3Sa Jaargang No. 10B?4 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1917 HAARLEM S DAGBLAD Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Tclephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geabonneerden wordt gewaarborgd door ,,The Ocean" Rokln 151. Amsterdam. ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent goveetlgd is (kom der gemeente) f 1.75. Franco per post door Nederland I2.124. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.45. Gefllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per poet f 0.62'. Uitgave der N. V. Lourens Coster, Dirocleur J. C. PEEREBOOtrt, Telefoon 3082 ADVERTENTIES* Van 1 5 regele f 1.—iedere regel meer 20 Cts. Reclame» 30 Ci». pn regel. Bij abon nement aanzienlijk ral-at. Achtstuivers-advertentiëo van Vraag en Aanbod, ven 1—i> regels 4Ü Cts. per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. 4 contant. Buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie* Grootc Houtstraat 03. Telefoonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 7 SEPTEMBER. Schouwburg Janswog: Tooneeh'oor stelling. Schouwburg De Kroon, Smedestrnat Biosc. voorstelling. Cinema-Pal ace, Gr. Houtstraat: Bio&c. voorstelling. Apollo Theater, Bartelijorisstraaik- Biosc. voorstelling. Hotel „Dyin en Daal", Bloemenddal Concert. Stadsnieuws Tijcflngzaal van Haarlem's Dagblad. in onze Tij ding Zaal, Grooto Hout straat 93. zijn o in. tentoongesteld een groote serie nieuwe uórtcgsprenten, waaronder merkwaardige afbeeldin gen van den Ex tsaar-van Rusland in gevangenschap. Voorts uit ons land zelf een aantal nieuwe lows, o.a. van Louis Bouw meester op zijn 75sten verjaardag ge nomen en van xtei congres van de Anti-rev. en Christ.-Historische ge meenteraadsleden. NEDERLANDGOIHE WINKEL WEEK. Aan eenige honderde firma's alhier is de navolgeftde uitnoodlging tot deememïng verzonden. Mocht iemand die mee wil doen bij ongeluk zijn over geslagen. dan wordt hem op aanvrage gaarne neg een exemplaar toegezon den door den secretaris, den heer Joh. M Schmidt. Op initiatief van de Afd. Haarlem en Omstreken van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat hebben de ondeigeteekcnden ecne Commissie ge vormd, met hel doel om, zoo mogelijk in de 'aatste week van de maand September, in deze gemeente een Ne derland sciie winkelweek te houden. Met aandiang noodigen wjj u uit, daauoe wel te willen medewerken, door in die dagen Noderlandsclie arti kelen in uwe vensters te leggen. riet ligt niet in onze bedoeling, U op kosten te jagen, evenmin om U groote moeite te veroorzaken, alles wat wij U verzoeken is, wij herhalen hei, om zooveel mogelijk mot Neder- iandsche artikelen te ètaleeren en zoo doende bij te dragen tot den bloei van de Nederlanatche Nijverheid. Niet in het belang va1: de labrikanlen, maar in het algemeen landsbelang, want het spreekt vanzelf, dat een bloeiende nijverheid leven en vertier geeft in handel en bedrijf, arbeid en brood aan lal van medeburgers, kortom wel vaart in het vaderland. Hei is ons bekeno, dat du producten van ue Nederiandsclie industrie niet volledig zuilen kunnen zijn. Gebiek aan grondstoffen zal vaak een belem mering blijken te wezen. Maar er blijft nog genoeg over en het zal voor al belangwekkend zijn, om na te gaan. hoe onze Nederlandsche Nijverheid vooruiigeeohreden is, sinds du win- kelweek van 1911, die destijds in Haarlem zooveel succes heeft g-ehau. Xaiuurlijk zullen wij niet nalaten, oji verschillende wijze de aandacht van hel publiek oj» deze nieuwe -Ne- deriandsche winkelweek te vestigen, hetgeen ten goede mout komen aan de deelnemers, vooral in dezen lijd, nu zoo duidelijk blijkt, van hoe groo te waarde het is, om zoo weinig mo gelijk afhankelijk te zijn van het bui tenland en cok, om te laten zien. :iu er zoo weinig meer uit het buitenland aangevoerd wordt, wat de Nederland- sclie Nijverheid maken kan en wat er: op het gebied van Nederlandsche ar tikelen nog in. voorraad is. Niettemin, men begrijpe het goed, sentimenteel zijn wij tegenover do Nederlandsche Nijverheid nietwii blijven aan hare producten den eisch stellen, die ook het motto van de ver- eeniging Nederlandsch Fabrikaat is minstens gelijke hoedanigheid en geen hoogere prijs. liet streven van de Veceeniging ia dus een gezeild streven, een natio- naai streven, waaraan wij gaarne onze medewerking verleenen, Met ver trouwen doen wij daarom een beroep op de Uwe en noodigen uit, onder staand biljet oridertcekcnd terug te zenden aan den Heer Joh. M. Schmidt, secretaris, Ged. Oude Gracht 47. Hoogachtend. J. C. Peereboom, Voorzitter J. H Visser, Vice-Voorzifc- i ter. Joh. M. Schmidt, Secretaris, U ten Boom, Penningmeester. H. Lainp, Mr J. J. M. Noback, J. F. van der Vaari,' A. L. de Jong, W. Kaars by- pesteyn, L. Seveke, A. Weill, A. H- Weyburg. Tot zoover de circulaire, waaraan een ïnschiijvingsbüjet is gehecht en een verzoek- om exemplaren toe te zenden van het onderechuidingstee- ken, dat de étalagevensters der deel nemers zal kenmerken. TURFDIEVEN. Door de firma n. v. B. od de Bakcnessergracht was bil de nolitie aancifb> gedaan, dat door haar 500 korte turven van een schuit vermist werden. In. verband daarmede ziin door de recherche on- gesDoord J. K.. j. A. v. V. en J. A. B.. allen losse werklieden hier ter stede. Zii worden verdacht de turf gestolen te hebben. Reeds, is liet vaartuig, een vlet. waaroD ze die vervoerden naar wii reeds vermeldden Dinsdaunvu door de nolitie in beslag genomen. De Koienvoorziening. Het Kolenbureau meMt ons. De werkzaamheden voor de verstrek king van bons zijn thans zoover ge vorderd, dat de. uitreiking der bons voor ongeveer t'eii zesde deel van tien wintervoorraad tegen den 25eu dezer maand kan worden tegemoet gezien. In afwachting van dc verstrekking aan particulieren is begonnen met de Levering aan scliolen, gestichten, hotels e.<L In Haarlemmerliede .schijnt men van de distributie een geheel verkeerd denkbeeld te hebben. Men maakt daar bezwaar tegen d,e ontvangst van l>e- paalde soorten brandstof, zonder te bedenken, dat men blij mag zijn, ais het geheèle rantsoen brandstof gele verd kan worden. Bovendien heeft men daar vrij algemeen de brandstof, welke aan de k'asse 1 en 2 uitgereikt is geworden en die tot 1 October moest dienen het werd ook ter waarschu wing nog op de cokes bons gedrukt opgemaakt, zoodat vel© huisgezinnen niet meer in de gelegenheid zijn om tc koken. Zij eischen nu meer brand- stof van de voorraden bij de hanrle- i laren aanwezig, w elke echter moeten dienen voor de distributie in einde September. Dergelijke eischen kunnen niet worden ingewilligd. Hei Kolenbureau stelt zich op hot standpunt, dat wie niet de uiterste zuinigheid betracht, de nadeel ige ge volgen daarvan zelf moet ondervinden en dat liet niet aangaat te verstrekken van de voorraden, die voor een ko mend tijdvak zijn gereserveerd. In de afgeloopen week werden door de controieurs van het kolenbureau een paar flinke aanha'ingen gedaan en wel bij de heeren C. V. en H. K. te Bloemenilaal ieder IS H L. steenkool (afkomstig van trawiera uit IJmuideuj welke in haringtonnen verpakt, clan destien waren binnengesmokkeld. Uit sluiting van distributie zal wel het gevolg zijn, ook van voorziening van Kolen benoodigd voor de uitoefening van het visscherijbedrijr. In den nacht van Dinsdag op Woens dag ontdekte de hoofdbnigwncliter van Doelen een schutje onder de Ca- tharijnebrug. Dc tweo schippers gin gen op den loop. In het schuitje bleken 700 harde turven <te "'iggen afkomstig van diefstal uit een schip dat voor do tinna Honing in lossing. lag. De ju stitie heeft thans deze zaak in han den. Aan den actieven hoofdbrugwacti ter word door het brandstoffenbureau ocm belooning van f 10 toegekend. Met den aanvoer van turf uit Os dorp gaat het heel slecht. Er was ge. rekend op- een aanvoer van 0.000.000 harde turven in den kring Haarlem. Door den steUingcornmaiidant is ech ter plotseling al^e uitvoer stopgezet, met het gevolg dat in Sept dc huift van den berekenden voorraad nog niet aanwezig zal zijn. Goti'aeht wordt nu door den aanvoer van Drentsehe baggelaar en fabrieksturf in het te kort te voorzien. Op dit oogenb ik lig-1 gen niet minder dan 9 groote turf- scöepen tegelijk in lossing, terwijl er nog 5 elk oogenolm verwacht wor- deliike vertraging. die van den maat regel liet gevolg zullen ziin. Gelukkig zal vermoedeliik blijken, dat de Regeering er ernstig naar irestreefd heeft dezen overlast tot minimum te beDerken door de afgifte der consenten moeeliik te maken oi eene zoo weinig moeeliik omslachtig» of tiidroovende wiize. Indien de aanvankeliik oriiworocn niannen doorgaan. zal een controle worden verkreeen. die eenerziide vol doende zekerheid verschaft dat al loon bloembollen voor normaal gebruik zullen worden uitgevoerd en ander- ziids geen onnoodigen druk legt on de exporteurs dier bloembollen. Wil ziin dan ook overtuigd, dat boe absurd een uitvoerverbod od bloem bollen ou het eerste gezicht schijnt te teiin. onze exporteurs zich met) den maatregel zullen weten te verzoenen. Wii kunnen in hun eigen belang elechts aanraden zich atiDt te houden aan do elk oocenblik te verwachten nadere Reaeeringsvporschriften. en door iuiste en 'nauwkeurige verstrek king der noodige gegevens mede te werken iot een snelle behandeling hunner consent-aanvragen. Tot zoover dit artikel. Inmiddels is in de Staatscourant van Dinsdag avond een besSi-ssing omtrent do con- eentenreeelïng oosenomen die men reeds Woensdag in dit blad vond. RIJWIELDIEFSTAL. Woensdag morgen is een rïiwiel ontvreemd, dut even onbeheerd in de Groote Hout straat stond, LADELICHTING? Mei. G. M. heeft bii de Dolitie aangifte gedaan, dat uit de toonbanklade van den sigarenwinkel van haar in de Barlel- iorisstraat sedert een oaar dagen geld vermist wordt. ZWEMSCHOOL. De temepraüiur was hedenmorgen 62 graden, heden middag 11 uur 64 graden. (Zie vervolg stadsnieuws pag. 2'. Binnenland UITVOERVERBOD VAN B1/)EM- BOLLEN. In een hoofdartikel in hét Weekblad voor Bloembollencul tuur lezen we: Een der meest onverwachte en zon derlingste gevolgen van den oorlogs toestand is zeker wel het in de Staatscourant van 30 Augustus Le kend gemaakte uitvoerverbod od BloemboKen. Wie zou er. zelfs in de eerste oor- loesiaren van gedroomd hebben, dat het ooit komen zou tot een verbod tot uitvoer van een artikel, dat Nederland zoo vurig mogelijk wensch uit te voe- len. en dat alleen in den uitvoer reden van bestaan heeft, terwijl het. be schouwd van internationaal-Dolitiek of krijgskundig «tanduunt. zoo on schuldig moceljik is. Maar in tiiden waarin voedings middelen gebruikt, worden als grond stoffen voor munitie, is ook beslag ge legd oo onze bloembollen en worden ze gebruikt voor allerlei doeleinden, behalve voor het versDrealen van bloe menweelde in den winter en de lente. Eu zoo ziin onze eertijds zoo on schuldige bloembollen betrokken ge raakt in den wereldoorlog en heeft on ze Reseermg ..in het belang van den Staal gemeend den uitvoer van bloembollen te moeten verbieden. Im merse sommige bloembollen zun een gewild veevoeder, en bii gebrek aan aanvoer van veevoeder en grondstof fen uit andere landen, wil de Re- feering alles, dat hiertoe dienen kan. binnen de grenzen houden. Uitvue- ring van dit denkbeeld is alken mo- geliik .door den gebeelen bollenuit- voer te verbieden en uitzonderingsbe- Dalineen te maken voor bollen voor normaal gebruik. Wii vertrouwen dat dit besluit niet dan na riïn beraad genomen is. om dat liet niet te verminl"- was. Waar- liïk. er moeten zeer cnatigc redenen ziin als men dezen nieuwen last meent te moeten oDleggen aan een be- drilf. dat toch reeds door den oorlog zoo zwaar getroffen is. Een zware last want ofschoon het dc bedoeling is door het verleenen van uitvoexconsenten voor bloembol- ten voor normaal gebruik den gewo nen exDorthandel zoo min mogelijk te belemmeren, zoo mag men toch niet. gering denken over den nieuwen nanerassenroiUDslonn. hef tijdverlies, de arbeldsversDilling en de onvermil- tUftiddenstandscongres. (Vervolg), Minister Postliuma- verklaarde de udtnoodiging voor dit congres aangenomen te hebben. Hij heeft te veel werk om steeds persoon lijk te komen, maar de sympathie van den Minister kent men omdat hij steeds een vertegenwoordiger zendt. Men moet hier geen debat van spr. verwachten een Minister debaleert alleen in de Kamer maar hij heeft van 't gesprokene goede aan teekerun- gen gehouden. Alleen merkte hij op, in verband met een mededeeling op deze vergadering, dat de winstmarge op eieren juist verhoogd is. De brood- jirijs is vastgesteld na onderhandeling met de bakkers. De minister vervolgde: A s men knoeierijen ontdekt dan is het eenige wat men kan doen, den mi nister den naam der knoeiers telegra fisch mede te deelen (Daverend ap plaus). Naast de nadeelen voor den winkel stand 9taan. naar sprekers niecning, ook wel eenige voordeden, o.a. ue waardevermeerdering van den aan wezigen voorraad. Als een prijs werd vastgesteld merkte spr. direct dat de prijs ook gold voor het goed dal nog in voorraad was. Ook is de buiten- landsche concurrentie weg. Men moei echter'niet altijd de schaduwzijden zoeken van de tegenwoordige toestan den, maar ook de lichtzijde daarvan bekijken. (Een stem. Bravol) Spr. voorspelt dat de moeilijkheden nog zullen toenemen. 1-Iij geeft toe dat de keinindustrie in moeilijkheden ver keert. De regeermgsbemoeiüigen mo gen zich echter niet verder uitstrek ken dan strikt noodzakelijk is. Do Minister geeft voorts een uiteen zetting van de moeilijkheden waar voor hij staat. Voor elke klacht is liij echter ontvankelijk en gaarne zal hij hooren hoe men het anders weneciu en meewerken als dat kan leiden tot verbetering. Spr. doet daartoe een be- roep op den middenstand. Natuurlijk beeft men klachten over het feit, dat men niet meer eten kan wat men wil of niet meer in den voim dien men gewoon was, maar sjir. roept de middenstanders op, het pu bliek, dat deze klachten iieeft, niet aan te moedigen, maar te zeggen dat het niet anders kan. De Minister wijst de middenstan ders op hun genus aan gevoel voor organisatie. zooal6 bt.jkt uit liet ver slag van den Bond. Nood brengt de meuscheir tot orga nisatie, de nood der tijden moet in de eerste poats er toe leiden, de hand in eigen boezem te steken en daarom dienen de middenstanders zich te or ganiseren en spr. wii niet van hier gaan zonder de hoop uit te spreken, dat de middenstanders zich meer en meer zullen vereenigen. (Applaus). De voorzitter dankte den minister voor diens woorden, waarvan de in druk groot zal zijn. Het hcoft spr- ver heugde, dat hij daaruit dc conclusie mag trekken, dat ook de minister meent dat de middenstand recht van bestaan heeft- Spr. hoopte, dat de mi nister vaker de congressen mag bij wonen, omdat door nauwere aanra king men elkaar beter Ieort verstaan en begrijpen. Spreker dringt aan op meer voeling tusschen regeering en middenstand, hetgeen een goede uit werking zal hebben ook op de klagers die de minister heden heeft gehoord. De volgende resolutie werd in ver band met een eerder gevoerd debat aangenomen: ,,De vergadering enz. dringt er bij den minister ten sterkste op aan, voortaan steeds rekening te houden met den georganiseerdeu middenstand bij te nemen crisismaatregelen, waar bij de middenstand betrokken is en bij hot samenstellen van de verschillende commission, die de belangen vari den middenstand raken; dat de middenstand onontbeerlijk is ijl het raderwerk der economische sa menleving; dat liet noodzakelijk is gebleken dc vaststelling der prijzen niet to doen plaats hebben dan na overleg met de vakorganisaties; den burgemeesters op te dragen overleg te [negen -met aangrenzende gemeenten die voor gezamenlijke dis iribuüe in aanmerking komen, opoat de economische verhoudingen van v0'»r den oorlog zooveel 'mogelijk be- iK'uden bujven". lot leden \an het hoofdbestuur wer den herkozen de h&eren E. G. Schün- majiii to Rotterdam; L. Bernard, J. Gorris te Amsterdam; 11. Hermans .Moons te Amsterdam en Meijer van Berg te Heerenveen. Leger en Vloot VERLOF VOOR ISRAèLlETlSOHE MILITAIREN. In verband met de Israelietische. ïeestdasen in 'Septem- bei en October a.s. heeft de ODDer- bevellie-bbei het volaende beoaald: Onvoorziene omstandigheden voor behouden, zal aan israclietische mili tairen. die niet in een tuchlklassc ce- ulaatst ziin of niet onder straf verkue- ren. voor zooveel de noodzakeJnke diensten zulks toelaten, aelecrenheid worden ceseven. indien zii het wi schen. het Nieuwjaarsfeest i* hunne eezinnen te vieren van Zondac 16 SeD- temeber 's namiddacs 5Vè uur tót en met Diusdae 18 SeDlembei di nainiddacs "1Y2 uuri eveneens den Grooten Verzoendac Dinsdag 25 Sptemtoer 's namiddacs 4'/a uur'tol en met Woensdag 26 Septem ber 714 uur. en wel door hun vrijstel- lintr van dienst of verlof te verleenen. zoodanic. dat zii niet na het invallen of vóór het eindigen van de feestda- cen behoeven te reizen. De volgens, het bovenstaande te ver leenen verloven komen tot een gel Lik aantal dacen de Zondagen en 1 dacer. niet inbeErenen in mindering van de gewone verloven, volgens dor voor dé land- en zeemacht van 19 Mei 1916 toegestaan. Voorts zal aan hen cedurende het Loofhuttenfeest van Zondag 30 Sep tember 's namiddags 5% uur tot en nvt Dinsdag 2 October 's namiddags 7 uur en gedurende het slotfeest van Zondag 7 October "5 namiddags 5 uur tot en met Dinsdae 9 October 's na middags 7 uur. od de voormelde da cen. waarop zii niet reeds verlof of bewegingsvrijheid genieten, gelegen heid worden gegeven hunne cods- dienstolichten waar te nemen, voor zooveel te belangen van den dienst zulks niet beoaaMeliik beletten. In verband hiermede wordt bepaald, dal in plaatsen waar ceen synagoge is. naar een door den commandee renden officier te treffen regeling, aan de Israëlietisshe militairen, die niet met verlof aanwezig ziin en die niet onder straf verkeeren. vergund kan worden, voor zooverre de plaatse lijke omstandigheden dat zuillen toela ten. om zich ten beho.eve van de ver- Vulling hunner 'godediensllplichten tiidens voren bedoelde feestdagen beeeven naar de naasthü gelegen bv- nacoce. Letteren en Kunst BOUWMEESTER. Uit Amster dam meldt men: Louis Bouwmeester heeft Woensdag, ter gelegenheid-van zijn 75sten verjaardag, uit alle deelen des lands gelukwenschen ontvangen, per brief of per draad, en ook in den vorm van bloemen. O.a. was er een alleraardigst schrijven van den bur gemeester van Amsterdam, den heer Tel legen. De Stadsschouwburg, Hirscfa American en andere omwonenden hadden de vlag uitgestoken. Aan het slot van de eerste acte van ,,De Roepstem van Itrt leven" werd Woensdagavond de heer I-ouis Bouw meester ter gelegenheid an zijn Tóen verjaardag gehuldigd; alereerst door den heer Verkade namens het Neder landsch Tooneel. De heer Verkade wenschte Bouwmeester hartelijk go- luk an overhandigde hem een krans namens den Burgemeester. Als voorzitter van de Stadsschouw- secretaris dier sie woorden van gelukwenschen en bood Bouwmeester een krans aan'. Voorts waren er kransen gezonden door den heer Heijerinans, door lid Ned. Tooneel Verbond, afdeeling Am sterdam en een mooien mand van dc collega's artisten van 't Nederlandsch Tooneel. Na het eerste bedrijf werd de heer Bouwmeester gecomplimenteerd in de versierde foyer der artisten, o.a. door dc leden van den Raad van Beheer en door den nieaw-bémoernden wethouder van Amsterdam, mr. dr. H. J. C. van Tienen. Van den raad van beheer van de Kon. Vereeniging Het Nedërl. Tooneo' heeft dc jubilaris het volgende briefje ontvangen: Hooggeachte Heer Bouwmeester, Het is een dag van verheuging! 75 jaar een reeks van triumfen ach ter den rug en een paar dagen gele den door een geestdriftig publiek (het u trouwe Amslerdamsche) weder toe- gejubeld iu een nieuwe creatie. Dat handgeklap was geen belooning voor een prachtig verleden; voor het geen Bouwmeester eens geweest Is. llot was de greep van der. nog altijd jongen grootmeester, die den toeschou wer pakte, zooals dit zelfde machtige talent de vaders en grootvaders ge pakt heeft van het jongere geslacht, dat nu ademloos naar hem opzag en naar hem luisterde. Blijft nog tong in onverzwakte glads in uw groenenden ouderdom een sie raad voor ons tooneel en van onze Vereeniging DE WOGNUMMERS. Naar het Alg. Handelsblad verneemt, is de zangvereenigirig „Jacob Kwast bo ter bekend onder den naam ..De Wog- hummere". ontbonden, 'i Blad merkt o.a. op Dit besluit zal menigeen met leedwezen vervullen. De „Wognura- mere" namep in de Nederlandsche zangvereenigingswereld een zeer bij zondere plaats in, wat geen geringe verdienste is, omdat ons zangvereeni- ginswozen in het algemeen op een goed pvil staat. Zoo droeg.de vereeni ging Jacob Kwast" een zeer eigen karakter en het was zeker de betreur de leider, wijlen Willem Saa', die zijn uitvoerenden mei die geestdrift voor het eenvoudig schoon wist te bezielen en van zijn bijzondere persoonlijkheid wist te doordringen. De vereeniging was zijn schepping, doch hierin lag teven» het onvermijdelijke dat zij met hem moest overgaan. Tragiek der in dividualiteit! Evenwel, schooner hulde kon de vereeniging aan haar overleden leider niet brengen, dan door het nemen van het ontbindingsbesluit, dat haar zelve opoffering zal gekost hebben. Want, er ligt de ericenning in, dat zij slechts door Willem Saai kon geven, wat. zij gaf. Met hém heeft zij veel geschonken, met hem heeft zij ook willen heengaan. In 'het geschiedenis boek van Nederland's muziek zullen de Wognttmmere echter "blijven leven als een mooie, onvergankelijke herin nering. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of biet geplaatat, wordt de kopie den inzender biqt teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt d« Redactie tich niet aansprakelijk. RED DE BELGISCHE KINDEREN! Dringende oproep. Dc Belgische kinderen sterven) Tengevolge van de schaarschte rii duurte der levensmiddelen in lie; 1» zette lapd kunnen de ouders liun Kin deren niet meer bet noodige verschaf fen. Machteloos zijn zij gedwongen den langzamen en wreedeni dood hunner aruie klein en te aanschouwen. De kindersterfte heeft enorm en om vang aangenomen en de tuberculose richt verschrikkelijke verwoestingen aan. De toekomst van een heel land, van gansch een dapper volk staat op het ajfeJ. Mogen wij onbewogen en werkloos do verwoesting van au gehcele Belgi sche jeugd aanschouwen? Neen, duizendmaal neen! De ziel komt m opstand bij bet verschrikke lijk schouwspfel van al dit kinderlij den. De Belgische kinderen moeten gered worden. Aan dezen toestand moet onmiddellijk eeai einde worden gemaakt, door onverwijlde afdoende hulp. Henbeu de droevige rijen Belgische kinderen in Holland,, die wij uilen hebben zien voorbijtrekken, niet een gansch volk tot trauen bewogen? llebben wij niet vrouwen, uoor dezo ellende bewogen, op den stoet van jeugdige ballingen zien toesnellen, om zo ui hun armen naar liun asyl «o dragen. Een krachtig© en onmiddellijke daad ia noodzakelijk. Zij wordt op het oogejiblik verwe zen ujkt. Hollandsche en Belgische da mes hebben door de inspraak van bun medelijdend hart gedreven te Maas tricht een Comité gevormd, dat xich zal belasten mtt de inzameling van fondsen, bestemd tot de huisvesting van. Belgische kinderen in Hofland. Dit Comité draagt den naam van-Nu- derlandsch-Bc gisch Comité voor pro paganda ter piaat&ibg van Belgische kinderen in Nederland. (Oeuvre de la croix Mauve Comité Hollando-Uelge dc propagiuide pour le placement des en fonts beiges en Hollande). De dames zullen alles in het werk stelen om zich de noodige gelden té verschaffen ten einde dit werk tot een goed eind-? 1c brengen. Zij zullen tentoonstellingen en fees ten inrichten, subsidies aanvragen, en dergelijke actieve propaganda voeren ten einde den treurigen toestand der Belgische kinderen zoo spoedig moge lijk te verlichten. Gij, allen, die dit leest, geeft 11 zelf de heerlijke vreugde van het bewust zijn, een kind gered te hebben. - Verschaf u zelf dit ideale oudor- echap. w aartoe u een daad vaai hooge menschlicvendheid den weg baant. Schenk het leien terug aan een dier baar wezentje, en (ie dank der ouders wien gij later het kostbaar pand suil teruggeven, zal uw belooning en uw zogen zijn. Zend ons uw penning, hoe klein ook. Toeken in op de lijsten waarbij gij u verbindt gedurende den oorlog een kind op uw kosten te on derhouden, hetzij bij u aan huis, het zij do&r in de kosten van pluatsing elders te voorzien. Zamel giften iu om u hoen. Tracht een maandelijksuhe bijdrage te verkrijgen. In eon woord doet het onmogelijke om dezo arme kleine slachtoffers te redden. Laat de armste zijn penningske 011a niet onthouden! God zat u zegenen. Aan de gans ené beschaafde wereld, aan allen, die door menschelijkheid bewogen en door verontwaardiging geschokt zijn hij het zien van zoóv.yü onschuldig lijden, richten wij dc-zen oproep, zoker dat hij zal worden wr I1001 d. Het C-omité. Eere-Presidenten. Mevr. G- RL'YS DE BKERMNBROUClt Mevr. de Gravin L- DE VILLEGAS DE ST. PIERRE. Présidente, Mevr. JOSEPH STR AETMANS. Vice-Presidentc. Mevr. de Grav. M. DE L1EDEKERKB Peau i ngmoegter esse, Moj JEANNE 1JAANEBR1NK. Secretaris, De heer J. SNOLLAERTg. Loden: Mtj. CR A HAY, Mê'.r. DE LAM1.NNE Mevr. RENé SCHOEN MAECKLRS, Mevr. P. NEVE, Mej. M DE COUNE, Mèj. A. SCHOENMAECKEKS, Mej. H. SCHOENMAECKERS. Mej. BAR- BOL' DE ROSS ERKEN. VRAAG OM ONDERDAK. M. de R.. Toen ..Stadgenoot" kort. celeden Oen soortgelijke vraag in uw blad Dlaalste vond liet bestuur der ..Kennefuer Pad vinders" het nlïcht om iu den nood van dat gezin onmiddellijk te voor zien en bood tiideliik onderdak aan in kamer en zolder van het clubge bouw. In dien nood werd echter ge lukkig beter voorzien. Nu echter is eert knar? werkmanscazin met zeven kinderen on straat gezet, nadat de, man veertien dagen huur ten achter gebleven is. Zii hoorden van 011s aan bod en om kort te gaan. ze zitten nu in de genoemde kamer. Veel woor den behoef ik niet te eebuïken: als ie 10 a II iaar bii een baas gewerkt liebl en die heeft ie alleen wegens gebrek aan werk gedaan moeten «even. dun is het hard zoo maar in eens ook ccun dak meer boven ie hoofd te hebben. Het*cluDgebouw mac echter natuur- liik niet geregeld gebruikt worden ais tiideliik asvl voor dakioozen; daar voor is het ons niet in bruikleen af gestaan door de gemeente. De vraa« is dus nu deze: wie helot, even enel nis den vorieen keer. dit gezin aan een onderdak van bliiveuder aard. Een coed gezin verdient goed en snel geholDen te worden. U dankend voor de verleende ulaatsruimte blijf ik uw d\v. J. Jï. SCHEPERS.. Rinoerdastraat 11. Secretaris der K. P. WINTER AA RDAPPE LEN. Oventeen, 5 September 1917. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van de b&richtrii omtrent aardappelen voorkomende in liet nummer van gisteren, verzoek ik u beleefd het volgende in uw geëerd blad te willen opnemen, opdat het pu bliek juist worde ingelicht. Bij. voor baat mijn besten dank. De ziekte in de aardappelen is niet ernstig en de goede zand aardappelen hebben daarvan tot nog toé weinig of niets gef-cden. De oogst der aardappe len ts normaal, echter niet ruim zoo als men het int bliek wil doen geloo- vèn. Heeft men nog geen leergeld ge- noeg gogoven van dat Holland zoo ruim van alles voorzien is? Ten slotte wat IxJixeft liet opdoen van geschikte aardappelen voor winterprovisie, dal kan nu even goed geschieden als in November. Immers de aardappelen voor winterprovisie zijii nu rijp en worden nu geoogst, dus kan de ver bruiker die een belioorlijke berg- p'aats heeft die even goed bewaren ais de teler. Een Hollandsch spreekwoord zegt: „Hebben is hebben en krijgen is de kunst!" Dat de Bond van handelaren in aatdappelen waarschuwt tegen het opdoen van winterprovisie, wel na tuurlijk, dat is hun eigen belar.g, want uoor den tegen woord igen threa ten verkoop door den teler aan den verbruiker worden die handelaren uit geschakeld begrijpt u? Hoogachtend, N. F. ROOZEN Co., Overveen. (Wij hebben den directeur van hel l-evcjismiddeJenbureau can inüciitit: goh gevraagd. Deze deelde ons mede, dat door den Minister een verbod is uitgevaardigd voor het vervoer van aardappelen van de eene naar de an dere gemeente. Alleen enko'e soorten vroego aardappelen zijn uitgezonderd. Alle vervoer van winteraardappelen van de eene gemeente naar de andere is dus verboden, deelde de directeur ons mede).

Haarlem's Dagblad | 1917 | | pagina 1