Suiker Distributiebedrijf Uitreiking Broodkaarten. OM ONS HEEN 26e Jaargang No. 10808 Verschijnt dagelijksi behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1S18 HAARLEM S DAGBLA Tot de plaatsing van advcrtentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend geroacMwjd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Tclephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) f 1.95. Franco per post door Nederland f 2.30. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geillustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51». Geïlluetr. Zondagsblad voor de cmstreken en lrauco per post f 0.59. Uitgave der N. V. Lourons Coster, Dlreoteur J. C. PEEREBCOM, Telefoon 3082 ADVEETENTIEN: Ven 1—5 regele ƒ1.—iedeie regel meer 20 Cle. Reclames 40 Cta. per regel. Tijdelijk oorlogfctoeslag 20 piocent. Bij abonnement aanzienlijk rabat. 'iieE£tuiverc.ad\trteiiliè»i van Vraag en Aanbod \anl—5 regels 50 Cta. per plaat sin g, elke regel meer 32'/. Cis. ii con tam. Buiten bel Arrondissement dubbele pi ij t Advertentièn Luiten bet Arrondissement 25 cts. per regel. Reclames 50 cts. per regel. Directie en Administratiet Creole Koutctreet S3. Teletoonn. der Redactie 800 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES Bl.ALr/.lJDEN. EERSTE BLAD. Chocoladereepen De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat vanaf Zater dag 24 Augustus 1918 bij de Haarlemsche Banketbakkers, enz. verkrijgbaar worden gesteld op: BON A. No. 48 2 Kag§3riags~cliocoiad8reep8ii tegen den prijs van 12 cent per onverpakte en 12'|, cent per ver pakte reep. Bon A No. 48 is geldig tot «B met Zaierdag 7 September '18 De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. De Directeur van het Gemeen telijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kenni6. dat ge durende het tijdvak van 24 tot en met 30 Augustus verkrijgbaar wordt, gesteld: lo. op Bon A. No. 47 i/4 K.G. SUIKER 2e. op Bon 3e tijdvak {klridersutksr. kaart) Y< K.G. SUIKER (Melis No.l of bijsoorten naar keuzo van den kooper). Na 30 Augustus zijn deze bons niet meer geldig. Do Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Verstrekking Sort en PaulvruGhten De Directeur van het Gemeente lijk Levensmiddelenbureau te Haar lem brengt ter kennis, dat Vanaf Vrijdag 23 tot en met 30 Augus tus verkrijgbaar wordt gesteld op: BON A. No. 49 1 ons Gorf BON A. No. 52 'la ons Groene erwten of, zoolang er voorraad bijda win keliers aanwezig is, bruinebooneu witte boonea of capucijners. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE K0LEND1STRIBUTIE fils rist Haarlem en Omstreken. Aan houders van zorherrant- scenkaarten wordt bekend ge maakt, dat le vanaf 1 September 1918 ver krijgbaar is tegen goeökoopen prijs: a bq de brandstoffenhandelaren wonende in de gemeente Haar- lemmerliede: op boo 9 een hectoliter cokas op bos 10 twee benden! harte turven: b b\j alle overige brandstof- fenbandelareo: op bon 9 en 10 elk son hec toliter cokes. i« dat de bons 5 en 6 na Zater- nag 31 Augustus a.s. niet meer, geldig lyn en dus ter voorko-' ming van teleurstelling vóór dien datum ingewisseld dienen te worden, le dat de bons 7, 8, 9 en 10 slechts geldig zijn tot en met 30 Sep tember 19.8 en na dien datum daarop door de brandstoffen- handelaren niet meer geleverd sal mogen worden. Directeur Brandstoffen-Bureau PEEREBOOM VOLLER. HEEMSTEDE Verkrijgbaar op bon No. 28 2 K.G. Aaroappelen De uitreiking van broodkaarten zal plaoxe vinden op.de navolgende da gen; MAANDAG 26 AUGUSTUS: Voor de nummers 1—3000 gebouw „Zang en Vriendschap". Voor de nummers 30016000 ge bouw „Si. Bavo". DINSDAG 27 AUGUSTUS 1918: Voor de nummers 60019000 ge bouw „Zang en Vriendschap". Voor de nummers 900112000 ge bouw „Sn Bavo'. WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1918: Voor de nummers 12001—15000 ge bouw „Zang en Vriendschap". Voor de nummers 15001 18000 ge bouw ,,-St. Bavo". DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1918: Voor de nummers 18001—21000 ge bouw .Zang en Vriendschap' Voor de nummers 21001—21000 ge bouw „St, Bavo". Telkens van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 4 uur. Bij deze uitreiking beefi uien BROODKAARTEN, AARDAPPEL- KAARTEN en BONBLADEN voor melk in ontvangst te nemen. Men is verplicht de brood-, aard- appelkaarten en de bonbladen voor melk bij ontvangst na te tellen, daar na het- verlaten van het Idkaal, op reclame's geen acht. gegeven wordt. Voor mogelijke klachten wende men zich tot. den zich in het lokaal bevindenden chef of controleur. Aon kinderen worden geen brood kaarten afgegeven. Voor ontvangst der broodkaarten wordt vakje 7 en voor ontvangst der aardappelkaarten en bonbladen voor melk vakje 8 van de rantsoeneeringskaart geknipt, het verdient daarom aanbeveling, dat een leder zioh overtuigt, of de vak jes 7 en 8 niet reeds geknipt zijn. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau, F. DE JONGE. Vlseschdistributie HAARLEM Verkrijgbaar op Zaterdag 24 Au gustus, des namiddags van 1 —4 uur 1 ons lovor- en 1 ons blosdworst S 47'/, ct. per pond op bon No. 20 der vleeschkaarten met de letters U, V, W, IJ, Z, bij O. BENRAADT, Hoogstraat 4 ea BOESMANS, Ged. Oude Oracht. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenburea* te Haarlem brengt ter kennis, dat vanaf Za> tordag 24 Augustus verkrijg baar wordt gesteld op Bon A. No. 51, 1 K.G. Aardappelen tegen den prijs van 9 cent per K.G. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Distributie van Geneesmiddelen De Gemeentebesturen van Haar lem, Bennebroek, Heemstede en Schoten brengen Ier kennis, dat door den minister van L. N. en EL onder intrekking van zijne beschikking van 1 Mei 1918, No. 23304 afd. Crisis zaken betreffende aflevering en ver voer. van geneesmiddelen, met in gang van heden eene nieuwe rege ling hieromtrent is getroffen. Deze beschikking ligt aan de Le- vensm5ddelenbureaux der gemeenten voornoemd, voor belanghebbenden ter Inzage. Aardappelkaarten De Directeur van het Gemeente lijk Levensmiddelenbureau te Haar lem brengt ter kennis, dat de kaar ten voor opgave van aardappel-le verancier ALLEN aan bet publiek zijn verzonden. Aan ben, die een dergelijke kaart nog niet mochten hebben omvangen zal bij aanmelding aan mijn bureau (kamer no. 5) alsnog een kaart wor den ter hand gesteld. De kaar: moet dan zoo spoedig mogelijk bij den aardappel-leverancier worden inge leverd. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Verstrekking van kaarsen aan openbare gebouwen en kleinbedrijven De Directeur van het Gemeente lijk Levensmiddelenbureau te Haar lem, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat dooi den Minister van L. N. en H. bij beschikking No. 28903 van 15 Augustus 1918, met het oog op den geringen voorraad kaarsen en kaarsenmateriaal de na volgende maatregelen zijn getrof fen: -Openbare gebouwen, welkt tot, nu toe ook kaarsen ontvingen, zullen gebruik dienen te maken van carbid- verlichting. Aau winkels en kleinbedrijven, welke niet over andere kunstverlich ting beschikken, kunnen geen kaar sen meer worden verstrekt. Deze ontvangen dus slechts het rantsoen, dat voor hen als-lichtloos geïin be schikbaar is. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. ZATERDAG 24 AUGUSTUS. Schouwburg De Kroon, Groote Markt, Biosc. voorstelling. Apollo-Theater, Barteljorissiraat: Biosc. voorstelling. Cinema-Palace Groote Houtstraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, Kleine Hout straat: Biosc. voorstelling. No. 2511 Het geschil tusschen Haarlem en Velsen In ons Raadsverslag hebben de le zers mededeelingen gevonden van wethouder Romans en het relaas van een daarop gevolgde gedachtewis seling, die op niets uitliep. Dit debat was ietwat verward en vandaar, dat ik een afzonderlijke beschouwing aan de quaestie wensch te wijden. In Maart is ons door den wet houder meegedeeld, dat Velsen haar rantsoen gas, groot 900.000 kub. meter had overschreden en dai daar om de levering door Haarlem was stop gezet. Door de hooge koleuprij- zap was het contract voor Haarlem toch al onvoordeelig, maar niemand kon van Haarlem vergen, dat het meer dan de gecontracteerde hoe veelheid leveren rou, vooral ook hierom niet, dat hex Rijkskolenbu- reau daérvoo'r natuurlijk aan Haar lem geen kolen leverde. Tocli heeft toen, in overleg met dat Bureau, hel Haarlemsche gemeentebestuur zich bereid verklaard, de 60.000 kub. me ter, die Velsen tot 1 April nog noo- dig had, uit het op haar eigen rant- Boen gespaarde gas te leveren, mits tegen den kostenden prijs, namelijk 18 cis. per küb. meier. B. en W. van Velsen, wel verre van dit uiterst redelijke voorstel te waar deer en, verlangden deze bijlevering tot den contractueelen prijs van 5.2 cents, maar ten slotte heeft de Velsensche gemeenteraad voor de noodzakelijk heid gezwicht, onder voorbehoud van terugvordering in rechten. In de Raadsvergadering van Haar lem op 10 April heeft Mr. Bomaris de quaestie uiteengezet op zeer heldere wijze, waarvoor hem in ons blad hulde is gebracht. Na dien tijd werd eenige maanden lang van de zaak niet meer vernomen, totdat Dinsdag 13 Augustus in den Raad van Velsen werd meegedeeld, dat de gemeente Haarlem bereid was, aan Velsen vergunning te geven tot exploitatie van op Wijkeroog ontdekt brongas (Haarlem heeft in Vefsen het uit sluitend recht van gaslevering) mits Velsen afzag van een procedure over de hiervoor vermelde quaestie. Over dezen eisch waren verschillende le den verontwaardigd, een voorstel om B. en W. tot het sluiten van deze overeenkomst te machtigen werd verworpen, waarna wethouder Lan- deweerd, die voorzitter was, zijn mandaat als wethouder beschikbaar stelde. Blijkbaar had de Raad dat niet verwacht en wenschte men het ook niet. Ten slotte werd overeenge komen, dat B. en W. de zaak nog eens bespreken zullen. Ziedaar de feiten, waarover nu Woensdag wethouder Bornans in den Haarlemschen Raad mededeelin gen deed. Ditmaal was hij niet zoo gelukkig in zijn uiteenzetting als den vongeu keer, de eerste mededeeling over het geval dat zich nu met Vel sen voordoet, moest door een tweede gevolgd worden; de aanvankelijke verklaring, dat oen uitspraak van den Raad werd gewenscht, nam de wethouder later terug. Waarschijn lijk was het beter geweest, over de zaak vooi*af een nota te richten tot den Raad: de uitdrukkingen kunnen dan beier gewikt en gewogen worden en de volledigheid is verzekerd. Mr. Bruch gevoelde dit blijkbaar, daar hij in overweging gaf, dat B. en W. alsnog zulk een nota tot den Raad zouden richten, maar toen was 't ge schikte oogenbliic voorbij. Ten slotte verklaarde wethouder Romans, dat hij noch een uitspraak van den Raad, noch een nota meer noodig achtte en zoo liep de gedachtenvvis- eeling zonder bepaald resultaat af. Na dit alles heb ik nog steeds den indruk, dat Haarlem in de quaestie een zeer sterke positie inneemt, te meer omdat Velsen indertijd reeds i?i de maand Februari een waar schuwing tegen haar ruim gasge- bruik had gehad en bet Kolenbureau onvoorwaardelijk de partij van Haar lem heeft gekozen. Nu dit zoo Is kan Haarlem rustig een eisch tot terugbetaling van Velsen afwachten. TJit de woorden van den wethouder in de Raadsvergadering en. het door B. en W. aan Velsen gedane voorstel. blijkt dat men dezerzijds een proee- dure niet gaarne zou zien. Naluur- lijk niet uit eeu gevoel van zwakheid. Ik vermoed, dat Mr. Bomans als een goed advocaat -liever partijen ver zoent en dat dus hei voorstel aan Velsen om van een procedure af to zien, wanneer Haarlem de ge- vraagde ontheffing van contractbe palingen verleende, in dien zin moe» j worden opgevat. Immers, een ge- meente als Haarlem behoeft voor een proces niet te vreezen. Zelfs be hoeft een procedure geen uiting te zijn van een vijandelijke stemming, kan zeer goed beperkt blijven tot een verschil van opvatting, waarvan I de oplossing aan anderen wordt op- gedragen. Aldus beschouwd kan er geen be- zwaar tegen zijn, de verzoeken van Velsen kalm en buiten verband met het hangende geschil te overwegen. Velsen wenscht verlof om zijn bron- 1 gas te exploiteeren en om te Sant- poort gas te ontvangen uit een af- takking van het Haarlemsche bui- zennet. Over de mogelijkheid om dit toe te staan durf ik natuurlijk geen oordeel vellen, daar vooral het laat ste een zuiver technische quaestie is. Als leek oordeedende over de bron- gas-expioitatie zou men haast zeg gen: laat Velsen zijn gang maar gaan. Blijkbaar heeft het meer gas noodig, dan het van Haarlem krij gen kan en bij heerschende ko- len6chaarste is het goed, dat Vel- Ben zoo weinig mogelijk go8 van Haarlem ontvangt. "Voor brongas zijn geen kolen noodig. Dit standpunt: afzonderlijk beslis sen over de gevraagde welwillend heden, zonder te zien naar de be dreiging met het proces, is in de Raadsvergadering door den beer Van de Kamp terecht aan de hand gedaan. Misschien zou het gemeen tebestuur gemakkelijker hiertoe kunnen komen, wanneer in den Raad van Velsen geen krasse uit drukkingen, vooral aan het adres van weuiouder Romans, gebruikt waren, ik zal die niet herhalen, om dat hel mij voorkomt, dat ze geen de minste beteekeni9 hebben. Wat doet 'bet er toe, of mijnheer X. oi ruijn- iheer IJ., dien het aan zelfbeiieer- sching ontbreekt, sterke uitdruk kingen gebruikt'/ Niets ter wereld. De denker Van Eotvö^aegl zeer te recht, dat wanneer iemand met vuil werpt, hij zelf zqn handen vuil maakt. Toen de pas overleden Bo ter Rosegger, eeu van de vrieuue- lijkste en gemoedelijkstc menscüen ter wereld, de onwaardige aanval len die hem gedaan waren, moe de, daarop antwoorden wou, werd hem dat door zijn vriend, den dich ter Robert Hamerling, ten sterkste ontraden. En Goethe, die een genie was en dus ook wel aanvallen onder vonden zal hebben, placht te zeggen: „verdedig u alleen, wanneer men u beticht, zilveren lepels gestolen te hebben". Verba volant. Het woord vervliegt. Voor bet gemeentebestuur van Haar lem moeten alleen bestaan de nuch tere feiten, zonder meer. Die te toet sen aan het algemeen belang en daarna le hauüelen is zijn eenige taak. En hoe minder het gewaagt van de Velse-:sche onvriendelijkhe den, des te beter. Verba volant, scripta manent. Het geschrevene blijft. Dat is de overeen- - komst, waarop de levering aan de gemeente Velsen is aangegaan. Meestal is in dergelijke contracten de mogelijkheid van arbitrage open gehouden, ofschoon die natuurlijk het recht van procedure uiet uitsluit. Wanneer ook in deze overeenkomst aan de uitspraak van een scheids gerecht de oplossing van geschillen is opgedragen (wat ik niet weel) dan is dit wol licht de weg. om een voor beide partijen lastige en langdurige en voor Velsen (als verliezende par tij) kostbare procedure te ontgaan. En misschien is ook dai nog nie: eens noodzakelijk. Toen wethouder Landeweerd, verontwaardigd ovr de houding van den Velsensclien Raad, zijn ambt. neerlegde, schrikte de Raad daarvan en werd goedge vonden, dat B. en W. de zaak nog eens bespreken zullen. Wij zien dus aan den eeuen tan: een gemeentebestuur van Haarlem, dat niet ongeneigd is welwillend te oordeelen over de door Velsen ge vraagde ontheffingen van de con tractvoorwaarden. Aan den anderen kant een zeer sterke minderheid in den Velsen- schen gemeenteraad, die geen proces wenscht en eeu kleine meerderheid (8 tegen 7) die balsturig was, maar van haar eigen oppositie geschrikt is. Zou dus nu de zaak door een be spreking tusschen de twee dègelijk- sche besturen niet kunnen worden opgelost? 3. C. P. Stadsnieuws De Stadsschouwburg. Als men, nu de Stadsschouwburg aau liet Wilsonsplein zijn voltooiing nadert, het gebouw nog eens gaat bekijken, valt het op, hoe ruim en geriefelijk alles is ingericht. Dat valj reeds dadelijk op, als men op he: tooneel staat. Dit is zoo ruim, dat hol geschikt is voor omvangrijke too- noelvoorstellingcn. In verband met hetgeen daarover In een vorig nummer is gezegd, ge ver, we hierbij Je maten Pe diepte is SVö M., waarbij nog komt een achtertooneel van G M. 80 diepte (en een breedte van 7 M. 20. De opening Van het gordijn is 10 M. breed, liet tooneel zelf 16 M. Aan weerszijden van het tooneel zijn zeor ruime decórbergplaatsen, die geheel met gewapend beton om muurd zijn. Op 't looneel is in 't soli de metalen brandscherm een deur en als je daardoor stapt en vóór de orkestruimte staat, zie je de zaal voor je liggen. De. orkestruim'e is wat diep geble ken, maar dit valt te verhelpen door er een vloer in te leggen. In de zaal, waar stalles, parket en parterre komen, ligt *t linoleum al. Een duur bekieedingsstof in dezen tijd; maar geiukkig heeft men er al twee jaren geleden beslag op gelegd, 't Linoleum is rood-bruin, 't geen ook de hoofdkleur is van de beschilde ring der loges boven. De balkonrand (de eerste verdieping) is versierd met de Haarlemsche wapenschilden, af gewisseld met de emblemen der kunsten. Nu je de zaal zoo ziet, merk je, dat het ontbreken van de gelijlk- vloersche balkons geen bezwaar zal opleveren, omdat daarvoor de eersie- verdiepingsbalcons in de plaats ko men. Do middelste loge de balcon is in tweeen gedeeld en bestemd voor den Commissaris der Koningin en den Burgemeester. liet tusschen.-eüot kan weggeno men worden, wanneet deze loge als Koningsloge moet wurden ingericht en 't is niet uitgesloten, dat de loge spoedig voor dat doel zal kunnen worden gebruikt. Voor de balkonlogee komen de drtë rijen fauleuils-de-balcon, waar men aeker een allerfraaist zitje heeft. Ook de belde amphitheaters zijn doelmatig ingericht en bieden mooie plaatsen. De fraaie zoldering voldoet goed, vooral met de electrische verlichting ln. In de zaal zelf ontbreken nog de stoelen. Deze zullen waarschijnlijk 15 September door „Onder den St. Maerten" afgeleverd worden. Een bijzonderheid is nog, dat het metalen brandscherm niet met de weinig artistiek-aandoende aankon digingen mogen beschilderd worden. Vanochtend, toen we er waren, stonden onder de balcon de deuren open, die naar de wandelgangen toegangen geven, en daardoor kwam uiVj welk een gemakkelijk en veilig verkeer er tusschen de zaal en de gangen bestaat. In die gangen is van boven de hoofdtoon smetl-?os wit. Beneden geaderd bruin. Aan beide zijden van de- half cirkelvormige wandelgang, die rond dc zaal loopt, zijn de beide vestiaires. Ook liet balcon en het amphitheater hebben afzonderlijke bewaarplaatsen voor hoeden, mantels en jassen. ln de kelderverdieping zijn de dienstvertrekken 'nog ln wording, wat de afv.1 ng aangaat. Daar zijn ook de ruimen van den rookfoyer, de bestuurskamer en de Directeurs kamer. De groote foyer wordt gemeubi leerd door het Ned, Tooneelverbond. Er komen groote spiegels met bloembakken er voor. De foyer geeft een aardig kijkje op 't Wilsonspkin met 't fraai aangelegd gazon voor den schouwburg. Ook de amphithea ters hebben een goeden foyer. Tenslotte tlbg de mededeeling, dat het zoo goed als zeker is, da». licver- mans. in de openingsweek met „Da geraad" komt, zoowel in de-gewone als In de volksvoorstelling. LZU vervol* £tad*mruirs »<ur. 8). Uit de Oastrekei BLOEMEN DAAL. Donderdag hield de Politieverecniging „Kenno- merland', begunstigd door prachtig zomerweer, haar jaarlijkschen schiet wedstrijd in het bosch van den HoogWelGeboren lieerjhr. Van Wijck gelegen aan het z.g. wandelpark te Bloemc-ndaal. De eerste prijs, zijnde een gouden heerenhorloge, geschon ken door mevrouw de Wed. Visser van Hazerswoude, te Bloemenda.il, werd gewonnen dóór den heer W. Flooren te Overvecn, met 57 punten.. Alle overige leden behaalden, naar het aantal geschoten punten, ook een zeer mooien prijs, hetzij groot of klein, die door den voorzitter der verens- ging, den heer Dingshof, chef van po litie te Schoten, werden uitgereikt. Na afloop der prijsuitreiking bleven velen nog een geruime» tijd gezellig bijeen. In beslag genomen. Door de politie alhier is een hoeveel heid rundvleesch in beslag genomen, dat niet gedekt was van een geleide- biljet. Het vleesch is onder de fnwo ners gedistribueerd. Spaanse he ziekte. Da Spaanscue ziekte begint gelukkig ook deze gemeens weer»te verlaten. Velen hebben van deze ziekte een proefje gehad, doch gelukkig me--- :1 nogal niet van kwaadaardigen a.ird. G e r e f. Kerk. De Gerefor meerde Kerk, gelegen aan den Vijver- vveg alhier, is nu zoo goed ais ki.uir. Van binnen, zoowel als van buiten, ziet het er keurig uit, en de gemeente Bloemenciaal is hiermede een mooi gebouw rijker geworden. AERDENIIOUT. - Door dc politie alhier is een hoeveelheid ruudvlcesch in beslag genomen van iemand, die 1 het vervoerde zonder gelealebiijei. De vervoerder nam bij het aanhou den de vlucht en de politie heeft nog van zijn vuurwapens gebruik moeten maken, alvorens zij hem weer in han den had. BENNEBROEK. Openbare ver gadering van den llaau der gemeente Bennebroek, op Donderdag Zz Augus tus 1918. Voorzitter de heer G. Stam, wethouder, J. Burg. bij afwezigueiü van den burgemeester. Voor kennisgeving wordt aangeno men een adres van den Nederl. Rond van Gemeenteambtenaren, houdende verzoek om een bedrag beschikbaar te I stellen voor de stichting van een rust- I en vacantieoord voor Gemecntc- I ambtenaren. Hierna sluit de voorzitter j de openbare vergadering en wordt overgegaan tot de behandeling van hel Kohier van den HooliL Omsla», dienstjaar 1918. Na hei-opening der deuren stellen R. en \V. voor art. 8 der begrooting voor 1918 te verhoogen met I 90U0 en dezen post alzoo te brengen op f 15000. DE OORLOG •i Offensief dei* entente. (Zie ook 2de blad). De Engelsche staf meldt, da: de Engelschen thans geheel Albert be zet hebben. Woensdag eu Donder dag werden 5000 Duitschers gevan gen genomen. Donderdag werd over «en front van U mijl 2 mijl gevor derd. Bij de bezetting van Albert, waar do Duitschers zich krachtig verdedigden, werden 1100 gevange nen gemaakt. -Eenige Duitsehc aan vallen werden afgeslagen. Engelsche bladen wijzen op het 1 gewicht van de bezetting van Albert door de Engelschen. GEZONKEN SCHEPEN. t Ante- rikaansche schip „Montanan" 6059 ton) is gezonken. 3 man worden I vermist- 1 't Fransche schip „Polynesian" is, 1 toen 't Servische troepen aan boord had, op een mijn geloopen en gezou- j ken. 19 menschen verdronken. 't Fransche schip „Balkan" is ge- 1 torpedeerd toen het op weg was naar Corsica. 102 opvarenden werden I red. i ROEMENlcRS EN TRANSSY1#- j VANIüRS. In Siberië heeft zich I 'n troepenmacht van 7500 Roe- meniers en Transsylvar/ms ge- vormd, die zich aar het Wes telijk front wenschen te be geven om daar tegen de Duitschers t« strijden. LUCHTAANVALLEN. - Woc-nv dag hebben geallieerde vliegers een aanval gedaan op Frankfort en materieele schade aangericht. Er vielen geen slachtoffers zoo mol". Wolff. Bij een luchtaanval op Keulen werden 5 menschen gedood en 10 gewond. Ook werd schade aan par ticuliere gebouwen toegebrach Dondardagmorgcn hebben Duitschê vliegers 'n aanval op Parijs gedaan: zij werden evenwel verdreven zoo meldl Reuter.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1