DISTRIBUTIE Vsrsch Kalfsvleesch 34e Jaargang No. 10408 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BOKDERDAQ 3 MEI 1917 M S DAGBLAD Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering dor (per week) gcabonncorden wordt gewaarborgd door „The Ocear." Rokln 151, Amsterdam. ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd 13 (kom der gemeente) f 1.7a. Franco per post door Nederland f2.12*. Afzonderlijke nummers 10.15. Gelllustr. Zondagsblad, voor Haarlem 1 0 45. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.52*. Uitgave der N.V. Lcurons Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, Teleloon 3082 ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 11.—; Iedere regel meer 20 Cts. Reclames SO Cts. per regel. Bij abon nement aanzienlij., rai.at. Achtstuivers-advertemiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. a contant. Buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Grootc Houtstraat 83. Teletoonn. dor Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Gemeentelijke Centrale Keuken. Ter openbare kennis wordt ge bracht, dat met ingang van Vrijdag 4 Mei e.k. een lokaal voor de ver strekking van warm voedsel uit de Centrale keuken zal worden geopend in het gebouw „Den Doelen" aan de Gasthuisstraat. De bons, die vooraf gekocht moe ten worden, zijn aldaar verkrijgbaar op alle werkdagen tusschen elf uur en half een tegen betaling van 12'j, cent per portie. Verkooplokaal Opinb. Slachthuis Tot nader aankondiging dage lijks van 1 tot 4'/, uur versch Kalfsvleesch verkrijgbaar op ver toon van vleeschkaart voor Haar lem en Schoten. Vleesch met been 20 ct. p. pond Gehakt en Lappen 30 ct. p. pond Stukjes 35 ct. p. pond Verkrijgbaar stelieu Brandstoffen. De Burgemeester van Heemstede maakt bekend, dat bij de nieuwe broodkaarten een formulier is in gesloten ter invulling voor het ver krijgen van brandstoffen. Het for mulier moei vóór of op 5 Mei ingeleverd worden aan het Raad- buis te Heemstede of aan de politie post Bosch en Vaart. De biljetten, die na dien datum binnenkomen, worden niet in be handeling genomen. Aanvullingsbrootlkaarten De Burgemeester van Heemstede maakt bekend, dat de aanvullings kaarten opnieuw moeten worden gevraagd op den 4e, 7e en 8e Mei a.s aan het Raadhuis te Heemstede, iederen dag van 9—12 uur en van 2—5 uur. AGENDA VRIJDAG 4 MEI. Schouwburg, Jansweg: Lied'aren- avond Anna Klaassan. Bioscoopvoorstellingen: Cinema Pa lace, Gr. Houtstraat. Biosc. Theater, Gr. Markt. Aipollo-Theater, Barteljo- rlsslraat Stadsnieuws Tijdingzaai van Haarlem's Dagblad. Heden ziin in onze tiidinuzaal. Groot» Houtstraat 93. tentoongesteld 10 foto's van de verwoestingen, die de bommen te Zieriksee hebben aange richt. BRAND- EN LEVENS VERZEKE RINGSBEDRIJF. Men schrijft ons: Maandagavond heeft een vergade ring plaats gehad van het hier ter stede werkzaam personeel in liet Brand- en Levens verzekeringsbedrijf, naar aanleiding van de monojiolisoe- ringsplannen vnn Minister Treub. In navolging van Amsterdam werd een plaatselijk Comité opgericht niet een bestuur van 5 ledeu en werd besloten zooveel mogelijk bet personeel van binnen- en buitendienst op te wekken zich bij dit Comité aan te sluiten. Door den voorzitter van het voorioo- pig Comité werd medegedeeld, dat reeds 800 adhaesiebeiuigingen uit het geheete land waren binnengekomen en dat het in de bedoeling lig; in een vijftiental pluat&en Comité s op tc richten, om daarna in een landelijke vergadering van afgevaardigden uit 'deze plaatsen liet standpunt van het personeel ten opzichte van de plan- hen-Treub definitief vast te stellen »n de te voeren actie te bespreken. AANRIJDING. Woensdagmiddag om 3W uur is in de Jacobijnésfraat een handkar door een militairen wa gen aangereden Het gevolg was. dat de handkar door de ruiten van het perceel no. 19 aanvloog, die vernield Werden. Het Tooneel Haarleinsehe Toonee7 vereen i- gtng „JacobvanLennep' Boozemvrienden. Blij spel van Ludwig Fulde. De leden van „Jacob van Lennep" hebben in vrooLijko stemming de uit vaart van het scizoeu gevierd: er is bij deze voorstelling veel en hartelijk gelachen. Waartoe alle reden bestond. Boezemvrienden is niet bet beste stuk van Ludwig Fulde. maai' t is een stuk dat dilettanten aan kunnen; daar bij is het onderhoudend en altijd goed tooneel. Do boezemvrienden zijn vier vrijge zellen, die sinds jaren in ongestoorde vriendschap bij elkaar komen. Tot drie van de vier het in hun hoofd krijgen te gaan trouwen en de respec tieve echtgenooten roet in bet eten gooien. Gelukkig niet in letterlijken zin, maar loei» in den figuurlijken van door kwaadsprekerijen en haarklo verijen de vriendschap të bederven. Hoe ten slotte ook de vierde vriend, „do onwrikbare" gevangen wordt in liet huwelijksnet, echter met beter waarborgen voor geluk dan do drie anderen, zien wij in de laatste acte, als die onwrikbare zijn stenografiste in de armen sluit. Het stuk werd vlot gespeeld; de rollen zaten er goed in bij allen. Waldemar Sclio:z en Bruno Mar tens vullen in de eerste plaats te roe men voor hun natuurlijk en levendig spel; ook du actrice die de figuur van Dora Leuk te vertolken' had, gaf een uitbeelding, waar we met plezier naar keken. Heinz Hagcdom, de schilder, had, ondanks zijn ifluweelen jasje, weinig artistieks ln zijn optreden; ook zijn uitspraak zal deze speler beter moe ten verzorgen. Philip Winkler, de componist, had veel werk van zijn grime gemaakt; zijn spel, dat in 't be gin zeer onzeker was, won in den Joop van den avond. De rollen der drie jonge vrouwen werden ieder naar haar aard voldoen de i uld. Aan het slot werden de werkende leden door den voorzitter toegespro ken en aari de dames bloemen ver eerd. Daarna bracht de voorzitter den dank der vereenigmg over aan den heer van Maris, „de ziel van Jacob van Lennep", de oiganisator, die lijd noch krachten spaart om den bloei der vereeniging te bevorderen. Als be wijs voor die dankbaarheid overhan digde de voorzitter den heer van Ma- ris een étui met zilveren couvert. De lieer van Maris dankte in een hartelijk toespraakje, waarin hij her innerde aiui den bloei van „Jacob van Lennep" eu de verwachting uit sprak dat die bloei in het volgend sei zoen zeker niet minder zou zijn. Onder hartelijk applaus der aan wezigen zakte liet scherm voor de ldatsic maal. ANNA VAN GOG*H—KAULBACH. DRIE RIJWIELEN ONTVREEMD. Woensdag was het voor de bezit ters van een riiwiel een ongeluks dag I Er werden drie rijwielen ont vreemd. Om kwart voor vieren een van een rechercheur, die het even voor een Derceel od de Ged. Oude Gracht had neergezetom 5Mt uur een van een militair, dat stond voor een taDDerii on Groote Markt, en om 7 uur een ten nadeele van den heer C. on het Prir.sen Bolwerk. Het gaal nu toch waarlijk met de rijwiel-diefstallen de snuicaten uit- luooen 't Lijkt wel of een heele die venbende de stad doorgaat. Bijna geen riiwiel is meer veilig I DE BOLLENVELDEN. De zeer koude niuundeii Maart en April heb ben den groei en den bloei der bloem bollen aanmerkelijk verlaat. In de tweede helft van Auril stonden de hvaeintlien als het ware od de zon nige daeen te wachten. Nu die ziin gekomen, staan de narcissen en vroege hvneinthen thans in bloei. Zondag verwacht men reeds een druk bezoek. ONGELUK. Woensdagmiddag ge raakte nabii den Hertenkamp de zes- larige Z.. wonende Rozenoriêclstraat 36. met den rechtervoet onder de ijze ren rol van een wals. die door een naard werd voortgetrokken. Od het geeil van den knaan het de bestuur der het Daard stilstaan. Z. werd naar het Diaconessenhuis overgebracht, waar geconstateerd werd. dat de voel inwendig zwaar gekneusd was. OP HOL GESLAGEN. Woensdag middag om vier is od den Ziil- sineel een verhuiswagen, doordat het oaard on hol was gegaan, tegen een lantaamDaal aangereden. De lan- lanrnonal werd middendoor gebro ken. Het Daard was spoedig weder gegrepen. WELDADIGHEID NAAR VERMO GEN. Maandelijkse!) overzicht van de vereeniging Weldadigheid naar Vermogen. Boekjaar 1 November 1916 tot 31 Ociober 1917. Gedurende de maand April werd voor behoetftigen toegestaan: aan brood en levensmid delen f 200.70; aan brandstoffen f 2.45, aan ligging en kleedingstukken in geld f 672.22 1/2. Totaal f 875.37 1/2. Van 1 November 1916 tot 30 April 1917 werd totaal toegestaan f 5083.12. Stopzetting van den Sohouw- burgbouw. Naar wii vernemen bestaat het voornemen, de werkzaamheden aan den in aanbouw ziinden schouwburg aan het WilsonsDlc-in stem te zetteu. De tijdsomstandigheden, waardoor de verkrl'gina van de noodige materia len zeer wordt bemoeilijkt en in vele gevallen onmogelijk wordt, moeten ten deels tot dezen maatregel aanlei ding hebben gegeven. Hoofdoorzaak schiint echter te ziin. dat de beschik bare bouwsom, indien men door werkte. zou -binken onvoldoende te ziin geweest, terwijl de middelen om de dreigende tekorten te dekken, niet aanwezig ziin. On de directie van het werk deelde mei. ons mede. dat de aanneemsom. berekend on normale prijzen. In nor male tiiden ook wel voldoende zou geweest ziin. Het gebouw staat nu in on .treklijnen en men moet hel. thans afwerken. Daarvoor ziin z.g. ver- rekenncsten uitgetrokken, waarvoor nu geen geld meer aanwezig is. om de werkzaamheden geheel te voltooien. De oriizen van het materiaal ziin dan ook enorm gestegen. O. a. is de prijs van cement gestegen van f 18 tot f 65 en van draadnagels van f 7—f 14 tot f 9Ü—f 95. Tot zoover de mededeeling. die wij over deze aangelegenheid ontvingen. Wel is de loon van zaken tragisch. Toen een ingezetene twee en een halve ton sdronk in 't belang van Haarlem, voor een nieuwen. Hinken schouwburg, is daarop. inplaats van algemeene erkentelijkheid voor zóó veel burgerschaoszin een stroom van criliek gevolgd, die den schenker wel bitter moet hebben gestemd. Thans blijkt, dat de zoo veranderde omstandigheden, het afbouwen voor dr nog beschikbare som niet toelaten. Geen wonder, alle materialen ziin sinds de schenking enorm in prijs gestegen. Gevraagd zal worden, of de schen ker zelf. nu hij eenmaal een zóó groot offer deed. niet nog wat meer zou willen doen en het tekort Komende aanvullen. Ons antwoord ie Maar w a n- neerh-doodzouzün? Natuurlijk wordt ook door dit be richt noe geen zekerheid verkregen, maar de kring van hen. van wie verondersteld werd. dat. zij de schen ker konden ziin. wordt er belangrijk door verkieind. Do vraag is wat nu 7 Indertijd liet de firma Wilson haar fabriek od ditzelfde terrein, wegens een geschil met het gemeentebestuur, leeg staan, zoodat het gebouw weldra een ruïne was en de omgeving ont sierde. Als de schouwburg niet afgebouwd wordt zal de lieve jeugd, met haar bekenden afkeer van leege huizen, weidra het gebouw geducht hebben ontruruDoneerd,; het Wilsonsplein zal dan voor de tweede maal een ruïne vertoonen. D at mag niet. Als de Raad het ontbrekende niet bijpassen wil fen wii hebben er weinig hoon on. dat hii het doen zou) dan bliift het particu lier initiatief gelukkig nog over. Znn er geen mannen van goeden wille, die een Commissie tot afbouw vor men willen Wii hopen van ia. wij ziin er zeker van. dat die tot stand komen zal. En daarom zien wii. in weerwil van de slechte tiiding en de moeiliike tijdsomstandigheden, de toekomst vol hoon tegemoet. Haar lems nieuwe schouwburg zól er ko men IZio vervolg Stadsnieuws op pag. 2) hielden ten gunste van de Groenten- drogerii ..Codro". Er werden ver scheidene vragen gesteld, die door de sprekers beantwoord werden. ZAND VOORT. Aangekomen vreem delingen. J. Hilieehorn, Amsterdam, Hoogeweg 70, 4 pers. J. M. Haag. Amsterdam, Hoogeweg 70, 4 peis. i L. Courijn, Amsterdam. Haarlemmer- 1 straat 1, 2 pers. W. van R&ams- i donk, Amsterdam, Zeestraat 64, 7 p. H. Burdurffer, Amsterdam, Zee straat 48, 5 pers. Binnenland Uit de Omstreken BENNERROEK. De bloem bollen. Thans staat alles tegelijk :n den bioe:, hyacinihen, narcissen en tulpen, zoodat diegenen die van de bollenvelden willen profiteered spoedig een bezoek moeten brengen; zoo wordt a.s. Zondag ook een druk bezoek venvacht. De wandelaars en wielrijders zulten dit jaar buiteuge- -woon kunnen gemeten, aangezien er niet veel last van de auto's en stoom- fietsen zal zijn wegens den benaine- nood. Een wanddüng van hier uit langs den Zwarten weg, Leidsche- vaart, Bartenbrug naar den Hi 11e- gommertol en verder langs den Ken- nemerbeekweg terug is een zeer mooie wandeling. Langs de Benneb; oeker- laan ie ookt zeer veel van de kleu renpracht te genieten. HILLEGOM. Ongeluk. Een ernstig tramongeluk had Diaais toen een man uit Lisse. die .bes i: nken was, an de tram wilde stappen, ter wijl deze reeds in beweging was Hii geraakte tusschen een iizeren hek en den tramwagen en bekwam een bloe dende hoofdwonde. Voorts werd een der beeneu verörnzeld. Per brancard is de man naar ziin woonplaats ver voerd. In de zaal van den heer Feun is W oensdagavond een vergadering ge houden tegen de aangekondigde her halingsoefening van de landweer met klein verlof. Daartegen zal geadres seerd worden. Woensdagavond waren belang hebbenden en belangstellenden te za- men gekomen in de zaal ..Het Wapen van Friesland", om te luisteren naar de hoeren Koolhoven. Roozen en Droog, die een propaganda-rede ENGELAND EN ONZE SCHEEP VAART. Naar gemeld wordt, be vindt jhr. mr. A. M. Snouck Eur- gronjo, referendaris aan het departe ment van üuitenlandscho Zaken, ziéh sinds eenige dagen te Londen tot het voeren van besprekingen met de Brh&dhe regeering betreffende do her vatting der scheepvaart. De Toestand. De bommen op Zieriksee Debegrafenisdor slachtoffers. Woensdag zijn de slachtoffers be graven. Een correspondent van ,De Telegraaf' meldt daarover o.a. De gebeurtenis is nog zoo verscli en men werd er dezen morgen zoo levendig aan herinnerd door de begrafenis van de drie Slachtoffers. Dinsdag kwam de vader van het getroffen kindeke aan Zooals we meldden, was het knaapje door het. echtpaar Leidekkei, dat kinderloos was, aangenomen. De vader woont elders, zijn rvouw is overleden, zijn kind plotseling weg gerukt. Hij is nu alleen en men kan zich voorstellen, wat er in 't gemoed van den armen man moet zijn omge gaan. De man en het kind werden eerst begraven. Een diepontroerde menigte woonde den lijkdienst in de R.-Jv. kerk bij en velen weenden. Toen voerde men de grootc en kleine kist, naar het Koomsch-Katholieke kerkhof. De koetsen keerden dan te rug en men voerde de vrouw naar den. Protestantschen doodenakkcr, Do begrafenis droeg een eenvoudig ka rakter en betrekkelijk weinig nieuws gierigen stonden langs de straat ge- Schaard, om den korten stoet van den den doodenwagen en eenige volgkoot- sen gade te 6laan. Do commandant van Schouwen en Duivelend, luitenant Louweree, woon de do droevige plechtigheid bij. Niet alleen heeft hij met innig gevoel de tragische gebeurtenis met de bewo ners meegeleefd, maar ook met zijn soldaten krachtige hulp verleend en thans nog de ambachtslui onder de militarien aan 't herstellingswerk ge zel. Het kranig optreden der soldaten is terecht geroemd in de geteisterde stad. We bezochten zoo meldt de cor respondent verder nog eens de ge teisterde straten. „Neen, een mensch is het nog niet te boven," zei me een der buren van Leidekker. „Vanmor gen zap ik de. stoet en 'k ben gauw naar achter geloopen. Ik kan 'I niet aanzien. Zondag heeft vrouw Leidek ker nog bij me in huis etaan praten en nou vinden we nog telkens 't een en ander. Kijk, hier ligt een stuk van een 6toel uit Leidekker s huis, dat Is bij ons terechtgekomen, en op zolder vonden we de kast van Leidekker'6 horloge en de schaatsen, waarop de vrouw dezen winter nog geroden heelt. Aan de Havenpoort, een heel eind van hier, raapten ze een bankje \an zestig gulden op, met Leidekker'6 naam. up dc stoep lagen ringetjes en ginder, wat verder, vonden ze Dins- dag nog een stuk van een lichaaais- deel. Ze hebben in de goten der huiten tan onze straat nog naar een been gezocht, maar 't niet gevonden. Ze zouden die menechen 't liefst heele- maal in de kist hebben gelegd. Al6 je toch zoo aan jc eind moet komen I Neen, ik beu t nog lang niet te bo ven. Wat een kracht heeft zoo'n bomt Kijk, wat een ruine in mijn huisje. Wie zal het vergoeden? Ze zijn van t Rijk de schade komen opnemen. Dat geef* hoop, want, ja, ik heb nooit moeten bedelen, maar als ik nou niet geholpen wordt, moet ik het gaan doen." De vernielingen. De heer Van Dorth, gemeoulebouw- meester, en de aannemers Panny zijn door de regeering als experten aan gesteld. 't Vernielde huis, waarvan men de bewoners heden begraven heeft wordt nog door militairen be waakt. Ook in de zoo zwaai- getroffen Molenstraat staan solduten. Daar is men «en puinhoop aan 't ruimen. El ders klopt en timmert men. Velen herstellen zelf zooveel mogelijk de schade,want de Molenstraat is geen- rijke buurt. Toch zal men goed doen overal een ernstig onderzoek in te stellen, om verdere ongelukken lo voorkomen, want zware balken zijn door den luchtdruk verzet, muren ge scheurd en menig dak moet nu op een zwakke stellage rusten, 't Bleek reeds, dat een groot hecrenhuis moei lijk degelijk hersteld zal kunnen wor den. Hoe moet het dan in menige werkmanswoning zijn. We meldden reeds, dat veel soldaten meewerken en ik zag zo staan schilderen of tim- meren, en als we zoo weer rondzien treft het ons nogmaals als een won der, dat er slechts drie slachtoffers zijn. Wel vernamen we, dal de dood langs sommigen Is gegaan, granaat scherven vlogen dicht over s'.apenden en inen heeft menschel» van onder puin moeten halen. Druk bezoek. Zelden heeft men te Zieriksee zoo veel vreemdelingen gezien, als Maan dag en Dinsdag. Van alle zijden kwa men de bezoekers toestroomen, ook heden w as hun aantal nog vrij groot. Hulp. Te Zieriksee heeft zich (naar de Telegraaf meldt) een comité gevormd, dat gelden inzamelt, ten einde onmid dellijke hulp aan talrijke onvermo gende» te kunnen verieenen. Indien de betreffende natie het onheil ver goed, worden de giften aan den schen kers terugbetaald. Vragen aanderegee- r Sn g. Naar 't Vad. verneemt, heeft de heer Patijn aan de regeering do vraag gesteld of reeds vaststaat van welke nationaliteit de vlieger was, die op Zieriksee bommen liet vallen en welke stappen de regeering denkt te doen, om vergoeding van dc mate- rieo'e schade te verkrijgen. Allerlei. Nederland en dc. Rus sische Revolutie. Het Kamerlid Van Leeuwen heeft, naar „Het Volk" meldt, schriftelijk aan den minister van Buitenlondsche Zaken gevraagd te willen meed&elen welke houding onze regeering tegen over het voorioopig Russisch bewind heeft aangenomen. LANDWEER-VERLOFGANGERS. ln de Dinsdagavond te Weesp gehou den vergadering van landweerplicii- tigen werd besloten het volgende te legram a^ii de Tweede Kamer en den Min. v. Oorlog te zenden: „Het Land- weeireomité uit de dagbladen verno men hebbende dat do landweer dit jaar opnieuw eenige dagen onder de wa penen zal worden geroepen; overtuigd dat do economische nadoelen voor de betrokkenen aan deze opkomst ver bonden, door hen in de tegenwoordige moeilijk© tijden niet kan worden ge dragen, temeer waai' velen dc nadoe len dlc zjija ingevolge do langdurige mobilisatie hebben geleden, niet of nauwelijks to )>oven zijn gekomen, verzoeken Uwe Excellentie met aan drang op dit besluit, voor zoover het de lichtingen der landweer betreft, te rug te komen". Een bestuur van vijf personen werd benoemd met opdracht, diligent te blijven. TWEEDE KAMER. In hoofdzaak waren de grieven van den heer Duymaer van Twist tegen do nieuwe oorlogs-credietaanvraag van 127 millloen. die hii gisteren in het vervolg van ziin rede ontwikkelde, dat de aanvraag te laat ingediend contróle der Earner over de besteding vnn de nu al 727 millioen onmogelijk was en ln vele ooziclvten gebrek aan organisatie bestond. Hii drong nader oo verhoogde mobilisatie-toelagen en verbetering der onderofficiers-bezol digingen aan. od afzonderlijk laten reizen van onderofficieren en minde ren en on meer subsidie voor de Mili taire Tehuizen. Smrekor zou. als MI teeen dit ontwerp stemde, liet niet doen om den Minister geld te weige ren. maar ten einde te doen uitko men. dat met de enorme credieten niet was verkregen wat er voor onze weermacht mee te bereiken ware ge weest. Ten slotte kwam de spreker on tegen de socialistische propaganda In bet leger door den veldprediker Hacker, voor wien echter de heer Mer.dels het onnam als een eerliike uiting van een gevestigde overtuiging omtrent hef militarisme, ook bij een -Moovig man. De heer Srheurer. die gaarne alle offers bracht voor een goede verdedi ging. doch ook van meening was. dat het beleid van den Minister te wenscben overliet, stelde, mede na mens eenige andere leden, de vol- genat Motie van orde voor ..D; Kamer. ..gehoord het behandelde in comité- generaal. ..van oordeel, dat er onderdeeien in "a lands weerbaarheid ziin. die meer afdoende verzorging vragen. gaat over tot de orde van den dag." De heer Marchaut bestreed die motie, omdat ze niet ie behandelen was zender te snreken over het debat in comité. Ook de heeren Ter Laan (Den Haag) en Schaoer bestreden deze ruolle die niet luist aangeeft wat bedoelt, voor alles door de Regeering kan worden gebruikt en het comité- generaal in discrediet brengt. De heer Schaoer raadde intrekking der motie aan. On één mint sloot de heer Merchant zich vr" - aan bii de kritiek, die de heer Mendels had laten hooren. na melijk tegen de weering uit het leger van het blad ..De vrlie gedachte" van De Dageraad" en het niet bezorgen van gesloten brieven en prentbrief kaarten ln het kamo van Miliigen. omdat ze van anti-milltairistische zij de kwamen. Zii protesteerden daar tegen met nad- "k. eveh&ls na hen de heer Ter Laan (Den Haag). Voorts klaagde de heer Mendels over de to langzame afdoening van klachten over te geringe mobilisatle- ergoedingen. omdat in elke provin cie slechts één commissie daarvoor bestaal. wat voor de meest bevolkte streken te weinig is Amsterdam moest alléén een commissie hebben. De spreker pleitte ook voor een ver hooging der maximum vergoedingen in zekere gevallen tot f 20 althans, omdat f 14 voor een groot gezin thans absoluut te weinig is. Eïndeln;: kwam hii od tegen de behandeling van prin- ciDleele dienstweigeraars en verde digde het Deensche stelsel van bur gerlijken dienstplicht voor deze lie den. En ten slotte nam hii het tegen over den heer Duvmaer van Twist op voor de vriie. ook socialistische, pro paganda door een man als de veld prediker Ds. Backer. De heer Merchant kwam fmet in trekking van ziin verzoek om een af zond eriïike interpellatie daarvoor) op tegen de vervroegde onroeping der militielichtina 1918. vóór de land- stormklasse 1908. en meende dat er geen grond was om van de geregelde volgorde af te wiiken wat de heer Ter Laan (Den Haae) later betwistte, will z. i. de lasten eerder op de ion- geren dan de ouderen moeten worden gelegd. Verder bestreed de heer Marchant de in de engaeements-acte gemaakte iizigingen. waardoor de Minister (als in de zaak-Nahuvs en anderen) OEtslag kon verieenen op andere' eronden. dan in de oorsnonkeliiRe verbintenis ziin aangewezen. De heer Ter Laan (Den Haag) hield een pleidooi voor gedeeltelijke de mobilisatie. die mogelijk was omdat er geen dringend oorlogsgevaar be staat Hii keurde ook af. dat de Mi nister nocdelooze ongerustheid wekte door de lande to rmplichtigcn van 30 tot 40 iaar te doen inschrijven en door liet. houden van voor velen zeer bezwarende vierdaagsche landweer- en andere herhalingsoefeningen, zon der nut of noodzaak. Ifii maakte voorts opmerkingen over gebrekkige kazemeering te weinig verlof aan gehuwde genr-obiliseerden. over het verstrekken van gedroogde aardanne- len als voeding aan militairen en over de harde toepassing van Itet hu- weliiksverbod in het leger. De Minister van Oorlog is. vermoe delijk heden, bii de voortzetting van het debat aan het woord. Gisteren heeft de Kamer vrij langen, tiid besteed aan de verdere regeling der werkzaamheden. Enkele wetsont werpen werden tegen Dinsdag te 11.30 uur voor afdeelingsonderzoelc aan de orde gesteld, eenige andere aan de agenda voor ooenbare behan deling toegevoegd o. a. ook dé motie-Davs (militair saluut) en de regeling van het Hooger Landbouw onderwijs Maar ook nog. na veel ge praat. de wet nopen* uitgifte van grond aan landarbeiders en de motie- Van Leeuwen over de bemoeiingen der Kamer met de buitenlandsche aangelegenheden. 'aren met den voorzitter al eenige leden van meening. dat er voor dia zaken en zeker van het landwetio er min als voor de motie-Van Bere- stevn over het kunst-onderwiis nog tiid genoeg zou ziin. de Kamer gaf od het voorbeeld van den voorzitter ten slotte toe. ook na verdediging door den heer Nolens, om de grond-uitgif te nog zii 't dan onderaan, op de agenda te plaatsen. De motie-Van Leeuwen kreeg een betere plaats. Niet dadeliik na het voorstel-Limbure. dat reeds heden, wat de heer Beotier ontraadde, doch Dinsdagmiddag, wanneer de Kamer te half twee vergadert, zal de motie aan de orde komen. Want niet alleen de heeren Van Leeuwen en Schaoer In tegenstel ling mrt den heer Nolens vonden de zaak der regeling t an de Kamer- bemoeiïneen met de buitenlandsche zaken in dezen tiid zeer urgent en ncodzakeliik uit een democratisch oogpunt, om ons te ontworstelen aan he' rineelooren en afdwingen van de Retreerïng van eenig licht, o-ck de heeren Patiin en Van Hamel meen den. dat de natie er recht oo had. dat de zaak nog voor het recés wordt be sproken. al maakte de eerste ziin stem voor de behandeling geheel los van de toelichting, een uiting van wantrouwen in de Regiering. Noa is besloten, om Vrijdagmiddag over de wiizicrinc der Inkomstenbelas ting te stemmen. Een uoging van den heer Eland, om over een klacht wegens te geringe vergoeding voor schp~ voor mili taire doeieinden gereuuircerd. aan den Minister van Oorlog te zenden ora inlichti'mislukte. Ziin voorstel daartoe werii met 38 tegen 24 stem men verworpen en daardo"- volgens de Commissie voor de petitie, door den heer Beumer verde-di-d. ten aan zien van dit adres overgegaan tol de orde van den dag. Wii vermelden ten slotte, dat dé heer Duvs een reprimande ontving over een paar Dinsdag door hem ten aanzien van Katholieke geestelijken, wegens irun bestrijding van het socia lisme in een Katholiek arbeidereblad gebezigde uitdrukkingen. De Voorzit ter h&d ze niet ongemerkt en hem al leen daérdoor niet tot de orde geroe pen. Maar de spreker uit Zaandam meende alléén waarheid te hebben gezegd en daartoe gerechtigd tc ziin, Ja. maar niet in die jwoordingen. zei de Voorzitter en toen de heer J Duvs daarna den priest- Aalberea eer: .praatjesmaker" noemde, riep dc j Voorzitter hem andermaal tot df orde.

Haarlem's Dagblad | 1917 | | pagina 1