iuiLEtrs Bagbub 25 n TWEEDE BLAD Woensdag 6 Juli 1916 1 OM ONS HEEN No. 21B2 Staatsbemoeiing. Lang vóórdat "leze oorlog uitbrak leeft de Staat zich bemoeid inet aller- I taken, die vroeger aan het parti- ilier initiatief overgelaten werden >1 tot de vrome wenschen behoorden: lozicht od de waarde \an producten, oral voorlichting in verschillende driiven. door consulenten, die niet „ozeer tot onderwijs gerekend kan worden omdat zii bestemd is voor lenschen, dio al lang de school banken veriaten hebben. Toen de oorlog uitbrak hoeft oneens die Re- geerings-bemociïiw een grooten om vang gekregen, daar het noodig bleek te wezen, vooral de distributie van levensmiddelen en de prijzen daar aan te regelen. In Den Haag werd jmen daarbij gesteld voor een drie voudig probleem de nriizen van de artikelen moesten zóó gesteld wor- ïdeii. dat ze verkrijgbaar bleven voor de koopman mocht daarbij I wfojet geheel worden uitgeschakeld. omdat men hem. als tusschenhand, Jtoch noodig had. en eindcliik moest ^^ler voor gezorgd, dat de producent -«redelijke winst maakte, omdat hij an- m a ilora de voorraden achterhield of het ^"ihcelc bedrijf slaakte. En ofschoon tegen de hebbelijkheid van bewaren de maatregel van inbeslagneming kon toegepast worden, een varkens- boer dwingen tot het fokken van var kens aio hii er «een hist in heeft, dat kon de knapste Regeering nog ner gens ooit tot stand brengen. Ik spreek nu maar niet eens van allerlei inter nationale verhoudingen, dio verband imv houden met in- en uitvoer, waarvan 'alleen de ingewijden de finesses rnn«'keir.nen en die dua voor ihet publiek geen maatstaf van beoordeeling kun- men zijn. Een kind kan begrijpen, hoe mooi- liik het moet geweest zijn, al deze elementen tevreden to stellén. vooral omdat hun belangen tegenstriidig zijn. Terwijl de voortbrenger uit den «<ard van de zaak or naar streeft om de hoogste prijzen voor ziin waar te maken, is de laagslo prijs juist hot voordcel ran den verbruiker. Natuur lijk is deze botsing van belangen in tiid van vrede evengoed aaoiweaig. maar dan wordt de hevigheid van den sdhok getemperd door de con currentie die optreedt, omdat er van alles overvloed te. Daardoor stelt de producent zijn clientèle ook meer op oriis, soant zich in om het haar naar don zin te maken op dit oogenblik Is daarvan biina geen Eiorake mieor. de gebruiker schiint bitfna de begun stigde. de leverancier is de Groot® Mogul, die met een genadig gobaar de waar wel afstaan wiltot hooge prijzen. Hot la mii overkomen, dat >r een vaatie olie. waarvan do prijs vroeger f 28.was. f70.ge vraagd werd. met de boodschap er bii. dat als het te duur gevonden iwerd. de eigenaar zijn olie ook wol (houden wou. Tegenover zooveel zelf vertrouwen buigt de afnemer het hoofd, omdat het elders precies zoo is. Ieder die nog wat te leveren heeft is de man. het publiek vraagt nau welijks meer naar kosten, maar is dankbaar, dat het nog krijgen! kan. oi is het dan ook tegen fantasie- ar ijzen. Tegenover deze duurte staat, dat de Iiegeering maximum prijzen kan benalen van artikelen van dagoliiksdh gebruik. Wijselijk boperkt zii zich in dit onderdeel van haar taak. omdat Van bovenaf prijzen vaststellen toch* altijd een kunstmatig® handeling die den vrijen loop van dingen ver- Bloort. Maar als hot voedingsmidde len betreft, eerste levensbehoeften vooral, dan is het noodzakelijk en moet het geschieden. Ik zal niet zeg gen. dat daarbii geen fouten gemaakt feiin, het is bij de groenten nog pas gebleken die vergissing staat ook niet od zichzelf. Meermalen heeft het met de voorziening van levensmidde len ernstig gehokt, hetgeen blijkt .O. a. uit den maatregel van het bruinbrood en de duurte van vleesch en aardappelen. Daarvan is den -Minister een verwijt gemaakt, en deze is. als chef vau het departement, naluurliik de verantwoordelijke man. Toch zit de oorzaak diaper. De Mi nister zet wel ziin handteekening on der de besluiten, maar zii worden genomen ou raad van anderen de man. die alle bedrijven overziet en hunne bijzonderheden kent. moot nog geboren worden en zal nooit ge boren worden. De Ministers hebben dus adviseurs noodig en het komt er maar ou aan. dia goed te kiezen en daarna uil hun tegenstrijdige mee- nlngen het ware. let wel HET WARE te kiezen. We moeten toch niet ver geten. dat al deze raadgevers lang zamerhand Ih et-n bopaalde richting hebben keren denkc-u on zoo tot oen standpunt gekomen zijn. vanwaar zij de zaken beschouwen een ander standpunt kunnen zii niet meer in nemen en nic-t huri in ede-adviseurs is het niet anders. Objectieve beschou wingen ziin mogelijk in theorie, maar in dc Dractijk is alles subjectief, on dergaat iedereen, zonder hei zoif te weten, allerlei invloeden, die ten slotte ziin mee nine heioen vormen. Misschien zal iemand zeggen, dat men. zoo doorredeneereude. alle fouten verklaren kan en dat is ook zoo. De volmaakte mensch is nergens, te vinden. De Minister kiest zijn raad- af-vers naar ziin beste weten uit en dezen op hun beurt geven naar hun (béste weten advies on toch kan het resultaat daarvan soms onvoldoende wezen. De critnek treedt dan op en wiist de fouten aan daar zij ook weer Invloed heeft od hen. die het te zpggen hebben, misschien wel onbe wust of zelfs tegen hun zin. doet zoo'n criliek in deze dagen nuttiger werk. dun hii. die alles maar goedpraten en bedekken wil met een beroep op de buitengewone tiiden. die we be leven de buitengewone maatregelen, die daarin genomen worden, moeten dan ookbuitengewoon goed zijn. Mankeert daar wat aan. dan maar frisch weg aanmerking gemaakt. Het gaat hier. dat moeten we toch niet vergeten om een groot volksbelang, het grootste, zou ik zeggen, dat in stpffeliiken zin best'aan kan de zorg. dat in een tiid van ongehoorde crisis de kraciit van de menschen niet vermindert, dat het geslacht, physiek gesproken, niet achteruit gaat. Overigens, wat al veranderingen Wie had ooit kunnen denken, dat in de Groote Houtstraat namens de overheid rijst zou worden verkocht Do middenstand maakt zich daar over en over andere maatregelen van de Regeering dan ook ongerust de voorzitter van den Nederl. Mid denstandsbond heeft in de openings rede van de algemeens vergadering te Utrecht er op gewezendat toch vooral die maatregelen van tijtaelij- kjpi aard zouden ziin. Ziedaar een verklaarbare wensclt. want niemand wordt graag uitgeschakeld en het is wel mogelijk, dat juist de tusschen hand tusschen fabrikant en-verbrui ker het meest in de knel komtaan overbodigheid van dezen tusschen- sehakel geloof ik overigens niet, maar dat de Regeeringsbeanoeaïng spoedig zal ctnhouden, bijvoorbeeld onmiddellijk nadat de vrede getee- keoid is. geloof ik evenmin. Het is heel moeiliik. den overgangstoestand, die dan ontstaan zal. precies te schet sen en nog veel [bezwaarlijker om te zeggen, hoe Bang het duren zal vóór dat eenigszins normale toestanden zullen ziin teruggekeerd (over de vraag wat normaal is. kun bovendien nog veel gatwist worden); maar zeflfs in 'het gunstigste geval, dat wil zeg gen wanneer in Nederland veel werk zal zijn, valt er in Europa veel te herstellen en weer op glee te bren gen met den oorlog eindigen de economische veranderingen aller minst. Het kan nog jaren duren, voordat de dwingend-rogelonde Staat, in verhoudingen van productie,, han del en 'consumptie kan worden ge mist, Dat de Middenstand intussChen op ziin behoud bedacht is kan men begrijpen. Zijn taak. de distributie, is in onze samenleving volstrekt niet ufgeloopen. al wordt die nu gècti^Te- lhk door de overheid overgenomen of gewijzigd. Wat er dan ten slotte, afgescheiden van de bemoeiing met levensmidde len. overblijven zal van wat de Re- fceering heeft aangevat, zal dan 'meiteen blijken. De zeef van den tiid zal het onbeduidende laten vallen en het groote behouden. Dat bijvoorbeeld een adviesbureau voor den midden stand gesticht wordt, kan voortreffe lijk wazen (bovendien een troost voor dezen at'anld, dat althans de Regee ring hem niet verdrijven, maar in tegendeel sterker maken wil) en de credietregeling. onder den druk der tiiden tot stand gekomen, zal wel niet meer verdwijnen. Of daarentegen dingen, zooals een pl'aatsuissbureau voor handelsreizigers, od den duur tegen de practijk bestand zullcoi blij ken te wezen, is een andere vraag. De Staat is in tijd van crisis een voortreffelijk orgaan. oandat hij door zijn dwingende macht kan regelen daar waai' particulieren machteloos staan. Maar zoodra krachtig ingrijpen niet meer noodig is. komen dc gebreken van den Staatneiging tot sleur, gebrek aan initiatief, vasthouden aan 't bestaan de. weer hinderlijk aan den dag. Zeker zullen dan ook vel Sn niet langer op den Staat willen steunen dan strikt noodig is. Zooals de zitike. wanneer hij zich zelf nog niet helpen kan. gaarne de hulp van den verpleger aanneemt, maar zoodra hii beter geworden is. beleefd bedankend voor de verple ging. op eigen beencn tveösdht te staan. Hoelang de patiépt dc verpleging nog noodig zal hebben is. ik herhaal het. moeilijk te zeegen. 't Komt mii voor. dat het een ongesteldheid zr.l wezen van langdurigen aard. Geduld moet er bii. 3. C. P. Overzicht. Do vorwoede strijd aan ailo fronten. Verwoed wordt overal gestreden. Overal offensief en tegen-offensief! De kansen zijn op verschillende fron ten wisselend. Op 't Westelijk oorlogsveld duurt 't Engeisch-Fransch* offensief voort. Uit de stafberichten, 't Officieele nieuws. blijkt, dat er eenigen stilstand geko men ia in het offensief der geallieer den. Op enkele deden winnen ze nog wel terrein, maar op andere plaatsen wisten de Duitse hers weer lot aan vallen te komen en verloren gebied te heroveren. Van Engelsche en Fran- sche zijde wordt gemeld, dat de laat ste dag besteed ia om het gewonnen terrein te versterken. Zal daarna weer 't voortzetten van den aanval komen? Aon 't officieele nieuws ontleenen we: Van den ENGELSCHEN staf; „De Duitschers versterkt met tail rijke bataljons, van ande^Jb sartoren van het front aangetrokken blijven een zeer taai verzet bieden op alle pun ten. Gedurende den Maandagnacht had een hevig gevocht plaats in de omgeving van La BoiseJle. De Engel sche troepen streden met groote dap perheid tegen de hevige aanvallen van de Duitschers, die een klein ge deelte vafi de verdedigingswerken ten. zuiden van hot dorp heroverden. Voor het overige bleef de toestand hier on gewijzigd. Meer zuidwaarts werd: door de Bngelsohen eenóg terrein ge wonnen. Gedurende den nacht ver overden de Engelsdhen een bosch, vermeesterden oorlogsmateriaal en maakten krijgsgevangenen. Op bet overig gedeelte van het front voort durende loopgravenstrijd; verschil lende overvallen werden door de En- gelschen gedaan, waarvan er vooral twee succesvol waren bij Armentiè- res. Een na een hevige beschieting beproefde Duitsche overval werd af geslagen, eenige gewonde krijgsge vangenen bleven in Engelsche han den. Ten zuiden van het gebied van den Engelschen aanval ia de buurt van Montauban werd terrein gewonnen. Maandag gaf oen Tieel bataljon van het 186ste regiment Pruisische infan terie zich over aan de Engelschen bij' 'Fricourt. Het bataljon werd aange trokken om do zeer zware verliezen aan te vullen, maar de loopgraven, waarheen zij oprukten, bleken slechts een onvoldoende dekking te bieden tegen het vernietigende Engelsche ar tillerievuur. iNa een kort schijnver- zet gaven de overlevenden, nL 20 of ficieren en 800 man zich over. Nader meldt de Engolsche etaf „'Hevige onweersbuien en stortregens belemmerden eenigszins de offensie ve operaties. Do toestand ten zuiden van de Ancre is over het algemeen dezelfde gebleven. De operaties in den loop van den Dinsdag bestonden in hoofdzaak uit minder ■belangrijke plaatselijke actiesdie ten doel had den het gewonnen terrein te behou den. Het totale aantal gevangenen door dc Engelschen gemaakt bedraagt thans meer/dan 5000." Van den FRANSCHEN staf„Ten noorden en ten Zuiden van de Somme is de Maandagnacht kalm vertoopen. De Duitschers deden geen enkelen; aanval op de Franse he troepen. Deze versterken de stellingen die zij Maan dag hebben genomen. Bevestigd is, dat de Franschen een buitengewoon groote hoeveelheid materieel hebben buitgemaakt. Behalve de reeds ver melde batterijen, zijn nog drie andere veroverd, waarvan twee zware. Steeds duidelijker blijkt, hoe vernielend de 'beschieting der geailii eerden is .ge- woest. In een ravijn ten noorden van Assoviller en vooral op de hellingen ten noorden van Herbecourt, leden de Duitschers ontzaglijke verliezen. Ten noorden van Frïsé schoot een Fransch vliegtuig een nieuwen Duitschen ka- belballcn in den brand." Van den DUITSCHEN siaf: „Ter wijl de Engelschen ten noorden van de Aucrebeek nun aanvallen niet her haalden, rukten zij met sterke strijd krachten op tusschen de Auche en Somme tegen het front La Bo!?cl!e en het boechjo van Mamers en zuidelijk van dc Somme tegen de linie Barlcux- Bólloy. Hun groote verlieten in het waren het gevolg van den inzet van veel mensehenmatenanl Do aanvallen werden overal afgeslagen Om het bezit van bet Hardeeourt noordelijk van de. Somme werd verbitterd ge streden dc binnengedrongen Fran schen -werden er uit geworpen. 0 Vliegtuigen der geallieerden werden naar bmcden geschoten." Van oorlogscorrespondenten. Do oorlogscorrespondent van 'het (Berliner Tageblatt" seint uit het Duitsche hoofdkwartier onder moor „Het aanvalsfront ia nog niet grooter geworden. Het slagveld is met zeer vele lijken bedekt Do hoofdstool van de Franschen wijst duidelijk in dc richting van Póronne. In het gebied van de Somme zijn steilte troepen kleurlingen opgetreden, die de Fran sche legeraanvoering uit andere plaat, sen heeft samengetrokken Wordende kleurlingen vroeger in het Duitsche vuur minder vertrouwd, thans gelooft men weer aan hun geschiktheid als bestormers. Zij staan in de voorste gelederen van de vijandelijke legers en hebben aU altijd de zwaarste ver liezen te dragen." Dc strijd om Fricourt, De correspondent van do „Times" in het Britsche hoofdkwartier in Frankrijk meldtFricourt is het too- neel van den meest wanhopige» strijd geweest. Maandagmiddag hebben do Engelschen het dorp eindelijk stor menderhand gonoincn, nadat zij bet grootste gedeelte van hel woud en liet hooge terrein van de plaats reeds van Zondagavond af in hun macht had den. Fricourt is oen punt van groote strategische beteekenishet ls het belangrijkste punt in de Duitsche vooruitspringen do stelling. Nergens op hot front is zoo verwoed gestreden als hier, De grond is door mijnen en granaten omwoeld cn met bloed go- drenkt. De sterke stellingen, die de Duitschers er aangelegd hadden, maakten langdurig verzet nog moge lijk, nadat Mametz en Montaubaft, drie mijl Oostwaarts gelegen, reeds genomen waren. De beheerechendo positie van Montauban maakte den val echter onvermijdelijk. Een halve mijl ten Zuidoosten van Montauban bevindt zich een groep gTOOte gebou wen, „La Briquetterie" genoemd naar verluidde, hadden de Duitschers zich hier geweldig verschanst, zoodat de Engelschen zich op hel ergste voor bereidden. Toen een afdeel in g er op af gestuurd werd, vond; deze de plaats zoo verwoest, dat haar slechte onbe duidende tegenstand geboden kon worden. Het in deze sectoren behaalde suc ces i6 zeer aanmoedigend. De verlie zen der Duitschers bij Fricourt en Montauban zijn enorm. Duitsche of ficieren en gevangenen spreken van de geweldige uitwerking van bet bombardement. Zij hadden den aan val reeds drie Hagen eerder verwacht en daarom verschillende punten krachtig versterkt. In de eerste loop graven bevonden zich zelfs reserve- regimenten velen der gevangenen behoorden tot deze troepen. Do Duit- echers maakten gebruik, van ondcr- aardsche versterkingen, die zij in-de dorpen ThLepval en Serre hadden can gelegd op meer dan dertig voet diepte onder den grond. Toon de Engelschen Thiepval doortrokken, namen de Duitschers hen van uit hun ondergrondscho stellingen onder schot m»it machinegeweren. Door deze onderaardsche stollingen konden zij zich nog in sommige dorpen hand haven. Hier en daar kwamen zij te voorschijn met de witte vlag en wer den dan gevangen genomen en onder bewaking gesteld. Als verscheidene Britsche afdeelingen verder voortgo- rukt waren, kwamen meer Duitschers uil den grond te voorschijn, die nu meriek sterker waren dan de bewa kingsmanschappen, zoodat dezen op hun beurt gevangen werden geno men. Niettemin behandelden de En gelechen hun krijgsgevangenen-goed. De cor^'ccpondent zag, hoe zij hun biscuits en sigaretten gaven. Ook richtten de Duitschers hun machine geweren tegen de gewonde Britten, die op den grond lagen. Verscheidene gewonden vertellen, dat zij zichzelf gered hebbenze Sagen, tot het duis ter werd, in gaten, die door de grana ten geslagen en half met water go vu!d waren, en kropen dan naar de Britsche linies terug. De „Times" besluit„liet schitte rend 6ucces van den Britschen hoofd aanval bij Fricourt en Mametz is slechts het begin van wat een hard nekkige strijd belooft te worden De geest onder de Tummies is uitste kend of ze gewond zijn of niet, of zo van liet front terugkcoren of er heen gaan, altijd treft men hen in even goede stemming aan. De Duitsche ver liezen kan men nog niet schatten, maar de Duitschers moeten aan go- vangenen 10.000 man verloren heb ben, terwijl dit getal eik uur nog groeit; het aantal dooden en gewon den is nog vele malen grooter. De Engelsche jjers oter het offensief. Do Engelsche bladen bespreken hot Engelsch. Fransche offensief; De „Westminster Gazelle' zegt: „Dü offensief verschil naar alle waar schijnlijkheid van do plaatselijke aan vallen van verleden jaar bij Neuve Chapelle, Loos en in Champagne. In korten tijd kunnen wij geen defini tieve resultaten verwachten, maar motten liever op een langdurigen slrijd rekenen, waarin wij niet al leen op terreinwinst moeten hopen, maar hot weerstandsvermogen van dun vijand uitputten. Bij deze wijze van oorlogvoeren kan terreinwinst zelfs voj) minder beteekenis zijn, mits wij er maar zorg voor dragen, •lat hot initiatief in onze handen blijft en dat wij een reeks gevechten ontwikkelen, die den vijand te mach tig zijn. Wij mogen verwachten, dat cr thans aan alle fronten nauwe samenwerking tusschen de gealli eerden bestaat Op dit oogenblik zijn wij mot vreugde getuige van het feit, dei dc geallieerden bijna overal de aanvallers zijn". De „Fail Mali Gazette" schrijft: „Wij volgen thans hel systeem van den methodischen aanval; bij de be oordeling van do resultaten moeten wij daarmede rekening houden. Na de sedert Yperen, Neuve Chapelle en Loos opgedane ervaring is het niet waarschijnlijk, dat deze nieuwe tac tiek spoedig een totalen ommekeer zal teweegbrengen; wij moeten ge staag vorderingen en naar wij hopen aan een stuk door successen behalen en den vijand door een overmacht kruit en lood yard voor yard- af matten". De Duitsche pers over het offensief der geallieerden. Do „Lokal-Anzeiger" zegt, dat dit offensief niet onverwacht komt en dat het Duitsche legerbestuur uit de vele verkenningsaanvallen op be paalde punten ook wel heeft kunnen berekenen, waar het zou worden in gezet. Na een beschrijving van het aanvalsfront gegeven te hebben, dat volgens het Duitsche hoofdkwartier in drie zónes verdeeld kan worden, n.l. een Engelsche, een Engelsch- Fransche en een Fransche, zegt het blad, dat de successen der geallieer den niet zoo groot zijn, als verwiaöht werd. Het Duitsche legerbestuur wist zeer goed, dat een door hevig geschut vuur voorbereid offensief, waarbij enorme reserves in het veld gebracht worden, wol met aanvankelijk succes bekroond kon worden en dat het wel noodzakelijk zou kunnen blijken, de eerste linie te ontruimen. Het heeft daarom tusschen de eerste en de tweede linie vereperringswerken la ten aanleggen, die hun doel schijnen bereikt te hebben. liet publiek zal er rekening mede moeten houden, dat do in de voorste loopgraven ingebouwde verdedigingswapenen in den steek go- laten moesten worden, maar die zijn van te voren onbruikbaar gemaakt. Het blad zegt vervxilgens, dat het voorloopige succes der geallieerden niet zoo groot is ais noodig orn op den duur daarvan voordeel te hebben. Ook bet „Berliner Tageblatt" zegt, dat het offensief verwacht werd. In lvet noorden staan de Engelschen, in het zuiden de Franschen een scherpe grenslijn schijnt er niet te bestaan, wel een grenszónev waar Fransche en Engelsche troepen in één verband strijden. Do belangrijkste plaateen achter het Engelsch-Fransche front zijn Doullens, Amiens en Albert. Het spoorwegnet, dat voor den aanvoer van troepen, munitie en proviand moet zorgen, is zeer gunstig gelegen en heeft verschillende zij- en verbin dingslijnen tusschen de vleugels der opeieerende legers. Ook dit Wad ziet ui de resultaten tot dusverre geen roden tot bezorgdheid voor de Duit schers en maakt uit de communiques der geallieerden op, dat hel Duitsche legerbestuur op de juiste plaatsen de noodig© reserves heeft aangevoerd, om een vorder doordringen der aanvallen te beletten. DE GEVANGENEN. Tusschen lüüö en 2000 Duitschers, die in de laatste dagen door de Engelschen bij hun offensief gevangen zijn genomen, zijn Dinsdag te Southampton aange komen. De strijd bij Verdun. Daarover meldt de FRANSCHE staf „Aan den rechteroever van de Maas ia den geheelen Maandagnacht levendig gevochten in het gebied ten noordwesten, van het Thiaumontwerk. Zes achtereenvolgende Duitsche aan vallen. bij welk© ten laatste gebruik werd gemaakt van brandende vloei stoffen, Weven zonder succes. De Duitschers, die als 'weggemaaid wer den door het sper- en infanterievuur, leden zware verliezen, zonder dat zij bij machte waren de Franschen uit hun stellingen te verdrijven. Deze bleven totaal in handen der Fran schen. Op den zuidoostelij ken zoom van het Furain-boscb maakten de Onze Lachhoek „Slaapt je vader, Dora?" „Zijn oogen, tante, maar zijn noui .Hendrik," zei zijn vrouw verwij tend, „weet jo dat het drie uur was, toen je vanmorgen thuis kwam?" „Je vergist je, lieve," antwoordde hij. „Het was precies half twee. Ik lieb op de klok gekeken toen ik den hoek van de straat omging." „Ik heh geen reden aan je woor den te twijfelen. Hendrik," antwoord de zijn vrouw, „maar in dat geval moet je anderhalf uur noodig gehad hebben om van den hoek van do straat tot onze voordeur te loopen." „Stel je voor! Ik lees daar van een man, die 45 dagen lang vastte, alleen op water leefde!" „.Dat beieekent niets. Mijn vader leefde twintig jaar lang op water." ..Och, kom! „Ja. Hij was zeekapitein." Franschen in den loop van den nacht eenigö vorderingen, z»ij wierpen de Duitschers uit een klein gedeelte loopgraaf ten noordwesten van de batterij van Damioup." De DUITSCHE staf„Oostelijk van de Maas werden krachtige Fransche aanvallen tegen de „hooge batterij van Damioup" volkomen afgeslagen. De herhaalde Fransche officieele re- richten over de herovering van het Thiaumontwerk en de bezetting van Damioup zijn evenzeer fabelen als de opgaven over het aantal gevangenen bij de Somme." lifen ziet 'l dat 'l raadsel van Thiaumont voortduurtde Franschen zoowel als de Duitschers beweren nu reeds dagen lang dat versterkte pun' in hun macht te hebben. Van 'I Oostelijk oorlogsveld L Blij-kt dat de Duitschers een te genoffensief begonnen zijn. In het DUITSCHE etafbericht leest men over le legergroep-v. Bothmer„Zuidoos telijk van Floemacsj drongen de Duitsche troepen in snellen opnuirsch de Russen terug over rmm 20 K M. frontbreedte en ruim 10 K.M. front- dieple." Verder leest men nog in 't bericht van den Duitschen staf„Legergroep. Leopodd van BeierenKrachtige te- fenaanvallen van de Duitsche troepen eidden op de plaatsen, waar het den Russen gelukt was in den aanvang terrein te winnen, in liet algemeen tot successen. De Duittschers maakten hierbij 13 officieren en 1883 man krijgsgevangen. Voorts wordt gemeld dat door de Duitsche legergroepen onder Hinden burg en Von Lineingen Russische aanvallen zijn afgeslagen. an den OOSTENRIJKSOHEN staf„Bij Kolomea wordt nog steeds met onverzwakte hevigheid gestreden. Met de aanvallen, die de Russen de den in het westen van de stad, had den zij geen succes. Ten noorden, ten zuiden en ten zuidoosten van Tloe- niacz rukten Duitsche en Oosten- rij'ksch-Hongaareche troepen voor waarts. in Wolhynië trachtten do Russen den opmarsch der Oostenrij kers door massa-aanvallen te verhin deren, zij werden echter overal met zware verliezen afgeslagen." Uit het Oostenrijksche oorlogispers- kwartier wordt aan bet „Berliner Ta geblatt" geseind,^De moeras- en zandviakte aan de Serwetsj eu Se9jtsjara is plotseling bet terrein geworden van bloedige gevechten. Gelijk bekend is, wordt dit froxiige- deelte, dat wegens de terreingesteld- 'h-eid uiterst bezwaarlijk is, bezet ge houden door de legergroep van Woyrsch. in welks verband ook het Ooslenrijksch-Hongaaxsclie leger korps staat, dat in den zomer van het vorige jaar Iwangorod genomen hoeft. De Russen hebben deze stellin gen, die gedeeltelijk in moerassen en gedeeltelijk in zand gebouwd zijn, bij hot begin van het tegenwoordige of- lensief reeds oenmaal door roffelvuur getracht aan het wankelen te bren gen Toen is de aanval totaal mis lukt, ofschoon op onkeie punten de veld versterkingen, die in het ongun stige terrein waren aangelegd, door het Russische vuur nagenoeg volko men met den grond gelijk gemaakt waren. Thans hebben de Russen op- nieinv de Duitsche, Ilongaarsche en Zevenburgsche regimenten aangeval len en andermaal een verschrikkelijk® massa vuur afgegeven tegen de loop graven en aarden bolwerken. Weder om mislukte de aanval na een voor bereiding door de artillerie, doch d® strijd duurt nog voort. De belangrij ke prestaties van een verdedigings oorlog in een dergelijk ongunstig ter rein kunnen niet genoeg naar waar de geschat worden." Van 'i ltaiiaansoh-Oosf*r> rijksche front. De OOSTENRIJKSCHE stal bericht: Het Oosten rij ksch - Ilongaa rsch e front tusschen de zee en den Monte dei sei Busi werd den ganschen Maandag- FEUILLETON Het fortuin van Rupert Hendie. 63) De stille man met het ernstig® ge- ziobt begrec» wat er van hem ver langd werd. haalde een flesch bran dewijn en een glas te voorschijn en gaf zijn patient een paar slokken." •Leigh beaon er van te hoesten, maar er kwam toch wat kleur op zijn wangen en wal meer Jicht in ziin doffe oogen. En toen hii weer sprak, klonk ziin stem iets krachtiger. Ja, ik ben nog in levenzeido hij. Jk ben bij vergissing begra ven. 't Is onmogelijk. riep de dok ter uit. jo was zoo dood als een pier Dat dacht je. Tollart. maar jo «ent niet de ^rate doktor geweest, die catoleusi® voor den dood heeft ge- houiten. Catalepsïe Daar j)cn ik mijn leven lang aan onderhevig geweest, maar niemand heelt er ooit iets van geweten zelfs jou heb ik het nooit verteld. Tollart. Alleen Ti Vu® wiöt het en dat was de reden, waarom hii in het dorp altijd miin schaduw genoemd werd. Ik was altijd bang om levend begraven te worden. En toch is dat gebeurd. zeide Rupert, die nog steeds niet wist of hii waakte of droomde. Titus heeft ie. ondanks ziin waakzaamheid, toch niet kunnen helpen. Wat kon ik doen. Squire vroeg de oude man. Ik zeide maar aliiid door. dat de dominee niet dood wus. maar niemand wilde me geloo- ven. Als i© het woord catalepsïe ge bruikt hadt. zeide Tollart, die er zich nog voortdurend over ergerde, dat Leigh opgestaan was, om zijn be kwaamheid te logenstraffen. zou ik hebben geweten, wat ma te doen stond. Ik ben zoo'n geleerde niet, zeide Titus knorrig ik heb altijd door gezecd. dat de dominee niet dood was. en dat was hii ook niet. Dp den avond van den dag. dat hij begraven is. ziin Tobias en ik hem uit ziin kist gaan halen en hebben we hem naar miin huis gedragen, waar hjj langzamerhand weer bii is geko- bien en opgeknapt is. Je hadt het me moeten vertellen, Titus. zeide Rupert op eenigszins strengen toon. Wel. nu nog mooier. Squire Hoeveel keer bob ik 't u met verteld Ik zeide maar altiid door. dat de dominee niet dood was en u laohte me uit. Maar hii was niet dood hii was niet dood 1 En de oude man zeide i^it met na druk en met korte, knorrige ge baren. Neen. hij was niet dood. zeide Carrüigton, de stem van Titus na bootsend. en terwijl bii sprak liep hii met een nonchalant air naar de deur. En nu we dat weten, is er dunkt mii niets teeen. dat ik dit aan gename gezelschap vaarwel zeg. Bliif waar je bent, beval Leigh, nu met veel krachtiger stem. 't Is ondanks jou. dat ik nog leef. Houd hem tegen. Rupert Rupert nam Carrington bij zijn schouder cn duwde hem terug naar den stoel, waarvan hij zoo juist was opgestaan. Je blijft waar je bent. zeide hii op strengen toon. O. ik zat met pieizier blijven, antwoordde Carrimzton. van den nood een deugd makend, en verachte lijk za'n schouders ophalend. Je kunt me nu niet meer ut moeilijkhe den brengen. Du», zullen we nog eens zien, zeide Leigh, die zwaar en moeilijk ademhaalde.Ik zal het niet lang meer maken, en de schok van levend begraven te ziin geweest, heeft me den dood aangedaan. Maar ik zal nog lang genoec leven, om te zorgen, dat ieder loon naar verdienste kriigt. We zullen met u beginnen, mijnheer Carrington. Een oogenMik nog. viel Tol lart hem in de rede. lk zou u graag nog een vraag doen. dommee. U heeft me wel eens gezeed. dat uw hart niet in orde was. Ja, antwoordde de predi kant maar ik hei» je nooit toege staan. Tollart. miin hart te onderzoe ken. want dan zou ie gemerkt (bob ben. dat het volkomen gezond was. Jk heb dal praatte uitgestrooid, in geval dut men mij eens in een aan val van cotak-psie bewusteloos rrvocht vinden. had mij de waarheid moeten zeggen. merkte de dokter ernstig op nu heb ik gedacht, dut die slag od uw hoofd cu daarbii uw hart kwaal uw dood tengevolge heeft ge had. Ik zou uw lichaam geopend heb ben. om met zekerheid de doodsoor zaak od te kunnen geven maar zoo als het geval nu was Zooals het geval nu was. -- her haalde de oud© Titus. zonder den dokter uit te laten sprekend. heeft u niets gemerkt, dokter, omdat u niet nuchter was. Hoe durf je dat te zeggen 1 stoof de dokter woedend op. Ja. dat durf ik te zeggen, her nam Titus met vaste stem. U zag dubbel en u zeide. dat de dominee dood was. en hii was het niet. En als u genrobeerd had hem open te snij den. dan zou ik u tegen den grond geslagen hebbenia. dat zou ik. Me dunkt, dat we ap deze ma nier niet bijster opschieten. zeide Carrington. op luchtigen toon. maar inwendig was hii benauwd, want hij wilde weg zien te komen, voordat de commissaris van politie uit Tarhaven kwam. Als dominee" Leigh nu eens begon met ons ziin bevindingen mee te doelen. Later zal ik met u afhandelen. zeide I*eigh op veelbeteekenenden toon en nipt een dreigenden blik. U zal uw straf niet ontgaan, omdat uw Imvos voornemen u niet gelukt is. Maar eerst zal ik over miin catalupsie vertellen. Ik ben er miin leven lang «uii onderhevig geweest. Hendle. zeute hij. zich tot den jongen Squire wendend. en om die reden ging ik zoo zelden van huis. Titus alleen wist mijn geheim cn ik had hem al- tgd graag bii me. voor hei geval, dat iJi bewusteloos werd. Hij had ook den sleutel van don familiegrafkelder om mü te helpen, uls ik soms levend begraven mocht worden. De siug op miin hoofd heeft me niet gedood. 1 wel het waar liik niet veel gracht (heeft- lk was er een oogenblik dweirad door en kreeg toén ce:i o val van cutalepsie. Tengevolge van hel warme weer werd ongelukkig de begrafenis vervroegd, anders zou ik misschien voor dien tijd weer bijge komen ziin. U was zoo dood als een pier. hield Tollart met een nijdig gezicht vol. Dat was ik niet. hoewel jij. half beneveld als ie was. hert dacht. Tol lart. Laat dit een waarschuwing voor je ziin. mijn vriend, om die ondeugd toch te laten varen, want een anderen keer zou het misschien zoo goed niot allooDen. als ie een levende liet be graven en hem zoo tot oen vreeslij ken dood veroordeelde. Tollart piobeerde iets te zeggen, maar hij kon geen antwoord vinden, want bii was er maar al te zeer van overtuigd, dat hii verkeerd had gi- handcid en dat ziin te haastig en te onnauwkeurig onderzoek ernstige ge volgen voer hem zou kunnen hebben. Hij stotterde iets onverstaanbaars, werd zeer bleek en verliet stilzwijgend de kamer. Hii had een los ontvangen, die hii niet licht vergeten zou. Rupert wilde hen terughalen, ntuar Mal lien, die te verschrikt was geweest door Leigh's verschiincn om ten woord to zeggen, lecde ziin hand op zijn arm. Laat hem maar gaan. Rupert. zeide hii met herache stem. Laat den dominee ons toch vertellen, hog hii uit zijn vreescliikcn toestand ge red is. (Wordt vervolgd)-.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5