De Oorlog. DE RIDDER KNOL Onze Lachhoek Stadsnieuws HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 30 JULI 1918 TWE£D£ BLAD HEEMSTEDE Het Slot. Deze plaats heeft haar ontstaan vermoedelijk te danken aan de ves- tigiing in oude tijden van een Am bachtsheerlijkheid, waarvan de zetel Slot te Heemstede" was. Tusschen de protestantsche kerk en de Ringvaart te midden van eenig bosck, tuinen, wei en rietlan den liggen de geringe overblijfselen van een betrekkelijk jong kastecL Hier hebben ornnjebooinen gestaan, lakeien en bedienden af en a:»nge- locpen of staan luieren, valkeniers in het vierkant raam met hunne vo gels gewacht om ter jacht te gaan, Uier zijn koeriers het slotplein opge reden met tijdingen voor den Acht baren en Gestrengen Heer Adriaan Pauw. Staatslieden, edelen en vor stelijke personen zijn hier voorge reden in koetsen als ledikanten, ge trokken door gedrongen paarden met kruisvormig opgeknoopte staar ten. Hier zijn hoffelijke woorden ge wisseld tussche,n jonkers en jonk vrouwen in stijve rokken en hooge kragen. Dit alies geschiedde hier nog een kleine 300 jaren geleden. De stichter en zijn vrienden wa ren menschen van nieuwen tijd, zij spraken en schreven het Hollandsch ongeveer zooals wij. Het Huis van Oranje regeerde reeds. Waneer men het laantje naar het oude slot opwandelt ziet men eerst een hoog gebouw met poort i,n vrij antieken stijl gebouwd, dat er echtev nog goed uitziet en bewoond is. Hieiachter als tuen hel plein over is, eentweede (thans stal) waarbij een droge gracht, waarover een brug met vijf bogen, aan den opgagig twee vervveerde leeuwenkoppen met wa pens. Het oude poortje aan den koe stal wordt gevormd door twee ge groefde kolomuien, die een sierlijk front dragen. Een latijnsch op schrift houdt in, dat het uit liet Te- kelenburgselie Huis hierheen ge voerd werd. De overgebleven ge bouwen zijn waarschijnlijk over blijfseien van de woningen voor het dienstpersoneel van het slot. Onder de bouwvallige transen vindt men 't wapenschild in steen uitgehouwen van de Heerlijkheden: Heemstede, Persijn en De Lier. Verder nog één, waarop: den Here van Heemstede XVICXXXVT Dit alles zijn de sporen van voor bijgegane heerlijkheid." Docli de tijd ging inmiddels zijn gang. Het Huis zelf. de binnenbouw, to rens en gracht alles is weg of met gras begroeid. De boomen groeien over de steenen zijmuren heen, aard en puin liggen er achter opgehoopt on onkruid, zelfs boomen groeien in de droge gracht en de klimop tiert wear eenmaal de vloeren lagen van vorstelijke vertrekken. Na allerlei wederwaardigheden werd het huis in 1810 zijn verder bestaan onwaar dig gekeurd en gesloopt op een paar bouwvallen na, die nu nog en sedert Jaren te zien zijn. De geschiedenis van deze historie plaats is in hoofdtrekken als volgt: Op een hoogen middeleeuwschen burgt, moeten hier reeds in 1250 tot 1554 Heeren var, Heemstede hebben gewoond, rechtgesproken en sedèrt Graaf en Koning Willem II, Roomsch Koning het halsrecht heb ben uitgeoefend. Zij verschenen op toumooi m met het blazoen van Heemstede op de schabrakken hun Jier paarden en op de schilden, zij waren getuige bij de grafelijke over drachten zooals die van Holland en Zeeland aan Willem vagi Beieren, zij waren baljuw van Kennemerland en bekleedden liooge rangen in de grafelijke legers, trokken op tegen de Friezstn, sloten aanzienlijke hu welijken met Brederodes en Pola- nens totdat Roeland le Fèvre van Heemstede, die al geen Heemstede in de rechte lijn meer was zijn familie het lot van vele groote geslachten deed ondergaan, zijn erfgoed op maakte en zonder bestaan en nako melingen stierf, nauwelijks onder- houden door rijn tante Florentine. Meer dan eens werd de burgt vei- woesl. In 129' ga' Hertog Allireclit van Beleren ze aan sloopers over, wegens de medeplichtigheid van Jan van Heemstede, om de vriendin van den Hertog, Aleida van Poel- i geest le vermoorden. Nadat het her- bouwd was werd het slot der Ileercn van Heemstede, die trouwe aanlian- gers der Hoekschen waren en vrien- den van Jacoba van Beieren, eerst in 1404 en later nog in 142o door cle Kabeljauwschen verwoest. In het jaar 1460 schijnen de heeren van Heemstede zich voldoende van hun ne nederlagen te hebben hersteld, zoodat Heer Jan van Heemstede toen den voorvaderlijken burg in zi:ln ouden luister weder kon doen opbouwen. In dén besten staat kon die dan ook door Heer Roeland, met wien het geslacht tegelijk uitstierf, worden te gelde gemaakt. Nader hand toen Heer Roeland dood was en ook de middeleeuwen voorbij, viel het kasteel in handen der Renais sance. Gekocht met al zijn lande rijen en aanhoerigheden en rechton door een der eerste mannen van de Republiek der Vereenigde Neder landen. Heer Adriaap Pauw, ridder van Hogersmilde, Nieuwkerk Riet- wijk, burgemeesterszoon, pensionaria van 'Amsterdam, tweemaal raadpen sionaris van Holland in 1631 en 1651 liet deze het herstellem en ver nieuwen en met zgne bijgebouwen en gronden, naar den eiscli des tijds inrichten. Men zegt dat toln. hoewel de fraaie riddelzaal met zijn Gothi- sche ramen als curiositeit bleef be houden, het slot meer een bmten- i verbluf werd en zwaard en harnas wisselde tegen een meer burgerhj- i kern took Doch in weerwil van de 1 boerscliheid en karigheid die Pauw eigen waren, was hij man van de wereld genoeg om bg bet vnmhten tuinarchitecten behangers, ders en meubelmakers vrijheid te ge ven om alles naar den smaak dier t, gen in le richten eu hunne hooge I rekeningen te betalen. AU van de Kopubhek vermelde Pauw drie jaren te Munster en monde daar rijn geslepenheid bij de vredesonder handelingen die een einde aan den SO-jarigen oorlog. Het over brengen van hel Tekelcnburpfbe Poortje naar Heemstede, moest aan i de dogen van Munster herinneren. 1 Het slot te Heemstede, aldus geres Smeert, werd waardig geacht om binnen rijne muren twee lijk doch levens ongelukkige voretin- MaL°t' MTdieis de vomtriijke moeder van Koning Lodewrijk XIU, door haar soon als hutten Frankrijk geael in 1638en ook Koningin MeriaHenrhetle van En Keiand, achten zich in de dagon van hun ballingschap met te hoog om hun intrek ,n het Bast"™ Slot van Heemstede te nemen (1664). OP ™en roem leert der.e klassieke plaats, waarvan de aanhoerigheden nog in 1733 bij en verkoop he''ot|«° 1200 morgen lands, waaronder dui nen en Wildernis en het huis en erts Onder'dTkilpaom I 125.Ü00 waren ook begrepen de ambachtsheerlijk heid itietwijk" en „Rietwijkeruord de fómiliebanken en grafkelders in de kerk, de wapent,orden, wapenver- zameling en Je weinige meübelen en schilderijen die rich nog In „het Slof' bevonden. Koopster was Johanna Mana Dulry, wed. mr. J. M. Dreven, na dat het van dc familie P»« tamilie van mr. Gerard Hoeutt was overgegaan. - In 1S09 was het tot 40 morgen in gekrompen- Jacob Scholting kocht Eet voor f 77.000.-. die het in het zelfde jaar weer aan den Schout van Heemstede, Jan Dolleman. voor ''7 500.— overdeed. Waarschijnlijk liet laatstgenoemde Schout het m 1810 sloepen. Zijn weduwe. E.isabfcth d^r Kinderen verkocht hetgeen er nog van het slot over was e.f morgen groot den 2Sst«n I cbrua™ '-1500 Daarbij was ook inbegrepen 'de grnote UJ.nSoll.cli6. In 1846 ril» de laatste niTnes van het slot opge ruimd en kwamen de gronden in het bezit van de familie Beels te Amster dam. Onlangs liet deze een geheel nieuwe woning op het terrein bou wen voor den bewaker van de ruine en huurder der aanhoorige tuinen, den heer K. H. Hei jink. II. Potter, die in 1808 het kasteel, dat toen nóg in wezen was. bezocht, zegt ei van in zijne ,,lic-ize door Zuid- Holland" dat in den binnenhof van het slof in de zijmuren twoe platte Sieeuen met Latijnsche opschriften werden gevonden. De vertaling van één daarvan luidde Gij. die deze plaats voorbij gaat. merke'op Ziet gij hier in dit Kas teel, op deszelfs Binnenhof, in den tuin, boomgaard en bui te listen om trek, de afbeeldingen van Koningen. Vnrster en andere rnanneaboelden en spreuken zuilen, van Carthago en \c-idcro afgelegen lauden, overblijfse len van het huis ..te Britten" 1) en van de Kastdelen Osnabrück en IV kieuburg ea andere gedeukteekcuen, van over zee en land eu vooral van over oen R.jn hiér aangebracht! laat het zier. van dit alles L. hcrinueréa aan de menschelijke boosheid en ver ft anke'(ikheid, U herinneren dat al.es wat aardsch is, sterven, vergaan, ver woest en veranderd moet worden ni'.is duinTzaam of bestendig is. Maar dat a.ieeu Gods Woord bl.jft in eeu wigheid. CHR. L. P. 1) Het huis te Britten, een kasteel voor Katwijk, door de zee verzwolgen. Overzicht. De Duitsche staf beweert, dat de terugtocht der Duitsciiers volgens een vastgesteld plan plaats heeft. De stellingen die ontruimd zijn lig gen tusschen de Ourcq en de Ardre. De Duitschers trokken naar de streek van Fère-en-Tardenois en Ville-en- ïardenois terug. Du? een gedwongen ..vrijwilligo" terugtocht. Router verneemt. dat de Duitsche terugtocht volkomen ordelijk in zijn •werk gaat. Het is geen vlucht, maar toch is hun terugtocht een succes, voor de geallieerden. Met behulp van Frans olie. tanks dringen de Amerika nen de Duitschers langzaam terug in net vak van het dal van de Ardre. Men weet, cat Foie-en-Tardenois reeds door de Franschen bezet is. Maandagmiddag meldde de Fran- sche staf: „Ten Noorden van de Mar,ne had in den loop van den Zondagnacht geen enkele verandering in don toestand plaats". Maandagavond gewaagde de Fransche staf evenwel van nieuwe vorderingen.. Geconstateerd wordt, dat de Maandag zich onderscheid de door zeer verwoede gevechten op het geheele front benoorden de Mar- ne. „De Duitschers, wier tegen stand aanmerkelijk aa;n kracht heeft 'gewonnen, hebben ons veld voet voor ■voet betwist en ons het veld voet voor voet betwist en ons door tal van tegenaanvallen trachten terug te dringen." Verder merkt de Fransche staf op, dat de Franschen,, alle aanvallen terugslaande, opnieuw in den om trek van het derp Buzancy gevorderd zijn. Ten O. van Plessier—Hullu en Oulchy—le-Chateau, hebben de Fran schen den weg van ChateauThier ry overschreden. GrandRozaf en Cuyny genomen, alsmede zich in een schitterende actie meesier gemaakt van de Butte de Chalmont. 480 Duitsciiers werden gevangen geno- men. Op den rechtervleugel der Fran- schen hebben dezen den weg vejh Dormans naar Reims ten Z. van Villers-Agron overschreden en ter rein gewon nan ten W. van Bligzy en St. Euphraise. Oorlogscorrespondenten der Entente houden rekening met een verderen terugtocht der Duitschers an wel tot de Veste. De Franschen bezetten reeds den geheelen N. oever van de Ourcq. j Sedert Zondagmiddag zijn de ge- j allieerden over een front van 20 mij- len gemiddeld, twee tot drie mijlen vooruitgekomen. eD dorpen tusschen Soissons en Bazoclies staan in brand, hetgeen er blijkbaar op wijst, dat de Duit schers zich gereed maken, nog ver der terug te trekken zoo merkt de Reuter-correspondent op. Over de verkorting van het Duit sche front en de geheele strategische situatie aan t Westelijk front schrijft een voormalig Duitsch officier van den generalen staf aan 't Wolffbu- reau: „Het eenige beginsel, dat bij alle maatregelen mot l worden toegepast, bestaal alleen daarin, dat uren den vijand zoo zwaar mogelijke verliezen toebrengt en de eigen verliezen zoo gering mogelijk lioudt. „Wordt dit bereikt, dan komen wij steeds nader' tol ons einddoel. „Voor het voortzetten van den strijd moeten echter gunstige tacti sche voorwaarden woruen geschapen. Dit w ordt door de huidige verkorting van het front bereikt, /„ij zal in de eerste plaats den tegenstander nood zaken zijn aanvallen met versche strijdkrachten voort te zetten, omdat iiij slechts daardoor resultaat kan be reiken. Doet hij dit niet, dan ware dit een openlijke erkenning van het échec van zijn offensief. Wij wachten daar den vijand af in veel gunstiger positie op een korter, meer gesloten front niet verstrekte troepen in door ons zelf gekozen en voorbereide stel lingen met betere achterwaartsche verbindingen, korter flanken, die de vijandelijke omvatting bemoeilijken. De aanvallen van den vijand kunnen derhalve, naar het zich laat aanzien, weder aigesiagen vvoruen. Zijn verlie zen bij lruiitaal opereeren, zullen nog groeier z .n, terwijl tie onze in ge- aetite stellingen tot normale propor ties zullen neperkt blijven, uf wy den strijd offensief of defensief voe ren, of wij in dezen ot genen sector staan, maakt voor de geheele situatie gt-eu verschil uit. De verkorting van liet Marne front strekt zich over zoo'n kiemen rand uit, het verleggen onzer limes ging over zoo'n gering gedeeite, dat zij sieciUs een tactische beweging vormt, om gunstige verhoudingen voor den strijd in het leven te roepen, li ij heeft slechts plaatselijke betee- keius. De strategische toestand in zijn geheel is er niet door veranderd, i. heeft zich tot dusver ontwikkeld op ue wijze, welke door de Duitsche le gerleiding was beoogd en wordt ook volgens haar plannen doorgevoerd. „De Duitsche legerleiding heeft haar volle vrijheid behouden, om dit te noen en heeft juist door dc- verkor ting van het front vermeden zich on der ongunstige plaatselijke verhou dingen aan een bepaalden sector vast te klampen en te laten vastleggen". De „Times" schrijft over den Duit- sclien terugtocht. „Terwijl wij den vijand onzen lof niet willen onthouden voor de mili taire bekwaamheden, welke hij tot dusverre bij zijn terugtocht aan den ■lag legoe, wordt de betrekkelijke on bekwaamheid van zijn oppercomman do in het begin van het huiuig often-1 sief hoe langer hoe verrassender, naarmate de waarheid bekend raakt, j De vijand werd door Gouraud ten Oosten van Reims reeds op den eer sten morgen geklopt; hij werd snel tot staan gebracht ten Zuiden van de Manie; hij werd op den vierden dag met verpletterenden uitslag verrast op de Westzijde van zijn inspringend front Maar wat moeten wij dan wel zeg gen van een militaire handelwijze, waardoor eerst versterkingen in den zak geduwd werden, totdat de tree- pen uaar uls haringen in een ton op eengepakt warén, en volgens welae vervolgens tot een snellen terugtocht werd overgegaan, toen de zak zoo vol gepropt was, dat de voornaamste straatweg naar Fismes verstopt was door viachtauto's en troepen elf uur laug? Nog nimmer, sedert de oorlog be gon, neeft zich zulk een schouwspel van Duitsche militaire besluiteloos heid voorgedaan". Reuter merkt op, dat de Entente- legers reeds ZD K.M. ten noorden van Chateau—Thierry zijn opgerukt. De oorlogscorrespondent van de Vorwarts deelt mede, dat de Fran schen alleen 't boscli bij Viller Cotte- rets aanvielen met 60.000 zwarte man schappen. Tusschen de Aisne en de Marne werkten de Franschen met 800 tanks. Fransche oorlogscorrespondenten verzekeren, dat de tanks goede dien sten bewezen hebben. Keuter merkt op, dat de Duitsche verliezen bij den terugtocht betrekke lijk gering zijn, omdut de weg door vele bosschen ging, waar de vervol ging niet snel kon plaats hebben. Officieel wordt van Fransche zijde medegedeeld, dat zich onder de gevan genen van de vorige week aan het Belgische front bij Yperen, ook Oos tenrijkers bevonden. 't Blijft Amerikanen stroomen! De Amerikaansclie minister van Oor log heeft aan de militaire commissie van den Senaat medegedeeld, dat :n totaal reeds 1.2593)0.) m a n A ra e r 1- kaansche troepen naar Frankrijk zijn o verge- cht De Tsjecho-SIov. akken hebben Sjina- kovka, 209 werst benoorden Nikola- jevsk, bezet. Feuilleton door F. DE SINCLAIR. 4) De zon stond al laag, en gloeide rood in de torenvensters van t kas teel Olmhoven, dat met zijn kapitte len boven de boomen uitstak; recnls glansde ze paarsblauw op liet leien dak van den toren der Ridtierhoislua. liet was stil en vreedzaam overal: een eekhoorn wipte in de takken van een berk, een haas snelde vlak voor de voeten van' den graaf over den weg, verdween in "t eikenhakhout; een lijster zong. Hier was het domein der oude aris tocratie van het graafschap; eeuwen lang hadden de Graven van Olmho- Jen en de Ridders van de Struysen- hof hier in vrede en vriendschap als goede geburen tezaam gewoond; in 't huisarchief van den graaf waren per kamenten manuscripten, de ltronyken *011 het geslacht, die terugliepen tot |n bijna legendarische tijden. En al- "jd en telkens weer was ook daar •prake van do Ridders Tronck van de Struysenhof, een Ridder Tronck was met een Graaf van Tienen ter kruis tocht getogen en beiden waren ge sneuveld in 't Heilige Land en in de zestiende eeuw toen waren de ge slachten zelfs vermaagschap; een Gravin van Olmhoven was toen ge huwd met Ridder Flores Ticnck, de Witte Tronck genaamd, wijl hij, zoo als cle oude kronyk vermeldde: „aitid ginc in witten cledercn, ooc sine lieerden waren emmer wit: ten val- ckenjaclite toog hi met witten val- cken die roden ooghene hadden, gans seltsaeme en costclike ghedierten; de honden waren desgelyck wit: hi dogede gene met swarte vlek groter als een vierdepart eener dueaet en als hi uutreed met sinen witgeclede edellieden en ridderenapen ende met sine hoghe vrouwe gehuld in wit brocaet, geseten op haren melckwit- ten hakkenei en de silvcren jachtho rens schalden door het woud, dan was het den wachter op de tinne, als werd daar beneden door de bosschen een woleke van sconen witten bloe men van den winde verblasen". De graaf glimt achte even wat wee moedig toen hij die woorden uit de kronyk zacht bij zich zelf herhaalde. Dat of iets dergelijks moest dan toch eenmaal hier op deze gronden wer kelijk gebeurd zijn. Nog stonden er zware eeuwenoude eiken, wier loof, als jonge teere boompjes, wellicht gesidderd had, toen de stoet van den Witten Tronck den grond, waarin zij groeiden, in 't voorbijsnellen had doen dreunen. De Witte Tronck De Graaf van Tienen bleef eens klaps staan. Was het een visioen? Tusschen het eikenhakhout aan de overzijde'van de sloot, die langs den weg liep, stond een witte figuur. Het was een man, naar schatting ongeveer even lang als de Graaf van Tienen zelt, maar ongeveer viermaal zoo dik: hij had een kogelrond gemid- limeterd hoofd, kleine donkere oogen, dikke lippen, een blozende gelaats kleur; een, baard of snor droog niet; wat achterop zijn hoofd stond een wit kastoren deukhoedje en ver der bestond zijn zichtbare kleeding uit een wit flanellen pak en witte tennisschoenen. Hij stond met over elkaar geslagen armen onbeweeglijk naar den graaf te kijken en deze wilde juist doorloo- pen, toen eensklaps vlak voor hem, iemand over de sloot sprong en een paar tellens later drong een man in groen houlvesterscostuum uit het eikenhout en trad op den graaf toe. Welmeneer? vroeg deze man. Wat wil je? vroeg de graaf. Waar mot u naar toe? Graaf van Tienen mat den ander van hoofd tot voeten en antwoordde dan: Dat gaat je volstrekt niet aan: ik ben de Graaf van Tienen van Olmhovenen de burgemeester hiervoegde hij er bij. De boschwachter haalde zijn schou ders op. Tja beste vrind, al was je de Prins: meneer Knol wil geen vreem den op zijn lundgoed hebben, dus u zul d'r af motten, sprak hij met een stokbeweging in de richting van den straatweg. En ik wensch door jou niet op zoo'n wijze toegesproken te worden, versta je dat? beet de graaf, die doods bleek was geworden hem toe, terw zijn oogen fonkelden. Op dat oogenblik trad de dikke wit te man, die de woordenwisseling uit de verte had aangehoord, wat nader bij en riep aan den overkant van de sloot La maar schiete, Dirrek! en dan met een wuivenden groet met zijn wit deukhoedje tot Graaf van Tienen. Gaat u je gooi nog maar es! en hij beduidde met een handbeweging, dat deze heer wel door mocht loopen. De Graaf van Tienen aarzelde een oogenblik: zijn lippen beefden, hij wilde blijkbaar iets zeggen, maar vond geen woorden, doch eensklaps wendde hij zich om, wierp den wit ten man en den boschwachter een langen vernietigenden blik toe en Verspreid nUuws EEN HOSPITAAL GEBOMBAR DEERD. Wolff meldt, dat Engel- scho vliegers bij Fismes een hospitaal gebombardeerd hebben. 10 bommen werden geworpen. Er zijn 30 dooden en 79 gewonden. DE STAKING IN DE MUXITIE- INDLsTKIË blijkt nog niet geheel i geëindigd te zijn, zooals eerst door Kculer gemeld was. Op de gemelde l'a- blieken is evenwel 't werk al hervat. I Churchill, de minister der munitie- fabrkage. verwacht dat heden. Dins dag, aigemeen 'i werk hervat zal wor den. Bekend is, dat de stakers be dreigd zijn met wegzending naar 't front. 1 DF. LEVENSMIDDELEN VOORZIE NING. De leveusmiddelencontro- leurs der Entente landen die te Lon den confereerden, besloten tot 't in stellen van een mter-geallieerden le- vensiniddolenraad. Besloten is tot be zuiniging eu vermeerdering der pro duct ie oiu op ai ié mogelijkheden voorbereid te zijn. Verder is door de heeren verklaard „Wij kunnen het levensmiddelen-vraagstuk niet afdoen op de-a basis van ééii jaar oorlog". Wij moeten ons op een langen duur voor bereiden. ais wij een volkomen over winning willen verzekeren." DE GEHEIME FRANSCHE KA MERZITTINGEN VAN 1917. De F'ransche socialisten hebben, naar uit Gei ève aan de „Koln. Ztg." be- rient wordt, het voorstel ingediend, om het rapport van de geheime zit tingen der Kamer van Afgevaardig den, welke in Juni en Juli 1917 over het mislukte voorjaarsoffensief waren gehouden, le publiceeren. Het voorstel werd naar de legercommissie verwe- een. welke evenwel besloot, aan de Kamer voor te stellen, hierop in af- wijzenden geest te beslissen. DE NIEUWE DUITSCHE GE ZANT TE MOSKOU. Helfferich, i3 op zijn "post aangekomen. I DUITSCHE COMPLOTTEN IN AMERIKA. Uit Newark, (New- Jersey) wordt geseind: Een poging, om een machinefabriek in den omtrek in de lucht te laten vliegen, is verijdeld door de arresta- tie van drie mannen, aangeduid als i Duitschers, die beschuldigd worden van overtreding van de spionnage- en sabotagewet. Een der gearresteerden wordt brandstichting ten laste gelegd. Naar verluidt, is bij het verhoor ge bleken. dat men niet een samenzwe ring te doen heeft. Meer arrestaties i worden verwacht» DE TERECHTSTELLING VAN DEN EX-TSAAR. Berichten uit Bolsje- i wistische bron hebben het doen voor komen alsof de terechtstelling van den ex-tsaar niet van te voren bespro ken en door de Russische regeering goedgekeurd is, maar plaats gehad heeft onder den indruk der gebeurte nissen en op verantwoordelijkheid van de plaatselijke Sovjet-autoriteiten. Nadere inlichtingen, via Stockholm ontvangen, doen zoo meldt de Te-! legraaf de onjuistheid dezer bewe ring uitkomen; Lenin, Trotzky en hun partijgenooten hebben acht da gen lang de noodzakelijkheid van de zen maatregel overwogen en bespro ken. Er waren twee meeningen; de aan- hangers der eene zagen in den tsaar een gevaarlijk werktuig in handen der orthodxe priesters, die waarschijnlijk weinig moeite zouden hebben om de boeren tot opstand te bewegen, zoo- dra de tsaar zich aan het hoofd van zulk een beweging zou stellen, en achtten daarom zijn verdwijning ge- wenschL Daarentegen hadden Lenin, Trotzky en anderen bezwaar tegen de verdwuning vah den tsaar; zij wcnschten hem in staat van beschul diging le stellen en politieke munt te slaan uit een proces, waarin de tsaar verantwoordelijk gesteld zou worden voor den oorlog en de neder laag der Russen. Blijkbaar heeft ten slotte de eerste richting het pleit ge wonnen en achtte men hot gevaaj eener contra-revolutie, onder leiding van den tsaar, te groot om zich met andere overwegingen op te houden. UIT RUSLAND. Gewapende stoomschepen, door generaal Horvath afgezonden, vernielden een steunpunt der Bolsjewiki aan de samenvloeiing van Amoer en Sungari en maakten verscheidene schepen en voorraden buit; de opmarsch der Tsjecho-Slo- wakken bij Chita duurt voort Uit Duitsche bron wordt gemeld: De stad Jaroslaf is na een woeden den strijd, welke 14 dagen duurde, door de Sovjet-troepen heroverd. ONRUST IN DE DONAU-MONAR- CHIE. Volgens een in neutrale landen verbreid Reuter-bericht zou zich in de Oostenrijk-Hongaarsche monarchie een z.g. Groene Garde hebben gevormd, bestaande uit deser teurs en gewapende benden, die in Moraviè en Dalnintië met goed gevolg tegen politie en militairen zouden zijn schreed zoo met opgeheven hoofde to- rug naar den straatweg. II. Die mooie Octobenlagen waren een afscheid geweest, een laatste groet uit de verte aan den voorbijen zomer: nu was het najaar gekomen met gie rende kille regens en felle noorde winden; het herfstgoud en purper stortte ruizelend omlaag. Dc blonde doorzichtigheid der boom kruinen op Olmhoven en de Struy senhof was ineens verworden tot win- tersclie kaalheid; de naakte takken staken scherjj naar boven, 't Was guur buiten van telkens neerklette rende hageljachten. In de ridderzaal van de Struysen hof brandde een groot houtvuur. Willem Knol zat in een clubfauteuil bij den haard en keek naar 't spette ren der vonken en 't oplekkeu der vlammentongen. Zijn groot lichaam was gestoken in een blauw lakensch colbertcostuurn; onder zijn dubbel boord glansde een groote parel op een zeegroene das. Hij had de courant gelezen en de bladen achteloos naast hem op den vloer gegooid, hij was wat onderuit gezakt met beide handen in de zak ken, en zoo, gelijk gezegd in 't vuur kijkend, knikte hij met zijn kogel rond hoofd en trapte tegelijker tïj< met zijn verlakte molières in de maat Eene vriend: „Een vrouw weet nooit wat zij wil." Aandere vriend: „Ik zou zeggen, dat een vrouw nooit weet wat zij wil tot zij bemerkt, dat zij 't niet kan krijgen!" Geheelonthouder: „De jenever heeft den goeden naam van menigeen be- dorven". J Dronkaard: „Jawel, maar menig- j -een heeft ook den goeden imam van de jenever bedorven!" opgetreden. Dit is absoluut bezijden de waarheid. De vijandelijke propa ganda, om naar Russisch voorbeeld revolutie te verwekken is tevergeefsch en wordt door de feiten ontzenuwd. Overal lieerscht orde én rust. Op enkele plaatsen waar liet 'enke len agitatoren verscheidene weken geleden gelukt was onlusten van plaatselijken aard te verwekken, wer den deze door het ingrijpen der au toriteiten met den steun der bevol. king in de kiem gesmoord. TWEE TRAWLERS GEZON KEN. Reuter seint uit Londen: De overlevenden van twee traw lers, een Engelsche en een Belgische, zijn geland in een Engelsche haven. Zij verklaarden, dat een Duitsche duikboot, door Lommen, hunne vaar tuigen tot zinken bracht. De beman ningen werden aan dek van de duik boot genomen, waar zij eenige j uren moesten blijven. Toen een pa- i trouille-vaartuig naderde, dook de j duikboot onder, zonder te waar- schuwen, waardoor de visschera ge vaar liepen te verdrinken. Drie En- \gelschen en een Belg verdronken; de anderen lagen drie uren in het water voordat zij gered werden. De over levenden verklaren dat de Duit schers, voordat zij de trawlers tot zinken brachten, alles wat van waarde was van boord haalden. Zij verslonden het eten, aan boord der trawlers, zoo gulzig, alsof zij uitge hongerd waren. MAÏS ALS BRANDSTOF. Aac de „Times" wordt uit Buenos-Aires geseind: Ruim twee millioen ton van de gecontracteerde hoeveelheid graan zijn reeds naar Europa verscheept. Als gevolg hiervan gevoelt de markt de ontstentenis van vraag. Officieel wordt geraamd, dat er een surplus is van millioen ton raais. Daar een andere aanwending van dit surplus ontbreekt fb.v. alcoholproduc tie, die reeds ruimschoots aan alle eischcn voldoet, varkensmesterij, die feitelijk niet bestaat, of het voederen van het vee. wat niet betaald) wordt dit graan thans gepruikt om het te kort aan brandstoffen aan te vullen, hetwelk het land een verlies van 100 millioen dollar berokkent. De Inkrimping der Bloem bollencultuur. Een protestran be langhebbenden. Op uitnood iging van een comité dat zich daartoe gevormd had, had Maandagmiddag iu een van de Kroonzalen een protestvergadering van belanghebbenden plaats inzake het besluit der Regeering tot inkrim ping der bloembollenteelt De vergadering die buitengewoon druk bezocht was, uit alle deelen van de bloembollenstreek merkten wij belanghebenden op werd ge leid door den heer J. Peereboom, lid der firma Van Zonneveld en Co. te Sassenheim. De voorzitter deed in een inlei dend woord opmerken, dat de verga dering niet is belegd om af te bre ken, maar om op te bouwen. Ver der werd door hem er aan herin nerd dat imzake de inkrimping van de Bloembollenteelt reeds een aan tal conferenties plaats hadden, doch dat men nog niets voider kwam. Spreker meende, dat de voed selvoorziening in Nederland door den maatregel van den minister niet zal worden gebaat en dat door dien maatregel aan de Bloembollencul tuur de bron van de welvaart zal worden ontnomen. Het is, zeide spr., een onrecht vaardige en ondoordachte maatregel die moet worden afgewend. Voor velen is de bloembollencultuur de bron van welvaart en die cultuur mag niet aan banden worden gelegd. Daarvan is een ernstig gevaar te duchten. Er moet daarom worden geprotesteerd, daar 't recht v:;Jti pri- van The Missisippi, die een pianola vroolijk uit den grooten Beclistein- vleugel hamerde. Aan de pianola, op het vierkante tabouret met vergulde pootjes, zat zijn dochter Jaantje en registreerde. En beiden, vader en dochter, zen gen telkens luide het refrein: Op de Missisippi Tiara tiera tïppie Ze magge klesse wat ze wille, maar das 'i leukste moppie, wat er bij is, zei de vader, toen de rol was af gedraaid. Je kan d'r fijn en steppen, zei Jaantje, terwijl ze opstond van het tabouret en steppend naar den haard kwam, maar je krijgt koue fikken in dien hoekis me dat ook 'n ka mer hier! Meid, wees rtil, 't is de ridder zaal en as we de centrale verwarming klaar hebben, dan lg jc nergens meer kou. Jaantje trok een Queen Anne zetel tje naar den haard, ging er op zilten en stak haar handen uil naar den koesterenden gloed. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5