NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. ES» Jaargang Ns. 10133 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 29 JUNI 191S HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V B R T E N TIE N: PER DRIE MAANDEN: Van 1—5 regels 75 Cts.iedere regel meer 15 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Haarlem van 1Sregels/l.elke regel meer/"0.20. Reclames 30Cts.per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"1.50 ((y Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2.— féyelke regei raeer 10 Cts. contant. Qedlustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.371/ Redactie en Administratie: Groote Hoatstraat 53. jj „de omstreken en franco per post. 0.45 Intercommonoal Telefoonnummer der Redactie 600 eo der Administratie 724 Uitgave der Yennootscfaap Loureos Coster. Directeur J. C. PEEREBOOH. Drukkerij: Zirider Baltfinspaarae 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad Is uitsluitend gemachtigd bet Algemeen Binnea- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Veraetesrtng dor (per week) geabonneerde»» wordt gavraerborgd door „The Ooean" Rok In 1S1, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 30 JUNL Leger des Halls: Huwelijksinzege ning In het Blauwe Kruis, Oude Groenmarkt, 's avonds 8 uur. Orgelconcert Gr. Kierk, des avonds Tan 7V4 toi 8W uur. Schouwburg, Jansweg: Biosc. voor- •telling. Biosooopi oorstellingen: Cinema-Pa lace, Gr. Houtstraat. Biosc. Theater, Gr. Markt Biosc. Theater, Barteljo- risstrsat Naohtdienai voor Apothokors. In 1911 zijn Amersfoojrtsche apo thekers in oonosltie gekomen tegeri een wet, die bepaalde. dat zij maar altiid. nacht cn dag en Zondag, altiid. altiid, beschikbaar moestori wezen om geneesmiddelen ai te leve ren zii stelden toen een Zondags regeling in. waarbij de meerderheid aloot en enkelen open bleven om af te leveren wat het publiek noodig had. Natuurlijk volgde proces-verbaai en e\ en natuurlijk werden zij In bet omrei ijk gesteld in hoogste ins tam tie werd uitgemaakt, dat de apothe ker erf zijn assistent wel alti'd in de geneesmiddelen af te leveren een rechtskundige finesse, waar de leek niet goed bii kan. Evenwel had deze vervolging toch het door de apothekers gewenschte rcsulta'at de Jlegeering maakte een nieuwe regeling, die ten gevolge heeft gehad, dat b.v. in Haarlem van Za terdagnacht 12 uur af tot Zondag nacht 12 uur toe alle apothekers slo ten. od drie na. die het publiek be dienden. Hoe goed die regeling go- werkt heeft, weten we allen het pu bliek bad er niet de minste moeilijk heid van en de apothekers en hun personeel konden, elk od hun beurt. Zondagsrust genieten. Nu zijn de ilaariemsche apothe kers oen stapje verder gegaan en hebben od de vraag ..is het noodig. dat 15 Haarlemsche aipothekers iede- ren nacht beschikbaar moeten «in voor wat het. publiek dan aan medi camenten noodig heeft 1" een ontken nend antwoord gegeven. En dat te eerder, omdat de wet bun immers itoch al toestaat (op drie na) des Za terdagsnachts gesloten te uiin zouden andere nachten dan drukker wezen, dan de Zaterdagnacht? De ervaring leert van niet. Daarom zullen zii nu voortaan op nader aan te kondigen datum des avonds te negen uur sluiten, oo drie na. De anderen doen niet open. maar hlijven. overeenkom stig de wet. wel thuis. En.is. wat zij stellig verwachten, na 6 maanden gebleken, dat deze nieuwe regeling geenerlei bezwaar oplevert, dan zul len zij per request aan den Minister verzoeken, om nu ook deze nacht regeling door een wetsbepaling to eanctioneeren en dus in Nederland ln te voeren, wat elders (in 't buiten- land) reeds bestaat is het eenmaal zóóver, dón willen zij natuurlijk van bun vrijheid na 9 uur ook genieten. Dan kan ook nog een ander be zwaar in het apotheekbedriif worden opgehevenhet internaat van het personeel, een overblijfsel uit vroeger dogen, dat de vrijheid van patroon en ondergeschikte beide belemmert. Wii gelooven ook. dat deze proef neming het publiek niet deren zal. !Yoor ieder, die in de apotheken werkzaam moet zün. zal de regeling een groot voordeel wezen 1 Stadsnieuws IIAARLEMSCHE BESTUURDERS- BOND. Door den Haarlemschen Best. Bond werd Woensdagavond ver gaderd in hot gebouw „Vooruitgang'. De waarn. voorzitter, de heer J. A. Krijnders, deelde o.a. mede, dat op de volgende vergadering een lid van de commissie tot stichting van eon nieuw Volksgebouw, aanwezig zou «ju. bot het bespraken van de plan nen dezer commissie. Het voorstel van het bestuur, om de contributie te verhoogen van 3/4 tot 1 cent por week en dat om over te gaan tot be noeming van voorzitter en secretaris voor den Beatuurdersbond, werd aan gehouden tot een volgende vergade ring. Het financieel verslag werd over het 1 Meifeest werd door den heer J. Swier uitgebracht. Daaruit bleek dat de kosten hadden bedragen f 153.77. Besloten werd dat de kosten pondsgewijze betaald zouden wor den door de organisaties, die hot 1 Moifoest organiseerden, nl. don Haaii. Best. Bond en afd. Haarlem on Schoten der S. D. A. P. Door den vertegenwoordiger van den Cenlr. Band van Bouwvakarbeiders werd verslag uitgebracht van hot nazien dor rekening on verantwoording van den penningmeester; de rekening was accoord bevonden. Besloten werd het Werkboozenfonds van den Haarl. Be stuurders Bond op te heffen, wegens de geringe deelneming. De leden der organisaties welke voorheen nog geen eigen werktoozeai fonds bezaten, neb ben sindsdien een werkloozenfonds opgericht. Daarom kon het fonds van den Haarl. Beat. Bond wel warden opgeheven, Het overschietende be drag zal worden overgedragen aan het Gemeente!ijk Werkloozenfonds. GQEDKOOPE COKES. Aam den Raad der gemeente Haarlem is dooi den Haarlemschen Beatuurdersbond een adres gericht, waarin verzocht wordt, evenals het vorige jaar weder om goedkoop© cokes verkrijgbaar te stellen. GEBOUW-COMiMISSIE. Woens dagavond werd door de Gebouw-Com missie over het, gebouw Vooruitgang in de Smediestraat, verslag uitge bracht over don toestand van de ex ploitatie. Door dien heer D. J. Tork werden de cijfers meegedeeld. Het bleek dat de uitgaven hadden bedra gen f 2599.68, de ontvangsten f 2H81.06 zoodat er een nadeelig saldo was van f 418.62. De organisaties werden dooi den heer Tork opgewekt het gebouw te steunen met bijdragen. DRANKBESTRIJDING. Woens dagavond vergaderde het Centraal Comité van d i ankbestrijdendo ver- eenigingen te Haarlem in het Blauwe Kruis, alhier. De heer J. A. Montijn, voorzitter opende de vergadering en riep een woord van welkom toe aan de afgevaardigden, inzonderheid aan dJo afgevaardigden van de Gerefor meerde D rankb&gtrijdersvereenigi n g en van do Maria-Vereeniging. De voorzitter sprak er zijn aenoegen over uit, dat de deze week tot raads lid gekozene, tevens lid is van het Centraal Comité. De rekening en ver antwoording wordt uitgebracht. Door de heeren Spoiler en Pa eg, die deze hebben nagezien wordt verslag uitgebracht. De rekening wordt goed gekeurd. Van hoi Dordtsche Centraal Comité was een serhijven ingekomen, waar werd gevraagd medewerking te verleenen inzake de oprichting van een bureau, waarin alle stukken wor den verzameld, als adressen aan den Raad, aanvragen en dergelijke, be nevens adressen Inzake de drankwet. Dit bureau zou advies kunnen geven aan die vereenigingetn en Centra la Comité's die dit behoeven. Na breed voerige discussie wordt besloten aan het Dordteche Centraal Comité te be richten dat Haarlem voor hot dank beeld is en dat hot bureau een on derdeel zal worden van het Nat. Co mité tegen Alcoholisme. Na bespre king wordt besloten aan den Raad te verzoeken subsidie te mogen ont vangen, als tegemoetkoming van het salaris van den controleur, belast met het toezicht op drankzuchtigen. Door den heer Van «ter Leer werden daarna eenige mededoelingen gedaan over het controiewerk van het Insti tuut bovenbedoeld, waarvoor hem een woord van dank wordt gébracht. CLASS IC ALE VERGADERING. In de voortgezette vergadering van dé classis Haarlem der Ned. Herv. Kerk werden do reglementswijzigin gen wvorloopig door de Synode aan genomen, goedgekeurd. Het voorstel van Ds. Cannegioter om in 1 reglement van benoeming van ouderlingen en diakenen bij art. 3* te lezen „lidmaten" ln plaats van mamslidmaaten en geen stemrecht te verleenen die onder censuur of cura- teele staan werd besproken.De kwestie van vrouwenkiesrecht vond nu wei nig of geen bijval. Het voorstel wordt afgestemd met 39 tegen 31 stemmen. Hot bedoekten stemrecht wordt aan genomen mot 36 tegen 32 stemmen. De aftredende Leden dier verschil lende bestuur en commissies werden herkozen. Ds. Creutzberg van IJmul- den bracht verslag uit over de \Ve- duweubours. Het kapitaal dezer beurs ls thans ruim f 7000. ZWEMSCHOOL HOUTVAART. Temperatuur van het water heden morgen 6 uur: 59 graden, hedenmid dag 12 uur 00 graden. REGENT OVER DE GEVANGE NISSEN. Bij kon, besluit ia be noemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te Haarlem, jhr. C. J. A. Reigersman, hoofd-ingeuieur van den provincia len waterstaat in Noora-Holland, wonende to Haarlem. DETACHEER LNG. De reserve 2de-luutenant A. Loéb van het 10dé Regiment Infanterie alhier, is door den opperbevel hebber van land- cm zeemacht met ingamg van 1 Juli as. werkzaam gesteld bij het Wlelrljdoro. depot te Gouda. Kiekjes Dit de Rechtszaal Een diefje. De jongeman J. K. vertoefde in 't begin van Mei met een i ge makkers in Zandvoort. 't Was tegen den avond eenzaam op bet strand, voor K. en z'n kornuiten een mooie gelegenheid om ongezien In 't tentje van Kempf in te breken. Hun. buit was een pot boerenjongens, een paar flesschen limonade en eenigó reepen chocolade. Wat zouden zo smullen! Maar ze waren met de ge stolen waar pas op pad om een stil plaatsje voor de smullerij op te zoe ken, toen een paar poliüe-dlenaren naderden. Bij het zien van de man nen der wet werden ze bang, gooiden de snoeperij weg de limonade stroomde over de straat, maar dé boerenjongens doorstonden de proof 1 Dit weggooien wekte juist de achten docht van de politiemannen, die de vluchtende jongens achtervolgden. Na een klopjaebtje is K. aangehou den, z'n vriendjes konden ontsnap pen. K., diie nu voar' de rechters stond, hoorde een gevangenisstraf van 6 weken tegen zich eischen, even wel onder aftrek dér preventieve hechtenis sinds 8 Mei. De verdediger Mr. Thiel sloot zich bij dit requisitoir aan. Morgen zal de rechtbank vonnis geven. Oplichting. De 40 jarige los werkman Th. T., die al 11 maal ver oordeeld is, kwam nu weer voor de rechters. Hij heeft zich, volgens de dagvaarding, valschelijk voorgeven de, dat hij *de knecht van den blee- ker was, de wasch gehaald bij mej. de Witt Hamer aan 't Spaarne en daarover beschikt als „heer etn mees ter". Maar op een eigenaardige ma- nierl De wasch, die een waarde had van f 60, heeft hij bij oen koopman in alles als... vodden te koop aangebo den 1 De koopman begreep er niets van, maar besloot wijselijk om de .vodden" niet te koopen. Later op den dag is T. dronken op het bureau gekomen, maar de wasch had hij niet meer. Aan de rechercheurs zei hij: jelui kunnen knap zijn, maar die wasch vinden jelui niet meer! Nu op de zitting beweerde T. zoo dronken geweest te zijn, dat hij van het geheeie geval niets weet. Het Openbaar Ministerie wees op de vele veroordeelingen die T. al op z'n boekje heeft en eischte nu 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger Mr. Sy- uions, refereerde zich aan het oor deel van de rechtbank. Een rijwieldief. J. P. v. d. K. is ook een oude bekende der Justitie. Hij is specialiteit In 1 stelen van rijwielen. Nu stond hij terecht wegens het kapen van twee fietsen, een ten nadeele van K. v. Donselaar te Bennebroek en een ten nadeele van G. v. Assendelft te Riliegom. Beklaagde ontkende. 1-lij was wel in 't bezit der gestolen fietsen gevon den, maar had allerlei uitvluchten om te betoogen, dat niet hij de dief was. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de inspecteur Kemper van Heem stede beklaagde '3 nachts met een fiets op 't pad is tegengekomen. Hij hield hem aan, maar eerst na veel verzet werd v. d. K. overmeesterd. Het Openbaar Ministerie wees op de vele veroordeelingen die v. d. K. a! heeft ondergaan en stelde voor om hem nu 2 jaar naar de gevangenis te sturen. Mr. Slingenberg, toegevoegd ver dediger, achtte het bewijs niet ge leverd en vroeg vrijspraak. Beklaagde: lk ben onschuldig. Vele malen ben ik door u al veroordeeld, maar nog nooit onschuldig. Als u me nu evenwel straft Is het niet ver diend! Nogeen rijwieldlefl 18 jarige jongen A. de H. uit Haar lemmermeer heeft een schuurtje van zijn buurman v. Velzun opengebroken en twee fietsen gestolen. Een fiets gooide hij in de Ringvaart om deze later weer op te visschen, op de an dere trok hij naar Haarlem om cr daar geld voor te maken. Hier werd de jeugdige dief evenwel aangehou den. Uit het dossier bleek, dat be klaagde vroeger al eens f 25 geleend heeft op naam van z'n vader, terwijl deze er niets van wist. Het geld heeft de knaap toen in Amsterdam verteerd. Hot O. M. wilde hopen, dat de tijd die beklaagde in voorloopige hechte nis heeft doorgebracht (ongeveer maand) voldoende les voor hem is ge weest. Daarom eischte hij, een maand gevangenisstraf mol aftrek der pre ventieve hechten ia, Deskundige. De rechtbank veroordeelde mej. M. A. B.M., des- kundige, tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De etecta was 2% jaar. r. G. A. VAN HAMEL. Het pe riodiek aftredende Md van Gedepu teerde Staten Mr. G. A. van Hamel, 5t In de Woansdaginkitteg gehou den vergadering van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland meege deeld, dat hij zach niet. weer herkies baar stelt als Gedeputeerde. Daarop nam de héér Van Hamel afscheid van het college van Gedeputeerden, waarbij do voorzitter, Jhr. mr. dr. A. Röe* den h'eer Van Hamel dankte voor de aan de Provincie bewezen diensten. De afgetreden Gedeputeerde nam daarna in het Provinciaal gebouw af. scheid van het pereoneel der griffie. De heer Van Hamel had gedurende 9 Jaar zitting in het college van Ge deputeerden. Nu deze zetel vacant komt zal hieromtrent waarschijnlijk het gieter gemeld overleg plaats heb ben om een soc.-democraat (den heer Gerhard) in hot college te kiezen. RECHTERLIJKE MACHT. Bij kon. besluit van 27 dezer is aan mr. P. M. F. Bauduin, in verband met zijn benoeming tot procureur-gene raal bij het Hof van Justitie in de ko lonie Suriname, met ingang van 7 Juli, eervol ontslag verleend uit zijn ber.rekking van substituut-officier van justitie bij de arrondsssements-recht- bamk te Haarlem en is met ingang van 7 Juli benoemd tot eubstituut officier van justitie bij de arrondis- sements-rechtbank te Haarlem, mr. J. L. Nysimgh, thans substituut-offi cier van justitie hij do arrondisse mentsrechtbank te Tiel. Mr. Nijsingh is on 7 Juli 1904 te Lei,dén gepromoveerd. Op 25 Maart 1907 ia hij benoemd tot ambtenaar van 1 O. M. bij het Kantongerecht te Zieriksee, op 16 Mei van datzelfde jaar tot ambtenaar van 't 0. M. te Tied. Sinds 28 October 1913 was Mr. N. substituut-officier van justitie te Tiel. BEVORDERING. De landstorm- korporaals van het 10de Reg. Inf. af teer A. C. van Lent, J. J. Lowey, W. F. Lomroerse, F. B. P. Goossens, W. C. Muddie, A. Tuyn, W. Westbroek. J. P. Tims, J. J. Teussen, D. Vastenouw, H. van de Swan, J. Mouses, J. Robbe- mond, J. van Vliet ea A. van der Sluis, worden met ingang van 1 Juli o.s. bevorderd tot landstormpMchlig - irgeant bij hiun tegenwoordig korpe. PERSONALIA. Mei. G. M. Mee tor ie benoemd tot tijdelijk onderwij zeres aan de O. L. School 6 (hoofd de heer Saeijs). AANRIJDING. Woensdagmiddag moest een met een paard bespannen wagen uitwijken voor een kinderwa gen doch reed toen eon handkar aan, die tegen een ruit van de firma Vroom en Droesmann terechtkwam, waardoor deze ruit verbrijzeld werd. STRAATSCHENDERIJ. Proces verbaal is opgemaakt tegen een twee tal Jongens, G. P. R. en P. E., die met steen en naar voorbijgangers gegooid hadden. AANGEHOUDEN. Wegens dief at nl van voetlood ten nadeele van J. W. N. en verduistering van 3 rijwie len ten nadeel© van verschillende rij wielhandelaren is aangehouden J. v. Z., los werkman, die bekend beeft, deze diefstal en verduisteringen te hebben gepleegd. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij Gh. de Wilde, Tuinstraat 1 a, 1 pak tabak. J. Perrij, KI. Houtstraat 84, een matrozenputa Van Bemmelen, Gr. Houtstraat 87, heorenhandschoen, C. Spool. K. Be gijnestraat 20, damesportemonmaie met inhoud. M. SaibeÜs, Oraujeboom- fitraat 79, een jongensjas. R. Memma, de Glercqstraat 151, ijsmuts. G. Pörbzgen, Kruisstraat 4, broche. C. Hoekman, Spionkopstraat 48, Sohoten, ceintuur van een mantel. M- van Mun ster,, Drappenierstraat 2 rood, een rol touw, Bureau van politie, een alumi nium huissleutel. (Zie vervolg Stadsnieuws op pag. 2) Uit de Omstreken ZANDVOORT. Jubileum. De hier geclaxonneerde oontróle- assistent der 1L IJ. S. M., de heer J. Boerkamp, bij velen onzer badgas ten wel bekend, zal Zaterdag 1 Juh zijn zilveren ambtsjubileum vieren. Strand onveilig. Vrijdag zal ons strand in zuidelijke richting onveilig zijn wegens schietoefeningen bij paal 81. Voorden Raad, Door B. en W. wordt aan den Raad voorgesteld een subsidie te verleenen van f 330 aan de „Vereemiging tor behartiging vam do belangen der badplaats Zand voort' ale tegieifioeitkoming ln de kosten, verbonden aan den ontvangst congresleden der „Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer" ter ge legenheid van de op 7, 8 en 9 Juli ie houden algemeene vergadering, on der dien verstandie dat de nog uitge trokken som van f 100 voor badplaats reclame bespaard blijve. Voorts stel len B. ein W. voor met ingang van 1 Juli een duurtetoeslag van 15 pCt. too te kennen aan de vaste en tijde lijke werklieden, in dienst der ge meente werkzaam. Indien hun inko men minder beloopt dan f 700 des Jaars; aan deze gemeentewerklieden een kindertoeslag te verleenen van f 0.50 per week en per kind van min der dan veertien jarigen leeftijd; een duurtetoeslag te verleenen van 10 pCt. aan de vaste en tijdelijke werk lieden, den gemeentelijken cmderop- zichter en het vast politiepersoneel, mrts 't inkomen der betrokkenen min. der- bedraagt dan f 900 's jaars. Ook stollen B. en W. nog voor met in gang van 1 Juli den huurprijs der gemeentelijke arbeiderswoningen aan do Hulsman, en l'Amistraat te ver- hioogon tot f 1.90 'e weeks met inbe grip van gebruik van gemeentelijk duinwater (tot een maximumverbruik van 30 M3. 's jaars, onder dien ver stande, dat het college van B. en W. in overleg met de Commissie van be lastingaanslag, zoo noodig onthef fing kunnen verleenen van de huur- verhooging. IJMUEDEN. DE ACTIE IN HET VISSCHERIJBEDRLJF. Onze corres pondent seint ons: Zooals ook bij vorige acties in het vlsscherijbedrijf. wanneer de verkoop plots werd stopgezet, nemen spoedig daarna nieuwe handelaren een ge deelte van den handel over. Zoo heeft ook hedenmorgen de handel in de Rijiksviechhallen weder een beter aan zien, een meer regelmatig verloop dan in de afgeloopen dagen. Van een 10-tal stoomtrawlers werd de vangst aan den publieken afslag gebracht, waar de meest gangbare soorten te. gen goede prijzen werden opgekocht door nieuwe handelaren» door het Centraal Bureau en door de firma Eljgenraam, vischhandel te Dordrecht Met de luxe vischsoorten als tong. tarbot, griet, enz. stokt de handel er nog ernstig. Naar wij vernemen heeft heden het bestuur der IJmuider Visch- handelarenvereenêglng een audiëntie met de Regeering. HILLEGOM. -» Woensdag werden dto-or notaris mr. Boerlage van Heem- Stede publiek verkocht twee woon- en winkelhuizen alhier aan de Hoofd straat nra. 45 en 43. Perceel I nr. 45 stond in hoogste bod op f 4650 en word gemijnd door den heer A. Leli- voM alhier op f 4675. Perceel IT, nr. 43, stond in bod op f 8550 en werd gemijnd door den heer C. Brookes al hier op f 8950. Beide perceelen in combinatie, staande op f 13625, wer den daarna verkocht aan den heer J. Kraag alhier voor 14425. VELSEN. Do op 1 Juli aftreden de leden van de Gezondheidscommis sie. dr. P. W. Onnen en Frans Net- scher, zijn herbenoemd. BENNEBROEK. I n b e s 1 a g genomen fuiken Door de po inte alhier zijn een drietal fuiken in beslag genomen, welke stonden m verboden vischwater van het Huis te Bonnebroek, welke fuiken gedepo neerd worden te Haarlem. Letteren en Knnst „DE FLUITENDE PELICAAN", SDel van Studentin in 5 be drijven. door Hegüos en Tal- mi. leden van het Utrechtsch Studenten-Corps. Uitgevoerd door 't Utrechtsch Studenten- Tooneel. Bovenstaande voorstelling werd Woensdagavond door de feestvieren de Utrechtsche studenten gegeven vpor tal van genoodisden réunisten, professoren, vertegenwoordigers van bevriende corpsen en van de pens. e. a. De groote zaal van Tivoll gaf den vrooliiken aanblik van een fees telijk gestemd publiek, waaronder de j'eugd de meerderheid had. Het hlljde gewemel van jonge meisjes in licht kleurige toilettes en studenten Ln ..gaia" vond een mooien achtergrond in de muurdecoratie der zaal. die, in zwart en wit uitgevoerd, den ontwer per. den heer Van Anrooy, alle eer aandeed. Het was smaakvol en pret tig om naar te kijken. Eer liet scherm rees dit geschied de. zooals bii een goede dilettanten- opvoering behoort, eerst te 9 uur in- plouts van om acht uur werden de corosliederen gezongen. We voelden ons in de studentenwereld, waar ook ,,De fluitende Pellcaan" ons brengen zou. Wat of wie die fluitende Pell caan wel mocht zijn Hot eerste be drijf, dat op de kamer van „Tim", een der hoofdfiguren uit het stuk, speelde, bracht da oplossing. „De fluitende Pelicaan" was de naam van een club. die ten doel had „m haar omgeving zooveel mogelijk en gagementen tegen te gaan". Men begriipt zulk een opzet en jonge harten 1 jongens- en meisjes studentenhet conflict kan niet uitblijven I Dit conflict, waarbij drie studenten hun hart verliezen aan 'hetzelfde meisje, zoodat twee nood- zakoliik teleurgesteld uit moeten ko- !men. is de aarzelend en zwak getce- kende lijn. die de vijf bedrijven ver bindt. Doch het stuk vertoont hoofd zakelijk een reeks tafereeltjes uit de studentenwereldwe zien hoe de jongelui met elkaar en met hun vrou welijke collega's omgaan en we hoo- xen heel veel van wat in jongenstaal ..gezwam" heet. Wat wel heel na tuurlijk aandoet, maar on den duur vermoeiend werkt, voor wie er niet aan meedoet. We hadden zoo graas wat meer ..geest', wat meer „hu mor". of desnoods alleen maar wat meer echte grappigheid in de ge sprekken gehad. Me dunkt, de jonge auteurs hadden dat alles evengoed voor het grijpen als wat zij ons nu iboden en hun stuk zou er zoo mee gewonnen hebben, 't Bleef nu aljes zoo vlak en dof en we hadden het graag sprankelend en golvend gezien van jong. vurig leven, van dwaas» heid desnoods. 't ls hier ook alweer mee om een levenssfeer of een toestand zóó ia kunst te verbeelden, dat het typische, het essentieéle er van naar voren springt, moet men zelf niet of niet meer in die sfeer verkeeren En de auteurs van „De fluitende Pelicaan" verkeeren nog midden in de wereld, die zii op de planken brachten. Het werd Al te natuurlijk Dit voelden ongetwijfeld ook de studenten in de zaal het Was hun dagelijksch gedoe, dat zij vóór zich zagen, niot de es sence er van, niet wat zii zelf niet zoo dadelijk ontdekten. Toch was er wel meeleven in do zaal met het gebeuren op het tooneel en werd er telkens dankbaar en har telijk geklapt. De spelenden gaven bliik. dat zij zich thuis voelden op het tooneel zii bewogen zich voor dilettanten met een prijzenswaardige gemakke lijkheid. Juist het spelen van zulk een ..vlak" stuk brengt groote moei lijkheden mee men moet „gewoon" schijnen, terwijl toch elk gebaar overwogen moet ziin. Den leden Y&a het Utrechtsche Studenten-tooneel, die zich enkele leden van de Tooneel- club„Concordia Crexamus" geassi mileerd hadden, komt een woord van welverdienden lof toe. Ook aan me vrouw Ina Kaminska, de regisseuse I Hinderde nu en dan het onrustige in het telkens opstaan en woer .gaan zitten der verschillende personen, werden enkele tooneelen te veel ge-, rekt. we mogen niet vergeten, dat ook voor haar de taak. „leveu" ;n het stuk te brengen, hier buitenge woon moeilijk was. Daarom hinder de het ons wel een weinig, dat zii. aan het slot door applaus oo het too- ntel geroepen, geen aandeel kreeg in de algemeene bloemenhulde, die de spelenden ten deel viel. De décors waren met zorg en smaak gekozen ik denk dat velen van de aanwezige studenten den stillen wensch koesterden, hun ploer terij naar het hier geeeven voorbeeld te kunnen metamorfoseeren. De pauzes tusschen de verschillen de bedritven-waren gezellig lang. wat op zulk een avond niet weinig bij draagt tot de algemeene feeststem ming. Men „ziet" en „spreekt" elkaar graag en boomt over de verschillende feestelijkheden. Zoodoende was het half •één eer het doek voor het laatst zich sloot en het bal kon beginnen. ANNA v. GOGH—KAULBACH. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. A msterdam. Met po^ gevolg is afgelegd het eers» natuurkundig examen door de hoeren B. J. C. do llartog en E. E. Sanders; hot tweede natuurkundig examen door de hoe ren F. J, Steenmetser en P. Veorejiia; het candidaatsexamen in do genees kunde door don heer F. van der Meu- len; hot theoretisch geneeskundig examen door de heeren E. Schröder, O. Michaclis en J. Brandon; het doc toraal examen in de rochtsweten- schap door den heer I. Prins. Delft. Geel. voor het sond.-examen civiel-Ingenieur do heeren V. Bir-zo völd Jr., J. J. van den Broek, B. B. C. Felix, G. Flteringa, A. A. Gnirrep, A. W. de Groot, Th. K. van Lohuizen, J. M. Meijer, S. C. van th r Meuten, P. M. de Moet, J. D. Mulder, W. L. Nugteren, J. H. Nijland. F. E. Sam per.. J. Th. A. Stubbe, \V. van der V.jtt, w. J. VolKewens. propaedeu- Üsch examen werktuigbouwkunde d« hoeren J. R. Smit en 1- Chr. Vorvoo- ron. Leiden. Bevorderd tot «loctor in <te rechtswetenschap op stellingen de heer W.- de Bruyn Kops geboren te Ambvinn; de hoor G. II. Dijkmans van Gunst, geboren te Steen wijk»

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 1