Andel, Brouwersstraat 1, potloodhou der; K. v. Ommen, Kinderhuisvest 35, zakmes, potlood en sleutel, P. Tou wen, N. Kerksplein 16, portemonnaie met inhoud, F. van Nop, Schermer straat 31 rood, boezelaar; W. v. Eek, Schalkhurgergracht 66, taschje; L. Vrij, Linschotenstraat 51 rood, school tasch; 11. de Jong, Amsterdanistraat 39, taschje met inhoud; H. Geldrop, Celebesstraat 28, broclie; L. van Turn hout, Lieve Vrouwengracht 34, een portemonnaie; T. de Vries, Santpoor- terslraat 32, een portret in étui; Juf frouw Robhen, Z.-B. Spaarne 128, een portemonnaie. Grepen uit het Provinioaal verslag. (Slot). Lager Onderwijs. Op 1 Januari 1918 waren ln dc provincie 514 openbare scholen, 301 door het rijk gesubstdeerde bijzon dere scholen en 21 niet door het Rijk gesubsidieerde bijzondere scholen, of totaal 830 scholen. Op 1 Januari 1917 waren deze getallen onderschei denlijk 511, 313 en 12. Aan de scholen waren met inbe grip van de vakonderwijzers en vak onderwijzeressen verbonden als hulp personeel op de openbare 2097 man nelijke en 2497 vrouwelijke onderwij zers en 62 mannelijk: en 154 vrou welijke kweekeiinger.; op de bijzon dere 810 mannelijke on 1220 vrouwe lijke onderwijzers en 63 mannelijke en 117 vrouwelijke kweekelingen. Het aantal dagscholieren was op de openbare scholen op 1 Januari 1918 59659 mannelijke en 53785 vrou welijke en op de bijzondere 33193 mannelijke en 33732 vrouwelijke. "Van elke 100 leerlingen ontvingen kosteloos onderwijs: van de openbare scholen 27.30 en van de bijzondere 15.89. Op de gemeenterekeningen over 1917 kwam als ontvangsten voor het lager onderwijs voor f 3575375.47 en als uitgaven f 8482518.81. De uit gaven overtreffen do ontvangsten al- zoo met een bedrag van f 4907143.34. RaMefc voor Vragen VRAAG lloo is het adres van Mr. J- Romans, het nieuw gekozen Kamer lid ANTWOORD Parklaan 12. (Kantoor Kinderhuisvest 13.) VRAAG Gaarne vernam ik, of er ook een middel tegen vogelmijt he- Btaat, om in het badwater van vogels te doen Mocht dit voor drinken gevaarlijk zijn, dan kan ik er wel voor zorgen, dat de vogels onder toe zicht hun bad nemen c-u dat het bad. na gebruik, onmiddellijk uit de kooi wordt, genomen. ANTWOORD: Het is voldoende, als de kooi van tijd tot t'jd euis met kokend water gereinigd wordt. Als de vogels dagelijks gele- j fenhcid tot baden en steeds frissche ucht hebben, zullen zij van mijt vrij blijven. VRAAG: Wanneer begint de Zaan- damsche kennis? ANTWOORD: De kermis te Zaandam duurt van den laatster) Zondag in Augustus tot den daaraanvolgenden Zondag. VRAAG: Ik heb 178 Kwa,tta-sol daatjes. Wat.kan ik daarvodr krij gen en hoe luidt het adres, waar ik ze heen moet sturen? ANTWOORD: Informeer bij een van de adressen waar de recpen gekocht zijn, wat ge voor dc soldaatjes krijgen kunt. De Kwattafabriek bevindt zich te Breda. VRAAG: Hoe moet men een verzoek aan de Zwem- en Badinrichting in Groenendaal te Heemstede adressee- ren? ANTWOORD: Aan de Directie van de Zwem- en Rail inrichting, Groe nendaal, Heemstede. VRAAG: Waar kan men de6 zomers R. K. leesboeken verkrijgen, zonder lid van een vcreenigmg te zijn? ANT WOORD: Wend n tol ten R. K. boek handelaar die een leesbibliotheek houdt. Crlsisinllcütlngen Spijsolie en beuke- nootjes. Men schrijft aan het Hbld.: In tegenstelling met de frnitboomen zijn dit jaar bijna zonder uitzonde ring de beukenbooiiien in onze lanen en bosschen zeer dicht met vruchten bezet, waarom het, bij 't steeds toe nemende gebrek aan vetten en aan veevoeder, zeer zeker de moeite zou ioonen, wanneer thans van regeerings wcbc werd bepaald, dat al die vruch ten in beslag zullen worden geno men en verwerkt tot spijsolie en vee voeder. Op deze wijze zouden er vele roil- lioenen kilogrammen, die anders voor 't mcerendeel vermorst of ondoelma tig aangewend worden, ter beschik king komen, in ons land toch komt ongeveer 23.000 H.A. opgaand loof hout voor, terwijl ook vele Luien en rijks- o'f provinciale wegen met op gaande booiiicu beplant zijn. Dat op gaande hout kan zeker voor 1/6 ge deelte gerekend worden te bestaan uit beukenboomen, waarom voor "t gehcele land een schatting eener met beuken beplante oppervlakte van 5000 H.A. niet" te hoog zul zijn. Per hec- are kan op 250 boomen worden gere kend en, gezien de rijke vruchtzeiting zal iedere boom gemiddeld niet min der du» 50 K.G. vruchten opleveren, waaruil ongeveer 11 K.G. olie kan worden gewonnen. In totaal zal er dus van al onze beukenboomen een hoeveelheid olie van 5000 maal 250 maal 11 K.G. of bijna 14 mülioen K.G., d.i. ongeveer 2 K.G. per hoofd, beschikbaar komen, terwijl bovendien ongeveer 40 mil- lioen K.G. veekoek of voederineèi zal kunnen worden gewonnen. Daar ech ter dc beukenootjee en vooral de schillen daarvan eon zeker percen tage fugine bevatten, dat vooral «yoor puurden zeer schadelijk is, zal liet gewenscht zijn om liet veevoeder le bereiden van ontbolsterde vruchten, dan wel het ulleen maar voor 't on derhoud van varkens beschikbaar te stelien. Weliswaar ondervinden do varkens bij gebrutk fan zeer groote hoeveelheden ook wel een eenlgszlns nadceligen invloed van de fagine, maar in matige verhouding gemengd onder andere voederartikelen schaad', het de dieren in 't minst niet, terwijl het meel door zijn hoog gehalte aan eiwit en aan vet den groet ten zeer ste bevordert. Binnenland EERSTE KAMER. De meeste van de aanhangige ko loniale wetsontwerpen zijn gisteren <loor de Kanier, die tol circa 6 bijeenblcef, afgedaan en allen zon der stemming aangenomen. Het wa ren die tot: 1. Aanvulling van het Reglement op het beleid der regeering van Ned.- Ned.-Indie met een hoofdstuk betref fende waterschappen (Voorzetting). 2. Intrekking van art. 73 vun het Reglement op het beleid der Regee ring van Ned.-Indie. 3. Wijziging van de artikelen 105 en 106 van het reglement op het be leid der Regeering van Ned.-In- dië. 4. Vaststelling van het slot der re kening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Curasao over 1914. 5. Oprichting van pensioenfondsen voor Europeesche en Inlandsche burgerlijke en militaire landsdiena- ren in Ned.-Indië en wijziging en verhooging der begrooling van Ned.- Indié voor 1918 (2 wetsontwer pen). 6. Vaststelling van het slot der re kening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Suriname over 1914. 7. Verhooging der begrooting van uitgaven van Ned.-Indië voor 1918 wegens aankoop van het particuliere land Tanah Abang; en 8. Verhooging van het 1ste hoofd stuk der begrooting van uitgaven van Ned.-Indic voor 1918 (salarisver- hooging burgerlijke Rijksambtena ren), terwijl ook de motie van orde van den heer Reekers betreffende de regeling der salarissen van de amb tenaren der Eerste kamer met die van de Tweede is behandeld en aan genomen. Over de gevoerde debatten slechts een kort woord. Terwijl de heer van der Hoeven zich bij het ontwerp tot instelling van waterschappen in In- dië aan de zijde van den beer Van den Berg schaarde, die deze publiek rechtelijke lichamen zelfs voor Ne derland, maar zeker voor Indié uit den tijd achtte en ontraadde, beval de heer Van Kol ze, met den minis ter van Koloniën, den heer Pleyte, ■krachtig aan. als de aangewezen verbetering in waterkeering en ver deeling, voor de Indische belangen van zoo groot gewicht, gelijk op^Ba- li is gebleken Bij de Intrekking van art. 73 Ind.- Reg. brak de heer Van Kol een lans voor doorvoering, in alle opzichten, van de gelijkstelling der Cbineezen met Europeanen, ook wat betreft de bevordering van hun taalonderwijs, hun plaatsing in ambten bij het burgerlijk bestuur enz. Maar de mi nister, die meende dat de Cbineezen, wat recht en sociale positie betreft, alle reden van tevredenheid hadden, bestreed het denkbeeld van volko men gelijkstelling. De motie-Reekers lokte eenige dis cussie uit, zoowel van fornieelen aard, (het reebt van salarisregeling door de Kroon alleen; zonder invloed van de Staten-Generaal) als over de billijkheid om, bij het veel minder en niet gelijkwaardig werk van de grif- fleren van Eerste- en Tweede Ka mer, de salarissen gelijk te stellen. Meenden de heeren Reekers, Van der Feltz, Van Swaay cn De Gijse- laar dat de laak der griffiers en Commiezen-griffiers schier even om vangrijk en belangrijk was in de beide Kamers en dat men hun sa laris (evenmin als dat van hoog leeraren bijv.) naar den arbeidstijd mocht afmeten. De heer Stork en de minister van Financiën, de heer Treub, waren van gevoelen dat er zeer groot verschil wa9 in 't werk en den omvang daarvan, waarmee bij de solarieering wel degelijk reke ning was te houden, al waardeerde men de praestaties van de griffiers der Eerste Kamer nog zoo hoog. En de minister hield vol dat de Eerste Kamer wel wenschen kan uiten, maar geen voorschriften geven over de salarisregeling. Hij drong dan ook op de intrekking der motie aan. Doch de heer Reekers hield stand en zag zijn motie tenslotte met 22 te gen 9 stemmen aangenomen, neden zijn de financieele wetten o.a. 't octrooi der Ned. Bank, de Staatsdeelneming in 't hoogoven be drijf, de duurte-toeslagen op pen sioenen enz. 't eerst aan (1e orde, daarna de woonwagens, het handels register, de distributie-rechtspraak, Ihet recht van enquête voor de Eer ste Kamer en de belasting-ontwer pen. TE VEEL GELD. In 't Wester- kwurtler te Groningen, kocht iemand voor een groote som een boenienj, welke bij contant wensclite te beta len, 't geen niet aangenomen werd. Op de vraag: waarom directe beta ling, antwoordde de nieuwe eigenaar dat hij mc-t t geld verlegen was, ter wijl de verkouper zei: ,,en Ik weet niet, waarmee ik er naar toe moet En omdat deze beide mensehc» „te veel" geld hebben, is de affaire afge sprongen. GEVOLGEN VAN DRANKMIS BRUIK. Maandagnacht is zekere S. tc Kloosterhaar door eenige dron ken jongelui zoo ernstig mishandeld dat bij aan (lc gevolgen overleden De Toestand Cellulose uit Zweden. De motorechoener „Merwestoin uit Dordrecht, welke op reis van Go thenburg naar Velsen gedurende ruim twee weken op de reede van Skagen (Jutland) door stormweer werd opge houden, is te Velsen aangekomen met een volle lading cellulose, bestemd voor de fabrieken van papier. Thee. Behalve de reeds genoemde hoeveel- hoid koffie had heb stoomschip „Lom bok", van de stoomvaartmaatschap pij ..Nederland", toen het door de Engelsche regeering in beslag geno men werd, naar de ,,N. R. Ct." ver neemt. ook 10.000 kisten thee aan boord, bestemd voor Nederland. D« Spaansoh* zfiokta. TE AMSTERDAM werden in de Marinekazerne reeds 60 gevallen ge constateerd. Naar men verneemt zijn ook in liet Ned. Isr. Meisjes Wees huis eenige gevallen van Spaansche ziekte voorgekomen. TE DELFT neemt onder het gar nizoen het aantal gevallen sterk toe. Maandag werden 200 soldaten in het hospitaal opgenomen. Een groot aan tal wordt- verpleegd ln hun kwartier. TE UMUIDEN' komen verscheidene gevallen voor. Vooral onder de mili tairen aldaar, breidt de ziekte zich ernstig uiL TE - EDE neemt de ziekte schrik barend toe. Ruim 400 gevallen zijn daar reeds geconstateerd. Alhoewel verschillende ernstige gevallen voor komen, zijn er nog geen met doode- lijken afloop geconstateerd. TE MAASTRICHT kwamen reeds meer dan 600 gevallen voor. Vooral onder' de militairen breidt de ziekte zich uit. Naar de Telegraaf verneemt zijn reeds twee personen aan de ziek- i overleden. Te Leeuwarden en Doeünchem doen zich ook gevallen voor. eenige minderwaardige gebruiksar tikelen en geeft dan eenige beschou wingen over de Ziekenkamer, Steri- liseeren in een zeer actueel artikel: „De muggen". In de rubriek „We tenswaardigheden" worden om. schadelijk limonade-zuur, de berei ding van Yoghurt en de kwestie: „Waarom ons wittebrood niet wit is" behandeld. De heer A. J. Weasel te Rotterdam heeft een „Loflied op de thee" aan de redactie afgestaan. Knap is de Hollahdsche Huisvrouw die in dezen lijd kans ziet, haar gezin op kalfsgehakt en roereieren te trac- leercn! Toch w 11 de „Menu-Kaïen- der" van deze aflevering het zoo! Verschenen is de Officiëele Reisgids der voornaamste Nederlandsche tram wegen, zomerdienst 1918. (Uitgave van de Nederlandsche Vereoniging voor Locaal8poorwegon en Tramwe gen). Sport en Wedstrijden TABAKSVERBOUW IN FRIES LAND. Op de Friesche zandgron den is dit jaar veel tabak verbouwd. Deze tabak staat heel goed, zij wordt reeds op stam gekocht. Per vierk. M. wordt 20 4 25 gld. geboden, zoodat de verbouw wel productief is en ze ker daardoor in het volgende jaar nog aanmerkelijk zal toenemen. SPOORWEGPERSONEEL. Zoo- ah» bekend, keert de H. S. M. over de 2 en do N. B. D. S. over de 3 eerste dagen bij riekte aan beambten en werklieden geen loon uit,. Deze in houdingen zijn bedoeld als maatregel tegen simulatie. Bij de S. S. bestaan ;een etirenz-dagen, doch men licevfb aar sedert eenigen tijd een nieuw1 stelsel ingevoerd. Dit. stelsel blijkt uitstekend te werken. Nu bij de S. S. inderdaad gebleken is dat het instand houden van carenzdagen als middel tegen simulatie niet mee.r noodig is, heeft het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel St. Rafael'' aan de direc ties der II. S. M. en N. D. B. S. ver-" zocht do carenzdagen af te schaffen en ten opzichte van de uitkeering bij ziekte voor haar personeel dezelfde bepaling in het leven te roepen als bij de S, S. ,j SPIONNAGE? Maandag vroegen; twee Duitsche dames te Nijmegen I naar den Belgischen consul. Iemand, die in Tiel geéd bekend is. stelde haar op de hoogte, dat de consul van Bel gië voor Gelderland te Tiel woonde, waarheen hij de dames op haar ver zoek vergezelde. Alle kosten zouden vergoed worden. In den trein vestig den de dames de opmerkzaamheid van haar begeleider op zich door het. l>er- gen van papieren tusschen haar klee- ren. To Tiel trachtten de dames haar! begeleider Bonder aenigo vergoeding van zich af te schuiven en deze daar-] over minder gesticht, gaf aan de poli- i tïo kennis van zijn vermoeden, dat, de dames geheimen van militairen aard nan den man wilden brengen. Zij om dergingen een verhoor, waarna zij naar haar hotel konden terugkeeren. j Dinsdagmorgen werden zij opnieuw aan een ondervraging onderworpen, die leidde tot inbeslagneming can pa- j pieren, waaronder kaarten en teeke- ningen en het stellen der dames op i transport naar den grenscommissaris te Zecenaar. ZWEMWEDSTRIJD. Maandag hadden op verzoek van den reserve-luitenant-kolonel A. W. Groote. voorl. groepscommandant te Halfweg, do voorwedstrijden plaats in het Militaire Zwembad in de Mooie Hel, voor den zwemwedstrijd, welko door, den commandant der Stelling Amsterdam in den loop der volgende maand zal worden uitgeschreven voor de manschappen der forten en stellin gen in de Stelling Amsterdam. De wedstrijden, allerminst begun stigd door mooi zomerweer, vingen precies te 10 uur aan over 40 Meter snelzwemmen (schoolslag) voor nieu welingen. Prijswinners waren Mil.- Boldaat Brugman, in 37 2/5 sec., 1ste prijs sergeant Hoekstra, in 39 sec., vrije deelneming: Luitenant. Van der Woerd, in 32 2/5 sec.buiten mededinging sergeant Lensvelt, in 35 1/5 sec.. 1ste prijs; sergeant Looe, 37 1/5 sec., 2de prijs. 1000 Motor snelzwemmen met 1 keerpunt, vrij© deelneming sergeant, Loos, 24 m. 10 2/5 sec.. 1ste prijs; sergeant Hoekstra, 24 m. 31 sec., 2de prij6 Mil.-soldaat Scheik, 24 m. 51 1/5 sec., 3de prijs. 40 Meter rugzwemmen, vrije deel neming korporaal Huyer, 43 3/5 sec., 1st© prijs Mil.-soldaat Scheik, 43 4/6 sec., 2de prijs. 80 Meter model gekleed zwemmen Mil.-soldaat Oploo, 2 min. 42 1/5 sec., lste prijs korporaal Leibrand, 2 min. 58 sec., 2de prijs; korporaal Bonnerveld, 3 min. 13 sec.. 3de prijs. De kapiteins Ebens, Schell en de heer W. Dyserinck vormde» de jury. Na afloop dezer goedgeslaagde 'wedstrijden, werden de prijzen na mens den heer overste A. W. Groote door den heer Dyserinck met een toepasselijk woord uitgereikt. Rechtszaken NA DE STAKING. liet kanton gerecht te Amsterdam veroordeelde de Btukers van de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug, wegens overtreding van art. 426 bis W. v. S., tot 12 boete subs. 12 dagen. De eiscli was 60 boete. Verdediger was mr. Zei- de nrust. WEDERRECHTELIJK VOLGEN. De kantonrechter te Amsterdam, rar. Van Leer, heeft een staker van de ar- tillerie-inrichtmg aan de Hembrug, wegens het begaan van een overtre ding, omschreven bij art. 426 W. v. S. (iemand wederrechtelijk op den openbaren weg belemmeren in de vrij heid' van zijn beweging) veroordeeld tol 12 boete. subsidiair 12 dagen hechtenis. Geêisclit. was 60 boete, subsidiair 1 maand hechtenis. DE TOESTAND IN WEST-INDIë. De heer D. Hudig, directeur van den Koninklijken West-Indischen Maildienst, die van West-Indië via New-York niet de „Nieuw Amster dam onlangs is teruggekeerd, deelt aan het, Hbld. het volgende mede om trent den toestand cn de vooruitzich ten in West-Indië. De toestand in onze West-Indische kolonie is, wat de voeding der be volking betreft, veel minder ongun stig dan die in het moederland en zal kunnen verbeteren, zoodra zeker zal zijn, dat de a.s. rijstoogst zal slagen. Sinds het den Koninklijken West- Indischen Maildienst gelukt, is tot, overeenstemming te komen omtrent het voortzetten met drie schepen van een geregelde scheepvaartverbinding tusschen Suriname en New-York, zijn ook de vooruitzichten voor den afscheep der West-Indische producten voor het oogenblik verbeterd. Wat be treft de algemeene vooruitzichten voor onze West-Indische kolonie deel de de heer Hudig mede, dat voor de toekomst het alles beheerschbnde vraagstuk dat der immigratie is. Toe voer van arbeidskrachten moet van alles wat gedaan wordt nummer één op het programma staan, en dit be lang kan niet voldoende op den voor grond gesteld worden. Het koloniaal bestuur van West-Indië is van deze noodzakelijkheid ten volle overtuigd, het moederland mag, aldus de heer Hudig, niets nalaten om dit buiten gewoon groote belang volle aandacht te geven, het koloniaal bestuur in Oost-Indië moet alles doen om de zusterkolonie in het Westen ter zijde te staan ten opzichte van deze voor ziening van arbeidskrachten. ste poging om financicelen steun te verkrijgen, door zeer velen over het hoofd is gezien en tot de meesten niet genoeg nog is doorgedrongen. Daarom in het kort nog eens her haald, voor welk hoogst sympathiek en nuttig streven uwe hulp, inwo ners van Haarlem en omstreken, .wordt ingeroepen. De Nederlandsche Centrale Ver- eeniging tot bestrijding der Tubercu lose acht het noodzakelijk door de tijdsomstandigheden, tijdig maatre gelen te nemen tegen de tuberculose, die overal op onrustbarende wijze toeneemt, ook in ons land. Zij wil 25.000 kinderen uit de groote ste den naar het platte land zenden in den vacantietijd. Het is hekend, van hoe grooten en gunstige» invloed een verblijf buiten van eenige weken op het stadskind is, alleen reeds door de lucht. Sympathiek moet ieder ongetwij feld dit plan vinden, omdat het thans Hollandsche, onze eigen kin deren betreft, die toch zeker niet aan hun lot zullen worden overgelaten en achtergesteld bij de vreemde kin deren, die reeds bij duizenden in ons land gastvrij werden ontvangen en nog bij troepen aankomen, versterkt worden en weer vertrekken, om plaats te maken voor anderen. Een lot, om innig medelijden mee te hebben, wanneer uil gebrek aan geld het plan zou mislukken. Want ook in ons land, vooral in de groote 6leden, zijn vele stumpertjes ver zwakt door ondervoeding, overigens normaal gezonde kinderen, die in dat geval eene gemakkelijke prooi dreigen te worden van de tubercu lose. Ziet, om dat te voorkomen, om die arme kindertjes te redden en weerbaar le maken tegen de tubercu lose, is dat op zichzelf niet een heerlijk plan om toe te juichen met geheel uw hart, sympathiek vooral in dezen tijd van gewelddadige en gruwzame vernietiging en vermin king van jonge menschenlevens, waar milliarden aan worden wegge smeten? En nuttig? Het doel van dezen maatregel is Jmmers, eene ziekte te bestrijden, die niemand en niets ontziet, ook geen enkel kind. Met elk weerbaar gemaakt patiëntje komt er tevens een haard van besmetting minder in onze samenleving. en voorkomen van infectie, niet waar, is het groote doel van de bestrijding der tuberculose, die thans en in de komende jaren de grootste krachtsin spanning eischt van de Yereenigin- gen. Ouders! Het is niet louter liefda digheid, maar het is ook in hooge male in uw eigen belang en in dat van uw kinderen in het bijzonder, dezen maatregel vari wijze genees kundige voorzorg zoo krachtig mo gelijk te steunen! Daarom vinde weerklank alom deze hernieuwde oproep van het comité „Afdeeling Haarlem voor het uitzenden van kinderen nuur het platteland op groote schaal", Helptl en helpt ons spoedig, tot ze gen van het*kind! Laat het giften stroomen aan onderstaand adres! Moge Haarlem als in zoovele ao- dere gevallen, wederom het voor beeld geven en het record slaan! Hoe grooter de giften, hoe ruimer zij 'toevloeien, des le meer arme en zwakke stadgenootjes kunnen tot blijdschap van hun vader en moe der en van henzelf en tot zegen hun ner naar buiten trekken. Nogmaals. Inwoners van Haarlem en Omstreken, en ook Gij, die van een vacantie in de buitenlucht ge niel, Ifiat ons dringend beroep niet te vergeefs zijn! Namens het Comité bovenge noemd, TH. LIMP ERG. 1 Consultatiebureau, Ged. Oude Gracht 41. Haarlem, 22 Juli 1918. ült de Omstreken Marktnlenws Famlllelierlcbteii UIT ANDERE DAGBLADEN. Getrouwd: H. W. van Onsen- oord met A. F. van der Heijde, Bus- jum. Bevallen BroscliWaisviez. d., '8-Gravenliago. Surinear Freallo, z., 's-Gravenhage. _H- J. KleckampLijn, d., Modjokerto (Java). Overleden: .T. R. Vrolijk. 69 jaar, Banrn. J. M. Vis, Zaandijk. G. P., de BussyLaan, 68 j.; C. Trier, 61 jaar. Baarn. Wed. Tb. Timmer—Franzen. Hilversum. L. A. T. J. F. van Oijen, 61 jaar 's-Gra venhage. F. L. de Graeff, 81 j-, Den Ilaag. ,,De Hollandsche Huisvrouw" (week- 1 blad voor de Huishouding) van 18 'Juli signaleert in een openingsartikel PURM EREND. Aangevoerd 10 partijen kleine fa- briefcskaas, per 50 kilo ƒ61.50, 4 par tijen kleine boerenkaas per 50 kilo ƒ61.runderen geen aanv.. -wegens regeringsmaatregel; 13 paarden, ƒ200— f 900 per stuk 6 magere var kens 80—120 per stuk 53 biggen. 38—58 per stuk 149 lammeren, 2432 per stuk. Ingezonden Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven Voor den inhoud dezer mbriek stelt da Redaotie zich niet aansprakelijk. UITZENDING VAN KINDE REN NAAR HET PLATTE - LAND OP GROOTE SCHAAL. Op ons artikeltje om giften voor bovengemeld doel, eenige dagen ge leden in de plaatselijke bladen ver schenen, ontvingen wij, in donk vnn den heer A. V. S. f 1, mej. A. J. B. f 10 mevr. de wed. mr. A. C. W. de B. f 10. mevr. H. M. f 10, motto: voor de Hollandsche zwakke kinderen, die naar huiten moeten, f 5; mej. K. f 0.50; postwissel C. B. f 5, en mevr. O. V. M. f 25. totaal f 66.50. Alhoewel zeer dankbaar voor de blijken van belangstelling in ons streven, is het resultaat zeker niet bemoedigend, doch wij willen het toeschrijven daaraan, dut zoo'n eer Door verregaande baldadigheid van de jeugd en groote brutaliteit heeft de lieer J. T. Cro mer zich genoodzaaakt gezien de hek ken van ae voorplaats van zijn bui tengoed Duin en Kruidberg te sluiten. Sportpraatje De Openluchtdag. Zoo heeft hij dan locli plaats gehad: de-dag-van-het-kind Eerst was Dinsdag Pluvius de spel breker geweest van een der meest grootsch-opgezette ondernemingen, die men ooit in Haarlem heeft kun nen aanschouwen, namelijk liet door 2700 kinderen beoefenen van de gymnastiek op het vrije veld. Eerst wilden de leiders den neerstroomenden regen nog tarten zij waagden het or op, al die kinderen, voor wie de regen ook een groote teleurstelling was. on der een hevige stortbui naar het H. F. C.-terrein te laten marcheeren. met het onvermijdelijk resultaat, dat èn de leiders èn de kinderen tot op de huid nat werden, en. wat wel het ergste wa9, een groote hoeveelheid booze moeders cn vaders, die het geen-manier-van-doen" vonden, om al die kinderen er maar aan te wa gen liet was als 't ware de „Spaan sche riekte'" op d'r lijf jagenEn Bommige ouders zeiden met veel drei gends-overtuigends in hun stem, dat zij hun bloedjes een volgende gelegen- heid thuis zouden houden Gedeeltelijk waren die bedreigin» en verontwaardiging wel te begrij pen, want niet alleen, dat zeer vele witte schoentjes, kousjes en jurken vuil geworden waren, maar deze moesten ook weer gereinigd worden en wat dat zeggen wil in dezen zeep- loozon tijd, daar kunnen dc huis moeders een boekje over open doen Gelukkig was deze bui evenwel gauw over en toen het- bekend werd, dat Burg en Weth., die er zoo van doordrongen zijn. dat een gezonde geest slechts in een gezond lichaam kan wonen, liun toestemming gegeven hadden, om het gymnastickfeeet op Donderdag te houden, zullen er wel niet yiol ouders geweest zijn, die hun bedreiging gestand hebben gedaan. Daar zorgden de kinderen trouwerij zelf wel voor, want die zijn niet ge makkelijk meer te houden, als zij zoo'n dag buiten-zijn in het vooruit- zicht hebben. Wij vermoeden, dal volg vaders en moeders voor de smeekbe den van hun kinderen gezwicht zijn., Gelukkig waren de elementen Don- derdag tot bedaren gekomen, zoodat de openluchtdag plaats kon hebben. Eu daar zullen de organisators van dezen dag, de hoeren J. Hop, A. J. Meijerink, H. A. J. Goeting en mejuf frouw A. Zanslra, met bun grooten staf van helpsters en helpers, wel dankbaar voor zijn geweest, want het moet geen gemakkelijk werk zijn ge weest. niet alleen om zulk een groot- sche betooging in elkaar te zotten, maar ook en bovenal, om baar goed van stapel te doen loopen. Voor dit laatste behoefde men trouwens niet bevreesd te zijn', als men weet, dal de heeren Hop en Meijerink, twee in hun vak zoo doorkneed© mannen, zich voor dit doel beschikbaar stellen. De heer Hop, die met de hoofdleiding belast was, heeft eer van zijn werk gehad en hij heeft het genoegen mo gen smaken, dat vele menschen. van alle standen, de schoone resultaten van zijn onderwijs en voorbeeld aan echouwd hebben. Het. heeft helaas maar al te lang geduurd, dat de opvoeding der jeugd alleen op ontwikkeling van den geest gericht was, terwijl die voor het li chaam bijna geheel verwaarloosd werd. Hulde aan de pioniers op hêV gebied van de lichamelijke opvoeding, die niet versaagd hebben en rich door niets lieten weerhouden, om met hun nuttige propaganda voort te gaan. en het zoover hebben weten te brengen, dat de beoefening van de gymnasiek niet alleen meer in vereenigingen plaats had, maar ook tot het terrein van het onderw.ijs doordrong. En zoo heeft dan de demonstratie met groot succes op het H. F. C.-ter rein plaats gehad. Wat een vreugde alom vreugde op de tribunes, vreug de aan de lijntjes en niet het minst bij de jeugdige deelnemers aan liet feest. Allen waren goedlachschDaar droeg het weer in niet geringe mate toe bij; de zon had in combinatie met een fnsch windje het prachtige ter rein, dat zoo éénig-mooi door statig geboomte omgeven is, goed droog ge maakt, zoodat de meiskes ongehinderd mol haar witte schoentjes over heb groene tapijt konden marcheeren! Men heeft in ons verslag van gist ren kunnen lezen, hoe correct en onberis pelijk de verschillende nummers, die steeds op tijd begonnen en eindigden, werden uitgevoerd. Wij willen daar nog alleen aan toevoegen, dat wij met groote belangstelling het nummer „Toestel-oefeningen en springen door jongens" eu de oefeningen in liet voortbewegen en met lange stokken door meisjes gadesloegen. Men be hoefde maar even om zich heen te kijken, om te zien hoe ieder onder de bekoring van al deze rythmische en rustig-deinonde bewegingen ge raakte. Daar werkte natuurlijk ook de aanwezigheid van een aardig mu ziekkorps toe mede de oefeningen werden door de muziek uitstekend ge leid, terwijl de op- en afmarsch on der de opwekkende tonen van marsch- muziek plaats hadden. Do kinderen ontvingen voor hun mooie werken con tegenwoordig veel geliefde lekkernij een „toffee". Dat dc uitdeeling daarvan onder de zee van kinderen niet gemakkelijk was, valt licht te begrijpen daarom wer den de toffees aan reepen van twaalf stulis afgegeven, met de bedoeling, dat de jongen (of het meisje), die zoo'n reep ontving, daarvan aan elf andere kinderen net zijne moest ge ven. Helaas begrepen vele kinderen dat verkeerd zoo zagen wij. dat sommige jongens de-recp-vanr-twaalf voor zich alléén behielden en de ka meraadjes er naar lieten fluiten Niet erg hoffelijk! Hopen wij. dat dien tiuzigou jongens spoedig bet begrip ijgebracht zal worden, dat bij het beoefenen van sport in de eerste plaats het egoïsme verre verwijderd moet blijven 1 Tot ons genoegen merkten wij on der de aanwezigen ook den burge meester van Haarlem, Jhr. Mr. W. B. Sandberg ©n nog meer leden van het dagelijksch bestuur dezer gemeente op. Dat is een goed teeken en bewijst, dat de lichamelijke opvoeding van het toekomstige Nederlandsche volk de volle aandacht van de autoriteiten heeft. Wij willen dit „praatje" niet besiui- ten zonder een woord van waardee ring te hebben geuit aan hel adres van mej. A. Zanstra, de ijverige se cretaresse van do afdeeling Haarlem eu Omstreken van de Vereenigiug van «ymnastiekonderwijzers in Nederland, die zoo met hart en ziel tiaar taak als leidster op deze uitvoering vervulde. Het was een ietwat koddig gezicht, deze dame met 1iaar spreektrompet boven op een tafel te zien staan, inaal zij wist het toch gedaan te krijgen, dat het laatste nummer van het pro gramma vrije oefeningen door 1200 meisjes, ordelijk werd uitgevoerd. Wij concludeeren, dat de eerst® openluchtdag in Haarlem uitstekend Leger en Vloot HULI'VEKLEENING DOOR MILI TAIREN' BIJ BRAND BLUSSCHEN. De Minister van Oorlog heeft by legerorder net volgende bepaald; Gelet op de ernstige gevolgen, wel ke branden in deze tijden van schaarschie kunnen nebben, bepaal ik in overeenstemming niet den Muns ter van Binneninndsche Zaken, dat op verzoek van burgemeesters o( van andere -personen, die de hierbij be trokken belangen behartigen steeds zooveeol mogelijk en noodig hulp zal worden verleend, door beschikbaar stelling van militair braudblusciiina- teriaal met bedienend personeel, voor zoover genoemd materiaal «n de gar^ itizoenen aanwezig is. Ter bestrijding van veen-, bosch- en heidebranden zullen dc militaire com mandanten ook op eigen initiatief met de beschikbare middelen en krachten hulp verleencn. Bij het be richt, dat ik van de verleende hulp verwacht, kan tevens worden vermeld, of er aanleiding liestuat om vergoe ding van gemaakte kosten aan be langhebbenden te vragen.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 6