HAARLEM'S DAGBLAD DE RIDDER KNOL DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1918 - TWEEDE BLAD fE8SADEBM0 VAK OEM lAARLEHUBIM GE1EENTIBAAÏ I Ingekomen zijn: liet verslag over 1017 van de Com- 'missie- van Toezicht op het Lager .Onderwijs; i het verslag over 1917 van het St.- ^lisabetli's of groote gasthuis; een aanbeveling van curatoren .van het Gymnasium voor de benoe ming van een leeruur in natuurlijke 'historie aan het Gymnasium; een verzoekschrift yan E. Veld hoen, hoofd der school voor gewoon lager onderwijs no. 10, om overplaat sing in gelijke betrekking naar de opleidingsschool voor jongens tot het hooger en middelbaar onder wijs; een verzoekschrift van het bestuur van den Bond van Technici om al vorens over tc gaan tot de benoe ming van een dirfcteur van het houw- en woningtoezicht, in open- 4hare raadsvergadering mede te dee- Jen waarom zooals blijkbaar het geval is titans de niet-academisch gevormden zijn uitgesloten; een verzoekschrift van het hoofd bestuur en van het bestuur der af- jdeeüng Haarlem yan den Algemee- nen Noderlandschen Ambtenaars- bond, om de door B. en W. Inge diende voorstellen tot instelling «ener Centrale commissie van over- ,!eg naar B. en W. terug, te zenden en B. en W. uit te noodigen na over leg met de organisaties der betrok kenen, nieuwe voorstellen in te die nen-; een adres van den voorzitter en /ien secretaris van de afdeeling jQaarlem van den Nederlandschen JRoomsch-Katholieken Volksbond, ,waarin instemming betuigd wordt met het verzoek van den Haarlem- pchen Bestuurdersbond om toeslag .te verleenen op den prijs der brand stoffen en waarin verzocht wordt de grens te bepalen op f 151)0 belastbaar Inkomen; een voorstel van B. en W. tot vaststelling van het uitbreidings plan voor de gronden tusschon l&in- .derhuissingel, Zijhveg en Pieter .Kiesstraat; een aanvullingsvoorstel van B. en ,W. inzake de instelling eener Cen trale commissie van overleg; In handen van B. en W. om prae- hdvies worden gesteld: een voorstel van commissarissen der Stads-Apotheek; om met ingang van 1 Juli 1918 den prijs der ge neesmiddelen- te verhoogen tot 50 .cent per recept, voor het St.-Elisa beths Gasthuis en tot 40 cent per .recept voor de armbesturen; een verzoekschrift van 'het bestuur der voreeniging Christelijke Avond naaischool, om een subsidie vóór het jaar 1919 van f 1000 teneinde de sa larissen der onderwijzeressen te kunnen verhoogen; een verzoekscurift van het Cen traal Bureau van den Nederland- schen Volkszangbond om een subsi die voor 1919 van f 500; een -verzoekschrift van het be stuur der Vereeniging van ambte naren in dienst der gemeente Haar lem om in de salarisverordening eeriigo wijzigingen aan te brengen, die in het verzoekschrift nader zijn uiteengezet. In handen van B. en W. ter af doening worden gesteld: een verzoekschrift van 8. Bos om kwijtschelding van boete, hem op gelegd wegens niet op tijd betalen van huur van ifrond, welk verzoek schrift in de vergadering van 10 Juli j.l. onder no. 3 werd gesteld in han den van P. en W. om praeadvies; een verzoekschrift aan de raden der gemeente in Nederlaijd van een Commissie, benoemd door het hoofd bestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren, om toezegging van een bedrag, dat zij als geschenk van de gemeente besturen van Nederland zou kun nen aanbieden aan den Nederland schen Bond '.an gemeen te-ambtena ren op zijn 25-jarig jubileum ten be hoeve van een of meer rust- of va- canti-.- oorden voor gemeente-amb tenaren; een verzoekschrift van L. Cohen, benoemd leoraar aan de H. B. 8. met 5-jarigen cursus om bulten de gemeente te mogen wonen; Boor B. en W. ia eervol ontslag verleend aan J. M. de Lange, tom mies ter gemejonte-secrelarie, met ingang van 20 September e.K. De ingevolge raadsbesluit van 1 Mei 1918 No. 18, is door den heer D. de Wild uitgevoerde herstelling van de schilderij van Frans llals, voorstellende „Regenten van het St.- Elisabeth's Gasthuis" is gereed. De raadsleden worden uitgenoo- digd, bedoelde schilderij te komen bezichtigen op Woensdag 28 Augus tus e.k. des namiddags 2 uur. op welk tijdstip de Directeur van het Frans Hals Museum aanwezig zal zijn voor het geven van eventueel gewenschte inlichtingen." (Vervolg beraadslaging geschil met Velsen). Na eenige voortgezette' discussies constateert Wethouder Bo- fü a n s, dat de Raad instemt met .de houding van B. en W. In dit ge val is geen nota ineer jioodig. De heeren Rcinalaa en Van de Kamp verklaren zich hiermee niet eens. Dc laatste meent, dat 't een hooger standpunt is, wanneer men de nu gedane /erzoeken op zichzelf beschouwt. Zijn die billijk, dan moeten ze ingewilligd worden, zijn die niet billijk, dan moeten zij afge wezen worden. Maar het geschil over een andere zaak mag geen invloed hebben op deze verzoeken. Bij oen voortgezette discussie die nen dc heeren Timmer c.s. een motie tin om, gehoord de bespreking, over te gaan to.t de orde" van den dag. Deze motie wordt echter weer inge trokken, omdat de heer Reinalda het bezwaar opperde, dat bij verwerping dezer motie B. en W. een mal figuur zouden slaan. De heer Reinalda ver klaart zich voorts tegen de motivee ring door wethouder Bomans ge geven. De beraadslaging wordt thans ge sloten. Besloten wordt, dat de Gemeente een rechtsvordering zul instellen te gen de weduwe D. Akersloot tob ont ruiming van kamer no. 20 in de voormalige school aau de Ged. Vol dersgracht. De heer Poppe vraagt of er geen mogelijkheid is, om de vrouw aan een andere woning te helpen. De voorzitter zegt, dat dit niet mogelijk is: de vrouw is oureentma- iïg.in de kamer gaan wonen. Zij be let daardoor dat gezinnen met kin deren, die daarvoor meer in aan merking komen, een onderdak ver krijgen. B. en W. stellen voor, om op den reeds aangekochten grond aan de verlengde Wouwermans traat nog niet over to gaan tot den bouw van een gymnastieklokaal voor de u.l.o. school letU C, maai- wel reeds het bestaande gymnastieklokaal te ver bouwen tot twee leslokalen, 't geen, met inrichting, f 3375 vordert. Aldus wordt besloten. De heer Reinalda verklaart zich tegen .omdat hij het niet juist vindt, dat de bouw van een nieuw gymnastieklokaal moet worden uit gesteld tot normaler omstandighe den zijn ingetreden. De heer li r u c h is eveneens zeer overtuigd, dat gymnastiekonderwijs jnuttig is, maar de toestand is zoo, dat er nieuwe leslokalen moeten ko- Amlin c htsschoo 1—M.TS. B. en W. stollen voor aan de Ver eeniging voor AmbachlS- en Middel baar technisch vakonderwijs een ver hoogd voorschot te geven van f C2U.D00,- opdat in verband met uit breiding van hol aantal vakken van onderwijs en vervroegden aanvang der lesson zal kunnen wordéh over gegaan tot het optrekken van voor- loopige gebouwen en om het subsidie aan die vereeuiging voor de jaren 1919 en 1920 te verhoogen van f 12.000 tot f 18.800. Wethouder Bruch deelt in ant woord op vragen van den heer Kop pen mee, dat het de bedoeling is voor den cursus »n de electrotechniek alvast een houten gebouw te zetten op de fundamenten voor een der de finitieve gebouwen. Wanneer eéh ander definitief gebouw gereed is, kan het houten gebouw worden af gebroken én ook op die fundamenten een definitief gebouw worden opgericht. Op die wijze ondervindt liet onder wijs geen stagnatie. De heer Wolzak merkt op, dat de industrieelen ook zeer aandron gen op liet snel tot stand komen van den electro-lechnischen cursus. De heeren Koppen, Jonck- bloedt enLasschutt achten het voorstel onvoldoende toegelicht; de heer Koppen zou eerst een be- grooting van den definitieven bouw willen hebben, om te kunnen nagaan hoeveel dit meer zou kosten, dan de voorloopige bouw. Het voorstel wordt bij stemming aangenomen met 5 stemmen tegen, die der heeren Lasschuit, Reinalda, Groenondaal, Koppen en Poppe. Centrale Keuken. De lveeren Wolzak c.s'. stellen voor het met f 6 verhoogd weekloon der werklieden in gemeentedienst ook toe te kennen aan den kok en de knechts der Centrale Keuken. B. en W. stellen voor daaitoe niet over te gaan, doch het laatstelijk gel dende weekloon te doen gelden van 1 Januari 1.1. af. De heer Wolzak trekt zijn voor stel in, omdat het voorstel van B. en W. volkomen zijn bedoeling uit drukt. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Goedkoope brand stoffen. B. en W. stellen voor, om f 160.000 beschikbaar te stellen voor de ver- i strekking van goedkoope brandstof, tegen f 1.50 per eenheid, voor hen I wier belastbaar inkomen minder j dan f 500 bedraagt en f 2.50 voor hen wier belastbaar inkomen minder dan f 1000 bedraagt. De lieer Klein dient een voor stel in, om de goedkoope brandstof fen te verstrekken aan hen, wier be lastbare inkomens f 1500 niet te bo ven gaat. Dc lieer Reinalda steunt dit voorstel, omdat den middenstand ,nu reeds het water tot den hals staat. De heeren Koen en Timmer waarschuwen voor opdrijving der uitgaven Dc lieer Bomans zet uiteen, dat het voorstel-Klein zeer gevaar lijk is. De uitgaven voor de toeslagen loopen reeds voor één jaar tot een millioen gulden, n.l. f 300.000 voor den gastoeslug, f 250.000 voor de goedkoope onderkleedlng, f 160.000 goedkoope brandstoffen en de aan zienlijke t'oeslag voor tie Centrale Keuken. Verhoogt men nu de grens van f 1000 tot f 1500 belastbaar in- ikomen voor brandstoffen, dan moet men die grens ook stellen voor de .andere toeslagen en dan komt men tot de' grens van uitputting. Dat Is zeer onverstandig, omdat men dezen vijfden oorlogswinter voor zeer groo- te uitgaven kan komen te staan. De heer Van L l e in t is ge schrokken van de cijfers van wethou der Bomans en zat stemmen tegen het amendement-Klein. De heer Van der V e l d t is niet door de redeneering van mr. Bomans overtuigd. Weliswaar kosten de i toeslagen veel geld, maar wat betee- kent dit tegenover den nood der in- I gezetenen. De voorzitter zegt, dat het onwenschelijk is, om nog hooger te gaan, omdat men nu reeds gaat tot f iOlX) belastbaar inkomen, d. i. dus reeds f 1500 inkomen plus nog f 50 voor elk kind, d. i. reeds hooger dan verleden jaar, toen de kinder aftrek maar f 25 bedroeg. Tusschen de heeren Bruch cn Reinalda ontstaat er een verschil van meening over de behandeling van een voorstel in de Commissie voor de goedkoope kleeding. waar bij de heer Bruch meent, dat het voorstel verkeerd door den voorzit ter dor Commissie tuin B. en W. is overgebracht, terwijl de heer Rei nalda ontkent, dat. er een v o o r- z i 11 e r is. De heer De Jonge, dl- recteör van het Leveusmidüelenbu- reau wordt daarmee waarschijnlijk bedoeld; maar die is geen voorzitter. De hoer Poppe ontkent nog, dat de arbeiders baat hebben gevonden bij de invoering van progressie in de gemeentebelasting. Dat heeft de heer Visser in de Commissie voor de bezwaarschriften erkent, deelt de heer Poppe mee. Na langdurige discussie wijzigt do heer Klein ue inkomengrens van 'f 1500 in f 1200, belastbaar inkomen, in verband met het voorgestelde in zake den toeslag voor onderkleedlng. Dit voorstel wordt verworpen mot 17 tegen 11 stemmen, die der heeren Klein, v. d. Kamp, Bregonje, Poppe, Reinalda, Schram, v. d. Veldt, do Braai, Elffers, Koppen en Groenen- daal vóór. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, liet blijkt nog, dat do Raad hefc vorig Jaar besloten hééft den prijs voor de eenheden brandstof, to be talen door hen, wier belastbaar in komen van f 500 tot f 1000 bedroeg te stellen op f 2.50, maar dat1 do Commissie dien prijs op f 2 heeft verlaagd. Besloten wordt ook dit Jaar den verlaagden prijs tc hand- haVen. ^Goedgekeurd wordt, dat do Con- cortvereeniging „Haarlem's Muziek korps" de toegangsprijzen voor do populaire concerten verhoogen zal van 11 cent tot 15 cent per persoon. B. en W. stellen nader voor f 2470 beschikbaar te stollen (d. i. f 570 minder dan bij eerste aanvraag) voor de inrichting van perceel Raamsingel no. 46, waarin de Geneeskundige dienst wordt gevestigd, benevens de woning van den directeur van dien dienst Het voorstel van B. an W. wordt aangenomen. De heer Van Liemt verneemt, op een vraag, van den voorzit- t. e r, dat de directeur van den go- eskundigen dienst op 1 Augustus in functie ijs getreden, maar zich nog niet to Haarlem heeft aange meld. De directeur zal nu morgen te Haarlem komen. Hij heeft dien tijd gebruikt om voorbereidende maatregelen te nemen. De heer V a"n Liemt vindt dit vreemd. De di recteur had zich op 1 Augustus hier moeten aanmelden en behoort an ders geen salaris te krijgen over dien tijd. De voorzitter zal met den directeur de zaak bespreken. Ingediend is een uitbreidingsplan voor de gronden ten noorden van den Kloppersingél. B. cn W. stellen voor afwijzend te beschikken op de adressen van de lieeren J. Lauw Jr. en C, D. Caalen ter zake van het maken van rechfc- stceeksehi verbindingen tussch- u de Kennemerstraat en den Kruisweg en de Itegulierstraat en den Jansweg. Een langdurige discussie ontstaat over de verschillende adressen en over de ligging der bruggen. Dc heeren Reinalda, Hoog en Van den Bogaardt stellen aanhouding van dit voorstel voor, om advies in te winnen van de KV rner van Koophandel en de Haven commissie. De heer Lasschuit begrijpt niet, waarom de voetbrug over het Sp&arne, naast de spoorbrug er niet komen kan. De voorzitter merkt op, dat de lieer Lasschuit zich nooit bij de meerderheid neerlegt en altijd maar weer met z'n oude denkbeel den aankomt, al is de Commissie van Openbare Werken ook eenstem mig in haar veroordeeling van dia plannen. Dat is geen behartiging van dé zaken der gemeente. De heer Lasschuit protesteert tegen deze opmerkingen. De brug over "t Spaarne is de besta oplossing. Hij beroept zich daarbij op den iieer Jonckbloedt, die echter zegt, dat 't plan van den heer Las- seljuit onuitvoerbaar is, sedert do fabriek van Figée aan 't Noorder- Spaarne is gekomen. Men kan den afrit van de brug toch niet door de fabriek van Figée maken. De heer Poppe bepleit den aan leg van de brug bij het Buitenhuls en dé heer Bogaardt eveneens. Na verdere discussie wordt het voorstel Reinalda tot aanhouding van ulle stukken, die op deze zaak betrekking hebben, aangeno men met 21 tegen 7 stemmen. Brandgevaar. De Rechtsgeleerde Commissie stelt voor veiligheidsmaatregelen te tref fen tegen brand in gebouwen, to rens enz. door* het aangeven van be palingen omtrent soldeeren enz. -Strafbaar wordt ook gesteld, wie niet zorgt, dat de schooisteenen in zijn perceel worden geveegd. De schoorsteenen moeten ééns In het jaar, keukenschoorsteenen twee maal in het jaar en die bij bakkers en water- en vuurverkoopers vier maal in het jaar geveegd worden. De heer Lasschuit meent, dat door deze voorschriften goed lood- gieterswerk onmogelijk wordt. Do heer Van 8 1 o o t e n Rechts geleerde commissie) deelt mee, dat de Commissie is afgegaan op advie zen van den staf van de brandweer. Besloten wurdt daarna het voorstel van de commissie aan te houden, om deskundigen te kunnen raadplegen. Vor bodvan 1 u i d- keelsventen. De Rechtsgeleerde Commissie stelt voor strafbaar te stellen het op Zon en feestdagen op straten of wegen met luider stemme té venten of wa ren nan te kondigen met of door ge- luidmakende middelen. De lieer Koen zegt, dat het hem gewenscht voorkomt, dat de Goede Vrijdag ook wordt gerekend onder de dagen, waarop het verbod zal gelden. De heer Poppe bestrijdt het ver bod van rijden met reclamewagens en het luidkeels venten, omdat daar door kleine liiiden worden getroffen. Wil inen consequent zijn, dan moet m«n ook den rustdag der Israëlieten ontzien en 't venten op Zaterdag verbieden. Dé Christenen dóen ook verkeerd, die gaan rusten (op den eersten' dag der week) en dan 6 dagen 'werken. De heer Hoog zegt. dat da be paling, dat dc wagons mogen rij- den als het hoofddoel niet is om reclame te maken, de geheele veror dening tot een illusie maakl. Nu kan leder de verordening ontduiken. De lieer VanSlooten merkt op, dat de uitzondering moet gemaakt worden, anders is ook de Holland- scire Spoor strafbaar, die das Zon dags bestelwagens laat rijden met borden over uitstapjes enz. er op. De lieer Hoog dient een voorstel in, om de beperking van de reclame wagens, waarvan niet het hoofddoel is, orn reclame te maken, te laten vervallen. De heer Reinalda merkt op, dat dan ook verboden zullen zijn-de optochten, die de sociaal-democra ten dos Zondagsmorgens bij de ver kiezingen maken. De heer Bomans zou het be treuren. wanneer een toevallige ver ordening politieke betoogingen zou verhinderen. Ook het opnemeu van don Goeden Vrijdag onder de ver- bodsduge-n, bestrijdt de wethouder, op grond, dat deze dag geen erkende Christelijke feestdag is en ook in andere verordeningen niet genoemd wordt. Het eerste artikel van de veror dening wordt nu aanga nomen met 19 tegen 8 stemmen, die der hee- hen Schreudors, Bregonje, Went- holt, Poppe, Reinalda, Schram, Koppen en Groenendaai. Verworpen wordt met 19—9 at het amendement-Hoog inzake de ilzondering van de wagens welker hoofddoel met is om reclame te maken. Vóór stemden de heeren Koen, Hoog. Baas, Wolzak, Van den Bogaardt, Jonckbloedt, Elffers, Lasschuit en Van Liemt. Verworpen wordt met 22 ia- gen 6 stemmen het voorstel-Koen, om den Goeden Vrijdag onder de verbodsdagen op te nemen. Vóór stemden de heeren Koen, Van den Berg, Jonckbloedt, Visser, Elffers en Lasschuit. De geheele verordening wordt nu aangenomen met 19 tegen 9 stemmen, die-der heeren Van de Kamp, Schranders, Bregonje, Went- holt, Poppe, Reinalda, Schram, Kop pen en Groenendaai, 1 i 'let gasbedrijf moet een meter hersteller a angesteld worden. In verband hiermee wordt de verorde ning gewijzigd. Do heer Groenondaal vraagt, wanneer de geheele herziening van 't Werkliedenreglement nu aan de orde komt. Wethouder Bomans meent, dat dit zeer spoedig kan geschieden. Het had in het plan gelegen dit reed» dezo vergadering aan de orde te steden. L. Wijnands te Lisse wordt ontsla gen uit de huur van grond aan de Leidschevaart. Benoemingen. Benoemd worden als leden dor Plaatselijke commissie op het L. O.mevrouw de wed. J. C. F. Str&ubKoch eh de heer W. Yan Waning, oud-gemeente secretaris; als ;liik leeraar in het boekhouden aan de H. B. S. Handelsschool op nieuw de heer A. E. C. van Saaploos te 's-Gravenhage, als definitief leer aar in de .Fngelsche taal aan die school de heer C. Sparnaay, als tij delijk leeraar in de stenographic de heer H. Zanen, in^de Maleische taal de heer A, G. Boes. in de Spaansche taal de heer W. Davids, in de Rus sische taal de heer B. Raptschinsky; als tijdelijk leeraar in dc natuur kennis aan den cursus tot opleiding van boofdonderwijzers(essen) de heer M. van Wamelen te Leiden; tot on derwijzeressen in dc nuttige hand werken bij het herhalingsonderwijs mej. C. J. Jenny Weijerman te Heemstede, Mevr. de Yv'ed. H. L. E. L'itermarkHulshof f, mej. J. van Gelder, mej. J. E. E. Bakker en mej. 11. J. van Eede, allen te Haarlem. Herbenoemd worden als zetter voor 's Rijks directe belastingen de heeren R. J. van Dieren Bijvoet, C. J. Cra mer en J. W. van Santo. Rondvraag. aardappsi«nvoorzianing. De voorzitter geeft een uit eenzetting van het gebeurde van de unrdappelen voor Hilversum be stemd. De verhalen daarover in de pers zijn deels onjuist, deels over dreven. Weliswaar waren de aardappelen op do Haarlemsche markt voor Hil versum aangekocht, maar zij waren niet door het Rijksbureau in Den Haag aan Hilversum toegewezen. Toon Haarlem nu verleden week zonder aardappelen zat, achtte de voorzitter zich als waarnemend-Bur- gerucesiér volkomen gerechtigd dé aardappelen aan te houden en te doen distribueeren. Elk is zichzelf het naast, zegt de heer De Breuk. Wel iswaar meende de waarn. Burge meester van Hilversum, dat wij hun aardappelen hadden opgegeten, maar ik heb hem gezegd, aldus de voorzit ter, dat hij in mijn geval preciea zoo zou handelen. En dat kon hij niet ontkennen, voegt de heer De Breuk er aan toe. Overigens waren de verhalen om trent de hoeveelheid aardappelen overdreven, 't geen wel hieruit blijkt, dat de Burgemeester van Hilversum slechts 80 balen rijst ter vergoeding van de aardappelen heeft aange vraagd. De Directeur van 't Levens- middelenbedrljf en andere ambtena ren zijn zeer actief geweest. De direc teur was juist met vacantie, doch on- terbrak zijn verlof, om de zaak hier te regelen. We hebben nog meer aardappelen op de markt in be slag genomen en ook de militaire autoriteiten hebben geholpen, zoodat we, na eerst boonen en rijst gege ven te hebben, weer aardappelen konden verstrakken. De heer De Jonge is naar Den Haai geweest en heeft daar gewezen op den ernst. van den toestand voor Haarlem ala met een voldoende hoeveelheid naar Haarlem kwam. De heer De Jon ge is daarop de afgezonden schuiten tegemoet gegaan en heeft die van De Kaag aelf naaV Haarlem geleid, an ders zouden we de aardappelen niet zoo spoedig hier gehad hebben. Do waarnemend-Burgemeester is toen verleden week ook zelf nog naar Den Haag gegaan ©n heeft daar nog een a gewezen bij 't Rijksbureau voor groen ten en fruit, dat Haarlem de zeker heid moet hebben, dat er voldoends aanvoer zou ziin. Die toezegging is ge geven en spreker constateert-, dat het Bureau zich ook ten volle aan zijn toezegging heeft gehouden, zoodat hij alle reden heeft, om te verwach ten, dat ook in de toekomst de gedans toezegging zal nageleefd kunnen wor den. De heer Reinalda brengt hulde aau den waarnemend-Burgemeester voor zijn voortvarendheid en ook aan den Directeur van het Levc-nsmidde- lenbedrijf, van wien spreker weet, dat hij «Hes doet, wat in zijn vermogen is. om de levensmiddelenvoorzienin^ goed te doen loopen. Herinnerend aau 't ferme woord van den Burgemeester van Rotterdam, ook omtrent de aardappelen voorzie ning. aau den minister, dringt do hoer Reinalda er Op aan, dat de Raad zich bij' motie zal uitspreken, om U vragen aan de Regeering. dat Haar. iem zooveel mogelijk aardappelen zal kunnen krijgen uit do omgeving, zoo als in normale tijden ook geschiedt. Nu krijgen we de aardappelen uit Zeeland en Friesland, in plaats uit do Haarlemmermeer en uit Zandvoort. sooals vroeger. Men moet in Den Haag maar goed weten, hoe de groot-e ge meenten over de levensmiddelenvoor ziening denken. De stagnatie in des aardappelenaanvoer is veroorzaak! door liet maar steeds heon-en-weei zenden van de aardappelen Daaron moet de Regeering verzocht .-worden de aardappelen voor Haarlem uit de omgeving on niet van ver te doen aan voeren. Men mag geen enkel middel sparen, orn deze zaak te bevorderen en daarom dringt de heer Reinalda er op aan, dat- de motie, die hij te dezer zate indient, mede namens rijn par- fcijgenooteu, met eenparigheid van stemmen wordt aangenomen. De Voorzitter deelt modedat zooveel mogelijk «roederentreinen loo- penmaar ter icolenbesparing' ge bruikt men schuiten. Nu zijn er met altijd sleephooten om die te sleopen en den Jaatateu tijd bij de heerschende windstilte, was t geen zeïlweer. Er is reeds een brief door B. en W. aan den Minister gezonden, waarin aange drongen wordt op een behoorlijk quantum aardappelen voor Haarlem. Ook is devoorziening uit- den omtrek onder de aandacht van den Minister gebracht. Spreker heeft voldoende ze kerheid, dat. men in Den Haag doet. wat - men kanDonderdag Tlieden) worden weer 2 K.G. aardappelen ge distribueerd en Zaterdag 1 ons gort en 1 ons groene erwten. De heer Reinalda dankte voor de inlichtingen. Daar 't blijkt, dat men op verzoeken acht slaat, is 't goed als men in 't openbaar zich uit spreekt. ever 't geen in de regeling ontbreekt. De ingezetenen moeten we ten wat er gedaan wordt door 't Ge meentebestuur cu als men deze motie aanueemt. weet de Rc-geering, dat go- heel de gemeente achter B. en W. staat. Op advies van M r. Bruch wijzigt de heer Reinalda de motie zoo, dat gesproken wordt van 't nemen van maatregelen voor een goede voorzie ning van Haarlem, o.m. door het aan voeren van aardappelen uit. de oingo- ving van Haarlem naar de stad. Dit om te voorkomen dat men andere maatregelen zou verzuimen en ook in verband: met een opmerking van den heor Schram, dat men door dezo motie aan te nemen misschien dit zal krijgen, dat- de aardappelen van be tere qualiteit uit Zeeland hier niet Feuilleton 24). De binnenkomst van den knecht be lette Jacques to antwoorden. Jonker, sprak de man, zich tot hem wendend. Geurts laat zeggen, dat hij uw fiots onmogelijk kan ma ken, hij zal naar de fabriek moeten Zoo nou 't is goed, dank je, antwoordde Jacques, dit wat ze nuwachtig in zijn koker naar een ci- garet grabbelde. Dc knecht verliet de kamer weer. Was je al dicht bij huis, toen je fiets brak? vroeg mevrouw van Tie nen. Halfweg Boekenburg, moeder antwoordde- Jacques. Maar jongen, heb je toen verder geloojien met je verstuikten voet? vroeg ze op bezorgden toon. Jacques voelde het bloed lievig op- shjgen naar zijn hoofd, liet prikte on- uer zijn haar, boven zijn ooron. n"~v. e' moe'Jer. antwoordde hij nochtans op rustlgen toon. Er pas seerde een auto en die heeft me opge nomen Een auto?vroeg dc graaf van Tienen, zich plotseling oprichtend in zijn stoel. Jacques knikte, zag ziju vader aan. Van wie was die auto? vroeg de laatste, wiens oogen fonkelden. Jacques beet zich op de lippen, even zon hij op" een uitvlucht, een leugen desnoods, maar dan hoorde hij zijn eigen stem wat heeschig en zacht het zeggen Ik kon er niets aan doen va derhet spijt mehet was de auto van juffrouw Knol. Toen Jacques den volgenden mor gen wakker werd, kroop een rose streep van zonlicht over het plafond van zijn slaapkamer. Het drong door een kier tusschen de oveïgordijnen voor 't raam. Hij sprong uit zijn iodikant, schoof de gordijnen vaneen, trok het raam open en kroop nog even terug in de koesterende luiheid van zijn bed; over zijn hoofd streek nu de koele wind van .den helderen herfstmorgen. Hij sloot zijn oogen-niet, keek naar buiten in 't gewirwar der ontblader de boomkruinen; het was alles nat van do regens der laatste dagen; nu blonk de zon er op; een fijne grijze nevel waarde er stil doorheen; daar achter stond- ver, maar. scherp tegen 't blauw van den herfsthemel, hel grauwe torentje van den Stmyscnhof. Uit den koperen windwijzer straalde een gouden ster. Jacques zag het en bij het klaarder worden van zijn herinnering, werd zijn gelaat ernstiger. 't Was pijnlijk geweest, gisteren aan tafel. Had, hij het nuchtere feit maar dadelijk verteld in zijn onschul dige toevalligheid, zoodra hij zijn ou ders had weergezien, dan zou de In druk een andere zijn geweest; nu, na die felle ergernis van zijn vader over dat meerijden van Rcntman met de auto van Knol, leek zijn geval zoo analoog met dit laatato.' 't Had een verkilling gegeven, in eens, aan het warm gezellige samen zijn. Verweten had zijn vader hem niets; dat zou ook onbillijk geweest zijn; eerst toen hij goed en wel in de auto zét, was het tot hem doorgedrongen, wie dat meisje eigenlijk was. E ndan nog ai had hij 't ook geweten; onder zulke omstandighe den hij had niet kiinnen weige ren en 't aanbod was zoo spontaan hulpvaardig geweest. Nee, dat wist hij tenminste zeker, zij hn< geen bijbedoeling gehad; geen gele genheid opzettelijk aangegrepen, orn zich verdienstelijk tc maken tegenover een uit den aristocr&tnkrlng van Olmhoven. Als hij alles nog eens overdacht, haar houding, vooral in 't laatst, haar korie vreemde antwoorden, dan kreeg hij nu achteraf zelfs den iddruk, of ze spijt had gevoeld, dat ze een be leefdheid had bewezen aan een uit zijn kring. Want aanvankelijk had zij ook niet geweten wie hij was, dat kón ze niet weten. Ik vind het ellendigellen dig! had zijn vader gezegd en ineens had hij veel ouder geleken met dien trek van zorg en versombering om zijn oogen; zijn moeder had gezwegen, in haar gezicht was iets verstrakt toi zwijgende lijdzaamheid; die uitdruk king, die Jacques wel kende, al uit zijn kindertijd en die hem dan al meer beangstigde dan een directe dreiging met straf of klappen. Met haar had hij 't geval nog be sproken toen zijn vader, vroeg al. naar zijn kamer was gegaan, maar hij had geen troost of opbeuring ge vonden in dat onderhoud. 't Is gebeurd jongenje kunt het niet helpen maar ellendig blijft het. Dat was de slotóoiu. O zeker, hij vond hét verdriet want zoover ging het van zijn va der, niet ongerijmd; hij besefte zeer wel, wat dit was voor den ouden man; al die samenvallende feiten, die als verbrijzelde stormrammen beukten tegen de poorten van den oud-aderlij ken burcht. En dat er toch al veel wankelde op zijn oude grondvesten, dat besefte Jacques wellicht uog beter dan zijn vader. Hem had het leven buiten Olmho ven wel wat anders geleerd hij eer biedigde het steile conservatisme van zijn ouders, maar hij had het al lang als zoodanig opgemerkt en ook be grependat de handhaving daarvan geen volgend geslacht zou overleven. En hij wist ook dat dit goed was. Maar zijn vader en moeder had hij zoo. gaarne levenslang gezien, geluk- dig, in den ongerepten waan hunner adellijke meerderwaardigheid. Jacques vouwde zijn handen achter zijn hoofd in 't kussen. In eens herinnerde hij zich nu de laatste woorden, die hij gisteren tot dat meisje gezegd had „Mag ik u nog eens komen bedanken voor uw vriendelijkheid?" Dut was toch zoo ge woon, zoo vanzelf sprekend; meer dun dat, het was een eisch van burgerlijke beleefdheid, het was zijn plicht. En hij zou het ook stellig gedaan hebben. Maar nu nee, nu was het onmo gelijk. En toch was liet een vervloekte on gerijmdheid, dat hij om zijn vader' niet te grieven lomp moest zijn tegenover dat meisje. Iloe strookte dat nu mei tic tradities van ridderlijkheid, waarvan zijn va der bijna een eeredienst maakte? Die plaatselijke politiek verbitterde den ouden man 't allermeest, dat had hij wel gevoeld; vooral die tram, die vreeselijkt' tram, zijn béte noire, al sedert eeri jaar of vijf. En had die Knol van zijn standpunt toch eigenlijk geen gelijk, dat hij dit trachtte door te drijven? Die het waarachtige belang van een streek wil bevorderen moet toch in dc eerste plaats zorgen voor goede verkeers middelen, dat was toch een waarheid als een koe! En dal hij de werkloonen op een hooger peil bracht!. Groote goden, daar mocht t'ocli waurachUg ook wel wat bij; als hij in Assen en elders over de loonen hoorde en ze vroegen hem naar die dingen hoe dat in Olmhovcn was dan loog hij er vaak maar wat bij, omdat hij er zich voor ge neerde. Jucques zuchtte en stond wat lande rig op. Zijn roet was veel geslonken: als ervaren sportman wist hij, hoe derge lijke kleine ongemakken gecureerd moesten worden; met een kruchiigo massage bereikte je veel. Hij sloot het raam en ging zich kleeden. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5