oorlog alleen te bewerken Is op bet iWesteiijk 'ront iii Europa. Aan het Itaiiaansche trout (luren 'de felle gevochten voort. De Italianen blijven aanvallen, maar tot heden gijn de behaalde successen niet groot. Over de gewichtige conferenties in bet Duitsche hoofdkwartier wordt officieel medegedeeld: „De hernieuwde bijeenkomst van de doorluchtige souvereinen heeft de Innige eensgezindheid en de volko men overeenstemming inzake poli tieke en militaire vraagstukken weer opnieuw aan het licht doen komen in eveneens dezelfde en meest trou we uitlegging van het bondgenoot schap vastgesteld. „De bijeenkomst der monarchen droeg een hartelijk karakter, zooals bun persoonlijke betrekkingen en de belangen hunner volkoren doet verwachten. „De leidende staatslieden en de militaire voormannen hebben gron dige en vruchtbare besprekingen ge houden." Verder niets. Ook geen enkele aanwijzing, dat de vredes-quaestie Ier sprake is gekomen. Uit Rusland. De Bolsjewiki-bladen melden, dat nabij Kazan en Swifasjk hevig ge vochten wordt, tusschen BotejewiUl en Tsjecho-Slowakken. Pe uitslag ls 'nog niet hekend. De Bolsjewiki veroverden het sta tion van Oekolinteja, 25 K.M. ten "W. van Simbirsk aan de lijn Pensa- Simbirsk. Simbirsk is door de revolutionnai- ren bezet, maar de verovering door de Boljewiki-troepen wordt spoe dig verwacht 600(f kozakken zijn tot de Bolsje- wiki-Iegers overgeloopen. De Bolsje wiki hebben Kirillofka bezet cn ruk ken nu op naar Orcga. Verder wordt via Moskou ge meld: De volkscommissaris van oorlog, Trotsky, is aan het front Hij werd vol geestdrift door de troepen be groef en spoorde in vlammende rede voeringen de strijders aan, de zege te bevechten over de contra-revolu tionaire troepen. De Daily News meldt: De linker- eociaal-revolutionnairen hadden be sloten ook ïïelfferich om het leven te brengen. Door zijn vertrek ib de nieuwe Duitsche gezant den dood ontkomen. De voedselvoorziening in de Rus sische steden is heel slecht, vooral te Moskou en Petersburg. Alleen ar beiders die zwaar werk Jtedden kre gen brood. De eholera-epidemie laat zich slecht aanzien, de ziekte breidt zich steeds meer uft. In de Oekraïne breidt de anti- Duitscbe beweging zich uit. De spoorwegstaking in de Oekraïne wordt door geld uit Petersburg ge steund. IN SIBERIË. Te Wladlwostok is tot heden een regiment Ameri- feaansche infanterie geland. Verspreid nieuws ONLUSTEN IN CANADA. In Toronto en Vancouver veroorzaak ten eenige honderden van 't front te ruggekeerde soldaten onlusten als protest tegen een staking der vakver- cenïgingcn. Er werd gestaakt omdat een werkman die zich aan den mili tairen dienst wilde onttrekken en zich bij zijn arrestatie verzette, was doodgeschoten. Protest dus tegen protest! De soldaten deden o.a. een aanval op 15 restaurants te Toronto. Te Vancouver werd de Labour-Temple geplunderd. ENGELAND EN DE DOMINIONS. Ton einde er zeker van te zijn, dat de beraadslagingen tusschen de vertegenwoordigers van Groot-Brit- tanniè en de Dominions geregeld zullen kunnen voortduren, heeft het Rijks oorlogskabinet besloten, dat elk der Dominions vertegenwoordigd zal zijn door een gezant, die te Lon den zijn permanente standplaats heeft cii dat het oorlogskabinet met deze gezanten als leden van tijd tot tijd zal bijeenkomen. DE DUIKBOOTOORLOG. In de Middcllandsehe Zee zijn zoo meldt de Duitsche marinestaf 6 schepen getorpedeerd met een totaal-inhoud van 22000.ton. Er was ook een dicht bezet tr ui-nnrischip bij van 6000 ton. ONTSNAPT EN WEER GEPAKT. Uit Washington wordt gemeld: Staatssecretaris Lansing deelt me de, dat Robert Fay, die uit de ge vangenis ontsnapt was, na veroor deeld te zijn wegens het plaatsen van bommen aan boord :van schepen, die voorraden naar Europa brachten, Jn Spanje gearresteerd is. Hij zal zon der bevel lot uitlevering weder naar Amerika worden gezonden. SNEL) I". SPOORWEGBOUW. - De Franschcn hebben aan 't Weste lijk front een spoorlijn van 210 K.M. (dubbel spoor) in 100 dagen gereed gemaal.:. Kr moest o.a. eon tunnel van 850 M. lengte gegraven wor den. OVER BELG Ié. De onderzoe kingscommissie over de schending van 't volkenrecht door de Duitscliers in Belgie heeft een blauwboek uitge geven van 150 bladzijden met een lange reeks beschuldigingen cn klach ten tegen de Duitschers. UIT DE BONAU-MONARCIIIE. De minister-president Husarek moet plan hebben te ijveren voor de reor ganisatie der monarchie tot een sta tenbond, die bestaan zal uit een Duit- schen, Tsjeehischen, Poolschen en ZuidSlavisehen staat en uit Honga rije. Binnen liet kader van dezen hond zal elk volk de vervulling van zijn wettige nationale verlangens DE NEUTRALEN EN DE OORLOG. Naar eeu Wolffbc riekt uit Stock holm meldt, bevat. „Svenska Dagbla- det" een artikel over „Fransclie plan nen tegen Denemarken", waarin ej op gewezen wordt, dat terwijl Enten te-troepen in het noorden in den rug van Skaudinavie staan, Fransclie stemmen worden vernomen om een aanval op de Duitsche kust te beplei ten, hetgeen van groote beteekenis zou zijn voor Denemarken en ook voor Zweden. Het blad grondt zijn opmer kingen op een geschrift van den Franscht-n admiraal Degey, waarin de beteekenis van een recntstreekschen aanval op de Duitsche kust wordt ont wikkeld, waartoe de neutrale landen, vooral Nederland en Denemarken, langs diplomatieke wegen er toe ge bracht moeten worden steunpunten aan de geallieerden af te staan. DUITSCHERS EN AMERIKANEN 't Wolffbureau meldt: De Morning Post schrijft woordelijk: ,,De Ameri kanen hebben als regel genomen, geen Duïtscher te veroorloven zich over te geven, als. hij dit op minder .Jan tweehonderd meter afstand doet'. I Zulks is 200 merkt W olfi op een gevolg van de mallooze oplutsing in Amerika. De gevolgen, die dit op- treden aal hebben, berokkenen <le Amerikanen zich door liun eigen schuld. LUCHTAANVALLEN. Duitsche vliegers ondernamen Donderdag- avond een aanval op Parijs. Verschei dene bommen werden in de nabij heid der stad geworpen. Stoffelijke schade is aangericht en eenige slacht offers vielen. De aanval duurde 2 uur. Nader wordt uit Parijs gemeld, dat de Duitsche" vliegers alleen bo ven de voorsteden van Parijs kon den komen. Onder de slachtoffers zijn twee hartlijders, die in hun schuilplaatsen van den schrik stier ven. Engelsehe vliegers bombardeerden 1 station van Offeuburg. Directe tref fers op den spoorweg werden door de vliegers waargenomen. 4 Duitsche machines werden in luchtgevechten neergeschoten. De Engelschen leden geen verliezen. Op Zeebrugge en Brugge deden En gelsehe vliegers een aanval. De grond bij de Nederlaudsclie grens dreunde soms van de bommen en 't afweergeschut. Ook het Nederland- sche afweergeschut kwam eenige keeren in werking. DMTSCIILAND EN DE OEKRAi- i NE. De Kiefskaja Myssl schrijft: Tot den 27en Juli zijn uit de Oekraï- ne 6120 waggons goederen naar 1 Duitschland uitgevoerd, w.^. 1088 I w aggons graan en 3703 met grond- I stoffen. In hetzelfde tijdperk heeft Duitsch land 14.336 waggons naar de Oekraï ne uitgevoerd, w.o. 13.830 met steen kool, 2 met vellen en 504 met stuk goederen. llit dB UmstreËsi HEEMSTEDE. Gemeontereod. Onder voorzitterschap van den oudsten wethouder ,den heer Van Houten, als waarnemend Burgemees ter vergader-de Vrijdagmiddag de ge meenteraad. Na de opening der vergadering bracht de v>o o r z i 11 e r in her innering, dat het juist twee jaar ge leden is dat de Burgemeester werd geïnstalleerd. Wij hoopten in hem 'n waardigen opvolger van, onzen onvergetelijken vorigen Burgemees ter, Van Lennep, te ontvangen en worden in die verwachtingen niet beschaamd, zeide epr. De Burge meester is in den laatsten tijd met werkzaamheden overladen en kan wellicht mede als een gevolg daar van nu niet aanwezig rijn wegens ongesteldheid. Wij hopen, dat hij nog vele jaren aan het hoofd der gemeente mag ataan en met ijver de belangen der gemeente behartigen (applaus). Aangenomen werd het voorstel van B. en W. inzake ontheffing van eisclien voor dranklocaliteiten. B. en W. stelden 'voor afwijzend ie beschikken op een adres van het personeel der bijzondere scholen om een gratificatie uit de gemeente kas. Dit werd aangenomen, nadat op voorstel van den heer Tromp was besloten om aan de Tweede Kamer een adres te zenden, aandringende op een spoedige tenuitvoerbrenging van art. 192 der Grondwet. B. en W. werden gemachtigd om in te schrijven voor 10 aandeelen elk groot f 1000 uit te geven door de Gemeentelijke Credietbank te Den Haag. Het voorstel van B. en W. inzake een verbooglng van de toelagen aan personeel dat vroeger in dienst der gemeente was, werd aangeno men. Distributiegebouw. B. en W. stelden voor om het achtergebouw van de o.l.s. in te richten voor het distributiegebouw en om hen te machtigen, daarvoor de noodige maatregelen te nemen. De raad nam dit voorstel aan, na dat de heer De Wilde had aan gedrongen op een spoedige aanbe steding van het werk. Het voorstel van B. en W. inzake den afkoop van de polderlasten van den SehomvbroekerpoJder werd aan genomen. Eoonen gemeente werklieden. B. cn W. adviseerden afwijzend op het voorstel van den heer Tromp om de loonen der gemeentewerklie den op een lijn te brengen met de loonen der werklieden in gemeente dienst van Haarlem. De heer Tromp zeide te meencn dat sinds de laatste loonsverande- rlng wel de levensstandaard is ver anderd en dat de gemeente-financiën wel toelaten 'de loonen opnieuw te veranderen. De voorzitter deed opmerken dat men z.i. daar de loonen pas zijn verhoogd, men ze niet opnieuw kan gaan vcrlioogen. Anders kun men dat wel iedere maand gaan doen. De heer Tromp hernam dat z.i., nu de tijd nijpend is, tot een loons- verhooging moet worden overgegaan. De heer T a t e s onderschreef de ineening dat het hoog noodig is, om de loonen opnieuw te herzien en dat ze feitelijk boven die van Haarlem nu reeds moeten worden -gesteld. De heer Peepekorn zeide, dat de loonen van de gemeentewerklie den hier liooger zijn dan de gemid delde loonen van andere werklieden in deze gemeente en dat men niet moet vergeten, dat de gemeentewerk- 'lieden van de distributie kunnen ge nieten, wat men feitelijk bij hun loon kan rekenen. De heer Tromp achtte dat 't laatste argument niet opgaat en de heer T a t e s releveerde dat de bloe- mistwerklieden een voorrecht van tuinen hebben, dat de gemeente werklieden derven. De voorzitter deed opmer ken, dat de gemeentewerklieden ge regeld werk hebben en andere werk lieden som» niet. Daar alleen de heer Tales het voor stel van den heer Tromp steunde kon het niet in behandeling ko men. Het voorstel van B. en W. inzake een wijziging der loontabellen werd aangenomen. Eveneens werd aangenomen het voorstel van B. en W. tot een wijzi ging van het algemeen ambtonuren- reglèlhent. B. en W. adviseerden goedgunstig op ecyi adres van C. L. J. van Lent om hem een toeslag te willen ver- leenen op door hem volgens contract aan de gemeente geleverde rijwielen en stelden voor hem voor 1918 een toe slag van f 250 te verleunen, werd aangenomen. Op de opgave voor de benoeming van 2 zetters voor '6 rijks directe belastingen werden geplaatst: a. de heeren L. de Wilde en D. F. de "Wilde, en b. de heeren A. de Maa- ker en C. Jansen Hendriks. Uitbreiding der politie. B. en W. stelden voor om hun 't noodige crediet te verleenen om 't politiepersoneel uit te breiden met 4 agenten van politie 2e kl. 'uitsluitend bestemd voor den nachtdienst. De lieer Tatee wihle aanstellen politieagenten voor dag en naclit» dienst nu toch tot een uitbreiding van 't politiecorps moet worden over- De heer Peeperkorn zeide dat B. en W. noodig achten, dat de agenten, die nu zullen worden aan gesteld, uitsluitend des nachts dienst zullen doen opdat er dajn een vol doende bewaking van de gemeente zal zijn. De heer Iioni g ha/J liever aan gesteld gezien tijdelijke nachtwakers. De voorzitter zeide dat de inspecteur wat nu wordt voorgesteld de beste oplossing- acht en (e vree zen dat men met tijdelijke nachtwa kers niet klaar zal komen. De heer De Wilde meende, dat als de tijden weder normaal zijn, men met 't huidig politiecorps kan volstaan. De voorzitter: de tijden zien ei niet naar uit dat ze, spoedig we der normaal zullen worden. De heer Tromp bepleitte om in de gemeente electrische straatver lichting aan te brengen, om de boschwaehfere als nachtwakers dienst te laten doen en om dan even tueel losse werklieden als boscli- wachters te bezigen. Dan is voor de veiligheid, naar zijn meening, vol doende gezorgd. De heer Van der Plas onder schreef de meening van den heer Tromp, omdat 't hier alleen geldt een maatregel te nemen in verhand met de abnormale omstandigheden. Besloten werd ten slotte om met den inspecteur te spreken over /Je aanstelling van tijdelijke krachten voor de nachtbewaking. Na rondvraag ging de raad daar na over in een zitting met gesloten deuren tot behandeling van belas tingreclames. Watergas. Na heropening der openbare ver gadering werd aan B. en W. machti ging verleend tot 't oprichten van een watergasfabriek Indien blijkt dat er een voldoende mogelijkheid toe be staat Binnenland Het Bonzino>vraagotuk. Het behoeft waarlijk geen betoog, dat er een benzinevraagstuk be staat. De grootc benzine-consumen- ten, gebruikers van automobielen, vliegtoestellen, moforbooten, en valk industriemotoren, weten het reeds lang. En zelfs zij wier benzincge- bruik zich bepaalt tot het maken van een rit voor nut of genoegen, in een huurauto, hebben in en door den oorlog 't bestaan van een benzine vraagstuk kunnen constatceren. On getwijfeld beslaat het overgroote ge deelte van het publiek uit verbrui- rie. En daar dezen eerst tijdens den hebben kennis gemaakt, tengevolge kers van de laatstgenoemde catego- oorlog met dat benzinevraagstuk van de omstandigheid dat de oor logstoestand de aanvoeren van ben zine onmogelijk maakte en dus de auto's niet meer konden rijden. is het een nlgemeerie opvatting dat bet benzinevraagstuk is eep oorlog6- vraagstuk, dat zich na beëindiging van den oorlog, als zoovele andere crisis-vraagstukken, min of meer ge leidelijk zal oplossen. Dit nu is geenszins het geval. Want behalve de benzine-crisis, die, in alle landen, gevolg is van den oorlog, be staat er ook nog een groote benzine- quaestle welke zich tot ver buiten begin en einde van den oorlog en de oorlogsomstandigheden uitstrekt. Aanvankelijk werd de benzine be schouwd als een vrijwel waardeloos bijproduct van de aardolie. De ge weldige uitbreiding van, het automo bilisme en het vliegwezen, benevens de toeneming van 't aantal explosie motoren veor scheepvaart en indus trie, hebben van de benzine een waardevolle brandstof gemaakt en het verbruik ervan in geweldig snel tempo doen toenemen. Uit gege vens ontleend aan „Petroleum" en de Petroleum-Review" blijkt de volgende toeneming van bozinever- bruik in de Vereenigde Staten: 1899 6.883.000 barrels 1904 6.326.000 barrels 1909 11,260.0000 barrels 1914 29.915.000 barrels 1915 35.100.000 barrels elk van 42 gallons. Voor Engeland bedroeg de stijging van 1911 op 1916 van 203.79? tonnen op 428.300 tonnen; voor Frankrijk van 123.379 tonnen op 381.225 tonnen. Duitschland verbruikte in 1911: 195.370 ton, en in de eerste helft van 1914 reeds 128.149 ton. En waar het te verw achten is, dat nog lang niet de norm is bereikt in de ontwikkeling van den explosie motor als verkeers- en indusirie- motor, en men veeleer moet aanne men, dat die ontwikkeling zioh nog met groote sprongen moet voortzet ten, daar ligt het voor de hand, dat het benzineverbruik nog belangrijk zal toenemen. Wat dit voor de prak tijk zeggen wil, bewijst het volgende staatje van cijfers, welke wij weer nemen voor Amerika, omdat dit land inderdaad is de grootste benzine producent en leverancier ter wereld. Jdeer dan 60 pet. van de wereldpro ductie komt voor rekening van de Vereenigde Staten. Wij vinden nu voor dc Vereenig de Staten de volgende cijfers in bar rels: Productie. Uitvoer. Eigen verbruik. 1899 6.680.000 297.000 6.383.000 1904 6.290.000 504.000 6.326.000 1909 12.900.000 1.640.000 11.260.000 1914 34.915.000 5.000.000 29.915.000 1915 41.600.000 6.500.000 35.100.000 Deze geweldige toeneming van pro ductie en verbruik wordt verklaar-- baar door de volgende cijfers wel ke de aantallen automobielen in de Vereenigde Staten aangeven: 1899: 10.000 - 1905: 85.000 - 1910: 400.000 1911: 600.000 1912:^677.000 1913: 1.010.483 1914: 1.253,875 1915: 1.754,570 1916: 2.225.000 1917 3.000.000, waarbij dan nog gerekend moetfti worden circa 30.000 motorbooten, 45.000 benzinemotoren voor industrieel® doeleinden en 30.000 benzinemotoreu voor land- bouwdoeleindentl- Het staat dan ook wel vast, üat de Au(erikaaüsche benzineproductie reeds binnenkort voor ernstige moei lijkheden zal komen te staan, alleen om aan de behoefte van het land zelf te kunnen voldoen. Vandaar dan ook de reeds jaren voortdurende stijging van de benzineprijzen.Daar bij komt nog dat in de Vereenigde Staten gewonnen aardoliën steeds minder benzine opleveren, omdat de oliebronnen bij voortgezette exploi tatie steeds zwaardere oliën leve ren en dus de hoeveelheid gewonnen benzine in verhouding tot de verkre gen quantiteiten aardolie voortdu rend afneemt. Terwijl tenslotte het aanboren van nieuwe bronnen met deze percentsgewljzeverminderde op brengst aan benzine geen gelijken tred vennag te houden. Bij dit alles houde men voortdu rend in het oog, dat het benzinege halte, uiteenloopend voor de ver schillende petroleumvelden, over het algemeen vrij laag is. Van de tien grootste Amerikaansche velden heeft het Apalachianveld het hoog ste gehalte, 25 pet., daartegenover staat echter Californie met 2.5 pet. en de Goudkustvelden met 3 pet. De verhoudingen van de Euro- peesche velden zijn zeker niet beter. Wij noemen: voor Galiciê: 520 pet.; voor Baku: 2-10 pet.; voor Cellc- Wietze' 0-5 pet. Overigens gelden ook voor de Jfiu- ropeesche velden eveneens de au- idere nadeelige factoren welke wij voor Amerika vermeldden, terwijl ook in Europa liet gebruik van mo toren zeer snel toeneemt. Dit alles wil dus zeggen, dat men eerlang zal komen te staan voor «en wereldtekort aan benzine. En hiermede staan wij midden in het groote benzine-rraagstuk. Dit vraagstuk heeft er toe geleid, dat men allerlei pogingen beeft gedaan om benzine te bereiden uit de ande re bestanddeelen van de aardolie. Dat wil zeggen: de fracties van de aardolie zijn benzine, lichtolie, gas- olie, smeerolie, benevens verschil lende residu's als pikliars of asphalt. De benzine is van deze de lichtste, zij gaat bij distillatie over 150 gr. jC. en lieéft een specifiek gewicht van 0.650.77 (tegen lichtolie: 150- 300 gr. C. en spec, gewicht 0.75—0.87; gosolie; 300-350 gr. smeerolie: boven '950 gr.). Nu is van deze alleen de lichte benzine met 't lage overgangs punt Uitsluitend bruikbaar voor m<v torgebruik, en men was er dus op uit de liooger kokende fracties om te zetten in lager kokewte, dat wil zeggen, men beoogde de omzetting van hoogere In lagere moleculaire koolwaterstoffen. Een bruikbare methode la alleen die welke toege past wordt door de Standard Oil Company in Amerika; het is de zoo genaamde kraakdi8tillatie, een dis tillatie onder hoogen druk, die een aanmerkelijk percentage benzine levert, echter. hoewel bruikbaar, lang niet gelijkwaardig aan de echte benzine. Volgens mededeèlln- gen van de Standard OU Company zelve laat dit krakingsproces nog zeer veel te weaechcn, 'daar lo. het verkragen eindproduct zonder toe voeging van 51) pet. origineele ben zine niet wel bruikbaar is, en So. deze distillatie zeer tijdroovend is. en dientengevolge, alsmede door het groote warmtcverbruik, vrij kostbaar. Zoodat in dit opzicht de oplossing van het benzine-vraagstuk nog geens zins gevonden is. Benzol. Er is echter nog een andere mo torbrandstof, welke de benzine zeer goed vervangen kan, dat is dc ibenzol., Zelfs hebben, «Ie analysen theoretisch, en tal van proeven praclisch aangetoond, dat benzol, op verschillende gronden, de voorkeur verdient boven benzine als brandstol voor motoren. En een groot voor deel is dat men voor de benzolpro- ductie niet gebonden is aan bepaalde productiegebieden, daar immers de benzol gewonnen wordt uit gas en uit teer, twee producten welke in elk land vervaardigd worden, zoodat in elk land de grondstoffen voor de benzolbereiding aanwezig zijn. Toch brengt ook de benzol nog niet de oplossing van het vraagstuk betreffende de brandstof voor.mo toren, en wel omdat de benzol-op brengst van gas zoowel als van teer veel te gering is dan dat zij de 6teeds groeiende behoefte zou kun nen dekken. Voor grondstof voor de bcnzol-be- reiding komt zoowel hei gewone lichtgas der gasfabrieken als het gas dat gewonnen wordt in de cqkes- ovens hij 't verkolen van steenkool,in aanmerking .Beide soorten bevatten echter zeer weinig benzol, namelijk 0.4 tot hoogstens 1 pet. Het winnen van benzol uit lichtgas heeft boven dien het nadeel, dat bet aan het gas de meest waardevolle lichtge vende fractie ontuekt. Hoewel tij dens den oorlog eenige gasfabrieken in verband met het nijpend gebrek aan motorbrandstof, de winning van benzol uit het lichtgas hebben ter hand genomen, wat zij onge twijfeld bij terugkeer van normale omstandigheden weer zullen opge ven kan dus de winning van ben zol uit lichtgas buiten beschouwing blijven. Anders is het met het gas van co kesovens. Daar toch is het gas een (bijproduct dat verder voor andere doeleinden dan het venvannen van de ovens vrijwel waardeloos ls. Na genoeg alle bestaande cokesovens zijn er dan ook toe overgegaan hei verkregen gas op benzol te verwer ken. Echter is van dc benzol win ning uit het cokesovengas volstrek: geen afdoend middel tegen de Bchaarscbte aan motorbrandstof te wachten. Immers, de benzolproduc tie der cokesovens is alleen moge lijk en loonend zoolang de benzolen als nevenproducten gewonnen wor den, daar 1 et verkoken van steen kool om als hoofdproduct benzol te winnen, tengevolge van de minimale opbrengst (4 tot 10 K.G. per ton steenkool) ten eenenmale uitgeslo ten is. De benzolproductie van Duitsch land bedroeg voor den oorlog circa 100.000 ton. Wanneer alle a#enkoöl die in*Duitschland tot cokes verkookt wordt, inderdaad tot benzol wordt verwerk*.; zou de productietot 'n nioxi mum van ten hoogste 160.000 ton kunnen worden opgevoerd, een ver- Uiooging die, gezien den invoer van 250.000 ton benzine in datzelfde land, lang niet toereikend zou zijn. Wat nu betreft de tweede grond stof voor de benzolbereiding, de teer alleen de lichtste fractie der teer levert volgens den tegenwoordigen stand der techniek, de benzol op, en deze lichtste fractie,* de zoogenaam de lichte olie, is verreweg de klein ste der verschillende teeroliën-frac- ties en bedraagt gemiddeld niet j-meer dan 2—3 pet. van de teer, ter wijl er piet meer dan 40—70 pet. kbenzol, dat ie dus ongeveer 1,75 pet. van de teer, uit wordt gewon nen. En zoo "heeft dus ook de opbrengst van benzol uit de teerdistilleerde- rijen geen beteekenis voor de op lossing van het vraagstuk. Om weer Duitschland als voorbeeld te noemen: in 1910 bedroeg de gezamenlijke bcn- zolproductie uit de Icerdistilleer'de- rijen 10.000 ton, of ongeveer 10 pet. der totale benzolproductie. Waar nu de verhoudingen van de genoemde cijfers vrijwel als alge meen geldend mogen worden aange nomen, is het duidelijk dat er in derdaad een vraagstuk betreffende de motorbrandstof bestaat. Andere methoden. De beer dr. A. Smits, hoogleeraar in de anorchanische chemie aan de Universiteit van Amsterdam, bij zijn onderzoekingen bijgestaan door d!en beer C- A. Lobry de Bruyn, chem. docts., is er echter in geslaagd de middelen te vinden, om langs minder kostbaren weg dan door de krakingsdistillatïe de zwaardere aardolie-fracties in lichtere om te zetten, en bovendien om ook uit de zwaardere teeroliefracües, die te zo men niet minder dan 34—40 pet. van de teer uitmaken, benzol te win- nen. In dit laatste ligt voor de landen, die zelve geen petroleumvelden be zitten, liet zwaartepunt van deze zeer. belangrijke uitvinding. Immers, door dit procédé zou het mogelijk zijn in veel grootere hoeveelheid dan dat tot na toe het gevel was, benzol te winnen uit in elk land in- heemsche oliën. Verreweg de meeste sta;en der wereld zijn uitsluitend gebruikers en geen producenten van benzine; voor hunne voorziening met de motor brandstof is, bulten de waag of het al dan niet zal gelukken de Le6 I zineproductie op te voeren naaria* 1 te van de steeds stijgende behoef), dc oplossing der transporluioeilijt heden een zaak van het hoogste ge wicht. Afdoende kan deze oplossin alleen gevonden worden door ui) schakeling van dc transportquaeat, wat mogelijk is, indien de lande: die geen petroleumvelden bezitt^ in staat gesteld kunnen worden oj Inheemsche grondstoffen in voldoet de hoeveelheid een motorbranastg te vervaardigen, die de benzine der bezwaar kun vervangen. Nu zal elk land, zonder in van benzine wel niet in staat ziii de behoefte aan motorbrandstof dekken door eigen benzolproduetu maar dat toch de benzolproduti zeer aanmerkelijk zal zijn, blijke dc volgende cijfers, omtrent de verschillende staten geproduèordi hoeveelheden teer. Voor de'teer productie van Engeland in 1909 word] opgegeven 1.100.000 ton (750.090 ga» teer; 150.000 cokes-oventeer; 200.09 boogovenieer); voor 1911 rewl 1,380.000 ton (830.000 plus 350.00 plus 200.000). Voor Duitschland wordt cerine-d in 1907 852,218 ton (594.218 cokej oventeer, 318.000 gasteer); iu 1908 939.500 ton (589.500 plus 350.000); ter wijl in 1910 dc gezamenlijke loer productie reeds zou hebben bedrdgci 1.050.000 ton. Voor Frankrijk wordt m 191] aangenomen cpn productie 214.800 ton, voor België per jaar voor den oorlog 124.000 ton, vob Oostenrijk per jaar 154.000 ton, v Italië 53.600 ton, voor Spanje In 1911": 470.360 ton (bijna uitsluitend yoOi vërbrandingsdocleinden gebezigd). Omtrent dc Vereenigde Slatei wordt voor de jaren 1907 en 1903 meld een totaal teerproduciie va: respectievelijk 103.577,700 101,261,820 gallons (een gallon ii 3,7855-44 D), waarbij het van 1* lang is mede te deelen dat voor den oorlog slechts ongeveer 20 a 1*0 jut van de teer in distillatiefabvieke» terecht kwam. Rekent njen bij de uitkomstei aan benzol van deze producties dan nog de belangrijk hoogere wereld productie aan benzine, welke ba procédé-Smits zal weten te heieiken, dan ziet men een zeer veel gunsti ger perspectief geopend inzake di voorziening van motorbrandstol. Ten aanzien van het procédé opvoering der benzineproductie kao worden medegedeeld, dat daarbij niet,-zooals bij het procédé van dt Standard Oil Company, onder drut gearbeid wordt, waardoor tal van bezwaren, aan de tegenwoordig» krakingsmethoden verbonden, geëli mineerd worden, terwijl resultaten bereikt kunnen worden, die, w. opbrengst betreft, de cijfers Standard Oil Company tenminste evenaren. Wat betreft de. benzolbereiding, daaromtrent slaan ons wat meer ge gevens ten dienste. De oorzaak, welke steeds alle vroe gere proefnemingen hebben doen falen, is, dat bij de^hooge tempera tuur, die vercischt wordt om de ge- \venschte herleiding te verkrijgen, de reductie- on krakingsprocessoil met zoodanige snelheid gaan ver- loopen, dat er verkoling en ontle ding van de gevormde benzol op treedt.Tengevolge daarvan gaan gevormde benzol en homologen bijna even snel weder verloren als zij zijn ontstaan, hetgeen de minimale op brengst verklaart» Deze verkoling en ontleding nu heeft prof. Smits weten te vmrko- men, met het resultaat, dat hij ec:i belangrijk hoogere benzol-opbrengsl verkrijgt. ZooaU vanzelf spreekt zijn 'Ie eer ste onderzoekingen aan de band van laboratoriumproeven gedaan waarvan de gunstige resultaten aanleiding gaven tot het bouwen een kleine fabrieksinstallatie, ten einde na te gaan of de uitkomsten van het laboratorium zich ook in bet werkelijk bedrijf zouden hand haven. Aan de hand van de ervarïi met deze eerste installatie opgedaan, is thans op het terrein van de Am- e te rdamschc Droogdokmaatschappj een nieuwe volledig ingeriente en voor cintinubedrijf geschikte proef fabriek gebouwd, die voldoende ca paciteit bezit voor een produeua van circa honderd ton benzine o! benzol per jaar. met gebfuikaiakinr van één retort. Deze fabriek :al Z'"er binnenkort in werking gesteld den Het procédé wordt geëxploiteerd door de daartoe opgerichte N. V. Ncdevlandsche Dichte Olie-Maat schappij .onder directie der Neder- Jandsche Automobiel- en Vliegtuigen fabriek „Trompenburg" te Amster dam. Het procédé ls omschreven alt strekkende tot het winnen van ben zol en benzine uit benzol- en h?n zine-vrije teer- en aard-oliën- Hei is gepatenteerd in de ver schillende Linden. (Hlild.) DIRECTEUR-GENERAAL VA? DEN LANDBOUW IN NEDERL.-IV Dié. Het Md der Tweede Kamer, ai heer J. Sibinga Mulder zal vermoede lijk spoedig naar Nederl--ïndië v«" trekken. Hij ie bestemd den heer Iz* vink als directeur-generaal van d« landbouw in Ned.-Tndië op te volgen. Do Kobinotsorlolo. Naar de Maasbode verneemt- in gerant, bij het Vaticaan. Jhr. mr. 0. F. A. M. van Nispen tot- Sevenaer. Vrijdagmiddag door H. M. de Kom®* gin in audiëntie ontvangen. De oplossing van de crisis woW' volgens het blad beden vff nacht.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 6