Het merkwaardigste van alias was het verhaal omtrent een Jongen, die op het dak van een geschuttoren iets moest ui'voeren en in de haast ver geten werd. zoodat hij, nadat het ldik was gesloten,, op den gesohuttoren achterbleef. Daar bleef hij gedurende het geheele gevecht plat voorover lig gen en hij is een van de weinigen onder de geheele bemanning, die den slag werkelijk gezien heeft on do ee- nige die er zijn geheele aandacht aan kon wijden, omdat hij niets anders te doen had. Als die jongen oud ge worden is, zai hij een prachtig» ge schiedenis kunnen vertellen." Van DuLUclu tijde De „Wiener ArbelUsr Zeituug" schriift o. a.: „Waa de Duitsche vloot werkelijk naar haar havens terug gekeerd. zooals de liugolache berich ten melden, dan had zij aan de vol gende nachtelijke gevechten «een deel kunnen nemen. Bijzonder ot>- merkeliik is de-mededeeltng. dat er 's moreens nog een eskader van an dore Eneelsche sclieoen in zicht der Duitsche vloot kwam. dat echter, zonder in te erüoen. weer terugvoer. Bliikbaar heeft het eskader hot be vel hiertoe gekregen. omdat de En- Ketsche hoofdvloot haar zwaar be schadigde schenen voor een volledi- gen ondergang slechts behoeden kon door een snelle vlucht naar den eigen bodem." Door de Duitschers gered. Officieel wordt uit Berliin gameid Na den zeeslag aan het Skagerak zijn door de Duitsche zoestriidmacht ge vangenen binnengebracht. van de „Queen Mary" een vaandrig en een man van de „Indtrfatiaaóle" twee man van de „ripperary" zeven man. van wie twee gewoudvan de „Nestor" drie oflicieren en twee dek- officieren, benevens 75 man, van wie zes gewond van de „Nomad" vier officieren en 68 man, van wie een officier en 10 man gewond van de „Turbulent" 14 inan. alien gewond. Deze 177 Engelsctien zijn allen door kleine kruisers en torpedobooten ge- re*L Verspreid nieuws. UIT DEN DUITSC1LEN BIJKS- DAG. Bii de eerste lezing van het ontwerp voor een credlet van 12 mil liard zeide de minister van financiën, graaf Roedern ..De maandelnksche oorlogskosten bleven van Januari tot Mei 1916 Iets onder de twee milliard. In het laatste driekwartjaar werden onze fronten niet kleiner vooral bij het zegevierende voorwaarts dringen van onze troepen bii Verdun wordt gedurende de laatste drie maanden een onafgebroken hardnekkige strijd gevoerd, waarbij buitengewoon veel munitie wordt verbruikt Met het nieuwe crediet wordt de waarschijn lijke behoefte voor een half jaar ge dekt. Frankrijk's maan del U'ksche oorlogskosten zijn ongeveer even hoog die van Engeland een milliard hooger." De Rijksdag besloot ten slotte, met alle stemmen, behalve die der beide sociaaldemocratische fracties tot goedkeuring van de begrooting. en met alle stemmen, behalve die der Soc. -Dem. Arbeidsgemeenschap (groep Haase). tot goedkeuring van de nieu we oorlooscredteten tot een bedrag van 12 milliard Mark. DE HOUDING VAN GRIEKEN LAND. De „Tagl. Rundschau" ontleent aan de „Wiener Allgemelne Zeitung" het bericht uit Athene, dat de gezanten van de Mtdden-Europee- scne mogendheaeu. gevolg gevende aan een uitnoodiging van Skoeloedis. in het departement van den minister president hebben beraadslaagd over den toestand, die «oscbapen «s door den opmarsch der Bulgaorsche troe- Püji in Grieksch Macedonië. Het re sultaat was de verklaring, dat de Grieksche regeenng geen vrees be hoefde te koestereu. dat de Uneksche souvereiniteil op Grieksch grond gebied door de Miaden-Europeescho mogendheden of Bulgarije zouden worden geschonden. De gezanten werden na afloop van de conferentie door den Koning ontvangen. Het Duitsche gezantschap zond daarop n-in de pers te Athene e>en med*lee- liug. dat de audiëntie een zeer vriendschappelijk verloop heeft ge had de Koning verzekerde, dat de gegeven verklaringen hem bevredigd hadden en dat hij de houding der Midden-Europeesche mogendheden van den aanvang af zonder wantrou wen tegemoet gezien heeft. ONGEREGELDHEDEN TE BER LIJN. De „Telegraaf' moldtTe Berlijn hebben het dienstmeisje An na Bischoff. de werkvrouw Ida Duchrow. de huisknecht Karl Schamrner en vrouw, en Grete Sa- dowsky terecht gestaan, beschuldigd bii het hongeroproer op 4 Mei de hoofdrol te hebben gespeeld. Op den avond van genoemden dag was het voor verscheidene winkels in Char- Lottenburg tot ongeregeldheden geko men. die tot in den nacht voortduur den. Een ioelende menigte opgescho ten jongens en vrouwen rukte uit hangborden van de winkels, gooide de ruiten in en roofde oen gedeelte der levensmiddelen. De aangeklaag den ontkennen echter (hun echuid zij waren slechts uit nieuwsgierig heid daar geweest. Bij vrouw Scham rner had de politie makreel, sardines, eieren, boter, maxmelade. enz. enz. gevonden de vrouw erkende, dat deze waren uit de winkels in kwes tie afkomstig waren zii had ze eoh- ter niet geroofd, doch jongens had den haar dit in de handeu gestopt, en daar ze uren tevergeefs had staan wachten, meeude zo dit als een be looning voor de gedane moeite wel te mogen aanvaarden. DE RUSSISCHE PERS OVER DEN VREDE. 't Petersburg's T. A. aeinl: De perscommentaren over de vredes- geruchten geven de meening weer van alle klassen der bevolking. De „Rjetsj" schrijft, dat de vredelieven de bemiddelingspogingen van Presi dent Wilson van te voren roeds tot mislukking gedoemd zijn, aangezien Rusland en geallieerden 'n volkomen overwinning van do geallieerde le gers het eenige middel achten om tot vrede te komen en wel eene overwin ning, waardoor Duitsdhland gedwon gen wordt vredesvoorwaarde» aan te nemen, waardoor in de toekomst de, triomf van het recht wordt gewaar borgd. De „Outro Rassiji" verklaart, dat op het oogenblik alle gedachten- wisseling over vrede ontoelaatbaar is. Er kan alleen sprake zijn van oor log, welke het onderwerp moet zijn voor alle beraadslaging. De overige bladenuiten zich in denzt-lfden geest. DE TOESTAND IN SERVIë. Het Wolffbureau zendt uit Sofia aan het Alg. Handelsblad een zeer optimisti sche schildering van den toestand in Servië. Volgens berichten uit de „bes te bron" wordt do tóestand langza- inerliand weder zoo gunstig als dit In oorlogstijd slechts mogelijk ia Weliswaar gaat de voorziening der bevolking met levensmiddelen nog met eenige moeilijkheden gepaard, maar deze zullen wel grootendeels verdwijnen, zoodra de nieuwe oogst burnen is. Het militaire bestuur is de boeren zooveel mogelijk te hulp ge komen door verstrekking van zaad en landbouwmachines en door solda ten beschikbaar te stellen voor den veldarbeid. Stadsnieuws PROV. STATEN. —Stemming. Do Burgemeester maakt bekend dat op Maandag den 19den Juni 1916 een «temming zal plaats hebben ter be noeming van 3 leden van de Provin ciale Staten voor het kiesdistrict Haarlem, en wel uit de navolgends candidaten Mr J. R. Bomans, Haar lem. Jhr. Mr. J W. G. Bureel van Hogelanden, Velsen. Jhr. Mr D E. van Lenncp. Heemstede. Mr. J. H. Monnik, Bloemendaal. D. Peere boom. Haarlem. L. J C. Poppe, Haar lem. M A. Reinalda, Haarlem. Mr J H Thiol, Haarlem. Dr. J. Timmer, Haarlem Do stemming vangt aan des mor gens te 8 uur en duurt tol des namid dags te 5 uur. De atemburtaux zullen zitting houden aa volgt: dat in het le stemdretriotin het schoolgebouw aan de apaarnwouderstraat no. 12; 2e atemdisinct: in het schoolgebouw aan de Fnesche Varkenmarkt No. 22 3e atemdisinctin het schoolge bouw aan üe Bakkerstraat No. 11 4e stemdistrictin het gebouw ,.de Stads Doelen aan de Gasthuisstraat No. 32 5e stemdistrict(hoofdstem bureau) op het Raadhuis6e stem districtin het 6Chooigebouw aan de Schoterstroat no 2 7e etemdistrict in hel schoolgebouw aan het Leidsche Plein no. 36 8e sterodistr iet in bet schoolgebouw aan de Tempeliere- straat no. 19e stemdistrictin het schoolgebouw aan de Haar lemmer lie destraat no. 29 10e stemdistrictin het schoolgebouw aan het Klein Hei ligland no. 12. BALDADIG. Aangifte is gedaan dal baldadige jongens met een flo- bertptetOOltjfl eenige ruiten van een huis op de Leideche Vaart hebben stukgeschoten. STEMMING VOOR DEN GEMEEN TERAAD. De Burgemeester maakt bekend: dat op Vrijdag den 16eh Juni 1916 eene stemming zai plaats heb ben ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad voor het derde kiesdistrict der gemeente Haarlem, en wel uit de navolgende candidaten: J. F. van Emmerik, Tweede Zuid polderstraat 52. M. H. Groenendaal, Romolenstraat 48. J. L. Tieleman, Verspronckweg 26. De stemming vangt aan des morgens te 8 uren en duuri tot des namiddags te 5 uren. De stembureaux zullen zit ting houden als volgt: dat in het stem- district A: in het schoolgebouw aan bet Leidsche Plein, plaatselijk ge merkt no. 36 (thans School No. 5); B: (hoofdstembureau) in het schoolge bouw aan de Tempeliersstraat, plaat selijk gemerkt No. 1 (thans School No. 6); C. in het schoolgebouw aan de Bakkerstraat, plaatselijk ge merkt No. 11 (thans School No. 10), en D: in het schoolgebouw aan het Klein Heiligland, plaatselijk gemerkt no. 12 (thans School voor U. L. O. lett A). RAAD VAN BEROEP. Bij be- sluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van 31 Mei 1916 is aan den heer K Horj-us te Amsterdam eervol ontslag verleend ais iid werk gever van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Haarlem. GEVONDEN VOORWERPEN. C. Halster, Roosveldstraat 6, broche. G. de Roo, N. Schoolsteeg 7, boxhond. H. van Merkenstein. N. Heiligland 6. bril in etui E. van Leeuwen, 1ste Hoogewoerddwarstraat 19, Schoten, portemonnaie met inhoud. J van Egi- mond, Oranjeboomstraat 133 b rood, handschoen N. v. d. Veldt, Rolland straat 70, kaart Haarlem's Kinder koor J. Grootendoret, K. Begijrie- etraat 23, parapluie. J. v. d. Veldt, Wladeck Pyrmontstraat 60, medail lon. Rnbriek voor Vragen. VRAAG: Welk middel moet ik tot verdelging van mieren aanwenden 7 ANTWOORD Wanneer u de plaats kunt ontdekken, vanwaar ze komen, dan begieten met een oplos sing van Naphtalin en Benzine. An ders Naphtalin strooien of binnens huis een zeer plat schoteltje plaatsen met wat 6troop waarin gist is ver mengd. VRAAG Ik ben van lichting 1916 Krijgt mijn vrouw vergoeding als ik trouw vóór ik in dienst ga 7 ANT WOORD Vergoeding kan worden loegekend en houdt o.a. verband met de gegoedheid van den belangheb bende. VRAAG Hoe lang moet men zijn om goedgekeurd te worden voor den militairen dienst? ANTWOORD: Zii die kleiner zijn dan 1 55 M worden voor den militledienst ongeschikt ver klaard. VRAAGKriigt. indien iemand van de lichting 1910 in dienst moet, de vrouw uitkeerlng en is daarvoor een bepaling hoelang men getrouwd moet zijn 7 Krijgt de vrouw uitkeering als do man in dienst zijnde trouwt? ANTWOORD De vergoeding kan worden tceirekend ongeacht het aan tal huwelijksjaren en wanneer gij getrouwd zijl Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Gemeente raad. De Gemeenteraad van Heemstede is Woensdagmiddag in oaenbare vergadering bneengekomoh. Voorzitter wus de lieer Van Houton, loco-burgenicestar. dio na de ope ning een waardeerend woord wijdde aan de nagedachtenis van den heer C. van der Weiden, die 18 jaar leng voorzitter van hot Burgerlijk Arm bestuur is geweest. Door het aftreden van JJurgemeostor Van Lennep is een vacature ontstaan in de Commissie voor den Bleekersvoartwog. in deze vacante plaats benoemt de hoer J. van Houten zichzelf, nadai hu mede gedeeld heeft, omtrent dit punt over leg to hebben gepleegd met de twee overige commissieleden. Tot voorzit ter van het Burgerlijk Armbestuur wordt benoemd de heer C. W. J arisen Hendriks, thans gewoon Artnmeester, en tot gewoon Arnuneester de heer J. C. van der Weiden Czn. B. en AV. stellen een wijziging der algemeene politieverordening voor. waarbij be paald wordt, dat mot boete van ten hoogste f 25 wordt gestraft led ca-, die net of dekhooi op schelven bewaart binnen een afstond van 100 Meter van woonhuizen, gebouwen of andere getimmerten of opgaand geboomte. Natuurlijk kunnen B. en AV. van de ze bepaling ontheffing verleunen Na dat een kleine wiizigmg is aange bracht. wordt het voorstel aang-y» men. Het )>esiuit xuJ na 1 December 1916 van kracht worden. Een voor stel tot vaststelling van een besluit tot &f- en overschrijving diëtist 1915 wordt goedgekeurd. evenals een voor stel tot verhooging van volgnummer bS der begrooliug voer lbl5 door af schrijving uit onvoorziene uitgaven tot een bedrag van f wO. Daar de tijdsomstandigheden nog niet gewij zigd zijn. stellen en W. voor. aao ue ambtenaren, beambten en werk lieden der gemeente een toeslag voor eens toe te kennen van f 10.— en bovendien een toeslag voor eeus van 12.50 voor elk tot huu gozm be- hoorend wettig of wettig erkend kind. beneden den 15-iarigen leeftijd. Da uitbetaling zal geschieden op Zater dag 10 Juni 1916. De heer Talen acht het voorstel niet scherp omlijnd; hu mist bijv. een regeling voor onge huwde- en jonge werklieden. De Voorzitter zegt. dat de l»tdoe- Iing is. alleen aan huisgezinnen steun te verleenen. waartegen de h^r T a t e s opmerkt, dat ongehuwd en eveneens op hooge kosten zitten. De heer Tromp zou de helft van den toeslag voor gehuwden willen toe kennen aan ongehuwde- en jeugdige werklieden. De heer Tales stalt hetzelfde voor en de heer Waller verklaart, het voorstel te steunen. Het voorstel-Tromp wordt varwurpen mot de stemmen der heeren Tromroj Tates en Waller vóór. Het voorstel van B. en W. wordt daarna zonder hoofdeiiike stemming aangenomen. - B. en W. stellen voor. hen te mach tigen om van de rechten, voortsprui tende uit de overeenkomst van den 13den November 1880, gesloten tus- schen de toenmalige eigenaressen van de Hofstede „Leeuw en liooft" en de NaanUooze Vennootschap „de Noord- Zuid-Holiandscht Stoomtramweg Mij. te iüllegoui. welke rechten op de ge meente Heemstede zijn overgegaan, afstand te uoen ten benoeve van de 'de Noord-Zuid-ilollandsche Tram weg Mu. en zulks tegen betaling van een bedrag van f 400. Dit voorstel wordt aangenomen. B. en W. stel len voor. hen te machtigen om over eenkomstig hun voorstel de rioleerixig van den Cloosterweg te verlengen tot de verbreede Wmoervaart langs de noordzijde van hel terrein van het bedrijf over de strook grond, aange kocht van den heer G. N. Aheracn. Ook dit punt wordt zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Mede gedeeld wordt ten slotte, dat een schruven is ingekomen van de Ge zondheidscommissie. waarbij wordt verklaard, dat dit roll-.- geen be zwaar beeft tegen 't dooi trekken van het riool van den Cloosterweg. Voorts dat de heer J. C. van der Weiden Czn. bericht hoeft gezonden, dat hij zhn benoeming tot gewoon Arm mees ter .deze benoeming heeft nog geen half uur geleden plaats gehad! aan neemt. Bii de rondvraag klaagt d« heer Tates over de modderpoelen bij den tol aan de Koediefslaan. De Voorzitter vraagt, of hij van daag al eens heeft gekeken. De heer Tates moet ontkennend antwoor den„Want", vervolgt de Voor zitter. „daar is sinds Maandag nogal heel wat veranderd." De heer Tromp vraagt aan den Voorzitter, met dan meesten spoed de verkrij ging van Regeeringsaardaiipelen te bevorderen. De Voorzitter zegt, dat de boodschap naar Den llaag onderweg is. De vergadering wordt daarna gesloten. INGEZONDEN MEDEDEEL1N JEN A 30 Cta per regeL BEWARING TAN INBOEDELS in ifzonderlUkg. nIg>«loten bg- waarkangrs. Nieuws Srscht 74. P. HEEK La (TELEFOON 1886). Binnenland DE NOORD-BRABANT. Blijkens bij het departement van marine ont vangen bencht is I-Ir .Ma. Noordbra bant Dinsdag te Durban aangekomen. EEN BOTSING. Op don hoek van den Leidsc-hen straatweg, nabij de Boorlaan in Dm Haag, zijn Woensdag ochtend een g roo te autobus van den dienst Wassenaar- Tournoolveld en oen motorwagen van lijn 7 met elkaar in botsing gekomen. De auto kwam uit de richting Wassenaar, on bótste bij het neinen van ©en draal tegen het voorbalcon van do van het Bezuulen- hout komende tram, waarvan het voorbalcon werd ingedeukt. Vijf per- Ponen, onder wie de trambestuurder en rnr. de V., reserve-luitenant mot verlof, die up het voorbalcon stond, kregen Woedende wonden door glas scherven. Drie hunner werden in de Roode-Kruisklinlek verbonden, maar konden daarna weder vertrekken. De trambestuurder verklaart, dat hii met uitgoaehakcldcn motor reed en gebeld had, vóór hij den Leidschon straatweg naderde en terstond ©lectrisch had geremd, toen hij de botsing zag aan komen. Deze verklaring wordt onder steund door die van luitenant rar. De V. üe chauffeur van de autobus ver klaarde „geblazen" te hebben, maar de trambestuurder noch de passagier, die zich met hem op liet voorbalcon bevond, hebben dit signaal gehoord. HET LICHTEN VAN DE SCHELDE. Met het lichten van den iin de ha ven van Nieuwe diep gezonken mij- nenleggor De Schelde werd, nadat de voorbereidende maatregelen waren afgeloopen, Dinsdagmorgen begon nen. Reeds na eenige uren waren de masten en de schoorsteen boven wa ter en kon het schip naar het einde van de haven worden vei •sleept, waar het verder boven water zou worden gebracht Reeds was men daarmede gevorderd tot aan het wachtschip De Schelde hing aan takels van een bok en aan die van hot berginysvaar. tuig der marina De stropwaarmede het Iwgingsvaaiuuig der marine aan de Schelde was bevestigd, begaf zich plotseling, waardoor dé bok van de Bergingsmaatschappij plotseling werd overbelast met 50 ton, waarop de drie 6-duims draden, die van den bek wa an bevestigd aan de Schelde, door don schok eveneens afbraken. Hot vaar tuig zonk daarop. Reeds Woensdag- midag z.jn nieuwe drsdn aangebracht en men hoopt het 6chip nog deze week te kunnen lichten. UIT DEN AMSTERDAMBCHEN GEMEENTERAAD. Aan de orde kwarn het voorstel om het algemeen ored:et in verband met de tijdsom standigheden opnieuw met fóOOQOO te verhoogen. De heer De Miranda vroeg inlichtingen over de steunbe weging. Verder schetste spreker den toestand van de voeding en noemde die onhoudbaar. Hij wees er daarbij op, dat er aardappelennood is. Er is noodig 20.000 H.L aardappelen per week. terwijl de vorige week werd aangevoerd 9900 H.L. De heer Schei- terna kwam er tegen op. dat uit dit crediet een eom van f 200.0O> genomen Ls voor den handel in lompen. De heer Nolting onderschreef alles wat de heer De Miranda heeft ge zegd Er wordt hier honger geleden. Er moet een roepstem uitgaan tot de Regeering, opdat het volk niet ten on der gaat aan ondervoeding. Wethouder Jitta zei, dat het Steun comité het werk zal voortzetten waar dit noodig ie. Wanneer het Al gem Steuncomité zijn werk zoo goed cn zoo lang heeft kunnen doen is dat te danken aan het Nat. Steuncomité, waarvoor spr. niet andere dan dank en lof heeft B. en W. vragen dit nieuwe crediet om de ondersteuning voort te zetten. Het steuncomité kan niet afwijken van de tot nu gevolgde regelingen. Wethouder Wibaut zei, dat op de Regeenng drang zal worden uitgeoe fend inzake den aardappelennood Het heeft bij de gemeente vastgestaan, dat er prijisregelend moe6t worden opge treden, maar met steun van de Re- geerlug door vaststelling van maxi mum prijzen voor groot- en lueechen- handel. De Regeering wenschte dat niet, ofschoon er herhaaldelijk bij den Minister op werd aangedrongen. Er werd daarbij gewezen, dat de prijaen der aardappelen anders zeer hoog zouden worden. Er zijn goc-n maximum prijzen gekomen. Ook voor peulvruchten werd op maximum prij1- zen aangedrongen. Voor dit laatste artikel zijn inderdaad maatregelen genomen, die voortreffelijk hebben gewerkt. Verder wees spr. op hetgeen de gemeente gedaan heeft tot Mei De prijzen zijn daardoor tot dat tijdstip betrekkelijk laag gebleven. Nu echter is bijvoorbeeld van een soort de prijs gestegen van ƒ3 tot 7 25. B. en W. au lieu doen wat ze kunnen. Na uitvoerige replieken werd de voordracht aangenomen. KINDERMISHANDELING. Men meldt ons Eenigen tijd geleden is in de pers gemeld, dat te Tie! op straat een 9 jarig meisje was aangetroffen, met verschillende verwondingen over het lichaam, die baar thuis waren toegebracht, o.a. met een pook. Het kind, dal 'de ouderlijke woning was ontvlucht, werd in het ziekenhuis op genomen. De politie onderzocht de zaak verder en bracht haar ter kennis van de justitie, die het kind voorloo pig aan den A'oogdijraad te Tiel toe vertrouwde. Er werd een instructie in de zaak gelast om zoo mogelijk de moeder en den 6tiefvader van B. te Tiel, uit de voogdij te kunnen ontzet ten en een vervolging wegens mis handeling in te stellen. Een groot aantal getuigen zijn reeds in instruc tie gehoord. Het kind is reeds op 1 l(2-,arigen leeftijd door haar moe der, destijds wonende te Rotterdam, bij het overlijden van haar vader, in den steek gelaten en toen door de grootmoeder opgenomen Bij het over lijden van laatstgenoemde is de moe der uit de voogdij ontzet en de kleine door den Voogdijraad te Rotterdam aan de vereeniging „Onze Tuin" toe vertrouwd, die het onderbracht in een gezin te Apeldoorn tot haar 6 1/2- jarigen leeftijd. De moeder kreeg toen de voogdij over haar kind terug eu hield het bij zich. Het gezin te Apel doorn, dat door middel van de bladen van de mishandeling hoorde, heeft thans aan den Voogdijraad te Tiel verzooht om het kind voor eigen re kening te mogen opvoeden. EEN BUREAU VOOR DEN UIT VOER 7 Men meldt aan de Tele graaf, dat uit goede bron vernomen wordt, dat in Den Haag plannen overwogen worden om te komen tot een „Regeeringisbureau" voor den uitvoer. EEN INBREKER OP DE SLAAP KAMER. De Telegraaf vertelt: Dinsdagnacht omstreeks één uur hoorde mevrouw Hwonende M d- denweg te Watergraafsmeer, een paar keer achtereen geritsel op de slaap kamer. Onraad venmoedende, stak ze het gaslicht aan en schrok geweldig, toen ze een m3Q languit op den grond achter haar ledikant zag liggen. Door haar geroep werd haar echtge noot wakker, maar voor deze was op gesprongen vloog de kerel overeind en koos "t hazenpad. Ite politie werd geroepen en stelde een onderzoek m. Het bleek, dat het raam aan de voor zijde der woning opgeschoven was Door de opening was de man naar binnen geklommen, eu bad via de voorkamer, de slaapkamer weten to bereiken. Hij heeft niets kunnen me- denemen. Voorwaar, een brutaal etukjo. NED. JOURNALISTENKRING. Aan den Minister van Binnenland- scho y.ukou, aan diens ambtgenoot van Oorlog, en aan don Opperbevel hebber van Leger en Vloot, is een ino. tio met ulgameeno stemmen aangeno men in de Irestuursvergudering van don Noderlandschen Journalisten Kring, waarin gezegd wordt „Konnis genomen hebbend© van de mededeel! ngau, door den Minister van Oorlog gedaan in d© vergadering der Tweed© Kamer van 26 Mei J.I., name lijk dat, inzake de schorsing der pe riodieke verloven, op 17 April door tien Opperbevelhebber een voor liet Log)er bestemde circulaire aan de Korpscommandanten is gezonden, mot het doel de militairen te wijzen op den tfrnst van den toestand en op te vakken tot berusting en gehoor zaamheid, en dat daarop later een tweede circulaire is gevolgd, van oor deel, dat publicatie van deze ciremai. i ren door de pers, zoowel ter bevorde ring van het daarmede beoogde doel, aJs ter algemeen© inlichting van het Nederlandsche volk in hooge mate gewenecht ware geweest, spreekt zijne verwondering en leedwezen over uit, dat van hoogere hand ©en dergelijke publicatie met is bevorderd, besluit deze motie ter kennis te brengen van Regering, Opperbevelhebber en pu bliek, en gaat over tot de orde van den dag." VER HOOG ING VAN DEN BIERAC CIJNS. Bij het af deel i ngso nderzoek van het voorstel tot verhooging van den bieraccijns wezen sommige leden op de bekende bezwaren tegen belas tingen op voorwerpen van algemeen verbruik Vrij algemeen kon men zich echter vereenigen met het denkbeeld, ook uit den accijns op 't bier een be langrijk hoogere bate te puUen dan daaruit thans verkregen wordt In ae tegenwoordige omstandigheden acht te men dan ook het voorstel, waar van een opbrengst van f 3.600.000 wordt verwacht, voldoende gewet tigd. Ofschoon het voorstel tot af schaffing van den accijns op azijn, dat met het voorstel tot verhooging van d©n accijns op hier gepaard gaat, bij verschillende leden bestrijding vond, Juichten vele anderen daaren tegen het voorstel toe. Tegen het voorste! tot verhooging van het in voerrecht op bier kwamen enkele le den op, voor zoover die verhooging van hel recht tot f 7.per H.L. meer omvat dan noodig is om met de ac- cijnsverhooging gelijken tred te hou den Zij zagen daarin een protectio nistische strekking en vreeeden repre saillemaatregelen door het buiten land. OPLEIDING VOOR ZEE OFFICIER Bij de Tweede Kamer der Staten- Giemeraal is een wetsontwerp inge diend, verband houdende met het voornemen om met September a_s. het Internaat voor adspirant-adel- borsten te Dordrecht te wijzigen in eene vóóropleiding met tweejarigen cursus voor het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord. Deze wijziging heeft ten doel om voor toe lating tot het internaat in aanmer king te brengen jongelieden, die in hot bezit zijn van diploma van met gunstig gevolg afgelegd eindexamen IL B. S. met 3-jarigen cursus; diplo ma B van met gunstig gevolg afge legd eindexamen der z.g. M. U. L. O. scholen of verklaring omtrent be vordering aan een H. B. S. met 5- jarigen cursus van de 3e naar de 4e klasse. De laatstgenoemden zullen slechts dan in aanmerking komen, indien hunne ouders niet wonen in een plaats in Nederland, waar een H- B. S. met 5 jarigen cursus is ge vestigd of indien de vader van den candidaat in actieven dienst is bij de zeemacht Voorts zal voor allen op het tijdstip van plaatsing de leeftijd van 17 jaren nog niet mogen zijn be reikt DE NOORD-HOLLANDSCHE LAND- BOUW-ONDERLINGE. Te Amster dam werd de algemeene vergade ring gehouden, onder leiding van den heer G. Kruseman. Uit het jaar verslag over 1915 blijkt, dat op 31 December waren aangesloten 2771 landbouwers. Er kwamen in het ver slagjaar 360 aangifte formulieren in. Hiervan betroffen er 15 patroons-on gevallen en 7 gevallen van bedrijfs- ziekten. Drie ongevallen hadden den dood van den getroffene tengevolge. Van de ongevallen waren er 327 binnen 2 maanden afgeloopen. De overige 30, alsmede de 3 met doode- lij'ken afloop, werden door de directie behandeld. Op dit oogenblik zijn nog 8 van deze patiënten niet geheel hersteld. Onder de patroonsongeval len was er een tweetal van meer ern- stigeu aard. Een dezer getroffenen was 8 weken invalide, terwij] de an dere verzekerde patroon, aan wien op 8 Juni een ongeval overkwam, waarbij hij den schouder ernstig kneusde, thans nog 25 invalide is. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook deze patiënt in geringe mate blijvend invalide verklaard zal moe ten worden. Als oorzaken van de on gevallen worden genoemd: voertui gen 53, waarvan 1 met doodeüj'ken afloop; paarden 23, hoornvee 36, var kens 2, honden 1, landbouwmachines 17, val van den arbeider 85, val van een voorwerp 6, beknelling 10, krachtsinspanning 34. snijdende werk tuigen 23. infectie 47, oogkwetsing 2, brandwonden 5, breken van gereed schap 2, verdrinkenl, bedrijfsziekten 7, diverse oorzaken 6. De onkosten, die voor de patroons op deze ver zekering komen bedragen f 1-19 per f 100 jaarloon, of voor een knecht die f 400 loon per jaar verdient, wor den de kosten negen cent per week. BELGEN NAAR FRANKRIJK. Naar het „Eindh. Dagbl." mededeelt, vertrekken heden verschillende Bel gen uit het vluchtoord te Uden met hun gezinnen naar Frankrijk, waar zij werk zullen vinden in de fabrie ken M i zegt, dal er 200 300 zullèn vertrekken. De Aanfappefenneed. Er zijn te Amsterdam bij na geen aardappelen meer voorhan den. Aan de markt komen zoo goed als geen aardappelen aan en het ge volg is dat de prijzen met sprongen de hoogte in gaan. Werd Zaterdag voor een H.L. I 5.80 betaald, reeds een zeer hooge prijs voor dezen tijd van het jaar, Woensdag was de prijs f 7.50 A f 8.—, Andijker muisjes zelfs f 14.—. De schuld daarvan wordt door de handelaren, die wij spraken, zonder uitzondering op de regeering goworpen, omdat zij de aardappelen in Zeeland vasthoudt. Men meent te weten dat de voorraad, daar nog aanw«z:g, gebruikt wordt voor het leger, dat in Noord-Brabant ligt. De ze toestand is onverwachts ingetreden We zijn thans in de periode van overgang van den ouden n-^ar den nieuwen oogst Gewoonlijk da<dt dan de markt gv&tadig en koopt geen handelaar meer dan hij noodig heeft, want komt de nieuwe aardappeloogst op de markt, dan zijn de oude aard appelen heel weinig moer waard. De voorraden zijn dus opgeruimd en nu staat men plotseling zonder aanvoer. Friesland, zoo deelde men ons mede, is uitgeput Handelaren, die eka- lijks ongeveer 2000 H L. omzetten, moeten zich nu tevreden stellen met 150 H.L. Het gevolg is dat bij de kleinhandelaren de bakken zoo goed als leeg zijn en voor een zoogenaam de „maat" (vijf kop) 0 80 k f 1.— gevraagd wordt Er zijn zelfs buur ten waar in 't geheel geen aardappe len meer te koop zijn. Men gaf ons echter de verzekering, dat de toe stand er een van zeer tijdelijken aard moet zijn, want aan het einde van deze week of uiterlijk legin volgen de week wordt de aanvoer van den nieuwen oogst verwacht, en dan zai zeker de markt met sprongen terug- loopen. (N. v. d. D.) Het Haa«ech Corre&puudenüe- bureau meldt„In verband met de opdriivine van de aardappelprijzen wordt ons van bevoeede zijde mede- «edeeJd. dat het Riiks Centraal Ad ministratiekantoor en de Aardappel- veieenigine tot heden aan alle aan vragen van burgemeesters oin be schikbaars! el li mz van consumptie aardappelen hebban kunnen voldoen. De prijs Yan de aldus verstrekte aardappelen is gesteld op f4.50 per 100 K.G., van de plaats van aflading af. Rekent men hierbij 50 ccmta voor vracht en onkosten, dan is de priis tor plaatse onrreveer f 5.per 100 K.G. of ongeveer f3.50 per H.L. van 70 K.G." In aansluiting met het bericht in „Het Volk" deelt de „Ned." mee. dat de oorzaak van de aarduppel- schaarschte moet cezocht worden in een ongelooflijke söhavuitcnstrook van enkele bii den uitvoer betrokken exporteurs en een ReKeerings-contró- leur. die waarschijnlijk door den ex porteur in quaestie (één of meer) is omgekocht. De zaak moet zich als volgt hebben toegedragen De rege ling van dep uitvoer geschiedt door de zoogenaamde A arda.ppelen-Veree niging. onder Rijks-contróle. In dia Aardappel-Vereeniging zitten uiter aard de groote exportouiu, die tego- liikartiid deskundigen zun. Nu was in overleg met de Regeeriog bapauJd, dat de zoogenaamde witvleezige aard appelen. die voor de consumptie van geen waarde riin. mochten worden uitgevoerd, en van dezen uitvoer heb ben enkele exporteurs gebruik ge maakt tot het smokkelen van groote partuen consumptie-aardappelen. Dit kon echter met geschieden zonder Jiuio en medeweten van een der Rijks-oontróleurs. die aan de giens de taak der douane vergemakkelij ken. Toen de RegeerLng van den ver boden uitvoer de lucht kreeg en de burgemeesters telegrafeerden om de aardappelen aan te houden, waren de geladen waggons <of schepen) tel kens juist te voren vertrokken. Daar uit bleek dat de smokkelaars werden ingelicht en van de voornemens der Receerinc op de hoogte waren. Het Departement moet toen een valsch be richt hebben uitgegeven, slechts aan zeer enkelen als zoodanig bekend, en ook d i t bericht bereikte den ex porteur. Toen was de schuldige spoe dig gevonden het was een der Ruks- contróleurs, die reeds bekend moei hebben en onmiddelliik ontslagen is. Het onderzoek lot het instellen eener strafvervolging tegen den exporteur, die van valsche verklaringen eu stukken gebruik moet hebben ge maakt. is reeds in vollen gang. en men kan er op aan. dat de schuldigen hun strai niet zuilen ontgaan. Do Regeering koestert de hoop, dot zij nog eenige partijen aardappelen zal kunnen achterhalen. De nog in ons land aanwezige voorraden Zullen desnoods onteigend worden, meldt het blad. Men meldt aan „Het Vaderland": Te Sas van Gent is een lading van 160,000 K.G. aardappelen in 't motor schip „Adriana" in beslaa genomen wegens verboden uitvoer. ENKA. Naar in de Tribune te le zen staat, heeft Enka (A. v. d. Vlies) ontslag genomen als li dvan liet Rev. Soc, Comité, aangezien haar lidmaat schap van de S. D A. P. haar voort durend moeilijkheden bezorgde. VElLIGtHEiro VAN HiET SNEL VERKEER TE LAND. Prins Hen drik heeft Woensdagmiddag te Am sterdam als voorzitter van den Bond Het Oranje' Kruis de in de laatste algemeene Bondsvergadering be noemde oommissie geïnstalleerd, wel ke een onderzoek zal instellen inzake de veiligheid van het 6uelverkoer te land in verband rnet den HchameliJ- ken en geestelijken gezondheidstoe stand van het verantwoordelijk per soneel. EERSTE NEDERLANDSCHE JAAR BEURS TE UTRECHT. Binnen kort wordt, vanwege de „Vereeniging tot het houden van la ar beurzen m Nederland" aan de Nederlandsche industrieelen een omzendbrief gezon den. waarin uiteengezet worden de plannen voor een Eerste Nederland- sche Jaarbeurs. Deze jaarbeurs, waar fabrikanten en handelaren eikand or kunnen ontmoeten om zaken te doen dus géén tentoonstelling zal worden gehouden te Utrecht van 18 September tot 1 October 1916. Het

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 6