NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 33e Jaargang No. 10132 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAGS 22 JUNI 1918 IB S DAGBLAD ABONNEMENTEN HER DRIE MAANDEN j Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Zaterdagavond"f 1.50 Franco per post door Nederland2. Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.371/ n 9 de omstreken en franco per post. 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7078, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) goobonnoerdon wordt gewaarborgd door ,,Tho Ocean" Rokin 161, Amsterdam. ADVERTENT IËN: Van 1—5 regels 75Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1 —5 regels ƒ1.—, elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. i contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telofooanummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Buitoaspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 23 JUNI. Orgelconcert Gr. ^-rk, van 7Vi tot 8% uur. Schouwburg, Jansweg; Biosc. voor stel ling. Bioscoopvoorstellingen: Cinema-Pa lace, Gr. Houtstraat Biosc. Theater, Gr. Markt Biosc. Theater, Barteljo- risstraat. OM ONS HEEN No. 2178 Wat dB Musici zeggen IL In het kort kunnen de bezwaren, die de musici hadden tegen het hun dooi de Concertvereeniging aangebo den contract worden opgesomd er werd niet ingevuld, of de contractan ten de eerste of tweede partijen moes ten vervullen, zij moesten zioh verbin den mee te werken bij allerlei met name genoemde muziekuitvoeringen „en verdere muziek", terwijl zij de opbrengst van muziek op bals, par tijen enz. voor zich wecschten te hou den zij mochten niet bij andere mu ziekuitvoeringen meewerken, zonder toestemming van het bestuur, waar voor zij evenwel htm salaris te laag vonden en bovendien bestaat bij een muziekkorps, dat zichzelf eenigie be- teekenia toekent, afkeer tegen het muziek maken in een optocht; het boeto artikel kon zeer wel vervallen en eindelijk werd de vergoeding voor verblijfkosten te laag ge vonden a's buiten Haarlem de maaltijd gebruikt moet worden M.25, voor logee ren ƒ2.—, en een geheelen dag builen Haarlem doorbrengen f 3.— dit laat ste bedrag werd na bespreking tot 3.50 verhoogd. Het ia een grief, dat nimmer. b>v. In Amsterdam of den Haag, tramkosten worden vergoed. Het ontwerp contract, dat vaawoge de Ned. Toonk. Vereen, werd inge diend. draagt de sporen, dat het door leeken is opgesteld zoo spreekt arti kel 3 van de verplichting om onder leiding van den concertmeester te stemmen en bevat art. 9 een zonder linge regeling van hoog-er beroep bij toepassing van boete, waarbij de go- strafte zich o.a. tegenover al zijn col lega's op een bijeenkomst moet ver antwoorden! Zoo bepaalt art. 8, dat wanneer een lid van het korps ziek ie en het bestuur een geneeskundige verklaring wenscht, de kosten van dat onderzoek voor rekening der directie zijn Overigens komen de voornaamste wensohen neer opeen jaarcontract, liet behoud van wat door hoogstens 12 man te zamen werd verdiend, een jaarlijkeche vacantie van 8 dagon, verhooging van verblijfkosten, bij ziekte acht weken volle gage, daarna mmstene de helft en het befaamde reizen 2de klaase. Dit ontwerp ia, zcoals ik zei, onbe holpen maar de strekking maakt het locn niet ongeschikt voor bespreking. Er valt over te praten, er is ook op af te dingen. Nu ik deze twee contrac ten met elkaar vergeleken en oenige van de musici over de zaak gespro ken heb, staat het bij mij vast, dat ©en overeenkomst zeer wei te verkrij gen Is. wanneer beide partijen wat toegeven willenhet meeste zal al go- daan zijn. wanneer het bestuur van de Concertvereeniging zich niet meer verzette tegen een collectief contract met ds organisatie, de Nederl. Toon kunstenaars Vereeiiiging. Ie het zoo moeilijik, daartoe te ko men? In andere vakken, de bouwbo- drijven, de typographic, beetaau al lang collectieve overeenkomsten, die tijdens hun duur rust in het bedrijl .waaiborgen en opvoodend werken ook op do werknemers, daar hun besturen er w el voör zorgen, dat zij niet tegon de bopaliugeu zondigen. Hoogstwaar schijnlijk i* deze vorm die van de naaste toekomstaan de Technische Hoogeechool te Delft wordt aan het collectief contract bijzondere aandacht gewijd. Ik heb met opzet deze quaeetie van de verhouding tusschen Concertveree- niging en musici uitvoerig besproken, omdat zij groot gevaar dreigde op te leveren voor een oplossing van do financieele moeilijkheden. Er zijn veel menschen, die geen lid zuiien willen worden, veol minder nog opnieuw deelnemen in een waarborgfonds, wanneer zij den indruk krijgen, dat er met de musici niets aan te vangen Is en dat zij, in het zog van ultra-radt. cale etroomingen geraak'!, zeil de wot voorschrijven willen. Ik herhaal, dat mijn Indruk andera ia ook zij zouden het voortbestaan van het korps graag zien en daarvoor een deel, allicht oen groot deel, van hun wenachen willen laten vallen cd althans uitstellen tot later. Het tweede punt in de zaak \an he'. Muziekkorps is van niet minder belang. De financiën.Wanneer het aantal leden blijft zooals het nu is, het gemeentelijk subeidle eveneens, de opbrengst van uitvoeringen bunten de stad niet vermindert, dan nóg ie er lang niet genoeg om bet jaar 1917 zon der zorg m te gaan. Er zou, om de rekening sluitend te maken, niet al leen gerekend moeten worden op de gift van duizend gulden, die een wel bekend phiiantroop ook dit jaar weer schonk, maar bovendien nog op een waarborgfonds of garantiesom, hoe men die ook noemen wil, van eenige duizende guldens. Kan daarvoor zekerheid verkregen worden? Het bestuur van de Concert vereeniging heeft, het is gebleken, daar een zwaar hoofd in, de heer Crommelin, de onvermoeide strijder voor het voortbestaan van ons Haar- lemsch Muziekkorps, denkt daar opti mistischer over. En 't moet gezegd wordengeen enkel mkest in den lande schijnt zonder extra bijdragen of, om het plastischer te zeggen, zon der bedelen, te kunnen bestaan. Waarom zou er dan geen steun voor het Haairlemsehe kunnen worden ge vraagd en verkregen? Maarer is haast bij het werk. Liefst zouden de vrienden van het korps zien, dat dit alles in orde was, vóór het einde van de maand, zoodat tiet subsidie van de gemeente niet behoefde te worden op gezegd. Ik vrees wel, dat dit illusie is. Toch kan er in de dagen van Juni, die ons nog overblijven, iets gedaan wor den en dat is zich aanmelden als lid van de Conoertvereeniging. Dat is, het bestuur heeft het terecht gezegd, de basis van ailes doet de burgerij wat zij kan, dan zullen ook zij, die tot nu toe groote bijdragen schonken, niet achterblijven. Ingezetenen, die instaat zijt de con tributie voor het lidmaatschap te be talen, komt u dus in grooten getale als lid aanmelden bij den penning meester, den heer Henri van den Berg, Donkere Spaarne Gij hebt de oproeping, vol geestdrift, gelezen dtie in ons vorig nummer door verschil lende mede-ingezetenen werd inge zonden en waaraan ik weinig toe te voegen héb. Er zijn er velen onder u, dóe het korps waardeeren en die het missen zouden, wanneer het opgeheven moest worden, sluit u aan bij de Haar- lemsche Concertvereeniging 1 Er zijn or, die wanneer het muziekkorps speedt in de buitensocièteit, plaats nemen in den tuin van het hötel daar tegenover en onder een kop koffie of een glaasje bier genoeglijk toeluiste ren. zonder een cent voor che muziek te betalen wordt lid van de Concert vereeniging. Er zijn er anderen, die wanneer het korps in 1 Brongebouw optreedt, een wandeling gaan maken lange de Dreef en den Kleinen Hout weg en zoodoende mee profiteeren, zonder eenigen Steun'le govern aan 't korps, dat ge immers toch waardeert geeft u op als lid van de Qoncert- vereeniging. Er zijn er die geen tijd of gelegenheid kunnen vinden gere geld muziekuitvoeringen bij te wo nen, maar die toch belang hebben bij of belang atellen in Haarlems bloei schrijft een briefkaart aan den heer Van den Berg, dat ge lid wordt van de Concertvereeniging. Ieder die met Haarlem iets heeft uit te staan en de oontributie bdialen kan, moc-^t lid zijn van de Concertvereeniging en daarmede het voortbestaan van het muziekkorps mogelijk maken. Heel Haarlem en Omstreken draagt in den vorm van het lidmaatschap ze venduizend gulden lot de Concertver eeniging en het muziekkorps bij dat moest minstens het dubbele wezen en zoo kon het gemakkelijk zijn. Als maar niet iedereen vertrouwt op zijn buurman, want die buurman ver trouwt weer op hem en zoo zou het kunnen gebeuren, dat op een oogen- blik, nog min of meer onverwacht In de oogen van .het publiek, de Concert vereeniging ontbonden en het mu ziekkorps uit elkaar gespat bleek to wezen. Dan kunnen de menschen tot zichzelf zeggen „zo zijn dood en wij hadden hen in 't leven kunnen hou den 1" Zoover moet het niet komen. Daar om nog eens, schuift het niet op an deren, maar wordt zelf lid. Do it now, zeggen de pracuische Engel - 6chen. Wacht er niet mee, maar schrijft een briefkaart aan het adres van den penningmeester en geeft u op als lid- Als het nu eens heelernaal niet luk te, als de burgerij zich er niets van aantrok, ja dan zou er mot 1 Januari 1917 geen Haarlemsch muziekkorps meer zijn. Toch zal er dan nog mu ziek moeten wezen, want onze Hout is in den zomer voor de eigen ingeze tenen en voor vreemden eon groote aantrekkelijkheid, juist om de buiten- concerten er zal dus gecontracteerd moeten worden met korpsen van el ders", die duur zullen zijn, misschien van minder genalte en lang niet al tijd beschikbaar zullen wezen op de dagen en uren, dat men ze in Haar lem het laelst heeft. Het gemeentelijk subsidie zal dan per eerstkomenckn trein uit Haarlem naar elders go- bracht en daar verteerd worden. Of mogelijk zal men een seizoen- orkest samenstellen, voor vier of vijl zomermaanden, dat ieder seizoen uit andore musici bestaan, dus noodt een goed ingespeeld ensemble vormen zal en in den winter Haarlem zonder eigen muziekkorps laten zaL Boven dien wordt dan de gemeentelijke bij drage van ƒ15000.— evengoed ver- eischt als nu. Ziedaar dan nog een paar argumen ten voor het behoud van ons edgen muziekkorps. Met de musici zal (ik hoop bet aangetoond te hebben) overleg mogelijk zijn. Als nu de bur gerij maar bewijs geeft van haar be langstelling en zich aanmeldt voor het lidmaatschap van de Concertver eeniging, want het aantal leden is de basis van allesdat beslist of er ver- mogende menschen zullen zijn, die met een. flink bedrag steunen. Ik behoef het adres ndet meer op te geven, niet waar HENRI VAN DEN BERG, Don kere Spaarne. En de contribu tie is 12.50. J. C. P„ Stadsnieuws C A R ELLON BESPELING op Dcmter- dag 22 Juni, des avonds 88 1/2, door den heer H. W. Hofmeester. Het pro gramma luidt: 1. Marsciüied, 2. A ben dehor, Kreutzer; 3. Edelweiss, Peuschel; 4. Groet voor 't Vaderland, K romer. 6. Kent gij het land der zoo ontrukt. 6. Fantasie voor Carillon. 7. Finale. DE WINKELSLUITING. De heer P. O. is bekeurd, omdat hij Woens dagavond kwart over negen in zijn winkel publiek had. PROV. STATEN. De Burgemees ter van Haarlem maakt bekend:.- dat op Dinsdag dien 27en Juni 1916, eene herstemming zal plaats hebben ter benoeming van 3 leden van de Pro vinciale Staten yoot het kiesdistrict Haarlem, en wel uit de navolgende candidaten: Mr. J. B. Bomans, Jhr. oir. J. W. G. Boreal van. Homelan den, Jhr. mr. D. E. van Lennep, Mr. J. H. Monnik, L. J. C. Poppe, en Mr. J. H. ThieL LANDSTORM. Opkomst in wer- kelijken dienst der jaarklasse 1911. (Tweede gedeelte Infanterie; vesting- art-iDrlpl De Burgemeester van Haar lem brengt ter openbare kennis, dat de in de registers van den landstorm ingeschreven personen der Jaarklas se 1911, die zijn toegewezen aan de infanterie on wier geslachtsnaam be gint met een der letters M tot en met Z, of die uit anderen hoofde met het tweede, voor de infanterie bestemde, gedeelte van die jaarklasse moeten opkomen, en voorts de in genoemde registers ingeschrevenen van die jaar klasse, toegewezen aan de ves tingartillerie, bij dezen worden opge roepen om op Dinsdag den llen Juli a,s., des voormiddags te 8 uur aan wezig te zijn te Haarlem, in het ge bouw „den Doelen" aan de Gasthuis straat no. S2, ten einde ba) het leger ln werkelijken dienst te worden ge steld. Waar hiervoren wordt gespro ken van infanterie, moeten daartoe gerekend worden de Administratie- troepen, de Hospitaalsoldaten on de Ziekendragers. Ook de vrijwilligers van den landstorm der aangeduide jaarklasse, behoorende tot landstorm- aftleelingen, voor zoover deze vrijwil ligers zonder de aangegane verbinte nis landsbormplichtig zouden zijn-, zijn in deze oproeping begrepen; de door hen aangegane vrijwillige ver bintenis zal vóór den vastgestelden datum van opkomst ziijm verbroken. Aan eiken landstormpllchtige, die ingevolge de bovenstaande oproeping in werkelijken dienst moet komen, zal voor zoover diens adres ter gemeente secretarie bekend i8, nader een brief van oproeping worden bezorgd, uit gereikt of toegezonden. VERGAAN „SIGRUND I'. In aansluiting op ons bericht betreffende het vergaan van het Noorsch as. „Sigrund Iop 4 Juni 1 1 meh*i men ons, dat de \eionge!ukte ïic-finceeter een jongmensch uit Haarlem is, name lijk L. Halseina, oud 28 jaar. Had hij zich niet aan het schip vastgeklemd, dan was er nog kans van redding ge weest, wijl hij een reddinggordel aan had. Toen het schip zonk ging hij nude naar die diepte. Reede tweemaal had hij schipbreuk geleden met boo ten die op mijnen liepen, de laatste schipbreuk had helaas dezen voor hein, en zijne familie, treu rigen af loop. DUL'RTKTOESLAG. Aan hot per. soneB van de Haariemsche Stoora- verffabriek is opnieuw een duurtetoe- slag m« 4 weken loon gelijkstaande, verleend. De Herstemmingen. De drie groepen def vrijzinnige con centratie (Vrija^-Dom., UniuVlib. en Vrij-liberalen) besloten Woensdag avond voor do herstemmingen voor den Raad en de Staten een accoord te treffen met do S. D. A P., in dier voege, dal de concentratie den sociaal democraat M. H. Groenendaal steunt bij de Raadsverkiezing en den eoci- aal-democraat L. J. C. Poppe bij de Statenverkiezng. waartegenover de S. D. A .P. bij de Statenverkiezing zal steunen jhr. mr. J. W. G. Boreel van HogoJanden (V-L) en mr. J H. Thiol (V.-D.). Zooala men weet is de Raadsverkie zing morgen en de herstemming voor de Staten Dinsdag a.s. Voor ons bureau aan de Groote Houtstraat deo- len wij Vrijdagavond het verloop van de Raadsverkiezing en de uitslagen van de herstemmingen voor de Staten DE AMBULANCE VOOR RUS LAND ia behouden te Borgen in Noor wegen aangekomen. De zeereis is dus volbracht REXiEERINGS AARDAPPELEN. Heden zijn aangekomen 4cfl H.L. aardappelen, die onder de groenten- handelaren gedistribueerd zullen wor den. De prije is gesteld op 7 cents per K.G., wat wel duur ls, maar dat zijn oorzaak vindt ln den bijzonder hoo- gen vrachtprijs 235) dae betaald moeet worden. BRANDJE. Door aanla&ing van roet is hedenmorgen half acht een brandje ontstaan m perceel Groote Houtstraat 144k, een der huisjes op de binnenplaats van 't Proveniers huis. Twee balkjes waren doorge brand, voordat de schoorsteenveger Andreoli met een paar emmers water 't vuur gebluscht had AANRIJDING. Woensdagavond 8 uur ls een kinderwagen, waarin een kindje van 8 maanden zat, op het Klokhuisplein aangereden, door dat bet paard, dat voor een 4-wleligen wagen gespannen was, plotseling een zijsprong maakte. Ofschoon het kind natuurlijk van schrik een hevi ge keel opzette bleek toch spoedig, dat het nergens een blessure opge- loopen had IL V. B. V. DE TIEN. In de Woensdagavond gehouden jaarverga dering van de Haarl. Vrijwillige B ra nd weer-Veieenigi rig „de Tien", werden, na voorlezing van het jaar verslag van den secretaris en van den penningmeester, de twee altre dende bestuursleden, de heeren D. Franken, als voorzitter en B. J. van Liemt, als penningmeester, weder herkozen. De vereeniging telt thans ruim 90 leden. PERSONALIA. Heden herdacht de heer J. v. Asten den dag, dat hi 25 jaar werkzaam was bij de firma Joh. Enschede en Zonen. Van de fir ma en de afd. binderij ontving de ju bilaris een enveloppe met Inhoud en kon vender den dag genoeglijk thuis doorbrengen. Zondag 2 Juli a e zei het 25 jaar geleden zijn dat de heer N. Kerkho ven zijn betrekking aanvaardde als voorlezer in de Bakenesserkerk Geslaagd voor het tweede propo nentsexamen aan het seminarium der Doopsgezinde Sociëteit te Amsterdam de heer R. Swart te Haarlem. A DSP IR ANTEN. In de vacature van Secretaris van de Adspiranten af. deeling Haarlem Alg. NedL Typ. Bond ontstaan door de benoeming van den heer W. Sterk tot voorzitter, werd verkozen de heer A. van Vlersen. GEVONDBN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij G Langereis, EsschiMeretraat 14. een kinderrokje. J Nienkemper, Oosterstraat 47, een dop van een autowiel Ch. Jacques. Leidsche plein 33 c, een echoolkaart E. N. B. T. J. van Eerde. Adr. Loos- jeetraat 5, een damesportemonnaie met inhoudM. Rijkers. Lange Raam straat 19c, een spaarbankboekje R. Snoek, Oüeslagere'.aan 5. een porte- monnaie met inhoud C. Martin, Zuid- polderstraat 101, een armbandje. H. Renout, Brouwersvaart 102, een hee- renring. (Zie vervolg Stadsnieuws pag. 2). Uit de Omstreken ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. Beroardt Hedeman, Almelo. Hotel d'Orange, 2 p. J. Meier, Amsterdam, idem, 1 p. Mevr. C. J. Meier. Den Haag, idem. 2 p. M. A. Lieber, Weenen, Idem, lp. A. Hulzer, Amsterdam, idem, 3 p. Grosoh. Frankfort a,'d. Main. idem. 1 p. B. Duintjer. Veen- dam. idem. 2 p. Eduard Wolff, Ajuibem. idem. i p. J. A. Brandt, Aerdenhout, Wem, 5 p. B. Entken, Amsterdam, idem. 8 p. Van den Els Bakker, Amsterdam, Driehuizen, 4 DOTS. Mr. E. Andriee, Amsterdam, Hotel Beau Site, 2 personen; Campbell, Glasgow, Idem, 1 pers.. B. A Meijer, Amsterdam, idean, 4 pers., J. 8. van Dijk, Apeldoorn, idem, 1 pers., Ch. M. Boenen, Arnhetu, kiem, 3 pers.. L. Wesoerwoudt, ArnMerdam, idem, 6 personen, W. J. Haitsma Muiier, Haar tem, idem 4 pers., H. J. Ktoosterliuis, Delft, idem, 1 peis., CramerusSMn- genberg, Amsterdam, idem, 2 pers., AL Cuijpers. Roermond, Groot Bad huis, 1 persoon. F. Sternbeim, Mannheim, Gr. Bad huis, 1 pers. Enschedé v. Lennep, Haarlem, idem, 2 pers Freneel Wege ner, Hilversum, idem, 3 pere. W. J. A. Iluijser, Amsterdam, idem, 3 pere. Prinsen Geerlings, Amsterdam, idem, 8 pers. C. Beels, Amsterdam, ldein, 2 pers. E. J G van Hoik, Amsterdam, idem, 2 pere. C. Corveij, Amsterdam, idem 3 pera S, A. Moons. Den Haag, idem, 1 pere. D. Vinkenborg, Amster dam, idem, 8 pers. T. O Reinke, Am sterdam, idem, 4 personen. HILLEGOM. Bij de publieke vei- kooping Woensdagavond in llotel het Wapen van Friesland alhier gehou den, is het woon- en winkelhuis aan de Hoofdstraat no. 45 in bod gebracht op f 4650 door den heer W. van Zan ten alhier. Het woon- en winkelhuis aan do Hoofdstraat na 43 kwam in bod op f 7850 door denzetfcLe. Tot Gemeentesecretaris te Noord, wijkerhoui is benoemd, de heer A. J. Wijnekus, ambtenaar tor secretarie te HiUegora. SANTPOORT. Woensdagavond gaf he; fanfarecorps „Soli Deo Glo ria" van Driehuis eone openbare uit voering op eon srjuk grond» van den heer Staboe aan den Hagel ingerweg, welke dioor een talrijk publiek word bijgewoond, dat zeer voldaan over hot gehoorde huiswaarts keerde. SCHOTEN. —Inbraak. Dins dagnacht is ingebroken in Van Dijks Beschuitfabriek aan de Paul Kruger- ktnle alhier. De dieven hebben zich boven op het dak door een raam in het kantoor laten zakken. Vermist werden 500 «garen. De politie stelt een onderzoek in. Binnenland EERSTE KAMER. Met onderbreking van den arbeid in do afdeelingen hield do Kamer giste ren te 2 uur een paar uren openbare zitting ter behandeling van 't ontwerp tot heffing eener Oorlogswinst- belasting, dat zonder stemming is aangenomen, ondanks de be zwaren die de heeren Diepen en Smits er tegen aanvoerden. Tegen dergelijke belasting hadden zij geen bedenking, als ze billijk is en het ka rakter van belasting houdt. Maar zij vonden het bedrag en het percentage van heffing te hoog en eigenlijk een straf op energie en durf van indus trie en handel, die groote werkloos; heid en ellende in ons land hebben voorkomn. Het ontwerp toonde daar voor geen waardeering; want een heffing van 50 was eenvoudig ver nietiging van kapitaal geweest, de lieer Diepen vond ook 30 pet. te veel; t was meer dan in eenig ander neu traal land was geëischt. Maar boven dien was geen rekening gehoudem met de waardeloosheid van gebou wen en machines, na den oorlog, was geen voldoende afschrijving toegela ten door die alleen toe te staan, vol gens hot vage begrip van „goed koop- managebruik"; nam men ten deze geen ruim standpunt in, dan werd 't een belasting op goede boekhouding. Doch bovenal had de eerste spreker bedenking tegen den eisch van over legging van fabrics ge-boeken, waardoor fabrieksgelieimen dreigden te worden misbruikt. Ook de heer Smits, die, nu wij God dank en door de maatregelen der Regeering door heel ons volk gesteund, tot hiertoe buiten den oorlog zijn gebleven, be reid was de noodzakelijke financieele offers te brengen, had tegen de wijze van heffing bezwaar. Vooreerst scheen het onbillijk om alleen van oortogs- en niet van alle winsten ook die welke men zonder de genomen maat regelen zeker niet zou hebben verkre gen, de belasting te heffen; niet en kol van vermeerdering van inkom sten, van extra winsten, ook van ge wone bedrijfswinst moest men laten betalen; thans zouden kleine bedrij.- ven, hotels aan de grenzen, die bv. f 5000 winst maakten f 1500 moeten opbrengen, terwijl groote bloeiende industrieën, die goed gesitueerd wa ren, maar geen extra winst hahten. vrij uit gingen. Het was met billijk dal geen onderscheid werd geunuaki tusschen toevallige winsten en dia door energie durf verkregen. Het onbeperkt bedrag mits niet hoog er dan de totaal-crisis-uitgaven, waa onrechtvaardig en in strijd met het begrip van billijke verdeeling van lasten. De regeling van de aansla gen was niet goed, waar de afschrij vingen wel door een commissie zullen worden beoordeeld, maar de raden van beroep zeer verschillend zullen beslissen. Zou men hen die door af schrijving en vernieuwing van hun bedrijf de winst hebben besteed en niet meer kunnen betalen, executoe ren? De spreker meende dat men ten onrechte hier een groot deel van de crisisuitgaven ten laste bracht van een kiemen groep van burgera Geheel «miers oordeelde de heer Cremer. O zeker, er kleefden fouten aan de regeling, die te laat komt door onderscheidene oorzaken, het eerst voorstellen van af te keuren uitvoerrechten en daarna de ziekte van den president der Staatscommis sie voor deze zaak. Daarenboven moest bij ons, die geen algemeeno inkomstenbelasting hebben, gelijk elders, een maatstaf van vergelijking worden gezocht Toch werd allr-9 nog tegen Feb. j.L voorbereid en spr. bracht daarvoor hulde aan den ar beid en aan de nagedachtenis van Dr. Bos. Er waren bezwaren, doch grooten- deels zain ze vveecenomen bet ont werp een regeling van tijdelykon aard is eon compromis. En spre ker deelde de a arme voerde bedenkin gen ook niet neheeL Hij ontkende bijv., dat de aangeschafte machines waardeloos worden ze zullen onze industrie vooruit brenccn, evenals de 70 pCt winst, die aan de oorlogs- winstenakenden bliift. onze industrie zal verstarkon de zaken, die beter werden ook de kleine hotels zul len de vruchten blnven plukken. Spreker meende, dat allen er too moeten meewerken, dat de belasting zooveel mogedijk opbrengt. Was 0113 percentage hooger dan dat van an dere Ruken. ook onze uitgaven waren grooter. Spreker hoopte dan ook, dat deze wot. mild toenèoast door de fiscale ambtenaren, in wie men geen viianden moet zien. een populaire zou worden en dat men bii deze zaak zou bedenken; ..Straf is mijn hand. maar liefliik miin gemoed." Minister Van Gijn dankte den hoer Cremer voor zijn steun en ontzenuw de nuder de beswaren. Een heffmg naar draagkracht was hier niet mo gelijk men moest uitsluUend op de oorlogswinst letten en kon geen ver schil maken, geen onderscheid van oor&aak of grootte van de winst cijfers. Het beet ware zeker, na don oorlog de gehoelc crisis-rekdning met de 00rloiiswLnsL-heffi 11 c goed te ma ken. doch dat zou meer bezwaar ont moeten. De kleine hotelhouder, die f 5000 winst had. zou intussclien maar f700 moeten opbrengen. Tusschen het totaal bedrag en het percentage dor heffimg bestond geen verband. Wat de belasting meer opbrengt, dan do aanvankelijke raming van 45 inil- lioen. zal ook nog wel noodig zijn voor meer uitgaven, bii den langen duur van den oorlog. De Minister van Financiën meende, dat de beslis singen van de Commissie van amb tenaren en handelaren, die co alle belang(tn zou letten, omtrent de af schrijvingen naar goed koopmans- gebruik. den raden van beroep een leiddraad zouden worden voor vrii uniforme beschikkingen- Voor het overige betoogde hii. dat de oorlogs- winstbelastiing geen kapitaalsvernie tiging is. maar een belasting op de besparingen van oon deel der bevol king. dat bii uitzondering winst maakte, terwül de meerderheid ver lies leed daarom was de aanslag van die winnende groep alleen ook niet onbillijk. Wat betreft do open legging van boeken, de Minister vreesde er geen misbruik van. èn door de bedreigde straf tecen schen ding van geheimen, èn omdat de be- lanehebbende den aangewezen ac countant zal kunnen wraken, en ten slotte omdat er ook beroeo op den Minister mogelijk is bjj weigering, om inzage te doen nemen. Ook de Minister hoopte, dat de wet mede door het eenparig votum dezer Ka mer een populaire zou Wijven- Na een korte repliek van den heer Diepen werd hot ontwerp inderdaad zonder etemmkna aangenomen. De Kamer, die heden het sectie- werk voortzet, komt morgen te 11 uur biieen om d* zaken af te doen, die er voor gereed zijn. DE A ARDAPPFjLE NNOOD VOOR» BIJ. Naar het Ilbld. verneomt, wa ren Dinsdag alleen op do Noord-Hol landsche veilingen 25 000 vat nieuwe aardappelen aangevoerd, hetgeen vol. doende is voor de dag-behoefte van een derde gedeelte van ons volk. Aan- gezien de aanvoer dageii ks grooter wordt en ook nog, zij het in goringo hoeveelheid, oude aardappelen aan wezig zijn, neemt men in tot oordee-

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 1