIE VAN DE ITALIAANSCHE TROEPEN IN ALBANIë. De „Ti- mes"-correspcmdent te Saloniki meldt, dat de Italianen te Valona blijkbaar een offensief zijn begonnen. Uit Ko- rltza wordt bericht, dut de Italianen de hoogten van Kedervltea op den rechteroever van de Voyesa bezetten on het tegenoverliggende dorp Vas- siari, dat door de Oostenrijkers bezet is, bombardeerden eu vernielden. De Italianen waarschuwden de bewoners van de dorpen in den omtrok van óe rivier him woningen te verlaten, om dat die dorpep binnenkort in het operatie-gebied zouden liggen. De Ita lianen rukken ook in Noordelijke richting op naar Berat. DE OPROEP VAN DEN ENGEL- SGHEN KONING. De koning heeft don volgenden oproep tot zijn volk gericht: „Om ons land in staat te stellen met meer succes zijn militaire hulpbronnen te benneten in den groo ten strijd voor de zaak der bescha ving, heb ik het noodzakelijk gevon den op het advies van mijn ministers, alle gezonde mannen van 18 tot 41 jaar te dtoon inschrijven. Ik neem deze gelegenheid te baat, om mijn volk mijn dankbaarheid en waardee ring kenbaar te maken voor zijn schit terende vaderlandsliefde on zelfopof fering. Sinds het begin van dein oor log heeft liet Engelsche volk niet min der dan 5.041.000 vrijwilligers opge bracht; een prestatie, die door geeu enkele andere natie in de wereldge schiedenis is geëvenaard en voor la tere geslachten een bron van. trots zal blijven. Ik ben er van overtuigd, dat de geest, die mijn volk in de be zoekingen van dezen oorlog heeft be zield, het eveneens zal aansporen ook dezen nieuwen last te dragen. Met Gods hulp zal dit ons en onze bond-: genooten ter overwinning voeren, een overwinning, dio de bevrijding van Europa beteekent". DIENSTPLICHT IN NIEL'W-ZEE- LAXD. Do „Times" verneemt uit Wellington: De regeering van Nieuw- Zeeland heeft een dienst plicht-wets ontwerp bij het parlement ingediend, waarbij de regeering gemachtigd wordt het vereischte aantal mannen door districtsgewijze of algemeens lo ting bijeen te bréngen. De ongehuw- dem en weduwnaars zonder kinderen zullen het eerst opgeroepen worden. DE DUIKBOOTENOORLOG. Lloyds meldt, dat do Italiaansche 6loomboot Ercole" in do Middeiland- cche Zee door een duikboot in den grond is geboord (Het s.s „Ercole" is een vaartuig van 122 ton, uit Genua Verder meldt Lloyds, dat hot En gelsche etoomsohip „El Argentine" iKonluktwas dat zoo niet, dan zou immers niet qd zoo'n dubbel vel ge drukt worden, wat gemakkelijk Op een enkel, klein octaaf velletje kan I Dqzer dagen werd me nog zoo'n dub bel vol met zoo goed als niets er op toegezonden. Je kon merken, dat het nas was afgophikt. want liet rook nog naar don boom. De vrouw van mijn neef Wouter, die goeie tante Koos. zegt„ik ge bruik zoo weinig mogelijk papier, want hoe meer ik noodie heb. des te duurder wordt het weer voor een ander Maar Wouter, scherp als altoos, spot daarmee. „Mn lieve nionsch, 't zou wel heel goed wezen als er eens ecui poosje lieclemaal geen panier meer te krijgen was. Dan zou je pas zien. met hoe weinig papier de menschheid gelukkig wezen kan. Er wordt" ilit met verheffing vim stem! „al veel te veel op papier geklad, dat evengoed achterwege had kunnen blijven." „Dag. Koos", zei ik vriendelijk, „bonjour. Wouter" (dit laatste heel koel) en ging weg. 't Is toch misera^ bol. dat dio man aitij'd zoo persoon- liik is 1 Hij heeft éénmaal van zijn leven gezeten in het stembureau voor een Raadsverkiezing, maar na dien tijd nooit meer. De andere leden van het stembureau hadden, zooals zij later vertelden, hun heele leven nog niet zooveel critiek OP alles en nog wat vernomen, als dien dag vau Wouter alleen. En 't ergste was. dut hij zich niet liet vervangen 1 Andere leden van diet stembureau komen een deel van den dag. worden dan door an deren opgevolgd en verdwijnen weer Wouter niet. die verscheen om half acht. bleef den heelen dag en bracht de bus mee naar H Stadhuis toen noodigde liii zijn medeleden zelfs nog uit. met hem te gaan eten bii Brinkmaan, maar hoewel ze alle bei rammelden van honger, bedank ten ze voor de eer en gingen honge rig naar huis. Komt het overigens wel genoeg bij ons op. dat die vrijwillige lede» van de stombureaux aan de gemeenschap zulke goede diensten bewijzen En kunnen wii huil onze dankbaarheid (6809 Ion) en het Italiaaivsche zeil schip „Australia" 1586 ton) in den grond zijn geboord. Router meldt, dat de Spaansche stoomboot Aurrora" (2815 ton) ge zonken is. DE TOEKOMST VAN POLEN. 't Russische blad „Norwoje Vremja" is van oordeel, dat. na een voor de geallieerden gelukkigen afloop van den oorlog, Polen moet worden her steld als een ethnographiache en po litieke eenheid, op den grondslag van autonomie, wat betreft wetgeving, ad ministratie. justitie, godsdienstvrij heid. onderwijs, financiën, verkeers wezen. ailes gewaarborgd door een bijzondere grondwet. Het aldus her stelde koninkrijk Polen, omvattend Russisch Polen en do Duitsche en Oootenrijkeche Poolsoho provincies zou onafscheidelijk verbonden blijven aan de Russische keizerlijke dynas tie. terwijl het lege.r de in- en uit voerrechten en biriiehlandscho zaken onder gemeenschappelijk Russisch bestuur zouden blijven. ONFORTUINLIJKE SOLDATEN. - Er ziin natuurlijk ook onder de sol daten geiukvogels en anderen, dien het tegenloopt Daar zijn er, die reeds van liet begin van den oorlog meestrijden, en nog geen echrampje opgeloopen hebben. De „Yorkshire Observer" geeft echter als tegenhan ger een overzicht van de lotgevallen van anderen, die blina dadelijk na aankomst in de loopgraven gewotnd wjerden„F.eri soldaat van het regi ment Seaforth Highlanders werd, naar vermeld wordt, binnen vier uren na zijn aankomst aan het front getroffen. Anderen waren nog min der fortuinliik. Een reservist, die bij het uitbreken van den oorlog onder de wapenen geroepen werd dn met liet oorspronkelijke expeditie-leger naar het vasteland vertrok, werd roeds binnen de twintig minuten ïia tfin aankomst door een geweerkogel licht en niet gevaarlijk gewond, maar toch ernstig genoeg, dat hij naar Engeland teruggezonden moest warden. F-r is een onbetwiitelbaar juist geval bekend van oen soldaat, die juist toen hii den eersten keer zijn geweer op den vijand wilde aan leggen. door een shrapnel 1-kogel iwerd getroffen. De wond was niet ernstig en na een verpleging in eon hospitaal in Frankrijk, die drie we ken duurde, kon hii weer naar de loopgraven terugkeeren. Nauwelijks had hii, daar aangekomen, weder ziin geweer aan zijn schouder ge bracht. toen een granaat boven liem barstte en hii weer geraakt werd i-n naar hei hospitaal teruggoriuiden moest worden, zonder ook maar éen schot od de Duiischers gelost te heb ben." ERVARINGEN VAN EEN DUIT SCHE HUISVROUW. lil de „Deut sche Landwi rtschaft) i che Presse" ver telt de echtgenoote van den vico-pre- sident van den Rijksdag Erau Ge- heiinrat Paasche o.a „ln mijn ge zin hebben wo ons zonder dwang in elk opzicht „op oorlogeranlsoen" ge steld. Van brood, boter en aardappe len hebben we slechts de voorgeschre ven bepaalde hoeveelheid gebruikt In plaats van vleeechlooze dagen heb ik vieeschlooze weken en mounden inge voerd. 1/3 Pond spek was hot com ge vleesch en vet dut ik voor groenten, sausen en soepen dagelijks voor vijf volwassen menseden liet gebruiken. Bi plaats van room namen we kar nemelk en eigenlijk leefden we al leen van groenten die ik in groote hoeveelheden geoogst had. lk-lialve voor koffie, thee, cacao, havervlok ken, suiker en andere kleinigheden had ik geen geld uit te geven, want wij gebruikten noch bier noch wijn. Ik heb sinds het uitbreken van den oorlog getracht zooveel mogelijk al leen producten uit den eigen tuin te gebruiken en mij te behelpen mot wat wij zelf hadden, teneinde do levens middelen voorzien ing te ontlasten. Het is mij schitterend gelukt. Wel is waar hebben de heer én de vrouw des hui zes mijn pogingen met 20 on 15 pond lichaamsgewicht moeten betalen en behoefden ze sinds twee Jaar niet naar Karlsbad te gaan; maar een nieuw dienstmeisje nam bij don kost dien ik haar gaf iu 8 weken 14 pond toe". niet eens uitdrukkelijk toonen Naar ik hoor. zou men dat op 't Sladbuis met Keanoegen willen doen. uls men maar wist hoe. Er moat zijn voor gesteld. ieder jaar twee van de oudste en getrouwste tot eere-stcnilntreau- zitter te benoemen dat kan de be noemde op aim kaartje laten zetten1 en ie bent hem meteen kwijt want. iu vertrouwen geze«d als de meh- schen wat oud worden, gaat het met dat turven niet al te goed meer. Van dit soort onderscheidingen ben ik persoonlijk evenwel geen voor stander. Er is maar één manier om iemand je-erkentelijkheid voor zijn nuttigen arbeid op te dragen en d'ie is hem met nog méér werk te bel as- tem Uit de oouransberichten blijkt bijvoorbeeld, dat de politie het tecen de kwajongens niet kan opnemen, welnu, laat ons de burgerij te hulp roeoen om dat ellendige kattckwaad tegen te gaan. „Anti-kattckwaad- wachter" is misschien wat lange, maar toch duidelijke titel. Hij ver richt zijn dienst per fiets, die hij zolf betalen moet, maar dan ook zijn eteendom blijftin den zomer Ibeglnt dc dagtaak 's morgens te 6 uur en eindigt 's avonds te 10 uur ieder doet vief uur per dag dienst, tenzij ziekte of noodzakelijke afweziiglieid van anderen noodig maken, dat hij invalteiken dag moet hij rapport uitbrengen Jm den brigade-comman dant. Het verleeoen van kleine hand reikingen, karren tegen hoogt brug gen helpen opduwen, oude juffrou wen uit de tram helpen stoippcn en zoo meer. behooren .tot ziin taak. evenals het veriagen van lastige en opvangen van gevuarlnkc honden. Na 25 jaar dienst kan hij aanspraak maken op den titel ecrekatte- kwaadbestrijder eui voor eigen rekening met pensioen gaan. Het lijkt mij inderdaad toe. dat de burcerii zich op deze en andere ma nieren bii uitstek nuttig zou kunnen maken, zonder dat dc belastingen behoefden te worden verhoogd voor ons belastingbetalers behoeft dit immers in 't geheel niet. om-lat ze naar onzen smaak al rijkelijk hoog genoeg ziin 1 Deze overweging opent een wijden horizon van mogelijkheden. Katte- Binnenland Onze vloot. Dc tentoonstelling. Ter herdenking van het 10-jarig bestaan van de Nederlandsche Ver- eeniging Onze Vlooi wordt (zooais we roods mededeelden) in de kun6tzalen d'Audretsch. te 'e-Gravenhage, onder de leiding van den luit. ter zee 2e kl. J W. J. baron van HaersoUe. een marine- en marine huisvlij-ttentoon stelling gehouden, welke op scheep vaart en maritiem gebied veel belang wekkends biedt. Deze tenteonsieiiing is Vrijdagmorgen geopend, in tegen woordigheid van talrijke autoriteiten, onder wie het hoofdbestuur, de alge- moene raad en afgevaardigden van Onze Vloot. Do voorzitter van Onze Vloot-,'de heer II. M. van Bommel en, uit Haarlem, hield de openingsrede Olficicele ontvangst Vrijdagmiddag te 12 uur had ln de ontvangzaal ven de raadszaal in de Javastraat de officieele ontvangst plaats door Burgemeester en Wethou ders der gemeente 'e-Gravenhage. De burgemoeeter jhr. xnr. dr. H. A van Karnobeok, sprak namens de gemeen te. Allereerst wenschte hij Onze Vloot geluk met deze herdenking In welge kozen woorden memoreerde 6pr de oprichting en het streven der veree- nigïng, dat een protest was tegen den Jan Balie-geest, welke hier in den lande -heerschte. 't Is de verdienste van Onze Vloot dat zij de oogen niet siuit voor het verleden dat, met zijn schitterende daden 6oms wel eens pijnlijk afsteekt bij het heden. Nog, zei epr., is er geen oceaan, waaraan het Koninkrijk der Nederlanden niet is gelegen. Met dankbaarheid her denkt epr. het schitterende rijk aan den evenaar, dat zoo duidelijk blijk gaf met het moederland mee te voe len. In de 10 jaren, welke de Vereeni- ging heeft bestaan, wist zij zich een weg te banen tot de harten der Va derlanders. Spr. eindigde met den wensch uil te ej>reken, dat deze dag voor velen een aansporing moge zijn om als lid toe te treden. (Toejuichin- 6<m). De Voorziter van Onze Vloot, do heer Van Beinmelen bedankte B. en W. voor de groote eer aan de veree- niging bewezen, voor de gesproken woorden, welke een duidelijk bewijs waren van dc sympathie die de bur gemeester de vereenigihg toedraagt. Spr. eindigde met zijn beste wensohen uit te spreken voor den bloei van V zoo schoone -'a-Cravenhage. Hierna ging de eerewijn rond en was de plechtigheid afgeloopen. De algemcene vergadering. In Restaurant-Royal werd te 2 uur dc algemeene vergadering van Onze Vloot geopend met een toespraak van den voorzitter, den heer Van Bemme- len. Spr. begon zijn rede met te wij zen op de groote boteekenls van de zen dag voor dc vereeniging. Op de algemeene vergadering, dia verleden jaar te Rotterdam werd gehouden, had sjir. reeds medegedeeld, dat het in het voornemen lag het tienjarig be staan niet ongemerkt te laten voor-, bijgaan. Ruim 10 jaar geleden wees prof. mr. Valckenier Kips reeds op de: wen6chelïjkheïd om in ons land ec-rri vlootvereeiiLging te stichten en kort daarna bëgon de oud-iuitenant ter zee P. Koster met zijn pogingen om dit lot stand te brengen, waarhij hij veel steun ondervond van den gap. vicé-l admiraal en oud-minister van marine A. G. Eüis en waarbij zich de oud- luitcnant ter zeo J. van der Eist aan sloot. Dank zij het onvermoeide wer ken en de taaie volharding van deze ar:e mannen, gelukte bel hun een 40-tal invloedrijke personen van ver schillende maatschappelijke positie en verschillende politieke richting bereid te vinden om do kern te vormen, waarmede de vereeniging zou worden opgericht en zoo werd dan 26 Mei 1906 Onze Vloot gesticht. Sp<\ ging nog eens het doel en streven van Ouzo Vloot na en constateerde met ge noegen, dat de vereeniging thans 37 afdeelingen heeft met ongeveer 10 000 leden cn zij dus tot de grootste vereenigingen van ons land kon ge rekend worden. Spr. trad hierna in een uitvoerige bechouwing over de gevoerde propaganda en verklaarde met tevredenheid op uen propaganda-, kwaad is tooh niet bet eenige. dat in 't openbare leven om verbetering en toezicht vraagt De orde op straat, het niet rechts houden, het dringen bii de BloemendaaLsche tram. het gebruiken van r.uwe taal. ia wat al niet meer, zouden heel wat verbete ring kunnen velen, wanneer we maar eon orde-brigade hadden, die daar toe meewerkte. En het aardige is. dat je daarvoor natuurlijk geen jongelui gebruiken kunt Mannen van rij Deren leeftijd moeten het we zen. die wat gezag en invloed kunnen laten gelden! Wii boven de veertig, dikkerts. die veel te weinig beweging m inen, wii zouden weer_ loopen en ficisriiden en Burveillecrch in weer en wind. dat onze bleeke gezichten cr bruin van werden en onze onbe vallige (buikjes ervan slonken. Komaan, wie geeft het voorbeeld 1 Wie sticht de Vrijwillig® Brigade der Openbare Orde? We zijn in een stad omringd van geluiden. Er zijn er zóóveel, dal we zc niet meer hooren. dat wil zeggen niet elk afzonderlijk meer. Het eonige oogenblik. dat ie de geluiden oid- niorkt is wanneer ze er niet moor •ziin. Ik hel) iemand gekend, die zijn kantoor in een heci drukke straat had en onder 't drukste geroes rus tig doorwerkte, maar onmogelijk verder kon. zoodra liet stil werd. '3 Avonds na tienen, wanneer geen vrachtwagens meer roden en de oautoffelna rade oohield. nog erger xia elven, als de trams reden an 't kwartier, begon de stilts hem te hinderen, inplauts dat ze hom aan genaam was en T werk vergemakke lijkte. Hoe druk hii 't ook had. te half twaalf moest hij de pen noer- leggen. Dan werd de stilte Al te hin- dcriiik. Ze werd bijna hoorbaar Overigens is het wel de moeite waard, eens na te gaan. welke gelui den ons over dag het meest hinderen en wie daer even op letten wil. be- ïpourt al gauw. dat het alleen de ongewone geluiden zijn. De elcctri- scbe tram. die dreunend en bellend om de viif minuten voorbijschuift, hindert je nietevenmin een stoom tram en zelfs niet de voorbij rennende sneltrein het oor heeft zich aan due Onze Lachhoek Ik hoor, dat Je zoon tooneclspa- Jer geworden is. 't Doet me plezier, dat te hoo ren: alles wat ik er van weet is, dat hij aan het tooneel gegaan is. Zeg eens, er wordt mij verleid, dat Je mij een bespottel ijk en domkop genoemd heb. Dat kan niet wezen, want het woord „bespottelijk" gebruik Ik nooit. arbeid terug te zien. Er is stemming door gemaakt en meer steun aan de regeering verzekerd bij de behande ling in de Kamer, wanneer daar voorstellen in zake aanbouw van ma terieel ter sprake kwamen. Het an dere doel, her. zorgen voor de belangen der opvarenden op de vloot heeft d« vereeniging op alle mogelijke wijzen nagestreofd. Dat deze arbeid in het belang der militairen kon gedaan worden is te danken aan den finan- cieelen steun, die van alle zijden werd ontvangen en waarin de Koningin voorging door meermalen belangrijke gif ion te schenken. Ook van de Ko ningin-Moeder en .den Prins ontving de vereeniging krachtlgen financiee- len steun. Dat one werk. zei 6pr.. door de Koningin wordt gewaardeerd, bleek ons meermalen en juist nu weder op nieuw door eon onderscheiding, die ons te beurt viel. Hare Majesteit heelt n 1. bij gelegenheid van het tienjarig bestaan aan Onze Vloot het recht ge geven het koninklijk praed.caai te voeren, zuodat zij voortaan zai hee ten do Koninklijke Nederlandsch» Vereeniging Onze Vloot. Met groote vreugde is het bericht dezer koninklijke ouderscheiding door het hoofdbestuur ontvangen. Spr. achtte zich gelukkig hiervan mede- deeling te kunnen doen en zeer zeker za] dit bewijs van koninklijke waar deer: ng voor de Vereeniging een prikkel te meer zijn om onvermoeid en met kracht op den ingeslagen weg voort te gaan. Als dank voor die on derscheiding, stelde spr. voor geza menlijk een driewerf hoezee aan te heffen voor de Koningin, waarmede geestdriftig werd ingestemd. Spr. trad hierna in een nadere beschou wing over de wijze, waarop do vol gende periode zal worden ingegaan. Spr. ontveinsde zich go-nszins de moeilijkheden, die Onze Vloot zal te overwinnen hebben, maar met goe<ie zeemanschap kan recht op de plaats van bestemming worden aangestuurd, rekening houdend met de financiën. De krachtige financieeïe steun, die van zoo. vele rnaatuchapnïjen wordt ondervonden, zal do vereeniging nu niet onthouden worden, ja die znl ze ker onder de ernstige tijdsomstandig heden grooler zijn an daarom kan, -zeldo sp., de vaart bepaa'd worden op „volle kracht Dan zal men ten slotte de bestemmingsplaats zien, liet doel Jer reis, uil den mist oprijzen ln don vorm van een herboren zee macht, een marine van eerste klasse materieel met goed personeel, waaróp wij zoo lang gewacht heblxm en waar op onze marine, die altijd e«u hoek steen voor onze onafhankelijkheid la geweest, ook recht hoeft, wil zij zich geheel gerust en bewust geven voor do plicht, die haar is opgelegd. Spr. sprak do hoop uit, dat dit beeld ver wezenlijkt mocht wórrdeu in hét be lang Van het vaderland en tot steun van de Koningin bij de voor haar zoo moeilijke taak: dc regeering van o:is dierbaar onafhankelijk Nederland. Om dat te bereiken wordt op aller steun gerekend niet alleen in fiaan- déeien zin, doch vooral ook op de medewerking om andersdenkenden to bekeeren door veel met hen te spie ken en duidelijk te maken, dat zon der krachtige marine Nederland niet kan blijven wat het is. De red o werd zeer toegejuicht. Na zijn rede deed de voorzitter medodeo- ling van de volgende te zenden hulde. tolcgrammen: Aan do Koningin, aau PrinS" Hendrik, aan vice-admiraal El- lis (dio wegens gezondheidsredenen verhinderd was tegenwoordig te zijn), aan eorelid P. Koster te Par ijs, een der oprichters der vereeniging en aan den voorzitter van den Ministerraad, geluiden aangepast. Maar onplezierig is liet geluid, dat maar nu en dan eens voorkomt. Soms zet een man ziin hondc-kar ergens neer en gaat dan een bood schap doen of een café bezoeken. Als hij wat lang wegblijft heft de hond een klaaglijk geluid aan. alsof hij ziin haas terugriep, een toonladder naar boven en een naar beneden, telkens weer opnieuw en zonder op houden. Na vijf minuten is het niet meer aan tc hooren. de vreedzaamste mensch kijkt eens door de ruiten, >>f <le baas haust niet od komst Ls. Auto's die. leeliike geluiden op hun klaxon uitstootende. voorbijrenncn, hinderen ie niet. omdat het oor met dut geluid vertrouwd geraakt is, maar als je van verre den zwaren vrachtwagen-auto hoort aankomen, die dc ruiten doet rinkelen, dan doet deze ongewone gewaarwording je pijnlijk aan. En dan de draaiorgelsik wou, dat de burgemeester ze iederen dag op ons losliet, want dan zouden we !zö met meer hooren. Nu moeten we. omdat ze maar een enkelen keer verschijnen, er wel naar luisteren en. het spiit me dat ik liet zoggen moet een pleziertje is dat niet. Zijn de orgelmakers van vroeger overleden Is er een nieuwe opvatting gekomen in dc orgelfabricage. zooals er nieu we manieren van componeeren ziin ontstaan Wat het is. weet ik niet. maar de orgels worden er niet mooier od. vooral dc bastonen klin ken vaak grof en ruw. zijn soms niet eens in overeenstemming met de me lodie 't is droevig, om aan te hooren. Ik zal niet, volgens den meer cn meer gebruikeliiken weg. om regee- ringsorgels vragen. Men heeft Sn Den Haag ook wel wat anders Jo doen. Maar er bestaat tooh een soort van gemeenteliikc orgelcensuur. och laut die wat streng wezen, zoodat we voortaan verschoond blijven van al die grommende, brommende, valsche bosgeluiden 1 FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5