Huil w's Dagblad De Oorlog. DE RIDDER KNOL 7) Onze Laciihoek TWEEDE BLAD. Vrijdag 2 Augustus 1918 Overzioht. Aan het Fransche front blijven de Geallieerden nog oprukten. Het Fransche avondbericht meldt: Ten N. van de üurcq hebben de Franschen te zamen met Britsche, strijdkrachten, Donderdag de Duitschers uit de stellin gen geworpen, waar ze zich krachtig aanklampten tusschen de streek van Plessier—Ruleu en la Rïvière. De Franschen namen de hoogten ten N. van Grund Rozay, trokken het dorp Beugncux voorbij, bereik te Cramoiselle en Cramaille en piuakten op dit punt een vooruit gang van zoowut drie K.M. Zes honderd gevangenen zijn hier gebleven. Verder zuidwaarts hebben de i Franschen zich van Cierges en het JJennièrcbosch meester gemaakt. Ten N. van den weg van Dormans 1 naar Reims 1 lebben de Franschen na een hardnekkig gevecht het dorp 'Romigny veroverd eij een honderd tal gevangenen gemaakt. Het heele aantal Duitsche gevan- l genen op het slagfront van de.ïlar- ne en Champagne gemaakt in het tijdperk van 15 Juli ,het begin van het Duitsche offensief en den Sisten l bedraagt 33.000, o.w. 674 officie- I ren. De opinarsch gaat niet snel en de I Engelschen zijn zoo voorzichtig om I de aandacht te vestigen op een mo- I gelijke hervutting van den aanval- door de Duitschers. lleuter seint ni. dat de Duitschers I bij hun terugtocht uit de zakstel- lingen aan de Marne geen groot aantal kanonnen verloren hebben, maar zij waren genoodzaakt groote I hoeveelheden materiaal en munitie lin den steek te laten. Deze waren ten Noorden van de Marne bijeen gebracht en toonen dus de bedoeling van den vijand om met groote strijd- I krachten de rivier over te steken en j in de richting Parijs op te rukken. I De aanwijzingen van het oogenblik duiden er op, dat de Duitschers van plan zijn ongeveer op hun huidige linie stand te houden, maar hei lijkt onwaarschijnlijk, dnt zij die linie voor langen tijd denken te bezetten. De vijand heeft nog slechts 8 verbin- I dingswegen voor aan- en afvoer. Dat schijnt nauwelijk voldoende voor een groot aantal troepen in zak- steiling. Men is geneigd te gelooven, dat de Duitschers zeker tot de Vesle-lïnie en misschien over dc Aisne terug zullen trekken. Sinds het begin van den slag: op 15 Juli hebbeu de Duitschers 71 divi sies in het veld gebracht. Prins Ru- precht beschikt op het oogenblik in het geheel over slechts ongeveer 20 division. Voor het eerst sedert 21 Maart overtreffen dc onaangetaste reserven i waarover de geallieerden beschik ken, de onaangetaste reserven van den vijand, ondanks het feit, dat de 1 vijand in het algemeen nog de nu merieke meerderheid heeft op het i geheele front. De Duitschers hebben nog niet ge heel het initiatief verloren en zoo ze niet in staat mochten zijn een nieuw offensief te ondernemen op liet wes- t telijk front zoo kunnen zij nog troe pen naar andere gevechtsterreinen overbrengen en het is altijd moge lijk, dat zij in de eerstkomende maanden een offensief hetzij in Italië, 'tzij in den Balkan, •onderne men. •Maar ook de Duitschers worden I voorzichtig: Richard Gadke, de mi- I litaire medewerker van deVorwarts, schrijft: „De stellingstrijd is sedert Hindenburg's terugtocht van de Somme in het begin van 1917 bewe- gelijker en leniger geworden. Hij klampt zich niet meer aan de loop graven der voorste linie. Des to meer is hij een langzaam tegen el kaar opworstelen der krachten van weerszijden geworden. Het komt aan op bloed en oorlogstuig. De j Duitsche aanvoering heeft herhaal delijk de grondstelling gehuldigd en F e ullleton door F. DE SINCLAIR. Visitekaretjes afgeven an de deur't is toch 'n kemedie! riep mevrouw Knol op verachtelijken toon. Nou ja, as 't mot, dan mot 't, sprak Knol. 'k Zal sebiet kaartjes bestellen. Lucic kwam terug met het mode- journaal en gaf het met een „Alstu blieft freule, dank u voor het inzien, aan Jaantje terug. Lucic, wil u aan Rika vragen of ze es hier komt? sprak mevrouw Knol. Zeker mevrouw, Ik zal 't vragen, antwoordde 't meisje, terwijl ze op hieuw vertrok. Wat mot je met Rika? vroeg 'n Potje kaarten, antwoordde zijn echtgenoote. -Mensch, je wordt nog 'n kaartl Knol. die dn intimiteit niet Rika n'et goedkeurde. 7" Laat ik nou doen, wat ik wil, antwoordde ze wat ongemakkelijk. - kom toch niet an jouw gerages en 'die 'tot haar geloofsbekentenïs verhe lven, om in eiken groot en slag den tegenstander heel wat grooter ver liezen toe te brengen dan ons eigen leger lijdt en den strijd liever uit den weg te gaan dan op deze bedoe ling inbreuk te laten maken. Al dus wordt elke slag tot een aderla ting in het groot", 't Is de vraag maar aan welken kant het 't ergste is, zou men zoo zeggen. DE DUITSCHE KEIZER heeft weer eens een woordje gezegd. Do oproep van den keizer aan het leger en do vloot luidt „Vier jaar ernstige oorlogstijd liggen achter u. Tegen een wereld van vijanden heeft het Duitsche volk met zijn trouwe bondgenooteu zich zegevierend ver zet, doordrongen van de rechtvaardig heid zijner zaak, steunend op zijn scherp zwaard, in het vertrouwen op God's genadige hulp. liw stormach tige aanvalsgeest bracht in het eerste iaar den oorlog in 's vijands laud en heeft het vaderland voor de verschrik kingen en verwoestingen van den ooi- log behoed. In het. tweede en derde oorlogsjaar hebt u door vernietigende slagen de kracht des vijands in het oosien gefnuikt. Intusschen boden uw kameraden in het westen een gewel dige overmacht dapper en zegevierend het hoofd. Als vrucht dezer zegepra len bracht ons het vierde oorlogsjaar in het oosten den vrede. In het westen heeft de macht van uw aanval den vijand gevoelig getroffen. De gewonnen veldslagen der afge- loopen maanden belmoren tot de roemrijkste daden der Duitsche ge schiedenis, gij staat midden in den zwaarsten strijd. Ons jagen de Ameri- kaausche legers noch de overmacht in aantal den schrik op het lijf; het is de geest, die tot de beslissing leidt. Dat leert de Pruisische en Duitsche ge schiedenis, dat leert het verloop van den veldtocht tot dusver. In trouwe kameraadschap met mijn leger staat mijn marine in onwrikba- ren wil om te overwinnen in strijd met een tegenstander, ons in aantal vele inafen de baas. De vereende in spanning der grootste vloten der we reld ten spijt, voeren mijn duikbooten hardnekkig en zeker van succes het offensief tegen de vijandelijke, over zee toestroomCnde gevechts- en le venskracht. Steeds vechtens ree. ba nen in onvermoeide werkzaamheid de strijdkrachten van de volle zee den duikbooten den weg naar de open zee en helpen ze in vereeniging met de kustverdedigers aan de bronnen hun ner kracht. Ver van het moederland houdt een kleine, heldhaftige schare onzer koloniale troepen tegen een verpletterende overmacht dapper stand. Keroiedig gedenken wij allen die hun leven voor het vaderland heten. Bezield door de zorg voor de broeders te velde, steil de bevolking binnen de grenzen haar kracht in zeifveriooclie-' nende toewijding in dienst onzer groote zaak. Wij moeten en wij zullen doorvechten tot de vernietigiugswil van den vijand is te niet gedaan. Wij zullen daarvoor e.k offer brengen en eiken vezel spannen. In deze gezind heid zijn leger en vaderiand onscheid baar verbonden. Uw eendrachtige aan eengesloten heid, uw onbuigzame wil zal de overwinning in den strijd vooi Duitschland's recht en Duitschland's vrijheid brengen." MILLERAND OVER DEN VREDE. -Bij gelegenheid van den vierden ver jaardag van den oorlog heeft, Mille- rand, de gewezen Fransche minister van oorlog, in de „Revue des deux Mond es" oen artikel geschreven, waar in hij zegt, dat zes woorden de voor de Entente aannemelijke vredesvoor waarden samenvatten „het Pruisi sche militairisme moet vernietigd worden". Elzas- Lotharingen moet aan Frankrijk teruggegeven worden aan Italië moeten de bevrijde gebie den komen; tot Roemenië zijn zonen, die onder Hongaarsche overheersching zuchten; Tsjechen en Tsjecho-Slowak- ken moeten onafhankelijk worden; het ongelukkige België moet hersteld en schadeloos gesteld worden; Servië moet op de been geholpen worden: Polen, dat tusschen Rusland, Oosten rijk en Pruisen verdeeld is, opnieuw gegrondvest. Wat is dit' alles anders, vraagt Millerand, dan vernietiging van net Pruisische militairismo? Het is slechts schijnbaar eeu paradox te zeggen, dat het niet meer van ons af hangt overwonneu te worden. De Nieuwe Wereld is niet op het tooneel verschenen, niet den Oceaan overge stoken, noch verricht zij •'••ge":iks de wonderen, waar wij de verbaasde en dankbare getuigen van zijn, om zich met eeu bastaardvrede, met een be driogelijkeu vrede, die allerlei geva ren in zich bergt, tevreden te stellen. De Vereenigde Staten en wij met hen zullen slechts ophouden wanneer het doelde vernietiging van het Pruisi sche militairisme, bereikt is. IN DE LUCHT. Berlijn meldtDe vijand verloor 31 Juli aan het front in luchtgevech ten en door neerschieten van den be- ganen grond 25 vliegtuigen. an je serre en an je fontein en nn Jawel, leg 't maar neer, maar val d'r nieoverl zei Knol, die opstond en dan tot zijn dochter: Kom frui- le't Is droog buiten, ga mee, dan gaan we kijken of ze opschieten met de nieuwe gerage Jawel meneer de Beron, zei Jaantje, die dadelijk opstond. Wel ja laat jij je moeder maar zitten, sprak nfevrou'w. Weet je wel beter ,zel Jaantje, terwijl' ze haar een kus gaf. Vader en dochter verlieten de rid derzaal. Even later trad Rika daarbinnen. Rika diende al bij Knol, d.w.z. ze was er schoonmaakster voor eens in de week en placht in gezelligen bevigen.kout ook eens in de veertien dagen met mevrouw Knol aan de waschkuip te staan toen deze fa milie zich maatschappelijk nog op hetzelfde niveau bevond, waarop ook hun voorvaderen den strijd om het bestaan gestreden hadden. Rika had de sprongsgewijze he' was eigenlijk één reuzensprong ge weest verheffing der familie mee- geiuuakt en als eerzame weduw vrouw zonder kinderen, er geen be zwaar in gezien om met vrouw Knol, die nu mevrouw Knol geworden was, mee te trekken naar de „ouitenplaas' waar de familie voorloopig zou resl- deereu. Verder werd een Engolsch smaldeel van zee groote gevechtsvliegtuigen, dat naar Saarbrücken vloog, door on ze jachtvlieger8 van het front en in eigen land vernietigd, voor het zijn bommen kon werpen. Uit oen tweede smaldeel, dat het eerste volgde, werd ook een groot Engelsch vliegtuig neergeschoten. Mededeeling van het Engelscbe luchtmimsterie Onze vliegtuigen bombardeerden op 30 Juli het station van Lahr en wierpen ook 2000 K.G. bommen in den nacht van 30 dezer op de Bosch-Magneto-f abrieken, de Daimler-f abri eken eu hét station van Stuttgart. Er brak aan dat station brand uit. Voorts werden verscheide ne bommen geworpen op het station van Hagenau, en de kazerne, op liet spoorwegemplacement van Remeilly en op twee vliegvelden. Onze vliegtuigen vielen in den ochtend van 31 Juli het station van Coblenz aan. Verder werden twee aanvallen gedaan op het station en fabrieken te Saarbrücken. In ©en fa briek nam men ontploffingen waar. In ©en verbitterd gevecht verloren wij zeven vliegtuigen en ontredderden i wij er een van den vijand. De Engclsche vliegtuigen bij de I Engelsche troepen in Italië vernie tigden in de maand Juli G6 vijan- del-jke vliegtugen. Vier Britsche vliegtuigen ontbreken. De Engelschen velden 26 vijande lijke vliegtuigen. 9 anderen kwamen stuurloos neer; vier Britsche vlieg- i tuigen worden vermist Zij wierpen 15 ton bommen met goeden uitslag. Gedurende den nacht hadden de Engelschen ruim 23 ton bommen ge worpen, waardoor zware schade aangericht werd aan verscheidene spoorlijnen, onder andere die bij i Kamerijk en Rijssel. DF. MOORD OP MAARSCHALK v. EIC1IHORN. Behalve de hetman en zijn familie en staf hebben alle Oekrainsche ministers, prins Konrad van Beieren, de Duitsche gezant met zijn staf, de Oostenrïjksche en de Bulgaarsche vertegenwoordiger, een afvaardiging van het Duitsche opper bevel, de Duitsche bevelvoerende ge neraal en de Duitsche plaatselijke commandant, de lijkplechliglieid naar aanleiding van den dood van maar schalk Eichhorn in de particuliere kapel van hel paleis des hetinans bij gewoond. De priester verzocht den helman, den Duitschen keizer en het Duitsche volk de verontwaardiging en de smart der Oekrainsche geeste lijkheid over den vlockwaardigen aan slag op den veldmaarschalk over te brengen. De helman heeft uil naam van zich zelf, de Oekrainsche regeering en het Oekrainsche volk een telegram van rouwbeklag in de warmste woorden aan den Duitschen keizer gezonden, waarop de keizer hartelijk dankend neeli geantwoord. De centrale commissie pér soeiaal- leuerahsusciie partij heelt baron von iviumm, uen Duitscnen gezant, haar afscnuw en ontzetting over den aan slag op den veiumaaiscnaik beluigu. Vau uezeifde gevoelens heeft een vcr- eemgmg van landeigenaars en Bar kolsay, voorzitter Uer Russische vre- (lesatvaardigiug. bij de ouuerhande- liugen met ue Oekraïne, uit naam dei Boisjewiki getuigenis afgelegd. Tal van leden van ane partijen, ook de linksche, gaven ten teeken van deel neming hun kaartjes bij uet Duitsche gezantschap af. De Kiigeiscne bladen beschouwen den moord op von Eichhorn als oen direct gevolg van de Duiische politics in Rusland. Herinnerend aan den moord op graaf Mirbuch, zegt de Manchester Guardian: ucze mooraen komen vanzelfsprekend voort uit Duitschland's politiek in het Oosten. Zij zijn een zeer scherp getuigenis van het bankroet van die politiek. Het is vrijwel zeker, dat.de Duitschers op den moord van von Eichhorn zul len antwoorden door nog grooter ge welddadigheid. Zoo zal Duitschland met het probleem in het Oosten opge scheept blijven en dat probleem zal steeds dreigender worden. De Westminster Gazette zegt, dat de moord op v. Eichhorn, volgend op dien op Mirbach, dc Duitschers wei zal schokken in hun geloof, dat zij de gaven bezitten zich bemind te ma ken bij ffun buren. v. Eichhorn had zeker den haat verdiend, waarvan hij het slachtoffer geworden is. Het Fremdenblalt schrijft over den moord op Eichhorn: de Russische so- ciaal-rovoiulionnairen hebben de er fenis der nihilisten aanvaard, doordat ze van den politieken moord als strijdmiddel gebruik maken. Het is die partij, welke erg dicht bij de en tente staat, die partij, welke liefst den oorlog tegen Duitschland opnieuw laat uitbreken. De entente kan aan gaande de misdaden van Moskou en Kief haar handen niet in onschuld wasschen. Echter moet in de eerste plaats het feit worden vastgesteld, dat de moord te Kief aan de verhou ding van Duitschland tot de Oekraïne niets kan wijzigen, daar de misdadi ger een Rus was en dé Oekrainsche Rika, hoewel gebleven in haar stand, had er ook promotie meege maakt; van werkvrouw bij burgcr- menschen was ze keukenmeid gewor den op een Ridderhofstad. Rika deed haar blauwe schort af en hing die op aan den lans van een der ijzeren ridders, die de deur be waakten. Bezieken zeker? vroeg ze uit de verte en als mevrouw Knol bevesti gend knikte: Docht ik al. Ze trad naderbij, baalde een vettig spel kaarten uit haar zak en ging zitten op het Queen Anne stoeltje dat Jaantje bij den haard getrokken ha Mevrouw Knol was opgestaan cn droeg een klein tafeltje aan, dat ze tusschen haar stoel en dien van Rika plaatste. Zooals Rika daar zat in haar mor sige werkjapon van meidenkatoen, een wat onzindelijke muts scheef op haar grijzend haar, 't magere gezicht rnct den scherpen hoekigen neus en de felljg stekende oogen, die met een soort zelfgcnoezame dreiging voor zich uitstaarden, vormde ze een ge weldig contrast met haar welgedane goedmoedige meesteres. Ze boog de verfrommelde kaarten wat recht met haar pezige dorre han den, die kraakten iu de gewrichten, en zag mevrouw Knol aan. Zei ik geve? Maar mevrouw Knol stak haar dik- regeering voor deze daad van schrik aanjaging op groote schaal niet ver antwoordelijk is. Het zal de entente niet lukken, liet werk van Brest-Li- tofsk omver te gooien. Ze zal, één lijn trekkend met de Russische so ciaal-revolutionnairen, haar doel niet bereiken. Wij betreuren het tragische lot van den grooteu legeraanvoerder en edelen mensch, die het offer vun een roekelooze eu laaghartige mis daad werd en het doet ons innig leed, doch Eichhorn's dood zal de herrij- zing van liet oostelijke front niet ten gevolge hebben. Wolff seint uit Berlijn: Een „treffend" bewijs, dat de Entente van den moord aanslag op generaal-veldmaarschalk v. Eichhorn van tevoren geweten heeft, is de Matin van 29 Juli LL die reeds op den dag voor den aanslag meldde, dat op de hoofden van Muram en Eichhorn door het geheime ver hond van Oekrainsche patriotten een prijs was gesteld. Naar bekend is, zijn sociaal-revolutionaire Groot- Russische elementen voor den moord verantwoordelijk. Tot zoover Wolff. Of dit een bewijs en nog wel een treffend bewijs zou zijn, is ons niet duidelijk. Wel, dat de Matin journa listiek goed ingelicht was. Als de Entente de hand in deze zaak zou geliad hebben, zon de censuur de me- -dedeeling van de Matin wel niet heb ben doorgelaten. De Duitschers hebben er ecliter be lang bij hun vrienden, de Russen, 'en de ver ntwo-rde'iikl ei l van d-n moord te ontheffen. Anders moeten zij tegen de Russen gaan optreden... bv. als Oostenrijk tegen Servië in Juli 1914... En dat doen ze maar liever niet. De Frankfortsche bladen wijden algemeen kolommen lange artikelen vol sympathie aan den dood van v. Eichhorn. Te Frankfort wordt hij bij zonder betreurd, omdat hij hier, waar hij negen jaar lang opperbevelhebber van het 18de legercorps geweest was, algemeen bekend en bemind was. De Voss. Ztg. verneemt over den aanslag te Kief, dat de moordenaar met buitengewone driestheid te werk is gegaan. De Jekaterinskaja, de straat, waar het door den generaal bewoonde paleis ligt en waar ook de moord Iieeft plaats gehad, wordt nL door Duitsche schildwachten bewaakt, die op korte afstanden van elkander opgesteld zijn. De moordenaar is afkomstig uit Noord-Rusland en heet, volgens een nieuwe lezing, niet Sonsltoi, maar Donzef. Na den aanslag begaf hetman Sks- ropadski zich onmiddellijk naar den generaal en hij nam persoonlijk maat regelen voor de verpleging der beide gewonden. Later bracht hij ook een bezoek bij den gezant baron v Mumm, wien hij zijn leedwezen over de af schuwelijke daad betuigde. In het manifest, dat de Betman heeft uitgevaardigd, spreekt de regeering lu.re verontwaardiging uit over den moord en hare droefheid, dat de groote vriend van de onafhankelijk heid der Oekraine door een vijande lijke hand is neergeveld. Het onder zoek is nog niet ten einde gebracht. Voorzichtigheids- en afsluitingsmaat- regelen zijn onmiddellijk genomen. Uit de gevonden documenten blijkt, dat ook een aanslag op den helman ge daan zou worden. De Norddeutsche Allgemeine Zei- tung schrijft: De vraag naar de poli tieke oorzaken van den moord op maarschalk von Eichhorn wordt op dezelfde wijze gesteld en beantwoord als bij den aanslag, waarvan onlangs graaf Mirbach te Moskou het slacht offer geworden is. De in hechtenis genomen dader bekent, dat hij de af gezant is van een organisatie te Mos kou, welker leidsmannen en leden on getwijfeld dezelfde menschen zijn, die den Duitschen gezant „ter dood hebben veroordeeld". Het zijn door de Entente opgehitste, voor haat doel gebruikte iinks-sociaal-revolutionnai- ren, die in het fantastische geloof le ven. dat zij door daden van geweld voortgang en ontwikkeling tegen kun nen houden en den vrede van Brest- Litofsk ongedaan maken en Rusland weer zoo herstellen als het in den oorlog is gegaan. Dat dit een dwaling is, zal de toekomst leeren. Het is den fanatici en hun misdadigen opstokers weliswaar gelukt twee mannen, die zich jegens de zaak van Duitschland zeer verdienstelijk hebben gemaakt, op een hoogen verantwoordelijken post uil den weg te ruimen, maar de Duitsche zaak zelf treffen zij daarme de niet. De ervaring, die de Duitsche politiek door de twee moorden heeft opgedaan, zal er integendeel toe bij dragen, het vraagstuk in het oosten met nog scherpere waakzaamheid te beschouwen en liet nog voorzichtiger aan te vatten. Voordcelen voor hun landen zullen de daders op den inge slagen weg niet kunnen bereiken. liet was en blijft Duitschland's streven mede te helpen om in de gebieden van het vroegere Tsarenrijk zoo spoedig mogelijk weer de rust en de orde te herstellen en het vreedzame verkeer te openen. Samenzwering, moorden en daden van geweld zijn daarvoor niet dc geschikte middelen. Het is ook ta ke hand afwerend uit. Nee me man is er niet en Jaantje ook niet... je mot me de kaart es leggen ik heb 'n droom gehad De oogen van Rika schoten sombere vlammen. Wat dan? Van een witte gedaante, die me achterna liep met een zeis en een lilleke zwarte vent die naar me spuw de... die witte dat weet Ik, dat was den dieë...! en ze wees naar boven. Beide vrouwen keken omhoog naar het plafond, waar de 'Kruisvaarder Tronck in volle wapenrusting uitge strekt lag op zijn doodsbed, omringd door weenendo vrouwen en ridder- knapen. Dat was die witte zei me vrouw Knol, maar die zwarte Kè-je dat niet zien in de kaarten....? Rika haalde haar schouders op met gemaakten twijfel, dun beval ze, al manipuleerend: Trek leg onder neem af trek nou schudde trek nou nogeens schudde neem af zoo Ze spreidde ze uit op het tafeltje In vier rijen. Mevrouw Knol staaroogde in wat angstige spanning, keek naar Ilika, wier neus zich scheen te verspitsen, onder T felle gluren. Hartenkoning leit gedekt door gen het Russische land, dat rich in uit gebreider zin de misdaden van zijn op een dwaalspoor geleide volksgenooten richten. De Tagliche Rundschau schrijft: Wat wij thans ln het oosten zien ge beuren: de landingen aan de Moer» inankust, het optreden der Tsjeeho- glowaken en hun bedreiging van Moskou, de moord op von Mirbach en von Eichhorn, zijn schakels van een zelfde keten. Binnenkort reeds zuilen de dingen in het oosten rijp zijn voor een beslissing en het zal nogmaals een machtproef worden tusschen de cen trale mogendheden en de Entente. De Weenscho bladen wijden be schouwingen aan den moord op veldmaarschalk von Eichhorn cn zijn adj udant Von Dressier. Deze moorden zoo schrijven zij. doen, .evenals de moord op graaf Mirbach in Moskou zien, dat het 't doel is van de Entente den vrede vanBrest-Litofsk omver te gooien. Rusland en de Oekraine weer in den oorlog te betrekken, en, ter ontlas ting van het front in het Westen, weer een Oostelijk front te schep pen. „De Entente" zoo betoogt bet Neue Wiener Abentblatt wakkert den haat jegens Duitschland aan, opdat de volken van het voormalige Tsarenrijk niet zullen beseffen, dat de Entente zelf hun gevaarlijkste vijand is. Men kan zich de opvatting niet verhelen dat het op zoo raarkt- reclame-achtige manier te Parijs, Londen en Washington verkondigde vertrouwen op de uiteindelijke over winning, daar nog niet diep geves tigd is in hoofd en overtuiging." De Neue Freie Presse schrijft: „Dez? misdadige politiek richt zich ook tegen de Oostenrijksch-Hongaar- sciic monarchie die door het stelsel matige optredende terrorisme in Rusland jegens de vertegenwoordi gers van het Duitsche volk wordt bedreigd. AVij dragen rouw, evengoed als Duitscular.d zelf. En ook in dit geval is er overeen stemming tusschen onze gevoelens en belangen. Het Russische volk en het Oekrainsche volk zullen echter in het geheel geen begeerte hebben om de oorlogsverschrikking weer op te roepen. Het allernoodzakelijkste voor Rusland en de Oekraine is rust; en ook al moge de ophitsing tegen de troepen der centrale mo gendheden nog zoo sterk zijn, en al moge het fanatisme groeien, de noodzakelijkheid van- den vrede is nog sterker. De centrale mogendhe den echter zullen den vrede van Brest Litofsk weten te verdedigen. Zij hebben mpt de binnenlandsche vraagstukken van Rusland en de Oekraine niets te maken. Daarente gen zal de entente er slechts toe bijdragen de Russen en de Oekrai- ners ongelukkig te maken, zooals het verschillende volken vergaan is," die in Engeland's macht zijn geko men." De Reichspost schrijft: „De plan nen van de Entente te Kief zullen evenzeer mislukken als die te Mos kou. De afschuwelijke moord op Eichhorn zal er alleep toe leiden, dat men nu te Kief de oogen beter openhoudt." De Manchester Guardian zegt in een hoofdartikel ov9r den moord p Eichhorn: De eigenlijke oorzaak van alle moeilijkheden van Duitschland in Rusland en Oekraine, is het feit, dat het de politiek van de Russische revolutie betreffende het grondbezit, omvergeworpen heeft. De Manches ter Guardian is van meening, dat dit voor de Entente een les moet zijn in haar betrekkingen tot Rusland. Reeds heeft de voorloopïge regee ring in Oost-Siberië, met wie wij, zegt het blad, op goeden voet staan, zich verklaard ten gunste van de omverwerping van dc revolutionaire politiek. De Entente moet vermijden, de Russische massa's van zich te vervreemden door die regeeringen in hun politiek te steunen. Verspreid nieuws DE TOESTAND IN RUSLAND. In een persgesprek met een redacteur van de Vossische Zeitung heeft Joffe, de Russische gezant te Berlijn, ge zegd: Wij hebben een individueele uitoefening van schrikbewind steeds veroordeeld. Afgezien nog van zuiver menschelijk medelijden, waarover geen woord verloren behoeft te worden, moeten wij van zui ver politiek standpunt deze methode van schrikbewind beslist veroordee- len. Wij hebben natuurlijk niet de be voegdheid ons in de innerlijke aange legenheden van de Oekraine te men gen maar uit menschelijk cn politiek oogpunt veroordeelen wij ten sterk ste de daden, waaraan graaf Mirbach de klaver zeven sprak ze, dat's vergrooting van de familie, maar dc boer leit er naast, dus 't zal 'n brief wezen mot bericht wegens geldzaken over 't groote water. Dal 's niks zei mevrouw Knol opgelucht Ssss siste Rika en als me vrouw Knol opschokte bij dit teeken van ontzetting zei ze: Ruiter boer leit rondom in de tweeën en hij is gedekt door 't aas dat's 'n dooie, die voor u verschijnen zal Dat is 'm, zei mevrouw Knol, naar boven wijzend. Dat mot wel, zei Rika, de kaarten liegen nooit Maar nu de zwurtezei me vrouw Knol in gespannen aandacht Ik kun hem niet vinden dat's 't vreemdste van alles sprak Rika. Hij is 't er toch in zei me mevrouw Knol. Hou je stilbeval Rika. Zc keerde met liaur becnlge vingers de kaarten, liaur mond mummelde. Daar riep ze ineens met een schellen kreet, terwijl ze beide han den ophief en de vingers kromde of ze iets grijpen wou, terwijl haar oogen gloeiden vun opwinding. Wutte? vroeg mevrouw Knol, hijgend. Mensch mensch zei Rika op hollen toon. De schoppenkoning hier dat is dc zwarte man Hij: Ik heb jou meer lief dan mijn leven. Zij hm. Het leven dat je leidt in aanmerking genomen, verwondert mij dat niet in Moskou en maarschalk v. Eichhorn in Kief ten offer gevallen zijn. De Sovjet-regeering is cr met allen ijver op uit de schuldigen aan den moord te Moskou ter verantwoording t.> roe pen. Joffe verklaarde verder, dal de cholera-epïdemïe sterk aan het ver minderen was. Hij ontkende, dat Mos kou ernstig bedreigd werd. De Tsje- cho-Slowakken vormden geen leger eenheid, maar een onsamenhangende massa van allerlei soort aanhangers van de contra-revolutie. Deze opstan den waren sedert de revolutie steeds door innerlijke tegenstrijd icb rid dood gebloed. DE VOEDSELVOORZIENING IN BELGIë. „L'Echo Beige" hneft zich, naar a inleiding van een ular- meerend bericht over den stand der voedselvoorziening in de bezette ge bieden van België en Noord-Frank rijk, tot het „Office beige du ovi- taillement" te Havre gewend om nalere bijzonderheden. Het blad ia door dit bureau gemachtigd, mede te deelen, dat de voelselvoorziening, zoowel in België als in Noord-Frank rijk, is verzekerd. Er bestaat uiet de minste aanleiding voor de vrees dat het huidige broodrantsoen (250 i r.-uo per dag) voorloopig zal worden ver minderd; integendeel hoopt men, het binnenkort tot 300 gram, misr scbien zelfs tot 330 gram ie kun nen verhoogen. DE GEÏNTERNEERDE DUIK BOOT. De „Times" ver neemt uit 8antander dd. 26 Juli het volgende over de interneer'ng van de duikboot Uc. 56. De duikboot kwam op 21 Mei in de haven, waar zij onmiddellijk onder toezicht aerrt gesteld van de havenautoriteiten. In afwachting van een officieel onder zoek werd een gewapende wacht aan boord geplaatst. De boot had geen torpedo's aan boord maar was uit gerust als een mijnenlegger. Op 28 Juni werd zij naar Maliano ge sleept, een afgezonderde plaats, en een Spaansche kanonneerboot 'neer- de1 naast haar. De bemanning werd, met uitzondering van zes leden, in de AlcaJa de Henares geïnterneerd. De commandant, de dek-officier en vier machinisten mochten in Santander blijven, op hun eerewoord niet te zullen ontvluchten. De commandant huurde een liuis óp een paar honderd meter afstand van de duikboot cn woont daar met de vijf leden van zijn bemanning. De batterijen der duikboot bleven geladen, en sedert haar aankomst heeft men vaak waargenomen dat naar den zeekant signalen werden gegeven. Ook zijn twee verborgen draadlooze telegr.ifie toestellen ontdekt, waarmede ïjfer- telegrammen werden verzonden. De waarde van de duikboot als basis van waaruit de vernietiging van scheepsruimte kan worden ge organiseerd, is aanzienlijk, en ten gevolge van de intemeering hebben de Duitschers het voordeel, dat een officier met groote ervaring in San tander te werk is gesteld. DE STRIJD IN ALBANIë. D© Daily Mail" verneemt uit Va- lona, d.d. 30 JuliGedurende de laat ste week hebben de operaties in Alba nië een ander verloop genomen. Na de nederlaag door generaal Ferrero aan de Oostenrijkers toebrachlt, cn na den val van Borat, schijnt men in Ween en zeer ongerust te zijn gewor den. Von Hc-Iiehkampfe. de Oosten rïjksche commandant to Skoetarl. werd opeens afgedankt. Op 22 en 23 Juli bemerkten de Italianen, dat de vijand versterkingen ontving en dat zijn tegenstand krachtiger werd. De Oostenrijkers doen klaarblijkelijk een poging ora haastig hun troepen, die over den geheelen noordelijken Bal kan verspreid waren, te verzamelen, zelfs die troepen welke de voortduren de opstanden in Servië en Montenegro moesten onderdrukken. Tusschen de Skoembi en dc Seineni hebben de Oostenrijkers thans een legercorps, aan het hoofd waarvan de generaal Von Pflanzor-Baitin is geplaatst. HF.T BOMB.* RDEEREN VAN EEN HOSPITAAL. Reuter seint uit Londen ln antwoord op een vraag verklaar de Macpherson, de ondersecretaris van oorlog in het Lngernuis „Het is mij bekend, dat de Duitsche regeering het bombardeeren vau het hospitaal te van je droom leit gedekt door schoppen tien Wat is dat? Ongeluk over uw levenpro feteerde Rika. Mevrouw Knol rilde en keek dan staaroogend van ontzetting naar Rika die op de kaarten tuurde. Dat's kasewcel-mompelde deze. Watte watte De zwarte koning leit omringd door de rooie tienen en de harten vrouw Wat wil dat zeggen? Nu zag Rika op en in haar oogen gloeide het vuur der profotischo ze kerheid; dan zei ze langzaam: De zwarte koning brengt onge luk over uw leven en voorspoed aan uw nabestaanders. Goeie hemel .1 zuchtte me vrouw Knol. Maar de harten boer leit in de nabijheid en loert op harten vrouw...! vervolgde Rika. Daar mot je voor oppassen die kon nog lilleker doen dan de koning 't Jonge *t jongeen allemaal schoppen d'r rond je hebt 'n slechte kaart zoo slecht as ik nog nooit gezien heb maar wat mot die enge roole boer daar die rooie boer daar word ik nou regelier koud van, xooas die daar ielt (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5