Distributiebedrijf Haarlemmerlieöe c.a f§s, 10430 Vorsehijnt dagelijks! behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAQ 7 JUNI 1817 HAARLEM S DAGBLAD Tot de plaatsing van advertenlión en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per v/eck) geabonneerdon wordt gewaarborgd door „The Ooean" Rokln 161, Amsterdam. ABONNEMENTEN por 3 maanden: Voor Haarlem on de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1 1.75. Frunco per post door Nederland f2.12°. Afzonderlijke nummers 10.15. Geillustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.45. Geïllustr. Zondagsblad voor do omstreken en franco per post f 0.62'. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, TeleSoc-n 3082 ADVEHTENT1ENVan 1—5 regels f 1.—; iedere regel maer 80 Cts. Reclames 80 Ctfi. |>»r regol, BIJ obon _-..x CU. por nement aanzienlijk rabat. Achtstuivers-advertontiSn van Vraag en Aanbod, van 1—6 regel? 40 platftsiDg, elke regel meer 10 Cts. k contant. Bulten bet Arrondissement dubbele prijB, Directie en Administraties Groote Houtstraat 83. Teiefoonn. dor Redaotie 600 on der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. Inwoners van Spaarnwoude en Houtrakpolder benoorden Ruijg- oord, die turfbons hebben gehaald, kunnen hun rantsoen turf bekomen Vrijdag en Zaterdag 8 en 9 Juni, van des morgens 6 uur af, uit schip nabij de sluis te Spaarndam. AGENDA VRIJDAG 8 JUNI. Schouwburg, Jansweg: Bioscoop- Voorstelling. Bioscoopvoorstellingen: Cinema-P a- lace, Gr. Houtstraat. Biosc. Theater, Gr. Markt. Apollo-Theater, Baxteljo- risstraak OM ONS HEEN N: £324 MabeiracUting ran den Gemuenieraad. .De heer M. A. Reinalda. het nieuw benoemde lid van den gemeenteraad, is Woensdagmiddag geïnstalleerd en heeft ülaats genomen naast den heer Groenendaal. I-Iii voerde, zii het dan ook niet zonder verontschuldiging, dezen eersten keer het woord al en heeft daarbii geen ongunstigen in druk gemaakt de voordracht was wat zenuwachtig, maar overigens ge makkelijk de toon aangenaam om te hooren en dc inhoud niet zonder degelijkheid. Het veelvuldig gdbruili van het woord ..materie" en de uit drukking ..ik en mijn politieke vrien den" die beter in de Kamer thuis be hoort en dan nog andersom wordt gezeed. mogen veilig beschouwd wor den als kleine vergissingen, waaraan geen ..maidenspeech" ontkomen kan. Dezen keer was de agenda gelukkig niet overbelast, ze kwam dan ook tij dig aan een eind. want even na vie ren stonden we in het volle zonlicht, on straat, En dat. terwijl éen zitting met" gesloten deuren nog een kwar tiert ie had gevergd weliswaar werd de oonl van het Aoordersnaanie aan gehouden. omdat de heer De Breuk er met wus. Tusschen den Voorzitter en den heer Hoog was een oogenblik sorake van een amendement. Later is mii gebleken, dat de heer Hoog bezwaar heeft tegen de vergoeding, die B. en W. voor het gebruik van de Dont willen gaan heffen. Een jaar abonnement zal f 5.een week-abon- neinent 10 centen kosten, per over vaart moet 1 cent betaald worden. Als d- heer Hoog een amendement indient, om dat beele tarief te laten vervallen en de menschen kosteloos le vervoeren, dan zal dc Raad dat geloof ik wel aannemen en daar zal hii goed aan doen. Het" is de taak van de gemeente oin voor een behoorlijk verkeer in de gemeente te zorgen. Oiefst door een weg of brug. kan dal niet. dan door een wmt. Als een nieu we wee wordt geonend. vraagt het gemeentebestuur zeker geen vergoe ding was er kans geweest, een voet brug te maken naast de spoorbrug, dan zou die ook wel kosteloos zijn opengesteld waarom moei dan, als Charon, de veerman van den Styx, de gemeentelijke pontonnier een wboius vragen aan wie iiii over liel Soaarne zet Is liet de wethouder van financiën, die deze regeling wenschte'? Zoo in. dan zii ziin iiver geprezen, maar liem meteen verzocht, niet aan te dringen on deze centenhistorie, ale voor vele belanghebbenden tot gul' dens onloopt. Zonder dat iemand er een woord ever kikte werd f 17.000 bestemd voor verbreeding van de Raambrüj^ B. en W. hadden daarbij den bouw van den schouwburg genoemd als een van de motieven en ik had wel een oogen blik gedacht, dat iemand daar nadere inlichting over vragen zou. 't Is «iet gebeurd. Vond de Raad het onder- wei-u moeilijk of netelig Toch zal te avond of morgen de uuaestie van het tekort op de bouwsom moeten worden ODgc-lost. Laat ik tot zoover er mee over zwijgen en alvast verheugd zijn over het feit. dat het gevaar van deze, drukke brug. Yooral voor school gaande kinderen, nu eindelijk zal .worden weggenomen. Tusschen veel kleingoed, waarop niet na te betrachten valt. waren er twee uunten van beteekenis. de af schaffing van den bakkersuachl- arbeid. in verband met lichtgebruik in de bakkerijen, en de sluiting bij verordening van barbiers- en kap- oerszuken op Zondag. Voordat ik daarvan de bijzonderheden aanvoer, mag wel even gewezen worden op een strijd tusschen beginselen, die naar ■voren kwam. Van de twee onderwer pen betoogden B. en W. in hoofdzaak, dat ze behooren tot het terrein van den Hiiks-wetgever. terwijl de groote meerderheid van den Raad voor dil theoretisch bezvaar niets voelde. En dat niet alleen, omdat deze Raad on- vutbaar Is voor iuriAisohe theorieën, maar ook en mil dunkt meer nog. omdat hii eerder kans ziet. zaken ale afschaffing van bakkers-nachtarbeicl en verzekering van Zondagsrust, te bereiken bii gemeentelijke verorde ning. dan bii Rijkswet Zelfs meende de heer Reinalda dat door de loe- neming van gemeentelijke verorde ningen de Rijkswatgever allengs toi een algemeen© wet zou voeden ge drongen. "Ëerliik gezegd ben ik voor die ei uaesties v.an bevoegdheid zoo heel bang niet. Iets bereiken in de practijk is toch van meer belang, dan iets beredenee ren In theorie zonder verder te komen en tegen ernstige feileD. die onze wet geving. van hoog en laag. in gevaar zouden brengen, waken de scherpe OGgen van Gedeputeerde Staten. Daarmee, zii niet gezegd, dat ik eer voorstander ben van de twee punten waarover het gaat. Afschaffing van den nachtarbeid door een rijksyvet- brengt al menig bezwaar mee. maar geschiedt ze bii plaatselijke verorde ning. dan is er gevaar voor allerlei ontduikingen en knoeleri.tt,jes. die Iedereen van te voren kan zien aan komen. Hoe nauw het leven van de eene gemeente met dat van de andere samenhangen kan. bleek wel heeJ duidelijk uit de geschiedenis van de verplichte winkelsluiting. Schoten durfde er niet toe overgaan vóórdat Haarlem die had ingevoerd en omge keerd. Zou het anders gaan met de afschaffing van den bakkers-nacht arbeid Zeker. Schoten zal wel mee- igaan en ook een verordening maken, Maar Bloemendaal. Heemstede, Ilaarlemmerliede. Zandvoort? Staan die. in dezen tijd van annexatie plannen, zoo maar klaar om Haarlem bli een regeling te helpen En toch zou dat moeten gebeuren, als we niet on onze grenzen ongewenschte din gen willen zien. De Raadscommissie (want ze is benoemd) die de gemeen telijke regeling moet voorbereiden, zat haar tanden nog wel eens op de bezwaren moeten oefenen en bemer ken, dat die harder ziin, dan het meest oudbakken kadetje. Gelukkig is nu. op voorstel van de heeren Lassch-uit, Koen en Van den Berg. het verbod aan de bakkers om tusschen 9 en 5 uur gas of electrici- teit te gebruiken, on-riieve». Die be paling was van den beginne af nan een fout. om de eenvoudige reden, dat do vooretellers er iets anders dan er in stond mee hoopten te bereiken, namelijk de vanzelfsche verdwijning van dep nachtarbeid. Lange een om weg een doel willen bereiken is op 'l stuk van wetgeving altijd gevaarlijk. En de gemeentelijke sluiting van barbiers- en kapperszaken, och arm J Kolommen zijn in. dit blad volgeschre ven over de Zondagsrust van den barbier. Aan de piramidale dwaas heid. dat de menschen met alle ge weld zich ook on Zondag nog willen laten scheren, hebben wii dus mee ge tracht. den doodsteek te geven. Nu is het publiek een hydra met vele kop- peai. Sla te er een af., dan grijnst een ander ie hydr^llsch (of is het hydrau lisch?) tegen. Het publiek is de vijand, zei Mr. Bruch. Het publiek begrijpt er niets van. zei de burgemeester, sprekend over de licJitveiordenlng. Hard had het arme publiek 't te ver duren. Gelukkig was dat van de pu blieke tribune verdwenen en zijn wij gewoon om. als er sprake is van de fouten van 't publiek, onzen buurman aan te kitken. Die hoort er onder, wij niet 1 Het publiek dan wou op Zondag morgen niet bii de barbiers wegblij ven, Toen namen ze zelf een kloek be sluit, om gezamenlijk od Zondag ie sluiten. Zes en negentig voor. vier tegen En die luttele vier zullen nu zoowaar de heele Zondagssi uiting doen mislukken. Waarom Niet oni dat zii zoo boos. maar omdat de 90 zoo bang ziin. Die schijnen te vreezen. dat de 4 de Zondagsche clientèle vun den 9G zullen overkrnsen. Als de nu zeiden tot ""de -i ..gaat. je gang maar. scheert maar oo. niet alleey den heelen morgen, maar ook den heelen middag, den heelen avond (want dat zou er van komen), stileert tot ie arm lam. je voot verstijfd en je hereenen bevroren zijn 1" als ze dat zeiden tot de 4. dun was bet te begriioen. Een van tweeën de 4 spelbrekers krijgen maar. een enkelen klant 'van .de onderen over en dan is het toch heusch de niine niet waard of ze 'kriinen er veel en dan kunnen ze het werk niet af. moeten de menschen lang laten wachten en zien zelf hun (Heven Zondag in rook. ik wil zeggen in zeen. verdwijnen. Zes en negentig geterroriseerd dooif tviei' 1 Had iemand ooit durven denken, dat de meerderheid van honderd vier zou kunnen ziin.? Toch is dat zoo bii de kappers. Om die vier rampzaligen moet tie gemeen te Haarlem nu een heele verordening maken. Nog eens de Zondagsrust is den menschen van harte gegund Maan dat vier man een leger van 96 op tie vlucht iagen. is nooit meer vertoond. De weerspannige vier kunnen hun knevels opstrijken zii hebben Leorii- das met ziin ln.ieöie" getrouwen - in den Das van de Themiopylee ver overtroffen, 't Is waar die vochten niet met het scheermes 1 Zelfs de rondvraag duurde dezen keer kort. Ik vlscli er uit op dat er binnenkort nu beysch goed vemonderricht komt. Ons potlood list al klaar voor een streepje aan den balk li. ar mansr.hen anderhalf laar in dienst van de ge meente zijn en geen toeslag krijgen de heer Nagtzaam zol er een lijstje van geven en dat de riist in Den Haag. dus zoo dtcht. bii den Minister, een dub- (beitje kost J. C. P. Stadsnieuws Tiidlngzasl van Haarlem's Dagblad. Behalve de teekeningcm van den laatsteai wedstrijd van do Kinderru briek van Haarlem's Dagblad zijn in ornze Tijdingzaal, Groote Houtstraat 93, tentoongesteld foto's van den Ho- ra-bozar in de Kroon,, van het bezoek der Koningin, Woensdag-aan Noord- Brabant gebracht en van het bezoek van minister Raifibonnet aan de che mische fabriek aan de Hembrug. D© M. O. R. A.-Bazaar. Middagfeest.- Woensdagmiddag was In de gezel lig versierde Kroonzaal een vertehnid- dag voor de kinderen georganiseerd. De zaal was goed gevuld, toen even over tweeën mej. Wilhelmina C. F. van Vliet als „Anneke Tanneke" het tooneel betrad om. liaar sprookjes te gaan vertellen. Jammer was het, dat er in 't begin door hei binnenkomen dergonen, die laat kwamen nog al wat rumoer in de zaal kwam, waar door de vertevster niet goed kon ge volgd worden. Heit sprookje was vooral voor de vele zeer jeugdige kinderen wat te hoog. Later vernamen wij, dai dit sprookje ook vóór de oudere kinderen bestemd was. Het bevatte de geschie denis vattt een prins Luno genaamd, die op de maan verblijf hield en een reis naar de aarde ondernam,- doch daarbij het ongeluk had een gouden korrel te verliezen, die hij van de maan had meegenomen en waardoor hij nu in de macht geraakte van een boozen toovenaar Koba d, die hem deed veranderen in oen kikvorscli en zelf op den troon van maanland plaats nam. Gelukkig was een. trouwe page daar, die den prins uit ®ijn be- nai'den toestand redde. AJles kwam tot een goed einde, waarbij pi'his Lu no van maanland trouwde met prin ses Crocus van de aarde. Na het einde van dit verhaal trad de pauze in en word dg gelegenheid" geboden oni de Bazaar le gaan he- zioktigen. In de foyer was een thee- salon ingericht. Na de pauze werd eersi wat muziek ten gehoore ge bracht au daarna vervolgde „Anneke Tanneke" haar vertelilinseai. Zij ver telde van het leven eener jong« poes, die oo-k heet veel ondeugends uit haalde en ten slotte door vader-po es het ouderlijk huis ontzegd werd om de wijde wereld in te gaan. Daarop volgde de geschiedenis van een slor- Uig jongetje, dat op zekeren morgen toi de ontdekking kwam dat a-iJe dui gen, die hij. niet netjes had opgebor gen, booncu hadden gekregen. Dozo beide sprookjes sloegen bij de kinde ren in eai met spanning werd er naar geluisterd. Aan hol einde klonk een welverdiend applaus voor de vertel ster, wier stem nu ook veel duidelij ker klonk Wij teekenen. hierbij aan, dat dit het eerste optreden iu liet pu bliek van mej. van Vliet was en dat de sprookjes, welke zij verhaalde ook door haar bedacht zijn. in tijdschrif ten, zooals in „Eigen Haard" enz., zijn reeds kinderverhalen van haar hand in druk verschenen. Als vertel ster in het genre van mevrouw W'ens- ma Klaasen, als „Grootmoeder komt sprookjes vertellen' zal ook mej, van Vliet al3 „Anneke Tanneke" zeer ze ker op den duur succes behalen. Voor de kinderen was tenslotte nog «e-n verloting georganiseerd. A v o n d' f e e e t. Ook Woensdagavond had dc Vereen, tot ondersteuning van Burger!. Ambt. en Beambten in 's Rijles dienst succes met haar pogen, gelden bijeen te za melen om te komen tot het oprich ten van een Herstellingsoord voor Rijkeambtenaren. De schouwburgzaal in De Kroon was geheel bezet en zag er feestelijk.uit. Het voornaamste was natuurlijk, dat de bazar-homdsters een uitgebreide clientèle hadden, want het is om goede ontvangst begonnen. Geen geld, geen herstellingsoord. Het eerste kwam, due het laatste zal ook wel verschijnen, dank zij den Lrach- ligen steun van deze feest-pr upagan- rl a-a vonden. Het uitvoerend comité had ook -voor gisterenavond voor een pakkend programma gezorgd. Het eerste gedeelte van den avond was aan de muziek gewijd, waarin do da mes Adèlc Drees en Clara Robin- Drees de aanwezigen van hare kunst gaven te genieten gaven. Mej. Adèle Droes zong een drietal liederen „In October van Jos. de Klerk, Still wie die Nacht" van C. Böhm en „Vil lanelle"' van E. Del! A<cqua. Vooral 't laatste «telt zware ejsohen, waar aan door de zangeres schitterend werd voldaan. Zij verwierf een daverend applaus, wat ook hare begeleidster op de .piano, mevr, Olara Robim— Drees, gold. Belden hadden een bloe menhulde in ontvangst te nemen. In het tweede nummer zat do zan geres aan de piano, om op hare beurt mevr. Robin—Drees te begeleiden, die een tweetal vioolnummers ten bes- 11 gaf, n.l. „Sonate von G. F. Han del en ..Serenade" .van F. Didla. Vooral in hot laatste gaf zij mooi spel te genieten. In de pauze was er alle "gelegenheid orn de goede zaak te steunen. Er waren twee sjoelbakken, een verver- eehingatent, eon schilderijententoon stelling en een Btrijikje. Aan den sjoel bakwedstrijd waren vier prijzen ver bonden twee fleschjes Eau-de-Co logne en twee kistjes sigaren. De hou ten schijfjes kletterden do geheele pauze, evenals de zilveren schijf)es, die het herstellingsoord moeten bren gen. Tusschen doze bedrijven door zong mej. Veldhuizen eenige aardige, ondeugende liedjes, die niet nalieten, het gewenechte effect te maken. De heer J. van Eek, de gezochte humoristische voordrager, bracht da nk' de lachspieren in werking met zijn „Antjc aan de grens" en andere voordrachten. 'De pauze duurde tot tien uur, waarna het tableau-gezel schap „Narcis' zijn levende beeld groepen te bewonderen gaf. Er Is te genwoordig bijna geen feestavond van eciiige beteekenis; of do heer C. v. Eykern met zijn trawanten worden uitgenoodigd, wel een bewijs, dat de artistieke wijze van abstracte begrip pen uitbeelden, zooals „Narcis" dit doet, meer ën meer waardeering vindt. Ook nu weer gaf dit gezelschap een viertal mooie tableaux, n.l, „De Muziek", „de Melodie", „de Smart'" en „de Rust", alle vier ontsproten uit de kun/ tanaarsgees! van den heer Van Eykern. Voor da twee laatste f roepen moest driemaal gehaald 'wor- en. Ondeir groot applaus werd den heer Van Eykern een bloemstuk aan geboden. Hierna werd een veiling van eenige artikelen gehouden, die flink wat op bracht. ,r Tot slot voerde de Kon. Lettert. Ver- eeni-ging „Oreruer" hef. blijspel „Hel kind van den Huize" op. Over de pres taties van de leden van „Gramer" te spreken, is niet meer noodig, daar deze in onze stad genoeg bekend rijn. Genoeg zij het, te melden, dat dit blij spel den aanwezigen danig vermaakt heeft, zoodat men in zeer feestelijke stemming huiswaarts keerde. Een bezoek aan dezen bazar is zeer aan te bevelen voor wie eens goed uit dc ge- woye plooi wil komen en tevens een goede zaak dienen. Omtrewt liet verslag over den eersten avond valt op te merken, dat met dien leider der club, die op een echt-geestige manier 't programma bekend maakte, niet is bedoeld de lei der van de Haarlemsclic- Tooneeiclub, maar de conferencier van het cabaret- clubje. Meg. Ida Möllmger is ni. de leidster van de club en zij deed de zen avond liaar naam eer aan. Ge noemd mag ook worden mej. J. Blauw kuip, een nieuwe kracht, die op zeer artistieke wijze de tooneel verzorging op zich had genomen. Morgen is het de laatste dag. BURGERAVONDSCHOOL. De uitslag van de toolaitinge-exaanens dar Burgeravondschool! is ale volgt; Toegelaten le klasse: B. J. v. Aken (voorw.), B. Bakker, J. Bar-ends, E. F. v. Boem, If. J. Beksvoort, W. G. v. Bellen, J. Boender, AI. de Boer, M. J. Boerée, A. Bo', J. C. v. Bom mel, A. Braked (voorw.), K. Braun, J. J. H. v. d. Bung. A Gobeiens (voorw.), A. F. Dekker (voorw.),' N. Derlagen, K. F. Eileve'ld, H. A. Eys- keit, J. K. Fiege, P. v. Gasteren, J. de Graaf (voorw.), J. G. J. v. d. Henk, J. A. Bartendorp, W, J. J. Hessels, P. v. d. Heuvel (voorw.), P. ÏL v. d. Heuvel, J. Hoogjervoray, J. Jansen, P. Jansen, P. Jongerlüng. G. Koome, W. P. Kuiper, D. II. Kuyt, \V. A. van Leersum, P. J. Luttik, I. W. H Meijer, G. Nix, E. Peters, J. H. Piët, H. W. J. Polderman, R. de Quaaete- nich, G. Rappagne. R. Ree, G. A. de Ridder, N. Ronde, S. A, T. Rijbroek, J. R. Schoenmaker, K. Schouw (voorw.), C. Smelter, ,1. A. A. Snuit, G. C. Timmermans, J. Vóséer, G. Vlug, J. G. v. d. Voort, J. de Vries, C. P. Waïj, B. H. Wem po, T. v. Was te rho ven, -M. w. Witlam, L. IT. Wuhi, F. J. W. v. Wuilnik, J. R. do Zaaïjer, W. J. Zomerdijk (voorw.), J. v. Zijp, B. Klinkenberg, L. II. Bas tings, \V. C. Voges, P. Roeland (voorw.), T. W. C. P. Cruifcf, J. Lan- geveld, J. J. Mathot (voorw.), F. M. L 2e klasse: L, S Touwen, 4e klasse- J. W. Huibers (voorw.) CENTRALE KEUKENS. Door de Centrale Coinjnissie uit dc- Arbeiders beweging te Amsterdam, saamgestold uit de gedelegeerden van de S. D. A. P., Ned. Verbond van vakverenigin gen en de (Ned. Bond van Arb. Coö peratie is o.m. aan de Haariemsche Conupis6ie uit de Arbeidersbeweging voor de Levensinuddelenvoorzienuig een circulaire gezonden met vra genlijst over de instelling van Cen trale Keukens. De vragenlijst bevat de volgende vragen: Bestaat er in. uwe grime onto eon centra! o keuken, zoo ja, sinds wanneer? InrVicn niet, is <Le instelling in voorbereiding1? Van wien ging de iheteWtag uit? Benevens nog eenige andere vragen: Welke spijzen worden door de centrale keukens ver strekt? Hoe groot zijn de porties? Hoe is de kwaliteit van het eten? DIEFSTAL Uit een der Bus- booten werd bij aankomst alhier ver mist 1,(2 baal koffie, wegende 25 K.G. C. Il'EUMAN. Aan den lieer C. Heijman, leeraar in de Emralsche taal. Is Woensdatr- imiddaa in den Raad eervol ontslag verleend uit ziin functie aan de H. B. S.. met dankbetuiging voor de langdurige en belangrlike diensten, door hem aan de -gemeente'bewezen. Als de heer Heljmaai niet den reglc- mentairon leeftiid van 65 laar bad bereikt, zou bil stellig ziin ontslag niet gevraagd hebben. Want ,,op" is hii hceterr.aal niet en ziin liefde voor ziin vak evenmin verdwenen. Die geestdrift voor ziin werk is altijd een van 7.1 in kenmerkende eigenschappen geweest en daarbii nog een andere ziin groote bescheidenheid. We mo gen het nu wei vertellen, dat we altijd onzetteliik ziin jubileumsdacen heb ben later, voorbijgaan, omdat hU er zoohi tegenzin in had. als feest- voorwero te fungeer en. Daarom is ook dit stukje eigenlijk niet recht in zijn. geest Maar lib moet dan toch nu maar goedvinden, wan neer we herinneren aan de vele jaren dat hii goede en ernstige lessen heeft gegeven en aan de waardeering, die ziin leerlingen daarvoor hebben ge had. Ze mochten hem dan. in verband met ziin lengte, een bijnaam geven, waaraan de eerste lettergreep van ziin naam 1e nas kwam. en er grapjes over roaken. dat hii de klas (binnen komende altiid zei„dear me, what a noise (och, wat. een rumoer 1). ook wanneer er geen geluid werd ge- ihcord. dat ze iets nuttigs en goeds van ham leerden, hebben ze altiid 'wel gevoeld en geweten. Ze zullen daarom, evenals wij bij deze doen. hun leeraar een langdurl- scen en frissdien ouderdom toewen- schen. TYPOGRAFENBOND. Woens dagavond vergaderde de afdoeling Haarlem van den Ailg. Ned. Typ. Bon in het gebouw van de Haarl. JongelingBvereaniging. De voorzitter, de hear J. A. Krijnders, deelde mede, dat door de Centrale Commissie uit spraak ie gedaan over eenige Mach ten over het niet-nakomen van de bepalingen ten opzichte van het lol- lectóef contract en dat de firma ver plicht is geworden de werknemers, die door haar uit het contract wa ren gehouden, weer onder de bepa lingen van het contract te brengen. Eenige nieuwe leden werden aange nomen. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren J. A. Krijmiers, C. C. v. d. Bergli, F. KeerwoM, Leuver- man en v. d. Talk. De beschrijvings brief voor do op 24 en 25 Juni te houden Bondsvergadering werd be handeld. Do voorgestelde Statuten- en Huishoudelijk Regiemembwijzlgin- gen, m verband met dc Werkloos heidsverzekering, weiden besproken en aan de afgevaardigd ei mandaat gegeven. Meerdere afdeeli ngen hebben gelijk aJp de afdeeling Haarlem, voorstelen gedaan om te komen tot verhooging van het loon of duurte toeslag. Nog sprak do afdeeling zich uit voor het houden der Bondsver gadering op werkdagen en n;et meer op Zondag. Ook werd besproken de voorgestelde wijzigingen inzake ver kiezing Hoofdbestuur, Rechtspositie bezoldigde bestuurders, enz. METAALBEWERKERS. Men schrijft ons De federatie der Metaal bewerkers en aanverwante vakken vergaderde in het lokaal Kromme Elleboogsteeg. Na de openingsrede van der. voorzitter werd het woord gegeven aan den heer Van Zalm. uit Amsterdam, die de vraag besprak ..Waarom onafhankelijk georgani seerd V" Hii gaf een beschouwing, hoe de organisaties in het algemeen wa ren ontstaan. Vroeger bestonden die uit ziokenpoties als hoofddoel. Later is clat gewijzigd. 0-—temv .werd een bond ongericht,vDeze bond van me taalarbeiders was in de kern socialis tisch, maar er kwam tweedracht tus schen de S. D. A. P.'ers en de vrije socialisten. Daarop ontstond ook een .onafhankelijke organisatie. Voorts (besprak de heer Van Zelra het ver schil tusschen onafhankelijke en mo derne organisaties Spreker gaf dit met een voorbeeld aan. De bestuurs leden ziin bii de moderne organisaties de generaals en de leden de soldaten. De soldaten hebben te gehoorzamen. Bii de federatie van metaalarbeid ars hebben alle leden evenveel recht als het bestuur, zei de heer Van Zelin Spreker haalde nog verschillende fei 'ten aan en trok daaruit de conclusie, dat naar zijn meoning de onafhanke lijke vakbeweging oo een veel gezon der btuiis berust, dan al de andere metaul arbeiders-organisaties. Noor aanleiding van d. vergade ring werd besloten, dc besturen der metaalarbeiders te Haarlem bijeen te roeren, om een gezamenlijke loop actie oo touw te zetten bii de Haar- lemsche Scheepsbouwerii 't Spaarnc. TREUR IG. Er heeft een treurig on®eteik plaats gjehad. Dinsdagmid dag reed de 10-jarige v, d. W. wonen de in de Aane terdams tra at op den Oudenweg mot een kinderwagen niet 2 kinderen. Door do hobbeligheid van dear weg kantelde de wagen, ten ge volge waarvan de 2-jarige J. C. L v. d. W. er uit viel. Hel meisje bekwam een hersenschudding en is iDInsduK- nacht aan de gevolgen daarvan over ..lederu BESMETTELIJKE ZIEKTEN In dg week vaai 30 Mei tot en met 5 Juni kwamen te Bloemendaal voor: 1 ge val van roodvonk, te Haarlem: l ge val van diphtköritia en te Velsen 9 gevallen van dipktheritis. RIJ WIELDEEFSTALLEN - Woona- dag zijn weder twee rijwielen gesto len: een dat stond in hef. Wilhelmina- park en een, dat de heer F. even voor zijn woning op den Wagon weg liad neer gezet. Rubriek voor Vragen. VRAAG: Hierbij zend ik u oen in sect, hetwelk in mijn huis vloog. Kunt u mij ook zeggen, wat. voor een «lier dit is? ANTWOORD: Dit insect, be- hoorende tot de familie der glazenma kers of waternymphen (Lybellulidae). De grootere exemplaren, gelijk deze er een is, aijin in verschillende deelen van ons land onder verschillende na men bekend: korenboutor, rornbonter, dioo iderboLkerglazenmakers., v. rat. tanbijters, puistenbijters, dc kleinere meestal onder den naam juffertjes. Nuttige dieren, die onophoudelijk heen en weer vliegend veel insecten vooral vlinders en vliegen vangen en al vliegende opeten. (Zie vervetg Stadsnieuws op pag. S3 Pit ae Omstreken ZANDVOORT. Temperatuur dc-r zee. Temperatuur van het zeewa ter op 7 Juni; 64 gr. F. Aantal badgasten. liet aantal badgasten bedraagt tlians 2791. Examen. Te A msterdom ge slaagd voor het admiis.c-oxamen Han delsschool driejarigen cursus der Al gemeene Winkel ïerssvereeniging: H- Ligthart, leerling van school *C. te Zandvoort SPAARNDAM. Woensdagmiddag sloeg een cano in het Spaarno om, bt|idle .innittemden konden zwemmen en werden door eon whoiry opgepikt. Binnenland EEN GIFT VAN 1,2 MILLTGEN GULDEN. De door de Koningin toegezegde gift voor de oprichting vaji een Polyteclmicum in Ned.-lndië bedraagt een lialf müüoen gulden. DE CRISIS AAN OORLOG. - Aan 't Ailg. Handelsblad wordt gemeld, dat de leiding van hel departement lun Oorlog binnen niet te langen tijd weder aan een afzonderlijken minis ter zal worden toevertrouwd. Br zijn zekere teekenen die er op wij zen, dat de regeering inderdaad niet voornemens is oiu het intarrimaat langer te bestendigen dan gewenscht schijnt voor het regelen tan 8om- mige interne verhoudingen. GEDENKTEEKEN Mr. GOEMAN BORGESIU-S. Naar t Vad. ver neemt heeft het- Hoofdbestuur van do Liberale Unie een commissie uit zijn midden benoemd om de oprichting van een blijvend gedenkteeken voor mr. H. Goeman Rorgesitis voor te bereiden. Deze commissie, bestaande uit do heeren W. P. Kops, A. Rooöhuijzcn en mr. H. Smeenge, is reedB eenigen tijd aan het werk en binnenkort 'noopt zij met hare voorsteden te komen. Rechtszaken ONRECHTMATIG VERLOF. Een 6ergeant-majoar-administra.teur te Amsterdam bezorgde door knoeierijen aan soldaten die hein geld gaven «ju- rechtmatig verlof. Tegen een soldaoA die van Maart 1915 tot Augustus 1916 onrechtmatig verlof genoot, werd we gens omkooping van den sergeant- majoor, door den adv. -fiskaal bij het Hoog Militair Gerechtshof goëischto 5 maanden militaire dotontie en 3 maanden gevangenisstraf, cn tegen een soldaat die een maand aidus verlof genoot 2 maanden militaire detentie en 3 maanden gevangenis straf. De eerste beklaagde had den ser geant- f 25 peir maand betaald. Letteren en Kunst VEILING FRED. MULLER en Co. Bij Fred. Muller en Go. te Am sterdam zijn dezer dagen vriWngen gehouden van eenige inboedels en kunstverzamelingen, o.a. van wijden den heer J. Krol Kzn. te Haarlem. O.a. werden de volgende prijzen be steed. Schilderijen; Albert Cuyp, f 1G.ÓOO; Frans Hals, f 20.000; Aert van der Neer, f SI.500: R«•inbrandt, I 19.000] Jan Steen, f 2500, Meubelen: een teakhouten kabinet je met koper beslag, Indisch werk uit de XV Lie eeuw f 2500. Bij de sculptu res vindt men vermc-M f 12.100 voor een gebaJdcn ©aarde lel lof, voorstel lende dc Madnna, een Venetiaansctief bronzen buste bracht f 29000 op. en een antiek brenzen hertje f 1S.100.

Haarlem's Dagblad | 1917 | | pagina 1