3S© Ja«7^«w«s No» 105S7 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 30 NOVEMBER 1917 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam, Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per v/eek) geabonneerden wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151. Amsterdam. ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd II ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 11.—; iedere regel meer 20 Cts. Reclames 30 Cts. per regel. Tijdelijke is (kom der gemeente) f 1.75. Franco per post door Nederland f2.126. Afzonderlijke nummers fü.15. Geïllustr. oorlogstoeslag 20 procent. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers-advertentiëu van Vraag en Aanbod, Zondagsblad, voor Haarlem 10.45. Geïllustr. Zondagsblad vo*or de omstreken en franco per post 1 0.526. van 15 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12'/, Cts. a contant. Buiten het Arrondissement dubbele prfj# Uitgave dor N. V. Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 j Directie en Administratie: Grootc Houtstraat Teleioonn. der Redactie 600 en der Administrate 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Distrihutio van Malden en Zoolleer De Directeur van het Gemeentelijk Lévensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis van belangheb benden, dat aan de lijst van leder handelaren bij wien Distributiele der verkrijgbaar is gesteld, voor Haarlem wordt toegevoegd, L. P. DERN1SON Schachelstr. No 49 De Directeur voornoemd, F. DE JONGE De Gemeentebesturen van Haar lem, Bennebroek, Bloemendaal, Haarlemmerlicde, Heemstede en Schoten maken bekend, dat door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is bepaald VOOR KAAS. De volgende maximum klein- handelprijzen le. Volvette jonge Gouda, met Rijks merk, per K.G. 84 ct., per 0.1 K.G. 17 ct. 2e. Volvette jonge Gouda, zonder Rijksmerk, per K.G. 81 ct., per 0.1 K.G. 16'), ct. 3e. Jonge Gouda Edammer, 40 plus, per.'j, K.G. 80 ct., per 0.1 K.G. 16ct. 4e. jonge Gouda Edammer, 30 plus, per K.G. 70 cL, per 0.1 K.G. 14lli ct. 5e. Jonge Gouda Edammer, 20 plus, per K.G. 58 ct., per 0.1 K.G. 12 ct. 6e. Nagelkaas, per K.G. 51 ct., per 0.1 K.G. 11 ct. 7e. Witte kaas, per K.G. 51 ct., per 0.1 K.G. 11 ct. VOOR KOFFIE. De volgende maximum klein- handelprijzen le. Koffie, los en verpakt, per K.G. f 1.20. 2e. Koffie extract, bevattende ten minste 80 pCt. koffie, per deci liter exl. flesch, f0.18, VOOR HOUT. Ten opzichte van het verbod tot vervoer van hout, bekend gemaakt in de plaatselijke bladen van 29 November j.l., is door den Minister van L., N. en H. nader bepaald, dat hieronder niet begrepen is le. teen- of griendhout, ook ge naamd twijghout, 2e. waarden of rijshout, mits geen brandhout zijnde, 3e. esschenhakhout bestemd voor den tuinbouw of voor water werken. gasverbruik Hesmstede voor Winkels. Burgemeester en Wethouders van Heemstedfc maken bekend, dat in afwijking van de bestaande bepalin gen toegestaan is op 30 November tot en met 6 December a.s. en van 17 December tot en met 24 Dec ember a.s. in winkels gas - of electrisch licht te mogen branden tot des avonds 11 uur. Hettoegestane winkelrantsoen wordt door deze regeling voor de kalender maand December verdubbeld. AGENDA ZATERDAG 1 DECEMBER. iBïosc. voorstelling en matinée, 2M u. Sociëteit Vereeniging: Kindermati- aée door E. Hullebroeck 2V6 uur. Schouwburg De Kioon, Gr. Markt: Biose. voorstelling. Schouwburg De Kroon: Groote •Markt: St. Nicolaasfoest 1/2 em 4 1/2 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Biosc. voorstel Li rtg. ApodDo-ThJeater, Bmnteljorisgtraat: Bïmo. voorstelling; OM ONS HEEN No. 23Q8 Rusland en ie Vrede. De rollen zijn omgekeerd. Gerui- raen tijd geleden heeft. Duitschland Rusland gepolst, of laten polsen, over een afzonderlijken vrede. Destijds is dat voorstel afgewezen, zoouls liet be hoorde, omdat een afzonderlijke vrede aan Rusland beteekende een verraad aan zijn bondgenooten. Maar nu beeft de in Rusland bovendrijvende partij den vrede aan Duitschland aangebo den en de Rijkskanselier Von Hertling aanvaardt de toegestoken baud en zegt in den Rijksdag, „dat men in de tot dusver bekende voorstellen der Russische Regeering discutabele grondslagen voor het aanknoopen van ouderhandelingen kan zien en dat hij bereid is, die te beginnen, zoodra de Russische Regeering hiertoe haar ge volmachtigde vertegenwoordigers uit zendt". Zullen wij neutralen over dit bewijs van zwakheid, ja over dit verraad je gens zijn bondgenooten, de maxima listen hard vallen? Zoo ja, dan mogen we niet vergeten, dat de grond van deze zwakheid niet in de tegenwoordi ge, maar in vroegere machthebbers te vinden is. De regeering van den Czaar was, zoo niet met zijn wil en goedvin den, dan toch gebaseerd op geweld en onderdrukking, was dus gedoemd om, naarmate nieuwe denkbeelden ook in dit Onmetelijke rijk mepr ingang von den, inwendig voortdurend voozor en zwakker te worden, a<l zag men haar dat van buiten niet aan. Toen Rus land in oorlog kwam inet Japan en het wel scheen, of de Europee- sche kolossus den kleinen gelen tegen stander verpletteren zou, is in dit blad de Russische nederlaag al voorspeld alleen Japans geldgebrek is oor zaak geweest, dat de gevolgen van die nederlaag niet veel grooter zijn ge worden. Met hoeveel kracht Rusland in den wereldoorlog van thans aan vankelijk ook opgetreden is, het was niet opgewassen tegen de voortduren de inspanning, die voor een zoo ge weldigen krijg voreischt wordt. Gesta dige onvermoeibare opoffering is van een land alleen te verwachten, wan neer het inwendigen samenhang bezit en vertrouwen op zijn leiders. De ont troning van den Czaar hoe Bchijnbaar plotseling geschied, was dan ook het gevolg van een jarenlange ondermij ning van zijn positiezoo valt de sterkste vurtoren, wanneer de golven zijn grondvesten beuken, op zekeren dag, zonder zeds te kraken, omver. Na het absolutisme kwam de phi losophic, vertegenwoordigd door Ke- rensky. Voor oezen man, aanvanke lijk toegejuicht als de redder, heeft men nu geen woorden van afkeuring genoeg, 'len onrechte, naai- mij dunkt. A^s beweerd wordt, dat JLereuaky maar praatte zonder to handelen, vergeten zijn beoordeêlaars, dat hij de reusachtige taak op zich genomen nad om het verbindingsteeken te zijn tus- schen oud en nieuw, met andere woor den het leger en het volk de noodza kelijkheid moest bijbrengen vap het voortzetten van een oorlog, die onder het Czarenbewind begonnen was en derhalve door eenvoudige, weinig ontwikkelde geesten als de Russen, wel moest worden beschouwd als een uitvloeisel, een gevolg van het Cza- ristisch régime, dat zij immers hadden afgeschud. Een deel van dat leger en dat volk gaf zich in zijn oorlogsmoe heid over aan de gedachte, dat de oor log dien zij van de oude regeering hadden overgekregen, als een oug©- wenschte erfenis kon worden afgewe zen en in dit licht bezien wordt de dienstweigering van regimenten aan 't front, die de eenige oorzaak zijn van de militaire successen der Duitschers in Rusland, verklaarbaar, evenals het verast tegen hot bewind van Ke- rensky in het volk, dat eerst op <ien zege der maximalisten en nu teu slot te op het vredesaanbod is uitgofoo- pen. Ik zeg niet, dat deze loop van zaken gelukkig is, integendeel, maar wel dat ze begrijpelijk kan hoeten bij een eenvoudig volk als de Russen, weinig bekwaam tot het inzien van gecompli ceerde toestanden en verhoudingen, zooa-s die bestonden en bestaan zul len in een beschaafd werelddeel als Europa. Primitieve gemoeoereu zijn niet in staat, conclusies te trokken die verder strekken dan het oogonblik van hun daden zelf en we mogen be twijfelen, of de Russen, die nu de vredesvoorstellen van Lenin-Trotzky toejuichen, zich wel hebheu afge vraagd, iu welke verhouding hun land, dat is dus zij zelf, op den duur zullen komen te staan tegenover een sterk aaneengesloten, krachtig georga niseerd geheel als Duitschland is. zSfs wanneer de leus der Duitscbe socia listen geen annexaties, geen schade vergoedingen, hot slotwoord van den Duitsoh-Russischeu vrede zou zijn, dan zal Duitschland toch zeker niet nalaten, door de befaamde vreedzame penetratie zich in Rusland een ruacht en invloed te verschaffen, die de Rus sen pas zullen opmerken en betreu ren, wanneer het te laat zal zijn. Nu reeds zegt de Rijkskanselier„wij wenschen niets meer dan met don ouden nabuur de betrekkingen, vooral op economisch gebied, weer (e kunnen aanknoopen". Vooral op economisch gebied. De uitdrukking i3 treffend. Geen dag zullen de "Duitschers wach ten, zoodra de vrede gesloten is, om de zaken in Rusland, vooral op eco nomisch gebied, te organiseeren naar hun inzicht en voordeel. Ik sprak zooeVen van de nu boven drijvende partij en in verband daar mee komt de vraag op, of die wellicht spoedig door een andere, van tegen overgestelde denkbeelden, zal worden vervangen. De kans daarop schijnt niet groot. Een terugkeer tot het ab solutisme ha hoogst onwaarschijnlijk, vooral sedert de mannen van de om wenteling zoo slecht op den Czaar ge past hebben, dat hij (toch zeker wol met zijn gezin) naar Japan heeft kun nen vluchten. Handiger achteloosheid is wel moeilijk denkbaar. Een voor malig heorsclier in het land zelf blijft eon groot gevaar, daarbuiten kan hii weinig schade meer doen. De invloed van Rerensky schijnt verdwenen, of schoon hij den moed nog niet ougeeft. Vanwaar kan dan nog verzet komen tegen een regeering, die den zoo vurig verlangdon vrede brengt? Rusland als boudgenoot is wei voor de Entente verloren, vooral sedert de Lenin-par- tij dubbele trouwbreuk begaat en niet alleen den afzonderlijken vrede vraagt maar bovendien nog ruchtbaarheid geeft aan gesloten overeenkomsten. Ook in dit opzicht blijkt de ooi-log, die nimmer goeds én alleen kwaad sticht, het moreel besef der menschen te verlagen. Onder de bestaande omstandighe den en verhoudingen kunnen we or wel zeker van zijn, dat de wapenstil stand op net Russische front weid'a door Üen vrede zal - worden» gevolgd Bit is natuurlijk zeer belangrijk maar toch de hoofdzaak niet. Het voornaamste punt is dit. of de D u tsch- Russisch e wede zal leiden iet den atgemeenen vrede in Europi en wie ©en haastige conclusie trek', aal daarvan al dadelijk overtuigd wezen. „Overal", zoo zal hij zeggen „wordt naar vrede verlangd, ieder wacht op een goede aanleiding en die kan de vrede voor Rusland zijn." M-aax laat ons niet vergeten, dat wanneer allerwege vrede wordt ge wenscht, de verantwoordelijke per sonen in verschillende landen voor beihoud maken en, in het belang van hun toekomst, moeten maken ten op- aióhte van de soort van vrede, te bedingen is. Hoe staan op dit oogenblik de par tijen tegenover elkaarl Duitschland heeft in Italië' ontegenzeggelijk een groot voordeel behaald, maar blijkt niet in staat te zijn, daarvan al de vruchten te plukken. De Italianen hebben stand gehouden niet alleen, maar doen zelfs, niet zonder succes, tegenaanvallen. Dp bet WestelijK front Leuken de Engelsohen onver moeid en Hun successen, zij mogen dan gering zijn in kilometers, zijn van groote beteekenis voor de taxa tie van de gevechtskracht van het Entente-leger tegenover- dat van de Duitschers. Op den Balkan is. alle actie vastgeloopenin Palestina hebben 'de Turken bet voorgoed af-gkv legd. Ter zee is de „rücksichtslose", vrij vertaald onbesclia ajn d o duikbootoorlog zeker een groote hin der, maar de overmacht van de Eu tente wordt er niet door gefnuikt. Nog altijd zit de zoo hoog geprezen „Hoohseei lotte" in den natten drie hoek veilig aohUr forten en mijnen en waagt zoo nu en dan oen unlval zonder succes. Zoo is do militaire po sitie op dit oogonblik. En -de econo rousche In weerwil van opgewekte, toespra ken en Verklaringen is en blijft het mol de voeding in Duitsöhland bitter slecht gesteld. Nog erger in Oosten rijk, waar pas (te Buda Festh) door 40.000 menschen een belooging weri gehouden \oor een onmiddellijken vrede, die de overheid maar niet eens lioeft tegengegaan. Zeker, hel levensonderhoud is iü de landen der Entente ook moeilijk en duur, maar de aanvoer is er vrij en de algemeene to'estand daarom veel beter. Ik weet wat men daartegen kan aanvoeren: als straks bet Russische front in el meer behoeft te worden bewaakt, is oen groote poging van de Central en op het Westelijk froul te verwachten. Maar daar slaan be langrijke overwegingen tegenover, die in oen volgende beschouwing naaM elkaar zuilen worden gezet, J. C. P. Uit de Omstreken SCHOTEN. Vervolg Raads vers lag. (Zie derde bfad). D e Sro hoterbosch- w eg- Te ruim half zes wordt ue vergade ring heropend. De voorzatter stelt voor te besluiten dat de Schoterbosch- weg aan het pubhek verkeer zai wor den onttrokken, zoodra een nieuw© verbinding daar ter plaatse tusschen den Rijksstraatweg en den Midden weg zal zijn verkregen, waarvoor reeds plannen bestaan. De raad keurde dat goed. Naar aanleiding van een reclame van den hoer Paber tegen zijn aan slag in het vergunningsrecht is een deskundig onderzoek ingesteld. Naar aanleiding van het rapport van dien deskundige is met algemeene stemmen besloten de huurwaarde te stellen op f 200de belasting op f 50. Vastgesteld werd met algemeene stemmen het kohier van belasting op het gebruik van open lm ren grond op oen bedrag van f 546.45. Bouw vannoodwonin- ge n. De heeren Bies, Magendans en Ver- kooy stellen voor een geldleeniug aan te gaan ten bedrage van f 10.000 voor den bouw van 5 noodwoningen op de Gedempte Sclialkburgergraoht De heer Bies zegt uat de aanlei ding tot. dat voorstel is zoo spoedig mogelijk tegemoet te komen aan den hecrschenden woningnood, waartoe 't gemeentebestuur verplicht is. Do be doeling is niet die huizen te verhuren aan kwaadwilligen, maar aan men schen die zonder zelf de oorzaak daar van te zijn hun woning moeten ont ruimen. Nu in gesloten zitting bleek, dat de raad niet voldoende draagkracht van het voorstel kan doorzien, stelt hij namens de ïnedevoorstellers voor het voorstel te stellen in handen van B. en W. voor praeadvies. Den heer Hooy bevreemd het voor stel der heeren, omdat bij B. en W. op praeadvies wacht een voorstel-Hooy —Wolf, waarin hetzelfde is bepaald. Hij verzoekt B. en W. naar aanleiding hiervan een schema aan den raad over te leggen betreffende de koeten, het type en de plaats waar de wonin gen zouden kunnen worden gevestigd. De heer Pruschen hoopt dat de vo rige voorstellen voor B. en W. al aan leiding zullen geven om in het alge meen den woningnood ouder de oogen te zien. Bovendien drukt hij den weusch uit dat B. en W. zich tot de regeering zullen wenden om te ver zoeken wijziging in de huur commissie- wel te brengen, waarin het verboden zou zijn een huis te koopen met het doel de huidige bewoners plaats te la ten maken voor een ander. De heer Verton stelde een motie voor om te besluiten aan B. en W. te verzoeken zich in verbinding te stellen met Gedeputeerde Staten van Nocrd- Holland ten einde zoo mogelijk te be reiken dat aan den woningnood in Schoten en omgeving tegemoet zal worden gekomen. De voorsteller zegt dit voorstel te hebben gedaan in de gesloten verga dering toen de voorstellers van de geldleeniug nog niet hadden verklaard hun voorstel te zullen stellen in han den van B. en W. om praeadvie3, Nu dat is voorgesteld zal hij dat praead vies afwachten en beveelt hij zijn voorstel sleclus aan B. en W. aan als handleiding bij het ontwerpen van het praeadvies, doch beschouwt het niet meer als een voorstel voor den Raad. Het voorstel-Bies c.s. wordt daarna in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Warmwater1 verstrek king. De heeren Magendans, Verkooy en Bics stellen voor, dat B en W. zich in verbinding zullen stellen met B. en W. van Haarlem om in Schoten van Haarlem warm water te betrekken. De heer de V j i e s zou de ge meente zelf warm water willen zien verstrekken. De Voorzitter vreest de kos ten. De raad vindt goed, dat B. en W. de mogelijkheid zullen onderzoe ken of Haarlem of Schoten er toe over zal gaan. Gasprjjsver. hooging. Do Voorzitter deelt mede, dat van de gascommissio is ingeko men een voorstel om den prijs van het gas dat verbruikt wordt boven het toegestane kwantum te bepalen op 30 cent per M3. Dagvoorzitter kan er aan toevoegen dat B. en W. spoedig met een al gemeene gaaprijsveirhooging zullen komen, zij het dan dat - tevens een voorstel zal worden gedaan de min der financieel draagkraehbigen een toeslag op dien prijs te geven. Dc heer Schutte licht het voor stal van de gaeoommiss.e toe en zegt dat de bedoeling is dat 30 cent zal worden betaald boven een ver bruik van 100 kub. M. per maand. De lieer Hooy amendeert het voorstel in dien geest, waarna met algemeene stemmen het voorstel wordt aangenomen. Te ruim half zeven sluit de voorzitter de vergade ring. IJMUIDEN. Van den pier geslagen. Donderdaemiddatr is een jongeman, die on den Zuideroier zat te visscheu, vermoedfüiik een Amsterdammer of Haarlemmer, wiens nnnm nog onbe- iketnd i» door een erondzee van den Zuidnier te IJ muiden geslagen, en verdronken. Ook ziin fiets we'd in het- water eeslingerd. Een tweede nersoon. die od eeni- een afstand stond te visschen. werd tenen den grond geslagen, doch wist zich aan de rails vast t© Klemmen. Naar hei. liik wordt gedregd. Ter waarschuwing van visschers -wiist onze corresoondent er od. dat het na pen hevigen storm oo den pier zeer «revaarliik is. wegens de nog lang loonende errondzeeën. Binnenland EERSTE KAMER. De Grond wolsherziening Ï6 aanga nomen die van art. 80 (kiesrecht) en art. 192 (onderwijs), met 42 stem men tegen 1 die van den he^r Thoo-ft en de aUditionneele artike len met 41 stemmen tegen 2, die van de hoeren Slork en Tbooft. Met de voltooiing van dit groots werk tot verhooging van de natio nale eenheid en kracht, in dtt tijd", gewricht vooral een op zoo bezadigds en verzoenende wijze, wensch.be de voorzitter eter Kamer het land e-i vooral de Regeering, met name dei. premier, van harte en onder luid applaus van de vergadering, geluk. De heer Cort van der Linden ontving overigens van alle leden felicitaties inet het weisagen van zijn verdien stelijk werk. Nadat de heer Tbooft gisteren zijn bedenkingen had ontwikkeld uit anti revolution air oogpunt, werd behalve door den beer Bosch van Oud-Ame lisweerd, ook door de heeren van den Berg en Reekers nog het woord gevoerd. De heer Van den Berg had liever een organisch kiesrecht gehad, de heer Reekers was niet tevreden met het allemans kiesrecht en vrees de daarvan politiek bederf en af hankelijkheid van parlement en Re- geering van de kiezers; hij had ook liever een definitieve oplossing ge had van het vrouwen-kiesrecht (waar van hij uit een oogpunt van ehristel:.- kem can lin de familie tegenstander bleef); maar beide sprekers vonden in de herziening van art. 192, als blijk van \erzoening een rechtvaar digheid tegenover de rechterzij de, aanleiding om over hun beswaren heen te stappen. Minister Cort van der Linden wees op de moeilijkheden om voor oxg$ nisch kiesrecht een grens te bepalen en meende dat het algemeen kies recht wellicht juist den weg daartoe bonen kön. Voor afhankelijkheid van Vertegenwoordiging en Reg. 'van de kiezers vreesde hij niet Eu wat het vrouwenkiesrecht aangaat achtte hij den tijd vojr definitieve regeling nog niet daar, maar enkel voor opheffing van de grondwettige belemmeringen. N-a da Grondwetsherziening heelt de Kamer gasteren een lijst van wets ontwerpen afgedaan. Zij werden al len zonder stemming aangenomen; o.a.Veria ooging van de bedragen der pensioenen ten laste van het fonds, ingesteld bij de Weduwen we; voor de ambtenaren 1890, en wijzi ging en aanvulling van artikel 27 der Weduwenwet voor de Rijksw erklieden 1914; Aanvulling en verhooging van het tiende hoofdstuk der Staatsbe- grooting voor 1917 (Subsidie verpij- gingscommissie in de Stelling vaa Amsteaxlana;; en Wijziging der Oor- lagsmolestverzekoringswet 1915. De verlenging der opsporingsver- gunningen als bedoeld by art. 7 der Indische Mijnwet werd wegens af- wezagh I van den Minister van Ko loniën aangehouden tot een nadere bijeenkomst der Kamer, die tot later is uiteengegaan. TWEEDE KAMER. Gisteren is hertaald dat Vrijdaa 7 December eu zoo noodicr Dinsdoa il Dec. in de Indische bezrootins. de uit breiding van den landstorm en de sa- larisreeeling der onderwijzers in de afdceiinaen zullen worden onder zocht; dat l.-w^iimiddae de staatslee- nirur van 500 millioen in openbare be- raadsllairintr 1n. :ën dat aanstaande Dinsdagavond de werkzaamheden (be halve wat de staatsbearooline betreft) zullen worden voorteezet. De Kamer heeft zonder debat of 8temm uur een verhooeine: aangeno men van Hoofdst. IV der begrooümr van 1917 en overieens den gansclien datr tristeren besteed aan hel algemeen debat over de Rewrootine: van Justi tie voor 1918 Als aewoonliik w—',nn door een aantal sDrekers allerlei wenschen ge uit. Zoo drihkt de heer Van Scuaick aan od 'n vaste rezelüur deo; voeluwiv van nrocessen in oneeveer uitsluitend Katholieke streken, od bespoedigde iu- voei'ins van de administratieve TecJu- 6oraak en od betoüi. iitur van uni formiteit in crisis- en smokkeidij-zft- ken; de heer De Visser oo spoediger distributie van de toeeeslane veihoo- ciiMt van vemieeaiielden voor gestich ten on aanvulling van art. 426 Wetb. van Strafr. oun recidivie niet te doen ontaaan en od strengere uitvoering vain de we;-R©gout. vooral wat aan gaat. de toekenning van het recht uan de gemeenten om verorden uren no- Den» bordeeien vast te stellen. De heer Van Sasse van IJseit be- nleilte na 't oroces-Schroder (Tele graaf) herziening van art. 100 Wetb. van Strafrecht: de heer Juter strenger beoaling tot- weering van -utonnage en nrmèl on de beslissing van tiit- tribuiie-ambtenaren. de heer De Jong wiizigins van de huurooinm ssicwet. de heeren Van Hamel en Hugenholtz verandering van ons stelsel van cel straf. -lerwiil de eerste eeDige beschou wingen over ui'1 "vering van zevanae- nen er aan vastknooote en de laatste verder aandrong od sooediee tot standkoming van do osychopathen wot en on een rese-line. door registra tie. met nu---"ering van -pik afgele verd riiwiel door fabrikanten, ter voorkoming van de zoo veelvuldi-ze fietsd iefstallen. Nog werd door den heer Heeriyg een Dleidooi geleverd voor de afschaffing van 'I. onverdedigbaar collalicrecht. De minister van Justitie, de lieer Urt beantwoordde de snrekeivs uitvoerig; hii meende in zake de DrocessiCc, ge houden te ziin aan de uitsorakeu vim de hooee raad. Over beroe® oa> do be slissingen van ambtenaren in crisis- en amokkelzaken beloofde hii overleg, evenals over meer bestraffing in deze in toeuassing van geldboete of voorwaardelijke veroordeelmg. In zake de verhoogde uitkeerin- aan re- stichten was iuist een re- m ge troffen. De leemte in het striuiccht zag de mini-ter niet met de heer De Vis ser in. Hü was voorts van meer.ing dar do gemeenten verordeningen cm- treoit boi'd-eelen kunnen maken. Vuor wiizigina van ark 100 Strafr. zag de minister geen aanleiding. Omtrent de Huurconunissiewet deelde hii mede. dat een uitbreiding van de grenzen en ook een receline lecen omieinotivcer de huuroDzegrincen gereed liet- Ten aanzien van de celstraf deelde de minister mede. dat verschillende verbeteringen ziin aangebracht en in overweging ziin. sdIHsiiw» in klassen, belooningen, bewecin - arbeid m de onen luclit enz. Aan de uitlevering van vreemdelingen en veroordeelden moest, vooral in dezen tiid streng de hand worden gehouden. Invoering van hei Borstal-stelsel ligt in de bedoeling zoodra de tud er geschikt voor is. Ito- gistreeren der riiwielen scheen nut afdoende teeen d' - - Voor een verandering inzake het collalierecht moest het initiatief van de kerk uit gaan. Na replieken is het algemeen debat gesloten Heden na sectie-onderzoek (te 11 1.4 uur) van het wetsoniwem betreffende de ciculatie van munt. werden de be raadslaging voortgezet over de be- grooting van Justitie. DE OORLOG DE WAARBORGEN VOOR DEN VREDE. Over de zoo ernstige kwestie der waarborgen vóór den vrede, dien de geallieerden op den dag van het sluiten duarvan zullen vragen, drukt de Tempszich, zin- spe.endé op de onlangs plaats gehad hebbende zitting dor Fransche Ka mer, als volgt uit: Nu reeds de waarborgen overwe gende, die de geallieerden van Duitschland zullen vragen, komt men voor moeilijkheden te staan, of wel, men vermijdt juiste omschrijving, en stelt er zich dan aan bloot, argumen ten te leveren aan pangernoanisien. Deze lieden prediken den oorlog tot het bittere einde en eiechen onbe grensde veroveringen, ouder liet voorwendsel, dat de Entente fantasti sche oorlogsdoeleinden heeft, zóó fantastisch, dat zij ze niet precies durft te omschrijven. Zal men, om hun dat voorwendsel te ontnemen, trachten de waarborgen to linutoeren aan welke de geallieerden denken? Dan komt men voor weinig minder ernstige zwarigheden te staan. Waarom zouden wij tusshen al dóe moeilijkheden in gaan dwalen' Waar om n'.et ons houden aan wat de waar heid is? De oorlogsdoeleinden, groot of klein, uit annexaties of neutrali saties bestaande, Frankrijk kent er geon, en heeft er niet over to over wegen. Het heeft slechts vredes-doel einden, onder welke, natuurlijk, voor komt het scheppen van een nieuw© orde, waarin de vrede gewaarborgd zal zijn. Welke zullen de bijzonder heden wezen van die nieuwe orde? Wij kunnen daarover studies maken, maar geen verklaringen afleggen, want het wezenlijke element van hot vraagstuk hangt noch van onze te genwoordige gezindheid af noch zelfs van onze overwinning, waarvan de heer Alben Thomas d.e noodzakelijk heid even flink heeft afgekondigd als de heer Barthou. Het wezenlijke ele ment van het vraagstuk hangt af van het Duttsche volk. Laton wij de kwesties niet doen omkeeren ie onzen nadeele en tot schade van de recht vaardigheid. Het zijn niet wij, die, naar bet ons lust, de onmisbare waarborgen voor den Voekomstigeii vrede kunnen definieeren. Men zou vooraf moeten weten, wat het Duit scbe volk in staat is te doen om zijn bestuurders te beletten, den oorlog weei' te beginnen. Naargelang zijn houding is, schijnt het gevaar meer of minder groot. En het is naar do afmeting van het gevaar, dat men de voorzorgen moot afmeten. Welnu, het Duttsche volk heeft op ditzelfde oogonblik bij uitzondering de gelegenheid om aan de andore volken de kracht van zijn wil en de oprechtheid van zijn vredelievende bedoelingen te bewyaeii, die het zich zelf toeschrijft. De keizer handhaaft in functie 'n gouvernementeel© groep dien de meerderheid van den Rijks dag wilde wegjagen. Wij wachten op de volksreactie, welke do-ze keizerlijke koppigheid zal veroorzaken. Wij wachten ook op het programma van het democratische „blok", dut zich in Duitschland vormt onder de linkscho partijen: burgerlijke radicalen en meerderheids-socialisten. Zou dat soms niet bij toeval een programma van nationale expansie tot eiken prijs zijn? Zou de Duttsche democratie, onder andere vormen, niet nog eer- zuchtiger zijn dan de Pruisische jon kers? Niets zou dutdoiijker aantoonen dat het noodig is om, alvorens do i Maatschappij der Volkoren te ves'.i- i gen, te overwinnen. Gelukkig b--3;is- ten onze chefs en onze soldaten ziel' daarmede".

Haarlem's Dagblad | 1917 | | pagina 1