Hmrlem's Du D© Oorlog. De Vondeling tweede: blad. Dinsdag 23 Jnll 1918 Overzicht. By Reims. Ruim 26.000 gevangenen. Het succes der geallieerden houdt aan. Tusschen Reims en Soissons vooruitgang, de Engeischen verove ren Meteren in Vlaanderen; de Ita lianen gaan vooruit en in Albanië heeft de Entente ook de overhand. Reuter's correspondent bij de Fran- gche legers seint, dat tusschen Mar- ne en Ardre de Duitschers de mu nitiestapels opblazen en den brand steken in voorraden, daar zij geen tijd hebben om het weg te voeren. Maandagmiddag om één uur bereid den de Duitschers zich ten N. van de Marne op verderen terugtocht voor. In deze erg boschachtige en onge lijke streek zender straat of spoor wegen, die meer bruikbaar zijn, wordt hun toestand onder den stagen druk der Geallieerden elk uur las tiger. Om. het Duitsche front tuschen Soissons en de Marne te voeden, be schikken de Duitschers maar over één spoorlijn, een smalspoorlijn, die xij zelf hebben aangelegd van de Aisne af in de buurt van Bourg naar IBazoetes, waar ze aansluit bij de hoofdlijn van Soissons naar Reims.. Laatstgenoemde lijn kon nog over bepaalden afstand aan weerskanten van Raroches dienstig zijn, doch het verbindingspunt daar wordt voortdurend door onze i luchtsmal- deelon bestookt cn de Duitschers moeten er erg veel mee te stellen hebben om de beperkte treinverbin dingen te gebruiken die hun geble ven zijn. Misschien valt de Duitscher terug op de linie van de V esle, waarmee hij de Uise en het beheerschende pla teau zou prijsgeven, dat de dalen van Gise en Veste scheidt. In den loop van Maandag hebben de Duitschers door machtigen tegen aanvallen de vorderingen der geal lieerden tusschen Marne en Ourcq trachten te stuiten. De i^ransch-Aonerikaansche troe pen hebben aan alle vijandelijke aan vallen het hoofd geboden en hun vooruitgang nog uitgebreid, aldus meldt Parijs. Ze hebben de hoogten beoosten la Croix-en Grisoiles overschreden, het dorp Epieds vermeesterd en ten N.U. van Mont-St.-Père veld gewon nen. Tusschen de Marne en Reims hebben zich hevige gevechten ont wikkeld, die den Duitschers niets hebben opgeleverd. Verder noordwaarts zijn de En gelsche troepen opgeschoten, waar bij ze 200 gevangenen maakten en 40 machinegeweren bemachtigden. De dag van Zondag stond in net teeken van de overwinning: de Duitschers ontruimden 's nachts Chateau Thierry. In het Westen, on der den druk der Fransch-Ameri- kaansche troepen benevens aange vallen door detachementen van ge neraal Mitry, die de Marne oversta ken, werden de Duitschers 8 tot 10 K.M. teruggeworpen. De Duitschers verzetten zich geducht en klampen zich aan Soissons zoomede Oulchy- le-Chateau, welke steden twee spil len van hun verdedigingsstelsel zijn. •Tusschen de Marne en Reims zijn de gevechten eveneens allerverbit- iterdst. Aan den voet van den Berg van Reims hebben de Franschen, Britten en Italianen, ofschoon de Duitschers aanmerkelijk versterkt waren, in aanvallen opnieuw belang rijke successen behaald. De wij kende Duitschers geven zich aldus wanhopige moeite, seint Havas, om de beide vleugels van de Ourcq tot Soissons en van de Marne tot Reims te houden. Von Böhn heeft het erg zwaar te verantwoorden in de zak- Vormige stelling, die snel wordt öichtgehaald Berlijn meldde Maandagmiddag het rolgende: Tusschen Aisne en Marne luiirt dc slae in onverminderde he iigheid voort. Sedert 20 Juli viel de vijand onder Feuilleton door PAULTRENT. (Geautoriseerde vertaling). 86) John, ja hebt er toch geen spijt van, dat je met me getrouwd bent? Heb ik er verkeerd aan gedaan, met er in toe te stemmen? Bij deze vraag, die met trillende stem gedaan werd, besefte hij opeens «ijn onbewuste wreedheid en instinct matig breidde hij zijn armen uit. Met een snik verborg zy haar gezicht aan «ijn borst en schreide zacht Hij troostte haar met hartelijke woorden en zij begonnen te spreken over den man, dien zij beiden hadden liefgehad, en al pratende werd John's droefheid minder schrijnend. Je hebt er immers geen berouw van, dat je met me getrouwd bent, want in zekeren zin ben je er toe ge dwongen, zeide zij. -- Kijk me eens aan, lieveling. Hij hief haar gezicht op en toen zij «kaar in du oogen keken, loosde zij den inzet van frisscKe divisies opnieuw' onze linies aan. Zijn aanvallen zijn mislukt. Ge vangenen gewagen van de zware ver liezen van aen vijand. Ook de dag van strijd van gisteren leidde tot een vol komen succes van de Duitsche wa penen. Tusschen Aisne en Zuidwesten van Hortens, weder zeer hevig trommel vuur. In den vroegen morgen hevige aanvallen van den vijand. Z.VV. van Soissons mislukten zij reeds voor onze linies. Noordelijk van Vielle Montoine drongen gedeelten van den vijand tob den straatweg naar Chateau Thierry door. Onze tegenaanval wierp hem weer volkomen terug. Ook Ville Mon toine was een brandpunt van den strijdde strijd is ten onzen gunste geëindigd. Des avonds werden herhaalde vij- andeliiko aanvallen Z.W. van Fran cois door ouzo tegenaanvallen ge smoord. Aan beide zijden van de Ouroq viel de vijand iu de'n voormiddag meer malen onze linie aan. Na den aanvoer van frissche strijd krachten ging hij in den namiddag opnieuw tot den aanval over. Na zware gevechten deden onze tegen aanvallen den stormloop van den vij and aan beide zijden bij Chateau Thierry mislukken. N. en N.O. van Chateau Thierry bemoeilijkten ouzo in het voorterrein opereerende afdeelingen den tegen stander liet oprukken naar de nieu we linies. Eerst tegen den avond kwam het weer tot hevige gevechten, welke onder zware verliezen voor den vijand mislukten. Aan het Marne-front artillerie-be drijvigheid. Tusschen Marne en Ardre zetten Engeischen en Franschen hun aanval len voort. Zij werden bloedig teruggeslagen. CLEMENCEAU TE CHaTEAU- THIERRY. Clemenceau, de minister-president, vergezeld door Bené Renoult, ilen voorzitter van de legercommissie uit de Kamer heeft Zondag den dag aan het gevechtefront doorgebracht te midden der troepen. Zaterdagavond was Clemenceau uit Parijs vertrokken, om zijn gelukwenschen aan te bieden aan den opperbevelhebber en de le- gor-aauvoerders, aan de Fransche, Amerikaansche, Engelsche en Italiaan- sche soldaten, die de tweede overwin ning aan de Marne behaald hadden. Bij allen heeft hij een bowouderens- waardigen geest aangetroffen, hoog gestemd door de overwinning en aau- Sevuurd door de achtervolging van e Duitschers. Toen Clemenceau ver nam. dat ChateaW-Thierry ua hevi- gen strijd genomen was. heeft hij per soonlijk de dappere stad in Cham pagne willen bezoekenClemenceau en Renoult zijn door de voornaam ste verkeerswegen van de stad ge gaan, die vol puin en lijken lagen. Generaal Gouraud heeft den dag na de mislukking vau het Duitsche offen sief aan het vierde leger aan het front in Champagne een dagorder gericht, waarin hij zegt,,Gij hebt de po ging van 15 Duitsche divisies gebro ken. die ondersteund werden door 10 andere. Zij moesten, volgons hun be velen, de Marne bereiken, 's Avonds hebt. gij hen tegen gehouden daar waar wij het wilden. Gij hebt den slag gewonnen. Dit is een harde slag voor den vijand, eon schoone dag voor Frankrijk Ik reken op u, opdat het steeds aldus zij wanneer de vijand u durft aanvallen en met mijn geheele soldatenhart dank ik u.'' DE TOESTAND IN RUSLAND. De Sovjet in het Moermangebied heeft iu overeenstemming met de be velhebbers der daar gelande Fransche en Engelsche troepen, besloten, dat alle Russische troepen onder bevel der Sovjet zullen staan. De Entente troepen zullen slechts de Sovjet-troe pen behulpzaam zijn. Do Entente is verplicht te zorgen voor instructeurs, uitrustirgen en verkeersmiddelen en neemt de zorg op zich voor de levens middelenvoorziening van bevolking, ambtenaren en arbeiders. De Entente troepen dringen aan den Moerman- gnoorweg voorwaarts en schijnen Ar- cnangel van Wologda te willen af snijden De onder Engelsche en Fran sche bescherming te Archangel staan de Servische en Italiaausehe afdeelin gen worden ontwapeueL Uit Archangel worden dagelijks 20 cholera-gevallen gemeld uit Saratow 120. De Japansche consul te Moscou heeft aan den Volkscommissaris voor buitenlandsche aangelegenheden ver klaard, dat Japan er geen belang bij heeft zich In de binnenlandse'! een gelegenheden van Rusland te mengen. De heiman uit de Oekraïne heeft de wet betreffende de instelling van den Senaat in Kiëf als hoogste gerechte lijke en beetuurlijke overheid be krachtigd. Do eerste stap tot vorming van oen Oekrainsch leger is met do afkondi ging van een besluit van den hetman gedaan. Het beveelt krachtens den al- gemeencn dienstplicht iu de eerste plaats 5000 recruten voor do in Kiëf een diepen zucht van tevredenheid. God zij dank, fluisterde ze. Ik ga vanmiddag naar South- wold, vervolgde hij. Moet je werkelijk met hem spre ken? vroeg ze angstig. En hij knikte ten antwoord. We zullen een paar dagen weg gaan, hier vandaan, en dan moet ik dadelijk aan 't werk. Wo zullen heel arm zijn, Joyce. Daar geef ik niets om, nu ik bij jou ben. En, John, beste, zal je niet te hard zijn voor je vader? Noem hem zoo niet, zeide i bitter, en zij durfde niets meer te zeggen. Precies om vier uur stond Strand op de stoep van het groote huis in Downing Street Hij werd in de bi bliotheek gelaten; daar hingen ver scheidene geschilderde familieportret ten en hij begreep, dat zij mannen voorstelden van 't zelfde vleesch en bloed als hij, maar op wier verwant schap hij geen aanspraak kon ma ken. Eindelijk ging de deur open en Southwold kwam binnen. John stond op en de twee mannen keken elkaar aan zonder te spreken. Je bent mijn zoon, zeide South- wold met gedempte stem. John boog even zijn hoofd, maar zeide geen woord. Plotseling was het, in organisatie zijnde divisie uit het aantal der in 1899 geborenen te lich ten. Do minister van binuenlaudsche zaken zal voor elk district het aantal op de been te brengen recruten vast stellen. Vrijwilligers van den leeftijd van 18 tot 25 jaren zullen worden toe gelaten. Do diensttijd van infanterie en artillerie bedraagt twee jaren, an ders drie jaren. De lichting van de recruten begint 31 Juli. De Oekrainsche pers meldt in ver band met de spoorwegstaking, dat er sedert den 19en dezer geen enkele trein te Kiëf ie aangekomen. Ongere geldheden zijn niet voorgekomen. Do staking heeft zich over alle spoorwegen der Oekraïne uitgebreid. Te Rorono en in eenige knooppunten zijn stakings-comité's in hechtenis ge nomen. Te Berdjansk zijn de Engelsche, de Fransche en de Italiaansche consul in hechtenis genomen. Zij moeten de Oe- kraine verlaten. D« dood van Tsaar Nicolaa» Nader wordt omtrent de vermoor ding van Tsaar Nicolaas uit Mos nou gemeld: De gewezen Tsaar is den lGen Juli, ingevolge vonnis van de sowjets van den Oeral, te Jekaterineu- burg doodgeschoten. De Bjedneta meldt dozen moord op do volgende wijze: Door den wil van het revolutio naire volk is de bloedige Tsaar op de gelukkigste wijze in Jekateriuenhurg overleden. Leve de Roode Terreur 1 Bij dekreet van 19 dezer is het ge heele bezit van de leden van het vroe gere keizerlijke huis tot eigendom vau de Russische republiek verklaard. In begrepen in de confiscatie zijn alle de posito's van den Tsaar en zijn familie bij Russische en buitenlandsche ban ken. Het Oostenrijksche Fremdenblatt schrijft bij liet bericht van den moord op Tsaar Nikolaas: Het ongelukkige leven van dezen vorst heeft een tra gisch einde gevonden. De geschiedenis wijst geeu treuriger loopbaan van een monarch aan als die van Nikolaas II. Het blad geeft dan een beschrij ving van den levensloop van dezen Romanof, er den nadruk op leggend, dat hij geheel onder den heilloozen in vloed van zijn omgeving stond. En zoo kon het geschieden, dat Nikolaas 11, die de Haagsche vredesconferentie bijeenriep, Rusland in den ongelukki- gen oorlog stortte, dat onder zijn re geering dit land de vreeselijkste re voluties doormaakte en dat hij zelf zulk een jammerlijken dood stierf. Dat echter dit einde door Tsjecho- Slowaaksche handen veroorzaakt is, dat is wel de bitterste ironie in de ge schiedenis van dezen ongelukkigen man. Het blad zegt ten slotte: Op den toe-stand ln Rusland werpt de terecht stelling van Nikolaas II een somber licht Verspreid nieuws QUENT1N ROOSEVELT DOOD. De correspondent van Woiff in het groote Duitsche hoofdkwartier meldt nog bijzonderheden omtrent het reed9 door ons vermelde sneuvelen van Quentin Roosevelt, den zoon van den gewezen president der Vereenigde Staten, die vlieger was in het Ameri kaansche leger. In de buurt van Dormans kwam het tusschen 7 Duitsche en 12 Ameri kaansche vliegtuigen tot een hevigen strijd. Roosevelt geraakte in een duel met den Duitschen vlieger, onder officier Greper, en na korten tijd ge lukte het dezen, zoo meldt Wolff's cor respondent, zijn dapperen, maar in den strijd in de lucht nog onervaren tegenstander te vellen. Het Ameri kaansche vliegtuig is bij Chambry, on geveer 10 KM. ten noorden van de Marne, neergestort. De jonge Roose velt was door twee schoten in 't hoofd getroffen. Zijn portefeuille wees uit wie hij was.. Duitsche vliegers hebben hem met militaire eer bij Chambry begraven. DE TOEKOMSTIGE SOCIALE PO LITIEK DER CENTRALE MO GENDHEDEN. In Weenen ls een bijeenkomst gehouden van sociale bonden in Duïtschland, Oostenrijk en Hongarije, waar de volgende punten zijn aangenomen betreffende de in de toekomst te volgen sociale politiek: Het vredeswerk der sociale politiek van Duïtschland, Oostenrijk en Hon garije heeft zich tijdens den oorlog als zulk een krachtige steun doen ken nen, dat een stilstand of een grondige verandering daarin niet wen schel ijk is. In de zorg voor oorlogsinvaliden en nabestaanden van militairen in Duitschlnnd, Oostenrijk en Hongarije dient zoo mogelijk nog meer te wor den voorzien. De zorg voor de gezondheid, vaar digheid en welvaart der arbeiders bliift een dringende eiscli, teneinde hun voortdurende arbeidskracht te verzekeren en hun werkwilligheid te verhoogen. Een wederzijdsche toenadering der drie landen ten opzichte der arbeids bemiddeling, sociale verzekering en de volksgezondheid is noodzakeliik. De ervaringen van den oorlog ma- -ken het noodig, in verband met het alsof alles in zijn hoofd ronddwarrel- de. Hij deed een uiterste poging om zijn zeifbeheersching te herwinnen. Wat voelde hij toch? Was het haat? Was het afkeer? Wat was het, dat hem zoo ontroerde? Ik beken, dat ik het was, die je ten onder heb willen brengen. Ik h< altijd geweten, dat je onschuldig waart aan 't geen je ten laste weru gelegd, veivnlgue Southwold op koe len toon en met rustige kalmte. Dat wee', ik. Voelt u dan geen schaamte, dat u dit zoo kalm kunt iu- geven? Ik deuk l iet. dal j: me zult ge- iooven, maar op mijn woord van eer, ik dacht, dat het voor 't welzijn van 't land zou wezen, je invloed te ver nietigen. Het was in geen enkel op zicht om persoonlijke redenen. Ik heb altijd van je gehouden. u' zegt, dat ik uw zoou ben. Ik veracht den vader, dien ik nooit als zoodanig zal erkennen, den man die den vriend verried, die hem vertrouw de, de vrouw verliet, die hem liefhad! Zwijg! riep Southwold streng uit, maar John vervolgde zonder eenig mededoogen: Heeft u ooit gedacht aan den man, wiens leven door u verwoest is. Zonder uw verraad, zou York Cob- den een hooge positie in de maat schappij verkregen hebben. En de man, then se zoo benadeeld hebt. behouden en ontplooien der weer- eü arbeidskracht, de Immigratiewetge ving en de toestanden op de arbeids markt afdoende te regelen. Tusschen Duitschiand, Oostenrijk en Hongarije worden zoo spoedig mo gelijk overeenkomsten gesloten, ten einde inzake de ziekte- en ongevallen verzekering een gelijkmatige behande ling te bereiken. DEPORTATIES. Volgens bericht uit Yaticaansche kringen zal de Paus opnieuw een protest tegen de Duit sche regeering richten tegen de de portaties uit België. 1 Het protest zou ditmaal zeer stellig worden geformuleerd, zoodat de Duit sche regeering zal moeten toegeven of de consequenties van een weigerend antwoord zal hebben te aanvaarden. HET BELGISCHE NATIONALE FEEST. De Belgische nationale feestdag is in geheel Frankrijk ge vierd. Te Parijs is een plechtige kerkdienst gehouden door de Belgi sche missie. De huldiging van generaal Leman op den Belgischen nationalen feest dag te Havre is een grootsche betoo ging geworden. Omringd door de ge neraals Stassin, Jacques en Bertrand, die in 1914 to Luik waren werd gene raal Leman gelukgewenscht door Coo reman, den min.-president. Leman bracht hulde aan zijn medewerkers van 1914, vervolgens aan de troepen der bondgenooten, die hij op 14 Juli heeft zien defileeren. De plechtigheid, die door 50.000 personen werd bijge woond, werd besloten met een Te Deum. Er waren 60 parlementsleden over gekomen om deel te nemen aan een door de regeering aangeboden noen- maaL Minister Cooreman voerde het woord en heeft o.m. het optreden ge brandmerkt van een handvol activis tische verraders en hulde gebracht aan de dooden. Tenslotet uitte Coo reman zijn vertrouwen in de overwin ning en bracht hij een heildronk op den Koning uit. Baron Aucion heeft als oudste der parlementsleden de heldhaftige sol daten gehuldigd en gezegd, dat er geen vrede kon zijn zonder verplette ring van den vijand. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. De tweede ontslagaanvrage van het Oostenrijksche kabinet bewijst, dat v. Seidler zijn pogingen om de Polen voor een samenwerking met de Duitsche partij te winnen, voorgoed mislukt acht. Men kon dat ook al af leiden uit de rede, waarin de eerste minister in den Rijksraad het Duit sche volk de ruggegraat der monar chie noemde, en die elke niet-Duit- sche partij moest verbitteren. De Tsje chen, Polen en sociaal-democraten hebben ook niet verheeld, dat von Seidler hen daarmee nog meer tegen zich in het harnas had gejaagd. Volgens den Weenschen correspon dent van het Berliner TageLlall ver wacht men in politieke kringen, dat de keizer ditmaal het verzoek om ont slag zal inwilligen en dat er een over gangsministerie zal komen. Van behandeling van het Tsjechi sche voorstel, om den eersten minis ter, naar aanleiding van de districts- indeeling in Bohemen, in staat van beschuldiging te stellen het voor stel zou heden aan de orde worden gesteld zal nu wel niets komen. Aanneming er van was trouwens uit gesloten, daar een dergelijk voorstel 2/3 van het aantal uitgebrachte stem men behoeft, om io worden aangeno men en do Duitsche partijen er na tuurlijk tegen zouden stemmen. DE VEREENIGDE STATEN EN DE GEALLIEERDEN. Uit de feiten en cijfers blijkt, aldus seint Reuter uit Washington, de onjuist heid van de bewering, door de Duit sche propaganda alom verspreid, dat de Ver. Staten in den oorlog zijn gegaan om te zorgen dat zij de be dragen niet zouden verliezen, die aan de geallieerden waren voorge schoten. President Wilson heeft her haaldelijk verklaard, dat de Ver. Staten in den oorlog zijn gegaan om te verkrijgen, dat aan alle naties recht zal worden gedaan; en de wer kelijke feiten ter zake van de leeuin- gen bewijzen de onwaarheid van die beweringen van Duitschen kant- De Amerikaansche regeering had geen cent geleend aan de oorlog voerende natiën vóór dit land in den oorlog kwam. Obligaties van ver scheiden leeningen der oorlogvoeren de partijen zijn in de Vereenigde Staten verkocht, maar dit waren particuliere financieele transacties, waarbij de regeering niet was geïn teresseerd. Sommige van de leenin gen aan oorlogvoerende naties zijn terugbetaald, zoodat de totale schuld van de geallieerde naties aan het Amerikaansche volk op 20 Maart 1917 d.i. vlak voor het meedoen van de Ver Staten aan den oorlog 3 2,225,124,878 bedroeg. heeft uw zoon bewaard voor ellende en armoede en hem de opvoeding ge geven, die een man van stand cn ontwikkeling toekomt Als ik had geweten, dat ik een zoon had Waarom wist u dat niet? Wiens schuld was liet, dat u 't niet wist? De schuld lag aau beide kanten. Je moeder heeft me nooit waarin liefgehad. Zij handelde naar een in geving van 't oogenblik en liet was Cobden. dien zij werkelijk liefhad. Zij zeide het me en dit was de reden, dat ik haar in drift verliet Toen ik haar cenige dagen dater weer opzocht was zij verdwenen. Ik deed wat i: kon om haar terug te vinden, maar 't gelukte me niet. Zij deed mij on recht aan, door zich voor mij te ver bergen, zij beroofde me van mijn zoon, en Uw zoon! liep John bitter uit Ik had altijd verlangd een zoon te hebben, ik zou hem een opvoeding hebben gegeven, die hen), als hij ta lent bezat, tot een beroemd man zou hebben gemaakt Neen, uw opvoeding zou hem tot lage trouweloosheid hebben ge bracht. Ik verdien je bcleedigingen en ik moet ze dragen, zeide Southwold met kalme waardigheid. Ik begrijp u niet zeide John. Soms begrijp ik mezelf niêk De dwaasheid van de beweringen der Duitsche propaganda blijkt uit het feit ,dat de eerste (oorlogs-)- ieening van de Vereenigde Stalen, dat bedrag te boven ging en de uit gaven voor hel begroo Uiigs jaar dat thans juist een aauvung neemt, ten naastenbij 3 2.0tX).000.(Xkl per maand zal beloopen. In het fiscale jaar, eindigende op 1 Juü 1918, hadden de Ver. Staten naar schatting 3 ÏÖ.UÜO.ÖOU.OÜO uit gegeven voor den oorlog. Inaien dus de beweringen van de Duitsche pro pagandisten waar waren, zou liet Amerikaansche volk tot aan 't ein de van het loopende begrootingsjaar 3 37.0UU.000.0U0 hebben neergeteld om weinig meer dan 2.00O.lXX).00Ü terug te krijgen. Dal jrju, op zijn minst gezegd, on gezonde financieele poUüek zijn. Uit de laatst gepubliceerde offl- cieele cijfers over de maandelijk- sche uitgaven der Ver. Staten sinds dit land in den oorlog was gegaan van 1 Maart 1917 tot 30 Juni 1918 blijkt dat deze te zamen 3 14.013.262.563 hebben beloopen. Aan de volken, tegen Duitschiand verbonden, zijn tot 30 Juni 1918 de volgende leenigen verstrekt: aan Bel gië 3 120.550.000, aan Cuba 15.000.000, aan Frankrijk 3 1.685.000.000aan Engeland 3 3,170.000.000, aan Grieken land 3 15.790.000, aan Italië 3 650.000.000, aan Rusland 325,000 000, aan Servië 3 9.000.000; In totaal 3 5.990.m000. Van de oorlogsuitgaven in het af- geloopen (fiscale) jaar, groot bijna 3 13.000.000.000 is ongeveer één der de "uit belasting verkregen; het over blijvende bedrag is gevonden uit drie uitgiften van Vrijfeeidsobllga- tleleeningen. Voor de eerste dier leeningen de regeering om 3 2.000.000.000 ge vraagd; het volk antwoordde door voor 3 3.035.226.850 ln te schrijven. Voor de tweede uitgifte was een minim, gevraagd van 3.000.000.000; de inschrijvingen beliepen ruim 5 4.617,532,300. Bij de derde uitgifte vroeg de regeering 5 4.000.000.000 en de ingekomen inschrijvingen belie pen 3 4.170.019.650. Deze getallen kunnen slechts op één manier wor den uitgelegd, n.L dat de V. St., die slechts een zeer gering materieel be lang hebben bij den afloop van den oorlog, hun hulpmiddelen zoowel de stoffelijke als het menschenma- terlaal in den strijd werpen om de zaak, dte zij hebben omhelsd, te doen zegevieren. Stadsnieuws EINDEXAMENS H. B. S. 5J. CUR SUS. Haarlem. Tweede ploeg. Ge slaagd: Mej. F. van Zijl de Jong, H. J. van Bremen, B. van den Berg, W. Schuurman, T. G. Oei, J. de Regt, mej. Plu Lenting, mej. J .M. J. Bentz v. d. Berg, mej. E. P. M. Jeronimus, mej. W. M. van Dijk, allen van Haar lem, W. H. Levert, M. W. M. Dirken van de H- K. H. B. S. te Amsterdam; J. E. A. Post Uitermeer, J. Kooy, E. Dijt, allen van Alkmaar; C. Kiemers, C. J. Warners, A. C. Zwaan, allen van Den Helder; mej. H. M. Witte, R. D. Huinink, H. Zwaan, mej. H. J. Helterscliey, ailen van Hoorn, 2 can- didaten afgewezen. BEëEDIGD. Maandagmorgen zijn door den commandant van het 10 reg.inf. in de binnenplaats der iu- fanteriekazerne alhier voor het front van den troep en met de ge wone militaire plechtigheid beêedigd en in functie gesteld de bij dat korps nieuw benoemde reserve- en land storm plichtige officieren.' D« Spasnsche ziokte- De heer H. J. Kloosterman, te Al melo, schrijft in het N. T. v. G. over zes gevallen van „Spaanscne griep": Nu deze ziekte op verschillen de plaatsen in ons land haar int/ede gedaan heeft, en zich naar alle waarschijnlijkheid wel verder ver spreiden zal, lijkt het mij niet on dienstig, in het kort de verschijnse len, zooals ik die in de afgeloopen week bij een zestal lijders heb kun nen waarnemen, mede te deelen. Het betreft allen Nederlandsche ar beiders, tijdelijk werkzaam bij Krupp te Essen, die met en wegens deze ziekte naar ons land terugkeerden. I. Man, 19 jaar oud. Hij vertrok 's ochtends op 1 Juli naar Essen, waar hij 's avonds 6 uur aankwam. Ondergebracht in een barak, ont- Maar nu ik een zoon heb, waarop ik trotsch kan zijn, kost het me geen moeite me uit het politieke leven te rug te trekken. Zoolang ik je gekend heb, heb ik je mijns ondanks bewon derd. Jij hebt, wat ik altijd heb ge mist: edele grondbeginselen. En dat is een erfenis van je moeder, wan zij was een goede en nobele vrouw. Als u haar maar getrouwd had. zeide John met nauw hoorbare slem. Je moogt me haten, maar aan het feit, dat je mijn zoon bent, kan je niets veranderen. Ik heb een ver klaring geschreven, die ik vanavond aan de couranten zul geven. Daarin erken ik je formeel. Natuurlijk draag je in 't vervolg mijn naam, en la ter. Ik denk er niet aan! riep John heftig uit. Het is eenvoudig onvermijdelijk, antwoordde Southwold rustig. Ik ben erfgenaam van mijn broer, graaf Aldeburgh, en na mijn dood gaut de titel op jou over. John's gezicht werd spierwit Wat bedoelt u? Ik begrijp u niet, en toen begon hij snijdend te lachen. Ik den litel erven? In welke hoe danigheid? Als mijn zoon. Als uw wettige zoon? vroeg John zijn vader streng aankijkend. Nu was het de beurt vos South wold om verhaakt te aun. Onze Laehhoek Ga vau hei vuur vandaan, jon gen. sprak een vader tot »jn zoon. Het weer is niet koud. Ik warm het weer ook niet, pa, was het antwoord. Ik warm mijzelf. Een violist zou zich op een besloten partij doen hooren. „Damee en hecren," be^on hij hij wijzo van inleiding, ..het instrument dat ik zal bespelen is meer dan twee honderd jaar oud." ..Komt er niet op aan," merkte een O.W.'er op, ,,als je maar goed speelt!" waakte hij den volgenden morgen met een zeer ziek gevoel, met pijn iu de keel, hoofdpijn, misselijkheid, duizeligheid, groote moeheid iu ar men en beenen. Patiënt moest dado lijk hoesten, hoestte voortdurend dikke, taaie fluimen op, en had var den beginne af stekende pijn in d» borst. Tot 7 Juli bleef hij in de ba rak liggen. Genoemde verschijnselen hielden aan, gepaard met heftigen dorst en volslagen gebrek aan eet lust. Pijn in de ledematen of in den rug of oogen had de patiënt niet. Hij voelde zich voortdurend zeer koort sig. Den 7en Juli reisde hij naar Al melo terug, waar hij mijn hulp In riep. Patiënt maakte een zeer zieken Indruk, was vaalbleek van kleur, en is erg afgevallen; de tong ts dik be slagen, pols 120, ademhaling 28, ok- seltemperatuur 39.5 gr. Het sputum is dik-geei-etterig, hier en daar roestkleurig. Over beide longtoppen bestaat demping en zijn klinkend» kleinblazige reutels te hooren, even als over een plekje ln de rechter- onderkwab. Patiënt is een week zeer ziek ge bleven. De temperatuur wisselde tu» schen 38 gr. en 40 gr. De longtoppen werden gaandeweg normaal, tot op een enkel reutelgeruisch na, dat nog te hooren is, maap in de onderkwab van de rechterlong ontwikkelde zich een flinke pneumonie, die den in druk maakt van een lobulaire ont steking te zijn. Patiënt is steeds min of meer apathisch, is zeer langzaan in zijn bewegingen, kan 's nachti niet slapen, zweet voortdurend rijk» lijk. Op don 13den ziektedag zijn de longtoppen normaal, op een enkel reutelgeruisch in den linker top na. ls de pneumonie in de rechter on derkwab genezende, en is de hoog ste temperatuur 37.8 gr. II. Een man, oud 40 jaar, werd 3€ uur na aankomst te Essen ziek. Het begin en de verdere subjectieve verschijnselen waren vrijwel juist dezelfde als bij patiënt I. Den 4den ziektedag reisde hij naar Almelo terug, en zag ik hem. Hij maakte een zeer zieken en slappen indruk, en is zeer traag in zijn bewegingen. De tong is dik beslagen, pols 92. oksel- temperatuur 38 gr., ademhaling 24. Over den longtop zijn veel klinkende kleinblazige reutels te hooren. De dikke, etterige fluimen zijn sterk roestkleurig. Patiënt ls nu een week ziek, met temperaturen wisselend tusschen S3 gr. en 39.2 gr., zweet zeer sterk, heeft veel opgegeven. Nu worden al le verschijnselen gaandeweg min der. in. Een man, oud 30 jaar, keert op den 7den ziektedag naar Almelo terug. Hij voelt zich doodziek, heeft een bleek-cyanotisclie gelaatskleur. De pols is 88, oksel-temperatuur 38.5 gr., ademhaling 44. Patiënt is apa thisch. Het ziekteverloop gedurende de eerste week beschrijft hij op de zelfde manier als I en II. Alleen heeft hij wat pijn in een arm gehad, pijn bij draaien van de oocren, en had hij diarrhee. Bij onderzoek der longen blijken deze doorzaaid te zijn met haarden en haardjes klinkend» reutels, en hier en daar wat go- dempt van percussietoon te zijn. Pa tiënt biedt vrijwel het klinisch beeld aan van een uitgezaaide longtuber- culose. De sputa zijn zeer rijkelijk, dik, etterig, roestkleurig, met veel btoed er aan. Ook deze patiënt is gaandeweg ge beterd. De eetlust is teruggekomen, de dorst afgezakt; op den 12den ziek tedag is de hoogste temperatuur 37.4, pols 120, ademhaling 30. Bij auscul tatie worden hier en daar in beid» longen nog droge reutels gehoord. Yan patiënten I, II en III werd daags na hun aankomst_te Almelo sputum naar het Centraal Labora torium opgezonden. Bij allen werd Welke reden heb je om te den ken, dat je mijn wettige zoon niet bent? vroeg hij op strengen, koelen toon. Cobden heeft me gezegd, dat u mijn moeder niet getrouwd had. Was het niet waar? vroeg hij en in zijn spanning om tiet antwoord te hooren hield hij zijn adem In. Ik ben met je moeder getrouwd. Ik zal jc niet vragen me op mijn woord te gelooven. Southwold ging naar de safe, dio hij opende, en nam uit een lade ceu document, dat hij John overhandigde niet de woorden: Misschien zal je dit officieel ge- tuigenis gelooven. John hield het stuk tusschen zijn bevende vingers en de wjortlen sche merden hem voor dc oogen. Maar eindelijk kon hij niet langer twijfe len. En bij de overtuiging, dat er geen schande aan zijn geboorte kleef de, was 't hem, alsof zijn hart zou barsten van dankbare vreugde. God z'j dank! fluisterde hij met trillende stem. Ik begrijp niet, waarom je dacht dat ik niet niet haar getrouwd was. Misschien liceft Cobden je met voor dracht bedrogen (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5