Kolendistribatis 34© Jaargang No. 10447 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 20 JUN! 1817 HAARLEM S DA Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad i» uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. r ABONNEAIENTEN por 3 maanden: Voor Haarlem en do dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd la (kom der gemeente) t 1.76. Franco per post door Nederland 12.18*. Afzonderlijks nummers f0.15. Geïilustr. Zondagsblad, voor Haarlem 'f 0.45. GeTUuatr. Zondagsblad voor de omstreken en fraoco per post l 0.62». Uitgave der N.V. Lourena Coster, Directeur J. O. PEEREBOOM, Telofoon 3082 ADVERTENT1ENVan 1—5 regels f 1.iedere regel meer 20 Cts. Reclame» 30 Cis. p»r regel. Bij abon nement aanzienlijk ral-at. Achtstuiverc-advertentiëD van Vraag en Aanbod, ven 1—6 regels 40 Cts. per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. a contant. Buiten het Arrondissement dubbels prijs. Directie en AdministratieQroote Houtstraat 83. Teletocnn. der Redaotie 600 en der Administratie 724 daagsohe menschen komen tot zulke functies niet Maar er is veel meer. In de geboete carrière van den heer Cremer wordt de opmerkzame toe schouwer door twee dingen getroffen: de eene js zijn voortdurende werk zaainheid an onverflauwde arbeids kracht, de tweede zijn toewijding aan de publieke zaak. Nederlanders gaan naai- Indlié om fortuin te maken, om zoodra ze daarin geslaagd zijn, terug te komen en die vruchten van hun werk, veelal in openlijke of door be trekkingen van minder beéamg ietwat verborgene ledigheid te. genieten. INIiet Verkrijgbaar op de verstrekte olzoo do heer Cremer; hij is, op de roode bons: Noord-Hollandsche terugreis naar Nederland, nog in 't lurf, 3de soort, ook genaamd sleek- suee kiuiaal, wanneer hem hel dlreo .urp p teurachop van de DeMapoor aongabo De prijs ven dee. turf bedr.ag. j 4m"n B0 cents per 100 stuks, te huis j aTerw|jl „Jtl itamUi8 m bezorgd of 80 cents per 100 stuks oeidersch optrekje vestigt, blijft hij te bij den handelaar afgehaald. Amsterdam werken aan de voorberei- Tevens wordt bericht dat weder ding van de Deïlspoar, gaat alleen DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. District Haarlem en Omstreken (gemeenten Haarlem, Bloemendaal, Benriebroek, Heemstede, Schoten, Spaarndam en Haarenimerliede en Spaarnwoude.) een kleine hoeveelheid bruinkool briketten bij de handelaren ver krijgbaar is gesteld (prijs 50 K.Q, f 1.62'/, of per 25 stuks afgehaald 30 cent). De Directeur van het Brand- atoffenbureau: REITSMA, AGENDA DONDERDAG 21 JUNI. Bioscoopvoorstellingen: Cinema-Pa lace, Gr. Houtstraat, 13 lose. Theater, Gr. Markt. Apollo-Theater, Barteljo- risstraat. Orgelbespeling in de Groote ol St. Bavokerk, van 7 1,2-8 1/2 uur, De directie van hot Gasthuis. In ons vorig nummer desiden wij or.ee. dat Dr. H .L. van Linden van den Heuvell door het nieuwe College van Bekenten werd aanbevolen ale Directeur van het SL Elisabeth's Gast huis wii voecden er aan toe. dat wij (Dr. van den Heuvell niet te spreken hadden kunnen kriigen en dus ook niet kenden mededeelen. waarom hij teruggekomen was ou ziin meening dnl de directie van het Gasthuis den ftelieelen mensch eischt en dus- geen gelegenheid voor nartlculiere practijk jODen laat. Thans zijn wii in staat onze lezers nader in te lichten. Dr. van den Heuvell is nu ongeveer een half laar titdoliik directeur van het Gasthuis en is door deze ervaring tot de overtui ging Eekomen. dat hli deze directie e ziin Darticuliere practiik zeer goed kan waarnemen, zonder aan een va heiden te kort te doen aanleiding t deze gewijzigde meening ia o.a. dal het nieuwe College van Regenten hem andere eischen stelde dan liet vroegs re bijvoorbeeld niet verlangde, dat hii eiken morsen te 9 uur in het Gast huis nanwezifr zou ziin. Bovendien is in Mei. Knottenbelt een uitstekende od in net-directrice gevonden en einde lijk is aan Dr. van den Heuvell troef Di dervindeliik gebleken. dat h.et men- scheliik arbeidsvermogen elastisch m-ti andere woorden, dat hii tot druk ker arbeid zeer we! In staat is. OM ONS HEEN No. 2328 Een Zeventigjarige. Deirug duni ■lui» Za terdag over eeu week, zal die liter J. T. Cremer zeventig jaar worden en hei is Inderdaad de moeite waard, stil te staan bij dezen mijlpaal in het leven van dezen vend'.enste.yken man. Welk een staat van dienst". In 1868 zet hij, ote jeugeüg employé van de Nederlandsche Handeimaai schappij in Indië voet aan wal, brengt er den eersten tijd door te Batavia, wordt verplaatst naar Singapore, komt In aanraking met de leiders van de Deli-Maaiscdiapplj en gaat bij haar over. Op zijn 24« jaar is hij administra teur van de Maatschappij en toont een energie en inzicht In zaken, die de Maatschappij tot groote uitbreiding brengen en hemzelf tot fortuin. Na vijftien jnar, in 1883, keert hij naar Nederland terug, wordt daar op uitnoodiging van de Deli-Maat schap pij, gesteund door de Nederland- sche Handiekhaatachappij en de Ne dtrlandach-lndisciie Handelsbank, directeur van ce Deli-spoor; in 188-1 is hij Md van de Tweede Kamer, op Zaterdag de stad. uit, om het zinsleven te genieten. Zoo lis hij in "t moederland al dadelijk weer terug gekeerd in den toovereiikel van dien arbeid, dien hij ntlet weer zal venter ten. Terwijl het dirukke aakenteven meestal dein ganscken mensch op eis dit, weet hij in Indië en dn Neder land, tijd te vindien voor de bevorde ring van de openbare belangen. In Des- li schrijft hdj over 't arbeidscontract met de werkers in het tabaksbedrijf, richt er de plantersvereeaxiging op, -geeft adviezen aan de Indische lle- geering over die verhoudingen 'in Dell, waarvan hij zoo terecht had Ingezien, dat ze dringend verbetering noodag hadden; hij is de aanstichter Pakctvaart-Maatschappij, omdiat. de bestaande in naam NedierlandsChe, maar feitelijk Engelscbe lijn Del'i niet verkoos aan te doen, om Brit- ache belangen met te schaden. Jn Ne- dtenl'and behoort liij reeds in 1884 tot het zevental mannen, dat zoo krach tig optrad om de Indische suikercri- sis te bezweren; hij nu de eenlg- overblijvende van hen, die toen de Nedericuwisch -Indische Landbouw Maatschappij oprichtten. Later ie 1894 helpt hij miee, om die Fabriek van stoom- en andere werktuigen, die in décadenoe gerankt was, te reorganli- 1897 tot 19öl Minister an Koloniën,Indië f" Mr. G. van Tienhoven, was toen burgemeester van Amsterdam en in zijn kamer op 't Stadhuis vergader- denyde hoeren, die deze voor 't belang van de -hoofdstad zoo nuttige andier- nemang behouden wijlden. Als oen aardige herinnering aan die bijeenkomsten, vertelt de heer Cre mer graag, hoe Mr. van Tienhoven, wijzende op het Amsterdiomsche wa pen, dat zijn burgemeesters-zetel ver sierde, met een zucht zei: „een van <Me kruisen is voor mij de Fabriek van Stoom en andere Werktuigen!" Dat behoeft de tegenwoordige bur gemeester van Amsterdam van „Werk spoor' niet meer te zeggen. Kort daarop neemt de heer Cremer het initiatief tot de-oprichting van de, Nederlandsche Scheepsbouw-Maat- schappij, een tak van industrie, die van de Fabriek van Stoom- en an dere Werktuigen afgesneden en zoo doende te Amsterdam In verval ge komen was. Van zijn Ministerschap maakt hij gehruik tot het maken van een gan- ache rij verbeteringen in Indië. En met de jaren verslapt zijn ener gie niet. Semen met Dr. Hubrecht neemt hij het initiatief tot de stichting van het Koloniaal Instituut, gaat aan 't ontginnen van woeste heidegronden in Drente. En zijn geliefkoosd Indië bezocht hij driemaal na zijne vesti ging in Nederland, laatstelijk nog in 1914. Meer dan een uur heb Ik met den heer Cremer in zijn werkkamer in het prachtige landhuis op Duin- en Kruid- berg te Santpoort gesproken. Het rui me vertrek la halfdonker, om er de zonnehitte uit ie houden, maar ge noeg verlicht om te zien, dat de schrifturen en papieren er overal ver spreid liggen, als in eeu echte werk kamer en dat rijen boeken slaan in kasten aan den wand. Vier honden, die aanvankelijk te- gein mijn binnenkomst protesteeren, leggen zich op 't vermaan van hun moester neer. De heer Cremer, in een huisjasje met de onderscheiding van den Nederlandschen Leeuw in het knoopsgat, ziet er nog flink uit in weerwil van zijn 70 jaar, spreekt op gewekt en als een man, die op de hoogte blijft ven wat er voorvalt in de wereld. maak van de gelegenheid ge bruik om enkele vragen te doen. „Wat is u-w oordeel over de loekoinsi van later, van 1907 tot 1912, president van de Nederland scire Handelmaatschap pij; donnar tel van de Eerste Kamer. Als we niets anders van den heer Cremer kenden, dan d Hjst van ambten en waardigheden, diie nog fang niet volledig Is, dan zouden we daarin al een krachtige, bekwame persoonlijkheid weervinden. AS&>- .Natuurlijk kunnen zij, die er ginds meer inzitten beter op de hoogte zijn, don wij die ojj zoo verren afstand le ven. Na mijn laatste Indische reis heb ik in Juli 1914 een brochure ge schreven „Ons land van onbeperkte mogelijkheden', die ate bijvoegsel van „Het Nieuws van den Dag" ver schenen is. Daarin heb ik beschreven wat mij trof ais verbeteringen in In dië. Ja, het land gaat wel degelijk vooruit in strijd met de beweringen van sommige politici, die het met hun voortdurende ontkenning maar moeilijk maken aan de Regeering en aam de menschen, welke hun best voor Indië doen. De decentralisatie in Indië begint zich al aardig uit te breiden en de Indische krachten wil len graag met ons samenwerken, uit gezonderd dan enkele schetteraars, ihaar die zijn overal. Die goede In dische krachten begrijpen, en ze zel den het hier ronduit in het openbaar, dat zij het intellect en het kapitaal uit Europa nog niet kunnen missen en in de evolutie van Indië schuifel voor Ne derland geen gevaar wanneer wij er maar aan medeheifren, om die in de goede banen t« leiden'. „Hoe is uw meeming over de verde diging van Indië door de inlanders?" „De inlander ia er zeker voor ge schikt, om het land mee te helpen verdedigen. Dat toonen immers de inlandscbe krachten in het tegenwoor dige huurlingen-leger ook! En er is geen andere manier om een groot le ger te vormen, dan met behulp van de bevolking. Nu de 'oonen in Neder land hooger zijn geworden, is de dienstneming voor het Indische leger hier afgenomen. Natuurlijk is het eene Indische ras krijgshaf tiger dan bet andere, maar ook ae Javanen zijn goede soldaten". „U heeft altijd op het verspreiden van kennis over Indië aangedrongen. Is u tevreden over wat nu bereikt is?" „Geheel tevreden ben ik nog niet. Nog altijd is de Hoogere Burgerschool wat eenzijdig, als voorportaal van Delft. De belangstelling in Nederland Voor het uitzenden van Jongelui inoet toenemen. Maar vooruitgang ls er. De Indische Landbouwschool te De venter ontwikkelt zich snel; allerlei cursussen voor vakonderwijs van a.s. ambtenaren van speciale diensten zijn ingesteld. Het Koloniaal Instituut werkt samen met de onderwijzere genootschappen an verschillende In dische vereenigingen h. ti 1.; het heeft nu met deze oen commissie 'gevormd om het verspreiden van kennis over Indië beter to organiseer en en vindt bij de onderwijzers groeiende belang stelling, waar de groote verzamelin gen. films en photographieën, die het Instituut uitzendt, toe meewerken. Ook de Minister van Koloniën doet zeer veel in deze richting. Het Insti tuut heeft een cursus gesticht om jongelui die naar Indië gaan, kennis van land en volk bij te brengen. Die leergang wordt tweemaal* 's jaars gehouden, de eerste loopt ten einde en heeft reeds veel nut opgeleverd, of schoon sommige jongelui hem niet tot het slot konden volgen, omdat zij ge bruik moesten maken, van een scheepsgelegenheid diezich voor deed. „Het is tegenwoordig", zei de heer Cremer met ec-n lachje, „maar niet als vroeger, toen iedereen plaats op de boot bestelde tegen het tijdstip, dat hem het beste paste'. „(J spreekt over het Koloniaal In stituut. De bouw kan immers niet wprden voortgezet?" „Ach.de heer Cremer maakte te verdrietig gebaar met beide handen „In 1910 zijn we er mee begonnen. Al dadelijk waren het de plannen, die moeilijkheden ojjpeverden, want de schoonheidscommissie was er tegen; toen dat overwonnen was, kwam de oorlog: de eerste aannemer van den onderbouw kon dien niet ten einde brengen en nu is er gebrek aan ce ment en ïjcser. Waar wij dan onzen cursus houden? In 't voormalige kan toorgebouw van de Deli-Maatschappij dat door mevrouw de weduwe Jans een aan onze afdee-ing „Volkenkun deafgestaan te. Het Koloniaal In stituut gaat veei verder dan wij wel dachten. Voor de jaarlijksche uitga ven zijn indertijd f r20.0(XJ uitgetrok ken en die hebben We nu ai noodig, terwijl 't gebouw nog niet eens bestaat Maai- wij hebben dan ook personen van den eersten rang aan het Insti tuut verbonden". Een var. de goede dingen die het Instituut oplevert, is immers een cur sus in tropische ziekten, die vroeger in ons land nog niet bestond? .Behalve een aantal particuliere artsen komen &::e gouvernemente artsen, die voor Indie bestemd zijn, in het Instituut een cursus voor tropi sche hygiëne doormaken; de militaire doctoren hebben de keus tusschen Leiden en Amsterdam naai- ik hoor komen de moesten bij ons. Zooals u wordt door het Koloniaal Insti tuut ook in ailerlei boekjes kennis over algemeen e gezondheidsleer van Indië verspreid. Er i& voor 't Insti tuut op dit gebied een belangrijke taak weggelegd, ten einde de Indische regeering te steunen ht hare reus achtige taak om in h'.. onmetelijke Indië den achter!ijken toestand te verbeteren, die het zeker niet af kan, wanneer de Indische krachten er zelf niet worden bijgehaald, en aan vankelijk althans, hier opgeleid". „Bestaat er naar uw oordeel een toekomst in Indië ook voor arbeiders uit Nederland, of voor werkbazen, op- zichtere en dergelijk en?" „Neen, althans niet dan bij uitzon dering. De Inlanders zijn goede ar beiders en zeer geschikt om tot bazen en opzichters gevormd te worden. In dische chauffeurs b.v. zijn heel han dig en hebben geen zenuwen. Wat Indië uit Europa noodig heeft is vooral het kapitaal en het intellect." Op een vraag over het Nederlandse)? fabrikaat, antwoordde de -heer Cre-' mer met blijkbaar welgevallen, dat eens op een door hem gegeven tuin feest zeven Nederlandsche automobie len achter elkaar stonden. Met be scheidenheid weerde hij een opmer king over zijn groote werkkracht af met het antwoord, dat ook de om standigheden hadden medegewerkt. ,,*k Ben juiet In Nederland terug gekomen in den tijd van het réveil, toen een jonge generatie opkwam, die geschikt was orn aan 't hoofd van groole ondernemingen op het gebied van Industrie en Scheepvaart te staan. Een groote fabriek te leiden, is, naar mijne meening het moeilijkste dat er bestaat." En met waardeering sprak hij van 'den heer Strumphler, die na de reor ganisatie „Werkspoor" groot heeft gemaakt en vertelde, hoe deze de af deel mg Scheepsbouw er had afgekapt, omdat deze te onzeker was, soms wei, dan weer geen werk had, zoodat een geoefend blijvend personeel niet te vormen was. ,,0p een avond kreeg ik bezoek van drie presidenten van arbeidereorga nisaties op scheepabouwgebied, die kwamen spreken over maatregelen om den scheepsbouw te Amsterdam weer omhoog te krijgen, "k Heb de zaak geëntameerd en mij eerst in verbinding gesteld met de Maatschap pij „Nederland'', die deefijde ihaar schepen nog la Engeland liet bou wen. De Maatschappij „Nederland'" :ing in op mijn opmerking, dat zij in „e Kame?' veel meer sympathie zou hebben, zoo zij ook in het eigen land bouwen liet, en zoo kreeg ik Jhx. Op ten Nóort mee on den ouden heer Janssen; we hebben zelf wat kapitaal gegeven en de rest heb ik met moeite bijeenverzameld op de Beurs. Zoo kwam de Nederlandsche Scheep»- bouwmaatschappij tot stand, die nu een bloeiende onderneming is." „U heeft ben werk van heide-ont- gimiing opgezet. Voldoet dat aan uw verwachtingen?1 „Ja, die onderneming is klaar. Ik heb nu 15 hoeven in Drente en ga daarmede niet verder. Zooale u weet, doet ook de Staat aan bebossohlng, de liefhebberij zal in 't algemeen wel grooter worden, nu bllikt wat het hout waard is. Maar net publiek moet niet zoo angstig wezen voor vellen boomen moeten net als rnen schen, op hun tijd vallen. Al die frond werdt immers weer beplant I en djatiboom moet na honderd jaar gehakt worden, zoodat in een cyclus van een eeuw zoo'n heel bosch ver nieuwd is; een denneboom moet voor mijnhout geveld worden na dertig jaar. Wat hindert het dan, ale ieder jaar b.v. een dertigste gedeelte van onze als geldbelegging aangeplante dennebosscheu verdwijnt?" „Ik zal u maai- niet vragen wat uw oordeel ia over het tijdstip, waarop de oorlog zal eindigen" (de heer Cremer schudde het hoofd), „maar ik mag u toch wel vragen, hoe u denkt over de toekomst van Nederland na den oorlog." „Daar heb ik goed vertrouwen op. Er is in INedierland geld verdiend. We zien het aan de emissies die eiken dag in de couranten voorkomen en alle geplaatst worden. Financieel 6teekt de industrie, met de banken en de etoom- vaari-maatfichappijen na den oorlog, heel aardig van wal. De zaken zullen Nederland wel toeetroomen. Er is zooveel vernield, dat hersteld moet, bovendien ook veel achterstand, die dient te worden ingehaald. Ik ver wacht veei werk voor onze Industrie. Zeker, sommigen denken dal er een tijdelijke periode van malaise, van groote werkloosheid zal intreden. Een van onze financiers" ide heer Cremer noemde een zeer bekenden naam), „ls, mc-eu ik, daarvan overtuigd, maar de zelfde man heeft vroeger gezegd, dat de oorlog om financléele redenen niet langer dan een maand of drie, vier duren kon en het is nu al drie jaarl Och, v-oorepelien is zoo gevaarlijk. Ais mij gevraagd wordt wat moet ik ln dezen moei.ijken tijd in mijn zaken doen? dan geef ik den raad werken en zuinig zijn. Want al komt er ook een goede tijd, vele dingen zullen duur blijven." ,,En tot slot, als 't niet onbeschei den is uw gezondheid ia Immers nog goed? En wat zijn uw plannen?" „Over mijne gezondheid mag ik niet klagen. Maar ik moet mij toch wat in acht nemen. Het werk gaat zoo ge makkelijk niet meer, als toen lk een jonge man was. Mijn eigen adminis tratie, de ontginning in Drente, het Koloniaal Instituut, mijne commissa riaten vorderen veel werk. Al kan ik nu niet maandelijks naar Parlje gaan lot het bijwonen van de vergaderingen der Suez-kanaal-maat-chappij, maar na Quack ben ik president-commissa ris geworden van de Staatsspoor en nu pas bij gelegenheid der fusie van de twee maatschappijen, ook van de Hollandsche Spoor. Ook die functie koet nog al tijd." Ons gesprek was ten einde. De 'neer Cremer bracht mij door zijn prachtig landgoed, dat nu evenals alles in de natuurlijk on laag! ijk te !;d.ii had on. der de droogte, naar den weg, iangs welken ik hei station Santpoort kon bereiken. En al wandelende over de stoffige paden in de onbeweeglijke vuurkolom van de zomerzon, overdaoht ik dal deze man, die het leven van arbeid zoo intens en voortdurend heeft mee geleefd, niet om geld te verdienen, maar vooral omdat heel zijn persoon lijkheid tot werken dringt, ook na het voltrekken van zijn TOsten jaarkring niet zal kunnen eindigen. Wanneer eenmaal zijn uur slaat, zal het hem vinden met een pen in de hand, of over een boek gebogen cn een nieuwe onderneming in 't hoofd. Zulke menschen zijn zeidzaam. Zij worden zelf rijk, maar maken ook de samenleving rijker. En daarom heb ik met sympathie en Ingenomenheid aan den naderenden feestdag var. dezen verdienstelijken vaderlander herinnerd. J. C.P. Stadsnieuws Een verraseende Tijding. Ten Stad huize werd ons lieden mee. gedeeld, dat het percentage van den hoofdeüjken omslag voor dit jaar be paald is op 5.1, dat is dus één procent minder, dan het vorige jaar. Dit gunstige resultaat it voorname lijk too te schrijven aan de vermeer dering van het belastbaar inkomen. Als van zelf volgt hier op de vraag, waaraan doze toeneming te danken is. Voor het grootste deed aan hoogere aangifte van Inkomens, waaraan na tuurlijk ook oorlogswinst niet vreemd is en voor een gering dooi aan de om standigheid, dat de kohieren van de rijks-Inkomstenbelasting thans ook voor de gemeente open staan. In elk geval te het een verblijdend geval in aezeu tijd van moeilijkheid, benauwenis en voortdurend stijgende lasten. Kamer van Koophandel. Verschenen is het jaarverslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem over 1916. Daarin wordt medeuedeeld dat de moeilijkheden, die zich in 1915 ten gevolge van den oor logstoestand od 't gebied van de nij verheid zich voordeden, in 1916 in hooge mate vermeerderden. Duurteo en scha ar ach te dor benoodigde grond stoffen. moeilijkheden in den aanvoer, voor sommige industrieën volko men gebrek daaraan. de noodzake lijkheid van de vervanging van som mige materialen door andere, onge kende hoogte der vrachtprijzen, mo- lest-risico. de steeds grooter wordende onzekorheid. zijn de voornaamste fac toren. die de nijverheid belemmerden sn veroorzaakten, dat de algemeene toestand dar Haariemscke Industrie niet rooskleurig kan genoemd worden. Ook od 't banketbakkersbedrüf oe- fenden door de enorme duurte der grondstoffen en den geringen aan voer de tijdsomstandigheden een on gunstigen invloed uit. Mede was dat 't geval in andere bedrijven van voe- dlngs en genotmiddelen en van de chemische nijverheid en aanverwante vakken. Echter was in de stpomverf fabrieken de toestand gunstig en voor de caoutchou-industrie wp.s 1916 een laar van groote bedrijvigheid. Het aantal arbeiders, werkzaam ln de fa briek van Gebr. Merens. bedroeg ge middeld 110 (in 1915 100). Door 1 aanschaffen van eenlge werktuigen werd het Droductie-vermogen der fa briek vergroot. Wat aangaat den toestand in de bouwvakken in 1916. was 't met den nieuwbouw nog slecht gesteld. De nieuwbouw betreft voornamelijk den woningbouw en door de enorme hoo ge Drüzen van de bouwmaterialen was het ntöt loonend voor particulie ren te bouwen, en ook woningbouw- vereeniuingen waren zeer weinig werkzaam in dit ODzichti Toch had er eenige nieuwbouw Diaals. maar mee3 in de omstreken. Zoo werden er eetd ae villa's gebouwd, terwijl ook te Zand voort er nogal aanbouw pi aalt had voor verhuring aan badgasten Te IJmuiden werden veel woningen gebouwd. Deze nieuwbouw voorkwam werkeloosheid in de bouwvakken maar daar hii voornamelijk niet ge schiedde door Haarlemscj^e aanne mers kwam hii dus nies aan het ge- hcclc bouwbedrijf in onze gemeente ten goede. In het voorjaar kwam een groote v:aag naai arbeidskrachten, die to' laat in het najaar Voldoende was werkeloosheid onder de arbeiders i voorkomen. Behalve door den ge noemden nieuwbouw ontstond deze vraag ook doordat de onderhouds werken. die men in de eerste oorlogs jaren had uitgesteld, geen langer uiti stel meer konden gedogen. Dat deze vraag voornamelijk door onderhouds werken werd veroorzaakt bleek o.a- hieruit, dat nadat de voor jaars drukte in het stukadoorsbedruf was geëin digd. onder de stakadoors hel geheeld iaor werkloosheid bleef heerschen. Ir 't. hoofdstuk metaal- en houtbe werking wordt een en ander aangaan de de wei-ven medegedeeld. Verschil lende fabrieken en werven klagen, dat de toestand in hun bedrijf steed?, moeilijker is geworden. O.ui. voorziet de directie van de N.V. Haariemsche machinefabriek, dat tenzii een gpoedi- ize verbetering van den invoer plaats beeft, de toestand uiterst benard tal worden. Dau deelt de firma J. J. Bey- ncs mede. dat haar omzet in 1916 met circa 25 oCt. is achteruitgegaan, ver geleken met die van het vorige iao>' eu dat 'l aautal arbeiders in Decem ber 1916 daalde tot 380. Aan de Hear- leinsche iizeifleterii was voortdurend fliuk werk. Do toestand in de zilversmeden] w as ln 1916 vooruitgaande, omdat er geen concurrentie was uit hel bui tenland. Ever we! werden ook hier be zwaren ondervonden stijging der, loonen. waartegenover 'geen prijsver hoogingen slaan en het ontbreken van bekwame arbeidskrachten, mede ten' gevolge van de mobilistaie. zijn de voornaamste. Het verslag deelt verder mede. da? de hooD verleden jaar in het verslag uitgesoroken. dat de verplaatsing van de veemarkt aan een opleving bevorderlijk 7.ou mogen ziin, nog niet is vervuld. De Maandagsche markten mogen zich in voortdurenden bloei verhengen De groentenmarkt neemt, door de groote hoeveelheden groenten enz., die thans ln de omstreken van Haarlem worden geteeld, steeds in be langrijkheid toe. Verschillende oi> merkincen worden gedaan in 't hoofd stuk wetgeving en gemeentelijk b.e- heer. O. m. wordt de vraag gesteld of 'tseen aanbeveling zou verdienen cp •bemaalde uren van den deg de hoofd straten voor het verkeer met automo bielen en motorrijwielen te sluiten. Dan werd geklaagd over den toestand van het plaveisel in sommige straten, waar de tramrails zoover boven de straat uitsteken, dat ze een gevaar op leveren voor berijders van rijwielen en verhuurders van karren. Aangedron gen wordt voorts ott een spoedige tot etaudkoming van een veilingsgebouw voor groenten. Eveneens wordt oo spoedige ten uit» voerbrenging van do aanhangige plannen tot stichting van een haven aan het Noorder Buiten Spaarmj van verschillende zijden krach tig aangedrongen. Hoewel niet meer vallende binnen het verslagiaar, meent de Kamer het volgende toch te moeten mededeelen ten bewijze, dal voorziening in deze urgent moet wor den geacht. De afgelooDen vorstperi ode toch vestigde opnieuw de aan dacht od het totaal onvoldoende van de thans bestaande snoorweghaven. toe toegang tot die haven was reeds veertien dogen door de vorst gesloten, teen het verkeer van vaartuigen door het Noorder-Buiten Snaarne slechts voor eenige dagen werd gestremd, oru spoedig weer geopend te worden. Met het invallen van den dooi bleef de be staande snoorweghaven nog voor ge- ruimen tiid gesloten. Had er dus aan het Noorder-Buiten Suaame of in de onmiddellijke nabijheid daarvan een los -en laadplaats bestaan dan zou het bereiken daarvan, zii het dan ooi voor een paar dagen met eenige moei te voortdurend mogelük zijn £0 wee te terwijl thans liet overladen in de be staande spoorweghaven voor meerde re weken totaal onmogeliik was. Verschillende klachten werden geuil over de bediening van de telefoon einde de telefoon door 't Rijk is over genomen. Bii de beoordeeling dezer klachten aldus 't verslag dient niet uit het oog te worden verloren, dat door de tiidsomstandigheden thans buitengewone eischen aan het telefoonbedriif c. a. het bedienend per soneel worden gesteld. De heerschop* de kolennood. gebrek aan petroleum, noodzakelijke levensmiddelen, enz., alsmede ziekte onder het personeel hebben volgens mededeeling van den Dir. van het Telegraafkantoor er toe bijgedragen, dat de bediening som tijds te wenschen overliet in vergelij king met normale tfiden. Uitbreiding van (Dersoneel heeft plaatsgevonden. Dat de bediening te wenschen over laat werd somtiids in de hand ge werkt door de aangeslotenen z>- die het opschellen niet beantwoorden c. a. de telefoon niet in eten Imak hin gen. of verzochten nlei te wülen op- rceoen. daar hunnerzijds aan bestel lingen niet kon worden voldaan. Een en ander werkt remmend op een vlug ge bediening. Wat aangaat de scheepvaartbowc- sring wordt medegedeeld: In 1916 zijn binnengevaren 28619 vaartuigen, niet een inhoud van 1483850 M3. (In 1915 bedroeg dit aantal 26347 met een in houd van 1363999 M3. en in 1914 26629 met een inhoud Van 1473194 M3. Bin nen- en doorgevaren zijn in 1916 109 houtvlotten met een inhoud van 2631 M3. (In 1915 bedroeg dit aantal 124 met een inhoud van 4673 MS.; in 1914 was het 1114 met een inhoud van 21354 MS) Tenslotte p.rmeldt het verslag nog, dat in 1916 werd ont vangen aan invoerrechten f 61.2-16.15 tegen f 43.833.17te in 1915 en aan ac cijnzen f 302.857.12 tegen f £67.487.22 ln 1915. LIBERALE UNIE. Dinsdagavond vergaderde de Libé rale Unie over de Raadsverkiezing. Daar de vereeniging samenwerkt met de vrijz. democratische kieeveri?e- nigteg en de vrij-überalen en deze laatteen nog niet vergaderd hebben, kan de definitieve groepeering dei candidaten in de verschillende distric ten nog niet worden meegeaee.o. Wei besloot de Liberale Unie candi daten te ateJle-n in de elf vacatures, SCHILDERSACTIE. De samen werkende schildersorgar. s -.ties zen den ons een zeer uitvoerig stuk over tem loon actie, waaraan we het vol gende ontleenen: De afdeelingen der landelijke schil- dersgezeiienbonden hebben zich nog maals gewend tot de patrooi; ml- satie teneinde op het door he: ge boden ontwerp collectieve 'ls* overeenkomst bi) herniewing dacht te vestigen. De schildersgezel len staan op heden verre ten achter bij de gezellen ia dc overige bouwvak ken wat hunne arbeidsvoorwaarden betreft. Om dozen achterstand eenlgs- zira in te halen, werd reeds den I2en December 1916 door do samenwerken de bonds-afdeelingcn oen concept-col lectieve arbeidsovereenkomst aangas boden, waarbij het loon over het Jaar 1917 op 33 cent per uur zou worden gebracht en over het jaar 1918 op 35 cent per uur. Bij Inwl'iiging dezer

Haarlem's Dagblad | 1917 | | pagina 1