NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. r 93e Jaargang No. 10136 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 28 JUNI 1918 HAARLEM S DAGBLAD abonnementen PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Zaterdagavond"1.50 Franco per post door Nederland2. Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.371/ M de omstreken en franco per post. 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM. Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De VerEekerlng dor (per week) geabonneerde» wurdt gewaarborgd door „Tfee Ooaan" Rokln 181, Amsterdam. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 75Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1 —5 regels 1elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Drukkerij: Zolder Bultenspaarne 12. Telefoonnummer 122, DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 27 JUNI. Orgelconcert van 1 tot 2 uur, in de Gr. K<erk. Schouwburg, Jansweg: Biosc. voor stelling. Bioscoopvoorstellingen: Cinema Pa lace; Gr. Houtstraat- Biosc. Theater, Gr Markt. Biosc. Theater, Bartcljo- risstraaL Da Laiding van het St. Elisabaths Gasthuis. Al lang wensebtfin Regenton on B- em W. verandering in t bestuur van het St. Ebzabebhs-Gnsthuis. Al de daarbij betrokken personen deden bun best, maar toch voktoed de be staande vorm niet. En nu hebben de chirurg ein de besturende zuster, de een om meer ti:|d te hebben voor ptudie, de andere omdat zij het zie kenhuiswezen gaat verlaten, hun eervol ontslag gevraagd en zal Dr. Van Linden van den Heuvel! lot ge neesheer-directeur benoemd worden. Het eenhoofdig; inplaats van hot veelhoofdig beheer dus. De verande ring leek one een verbetering en des kundigen hebben on» in die meening versterkt Op hot eerste gezicht doet het vreemd aan, dat terwijl voor de leiding de gehéél© persoonlijkheid van den geneesheer-directeur wordt verlangd, hem niet alleen do consul tatieve, maar ook de spreekuuir-prac- tijk nog wordt toegestaan; de des kundigen die we er ov-ör spraken achtten dit evenwel geen bezwaar en wezen op ondiere gemeenten, waar dezelfde vergunning aan don genees heer-directeur gegeven is. De Duurte en qq Arbeiders. VI. We hebben een gezin bezocht, zoo- als wij tot nu toe niet l.adden onder vraagd, nl. een gezin, waarvan a.le kinderen in dit geval drie. reeds van school af waren. Do jongste, een jon gen van 13 jaar, had pas de christe lijke school in de Anthoniestraat vaarwel gezegd. Dan was er nog een jongen van 16 jaar en een meisje, dat veel zorg veroisahte. Het moest goeit gevoed worden, want het suk kelde aan de zenuwen, in die mate, dat het niet uit dienen kon gaan. Met die goede voeding hokte het ech ter in dit gezin. Vader was los werk man. Zyn beele weken waren die met f 18 verdienste, in zijn slechtste verdiend© hij niets. Vooral 's win ters kwam dat nog al eens voor. Ge- midde.d rakende hij op 1 10. De twee jongens verdienden f 2.50 en f 2, zoo- dut het totale inkomen op I 14.50 gesteld moet worden. De huishuur bedraagt f 2.75, zoodat er f 11.75 ©verblijft. Van dit week geld kan twee keer per week een middagmaal overschieten. DU bestaat dan uit: 5 kop aardappelen A 50 ct., 1/2 pond vette varkenslapjes (niet to veel veer zijn vijven) 27 l£i ct; sla 9 ct., 2 ons vet 22 ct, brand geschat op 5 ct, totaal 113 1,2 ct. De andere vijf dagen eet men re- geenngsbrood rivet margarine. Per dag kun eon halve kan melk gekookt worden. Gas brandt'men niet. Per week is GO ct petroleum (5 kan) nco- dig. liet Ziekenfonds doet 34 ct, het Begrafenisfonds 36 ct Nieuwe kiee- ren kan men op crediet krijgen, om dat de vorkooper er op kan rekenen dat trouw elke week 50 ct, of 75 ct., al naar ae beurs hot toelaat, afgelost wordt liet zag er zeer knap on net jes in dit geczm uit. Ook klaagde men niet, men gewelde zich gezond. „Net zoo gezond als vóór dezen duren tijd?' „Nou, mijnheer, nou doet u een vraag', sprak de oonvoudig© eerlijke man, „d.o u zelf wel beantwoorden kunt. U kunt toch wel begrijpon, dat het voedsel te wonschen overlaat en dat uien varsi*pj>cai moet Men raakt uitgeput. Ik govoel me meer moe dan anders". We verlieten dit gezin, dat niet kla gen w i l d e. maar dut men do waar- beid al pratend© uit den mond moest trokken. Eerlijk gezegd, hadden we niet verwacht, dat we ook liier on dervoeding zouden aantrelfeu, want ai eenige dagen is ons zoeken oin een gezin te vinden, dat geen tekort aan voedsel heeft Daarom hadden we juist een gezin uitgezocht, waar vader niet alleen de verdiener is. Voor dezen avond de hoop opgeven de, een gezin te vinden, dat zich be hoorlijk kon voeden, bolden we inaar weer eens aan bij oen gezin met drie kinderen, die allen nog onder den leerplichtigen üv>ftijd waren. De rrousv kwam voor, do man was niet thuis, dus we werden niet binnen gelaten. We deelden hot doel \uu on zen komst mede en vroegen, of het gezin ook tekort kwam aan het één of ander. „0 neon"', was het ant woord, ,,dat gaat best. Mijn man is los werkman en verdient de laatste acht weken f 18 per week. Hij werkt buiten de stad en geniet reis- en .kostgeld" Voor dien t.jd verdiende liij f 16.5J, daarvoor f 13.50. ,,Ha". dachten we, „hier hebben we ons doei bereikt. Hier hebben we een gezin, dat niet tekort komt". Het was alweer mis. We waren weer bij iemand, die niet klagen wilde. Maar al pratende kwain toch de misère te voorschijn. Aardappelen en groente kwamen eiken dag op tafel, Zendags wel eens vleeech. „Dat kan wel van f 15", sprak de vrouw. Zij trok n.1. van de f18 voor huis huur 1-3 af. „Maar de extra uitgaven geven zware zorgen, n.1. de echoe nen en de kleeren. Mijn man heeft pas werkschoenen en een werkpak moeten koop en. Dan weet mem Keen raad. hoe rond te komen Maar we hebben nu niet te kleuren. Van den winter was het wat anders. Mijn man is vijf maanden werkloos ge weest. Toen hebben we f6 's weeks van het Steuncomité gehad. We had den f40 schuld aan huishuur, toen miin man weer begon te werken. Die ochuld is HelukkiK betaald." ..En gaat u wel eens uit? Naar biosconen of zoo iets „Kunt u begrijpen. Dat kan er niet af." Nu deden we de geaondheidsvroag. De man was reuzensterk. verklaarde de vrouw. Maar zij zelf bad zware bloedarmoede en het middelste kind moet op dokters advies versterkende middelen hebben, 's Nachts is hij koortsig. Die krijgt etken dag melk en een ei. „Dat moet op ons eten uit- gezuinngd worden, want hij moet het hebben." Zoo schoot de vrouw, die zelf ver sterkende middelen zoo hard noodig had. weer over. We zochten nu weer een huls gezin op. waar we vooruit geklag verwachtten, omdat er tien kinderen waren. Mis geraden. Er was geen volstrekt tekort, zeide men. Do oud-, ste jongen verdiende al aardig en vader ook. te zamen een f23. „Ja, natuurlijk", zei men. „u kunt begrii- D»" dat. als we alles voldoende wil den hebben, dan moest men voor zoo'n groot gezin wel f50 hebben." Hoor me nu zoo'n logica eens aan. Men heeft genoeg, beweert men, en in één adem door acht men bet inkomen de helft te klein. Hier was woer val- sche schaamte in het snel. Men wilde ziin armoede binnenshuis houden. ..Dat brengt men niet over de straat". Dat waren hun eigen woor den. Eén der kinderen was zeer zwak en moest versterkend voedsel gebrui ken. Het krees een kan melk. „Dat moet hii hebben het gaat. hoe het gaat". Dit laatste zegt men niet, als men voldoende kan leven. De vrouw had er zeer veel mee te 6tellen. om de kinderen knap in de kleeren te houden. Dat besrriirxm we. Er was verbazend veel brood noodig.- Per dag 12 pond regeeringsbrood en dan nog 6 pond extra. Daar dit geeiu niet veel losliet, maakten wij hel kort. ..Het had volkomen genoeg." Wij trokken bet zeer in twijfeL Stadsnieuws OVERVLOEDIGE DRONKENSCHAP. Het politierapport meldde Maan dagochtend het opbrengen van ver scheiden beschonken lieden op Zon dag, een aantal veel grooter dan ge woonlijk. TE WATER. De 9-jarige IL K. uit de Tulpenstraat viel Zaterdag middag bij het spelen in het Spaarne. De werkman H. J. eveneens uit de Tulpenstraat, sprong gekleed te wa ter, zwom naar den knaap toe, bracht hem naar dien walkant en samen met een politie-agent werd het drenkelin- getje op het droge gebracht. Het Jon getje kwam er dus goed af en de ver heugde vader zal den re' Ier zijn er kentelijkheid betuigen. STUKKEN VAN DEN RAAD. - B en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op een verzoek van de Kon. Letterl. Vereen. J. J. Cremer, om een medaille voor den tooneelwodsïrijd, dien zij in 191617 zal houden ter gelegenheid van haar 35-jarig be staan. Hoewel het streven van de verocniging onze sympathie heeft en haar meermalen bij andere gelegen heden door uw College een c«repea lling werd geschonken, zijn wij noch tans van meening, dat een tijdperk van 35 jaar niet belangrijk genoeg Is, om aan den wensch van het bestuur te voldoen, schrijven B. en W. B. «n W. stellen voor, de reke ning van de Stads apotheek, sluiten de in ontvangst en uitgaaf met ecu bedrag van f 11.297.95, goed te keu ren. Moer opcenten. Gedeputeerd^ Staten van Noord- Holland stellen voor ra 1917 te heffen: 22 opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendommen (v. J. 22), 22 opcenten op de hoofdsom der belasting op de omgebouwde eigen dommen (v. j. 20), 18 opcenten op de hoofdsom dor personeel e boóasting (v. j. 16). De stijging der uitgaven, vooral voor de krankzinnigengestich ten maken de verhooging noodig ZOMTJRZIITTTNIG PROVING ALE 9TATBN. Deze zitting wordt opeind op Dènedag 4 Juli, half 12 ntnemdapunten worden behandeld in een vergadering, op Dinsdag 18 Juli, to half elf. Iin de vergadering Woensdag 5 Juli, te 11 uur, wonden vier leden van Gedeputeerde Staten en een buitengewoon Lid van dat College gekozen en in de vergadering wan Dinsdag 11 Juli, te 11 uur drie leden Tan de Eerste Kamer. Elect rlcitei tïvooril ninjg In Noord-Holland. Gedep. Staten deel en mee, dat de be studeering van het advies van dein beer II. Lohr inzake de electriciteits- voorziening in onze provincie, hen overtuigd heeft van de wenschelijk- heid, dat de provincie ook de be schikking zou verkrijgen over de Hol- I an dsclie El ectricitei ts-Maatschappij, welke o.a. het Gooi van electrische energie voorziet, indien deze op aan nemelijke voorwaarden was over te nemen. In verband daarmede zijn met genoemde maatschappij onder handelingen geopend en ia omtrent de door haar gestelde voorwaarden van den heer Loiir in samenwerking met dien heer J. F. Hulswit alhier een nader advies gevraagd. Bedoeld ad vies Js eerst in de eerste helft dier vorige maand ingekomen, zoodat Ged. Staten geen gevolg hebben kunnen geven aan hun voornemen om het vraagstuk der electriciteitsvoorzie- ning in eene buitengewone zitting in het begin van dit jaar aan de orde te Btellen. Zelfs hebben Ged. Stalen gemeend hun op deze aangelege-nheid betrekking hebbende voorstellen ook niet in de zomerzittóng zelve ter tafel te moeten brengen, aangezien dan voor de Statenleden de tijd voor eene behoorlijke bestudeering daarvan zou hebben ontbroken, welk bezwaar te meer klemt, nu het niet is uitgesloten, dat onder die leden nieuwe zullen zijn, die van hetgeen tot dusverre te dozen aanzien is geschied, geen ken nis dragen. Gedeputeerden stellen zich thans voor te bevorderen, dat in eene na de zomervacantie toe houden buitengewone zitting omtrent ver schillende, de electrffcrteitsvoorzie- ning rakende, punten eene besliss ng zal worden genomen. Inmiddels zijn zij op die beslissing in zooverre reeds vooruitgeloopen, dat zij den Direc teur der Kennemer Electriciteit-Maat- schappij hebben gemachtigd de door hem noodig geoordeelde bestelling te doen eener nieuwe turbine met een vermogen van 6000 K.W. ten behoeve der Centrale te IJmuiden. Zij heb ben daartoe vrijheid gevonden omdat die bestelling geheel paste in de con clusies, waarmede de heer Lohr zijn advies besluit en uitstel zou hebben medegebracht, dat voor de turbine een hoogere prijs en een langere le- veringstijd zou zijn bedongen. Bo vendien was de Kennomer Electrici- teit-Maatschappij in verband met de toeneming van de door haar afgele verde energie o.a. op grond van de Rijksconcessie feitelijk tot de bedoel de vermeerdering van haar stroom-' opwekkend vermogen verplicht Gede puteerden vertrouwen, dat de Staten de door hen gevolgde gedragslijn zal goedkeuren. Goddleening. Gedeputeerde Stalen stellen voor huui te machtigen, aan te gaan eene getdleeaiing van zoo danig nominaal bedrag aks noodiig zal blijken om eene som van nond f67.000 te verkrijgen, ter voldoening van eene bijdrage in de kosten van buitenge wone werken voor de verdediging der kust tegen de Noordöee tegen een rente wan ten hoogste 5% 'a ja ars, en eon aflossing van ten minste f3000. aanvangende in het jaar volgende op dat, waarin die teeming wordt gesloten. UITSLAG der veiling van onroeren de goederen, gehouden in het Nota rishuis te Haarlem, op Zaterdag 24 Juni 1916, des avonds na 516 uur. 1. Een heerenhuis, genaamd Ruim zicht met erf en tuin aan den Schoter singel, get. no. 97 zw. en rood. J. W. v. Santé, q.q., f 10.200. 2. Een heeren- huis met erf en turn aan de Leidsche- vaart, get. no, 90. H. van Niel, f 9900. 3—22. Twintig huiaen en erven aan den Harmenjansweg en wel; 3. Get- no. 62 d. Bruyn 2300. 4. Get. No. 64, d. Bruyn l 2280. 5. GeL do, 66, d. Bruyn, f 2290. 6. Get. no. 68, D. Bruyn f 2290. 12. Get. nö. 80, winkelhuis en erf, BLjmsdorp f 3700. Perceel en 7 en 8 gecombineerd, Wolzak q.q., f 4570. Perceel en 9 tot en met 11 gecombi neerd, Wolzak q.q., f 6830. Peroee- len 13 en 14 gecombineerd, Günther, f 4600. Perceel en 15 en 16 gecombi neerd, v. Garderen 4600. Perceden 17 en 18 gecombineerd Günther, f 5535. Perceelen 19 en 20 gecombineerd, v. Garderen f 4930. Perceel in 21 en 22 gecombineerd. Günther f 4625. 23. Een huis en erf aan de K. Lakenstraat, get. no. 15, A. v. d. Lande, f 1825. 24. Een huis erf en tuin met afz. opg. bovenwoning aan de Schouwtjeslaan, get. no. 37 zw. en rood, Uit de hand verkocht. 25. Een werkplaats met bo- J vanwonlng aan de 2de Vooruitgang straat, get no. 41 zw. en rood. Lob bes, f 1500. 26. Een winkelhuls met oJz. opg. bovenwoning en erf aan het Teylerplein, get No. 1 zw. en rd. Uit de hand verkocht 27. Een werk plaats mot twee afz. opg. bovenwo ningen en erf aan de L. Molenstraat, get. 18 zw. en rd en 18 A. Opgehou den f 8950. 28. Een perceel bouwter rein aan de Verlengde Velserstraat, groot 2 A. 74 c.A. Hoek, f 2500. 29. Een pakhuis met erf en afz. opg. boven woning aan de Gasthuisstraat, get no. 12 zw. en rd. Lobbes, f 1825. 30. Een perceel bouwterrein aan de Kle verlaan, groot 98 c.A. 31. Als voor gaand, groot 1 A. 9 C.A. Perceelen 30 en 31 gecombineerd, Wijfiveld, f 2725. Droevig ongeval. Hedenmorgen vijf minuten over negen heeft een treurig ongeval plaats gehad op hot perron der 11. IJ. S. M. alhier. Een der beambten van het materieel-bureau, de 17-ja rige Th. H. A. van Giezen. wonende Spaarne 41a. had de onvoorzichtig heid, zich op de rails te wagen juist toen de expreetrein No. 49 uit Am sterdam naar Rottendam aankwam. Deze trein stopt, zooals men weet, niet le Haarlem. De jongen werd door de locomotief gegrepen en on middellijk gedood. Deerlijk verminkt werd hij opgenomen en por brancard naar het St Elizabeths Gasthuis ver voerd, nadat Dr. A. AE. S. Sluyter- man den dood geconstateerd had. Namens den waarnemenden stations chef, werden de ouders van den ver: ongelukte met hert gebeurde in ken nis gesteld. Natuurlijk veroorzaakte het voorgev alte-ne op het drukke uur veel coasternatie. De overiedene was als een aardige, behulpzame jongen bekend en de deelneming met de ge- moffen ouders is groot. STRAATSCHENDERIJEN. De straatjeugd gaat zich waar te buiten aan baldadigheden. De politie let echter op en zoo kregen drie jongens proces-verbaaL (Zie vervolg Stadsnieuws pag. 2). INGEZONDEN niet geplaatst, wordt de kopie piet teroggegeTen. Voor den iubood dezer rubriek stelt de Etedaclie zich niet aansprakelijk. CANDIDATUUR VAN LENNEP. Mijnheer de Redacteur, In uw blad van Zaterdag Jl. komt een ingezonden stuk voor v an de hand van den heer Tuijtci, onder bo venstaande» titel. Onwederstaanbaar drong do vraag zich bij mij op, bij het lezen dezer ontboezeming, of de schrijver nu werkelijk zóó naïef is als uit den inhoud van hot stukje opge maakt zou moeten worden, dan wel of hij de Haarlemecho burgerij zoo annoozel acht dat zij zijne loos alarm kreten voor ernstig waarschuwing zal aanvaarden. Ik wil het eerste aannemen daar de laatste verondier stelling in zich zou sluiten de ver oordeel! ng, dat do heer Tuijtel zoo zeer verworden is door partij-politie ke gevoelens, dat hij, om den tegen stander te kunnon bestrijden niet schroomt echijn-waorhedon te ver kondigen on beweringen to uiten waarvan hij de draagkrachten niet heeft overwogen en do al of niet juist, head niet heeft getoost ami do fciton. Allereerst dan moet den heer T. het recht ontzegd worden om als een uit gemaakte zaak te verkondigen, dat het lid der Gedeputeerde Staten de heer Van Lerrnop, jx-r sé tegen een eventueel aan de beoordoehng van dat college te onderwerpen uitbrei dingsplan voor Haarlem gekant zal zijn. Noch de hoor Tuijtol, noch iemand anders toch kan thans met eenigen schijn van zekerheid zeggen, hoe dat plan or eventueel uit zal zien. Daarom kan niemand, m a g nie mand eerlijkheidshalve, nu reeds zeegen, wie der beooröeelaer» vóór, wie legen de mogelijke voorstellen te dier zake zaJ zijn. De mogelijkheid is zeker niet uitgesloten, dat een zoo danig yoorstel gedaan zou worden. dat Juist de grootste voorstanders van uitbreiding, daartegen hun stem zouden moeten verheffen. Bovendien hoeft de heer Van Lennep als lid van Gedeputeerden eeu geheei anueren maatstaf aan te leggen bij de beoor- deehrig der wenscben van Haarlem, dan de toenmalige Burgemeester van Heemstede. Eindelijk heeft de heer Van Lennep zich in dan loop der tij den doen kennen als een man die helder doorzicht paart aan breedheid van gedachte, zoodal hei allerminst ni zqn geval aangaat te vreezen dat hij kleinzielige bevooroordeelde opi nies, die niet de zijnen zijn maar hem door anderen zonder eenigen wer kelijkheids-grondslag. in do sclioe nen worden geschoven, tot de zijnen maken zal. Maar ook op andere pun ten is de jammerklacht van den heer T. naïef. Hij kent blijkbaar enkele personen, dagb.ad-reda leuren, rech ters enz enz. die in Haarlem „hoofd zakelijk hun inkomen verdienen"' en buiten de stad wonen en concludeert daaruit boudweg dat het grootste deel dor bevolking van Heemstede en Bloemendaai, die volgens het Tuijtêl- sche plan voor annexatie in aan merking komen, uit de genoemde ca tegorie van monschen bestaat. D© heer T. w oont zeker niet bul ten Haarlem. Maar dat geeft hem nog niet het recht zulk een bewering voor waarheid aan de bu: rij te verkondigen, zonder zich hoorlijk op de hoogte te hebben ge stold van de juistheid daarvan. Te zijner informatie diene dan dat juist de personen die Haarlem het liefst, ln oen niet ver verwijderde toekomst, als mede-lastdragers van hare schul den-last zou begroeten, voor hot grootste deel hun zaken hebben in Amsterdam, Zaandam, Krommenie enz. en daar dus „hoofdzakelijk hun Inkomen verdienen'"; voorts dat zijdatvooreennietgering deel in Haarlem verteren. Daar toch zijn'do meeste leveranciers van die pdrsonon gevestigd. Einde lijk zij de burgerij van Haarlem deze practische vraag eeris ter overden king ernstig aanbevolen en wel voor namelijk aan hen die zoo verwoed annexatie-luetig zijn. Is de kans niet groot, dat het meerendeel der bewo ners van die deelen van Heemstede en Bloemendaai, welke voor annexa tie in aanmerking zouden komen, spoedig het vergroot© Haarlem zul ten verlaten om zich elders in meer gastvrije streken metterwoon te ves tigen? In Amsterdam toch, waar ver reweg de meesten hunne zaken heb ben, moeten zij een zw are forensen belasting betalen over 1/3 van hun inkomen, omdat zij daar hun Inko men verdienen. En diezelfde men- schen zouden dan nog eens meteen zéér hoog percentage bijna het hoog ste in Nederland) van hun geheele ln. komen in het vergroote Haar'em lx- last worden! Zouden velen onder die omstandigheden blijven? En hoe zou hun vertrek op groote schaal, de wei vaart van Haarlem affecteeren? Maar dit heeft niqts te maken met de can didate ur van den heer Van Lennep. die door alle partijen als een supe rieure persoonlijkheid erkend en ge- eerd wordL En nu zegge de heer T. niet, dat ook ik een tegenstander ben der an nexatie. Want dat weet hij absoluut niet, en bovendien zou dat niets tor zake doen. Want ik heb hier de zaak slechts van een volkomen ob jectief standpunt belicht, waardoor de naïeve onjuistheid.van zijne voor stelling van zaken aan den dag trad. Inmiddels verblijf ik, mijnheer de Redacteur, Hoogachtend, Uw dw. dn. SANDBERG. CANDIDATUUR VAN LENNEP. Geachte Redactie. Sta mij toe. dat ik den heer Tuijtel. die in het Zaterdagavondmimmer van uwe courant een aanval on den heer Van Lennep doet. van antwoord moge dienen en dat gij mii daarvoor, evenals hem, een plaats op de voor pagina van uw blad ter beschikking stelt Voor uwe welwillendheid ze« ik u bi) voorbaat dank. De heer Tuijtel was verbaasd, toen hil ln uw blad van Dinsdagavond las. dat er velen teleurgesteld waren, dat de heer Van Lennep bij eerste stem ming niet was gekozen.' Hij zelf deel de deze teleurstelling nietintegen deel. hij verzekert zelfs, dat er „vele anderen" waren, die teleurgesteld waren omdat de heer Van Lennep bil eerste stemming niet was uitge vallen. Eji hli grondt deze verwach ting dan op het feit. dat de heer Van Lennep de uitbreidingsplannen van Haarlem, welke de heer Tuiitel te kust en te keur uiteenzet ln ziin arti kel. als lid van Gedeputeerde Staten zou tegenwerken en zoo mogelijk dom mislukken De heer Tuiitel gaat voort en zegt. dat de verruiming der grenzen voor Haarlem een „levens vraag" is en dat het dus ongeriimd is. dat ditzelfde Haarlem iemand naar de Provinciale Staten afvaar- dist. die deze verruiming zal trach ten tegen te houden. Maar waarop is nu feitellik dit beweren gegrond 7 Ik zelf zal de laatste ziin. die niet zal erkennen, dat het meer dan noodza kelijk ie. dat de uitbreidingsplannen vr- Haarlem zoo spoedig mogelijk te; stand moeten worden gebracht. Alaar om nu te beweren, dat de heer Van Lennep deze ais lid der Provin ciale Staten zal tegenhouden, is ab surd en op ziin minst genomen een verdachtmaking. Bewijzen leveren, mimheer Tuijtel. Heeft de heer Van Lennep zich als zoodanig uitgelaten Gii zuit zeggen ia. als Burgemeester van Heemstede. Maar is dat dan het zelfde Burgemeester van Heem stede en lid van de Provinciale Sta ten Nu de heer Van Lennep geen Bur gmeester van Heemstede meer is. heeft hii natuurlijk ook niet meer die belangen bii de gemeente Heem stede. die hit vroeger had. En dan. ■ware het zelfs zoo. wie geeft u dan nog het recht te beweren, dat de heer Van Lennep dc gemeente belangen van Heemstede zal stellen voor de belangen der Provincie Er Is e>en spreekwoord, dat niet ten onrechte zegt ..Zooals de waard is. vertrouwt bii ziin gasten". WIJ ziin in de tegenwoordige tiiden al zoover gevorderd en gelukkig maar dat wij ons niet gauw meer „verbazen". Wii ziin vooral van libe rale ziiile aan heel wat gewend eji daarom verbaast ons ook deze genie pige aanval op den heer Van Lennep. dat dan quasi onder een Haarlemsch belang moet gebeuren, niet in het minst. Waar dus aan liberalen kant alles mogelilk Is en men in waardee ring van ziin tegenstanders van het zelfde standpunt uitgaat, daar kan ik den heer Tuiitel toevoegen wees rerust, de heer Van Lennep is geen liberaal, wat met andere woor den wil zeggen, dat hii persoonlijke, nlnntseliike of partijbelangen nooit of nimmer zal opofferen aan het algemeen belang, aoonls we dezer daeen weer zoo schandelijk van libe ralen kant zien gebeuren. De heer Van Lennep is Christelijk- Hlstoriech en dat is voor ons en wil veronderstellen zeker niet tea onrechte voor vele weldenkende liberalen, dte niet rondkijken tn oer» enghartig kringetje, zooals de heer Tuiitel en de concentratie-leiders doen. een waarborg, dat hii het alge meen belang naar plicht en geweten als een rechtschapen en eerliik man zal behanigen. Buitendien behoort in het College van Gedeputeerde Staten de grensuitbrelding van Haarlem tol een heel andere afdeeling. dan waar toe de heer Van l-eunop behoort en kan deze in "t minst niet den loop Jex zaken tegenhouden, zoo hii dit zou willen. Ook in dit opzicht dus knn de heer Tuijtel gerust ziin. D« aansporing van den heer Tuij tel. om dus andere candidaten. die beter dan de heer Van Lennep door vroegere en tegenwoordige connec ties met Haarlem met derrelver be hoeften bekend ziin. te stemmen, is dan ook niets anders dan een ver kapte bestrilding van de Rechtsehe candidaten in den persoon van den heer Van I-ennep. Hiertegen en vooral tegen de val- sche en oneerliike wtize waaron dit gebeurt, ga dan ook ons welgemeend protest En tegenover de aansporing van den heer Tuiitel. o«m ln geen ge val den beer Van Lennen te stemmen, zorgen wil dat het hensch in het be lang van Haarlem is. dat het 't voorrecht heeft zoop rechf=ch?.ivn en eerli'k man naar de Provinciale Staten te kunnen afvaardigen, dat het wprkelilk schande zou ziin. als het niet gebeurde al? een gevolg van de schnndelllke en verfoeiliike over eenkomst tusschen liberalen en so cialisten. waardoor het algemeen be lang weer moet wliken vroor 't partij belang. G. J. BRAAKHUIS. Uit de Omstreken UMUIDEN. Goori vlseh. Mem seint ons uit IJmuiden: Heden morgen kwamen 25 stoomtrawlers aan <Lo markt waarvan er geen gelost werd. VischAfslag werd dan ook niet gehouden. De CO viechlossers vra gen schadevergoeding, omdat zij geen bericht hebben ontvangen, dat er niet gelost werd. Tegen half 12 is een ge combineerde vergadering belegd, van het bestuur van de reederavereeni- gmg en van de IJ muider vischhan- delaren. UITVOERVERBOD VAN VlSCH. De „Staatscourant" no. 147 bevat een niinisterieele beschikking met betrek king tot het Koninklijk besluit, hou dende verbod van uitvoer van „alle viscta. met uitzondering van zalm, aal of paling, gecontroleerde ansjo vis. spiering, grooter dan 9 C.M.. alle week- en schaaldieren en alle zoet- waterviech." Deze beschikking luidt Art. 1 Uitvoer van visch. waarvan krachtens bovenaangehaald Konink lijk besluit de uitvoer verboden ia.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 1