Agentschapte Zandvoorf Kolendistributie MAXIMUMPRIJZEN Kolendistributie TURF. REEEERINGS-EIEREK. DE OORLOG. 34© Jaargang No. 104S7 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZftTcRDftOS 28 WEI 1SI7 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Do Verzekering der (per week) geafconncerdon word! gewaarborgd door „The Occan" Rokln 151, Amsterdam. ABONNEMENTEN per 3 maandenVoor Haarlem en da dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1 1.75. Fmnco per post door Nederland f2.125. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geillustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.45. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en frai.co per post I 0.52s. Uitgave dor N. V. Lourens Cosier, DIrectour J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTBEN t Van 1—5 regels f 1.iedere regol meer 20 Cts. Reclames 30 Ctfc. per regel. Bij abon nement aanzienlijk rabat. Aehtstuivers-advertentiëD van Vraag en Aanbod, ven 1b regel? 40 Cts, per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. A contant. Bulten het Arrondissement dubbele prijs. Directie cn Administratie: Grocto Houtstraat 83. Teloioonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. WEGENS DE PINKSTERDAGEN VERSCHIJNT ONS EERSTVOLGEND NUMMER DINSDAG 2!) MEI a.e. Het agentschap van ons blad te Zandvoort gaat op Woensdag 30 Mei a.s. over aan den Heer K. ZWEMMER Koningstraat 38. Aan den heer HOVINGH is na melijk op zijn verzoek eervol ont slag uit deze betrekking verleend. De Chef van het Distributiebe drijf te HBEMSTEDE maakt bekend dat gedurende de week van 21 Mei tot en met 2 Jutii 1917 zullen ver krijgbaar worden gesteld op bon no. 74 2 Kilogram aard appelen; op bon no. 75, 2' 3 ons rijst; op bon no. 76, 1 ons zeep; op bon no. 77, 1 ons bruine boo- nenop bon no. 78, 2 ons groene erwtenop bon no. 79, 1 ons gort en op bon no. 80, 1 ons haver mout. District Haarlem en Omstreken (gemeenten Haarlem, Bloomendaal, Bemiebroek, Heemstede, Schoten, Spaarndam en llaartemmeriiede en DISTRICT HAARLEM. Iiidustriekolcn, per 1000 K.G. i 33.50 Gieteokos, pet 1000 K.G. 38.50 Gietcoloes (gebroken brechco- toes) per 1000 K.G. „41.50 Huisbrand. Anliiraciot (.unhracietnootjcs) per II.L. l 2.30 Eierkolen per II. L, 1.90 Steenkolen (kocliolteolen) per Hectoliter 1.90 Alles lranco bergplaats verbruiker. Voor het bezorgen binnen dc gemeen ten Spaarndam, Bloemendaol, Haar lemmerliede (uitgezonderd bet stads kwartier van Haarlem) kan 10 een extra per H.L. berekend worden. Gascokes (grof) afgehaald aan de gasfabriek of bij den handelaar per H.L. 1 1.50 Gascokes (geklopt) afigehaald aan. de gasfabriek of bij den handelaar per H.L. f 1.60 Parelcokes afgebeeld aan de gasfa briek of bij den handelaar per H.L. f 1.50 Voor het aan huis bezorgen van 1 H.L. cokes mag 10 cent berekend wor den. Voor het bezorgen binnen de ge meenten Sp>aamda.m, Bloemendaal, Haarlemmerhodc (uitgezonderd bet, stadskwartier van Haarlem) mag 5 cent extra berekend worden. Houtskool. Per II.L. afgehaald bij den handelaar f, 2.80 Per H.L. bezorgd, aan huis 2.90 Bs'uiBkoolbrlkeiten. Per 50 K.G. 1 1.02 1/2 aam huis be zorgd. Bruinkoolbriketten kunnen ook afgehaald worden 25 stuks voor 30 cents. Turf. Korte Friesche turf per 100 stuks 0.90 per 25 stuks f 0.22 1/2 Lange losse turf le soort per 109 stuks f 1.25 per 25 stuks f 0,32 Lange losse turf 2e soort per 100 stuk» f 1.15 per 25 stuks f 0.30 Machinale Brentsche turf per 100 stuks f 1.15 per 25 stuks f 0.30 Noordhollandsche turf le soort per 10) stuks f 1.— per 25 stuks f 0.25 Noordhollandsche turf 2o soort per 100 stuks f 0.90 per 25 stuks f 0.22 1/2 Noordhollandscho turf 3e soort per 100 stuks f 0.80 per 25 stuks f 0.20 Luchtballen le soort per 100 stuks f 0.80 per 25 stuks f 0.20 Luchtballen 2e soort per 100 stuks f 0.70 par 25 stuks 0.17 1/2 Bakkersturf per 100 stuks f 0.85 per 25 stuks f 0.22 Lange harde tu rf per 100 stuks f 0.95 per 25 stuks f 0.24 alles afgehaald bij den handelaar. Voor heit aan huis bezorgen van 100 stuks turven mag 10 cents berekend worden. Voor het aan, hui sbezorgon van 25 stuks turven mag 2 1/2 cents berekend worden. De Directeur van het Brand- stoffenbureau: REITSMA, Haarlem, den 25 Mei 1917. Weest ininiii rest uw bulsbrand. District Haarlem sn Omstreken (gemeenten HaariLom, Bloemendaal, Benneb. oek, Heemstede, Schoten, Spaarndam en Haarlemmorliede en Spaarnwoüde). Turf en Bruinkoolbriketten 1. De Brandstoffen-Commissie voor Haarlem en Omstreken maakt be kend. dat. In afwachting van het tiidstiü waarop de brandstofkaarten verstrekt zullen worden, van 29 Mei af tot en met einde Juli TURF en BRUINKOOLBRIKETTEN alleen verkrijgbaar zijn od bons door de Commissie af te geven. Per gezin worden voor die maanden verstrekt één kaart met bons tot een gezamen lijk aantal van 209 turven en één kaart met bons voor een totaal van 50 K.G. briketten. Hst Is aait persons» dis au gas kunnen koken verbaden turf- en brikettenkaarten aan te rragen. Bliikt bii controleering der aange vraagde bonkaarten met de opgaven der gasfabrieken, dat tegen dit ver bod gehandeld is. dan zal de op bons afgehaalde hoeveelheid drievoudig van het laarrantsoen worden afge trokken. 2. Bewoners der gemeente Haarlem kunnen op Dinsdag 29 en Woensdag 30 Mei hun bonkaarten afhalen van tot 2 nur aan de voormalige distri butielokalen der Gemeentelijke Cen trale Keuken zij wier namen begin nen met dc letters A t/m E School 8. Haar!emmerliedestraatzij wier na men beginnen met de letters F t/m J Ambachtsschool. Kamperstraatzij wier namen beginnen met de letters K t/m O. School 5, Leidscheplein, Zuidzijde zii wier namen beginnen met de letters P t/m T. Gebouw Doe len Gasthuisstraatzil wier namen bezinnen met de letters U t/m Z, School 2. Schoterstraat. Bewoners dor gemeente HEEMSTE DE kunnen oo Dinsdag 29 Mei hun bonkaarten afhalen van 9—12 en van 25 oio-het Raadhuis te Heemslelie en od den Politiepost in de Boeken- rortestraat No. 9. Bewoners dor Gemeente BENNE- BROEK kunnen op Ddnsdag 29 Mei hun bonivaarten afhalen van 10 tot 1 uur op het Raadhuis te Ben nebroek. Bewoners der Gemeente BLOE MENDAAL kunnen op Dinsdag 29 Mei hun bonkaarten afhalen van 10 tot 1 uur op het Raadhuis te Bloemendaal. Bewoners der Gemeente SCHOTEN kunnen Dinsdag 29 Mei hunne bon kaarten afhalen van 9 1/2 tot 12 en van 1 1/2 to 4 uur bij den heer SLOT op het Pretoriaplein. Bewoners der Gemeente SPAARN DAM kunnen hun bonkaarten afha len op Ddnsdag 29 Mei tusschen 9 en 1 uur cup het Raadhuis te Spaarndam. Bewoners der Gemeente HAAR- LEMMERLIEDE en SPAARNWOÜDE kunnen hun bonkaarten afhalen op Dinsdag 29 Mei tussclien 10 en 12 uur op hè Raadhuis te Halfweg. 3. De voorraad op de Pons ver meld wordt In mindering geüracït van den jaarvoorraad brandstoffen, welke aan leder gezin zal worden verstrekt.Dengene, die deze brand- stof niet denkt noodlg te hePPen. wordt daarom aangeraden geen kaarten aan te vragen. 4. In verpand mat den geringen voorraad prandatot. welke voor 1917—18 PescPikPaar kamt, wordt zuinig verOrulk van Prandstoffea dringend aaoPavolec. De Directeur van het Brand stof fenbureau: REITSMA. Bsmeeite HaariemmerliBde ca. en afdaciing Zwanenburg. Binnen eenige dagen komen hier schepen met turf aan, zij die daar van turf willen ontvangen gelieven zich aan te melden voor het ont vangen der turfkaart Dinsdag 29 Mei, Raadhuis Halfweg, tusschen vsormiddags 10 uur tot 12 uur en namiddags 12,30 tot 4 uur. AGENDA ZONDAG 27 MEI. Café Flora Preteriaptem; Schoten: Sp ecialiteitenvoorsteUing. MAANDAG 28 MEI. Schouwburg, Jansweg; Biosc. voor- stelling. Schouwburg Do Kroon: Bioscoop voorstelling, Bioscoopvoorstellingen: Cinema-Pa lace, Gr. Houtstraat. Biósc. Theater, Gr. Markt. ApoUo-Theater, Barteljo- risstraat. Café Flora, Pretoriaptem, Schoten: Speci&ldtoiltenvoorstelTi ng, DINiSDAGA 29 MEI. Orgelbespeling in de Groote kerk. Schouwburg, Jansweg: Bioscoop voorstelling. Bioscoopvoorstellingen: Cinema-Pa lace, Gtr. Houtstraat. Biosc. Theater, Gr. Markt, Apollo-Theater, Baiteljo-- risstraat De Directeur van het Levensmid delbureau te Haarlem brengt ter kennis van Winkeliers, Houders van inrichtingen tot bet verstrekken v. maaltijden Hoofden van ziekeabuizen, Bestuurderen van inrichtingen van liefdadigheid, Bakkers en leiders van indu strieels bedrijven. dat ten zijnen bureele in de Jaco- bijnestraat kamer No. 3 kosteloos verkrijgbaar worden gesteld de voorwaarden verbonden aan den verkoop en het kunnen ver krijgen van Regeerings-eieren, benevens de bepaling voor welk gebruik die eieren bestemd zijn. Verder deelt hij mede, dat als grossiert- In dit artikel zijn aange wezen do heir 5. SERÜE Km, fiierstraat II en de firma J. W. MUS, JmssUaal 33 OM ONS HEEN Na. 2318 Naar aanleiding ?an de Centrale Keuken. De deelneming aan de Centrale Keuken is dan nu eindelijk zoo ver minderd. dal ze voorlooDig gesloten wordt. Hel is jammer, voor hen. die haar trouw gebleven waren en voor diegenen, welke zich voor de oprich ting en de exploitatie zooveel moeite hebben getroosttoch voor dezen het minst, want al brengen de omstan digheden mee. dat hun werk schijnt dood te loopen. de gedane arbeid is lang .niet te vergeefs geweest. Lang niet 1 Het is hier voorspeld en het zij herhaaldde organisatie van de Centrale Keuken, on veel groot er schaal dan nu. zal noodig blijken te wezen en misschien veel eerder, dan we nu wel durven denken. Komt liet zoover, dan kan op het eenmaal ge legde fundament opnieuw gebouwd worden en dat het hiertoe komen ïal is m, i. zeker moest, ik een advies geven, dan zou het dit zijn, oiii nu van de rustperiode in de C, K. ge bruik te maken tot het uitwerken van een plan voor Centrale Keuken* ten dienste van de gebeele burgerij. Welke de omstandigheden zijn die nu de sluiting hebben Veroorzaakt is gemakkelijk te overzien het zijn de versche groente, die de mensehen verkiezen boven den stamppot en de soepen, het is verder de onvermijde lijke eentonigheid van de menus der C. K.. gevolg van de noodzakelijk heid om snel te bereiden en vooral gemakkelijk te vervoeren spijzen te koken en bet- is de neiging van de Nederlandsche huisvrouw, om zelf uit te maken wat er gegeten worden zal. Van dit laatste Is door den heer Nagtzaam In de laatste Raadsverga dering eer. beetie kwaad gezegd. HU heeft weliswaar zonder te vervallen in de plastiek, waartoe gevaar be stond. een schets gegeven van de werlimansvrouw, in haar woning het potje kokende tusschen de kinderen, waarvan het eene dit en het andera dat doet. Zeker, het kan voorkomen het zal voorkomen, maar we mnntci-. toch. dunkt me. deze neiging van ue lioUandsche huisvrouw om over haar eisen middagmaal te beschikken, niet afkeuren, omdat die van zoo groote beteekenis is voor het gezin, ilet gaat er toch niet alleen om, ol de man een keer meer zijn lievelings- kost kan krijgen, maar om het mid dagmaal als het moment van den dag. dat do leden van het gezin, al is het voor nog zoo korten tijd. bij elkaar brengt. Onverschillig ol de kinderen groot of klein zijn, het mid dagmaal is in elke familie, zonder uitzondering, het oogenblik van ver zamelen en ofschoon het eten daarbij opzettelijk doel is. bet vormt ook het middel tot gedachtenwisseling. tot op- en aanmerking, tot opvoeding dus. en dat wel wederkeerig. want ofschoon dc kinderen natuurlijk van ernstige ouders meer leeren dan om gekeerd. toch zullen de ouders zich er wel voor wachten om de uitingen van de kinderen onopgemerkt en on- overwogen te laten voorbijgaan. De moderne Uid, met zijn vele stroomingen, heeft er in dit opzicht twee meegebracht, waarvan we kun- nen zeggen, dat ze vrijwel tegenstrij dig ziin de eene gaat in de richting van de grootst mogelijke centralisa tie het eten uit de Centrale Keuken, zoo goed als het licht en het onder- wii.i uit een centrale bron worden ge leverd de andere stroom gaat den kant uit v.-n opleiding van het in dividu in kookkunst, warenkennis en voedingsleer, Grappig dat deze twee denkbeelden vaak dezelfde vrienden hebber, en in hun uitwerking elkaar niettemin uitsluiten. Waarvoor zou de huisvrouw van de toekomst zich de moeite geven van beter te leeren koker, luister de noodige voedings waarde te berekenen, wanneer zij toch het maal van haar gezin uit de Centrale Keuken krijgt thuisbezorgd? Voor mii is de keus tussclien de twee stelsels niet moeilijk. Aan het por- soor.liike geef ik verre de voorkeur. De som van kennen en kunnen In een maatschappij is oneindig groo- ter. wanneer hare leden zich indivi dueel ontwikkelen, dan wanneer al lerlei zaken worden gecontraliseerd en aan hen. die vragen ..is dan het centrale gas niet nnn tc raden boypn het individueele petroleumlampje, de bleekerii niet boven het geploeter thuis 6tel ik de weervraag zal de algemeene handigheid van de huis vrouw niet afnemen, wanneer zii zelf niet n.eer kookt? En luist dié" handig heid is het toch. waaraan het huis gezin een groot gedeelte van zijn aan trekkelijkheid te danken heeft. Wie weet niet. hoe groote bekoring er uit gaat van de moeders, die alles weten te vinden, nooit ergens mee verlegen zijn. altiid een middeltje kennen om iets in elkaar te zetten of desnoods od te lappen lk weet welze zijn allemóAl zoo niet. maai- die de hooge- sehooi van de handigheid niet bereikt hebben, kunnen dc nuttige oefeniilg van hei, zelf koken volstrekt niet missen. De voorstanders van een centralen maaltiid-leverancier zeggen met een air van gewicht,,och kom, eten van buiten of uit de eigen keuken', wat kan dat bet gezin hinderen en 'het eerste is doorgaans veel beter klaar gemaakt 1" Schoone theorie. Maar nu de pïactijk. Het gezin zit aan ta fel. ongeduldig wachtend op den mijn van de Centrale Keuken, die wat laat. is. omdat het vandaag hord waalt of regent of sneeuwt of ijzelt. Eindelijk, jawel, komt ziin wagen aanrollen. De bus wordt openge maakt, Drie van de familieleden zeg gen ..ajakkes, alwéér aardappelen met zuurkool Och. die kieskeurig heid, weren de voorstanders van de Centrale Keuken af. Jawel, kieskeu righeid ofschoon ze natuurlijk als gevolg heeft, dat sommige andere dingen buitengewoon geliefd zijn, kan overdreven worden. Maar ze be staat eenmaal, in alle huizen van de. straat, in alle steden en landen op het oogenblik dat ik dit schrijf kijken misschien vier Cbineezenkindertjee verdrietig naar het gebraad, dat. pas od tafel is gekomen, omdat zij nu eenmaal niet van keeshond houden en on noedelvleesch hadden gehoopt! De huismoeder, die het iedereen naar den zin kan maken, bestaat niet en zal nooit bestaan, maar wel kan zii rekening houcjen met, verschillen de voorkeur en algemeenen tegenzin en door hier wat te geven en daar wat t3 nemen, den wijzer van de stemming in het huisje houden. De Centrale Keuken doet dat nooit en kan het ook niet doen. al draagt ze een mooien naam als Dinervereeni- ging die werkt naar een zeker ge middelde. dat natuurlijk wel zorg vuldig overwogen, maar toch maar een gemiddelde is. dus niemand ge heel voldoet. Voorstanders van centrale middag malen hebben nog een ander argu ment. od 't eerste gezicht vrij sterk, maar in werkelijkheid verbazend voos en oppervlakkig zii zeggen na melijk ..als jelui spreekt, van de op voeding in 't gezin, boe kun je dan aan zooiets laag-stoffeliiks als eten zooveel waarde hechten En dan volgt het goedkoooe grapje..we spreken toch niet van voeding, maar van opvoeding T Zii vergeten of willen liever maar niet Inzien, dat onze indrukken bui tengewoon samongesteld ziin. zoodat stoffelijke gewaarwordingen wel de gelijk. zii het onbewust, grooten in- yloed kunnen hebben op indrukken 'en herinneringen. „De weg naar het hart loöDt door de maag" heeft in haai* spottende overdrijving toch een grond van waarheid. Zoo is hei ook met andere dingen van schiinbaar prozaischen aard. Een van mijn vrienden heeft een sterke herinnering aan de -.beminnelijkheid van zijn moeder behouden, in verband met een scheur in ziin iasie. die zij bezig was te renareeren. terwijl hii er op stond te wachten. Wie zal uitmaken, of dat nu een zuiver geestelijke in druk is of meteen ook een aangename herinnering aan het feit, dat zij hem dadeliik hielp, zoodat hii over tien minuten on straat verder kon gaan knikkeren Dat rafelt de grootste zielkundige niet uit elkaar. Maar ik zeg: geestelijk of stoffeüik. neem die rustpunten van het huiselijk leven niet weg, bewaar dc intimiteit van het gezin. En als dan de heer Nagt zaam daartegen aanvoert ..als de moeder 6taat te koken, doet het eene kind dit en het andere dat", dan ant woord ik „zorg voor ruimere huis vesting van de menschen" en wan neer hii mocht zeggen „de vrouwen verstaan het koken niet. dat doet de Centrale Keuken veel beter", dan antwoord ik: „léêr ze dan koken, zet kookles en kennis van voedings waarde od het. programma van de lagere school, wanneer er leerplicht ziin zal (en die komt I) tot het vijf tiende of zestiende laar. Do maatsehanoli is voor menigeen koud en koel. Het mooiste wat hl] heeft ziin vaak ziin jeued-herinnerin- cen laat ons die dan niet verdrin ken in een Doode Zee van wijze maar dorre en doodsche centrale regelin gen. waarbij de rol van de moeder hoe langer hoe geringer wordt. De samenleving steunt od het gezin. Niemand die even nadenkt en rond ziet, zal dat ontkennen en zeker niet. dat zli er op behoort te steunen. On langs heb ik ergens gelezen,, dat de tegenwoordige oorlog Juist een ge volg was van de vergroving, ja ver wildering van het moderne gezin, 't Liikl me overdreven en eenzijdig, maai' dat de liin van het gezin wordt voortgezet buiten de deur. in de sa menleving. liikt mil wel zeker. Laat ons dus het hulsgezin intiem honden, een afzonderlijk geheel, waar niet al te veel van buiten bin nen dringt. Geen middagmaal van buiten dus. Tenzij overwegende bezwaren dat noodig maken schaarste van voedsel, gebrek aan kolen. Dlc twee zullen, meen ik, in de naaste toekomst een algemeene Centrale Keuken noodig maken. Maar ziin ze eenmaal verdwenen (en die tiid zal toch ééns liomon) dan ook de C. K. weer afgeschaft en de huis vrouw persoonlijk ook voor deze be langrijke. Intieme zorg in het huie gezin bekwaamd en opgeleid J. C. P. Uit de Omstreken SANTPOORT. Garden pa r- t ij. Dool' den lieer J. T, Gremer is Vrijdag, in qu-aliteit van voorzatter -van liet Koloniaal Instituut, aan de leden van liet comité „Indië Weer baar" op ijzn builen Duin- en Kruïd- berg een gardenpartij aangeboden. Tot de verdere ganooddgdien behoorden die bestuusnaledtein van het Koloniaal instituut, een aantel leden der Eer ste Kamer, de President der Tweede Kamer, eenige leden van liet bestuur van spoorwegmaatschappijen, waar in de heer Cremer zitting heeft. Voorts de minister van Staat, minister van Biunanlandsche Zaken, mr. Gort van der Linden; de min. v. Justitie mr. Ort de minister van koloniën, mi'. Pleyte, een aantal militaire autoriteiten, waaronder de commandant der 6tel- ding Amsterdam, generaal Ophoest, de oud-gouverneur-generaal van Ned. Indiië, de 'neer Van Heutsz cn een aan- i tal vrienden van den heer Cremer. De tuinpartij werd door muziek opgé- luisterd. Er waren in den tuin eenige keurige met bloemen versierde tafels aangericht. Bijna alle genoodigden ware naanwezig; de meesten met hun GEWOND. In de „Daily Mail" beschrijft een correspondent wat hij heeft medegemaakt nabii een raid op een loopgraaf. „Voor mii ligt een klein stukje metaal in een kartonnen xloosie. Het ie uit het onbekende tol mii gekomen en heeft miiu geheelen levensloop veranderd. Het heeft me vreugde en smart gebracht, bet heeft mii naar verschillende nieuwe plaat sen gevoerd, die ik nog nooit had. gezien het heeft mii ook een massa vrienden gegeven. Ofschoon het i3 „made in Germany" koesier ik er een zekere genegenheid voor. Ik herinner me nog goed den avond, waarop ik het kreeg. De maan scheen helder het land was bedekt met sneeuw cn lis toen wii uit onze loopgraaf kwa men en naar dc Duitsche linie kro pen. Wii kwamen daar veüig aan. verrichtten onze taak en waren met eenige souvenirs uit de gedekte schuilplaatsen van den vijand op den terucweg. toen hii ziine kanonnen od ons richtte. Een verblindende vlam sloeg vóór mii omhoog. Ik had een gevoel alsof ik viel. Een zwarte wolk omhulde mij. Een onbekende hand scheen mii naar de aarde te trekken en een zwaren ijzeren pot op mijn hoofd te drukken. De bodem van dien pot draalde snel rond en spoot vlam men uit. Ik vroeg mii zelf af of ik wel ooit weer zou opstaan. Allerlei voorvallen uit iniin leven kwamen in miin geheugen terug. Zou ik hier sterven Zou mijn lichaam hier be vriezen Dit waren de laatste ge dachten. waarvan ik mii bewust ben. Zoo kreeg ik het stukje metaal. Ik hoorde een stem. die als van heel ver weg klonk. Uit dc nevelen, die miin geest omhulden, begonnch langzamerhand helderder begrippen te voorschijn te komen. Geleidelijk kwam ik in een toestand van half bewustlieid, Miin geest was buiten gewoon werkzaam. maar miin lichaam sliep. Zonder in staat te ziin mii te bewegen, gevoelde ik. dat iemand miin hoofd optilde. Onwille keurig strekte ilt miin hand uit om die te steunen od den arm van iemand, die naast mii knielde alsof Mi voor mii bad. Hit is dood. zei een stem Miin hand scheen vanzelf terug te vallen. Miin naar steun zoekende vingers betastten het been van een rran. die naast mii zat. Zijne oogen staarden tn de miine. I.aat los. Het is gebroken. zeide hii. Duizelig kwam ik overeind ik ee voelde dat iemand mti 'steunde Kom mee daar been. ging de stem verder. Half loopend. half meegesleurd volffde ik hem. Ik beproefde le spre ken. maar kon niet. Ik zag nu. dat er een groote roode veeg liep over miin las. Ik voelde het warme bloed langs miir. gezicht vloeien, maar pijn gevoelde lk niet. Ik wist niet precies waar i!i geraakt was. maar alleen dat, het aan miin hoofd was. Ik strompelde een loopgraaf in. die vol menschen was. Zij staarden mii nieuwsgierig aan. Ik merkte elk dé- tailtle van iedere uitdrukking op. Nieuwsgierigheid, ontzetting en af schuw zag lk op miin weg door die loopgraaf. Al is men nog zoo licht ge wond. toch veroorzaakt het gezicht van een massa bloed een gevoel van ontzetting ook bii den meest gebar- aen toeschouwer. Toen het eerste hulpverbandlk zat tegen den muur van een gedekte schuilplaats gesteund. Miin stalen helm. iriin met bloed doortrokken kan en muffler waren weggenomen. Jodium beet in miin vleeach en liet mii gevoelen waar de wond zat. Een noodverband werd om mijn hoofd gelegd. En zoo ging ik naar bet veld hospitaal. Een nacht van smart, op een brancard in een ondergrondsche schuilplaats en dan de reis per ambulance-auto naar een ijskoud doorzend-station. Een bed, witte la kens en rust. die sleclits onderbroken wordt door een bezoek aan de X- stralen kamer. Ik kan het geknetter van de vonken hooren en zie de op lettende gezichten, telkens verlicht door lichtfllkkeringen. naar mij sta- J,6n staren in mijn gebeente door het veiband. de watten, vleesch en bloed heen. Het operatie-theater, lit wacht miin beurt in de zaal en zie door een scheur in het scherm het mes van den chirurg bezig od een gedaante, die daar ligt. Ik kon den patiënt on der den Invloed van het verdoovings- middel hooren spreken. Ilii kreunde, doch zonder protest en kalm. Hij ge voelde geen piin. maar zijn verdoof de zintuigen gingen na wat hii wel zou kunnen gevoeld hebben. Ilt vroeg mii af. of ik ook zoo zou doen. Toen was het miin beurt. De dokter was een vroolijk man, die over kootjes en kuifjes praatte. Nu goed ademen. zei Jjij. Een geheel orkest van geluiden drong in mijn oor. Eerst wekte liet mii on. maar later drukte het mij heer. Het dreunde In miin hersenen, totdat ik in een heerlijken toestand van verdoovtng geraakte. Ik ont- waakte met een gevoel alsof ik heer lijk had geslapen, in de kamer scheen een gedempt rood .licht. Een gedaan te met witte kan kwam od de teenen naar mii toe en boog zich ovei mij heen. Ik had een gevoel alsof een stuk lood aan de eene ziide miin hoofd naar beneden trok. En onder miin hoofdkussen lag. netjes inge pakt. het kleine stukje metaal uit Duitschland. DE GEVAREN VAN CHLOROFORM. De medische correspondent van de „Times" schrijft: „Er is reden om aan te-nemen, dat do werking van dhloroform nauwkeuriger bestudeerd moet worden. Het aantal ongelukkig verloopende gevallen waarin dit ano.êsthcticnm ge bruikt wordt, stijgt geregeld en of schoon liet volkomen waar is, dat de operatietafel betrekkelijk een zeer veilige plaats is, kan er (och niets tegen zijn om die nog veiliger te ma- ben, Eenigen tijd geleden heelt eene com missie uit de British Medllcal Asso ciation een onderzoek ingesteld naar de werking van chloroform. Godeelte- lijk ook naar aanleiding van het werk' dier commissie, is de meening ver spreid dat de dood aan het gebruik van een te gjroote do6is van het nn- aestheticum moest toegeschreven worden. Deze opvatting wordt echter geens zins algemeen aanvaard. In ee.no on langs gepubliceerde studio heeft Div Goodman Levy een© analyse gegeven van 98 gévallen met doedel ijken af loop, welke eene commissie uit, de voormalige Medical and Chirurgical Society bad bijeengebracht. Dezo commissie zelve had in 48 gevallen de patiënten op het oogenblik waar op de dood intrad als onvoldoende gechloroformeerd beschouwd. „L'it eene nauwkeurige hostujlee- ring van de oorspronkelijke rappenen hlijkt mij", zegt. Dr. Levy, „dat in nog 14 der gevallen do anaesthesio op het oogenblik dat de dood intrad, te licht was". In hot algemeen kan gezegd worden, dat in minstens 87 der gevallen mot laetaa! verloop, van overmatig© naivx.t.isoaring geen spra ke was. Dr. Levy loonde experimen teel aan. dat de toepassing van kleine dosis chloroform eene „fibritlatie" van de hartventrikols kon voorkomen, wat bij het gebruik van groote hoe veelheden niet geschiedt, Hij uitte de meening dat hierin mi-soh.en de oor zaak van vele sterfgevallen moet ge zocht worden. Hij eindigt zijn artikel met do woorden: ,De theorie dat dc dood aan overdoseering moet toegeschreven worden, lijkt mij een voor de mensch- hoid noodlottige vergissing. Zij i< misschien wel de nood'-ou gste waar op dc physiotogjsclie wetenschap haat stempel heeft gcdiukl. En naar mij ne meening laden degenen die over-

Haarlem's Dagblad | 1917 | | pagina 1