hetzelfde bevonden: wèl pneumococ- een, en korte etreptococcen, géén ln- fluonzab&zlllen of tuberkelbacillen. De urine bevatte eiwit noch suiker. Miltzwelling was niet te voelen. Er bestonden geen herpes of andere huid-afwijkingen. Verder werden door mij nog drie gevallen wwgenomen fdle veel lich ter verliepen. Wel weer hetzelfde pe- racnti begin en dezelfde verschijnse len; var. den aanvang af keelpijn, die "n week of langer aanhoudt (de keel is bij Inspectie rood en droog), dadelijk groote moeheid, vaak hoofd pijn, dadelijk stekende, gelocaliseer- de pijn in de borst, en dadelijk of zeer spoedig kwellend hoesten en opgeven, in 2 van deze drie gevallen met bloed aan de fluimen. Tempera tuur» verhooging bestond bij deze drie patiènten niet of zeer weinig; bij één was in de longen niets afwijkends te ontdekken, bij den tweeden eenige reutels in beide benedenkwabben, bij den derden in de linker beneden- kwab. Te zomen genomen bieden deze gevallen een eigenaardig beeld, met hun zeer plotseling en onderling zoo gelijk begin, en hun longlocalisaties. Moge het al onze oude bekende in fluenza wezen, dan toch in een ge wijzigd uiterlijk. Misschien echter zal bet blijken, dat de ziekte zich in verschillende streken In verschillen den vorm voordoet, en hebben wij hier uit Essen ln het bijzonder de- Z2ii vorm gekregen. Tot mijn 6pijt had ik geen gelegenheid sputum op te zenden van den patient, die wel opgut, raaar waar in de iongen geen ut wij kingen te vinden waren. Echter zal zich hier in de lande wel spoedig genoeg materiaal voordoen. Allicht te veel- Volgens besli9te uitspraak toch mijner patiënten zijn er te Es sen, waar deze ziekte ongeveer 1 J uii zou uitgebroken zijn, reedB vele sterfgevallen, waaronder verschei dene Nederlanders. Alle zes werden thuis en door hun huisgenooten verpleegd. Van afzon dering kwam natuurlijk in de één- of twee kamerwoningen, waarin al len huisden, niet bijster \eel terecht. Toch is het opmerkelijk, dut hoewel, deze besmettelijke ziekte bij haar op treden in eenige plaats vaak met bliksemsnelheid om zich heen schijnt Ite grijpen, tot dusver, dat is nu na ongeveer tien dagen, in de omgeving dezer zieken zich nog niet meer ge vallen hebben voorgedaan. Dit zou ei op kunnen wijzen, dat deze ziekte hoofdzakelijk, en misschien uitslui tend, in haar eerste tijdperk besmet telijk is. Mijn zes patiënten tocli wa ren allen van 4 tot 10 dagen ztek ge weest, toen zij in Almelo terugkwa- SCHOLEN VOOR VOORBEREI DEND ONDERWIJS. Men schrijft ons: Namcné den Bond van Fröbel onderwijzeressen en de vereeniging „Volksonderwijs" is dezer dagen een circulaire verspreid aan de ouders, waarin wordt gewezen op het groote belang voor de opvoeding van het kind, lichamelijk zoowel als geeste lijk, wanneer voldoende middelen voor de ontwikkeling aanwezig zijn. In hun ontwikkelingsperiode hebben de kinderen noodig arbeid voor hun lichaam, hun geest en hun hart, om een gezonden groei te bevorderen, Voor dien arbeid zijn vier dingen noodig, n.l.: Speelgoed dat verwisseld moet worden met den leeftijd van het kind. Speelmakkers wieu zij toonen en van wie zij vernemen waar dat speelgoed voor dient. Ruimte, want als de kinderen die missen, zoeken zij hun toevlucht op de straut wat zeker niet aanbevelenswaardig is en Lij dit alles als vierde voorwaarde verstandige leiding en toezicht. Het zijn vier dingen onmisbaar voor de ontwikkeling, maar die men zelden of nooit in een huisgezin vereenigd vindt. Zulke huisgezinnen moeten worden gevormd. Niet in den geest van de bekende bewaarscholen, maar scholen voor voorbereidend onderwijs komen dat doel eenlgszins nabij. Deze behoefte wordt werkelijk in alle klas- Ben der maatschappij gevoeld, maar op do invoering wordt blijkbaar nog niet voldoende aangedrongen. De S. D. V.-Club houdt nu Woensdag a.s. een vergadering voor leden en intro ducer's waar mevrouw Maarschall bovenstaand onderwerp zal behande len, ook in verband met het antwoord dat de S. D. raadsfractie dezer dagen in den raad ontving, toen op de in richting van gemeentelijke bewaar scholen werd aangedrongen. AMBTENAREN BIJ DE DISTRI BUTIE. Naar men ons mededeelt worden alhier pogingen gedaan om te komen tot het oprichten van een vereeniging voor ambtenaren in dienst bij de distributiebedrijven. RIJWIELDIEFSTALLEN AAN HET POSTKANTOOR: - Een on zer abonné'o, da haar J. D. K. verzocht ons, onder de aandacht van het publiek Je brengen, dat men het wegnemen van z>jn rijwiel aan het Postkantoor voorkomen kan door de fiets niet rechts neer te zetten, maar links, zoodat de bewaker (een vertrouwd man, zooale reeds bij ver schillende gelegenheden gebleken i er het oog op kan houdeif. GESTRAFTE OPSLAGMAKERS. Do „Nmuwo Ct.." meldtEonigen tijd goleden werd bij een firma te IJmuidee een aantal kisten met- har de zeep opgespoord en door het Icvens- middelevbcdrijf ic beslag genomen. Omdat zij echter niet gaarne haar bekerden naam aan die zaak verbon den zag. gaf de firma ale rechtmati ge» eig«7iaar een ander op. die daar mee j-ccoord ging. Aan doren i» nu de gOzverde waarde uitbocaald, maar met het. voo: de andere heerer. minder prettig jr»*olg, dat hij het geld niet wil afdragen. H'j was de eigenaar.1 «mals de neerc-n zelf verklaard had den. Om hem nu tot betaling te dwiu-, heeft de belanghebbende firma j is het, ouderwetsohe middel van De klnfferbewaar- plaats aan de As terstraat. Mej. R .v. V.—T. zendt ons een schrijven, waarin «ij het betreurt dat de crèche gedurende de ma Augustus gesloten is. Zij geeft het bestuur ln overweging een zóóda nige regeling te treffen, dat het per soneel de maand verlof behoudt, ter wijl toch de inrichting niet gesloten behoeft te worden. Sluiting van de bewaarplaats toch, gedurende een maand, brengt de betrokken moe ders in groote moeilijkheden. Crlsislnllchtlngen Zindelijkheid op het Pantaerfort te IJmuiden Wij ontvingen een schrijven van een militair van het Pantserfort te IJmuiden, waarin deze zich be klaagt over het feit, dat de daar ver blijvende militairen nu al drie we ken met hetzelfde ondergoed rond- loopen. Op een klacht antwoordde de commandant dat ,,de wassclieri] stuk was". Zeep schijnt op het fort ook niet aanwezig te zijn. Er zijn daar ten minste volgens Inzender soldaten, die zich in geen week gewasschen hebben. Thee. Het Bureau voor Mededcclingen in zake de Voedselvoorziening meldt: liet blijkt noodig er de aandacht op te vestigen dat aan personen, die, om welke reden dan ook, niet meer in liet bezit zijn van bon 21 der oude thee- en koffiekaart in geen geval thee kan worden verstrekt. Brood en banket. De afdeeling Idskenhuizen c.a. van Patrimonium zond zoo meldt de Stand. een adres aan den Minister Landbouw, waarin er op gewe zen wordt, dat gegoeden hun „brood kaart" nog altoos kunnen „aanvul len" met een zeker kwantum banket. En aangezien dit, uithoofde van do duurte, voor uiin-gegoeden niet wel mogelijk is, wordt den Minister ver zocht, te willen overwegen, in hoe verre het mogelijk is. dat alle soorten van banket uitsluitend te verkrijgen zijn op de bons der wittebroodkaar- ten. genomen, die hij voor eigen gebruik in bezit had. VOGELENZANG. - Het groote buiten Casa Nuova, toebehoorendo aan don heer W. A. Terwogt, is in eigendom overgegaan aan den heer W. baron van Tuyll van Seroosker- ken, te Velsen. Tabak. Men is thans begon nen met het plukken van de eerste, oudste bladen der onlangs alhier ge plante tabak. Volgens deskundigen moet deze tabak van «eer goede qualiteit zijn. ZANDVOORTT^ Salaris. Door den Kring Haarlem van den Bond v. gem. pol.-agenten In Ned. Is den gemeenteraad van Zandvoort Verzocht met het oog op den nood der tijden en de steeds duurdere le vensmiddelen, spoedig tot salaris- ,verhooging der politieagenten over te li aan. Mocht de raad dit voorne mens zijn, bij de te verwachten reor ganisatie, dan verzoekt de Kring den raad dringend, het politieperso neel een verhoogden duurtetoeslag toe to kennen. IJMUIDEN. Vleeicli in be- 8 1 a Re nomen. Door de recher che te Velsen is een knecht van een bierbottelaar te IJmuiden aangehou den, die eene hoeveelheid van circa 200 K.G. ossenvleesch vervoerde. Het vleeech werd in beslag genomen en on der de inwoners van IJmuiden gedis tribueerd. thans het, ouderwetsobe middel van g ij zo li ii 2 toegepast. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Jan Barend Wildschut De familie T. Wildschut, Binnen weg alhier, iB door een zwaar ver lies getroffen. Vrijdag kreeg zij na melijk de droevige tijding, dat de oudste zoon des huizes. Jan Ba rend, te New-York door een misda dige hand om het leven was ge bracht De verslagenheid in dit huisgezin is begrijpelijkerwijze zeer groot, ook omdat men de nadere bijzonderheden omtrent dit droevig overlijden van den veelbelovenden zoon nog niet kent. Hij was als handelsreiziger ln dienst bij de bloembollenfirma J. O. Speelman en Zoon te Sassenheim en vertoefde als zoodanig eenige jaren in Amerika. De eerste bijzonderheden vernam de heer Wildschut uit een brief, die ons ter lezing werd gegeven, waar in kennis werd gegeven, dat zijn zoon op 3 Juli 's nachts half twee wakker werd en toen ontdekte, dat er iemand op zijn 6laapkamor was. De indringer haalde een revol ver te voorschijn en laste vijf scho ten op den weerloozen jongen man, waarvan drie doel troffen, namelijk een ln de hand, een ln den urm en een in den mond. De gekwetste werd in zorgwekkenden toestand naar het Saint Laurent Hospitaal te New-York gebracht, waar hij den volgenden ochtend 6 uur door een collega, die door de po litie telegrafisch word ontboden, be zocht werd. Toen leefde de heer Wildschut nog, maar eenige uren laten overleed hij. Men tast omtrent de drijfveer tot dezen sluipmoord ln het duis ter en ook weet men niet of de moor denaar gearresteerd is. Men is hier in Heemstede zeer on der den indruk van het gebeurde, omdat de overledene bij velen be kend was. Als een droeve bijzon-1 derheid zij nog vermeld, dut de fa milie Wildschut Maandag 15 Juli nog door vrienden gefeliciteerd werd met den 26sten verjaardag van den in het verre land vertoevenden zoon; Toen wist de familie nog niet dat de verjarende reedk meer dan een week onder de groene zoden rustte. Deze slag is dan ook hard en de verzekering, die men aan de ouders gaf, dat het stoffelijk overschot op een bijzondere plechti ge wijze aan den schoot der aarde werd toevertrouwd, is dan ook niet in staat, om hun smart ook maar voor een klein deel te verzachten. De overledene, die de achting ge noot van allen die hem kenden, was ongehuwd. SCHOTEN. Brutaal. Een troep Zigeu ners sloegen Zaterdag hun kamp aan de losplaats op, en trokken gewapend j met zeisen het grasland In, alwaar een groote hoeveelheid gras werd ge maaid. De eigenaars (veehouders) dit bemerkende, lieten hen stil hun gang gaan, doch toen het gras onder de woonwagens was gebracht, togen een aantal boeren gewapend met hooivor ken naar de Zigeuners en cischten het gras terug. De Zigeuners verzet ten zich daartegen, doch door het doortastend optreden der boeren wer den zij gedwongen het gras onder de wagens vandaan te halen en een boe renwagen boordevol te laden. Door de politie werden de Zigeuners verwij derd. Margarine. Bij den heer B., in de Paul Krugerstraat, is Za terdag 50 KG. margarine in beslag Binnenland Voor f 13000 opgelloht. Do hoer J. C. van V.. van den Mid densteiger te Rotterdam, heeft aan gifte gedaan, dat hij door twee Hage naars voor f 13.500 is opgelicht. Do wijze, waarop de heer v. V. is Opgelicht, is. volgons de ,,N. R. Ct." als volgt in zijn werk gegaan. Einde Juni kreeg de hoer v. V. be zoek van esu paar Hagenaars, die het denkbeeld opperden, voor hem uit ^"boekhandel *e Amsterdam, die failliet zou gaan, eon grooten voor raad lakken, vulpenhouders enz. over te nemen. De heer Van V. had liier wel ooren naar, doch de Hagenaars hadden geen geld. Zij wisten den heer Van V. te bewegen hun 7000 te verstrekken, waarvoor zij als onder pand gaven een koffertje, bevattende diamanten en briljanten. Dit koffer tje werd verzegeld en mocht niet ge opend worden voor alles geleverd was. Eenige dagen later kwamen de Hage naars terug. Zij moesten meer gold hebben. Wederom verstrekte de heer Van V. f 4600, en wederom kreeg hij op dezelfde voorwaarden een koffer tje met diamanten en briljanten in onderpand. Later versfrekte hij aan dezelfde mannen no" eens f 2000. Eenioo dagen, nadat dit laatste be drag afgegeven was, werd de heer Van V. uitgenood igd f 24.000 over te ma ken omdat de over te nemen voor raad zoo belangrijk was. dat men mot de reeds gestorte bedragen niet toe kwam De heer Van V. begaf zich naar Amsterdam, sprak er de beide Hagenaars, en vond een bankinstelling bereid hem de 24.000 te ver strekken, op voorwaarde, dat zij do diamanten en briljanten, die als onderpand gesteld zouden worden, mocht laten taxeeren. De Haagsche heeren wilden hier niet in treden, voorgevende zelf een taxateur te hebben aangesteld. Van hei ver strekken der f 24.000 kwam alzoo niets. Echter wisten zij van den heer Van V. toch nog 200 uit handen te krijgen om een schip te huren, waar mede het gekochte uit den faillieten boede] naar Rotterdam verscheept moest worden. Toen intusschen van levering niets kwam, kreeg de heer Van V. achter docht en wendde zich tot de politie. Deze stelde in Don Haag en te Am sterdam een onderzoek in eu kwam te weten, dat er van den verkoop van een faillieten boekhandel te Amster dam niets bekend was. dat een kleine honderd vulpenhouders, door de beide Hagenaars aan den lieer Van V. ge leverd, door deze lieden bij partijtjes in verschillende zaken in Den 11 nag zijn gekocht, en dat tie beide koffer tjes: met diamanten en briljanten, in onderpand gegeven, voor een waarde van nauwelijks ƒ1000 inhouden. Do beide Haagsche kooplieden zijn opgespoord, het zijn M. P. H. W. en M, F. Bij lien is ƒ465 in beslag geno men en eenigo gezegelde stukjes, op de zaak betrekking hebbende. Ver moed wordr. dat de vrouw van oen dezer kooplieden, die in Den Haag een bar heeft, er mede in betrokken is, en dat op haar naam eon groot bedrag op een bankinstelling is ge plaatst. EEN SLECHT RIEMPJE. Vrijdag middag reed te Utrecht een fietser door de Bakkerstraat, Hij had aan de fiets een tasch bevestigd. Plotseling brak het riempje, waarmee de tasch vast zat, de tasch viel open op den grond en er rolden 200 stukken zoop uit. De daar geposteerde agent ont fermde zich over de frauduleus ver voerde zeep en over d?n wielrijder. EEN OPLICHTER. De Rotter- damsche recherche heeft in bewaring gesteld een schipper van Feyenoord. die een Rotterdamschen ingezetene, wiens beide broeders in Puitschland gevangen zitten (de een is veroordeeld tot 15 jaar, de ander tot 10 jaar tucht huisstraf wegens het frauduleus ver zenden van brieven naar Nederland) 1700 heeft weten af t« zetten, onder voorwendsel, dat hij de beide broers zou helpen ontvluchten.. Do beide broert zitten nog hoog en droog in Duitscblaud. De schipper heeft geen hand voor hen uitgestokon en na tuurlijk do 1700 ten eigen bate aan gewend. SUCCES VAN POLITIEHONDEN. Politiehonden hebben te Scheve- ningen knap werk geleverd. Op liet terrein van het station van de elec- trische tram te Scheveningen waren van een gedemonteerd tramrijtuig 34 koperen armleuningen gestolen. De politie, die van dezen diefstal ln ken nis gesteld werd, trok er met een paar politiehonden op uit. De honden gingen van het terrein waar de dief stal was gepleegd over den straatweg de duinen ln en wisten op een af stand van circa 1 K M. gaans de on der het zand in gordijntjes gewikkel de armleuningen op te sporen. De po litie hield nu een oogje ln 't zeil en slaagde er na eenigen tijd in 8 per sonen, bekenden van de justitie, aan te houden, die op de plaats waar het geslolene In de duinen begraven was geweest, kwamen blijkbaar met de bedoeling den bult te halen. Da Spaansoha zlakta. UIT DE MIJNSTREEK. Men schrijft uit Heerlen aan de Tijd: l De Spaansche «iekte neemt ln de mijnstreek geweldig in omvang toe. I Het ergste is, dat er zoovele duizen- j den mijnwerkers worden aangetast, waardoor de kolenproductle steeds kleiner wordt Dat is zoo jammer, gezien onzen kolennood, en de meeste concessies, die gedaan moeten wor den, om uit het buitenland steenkolen te krijgen. Als men weet, dat b.v. op één der Ïarticuliere mijnen rseds deze maand DO waggons, zegge zevenhonderd waggons, minder werden geprodu ceerd, dan in hetzelfde gedeelte van de maand Juli van het vorig jaar, krijgt men eenig idee van den om vang der ziekte on van het groote landsbelang, dat de ziekte veroor- zaakt In de gemeente Brusspm, waar de schachten liggen van staatsmijn „Hendrik", moeten mlnstenB 10 1700 patiënten ziek liggen. De ziekte is wel niet kwaadaardig, doch in die gemeente is al een zieke overleden, en een andere ten volle bediend. Ook in Heerlen werd een sterfgeval ge constateerd. TE VLISSINGEN blijft de Spaan sche griep onder de daar liggende marine heerschen, terwijl zo eerst ajleen onder de bemanning van de „Noord-Brabant" voorkwam, zijn er thans op verschillende schepen pa- tlénten o.a. ook op het logiesschip „Schorpioen". TE LEIDEN zijn Zaterdag en Zon dag onder da manschappen van het. garnizoen te Leiden niet minder dan 16 gevallen van Spaansche griep uit gebroken, waaronder enkele van vrij ernsligen aard. TE 's-GRAVENHAGE zijn in de laatste dagen verschillende gevallen van Spaansche griep geconstateerd. Voor het overgroote gedeelte was de ziekte van lichten aard en trad reeds na een paar dagen meer beterschap BOOT OMGESLAGEN. Zondag is door den harden wind nabij War mond een bootje, dat naar den zeil wedstrijd «ou varen en bemand was met den heer en mevrouw Wauls ou mevrouw Duiker uit Den Haag en drie jonge mannen uit Warmond om geslagen, met het ongelukkig gevolg, dat mevrouw Duiker die naar haar man op de Kaag zou gaan, is ver dronken. De anderen wisten zicli te redden. EEN MOORDENAAR GEARRES TEERD 1 Door de politie is te Heer len gearresteerd zekere D.. verdacht van moord op het. 17-jarig meisje H. in het bosch nabij Heerlen. TREURIG ONGEVAL. Te Beer- ta stond Zaterdag een ledige tramwa gen. De twaalfjarige Klaas Ooeterveld wilde den wissel overhalen, geraakte onder de tram en was bijna onmiddel lijk dood. HET ONGEVAL BIJ MUIDERBERG Twee lijken der dames, die verleden week bij Muiderberg verdronken, zijn nog niet terecht Thans wordt voor 't vinden van ieder f 50 belooning uitge loofd. EEN NACHTELIJK AVONTUUR. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, tegen twaalven, kwam aldus meldt het Hbld. een onder wijzer de politie van 't Gooische dorp Laren-Hilversum, twee mannen had theehuis ,,'t Bliek" aan het fietspad LarenHilversum, twee manntn had bemerkt, die zich daar op verdachte wijze ophielden. Eenige oogenblikken nadat hij hen had gezien, hoorde hij in de richting van genoemd theehuis gillen en schreeuwen en het aan slaan van een hond. De politie toog er direct op uit en vond de bewoners van 't Bliek, de heer en mejuffrouw Velthuis, in hoogst opgewonden toe stand, waarna het volgende werd verteld: Bij het opmaken van de kas meen- de de heer Velthuis gerammel aan de deur te hooren, waarna hij plotseling door de glazen deur twee mannen zag in witte overhemden en het ge laat met een masker bedekt, die hem met een electrische lantaarn be lichtten en twee revolvers op hem richtten. Middelerwijl was ook juf frouw Velthuis gekomen, die den mannen luide vroeg of ze soms geld wilden hebben. Daarop werd ontken nend geantwoord en gezegd, dat ze bier wenschten. In zijn verbouwereerdheid schijnt toen de heer Velthuis de deur te heb-j ben open gemaakt, waarvan de fox- j hond gebruik maakte om naar buiten te schieten en de mannen aan te blaf- feu. Toen ook juffrouw Velthuis naar vloog en „help" en „moord" schreeuw de, schenen de ongure gasten het toch maar beter te vinden af te deinzen. De politie hield daarop den geheelen nacht ln het huisje de wacht. Uit het Ingestelde onderzoek bleek, dat den geheelen dag twee personen met tusschenpoozen aan ,,'t Bliek" vertoefd hadden, die aan juffrouw Velthuis verschillende vragen hadden gesteld. Bijv. hoever dc naaste buren woonden, of men een telefoon had. of de hond nogal waaksch was, enz. Van dezo bezoekers kon dus een nauwkeu rig signalement worden gegeven en ln deze richting wordt dan ook naar de daders gezocht HAGELSCHADE. Op de buiten- plaats Rijnauwen te Bunnik zijn met het noodweer dezer week circa 1300 ruiten vernield van de broeikassen. Enkel op die plaats wordt de schade Op 25 80.000 gulden geschat. DE INBRAAK TE ROTTERDAM. De waarde van de in het bezit van den aangehouden koopman L. Slier gevonden briljanten, diamanten en gouden voorwerpen, wordt begroot op 40 000. Deze koopman was vroe ger als bediende in dienst van een broeder van den bestolen juwelier, den heer G. Blom. De Toestand De suikerrantsoenee ring. De minister van Landbouw heeft aan de Burgemeesters een circulaire gericht, waarin door hem er de aan dacht op wordt gevestigd dat in ver band met de beperkte voorraden, het noodzakelijk is, dat zuinigheid wordt betracht bij het gebruik van suiker en verzocht wordt eene zuivere op gave van den op 27 Juli a.s. in de ge meente aanwezigen voorraad bij win- keiiers, vóór 10 Augustus in te die nen aan het Rijkskantoor voor Sui ker te Amsterdam, Kloveniersburg wal 72. De minister heeft verder eenige be palingen aangaande de distributie van suiker vastgesteld die in de Staatscourant van Zaterdag zijn op genomen. Door hem is de hoeveel heid suiker, die per week en per hoofd der bevolking beschikbaar wordt ge steld, bepaald op kilogram Melis o. 1, of bijsoorten, naar keuze. Tw eed ehands schoe werk op bons. Naar de Tel. vernoemt is door het Koninklijk Nationaal Steuncomité voor hen, die in aanmerking komen voor hel verkrijgen van schoeneu- bons, de gelegenheid opengesteld, de ze in te wisselen bij de z.g. tweede liunds winkeliers in schoenwerk. Zulks is gedaan, om de minst koop krachtige» onder de bonhouders te gemoet te komen. Het comité is daartoe in verbinding getreden met den Nederlandscheu Bond van 2e handsschoenmakers-pa- troonsvereenigingen, welke zich aan sprakelijk heeft gesteld voor de cor recte naleving der bestaande voor schriften door zijn leden. liet blad deelt verder mede, dat, aangezien het aantal schoenbons, dat aan de verschillende gemeenten is toegezonden thans voldoende moet worden geacht, om ln de behoefte daaraan te voorzien, door het Kon. Nat. Steuncomité geen schoenbons meer worden verstrekt. De verkoop van schoenen op bons zal met ingang van 1 October e.k. als geëindigd beschouwd moeten worden. Na dien datum mogen de winkeliers geen schoenenbons meer aannemen. Alle bons, die de winkeliers na dien datum innemen zijn ongeldig. De vóór 1 October ingewisselde bons kunnen nog gedurende de geheele maand October naar Den Haag wor den opgezonden. Schoenbons, die na 1 November 1918 bij het K. N. S. C. inkomen, zullen niet meer worden behandeld. De zeeprellctjeB te Z a a n d am. Het door de politie ingestelde on derzoek, heeft aan het licht gebracht, dat het vermoeden van het publiek, als zouden verschillende met namen genoemde winkeliers zich schuldig makeu aan het ramsen van belang rijke partijen zeep, welke zij tegen buitensporig hooge prijzen zouden verkoopen, geheel zonder grond is en er tot de relletjes van Vrijdagavond geenerlei aanleiding bestond. Hotels enreslaurants De Hotelhouder deelt mede, dat be richt is ontvangen, dat ten bate van restaurants en hotels geen cacaopoe der kan worden verstrekt en dat even min van een toewijzing van olie iets kan komen. Vetrantsoeneering. Naar aanleiding van vragen van het Kamer-lid Beumer heeft de mi nister van Lundbouw medegedeeld dat door hem geen wijziging zal wor den aangebracht, ln de door hem vast gestelde rantsoeneeringsregeling voor vet. De minister blijft aan een ge meentelijke controle vasthouden. Koffie. Nader verneemt de N. R. Ct., dat aan hoord van het in beslaggenomen stoomschip Lombok 19.375 balen kof fie waren geladen. De beschikbaar komende hoeveelheid koffie zal dan totaal 42.072 balen beloopen. Broodgraan voor de boeren. Het hoofdbestuur van de Vereeni ging van Nederlandsche akkerbou wers gc-oft den minister van landbouw enz. in overweging: aan landbouwers en vasts arbeiders moet broodgraan gelaten worden, terwijl dan aan hen geen broodkaart dient uitgereikt te worden voor losse arbeiders, zooge naamde seizoenarbeiders, moeten de j plaatselijke commissies bepalen, wan- j neer ou voor hoelang dezen geen broodkaart ontvangen maar wel broodgraan van den landbouwer, bij wicn zii werken. De V. N. A. blijft on verzwakt op het standpunt staan, dat de akkerbouwer het recht heeft van zijn eigen verbouwd graan te et,en. De V. N. A. verwacht, dat de oogst zeker nier minder zal bedragen dan die van 1917. De ,,S t e r n e". Betreffende de beschieting en stran ding van het zeilschip Sterne" heeft dn Raad voor de Scheepvaart de vol gende uitspraak gedaan Uit het gehouden onderzoek blijkt, dat het Nederlandsche zeilschip Sterne", hoewel voorzien van alle kentcekenen harer nationaliteit, door een Duitsche duikboot, is beschoten, zoodat do bemanning zich van boord mo'est_ verwijderen dat. deze vervol gens in een open boot aan haar lot is overgelaten en dat de Sterne", on- Wheerd weggedreven, op de klippen bij Uo'sire is geloopen en tot wrak geworden. De ledorindustrie en de werkloosheid. Men meldt uit, Loon op Zand aan de „Meb." De lederfabriekeu, welke hier tei plaatse de laatste jaren een groote uitbreiding ondergaan hebben, dreigen wegens gebrek aan looistoffen to moeten sluiten. Om echter hun per soneel nau liet werk te kunnen hou der.. is er door een combinatie van lc- derfabrikanteu besloten om een groote uitgestrektheid grond aan te koopen. ten einde daarop voor geza menlijke rekening een steenfabriek te exploiteeren. Het doel moet. zijn om bij gunstiger omstandigheden daarop een naar de eisehen des tijds ingerich te steenfabriek te bofiwen. Larei. en over 3 tv eken weer mee te. rug naar Katwijk. Te Leimuiden had den ze tusachen do militairen in go- slapen, doch te Vinkeveen, waar de militairen werden ingekwartierd, ging hot niet. Ze meldden zich bij de poli tie om onderdak. Dezo zette hen in het arrestantenhok, doch daaruit ont snapten ze, waarna de politie hen op. spoorde en naar het solidere arrestan tenlokaal te Wilnis bracht. De knapen «uilen naar Katwijk op transport v den gesteld. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 40 Cts. per regel. AardappelenvoorzieniBg Aan ds Ingezetenen van Haarlem wordt door ondergeteekenden in over weging gegeven om zooveel mogelijk hun aardappelenkaarten in te vullen met den naaui van een der onderstaande erkende aardappelhandelaars. A. VAN DAM, Kampervest 19 J. Q. VAN DAM, Naaaautaan 20. Telofoon 182* J. P. VAN DAM, Qierstraat 81 J. M VAN DEURSEN, Oude GrachH07 Telefoon 1846 J. HOFF, voorheen C. J. VAN DAM, Oude Groenmarkt 8, Tel. 8080 P LODDER, Leldschestraat 78 J.J. SCHIPPERS. Westergracht 51rood A. M. WIER8MA, Gierstraat 49, Telefoon 3211 A. ZONDERLAND, Spaarnwouder- •traat 79, Telefoon 2916 BARNHORN, Llnschotenslrsat H. VAN LUNENBURG, Smedcatraal Sport en Wedstrijden ATHLETIEK. DE ATHLETJSCHE WEDSTRIJDEN OP CLINGENDAAL. Op 4 Augustus a.s. zullen op Clin- gendaal alhletisclie wedstrijden plaats vinden, en wel ten bate van de schillende Roode Kruis-Vereenigingei van het Britsche Koninkrijk. De des betreffende commissie heeft evenwel geen vergunning aan de N. A. U. ge vraagd voor het houden van bedoelde kampen. De N. A. L'. heeft thans aan hare leden voorloopig deelneming aan de Clingendaalsehe wedstrijden verboden. Familleherlchten UIT ANDERE DAGBLADEN. Getrouwd: W. J. E. Mijnssen met M. J. H. de Jong, Huis ter Heide— Amsterdam. Bevallen: A. Landstra-Hoogemlijk, z.. Utrecht. Van Kampen—Zevnike, d., Leiden. Schim van der Loeff— Van Linden van den Heuvell, d.. Utrecht—Boskoop. Overleden: P. F. Woesthoff, 86 j., Buitenzorg. Wed. M. Schlesing— C. van der Drift, 62 j., Frascati bij Rome. Wed. R. van VlietVersnille, 78 jaar, Haarlem. A. C. C. Jongh— Kerkhoff, 28 J., Utrecht. Wed. E. A. Hasselninn—Hufferman, 82 jaar. Utrecht. B. Frank, 68 j., Amsterd. L. D. Petjl, 71 j., Leiden. Ds. M. Mooy, 68 J., Ermelo. G. Eisenmann, 54 j.Amsterdam. Rechtszaken SPIONNAGE De auditeur-mili tair bij den Krijgsraad te Arnhem heeft, zes jaar gevangenisstraf met vervallenverklaring van den militai ren dienst gevorderd tegen den mili cien-wachtmeester van de pontonaf- deeling II Divisie W. J. P. C. R., die verdacht wordt zich te hebben schul dig gemaakt aan het misdrijf omschre ven bij art. 98 W. v. S. (spionnagc). Leger en Vloot AFSCHAFFING VAN MITRA1L- LF.llRSITONDEN. Binnenkort wordt overgegaan tot afschaffing van de mi trailleursbonden (de mitrailleurs wor den dan door de manschnppen ver voerd) In overweging wordt gegeven, om de mitrailleursbonden to bestem men voor waakhonden bij de maga zijnen, waar munitie en andere goede ren worden bewaard. Hierdoor zullen alsdan schildwachten knnnen worden afgeschaft. Reeds werd aan de korp sen gevraagd, op welke plaateen een dergelijke hond te gebruiken zou zijn voor dat doel. Kerk en Schooi ZENDING. De nestor der zende lingen in Ned.-Indiè, de 88-jarige hoer Dammerboer, zendeling van het Ju va- comité in dc Batnklanden heeft na meer dan vijftigjarigen dienst in zijn door hem gestichte gemeente, zijn ambt neergelegd. Marktnieuws GROENTENMARKT, gehouden op 22 Juli 1918. Aalbessen. 20—25 ct. p. pond. Meloenen, 0.40-ƒ1.25 pet stuk. Bloemkool, 1220 ct. per stuk. Andijvie, 47 cent per stuk. Worte len, 16—24 cent per bos. Komkom mors 1016 cent per stuk. Sla, ƒ2— ƒ3.50 per 100 krop. Rabarber. 16— 28 ct. per bos. Iloereboonen. 29- -36 ct. per K.G. Snijboonen. 3040 c'nt per K.G. Capucijners, 2030 cent p. K.G. Tuinboonen, 612 ct. per K.G. Onderstaande berichten zijn reeds gedeeltelijk in een vorig nummer op genomen. HAARLEMMERUEDE EN SPAARNWOUDE. Van 12 tot 19 Juli 1918. Ondertrouwd: M. Ruttc en M. C. van Lieshout. Getrouwd: J. P. Ph. van Herp en Deutekom. Bevallen: M. C. van Lieshout geb. Stokman, d. Overleden.- A. Spruit, m., 6« jaar. JEUGDIGE AVONTURIERS. WIJK AAN ZEE EN DUIN. On- Tusscben een troep militairen, op dertrouwd: J. J. M. Oomis en A. H. weg van Katwijk naar I.aren. bevon- van der Zon, M- Brouwer en G. Zwaan den zich bij aankomst te Vinkeveen Geboren: Everardus Hendrlkus, 3 jongens van 10, 11 en 12 jaar, die zoon van P. Geldermans en van M. den mavsch te voet van Katwijk had- A. J. van Lier. den meegemaakt. Zij wilden me© naar Overleden: S. Duvidson, 66 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 6