Kraantje Lek Vliegenkastjes TH. H. WEILL Costumes naar Maat Gonservenfabriek „FISGQ"- IIMÜIDEN NATIONALE BANKVEREENIGIHG let Kantoor van W. 0. FIESE Junior N.V. Verkoophuis J. P. KARTHAUS Nieuw!! Nieuw! GROOTE UITVERKOOP Den Ongeregelden Winkel overbrenging van het hoofdverblijf naar do gemeente, waarin die directie is gevestigd, indien die plaatsing niet niet feitelijke vestiging binnen bare grenzen gepaard gaat. Bij do ^handeling va» een aantal Ecortge'ijke beroepen namen zij het zelfde standpunt in. Crisialoeningen. Evenals in 1916 werd ook in 1917 aan Ged. Staten wederom een groot na ut al gridleeningen ter goedkeuring voorgelegd, waarvan de opbrengst zou moeien strekken tot het bestrijden van de uitgaven, die als gevolg van de buit'ngewoue tijdsomstandigheden door de gemeenten moeten woraen ge daan. Ook ten opzichte van deze lee- ningou stelden zij in den regel den eiscli, dat de termijn van aflossing niet meer dan 3 jaren zou mogen be dragen. Niet minder dan 53 gemeen ten zagen zich genoodzaakt eene der gelijke 'goldlceuing te sluiten. GEVONDEN VOORWERPEN. G. Kempff, Saenredamstraat 106, Jrinderarmband; J. Spoor, Java- gtraat 32 tc Schoten, photo; H. An- drioli, Smedestraat 37 a rood, ro zenkrans. II. Mens, Oranjeboom- Btraat 10, liondenpenning: R. Ree- hen, Nassaulaan 46, kindermutsje; K. Pcrtegies, Lange Boogaard- straat 20, ceintuur; II. Hesterman, Duvenvoordestraat 104, gummiband; A- Burger, Witte Heerenstraat 43, kindermutsje; Gereformeerde Wees huis, Olieslagerslaan 5, porlemon- naie, J. Bijster, Sopliiaplein in het schoolgebouw, kamer 16, schoen; T. Boerce, Leidscheplein 33 rood, toe-* gangsbewijzen; J. van Biezen, Rid derstraat 35, handschoen; Doorrt- bosch, Delftstraat 18 rood, lorgnet; C. Land, Keystraat 8, ring; J. Sta- vorinus, Waldeck Pyrmonlstraat 5, broche; G .Bom, Leidschcvaart 2S i, pleutel; A. Langeveld, Rozenstraat 1, knoopje en boord, J. Dekker, Gorte- Steeg 9, stuk fluweel, J. Vermeer, Jansstraa/ 11, damesmantel, J. v. d. Brugge, Kenaustraat 11, kinder speelgoed, A. Welsenaar, Koningin neweg 40, broche. Rubriek voor Vragen VRAAG. Ik heb last van mijn buren. Wat kan ik hier tegen doen? ANTWOORD: Wend met een klacht tot de politie. VRAAG: Welke dagen zijn er in Augustus vastgesteld voor indienst- treden en vertrek yan dienstboden? Wat moet ik doen als een dienstbo de zich niet aan die bepaling houdt? ANTWOORD: 1 Augustus is daar voor vastgesteld; de dienstbode is verplicht zich aan dien datum te houden. VRAAG: Heeft mevrouw het recht een dienstbode, wanneer deze' met Mei in betrekking gekomen is en in Augustus weer vertrekt, den huur penning af te houden?ANTWOORD: Ja. VRAAG: Hoeveel kostgeld wordt tn deze tijden aan een dienstbode ge geven ën is (lit be'drag afhankelijk" van de huur? ANTWOORD: Met de huur heeft dit niets uitstaande. Men regelt dit onderling; meestal wordt tegenwoordig f 4.60 i f 5 per .week gegeven. VRAAG: i. Hoeveel bedraagt het gebruikelijke kostgeld voor een dienstbode te Heemstede? 2. ïs de dienstbode verplicht, met het door mevrouw te geven bedrag genoegen te nemop, ook als dit ontoereikend is? 3. Wanneer mevrouw haar dienstbode op 24 Juni tegen 1 Augustus de betrekking opzegt, dus den termijn van zes weken niet in acht neemt, is zij haar dan geen schadevergoeding verschuldigd? 4. Zoo ja, hoeveel? ANTWOORD 1. Men regelt dit onderling, meestal f 4.50 k f 5 per week: 2. Zie vraag 1. 3. Ja. 4. Dit hangt van de omstan digheden af. VRAAG: Ik ben van lichting 1919. Waar en wanneer kan ik informee- ren waar ik bij ingedeeld ben? ANT WOORD; Bij het gemeentebestuur, indien dit de gegevens heeft ontvan gen; vermoedelijk in het laatst dezer week of de week daaropvolgende. VRAAG. Mijn zoon is van de mi- litlelichting 1919, doch afgekeurd, omdat hij te klein was. Kan hij bij de vervaardigers van vliegtuigen ko men, of is hij daar óók te klein voor? Hoeveel bedraagt het soldij per dag? ANTWOORD: Vervoeg u eens aan het garnizoensbureel hoofdwacht Groole Markt waar gij de onderscheidene voorwaarden kunt vernemen. tol hu betaalde prijzen verhoogd zul len worden, de korte turf zelfs met .25 cent de honderd. De waarnemende Directeur van liet Brandstoffenbureau, aan wien wij dezen klacht ovcibrachten, deelde ons mede, dat de gewraakte maatregel ge nomen is, om aan de brandstoffen- handelaars, wier pakhuizen overvol zijn, weer wat ruimte in die pakhui zen t? verschaffen, en om van den wintér aan 't brandstoffenbureau geen opéénhooping vaji administra tieve werkzaamheden te krijgen. Slechts eto 700 800 menschen heb- ben van de hun gegeven gelegenheid,1 nu al 11 eenheden op te slaan, ge bruik gemaakt. Verwacht wordt, dat de kolenprij- zen wel den gelieelen winter constant zullen blijven; de turfprijzen zijn in derdaad iets verhoogd. t B r o o d. 't Bureau voor mededeelingen inza ke de voedselvoorziening schrijft. Dat de samenstelling van het brood spoedig belangrijke wijziging zal kunnen ondergaan, daar nu de eerste gruanzendingen uit Amerika zijn aan gekomen en ook onze eigen oogst voor de deur staat, is voorloopig niet aan te nemen. De graanzendingen uit Amerika zijn daarvoor bij lange niet voldoende en ook met den nieuwen, oogst zal de uiterste omzichtigheid geboden zijn. bij het gebruik der ver schillende voor broodbereiding ge schikte grondstoffen. dei zoek aan, 'omdat we alleen dan kunneu zeggen, dat onze M.U.L.O.- school, die met groote kosten tot een schoont inrichting is gemaakt, bloeit, wanneer ook de 3 vervolgklassen be ter bevolkt zijn, ook mei publiek uit den middenstand. Ook voor de andere scholen zijn de resultaten gunstig. De 7 candidate» voor de H.B.S. van de Openb. School uan den Do Genestetweg zijn allen ge slaagd. Van de school van de Bi. Schoolvereeniging 8 van de 9, terwijl ook van de C'br. Sokooi beide candi date» geslaagd zijn, één voor de 1ste en één voor de 3de kl. H.B.S. Samenvattende kunnen we zeggen dat Bloemendaal in 1918 op de diver se examens een goed figuur heeft gemaakt. Crisisinlichtingen Prijsbepaling land- bouwproducten. De navolgende definitieve prijzen per 100 K.G. voor de producten van den oogst 1918 zijn thans aan den Minister door een commïbsie van on derzoek voprgestehl: winter- en zo- mertai we f 25; rogge f 26: winter- gerst f 20; vierrijigè zomergerst f 20; tweerijige zomergerst f 21; koolzaad f 45; haver f20; veldboonen f 26.50; erwten f 34; stamboonen f 32; boek weit f 35; aardappelen f 6.50; karwij- zaad f 45; blauwrnaanzaal f 60; geel mosterdzaad f 85; bruin mosterd zaad f oO; uien f 8.5Ö; kanariezaad i 28. Thans worden nog slechts de prij zen van rogge, gerst, boekweit, kool zaad en karwij in overeen§temming met deze voorstellen vastgesteld. De andere prijzen worden begin Augustus bekend gemaakt. Brandstoffen. Een aboxinée, Wed. C., komt er in een ons gezonden schrijven tegen op, dat alleen zij, aan wie meer dan 11 eenheden brandstof zijn toegewezen, de eerste 11 eenheden kunnen inslaan tegen goedkoopen prijs. Inzendster acht dit onbillijk, daar haar ter oore is gekomen, dat de Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. One onder- w ij e. Men schrijft ons Nu de exa mens zijn afgeloopen, wenschen wij con kort overzicht to geven over de resultaten. Nan de M.U.L.O.-ackool aan den Vijverweg hebben 9 leerlingen alle met gunstig gevolg het examen der Ver. voor M.U.L.O. te Utrecht voor diploma A. afgelegd. Voorzeker een mooi resultaat, te meer daar dit jaar de eerste caudidaten voor dit diploma examen deden. Een der leerlingen is bovendien geslaagd voor de 3de klas se van de li. B. S. Ver dei hebben 20 leeringen toela tingsexamen gedaan voor een inrich ting voor M.O. of H.O. en ook hier voor zijn alle candidaten toegelaten. 8 voor de H.B.S. met 5-jarigen cur sus, 1 voor de Meisjes H.B.S., 1 voor het Gymnasium in Den Haag, 4 voor liet Gymnasium tf Haarlem, 6 voor de H.B.S. met 3-jarigen cursus, ter wijl 1 leerling dit voorjaar toegelaten is voor de Kweekschool voor Onder wijzeressen te Haarlem. Nu wo deze mooie resultaten heb ben genoemd, moet. ons meteen een opmerking van het hart, die we on der de aandacht van de autoriteiten brengen. Do M.U.L.O.-klassen dan zijn ook cn vooral gesticht voor den midden stand, die voor zijn kinderen iets meer vraagt dan gewoon lager onderwijs. En nu zouden wij den betrokken auto- ril riten willen verzoeken na te gaan welke de oorzaken zijn, dat zoo goed als geen enkel kind van een andere sc.iool zich aanmeldt voor de M.U. L. O.-klassen. Wij dringen op een nauwgezet on- binnenland EERSTE KAMER. Gistermiddag te half drie verga derde de Kamer weder. Na eenige mededeelingen over in gekomen stukken waaronder de door de Tweede Kamer aangenomen Scheurwet (die na de openbare zit ting terstond in de afdeelingen is onderzocht) werden de secties op nieuw door loting samengesteld. Zij kwamen terstond bijeen en kozen de heeren Smits, nir. Michiels van Kes- senick Van der Does, de Willebois, Reekers en Bongerts tot voorzitters, de heeren Stork, Bavinck, Thooft, Van Houten en Van den Berg tot ondervoorzitters. Overeenkomstig het voorstel der inmiddels ook vergaderde Centrale sectie werd doorna in de hervatte openbare zitting besloten heden te 2 i uur het geschorste debat te liervut- I ten over liet distributiecrediet van I 200 millioen. Daarover zijn de heeren i Vliegen, Lucassen en Bergsma nog i als sprekers ingeschreven. 1 Na de distributie-discussie komen de verde^' nog aanhangige ontwer pen (oolc de motie-Reekers en het voorstel Marchant c.s. betreffende de ouderdomsrente) deze week in be handeling. Maar, om overijlde afdoening te voorkomen zijn de wijziging van de vermogens- en verlenging van de verdedigingsbelasting voorloopig buiten behandeling gesteld. Een poging van den heer Creiner om ook de wijziging van de Indische Mijnwet te laten rusten, teneinde 'n volgenden minister van Koloniën over deze principieele quaesiie van groot belang te doen beslissen, werd door den heer Stork ondersteund, maar de heeren De Waal Malefijt en Van Kol kwamen tegen uitstel, als schillende, weduwen- en andere 18 stemmen werd het voorstel yan den heer Cremer verworpen. Tengevolge van eep wenk van den heer De Gijselaar werd nog in de volgorde der te behandelen ontwer pen wat betreft de verhooging der verschillende weduwen en andere pensioenen eeri kleine wijziging aan gebracht. Hedenmiddag 'alzoó 'disïributicbe- schouwingen. Vermoedelijk gaat de Kamer dan deze week weer en voorgoed uiteen. Het oonvooi naar Indië. Thans is vanwege de Nederland- eche regeering een Witboek gepubli ceerd met bescheiden betrekking heb bende op dit concooi. In de thans gepubliceerde diploma tieke stukken is niet veel nieuw? meer. Nog eens wordt breedvoerig in een toelichting uiteengezet, dat liet convooi gewengeht werd omdat een zekere verbinding met Indië noo-Jig was. Mededeeling wordt vervolgens gedaan van de brieven met de Engel- sche regeeiing gewisseld. Engeland maakte op 't laatst nog bezwaar tegen 't verschepen van Duitsclie kleurstof fen. De Nederlandsche regeering wiilig- de de bedenkingen in, onder mededee ling evenwel aan Éngelund, dat zij niet het recht kon erkennen, dat 't uit varen van 't convooi afhankelijk was van de toestemming van een der oor logvoerenden. Engeland had tenslotte ook nog be zwaren tegen de toestellen van draad- looze telegrafie, die gedeeltelijk van Duitsch fabrikaat waren en tegen 't meeieizen van een bepaalden passa gier, maar trok op 't laatst deze be zwaren in. Toen kon t convooi uitvarep. De totale kosten van 't convooi wor den geraamd: kosten aan de schepen 3.12'J.OOO. Verzekering f 332.500. Als Ie „Hertog Hendrik" alleen naar In- die gegaan was zou dit f 150.000 go- kost hebben, 'i Vervoor der gouver- nementspassagiors zou op andere schepen 1 300.000 gevorderd hebben. liet in convooi varen der schopen kost f 1.975.000 meer dan 't gekost zou hebben als 't ooi iogsschip alleen gegaan was en de „Noordam" ook al leen met goederen en passagiers. De lading kleurstoffen op de „Noor- dam" bedroeg 135.136 K.G. ter waur- de van f 692.325.80. ARBEIDSVOORWAARDEN VAN VERPLEGENDÈN. Het hoofdbe stuur van den Algemeenen Neder- iandschen Ambtenaarsbond heeft her haaldelijk, bij haar streven naar ver betering van den toestand der verple- genden in Nederland, le kaïnpen met tegenwerking vooral van die Direc teuren, in wier inrichtingen de ar beidsvoorwaarden van het personeel het slechtst zijn. Genoemd hoofdbestuur heeft nu be sloten, over te gaan tot het, voeren van een krachtige actie en een uitge breide enquête naar de arbeidsvoor waarden der verplegende» in Neder land ingesteld. De verkregen gegevens zullen gepubliceerd worden. VERGIFTIGING. In de gezinnen van S. en van G. onder Princenhage, is na het gebruik van eigengebakken aardappeltaart, waarin te veel aman delolie was gedaan, vergiftiging ge constateerd. De toestand van vrouw S. en haar drie kinderen was Zondag hoogst ernstig, doch Maandag iets beter. In het gezin van v. G. is het geval minder ernstig. De Toestand De onderhandelingen met de geassocieerden. De Telegraaf verneemt, dat van ge associeerde zijde met de economische onderhandelingen belust is een zoo genaamde inter-geallieerde commis sie, waarin EngeJand, Frankrijk, Italië en de Ver. Staten zitting heb ben, wier handels-altaché's beurte lings 't praesidium der zittingen waar nemen. Onze regeering heeft, na voor den aandrang van geassocieerde zijde tot hervatting der onderhandelingen ie zijn gezwicht, een twistpunt opgewor pen over de plaats van samen komst. Deze zou Den Haag moeten zijn en niet, gelijk van andere zijde gawenscht werd, Londen. Onze regee- rlng is vervolgens uitgenoodigd haar bezwaren tegen het Londensclie agreement in een nota neer te leg gen, opdat deze aJs leiddraad zou kunnen dienen voor nadere gedach tewisseling, waartoe een gevolmach tigde van geassocieerde zijde naar Den Haag zou komen. Hoofdzakelijk betreffen de bezwa ren van Nederlandsche zijde de tal rijke restricties tegenover eventueelen her-export. „Er is reden zoo ver volgt de Telegraaf om aan te ne men, dat het juister ware geweest, in dien de regeering de N. O. T. met de gansche regeling belast hadde, omdat dit lichaam hef vertrouwen der ge associeerden geniet en met bijzondere eischen, bijvoorbeeld de zwarte lijst, boekenonderzoek, représailles, e.d. betreffende, meer rekening had kunnen houden, dan de regeering vermag te doen. Zijn wij goed inge licht, dan zou de regeering zelfs van N.O.T.-zijde op een cn ander gewezen zijn, waarbij te kennen werd gegeven, dat ernstige vertraging in de onder handelingen te voorzien zou zijn, in dien men niet met de verkregen vve- derzijdsche ervaring rekening hield. Vermoedelijk zal men op dezen wenk niet reageeren en consignatie aan de Nederlandsche regeering eischen, waarin door de inter-geallieerde com missie zeer waarschijnlijk niet zal worden bewilligd". Ds orisisuitgeven. De minister van financiën schrijft in zijn memorie van antwoord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over de Opcenten op de verdedigings- belaslingen: „Bij de berekeningen is als totaal van de crisisuitgaven over de jaren 1914, 1915, 1916 en 1917 aan genomen een bedrag van rond i 97O.OO3.OOO. Hiertegenover staat aan opbrengst van de oorlogswinstbeïas- ting 167.900.000, van de verdedigings belastingen 75.900.000, aan opcenten ten behoeve van liet leeningsfonds 1914, na aftrek van het voor betaling aan rente op de crisisleeningen be- Btede bedrag,.welke rente niet onder de crisisuitgaven is opgenomen, 37.700.000, en aan winst, behaald door de N. U. M., rond 10.000.000, in totaal derhalve 291.500.000. Derhalve kan aangenomen worden, dat rond 30 pet. van de crisisuitgaven tot en met het jaar 1917 is gedekt uit crisis- ontvangsten". K, Geheel nieuw gerestaureerd. Het geheele jaar geopend. Restaurant a la carte Aanbevelend, W. DIJKSTRA Leest het artikel van den Reizenden Redacteur van HAARLEM'S DAGBLAD, Zaterdagavond-editie, getiteld SSVISCHGEHA KT" Dit gehakt, lekker van smaak, heelt een zeer groote voedings waarde en een hoog percentage eiwit. De smaakt komt overeen met Rundergehakt. Eiken dag vleesch zonder bons Helder en zuiver bereid. Vraagt Uwen leverancier Verkrijgbaar in half ponds en ponds potten. Groots Markt, Haarlem - Telefoon 652 Onmisbaar in Uw Huishouden. Ter bescherming van Uw voedings middelen tegen vlie gen, spinnen en alle andere insecten. Kastje met 2 opietstukken vergroot. Uiterst praetisch! Kastje met 1 opzetstuk vergroot. KAPITAAL ©n RESERVEN f 7.200.000.— Kantoor HAARLEM Nassaupieirt 1 Telefoonnummers 2103 en 3121 Manufacturen en Gemaakte goederen. Extra voordeellg xi|n onze Coupons voor Dames-Blouses Koopjes vaa prima Dames-Schorten van prima kwaliteit ea Rokken. ZIET DE ETALAGES. J. GRAAFF Jr. Botermarkt hoek Barrovoetestraat. Speoiaal Dameskleedermaker Barieljorissiraat 26-28 Gedurende korten tijd met zijde gevoerd, tegen verminderde prijzen f 100 f 110 - f 120 f125 en hooger Op niet geëtaleerde oostuuma tO °/0 korting oontant VREEMD GELD CHEQUES OP B1NNEN- EN BUITENLAND REISCREDIETBRI EVEN Bezoekt 47 Kleine Houtstraat 47 hoek Gravinnesteeg. ELECÏRO'TËCHNIS&I BOBEAU VAN DER BOON WENTHOLT Warmoasitraat 2Telafoo» 387 Eloetr KoOkplsten, Melkkokers, Keteltjes, Os Bale Mary's Strijkijzers. Leverbaar in elke gewenschte spanning. Demonstratie aan huis op aanvrage. Rechtskundig-Adviseur Adviseur fn Distributiozaken Voorzitter-Adviseur van de Nederlandsche Vereeniging van Fruithandelaren is gevestigd Lange Veerstraat 23 A te Haarlem Interc. Telefoon No. 3309 Behandeling van alle Rechtszaken. Dagelijks te spreken.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 6