NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 83e Jaargang No. IC121 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- cn Feestdagen. DONDERDAG 8 JUNI 1918 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 5 regels 75 Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ^^HÊ. Haarlem van 15regels/l.—, elke regel meer/" 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"1.50 Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2. féy elke regel meer 10 Cts. S contant OrthMwd ZonTipblad, 'voor Haarlem' I I I I I ',0%l -V( RedacHe eo AdminWraöe: Groote BouUfraat 53. „de omstreken en franco per post. 0.45 Intercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Znider Boitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D, Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geabonneerd on wurdt gewaarborgd door ,,The Ocean" Rokln 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 9 JUNI. Orgelbespeling, Groote Kerk, des avonds van 7V4—8V4 uur. Schouwburg, Jansweg; Biosc. voor stelling. Bioscoopvoorstellingen: Cinema-Pa lace, Gr. Houtstraat. Biosc. Theater, Groote Markt: Bicbc. Theater, Bartel- jorisstraat. Stadsnieuws ONDERSCHEIDING. Prins Hen- drik heeft Woensdagmiddag, om streeks 3 uur, na den lunch op „Wa terland" gebruikt te hebben In gezel schap van zijn adjudant Jhr. Backer en Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, ge westelijk cornmiasarls van het Roode Kruis in Noord-Ho! land, een bezoek gebracht aan den Commissaris der Koningin Jhr. Mr. dr. A. Röell, In zijn woning uan de Nieuwe Gracht, om den heer Röell het kruis van ver dienste van het Roode Kruis te over handigen. Het bezoek duurde slechte kort, daar de Prins elders een verga dering moest bijwonen. Mr. P. M. F. BAUDUIN. De „Staatscourant" van Woensdag avond bevat in den vorm van een Kon. besluit de bevestiging van ons bericht omtrent de benoeming van Mr. P. M. F, Bauduin, substituut-Of ficier van Jristitic bij de Haarlemsohe Rechtbank tot procureur-generaal bij het Hof van Justitie in Suriname. Reeds bij zijn benoeming te Haarlem in 1915 vestigden wij de aandacht op de zeer snelle promotie van den heer Bauduin. Deze is ook thans de oor zaak, dat na een werkzaamheid van slechts ruim een jaar deze bekwame en energieke ambtenaar het Haarlem sohe Parket gaat verlaten. Omtrent zijn loopbaan deelden wij dezer dagen reeds bijzonderheden mede Aan zijn voorganger in- Suriname Mr. P. Hofstede Cru 11 Is met 1 Au gustus het gevraagd eervol ontfilag verleend. Naar wij vernemen zal Mr. Bauduin reeds spoedig afscheid nemen van de Haarlemsche Recht bank. Hedenmorgen trad Mr. A. H._ J. Merens als pleiter voor de Haar- ïemsche Rechtbank op. Als eerste woordvoerder der balie, na het be kend-wórden der benoeming, achtte spreker 't zich een voorrecht om Mr. Bauduin namens de balie hartelijk geluk to wensohen met de onder scheiding hem verleend door zijn be noeming tot procureur-generaal bij 't gerechtshof te Suriname. In den korlen tijd dut Mr. Bauduin te Haar lem geweest is, bleek ten duidelijk ste, dat hij volkomen geschikt is voor den belangrijken post waartoe hij nu geroepen is. Mr. Bauduin heeft zich een goed ambtenaar van 't Openbaar Ministerie getoond, tegenover de ba lie was hij steeds welwillend en aan genaam. Met leedwezen riet de balie Mr. Bauduin dan ook heengaan, maar aan den anderen kant verheugt de balie zich met Mr. Bauduin in de onderscheiding. Met den wensch dat 't Mr. Bauduin in de tropen goed euI gaan, eindigde Mr. Merens. ll'OLLANDSC 11E HANDELSBANK. Aan hot verslag over hot jaar 1915 Is nog liet. volgende ontleend Het, is de Directie aangenaam incl- dinï te kunnen maken dat, ondanks de tijdsomstandigheden, het jaar 1915 voor onze Bank gunstig is geweest en met voldoening kan rij wijzen op eene toenemende uitbreiding van de rela ties on zaken Bij eene vergelijking van de bedrijfsresultaten over 1915 met die over 1914, dient rekening te worden gehouden, dat het eerste boek jaar onzer man» schappij over 14 maanden liep. In don loop van het jaar werd hC. effectenbezit dezer in stelling met winst gerealiseerd. De raldi van debiteuren zijn gedekt door persoonlijke en zakelijke zekerheid. Voorgesteld wordt een gedeelte van de winst, namelijk f 3383.15, voor af schrijving op kluis en inventaris aan te wenden. Deposito, spaarkas en cre diteuren in rekening-courant wijzen te zamen eeuo vermeerdering aan van ruim f 70.000. Het gevormde reserve fonds werd, onder goedkeuring van den raad van commissarissen, belegd en wordt afzonderlijk beheerd- Aan de resorvo zal een bedrag van f 4000 worden toegevoegd, waar door de-ze stijgt tot f 7191. Blijkens de winst- ©n verliesrekening, bedraagt de bruto winst onveiviee'de winst van 191 i 1103, interest f 13.927, provisie f 17.837, dlveirsen f 2846, totaal f 39.764 de on kosten bedroegen f 16.555, zoodat een winstsaldo overblijft van f 23.209. Aan dit saldo wondt de navolgend© be- - stemming gegeven: afschrijving op kluis en inventaris f 3333, reserve f 4000, 5 pCt dividend f 12.500. tan tiemes f 2247, R ijksinkonistenbeiasting f 831, saldo op nieuwe rekening f 847, totaal f 23.209. ROODEdvRUISOEFENINGEN TE IJjklUIDEN. Aan wat gisteren onze correspondent seinde over het Ko ninklijk bezoek te IJmuiden wordt nog het volgende vermeld: De Roode-; Kruisoefemng werd geleid door Dr. Coenen van het Res. Bat. te IJmuiden en bestond uit twee gedeelten. Voor eerst werd ondersteld, dat wij als neutralen hulp hadden te verleenen aan een schip van pen der oorlog voerende partijen. d.at met vele ge wonden én onvoldoende geneeskundi ge hul© aan boord de haven van IJmuiden was binnangeloopen en om assistentie vroeg. Ten tweede werd verondersteld. d'at na een geveoht in de duinen hulp moest worden ver leend aan de daarbij gevallenen. Aan de manoeuvre werd deelgenomen door Hr. Ms. „Kortenaer", dat als oorlogsschip fungeerde. Het bracht 80 gewonden mede. Met het ri eken- raam. systeem De Mooy. worden de gewonden naar een tjalk overge bracht en verder getransporteerd, deels te water, deels per transport- automobiel. onder leiding van Dr. Leda naar de gebouwtjes van Roode en Witte Kruis. Deze dienden voor de ..zwaar gewonden". De loooende patiënten werden naar het Hotel „Willem Barentsz" vervoerd. Een onderzeeër kwam eenigon tiid naden „Kortenaer" de haven binnen en bracht ook nog een gewonde aan wal. lp de duinen was eeai verbandplaats ingericht en daar werden degGOen. die tijdens den veldslag in de duinen gevallen waren, binnengebracht en verzorgd onder leiding van den offi cier v.an gezondheid 1ste klasse Wey- nen. Omtrent den aard van hot zoo genaamde gevecht, dat voorafging, zii medegedeeld, dat de vijand werd voorgestc-ld door een afdeelin« infan terie. die zich 500 meter ton zuiden van de duinstelling had vastgezet. De aanval begon tegen 9 uur. Bij de ver dediging vielen een aantal gewon den. waarvan een deef onmiddellijk verwerd werd naar nabil gelegen echuilplaatsen, waar zii werden ver bonden. Daar het vuren vanden viiand aanhield, konden zii niet ver der wooden vervoerd en moesten daar ter plaatse worden verzorgd. Een ander deel der gewonden werd naar een hulp-verbandiplaats getrans porteerd en de overigen naar het station IJmuiden. waar wagens van hot Roode Kruis goreed stonden om de gewonden vorder met den gewo nen personentrein naar heit station Santpoort te vervoeren. Vandaar werden zii naar bet landgoed „Duin en Kruidberg" van den oud-minister J. T. Cremer overgebracht, waar een hospitaal met 20 bedden en een ope ratiekamer was ingericht. De geheele oefening, die zeer goed word uitgevoerd, word bijgewoond door den Prins, zijn adjudant Jhr. Backer, generaal Qunnjer, generaal Ophorst. generaal Ttionet en gene raal Ven Lier. Na afloop had een lunch plaats ten huize van den heer J. T. Cremer. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In den loop der afgaloooeu week kwa men voor te Haarlem 1 geval van typhus of febris typboïdoa en 1 geval van diphther'tis. en te Ilaarlemmer- licde c.a, 1 geval vam diphthoritls. PERSONALIA. - Examens L. O. Haarlem, 7 Juni. Geëxamineerd 6 vrouwelijke candidate»!. Geslaagd mei. J. A. Ovarduln .te Leiden. KON. NAT. STEUNCOMITó. De 90© lijst van hot Koniklijk Nationaal Steuncomité vermeldt do volgende bijdragen E. A. d. R. Zn, Haarlem, f 2.50. A, S., Bloemendaal, f 1000. BENOEMD. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren benoemd tot leeraar aan de 5de H. B S met 3 jarigen cursus in het handteekenen den heer F. de Graaf, leeraar aan de rijkskwcokêohool voor onderwijzers te Haarlem. Het Is nog niet bekend, of de heer De Graaf deze functie zal kannen combineeren met zijn tegenwoordige betrekking te Haarlem. INBRAAK. Hedennacht ls in de onmiddellijke nabijheid van 't politie bureau ingebroken in hot kantoor en kaaspakhuis van don heer K„ Nieuwe Gicoenmarkt 13, alhier. Het ls geble ken, dat men-zich toegang heeft ver schaft aan de KrömcBcbOOgstêeg,. door opeinscliuiving van oen ingeslo ten bovenlicht Men heeft daarna een loket opengebroken en is zoo in het kantoor gekomen. Uit een gesloten kastje is ongeveer f 72 ontvreemd en uit het pakhuis zijn een Edammerkaas en eenige plookwors-vu weggenomen. Blijkbaar heeft men 't perceel verlaten door met een sleutel, dae op 't kantoor hing, dé dour open te stuiten. IN KOOGE'R BEROEP. G. van den Wzeeman, wonende te Bever wijk, is ln hoogor beroep gekomen tegen het vonnis der Arr. Rechtbank alhier, waarbij hij ter zake van mis handeling, is veroordeeld tot een ge vangenisstraf van veertien dagen BEL ASTI NG-VERLAGENG. In verband met het hoogere belastbaar inkomen zal het percentage van den H. 0. te Voorscholen van 1 5 verlaagd worden tot 1.2 pCt. DIEFSTAL. Ten huize van den heer L.Anegang, alhier, werd ver mist uit een ongesloten kast een gou den dameehorloge, een nikkelen beo- renhorloge en eenig geld. Uit het ingesteld onderzoek is gebleken, dat het 14-jarJg dagmeisje P., dat daar in betrekking was, het geld en bet dameshorloge heeft ontvreemd. Het Laatste was ixi eon bank van leening beieend. 't Daarvoor ontvangen geld heeft 't meisje aan haar moeder ge geven. Zij ontkent het nikkelen hor loge te hebben weggenomen, l'egen moeder en dochter is proces verbaai opgemaakt. Kiekjes uit de Rechtszaal Een rol met eeiuge belangrijke za ken had veel belangstellenden op de {publieke tribune gelokt, in de eerste zaak was een oneerlijke loop- ioime'u beklaagde. De 18-jarige bengel Ch. G. van P. was in dienst van den hoedenwinkelier Dahlhaus. te Haarlem. Op zekeren dag moest ihü een hoed wegbrengen en daarbij een rijksdaalder ontvangen. Het geld Reeft hij 'evenwel ten eigen bate aan gewend. Versnoept, sigaretjes ge rookt. éw. 't Openbaar Ministerie vroeg een maand gevangenisstraf. De winkeljuffrouw van den bena deelden hoedenverkooDer vond dit wel wat veel. Ze was eerst als getuige gehoord en kwam nu nog even voor de rechters, can een goed woordje voor den knaap te doen. Na het ge beurde is. liij in dienst gehouden en past nu goed op. President We zullen daarmee re kening houden. Een rijwieldief. De 80- jarige J. W. H. M. uit Amsterdam is sinds 1905 af aahtmaai wegens dief stal veroordeeld, eenige keeren zelfs tot geivoelige straffen. Nu~wilde bet Openhaar Ministerie hem weer voor den tiid van twee jaar op bergen. Hij stond nu terecht wegens twee rijwieldiefstallen te Haarlem een rijwiel ten nadeele van den luite nant P. A. Cumerling Helmolt uit de vestibule van Hotel „Lion d'Or" aan den Kruisweg en een rijwiel ten nadeele van den heer K. W. Verbeek, uit de vestibule van de firma Petrie aan de Geel. Oude GraohL De beklaag de ontkende beide feiten. Hij is even; wel od den dag van den diefstal in het hotel „Lion d'Or" gezien en is ook herkend door de beambten van de banken van leeuiug te Amsterdam, die de gestolen rijwielen hebben ge kocht. Den verkoop der fietsen be kende beklaagde, maar hij beweerde die fietsen in Amsterdam gekocht te 'hebben. De toegevoegde verdediger. Mr. Merens. achtte het bewijs naar eisnh van rechten niet geleverd en deelde o. a. mede. dat eenige personen het alibi van beklaagde zouden kunnen bewijzen, maar dat deze personen "t niet willen doen. omdat daarbij in tieme zaken ter sprake zouden ko men. De bekluagde vroeg aan de recht bank. deze personen te dwingen als getuigen op te treden. Daar de heer Camerling Helmolt door dienst verhinderd was als ge tuige te komen, werd de verdere be ihandeling dc.r zaak tot Donderdag a.s. uitgesteld. Een koniinendief. De 54-jarige zwerver C. J. van W. heeft in Aalsmeer, ten nadeele van J. Noordhoek en C. van Zij verdon, twee kommen weggenomen, die in hokken bii de woningen stonden. Het 0. M. eischte tegen den dief een gevangenisstraf van 6 maanden. De beklaagde is al vaker veroordeeld. De toegevoegde verdediger. Jhr. Mr. Scliorer, vroeg een milder von- Poging tot doodslag. De 20-jarige stuurman G. F. W. A. is verloofd geweest met de 19-jarigt C. S. F., wonend in de Tafcterode- straat te Haarlem. Het engagement was evenwel verbroken. In den nacht van 28 op 29 April wilde het meisje naar haar kamer gaan en zag toen haar vroeg eren verloofde achter het ledikant etuali, met een revolver op haar gericht De revolver ketste. Od j het hulpgeroep schoten, de luns go- j nooten toe. Door het raam is de ion- j gom an toen gevlucht. A. stond nu i voor de rechtbank terecht Primair was hem ten laste gelegd moord aanslag subsidiair het voorneman gehad te hebben, zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, meer subsidiair het od mei. F. aanloggen van een revolver. De revolver was met vUf scherpe patronen geladen. A. was des avonds het huis van zijn vroegere verloofde binnengeslo pen en had zich op haar kamer ver borgen. Als verdediger trad op Mr. D. H. Andreae. een door den beklaagde zelf gekozen raadsman. Het O. M. had 5 getuigen gedag vaard. Od verzoek der verdediging kwamen nog 4 getuigen A décharge. Eerst werd de beklaagde door den president ondervraagd. Hij antwoord de kalm op de gestelde vragen en vertelde, dat hii een jaar met het meisje officieel geëngageerd was, maar hij ging reeds 5 of 6 jaar met 'haai- om. Op 1 Maart kwam hij te Rotterdam met zijn schip binnen. Hii vond toen een brief, waarin 't meisje het engagement afmaakte. Od 2 ■Miaart is hii toen naar Haarlem ge gaan. om te posen het engagement weer aan te maken. Het meisje heeft toen aain hem gezegd, dat hii over twee jaar nog eens terug moest ko men. dan kon hil in dien tiid trach ten het examen voor tweeden stuur man te doen. Dit werd door beklaag de goed gevonden. 11 li ging toen weer een reis naar New-York maken. Bij zijn terugkomst hoorde hii. dat het meisje zoo goed als verloofd was. Dit heeft kwaad bloedbij hem gezet. Hij ging daarom od 28 April naar Haarlem en nam een revolver van een anderen stuurman mede. om zich. als liet engagement niet meey aankwam, zichzelf van het leven te berooven. gelijk hii mee deelde. 's Morgens is lui naar heit huis van z'n vroegere verloofde ge- .gaan. maar deze was niet thuis. De moeder stond hem te woord. Hij' zei toen „Ik zal haar no« wel spreken". 's Avonds kwam A. langs de woning van het meisje. Hii zag baar in de voorkamer in gezelschap van een Jonden man schertsen. „Toen ben ik m'n gedachten kwiit geraakt" zoo zoi hij. „Ik ben achter de woning over een schutting geklommen en kwam langs de verandah en door een raam in de slaapkamer van 't meisje. Toen ik tot bezinning kwam hoorde ik een gil. zag het meisje wegloopen, en had zelf een revolver in de hand. Door het raam en den tuin is be klaagde toen gevlucht en is per trein naar ziin zuster in Den Haag ge gaan. waar hij ook is aangehouden. President: Was uw voornemen, het meisje van het leven te berooven Beklaagde: Dien dag heb ik wel gedacht om eerst haar en dan mij zelf te dooden. De beklaagde verklaarde, dat hij reeds vaker met do revolver geschoten heeft. Herhaaldelijk ketste zij. Miej. F. werd als eerste getuige ge hoord. Zij verklaarde, dat zij bek!, reeds van 12 jaar aJ kende, 4 of 5 jaar stil verloofd was zij niet met hem, wel een jaar officieel Na 't engage ment verbroken te hebben, heeft ge tuige omgang gehad met een anderen jongeman. Een engagement was 't nog niet. Op den avond voor 't ge beurde was zij in gezelschap van haar moeder met dien jongeman aan 't musiceeren geweest O mil 1/2 uur ging ze naar haar slaapkamer. Ze zag daar haar vroegeren verloofde achter het ledikant etaan. Zonaer iets te zeggen legde hij de revolver aan. Met een gil ls getuige toen weggeloo- pen. Zij hoorde de revolver ketste. Openbaar - Ministerie Had de be klaagde van u niet de oveitiugende bewijzen, dat u rekende, dat u besltet zijn vrouw zou worden 7 Getuige: Neen. Openbaar MinisterieDenkt u er om dat u onder eede slaat. GetuigeNeen, zoo iets kon hij niet denken. Do moeder van 't meisje vertelde hoe A 'emergens door haar ontvan gen was. 't Engagement van haar dochter met den beklaagde was niet gelukkig, dagen 6praken ze niet met elkaar, 't Was juist, dat aa ii beklaag de gezegd is, dat hij over twee jaar nog maar eens terug moest komen. De heer De Boer heeft in zijn tuin een revolver gevonden. Beklaagde erkende de revolver op! zijn vlucht verloren te hebben. De wapenhandelaar Broieois heeft de revolver onderzocht Hei is een prul, dat herhaaldelijk ketst Als het j sohot eenmaal afgaat, kan men er iemand mede dooden De getuigen A décharge, een ónder-; wijzer, een gezagvoerder der H. A - lijn, de directeur der Zeevaartschool op Texel, en een familielid van be klaagde, legden gunstige verklarin gen af over 't gedrag van den be klaagde. "t Openbaar 'Ministerie wees op den diepern grond die geleid heeft tot 't plegen van het feit. De beklaagde heeft zelf verzocht zoo weinig moge lijk de verhouding tusschen hem en het meisje ter sprake te brengen. Het zou in 't belang van den beklaag de zijn om deze quaestie meer naar voren te brengen, maar hij heeft daarvan zelf afstand gedaan. Er moet evenwel op gewezen worden, dat be klaagde roods veel jarn omgang met 't meteje had en dat 't voor zeker was dat het meisje eens zijn vrouw zou worden. Toen 't meisje het engage ment verbrak was dit een groote te leurstelling voor hem. Hij is toen zeer- onder den Indruk gekomen en onder deze gemoed»-1 stemming heeft hij 't misdrijf ge pleegd. Dit moeten we wel bedenken, i Beklaagde kan niet veroordeeld wor den wegens poging tot moord, rnaar zal gevonnisd moeten worden wegens pog>ng tot doodslag. Er zijn evenwol zeer verzachtend omstandigheden. Zijn gedrag is steeds heel goed ge weest, er zijn alle reden om hem cle ment te straffen. De rechtbank zal zeker 't oog laten vatlen op de voor waardelijke veroordeeling. Te meer j|S daartoe aanleiding nu beklaagde aan spreker gezegd heeft, dat hij ver der geheel van 't meisje zal afzien. Daarom eischte 't O. M, drie maan de n voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van, een jaar. De verdediger. Mr. Andreae, ging den levensloop van beklaagde na. Ze ker was, dat de beklaagde de over tuiging had, dat het meisje eens zijn vrouw zou worden. Beklaagde is steeds oppassend geweegt. Bij de ver breking der verloving is aan be klaagde gezegd, dat er geen andere jongeling in het spel was. Toen is aan beklaagde later ter oore gekomen, dat er wel een ander in "t spel was. Dit heeft hem tot groote overspan ning gebracht. Het meisje was alles voor hem en toen zag hij zich in eerre alles ontvallen. Pleiter bracht hulde aan het Openbaar Ministerie voor het clemente requisitoir. Ook spreker zou gaarne een voorwaardelijke veroor deling aan'beklaagde zien opgelegd. Verder verzocht pleiter om beklaag de dadelijk in vrijheid te stellen. Hc't O. M. refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. Nu beklaag de aan spreker zijn woord gegeven heeft, dat hij zich niet meer aan het meisje vergrijpen zal, is de reden der voorloopige hechtenis vervallen. De rechtbank besliste evenwel dat er voorloopig geen termen zijn om beklaagde ln vrijheid te stellen. Uitspraak Donderdag a.s. KEES. Besloten wordt adhaeeie te betuigen aan het adres der gemeenten Am sterdam, Rotterdam en 's Gaverihage, inzeke het wetsontwerp betreffende de levensmiddelen voorziening. Ver schillende verslagen worden aangobou den. Benoemd wordt tot Verificateur der gem eente-f in ancien de heer W. van Doorn te Deventer met 10 stem men, bstemmen bianco, rgej.ijall men, 5 blanco. Tot iid der commissie van Plaatselijk Schooltoezicht wordt benoemd de heer D. Bus. De heer Schilling houdt een interpellatie over den hrerschenden woningnood. Na de rondvraag wordt de vergade ring gesloten. HALFWEG. De meeting," gister avond op het terein yan „de Stuiver" gehouden,- waarin de lieer E. Kupere van Amsterdam optrad met ,,D© strijd tegen de duurte der levensmiddelen", was door slechts een 50 personen be zocht, waarbij meerendeels militai ren de vergadering ging uit van de Mobilisatieclub en de afdoeling Half weg der S. D. A. P. IJMUIDEN. Vr ij gelaten. Bij de reederlj te IJmuiden is, naar het Hbld. meldt, gisteren bericht ont vangen, dat de naar Cuxhaven opge- brache stoomtreiler Thor was vrij gelaten. De reden van het opbrengen bleef nog onbekend. Na de vangst '.e hebben verkocht met een opbrengst van f 4000, laadde de treiler weer ijs en kolen en vertrok opnieuw ter vis- sriherij. ZAXDVOORT. Gedurende d« maand Mei werd ingelegd "totaal f 11032.18 en terug bet a u.d een totaal bedrag van f 14630.65. Ho', laatst uit gegeven boekje draagt het nummer 2089, het laatst overgeschreven het nummer 2791. Strand onveilig. Tenge volge van schietoefeningen, Vrijdag te houden bij paal 81, zal ons strand dien dag onveilig zijn ln de richting Noord- wijk. Leger en Vloot (Zie vervolg stadsnieuws pag. 2). Uit de Omstreken VELSEN. Woensdagavond verga derde do Raad. Afwezig de hoeren Polderman cd Sant. Een verzoek der afd. IJmuiden van de Verceuiging voor Volksonderwijs, om alsnog ten crediet tot uitbreiding van de school bibliotheek uit te trekken, wordit ver worpen. Voor don bouw ©ener nieuwe school tie Vedaenoord en verbouw van school B te IJmuiden is bericht ontvangen, dat ren rijkssubsidie van f 46ÖUÜ wordt toegekend, wordt besloten ie aanvaarden. Goedgevonden wordt, dat ook de salarissen van den commies ten kantore van den gemeóntoont- vangei en van den bevolkmgsagent met f 200 worden verhoogd. Goedgekeurd worden de voorsteilen: a. tot aanwijzing van een ambtswo ning voor den genieentebode en beèin- diging zijner huurovereenkomst b. tot aanstelling van een tweeden bevoL klngsagent, tevens bode voor Velser- oord c. toekening van een toelage ad f 50.s jaars aan de leden der com missie van toezicht op lichlbeeldon- vertooningen. 'Do hoor Sluiters licht zijn voorstel toe tot het verloenen van een toelage ad f 0.2J aan bepaalde inkwartiering», plichtigou. Na veel discussie stelt do heer Netscher voor daavoor den lloc.f. del ijken ÓmsJag voor 1916 met f 15.000 to verhoogeri. De heer Hoogland stelt een amen dement voor om de grens voor het inkomen, in liet voorstel Sluiters, van f 2000 op f 1200 te brengen Aanc.-uo men met 8—7 stemmen. Het voorstel Sluiters wordt met 78 stemmen ver. worpen. Aangenomen worden de voorstellen tot bestrating e" Violeerlng van wegen voor volkshuisvesting te WLseroonl en ophooging der bestrating aan het beltterroln, en opbouw van een vnor- postkelder, de overeenkomst met het Rijk omtrent den reinigingsdienst ie IJmuiden, waarbij eon ameirdemont Netscher wordt aangenomen, om te bepalen, dat bij verhooging der loo- nen van do gemeentewerk lieden ook de loonon dezer werklieden zullen worden vérhoord. Goedgekeurd wor den de uitbreiding van het wegennet bij de Visschorshaven, het cr-xiiot voor hot inukon van eon uitbreidiiigr-p nn voor Velsoroord cn oukelo financiede voorstellen. PROMOTIE? Naar de Avondp. verneemt, maakt het een punt van overweging uit om een aantal Ie lui tenants boven de forma'.ie te bevorde ren tot kapitein, zoodat zooveel mo gelijk alle compagnieën door een ka pitein worden gecommandeerd. KORT DIENSTVERBAND. - Krachtens art. 100 der Militiewet eri art. 37 der Landweerwet. is thane bij Koninklijk besluit een bepaling inge voerd, ingevolge welke de dienstplich tigen, door het aangaan eener verbin tenis als matrooe, kort dienstverband voor den tijd van 3 jaar weik dienstverband door hen kan vervuld worden door 3 1/2 jaar werkelijken dienst en 11/2 jaar reservcdienst geen militie- en landweerplichten meer hebben te vervullen na het vol brengen van dien dienst. Kerk en School ACADEMISCH F. EXAMENS Amsterdam. Bevorderd tol doc tor in de klassieke letteren op proef schrift, de heer J. A. SchnWer peb. te Amsterdam, Met goed gevolg is afgelegd het eerete natuurkundig examen door de hoeren J P schuur man, 0. J P. Bakhovgn en D. van Dijk; het tweede natuurkundig exa men door de heeren R. T. Brsnber- gen, E. Q. d. Veen Zopnenfe'dt cn Theo Schaap. Het cand:da:i'.-examen ln de Nederlandeche letteren door dèn heer J F. H. Kurris Leiden. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten mej. A. A F.. Kossmann. Gesl. doctor ex. rechten, de heeren H. van Haeringon en J. II. Meyer. Propaed. ex geneesk. mej. J. M. J, M. van Vooret van Beest. Eerste natuurk. ex. de heeren Oei Kiauw Pik en Ph. S. de Laat de Kanter. Utrecht. Doet. ex. Geneeskunde II. B. Krui denier, Mej. C. W. Planten. Thcor. ex. Geneesk 2. Mej. C. J. v Zy'.\ :io Jung, N. A. Beheers en J RSs. lf.o Natuurk ex J. Th. A. van Galen. F G. Muller, Mej. S. Herz.en Mej. A. Schuil Groningen. Geslaagd cand. v\'. wis- en natuurkunde de heer J. Ko- i zenbure. Leiden. Geslaagd eer ste natuurkundig ©xamen .de heeren J. M. Verb age. L. Seckles. J G- F. van Spengler en A. V. H. Mey. Sport en Wedstrijden ELF STEDENTOCHT. Door de Commissie van den Fricscheu P.lfsto- dentoch^ was aan de Militaire Autori teiten verzocht de militairen, die aan vorengenoemde Elfstedentocht op d-'n Tweeden Pinlu-terdac wenschton ih< l te nemen, oen dar verlof le vera encn. Dit verlof is thans vcrlt-.-ml. met dien verstande, dat zulks in muidoring van-de periodieke verloven komt, ter wijl voor dit dool gon vervoer voor '«Rijks rekening mag plaats held n.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 1