Haarlems Duilm Qb Europessche Oorlog. I TWESDS BLAD Dinsdag II Jan nari 1917 Overzicht. Er komen nog benige NAKLANKEN VAN DE VRBDESBEMOEUNGEN. Eeriigo Engelsclie ministers hebben het woord gevoerd, lteeds gaven we in ons vorig overzicht iets uit de rede van minister Henderson. Hij ver klaarde verder op do vraag „Wenscht do arbeiderspartij da» oorlog voort te zetten of zou zij genoegen nemen met een vrede, verkregen door on derhandelingen?" hot volgende: „De arbeiderspartij zal genoegen noinon met een vrede, die oen einde maakt aan het bestaan van oen groote, niet door moreel© overwegingen geleide militaire macht. Wanneer en alleen wanneer dat door onderhandelingen verzekerd kan worden, zal niet alleen de arbeidersparlij, maar iedereen in ieder land van de geallieerden den vrede door onderhandelingen welkom hoeten. De zekerste waarborg van wijziging in het Duitsche karakter zijn vredesvoorwaarden, die eener- zijds niet wraakgierig zijn, maar anderzijds het zoo duidelijk maken, dat Duitschland de nederlaag heeft geleden, dat 't zelfs voor een Duitsch geschiedschrijver onmogelijk zal zijn vol te houden, dat zijn land bij het begin van de 20ste eeuw dank ver schuldigd is aan zijn militaire kaste. Wij kunnen niet duiden, dat een zoo sterk en een zoo belangrijke plaats innemend leger, als gevormd zou woiüen door Duitschlanu, Oostenrijk Turkije en Bulgarije, feitelijk onder Duitsch controle zou staan. Minister Barnes (arbeiderspartij) zei: „dat allen den vrede wilden maar dat de beste manier om vrede te krijgen was, dat men den vredo uit zijn geest verbande, totdat ver- kregen was wal men wilde bereiken. Duiisclnands vredesaanbod was met echt. Er wordt daarin nog gesproken op den toon va» een veroveraar. En aan een wild beest kan Engeland geen voorwaarden stellen. at de vredesvoorwaarden betreft, president Wilson kan verzekerd zijn, dat En- geiand niet strijdt om Duitschland te verpletteren, maar wel om de mili taire macht en den militairen trots, niet in Duitschland alleen, maar overal, te vernietigen en dat Duitschland, voordat En geland onder handel iu gen kan aangaan, België en de bezette landen van de andere kleine volken moet ontruimen en vergoe ding toestaan voor li et hun aangedane kwaad en een vredesverdrag moet lee- konen, dat gesteund zal worden door de interna tionale moreeie kracht van de geheelewerel d". De „Yorvvarts" 't blad der Duit sche socialisten verwacht dat Wil son zijn pogingen om tot vredesbe middeling ue komen niet zai staken, 't Blad hoopt dat Duitschland de po gingen van Wilson zal steunen, ten einde tot een vrede door overeen komst te geraken. Het blijkt evenwel niet of de Duitsche rogeering bereid zou zijn hoar vredesvoorwaarden aan den president mede te deelen. Mis schien hangt dit af van 't antwoord der Entente op de nola van Wilson. In afwachting van den vrede gaan de béide oorlogsgiocpen mei fe.ncid den krijg voortzetten. Een beeld van die felheid geeft EEN RUSSISCHE LEGERORDER, die (naar Wolff ver zekert; afkomstig is van den luite nant-generaal Kiekrasof, en alsvoigt luidt: De opperbevelhebber heeft bevolen, dat de manschappen dadelijk in ken nis moeten worden gesteld van het feit dat de vijand ons vredesvoor waarden aangeboden heeft die abso luut onaannemelijk zijn en zelfs de gedachte aan vrede niet kunnen doen opkomen .De oorlog zal voortduren tot de laatste vijandelijke soldaat van de grenzen van ons vaderland verdreven is. De opperbevelhebber Broessilof eischt, dat de kogel en de bajonet de -eenige gesprekken met den vijand zullen zijn. Onoverwonnen, heldhaf tige. dappere regimenten van het ijzeren corpsl De vasche Duitscher wordt laf en smeekt om vrede. Dat wil dus zeggen dat hij er leelijk aan toe is, al drijft hij ook nog handel met den vrede. Antwoordt hem, slaat hem in zijn staart en in zijn manen, slaat dezen schurk nog in den dood strijd, dan zal hij In alles toestem men, op do knieën om vrede bedelen en niet meer onderhandelen. Dus wij Feuilleton (Naar het Engelsch van David Christie Murray). 16) Hij at met moeite zijn ontbijt, zijn mes en vork trilden In zijn handen, onrustig dwaalden zijn grijze oogen door de zaai en onwillekeurig voelde hij weer met zijn hand in zijn bin nenzak of het pakje bankpapier er nog wel zat. Een paar dagen later, toen hij in de rookkamer van zijn sociëteit een sigaar zat te rooken legde een neer die tegenover hem zat, plotseling zijn courant neer die hem tot dat oogen- blik verborgen had. Sir Donald hoor de het papier kraken en toen hij op keek zag hij een bekend gezicht. Het was het vriendelijk glimlachende ge laat van aijn bankier. -- Hoe maakt u het, Sir Donald? Ik had gehoopt u -al eerder te zien, maar ik veronderstel dat het met u al net zoo is als mot de anderen, wanneer u in Londen la, heeft u het natuurlijk verbazend druk. Hij was moeten nog korten tijd lijden en ons, alien, op den Duitscher werpen. Zijn einde nadert. Gelooft hem niet, duldt niet -dat men met hem in onderhan delingen treedt Ons parool is: de kogel in "Zljui onwaardige borst, de bajunet. In zijn leege .maag. Dit bevel moet allen manschappen tot aan den laats ten toe door de superieuren me degedeeld worden". Er komen eenige nadere bijzonder heden over DEN GROOTEN OOR LOGSRAAD DER GEALLIEERDEN, die te Rome gehouden is. In een sterk door den censor ge kortwiekt tekrjram aan de „Stam pa" wordt gemeld, dat de conferen tie liet Grieksche vraagstuk defini tief zal oplossen en tevens ook de definitieve tekst van de antwoordnota aan president Wilson en de neutra len zal vaststellen. Het belangrijkste vraagstuk, dat behandeld zou worden (aldus de correspondent) was de vast stelling van een nieuw veld tocht p 1 a n, diat uiterst zorgvul dig van alle kanten gewikt en gewo gen moest worden. Generaal Sarrail de aanvoerJor van 't Entente-leger in Macedonië kwam in Rome aan en had een lang durig onderhoud met Briand, De Fransche bladen uiten zeer groote verwachtingen aangaande de uitkomsten van het overleg te Rome. De Petit Parisian spreekt „van den dageraad van de overwinning". In ROEMEN Ië hebben de centra- len weer een succes te boeken. Voor een zeer groot deel is 't land nu reeds door hen bezet. De Duitsche etaf meldt, dat d e centralen Maandag de vesting Focsani genomon hebben. 3900 gevangenen werden gemaakt, 3 kanon nen en vele ma chinegewe- ren. Focsani telt 23000 inwoners. Nader geeft de Duitsche staf daar over de volgende bijzonderheden: „De Zondag bracht 't negende leger nieuw groot succes. Het wiep de Roemenen en Russen uit de sterk verschanste borgstelling van Odobesti op de Poet- na terug. Verder zuidelijk is reeds de in October uitgebouwde, thans taai verdedigde Milcoevoestelling in storm genomen. Bij een scherpen volgenden stool werd den Roemenen en Russan geen tijd gelaten zich in hun tweede linie aan het kanaal tusschen Foc sani en Jarestea vast te zetten. Ook deze stelling werd doorbroken. Bij het verder voortdringen werd de weg FoscaniBolotestïe overschreden. Maandagmorgen vroeg werd Foc sani genomen. In de gewonnen ver sterkingen zijn 3910 gevangenen ge maakt. Vermeesterd werden drie ka nonnen en vele mitra.lleurs. De bij Focsani geslagen Russen worden vervolgd". Tot zoover hot Duitsche stafbericht. Opgemerkt zij dut de mededeeling, dat slechts drie kanonnen veroverd, wer den de veronderstelling wettigt, dat de Roemenen de vesting reeds ont ruimd hadden voor de centralen bin nentrokken. Focsani is de invalspoort, naar het zuidelijk gedeelte van Moldavië. Er komen van Duitsche zijde geen nadere mededeel: ngen over de ge vechten AAN DE SERETH. Toch staat het vast, dat de krijgsbedrijven daar met feliiejd worden voortgezet. De Russische staf meldt, dat de aanvallen der centralen bij Kotoe- mikhali aan de Senetlh vruchteloos bleven. Uit Parijs wordt aan de N. R. Ct. geseind; „In politieke kringen, waar men ingelicht is, geeft men er zioh rekenschap van, dat de belangrijkste gcbeurteii3 van het oogenblik de te genwoordige verwoede strijd aan de Serelh is". Op 't noordelijke deel van "l Oos telijke front zijn de Russen de aan vallende partij. De Duitsche staf meldt daarover, dat de Russen ten W. van den weg Riga—Mltau met sterke strijdkrachten opnieuw aanvallen op een breed front. Aan de Aa slaagden de Russen er in 't gewonnen terrein uit te breiden. Op alle overige plaat sen werden zij afgeslagen. De Russische staf verklaart, dat de Russen terrein wonnen bij aanvallen ten N.W. van 't Tiroelmoe- ras. Sinds 5 Januari veroverden de Russen ten Z. van 't Babitxneer 16 kanonnen en maakten 800 gevange nen. Van de andere oorlogsfronten i3 geen belangrijk nieuws. Verspreid nieuws BETOOG-LNiG TEGÉN IIET WEG VOEREN VAN BELGEN. Havas seint uit Parijs: Een ontzaglijke me nigte had aan de oproeping van de Liga voor de rechten van den mensch gevolg gegeven, welke liga een betoo ging tegen het wegvoeren van do opgestaan en schudde Sir Donald's bevende, klamme hand. Ja, zeide Sir Donald. Er komt geen eind aan al die dingen die ik moet afdoen, wanneer ik weer eens voor een paar dagen in Londen ben, ik weet werkelijk niet hoe ik nog klaar moet komen. Ik moet ook nog dat zaakje met u ln orde brengen, maar zooals u weel zorgt Rutled ge in den regel voor zulke dingen. Ik zal maken dat het dadelijk in orde komt. Beet© Sir Donald, zeide Grant ham, dat is maar een kleinigheid: in uw goval zou ik zelfs durven zeg gen, een formaliteit. Zooals u weet it het onze gewoonte onze kianten te waarschuwen en om u de waarheid te zeggen. Sir Donald Is het den laat- sten tijd, nu alles op financieel ga- bied zoo onzeker is, wel een noodza kelijke voorzorgsmaatregel gewor den. voegde de bankier er met een knipoogje aan toe. Hij lachte, alsof zelfs de zorgen en gevaren van «.en bankier hun vroolijken kant hadden. Sir Donald lachte niet en evenmin toen hij naar zijn hotel terugging. Hij was er volkomen van overtuigd, dat do tijd* gekomen was waarop hij moest handelen en dat wel zoo spoe dig mogelijk. IHj ging vroeg naar zijn kamer, om alleen ta zijn en eene rustig over alles na te kunnen den ken. Hij zette een karaf whisky op1 Belgen had belegd. De oud-minLster1 Painlevé en de Belgen Maeterlinck en van dor Velde h«e3den redevoeringen. De dichter Maeterlinck verklaarde, dat het beroep van de Belgische werk lieden een van de meest hartverscheu rende noodkreten was, die op aarde hadden weerklonken, sedert deze een menschel ijk aanzien had gekregen. Hij bezwoer de onzijdigen alles te doen wat hun plicht was, zij hebben weliswaar verzet aangeteekend, som mige met zeer lofwaardigen nadruk. Spanje heeft eenige beloften gekregen, Duitsche beloften over verzachting van den maatregel en terugvoering van de Belgen. De Vereenigde Staten zijn Heviger in beroering gekomen dan de anderen, de beloogingen zijn elkaar opgevolgd. Maar wat is dat alles in vergelijking met wat zij zou- den moeten doen om hun geweten van schuld te bevrijden tegenover dege schiedenis, die hen zal oordeelen. Van der Velde herinnerde aan den uitroep waarmee hot, beroep van Je 'Belgische werklieden besluit: „Aan gaande ons, als het geweld er een oogenblik üi mocht slagen ons li chaam tot slavernij te dwingen, onze zielen zullen nooit iets anders willen dan de onafhankelijkheid van ons land en den triomf van het recht". WEGVOERING DER BELGISCHE BURGERS. Do Telegraaf meldt; dat burgers uit dorpen in dc-n om trek van Charleroi (provincie Hene gouwen j naar t bezette Polen zijn gevoerd, om daar dwangarbeid le verrichten. Sommigen zijn er bezwe ken, anderen kw amen ziek en geheel verzwakt terug, weer andoren kon den tot nu toe aun hun naasten fa milieleden geen nieuws sturen. DUITSOHLAND EN AMERIKA. - De correspondent van de Doily Chro nicle' te New-York verklaart, dat hein is medegedee.d, dat aan Duitsch land duidelijk te verstaan is gegeven, dat de Yereenigde Gtaten geen verdere „vergissingen" van onderzeeërs zul len dulden. VON BISSING MET VERLOF. - Naar de „Kölnische Zeitung" mee deelt, heeft von B.saing, de gouver- nour-generaal van België, van den keizer verlof gekregen om zich voor zijn gezondheid naar Wiesbaden te begeven, waar hij een kuur zal on dergaan. UIT BELGIë. Havao meldt, dat de gouverneur-generaal een order in zake de afbraak en herbouw van de ruines in België gegeven hoeft. Huis eigenaars die over geen kapitaal tot wederopbouw besch.kken kunnen een voorschot of gciUgescüeak ontvangen uit de Belgische financiën. UITKBERi'NGEN AAN WEDUWEN VAN GESNEUVELDEN IN ENGE LAND. De minister van pensioenen Barnes beloofde in zijn te Southward gehouden redevoering nog, dat le slaat een pond per week zal betalen aan alie oorlogsweduwen, die niet in staat zijn in haar levensonderhoud te voorzien. TER ZEE. Lloyds meldt het zin ken van den Engelschen schoener „Brenda", Ue Noorsche stoombooten „Laupar" {1407 lot» en „Hansi" (1143 ton). Wolff meldt, dat het Deensche stoomschip „Nösborg" (1547 ton) met steenkolen op weg naar Bayonne, door een Duitsche duikboot tot zin ken gebracht Is. SPAANSCH SCHIP GETORPE DEERD. Havae seint uit Madrid De bevestiging van het bericht, dat „San Leandro" door een Duitsche on- derzeeer getorpedeerd werd, heeft nieuwe verontwaardiging gewekt. Men geloofde inderdaad dat het ver lies van hei vaartuig aan het een of ander noodlottig toeval te wijten was, omdat de aard van de lading die ge heel uit vruchten bestond, het onwaar schijnlijk maakte aan torpedeering denken. TEGENSPRAAK. De Britsche ad miraliteit ontkent de juistheid van liet Duitsche bericht, dat een Duitsche on derzeeër den 28stcn December Ln het oosten van de Middellandsctie Zee een transportschip der geallieerden dat geëscorteerd*: word dooroorlogssche pen, heeft getorpedeerd en verklaart, dat den 28en Dec. geen Enge lach of F ranse h schip tn het oosten van de Middedlandsche Zee in den grond is geboord. HET TORPEDEEREN VAN DE „GAULOIS". Reeds was door den Frahschen staf het zinken gemeld van het Fransche slagschip „Gau- lois" en door <len Britschen staf van hel troeperitransporlschip „lvennia", beide in de Middellandsche Zee. Nu meldt de Duitsche staf, dat deze beide schepen door een Duitsche duikboot, commandant Steinbouer, getorpe deerd zijn. tafel en hing boven den haard een glimmenden zilveren ketel. Onder het genot van een warm grogje over woog hy zich zelf de voor- en n&dee- len van do beate manier om uit deze moeilijkheid te geraken en de cata strophe af te wenden die hij lioe lan ger hoe dichter zag naderen. Als hij van de vijftigduizend pond, die daar in zijn jas tegen den muur hingen er een vijfduizend afnam en bij de bank A deposito plaatsto, zou hij zijn tekort dekken en bovendien nog een saldo overhouden van twee duizend pond. Maar mocht hij er eigenlijk wel aankomen? Wat zou Norman Vic ure er wel van zeggen ais hij dat wist? Voor hij stierf had Vi cars gezegd: Denk or om dat je je onkosten in rekening moet brengen, onafhankelijk van de waarde van de steenen en ik zou graag willen dat je oen van de steenen uitzocht voor je zelf, als een herinnering aan je ouden kameraad en vriend. Ja, dat waren zijn eigen woorden en er was uie- mand die zoo eerlijk meende wat hij zeide dan Norman Vlcar». Deze overpeinzing verlichtte zijn zorgen zoo, dat hij trek kreeg in nog een tweede grocjo en het met kleine teugjes uitdronk. 1-Iij glimlachte vol daan. Hij besloot den volgenden dag de vijftigduizend pond naar de bank te brengen. Het aan te vullen tekort van drieduizend pond kon hij be- Stadsnieuws Postcheque en Girodienst. Over eenige maanden wordt bij de Neder!andsche Posterijen de chèque- e» girodienst ingevoerd, die een grooten invloed kan hebben op het maatschappelijk leven. Daar over ileelen wij hierover het volgende mede Wie aan dezen dienst wil deelne men voor het vergemakkelijken zij ner betalingen, gaat naar het post kantoor en stort daar een bedrag. Hii is nu rekeninghouder en de post neemt op zich, om de betalingen van den rekeninghouder ie voldoen uit de gestorte som. natuurlijk voor zoover het bedrag, dal ten postkantore is gebracht daarvoor toereikend is. Hij krijgt vooraf een lijst, waarop Je namen staan vermeld van degenen, die evenals hij rekeninghouder zijn. Bovendien ontvangt hij twee boek jes een giro- (overschrijvlngs) boek je en een cllèquë-boekje. Hij moet nu zorgen dat op het postkantoor een voldoend bedrag te zijnen name aan wezig is. om daaruit do betalingen te kunnen laten voldoen, en hij moet ook zoigen, dat hij voor kleinere uit gaven. die de moeite van het gebruik van den giro dienst niet looneu, geld in Huis houdt. De werking van den nieuwen uieusl is nu ais voiglGesteld dat ue reke- "ninghouder in dienst is van een on derneming, die ook zulk een rekening ten postkantore heeft. Hij kan nu de afspraak maken, dal op het tijdstip, dat li» zijn salaris ontvangt, een deel daarvan, b.v. f 100, van de rekening der onderneming op de zijne wordt overgescl reven. Hij krijgt dus dit gel-J niet in handen. Mocht de on derneming, waarbij hy werkzaam is, niet aongesloten zijn bij den giro dienst. dan brengt hij de f 100 zelf naar het kantoor en ontvangt daar voor een stortingsbewijs. Voor dit ibesirag en elk, dat hij verder stort, ■betaalt hij 3 cent Hoe geschieden nu de betalingen Hii moet zijn huis huur over een maand voldoen. Daartoe neemt hij zijn giroboekje en vult op een der formulieren het be drag en den naam in van dengeen, aan wiet-, hij de huur moet voldoen. Dit biljetje scxieuu n-ij mi hei uoeivje en schrijit ter conlröle op de in het boekje achtergebleven strook hei be drag van de le betalen som en liet adres var. deiigeen, aan wien bet geld rroet betaald worden. Het uitgescheurde bewijs, dat hij eerst nog van zijn handteekeniug heeft voorzien, doet hij in een enveloppe en werpt 't zoo in een brievenbus. Ten postkantore schrijft de ambte naar nu de huursom over op de reke ning van den huiseigenaar en ztudt tevens daarvan berient aan den huis eigenaar en aan den huurder. De kosten zijn voor den huurder 3 ceut (koor elk bedrag, hoe groot ook). Nu doet het geval zich voor. dat de huis eigenaar geen rekening heeft bij uen girodienst De huurder neemt dan zijn chèque-boekje, vult, op dezelfde wijze als straks in 't giro-boekje, een formulier in en zendt deze chèque aan den huiseigenaar. Deze gaat met dit papier naar het postkantoor en ontvangt daar de huursom, waarvan de huurder weer bericht ontvangt De huurder betaalt daii voor zoo'n chèque 5 cent (per f 100 of gedeelte daarvan). On ucrgeiijae wijze betaalt luj z.jii verschillende rekeningen b.v. bij den 'kruidenier, slager, aan de was- scnenj. zijn aranien-abonuemeut, doktersrekening, gas, water, levens verzekering, oetastingen, enz. De voordeelen, uie men van deze wijze van betalen deelt, zijn, tegen over de genoemde kosten de stor- ting&kosten worden „aanvankelijk geheven dat men geen groote geldbedragen in huis behoelt te hebben, uat men geen rekenin gen behoeft te gaan beluien, men niet uiuis benoeti te blijven voor een aangekondigde quitanlie, en daarvoor ook geen geld in bewaring behoeft te geveu bij personeel dat men geen last heeft met geld-wisse- len, wal vooral in de buitenwijkeu nogal eens last geeftdat men min der in z'n werk gestoord wordt door den quitantie-looper, enz. Bovendieu wordt van het tegoed con rente van l'A pul. aan den rekeninghouder toe gekend. Wat ürtusschen niet heel .hoog is. Dok rijst de vraag, of ueü niet beter ware het percentage zoo te stellen, dat lu- en overschrijvinga- kosten konden vervallen. Kortingen en verval voor dienst boden bij het betalen van rekeningen kunnen, bii onderling goedvinden, (behouden blijven, door die bij de overschrijving van het verschuldigde bedrag af te trekken. Veel gemak levert de girodienst ook op voor degenen, die quitanties te innen hebben winkels en andere zaken ook penningmeesters van vereenigingen, die den leden een ge drukt erzoek tot betaling per giro toezenden, waarna dezen hun schuld kunnen voldoen. De contante betaling is nu ook ge makkelijker, omdat men niet be hoeft te wachten tot de leverancier de quitantie presenteert Dadelijk na het in orde bevinden van 't gekochte schouwen als onkosten; dio kwamen hem dus eerlijk toe. En de zeven en veertig duizend pond die hij over hield zou hij A deposito plaatsen. Dal het geld eigenlijk van Julia Vicars was, al stond het niet op haar naam, ging hem als voogd alleen aan. Nie mand anders had daar iets mee te maken. Ja, ja, dait was het beste; den volgenden morgen zou hij alles naar de bank brongen, dan was hij er van af. Hij stond op, liep naar do deur. nam de portefeuille uit zijn binnen zak en bond ze stevig ln zijn zakdoek met het prettige gevoel dat het den laats ten keer was dat hij al dat geld onde-r zfjn klussen zou moeten bewa ren. Na ©en rustelonzo nacht, waarin hij droomde van cijfers en cheque boekjes, van goud en schitterende diamanten en van den geest van Norman Vicers, die met «v-n als waarschuwend opgeheven hand voor hem stond, stond Sir Donald op. Hij voelde zich moe en uitgeput. Na haastig ontheten te hebben, ging hij vlug naar de bank, alsof hij bang was dat zijn besluit nog toon veran deren. Toen hij het formulier invul de beefden zijn handen en toon hij het bankpapier aan den kassier ovor- handigdo en ze hem zag natelten, op de handige, vlugge manier van iemand die zulke dingen dngolijksch doet, dacht hij ieder oogenblik dat kon rafin opdracht tot overschrijving van het verschuldigde geven. Veel meer gemak levert nog de giro- en chèque-dienst voor betalin gen bulten de stad. Men zendt ook ter opdracht voor die betalingen een giro blaadje naar het postkantoor of de chéque aan den betrokkene, zoo die zelf geen giro-rekening heeft, en de betaling is op de eenvoudigste en ook op de goedkoopste wijze ge schied. Men betaalt voor giro buiten de stad 5 cent voor elk bedrag van f 200 of minder. Dit is heel wat goedkooper dan de verzending per postwissel of per aangeteekenden brief, welke laatste wijzen van verzending nog het na deel hebben van de vaak tijdrooven- de geldstorting aan het postwissel loket of (bii aangeteekende brieven) voor ben. die dit niet.veel doen. 't las tige dicbtlakken, waarbij men dan nog (vooral aan kleine kantoren >f bijkantoren) de kansjtoopt. dat men met z'n aangeteekenden brief terug gezonden wordt, omdat de beambte hei '-•k of den stempel niet voldoende vindt. Hoeveel goedkooper-de ..giro-dienst zal werken dan de postwissel dienst, blijkt wel hieruit, dat men bij giro onder de f 200 vijf cent betaalt, bij den postwisseldienst 2Yj—50 cent van f 200 lot f 400 per giro 10 cent, per postwissel 5090 cent. enz. Een aan- geteoKende brief kost beneden de f 500 waarde 22(4 cent Aun het eind van de maand stuurt de postdienst den rekeninghouder e8n overzicht van de gedane betalin gen. die men kan vergelijken niet de in den loop van de maand van de post teruggekomen betalingsbilieiten en niet de opgaven op de „souches" in de giro- en chèquc-boekjes, waar op men ook telkens de gedane beta lingen heeft genoteerd. W*ie van oordeel is. dat het uit staand bedrag, waarvan maar VA pCt. vergoed wordt, te hoog is in verbund met zijn betalingen, kan het te veel laten overschrijven op spaar bank of andere bankinstelling. Geriefelijk is dat men verschillen de rekeningen kan nemen. De echt- genoole kan b.v. een rekening ope nen, waarop zij alle huishoudelijke en particuliere uitgaven en inkom sten laat boeken, terwijl de man een rekening kan nemen voor de andere uitgaven en inkomsten. In een ondernenii'w kun men voor de verschillende afdeelingen afzon derlijke rekeningen openen. Gemeen tebesturen zullen <iit voor elk der be drijven kunnen doen. Od deze wijze zal het geldverkeer een zeer groote vereenvoudiging kunnen ondergaan. waarvan de voordeelen zijn minder tijdverlies, minder moeite en zorg, en ook min der risico, dat door ontrouw perso neel of op andere wijze geldelijke verliezen worden geleden. Beeldeode Kan«t. PASTELTEEKENINGEN MONNIC- K END AM. Handig bovenal zijn de schotsen en teekening door Martin Monnickendam, in het Mu seum van Kunstnijverheid geëxpo seerd. Met groote vaardigheid is de situatie der huizengevellen verdwij nend Amsterdam opgeschreven, zooals een gewiekst verslaggever zij ne ihdrukken in korte regelen vast legt. Voor velen zal er van de vlotte en fleurige wijze, waarop de paste!- list Monnickendam zijn visies mede deelt, een bepaalde bekoring uitgaan. Ligt er. algemeen gespreken, in schetsmatige voordracht, ook voor ons, bijzonder veel aantrekkelijks: eon schets toon doorgaans spontane en frissche qualiteiten, die bij meer door werkte stukken vaak te loor gaan. Zoo ls in de tentoongestelde studies dik werf rets warrel ends, grofs en opper vlakkigs, dat hinderlijk aandoet. Ook is het kleur-eveawicht te vaak zoek, overmaat van krasse blauwen en wei nig bescliaafde of waarschijnlijke paarsen zijn somwijlen zeer opdrin gerige factoren. Ons zijn daarom die schetsen het meest sympathiek welke 't minst bont zijn uitgedost. Paleis- en Munt-toren, ferme teekemngeii, zijn enkel in zwart. Nu is Monnickendam een kleur- weelde-beminnend kunstenaar, die met voorliefde sterke tegenstellingen plaatst, maar toch zou in deze Am- sterdamscbe stadsteekeningen, die toch ook een historisohen kant willen hebben, meer constructie en bezon kenheid o.i. te waardeeren zijn ge weest. Wij herinneren ons van den aquarellist Monnickendam krachtige» en rirtuosen arbeid, die meer massa en meer stofuitdrukking gaf. De serie Verdwijnend Amsterdam Ls, in 't generale, van gei ijk waard i- gen aard cn algemeen geldt dan ook de opmerking, dat het wel jammer is, dat de teekenaar aan de' meesten dor nummers niet wat meer zorg heeft be steed en niet watmeer is getroffen door de deftige somberheid der Am- stordauische hulzen-complexen. dc bediende hem verwonderd aan keek. Zou u misschien meneer Grant ham nog willen spreken, Sir Donald, vroeg do kassier, nadat hij liet geld geteld had. Ik vrees dat ik vanochtend geen tijd heb, was het antwoord. .Maar op hetzelfde oogembük gins er een deur open en verscheen de bankier. Zoo, goeden morgen Sir Don Md. Dat is een ware verrassing, u hier al zoo vroeg te zien, zeide hij, toen hij zijn klant zag staan. Hij kwam in het kantoor en gaf Sir Donald een hand. Een oogenblikje, voegde hij er tuj. Hii keek over den schouder van den kassier, kneep de lippen op el- kaar en boog het hoofd. Dus u wilt niet binnenkomen? zqide hij. Ik wist immers wel, dat liet een kleinigheid voor u w-as. Ik wilde wel dat we al onze klanten zoo konden vertrouwen als Sir Donald Mac Veigh. Sir Donald was blij toen hij weer eenmaal op straat was. Hij voelde zich opgelucht, nu alles -maar achter den rug was, maar de laatste zin van den bankier had een onanngena- mon indruk op hem gemaakt. Onwil lekeurig dacht hij aan de toekomst. Hii dacht er over na. hoe lang hij zijn goeden naatn als eerlijk en cor- Onze Laclilioek Pecisimlst: Wat ia het leven toch duur. Optimist: Maar liet ia zijn geld waard. Weer oen jiieuwe hood? Je moet je geid wat bewaren nu alles zooveel duurder wordt. Maar waarom? Hoe meer ik hot bewaar, hoe minder ik er voor kan koopen. De nioJo-getxposeerde „Watersnood teckenittgeri geven op zoo mogelijk nog vluchtiger wijze, „instantanés" van de natheid bovvn 'l IJ in het voor jaar van 1916. Toch komt het geestige van Mon nickendam s lijnzot en observatie m' deze meer of minder utivo-erigs zwart- krijt-krabbeie, doorgaans spaarzaam met wat kleur verlevendigd, bijzonder tot z n recht. Hel mag na de tentoonstelling van den Vlaamschc-ri Stedenteekenaar Bayens zeker belangwekkend hecten, kennis te nemen van hetgeen de Hol lander ilart:ii Monnickendam in le Rotonde te zien geeft. Doch de lezer denke or aan, dat hel er in Januari, als ln December, spoedig donkert. G. KERKHOFF. DE BRUGWACHTERS. - vac verschillende kanten hebben we -p merkingen gehoord over de onlangi ingevoerde nieuwe regeling betreffen de het toezicht op de bruggen cu oe verblijf van de brugwachters aldaar. Bij die nieuwe regeling ie bepaa.d, dat de brugwachieie een bepaa den tijd op de brug moeien doorbrengen, wat door velen onbillijk wordt gevon den, vooral wanneer de weersgesteld heid van dien aard is. da: men ever binnen- dan buitenshuis «ertoefl. Naar aanleiding van die opmerkingen hebben we eens geïnformeerd hoe iet staat met die regeling en mei eventu- eele onbillijkheden daaraan verbon den. Van bevoegde zijde vernamen .ve daaromtrent hét volgende Voor .u ug- gen, waar 'twee brugwachters zijn, -a bepaald, dat ieder dor brugwachters de lielft van zijn diensttijd 4 uur - op de brug moet vertoeven. Du is noodig m het belang van een goede regeling van de scheepvaart en het voorkomen van aanvaringen, terwijl ook het personen- en wagen verkeer oen v«wrtdurend toezicht en een goede regeling nuodi-; maakt, t Spreekt .an- zelf, dat de brugwachters niet er uur aan een stuk op de brug óeiioe- ven te verblijven, maar dat ze e.kaar telkens kunnen aflossen. Ze Ginneii du zelf regelen. Aan bruggen waar s.echts één <■- Jg- wachter met het toezicht is belast, is hel hem toegestaan bij tusschenpoo- zen in het brugwachtershuisje te ver toeven, b.v, om zich bij slecht ™e*»r te warmen, enz. Vermelding verdient voorla, dat, toen deze nieuwe regeling is inge gaan, aan de brugwachters een dikke duffels^ne jas en oen oliejas is er- slrekl, zoodal ze op het minder eun- eiig© woèr gek.eed zijn. We mennen hiermede de eventuoole onbillijkheden tot hun ware proporties te hebben te ruggebracht. Men bedenke dat een goede vcrkeersregetbig het treffen van bovenstaande maatregelen noodig gemaakt heeft. Knbriek voor Vragen. VRAAG: Ik heb den huurder van mijn pakhuis de huur opgezegd, doch de huurder verkiest niet er uit te gaan. Kan ik den boedel er uit laten zeiten? Zoo niet,ben ik Jan strafbaar als ik dit toch doe? Of kan de huurder dan schadevergoeding van mij eiochen? ANTWOORD: U moet dagvaarden tot ontruiming; u kunt niet den b edel op straat zetten. Wend u tot een advocaat. VRAAG: Ik bon op een atelier werkzaam en word per week uitbc- taulu. Heeft mijn patroon het recht loon in to houden van dagen of halve dagen, dal ik ziek ben geweest? Hier omtrent is niets overeengekomen. ANTWOORD: Do patroon heeft daar toe niet het recht. VRAAG: Mijn dochter dient nis dagdienstbode. Zij is 14 dagen gele den ziek geworden en nog niet m staat haar werk te verrichten. Me vrouw wilde hiervan een attest van den dokter hebben, hetgeen zij cok gehad heeft. Het schijnt echter, dat het mevrouw weinig kan- schelen of zij terug komt. Heelt mijn dochter eenig recht op loon en op hoevee'? ANTW OORD: Zn heeft recht op loon voor een betrekkelijk korlen tijd. VRAAG: Een onderneming neeft haar personeel aangenomen op de volgende arbeidsuren: van S12 en vu» 1 1/2—5 1/2. Nu zijn dc middag uren vervroegd tot 4 1/2, I. Verbreekt deze wijziging der ar beidsvoorwaarden het bestaande ooa- rcct zakenman nog zou houden. Het was niet eerder tot hem doorgedron gen, maar nu hij het eenmaal ge daan had, zag hij dat hij in een moeilijke en gevaarlijke positie was. Hii had de erfenis van een nnder ten eigen bate gebruikt. Wal zou Vicars er wel van gezegd hebben Den vorigen avond was hij veel te goedig tegenover tzichzelf geweest. HIJ was opgewonden en had niet zooals gewoonlijk kalm over alles na kunnen denken. Vicnrs hucl hem nog vlak voor zijn dood gezegd, dat hij van hem schrikken zou als zijn geest plotseling wee.' op dc aarde ver scheen. Was zijn gestorven vriend er bii geweest toen hij dien morgen het geld in de bank plaatstp Was hij nu vlak bij hem Sir Donald koek onwillekeurig over zijn schouder, terwijl bij ren straat overstak en raakte daardoor bijna onder een motor-omnibus, dio juist c-en hoek omkwam. Hii ging naar de societoit en be stride een sterke whlsky-soda. Toen hij cr weer uit ging en door de vesti bule liep, (lacht hij dat Iemand hom aanraakte. Hij keerde zich om en vroeg ang stig „Bon jij het, Vicars maar toen hij keek zag hij, dat hij tegen een cfipc aangoloopen was, die daar aan een kapstok hing. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1917 | | pagina 5