HAARLEM'S DAGBLAD De Oorlog. DE RIDDER KNOL MAANDAG 26 AUGUSTUS 1918 - TWEEDE BLAD SPORT EN WEDSTRIJDEN. liricket EINDSTRIJD OM DEN BEKER. ROOD EX WIT—V.V.V. Posthuma stuurt de Amsterdam mers naar de mat, die openen met Engelgeer en Slag. Platt en Posthu ma bowlen. De batsmen zijn heel kalm. Engelgeer wordt op 43 in de slips door Swans gevangen voor 19. Oudheusden slaat direct zijn eigen wicket om en op 66 is Slag te. wild op v. Waveren, die Platt vervangen heeft (28). Kost wordt dan mooi door v. Manen in de slips gevangen. Bloo mer laat goed cricket zien. Hij wordt tweemaal gemist. Ten slotte kan hij door een fraaie vang van Gaye voor 38 vertrekken (2 zessen, 2 vieren) (6—119). De gebroeders Grootnieijer houden stand tot den lunch. Xa de hervatting slaat W. Groot nieijer een paar vieren, maar wordt op 135 voor 16 door Platt gebowld. Glasbergen en Barentsen houden het elk slechts twee ballen uit en zien dan hun palen door snelle ballen van Platt instorten (9—139). Grootnieijer houdt liet bowlen aan zich en slaat verschillende vieren; de 150 en zelfs de 200 komen op het bord. Dan wordt Pelser voor 15 door Posthuma gebowld. Totaal 202. Van Manen en v. d. Poll openen voor Rood en Wit op J. Grootmeijer en Oudheusden. Van Manen maakt de eerste runs, maar v. d. Poll laat zich door Grootnieijer op 23 bowlen. Met. den stand 2—29 zag het er niet zoo goed uit. Van Manen en Gaye nemch dan de overhand. Op 88 heeft Grootnieijer -zijn 3e succes als van Manen na 45 gescoord te hebben een rechten bal wil hoeken, die zijn mid- stump felt. Greene scoort slechts 6 runs, wordt dan door Bloomer ge bowld. (4109). Op 118 kan ook Gave door een goeden vang van W. Groot nieijer vertrekken (42) cn als Platt op 123 zijn wicket inslaat, is de toe stand vrij penibel (6—123). Langzamerhand komen de tiental len op het bord, totdat op 176 Swens voor 32 door Engelgeer gebowld wordt (7—176). Posthuma 3laat eenige boundaries De 200 komt en met den volgenden bal maakt Wackwltz de winninghit. Voor alie zekerheid wordt nog even doorgespeeld. Maar op 207 wordt ge stopt. Posthuma had weer kranig ge bat. Hij bleef met 35 en Wackwitz met 14 not out. Rood en Wit heeft dus den Tele graaf beker voor een jaar In haar bezit, die na den wedstrijd door den heer Bronkhorst aan Capt Posthu- wa werd overhandigd. Dit is de 3e maal dat de Haarlemmers den beker winnen. V. V. V.: Engelgeer c. J. Swens, b. Pos thuma 19 Slag b. v. Waveren 28 Oudheusden h.w. Posthuma 5 Bloomer c. Gaye b. Posthuma 38 Kost c. v. Manen b. Posthuma 5 Dutton run out 3 ■W. Grootnieijer b. Platt 16 J. Grootmeijer not out 52 Glasbergen b. Platt 0 Barentsen b. Platt 0 J. Pelser b. Posthuma 15 Ext ra's 21 Platt Posthuma v. Waveren O. M. 25 8 28,8 4 3 23 Rood en Wit: W. H.R. v. Manen b. J. Groot meijer Jhr. v. d. Poll b. J. Groot meijer .W. v. Waveren l.b.w. J. Groot meijer .Capt. Gaye c. W. Grootmeijer b. Bloomer Capt. Greene b. Bloomer M. C. Platt b. Bloomer C. J. Posthuma not out J J. Swens b. Engelgeer E. F. Wackwitz not out Jhr.- R. Quarles v. Ufford did not bat S. Posthuma dit not bat Extra's 20 207-7 O. M. R. W. J. Grootmeijer 21 4 50 3 J. Oudheusden U 2 33 0 Bloomer 19 5 62 3 Dutton 3 0 17 0 Engelgeer 4 0 15 1 Barentsen 1.3 0 10 0 CAPT. GREENE XI-MAJ. PROTHERO XI. (2e dag). Gaye en Olialloiier trekken om 11,32 de wickets op Fitzwygram en Kirkpatriek. Op 158 wordt Challoner- door Younger op het bowlen van Fitzwygram voor 7 geetumped. Gaye mag dezen keer zijn 100 niet vol tooien; als hij nog 5 singles ge scoord heeft, wordt hij door Har- man voor 85 gevangen. Op hot to taal 164 vallen 3 wickets. Bittleston gaat een run later als 6e slachtoffer van Fitzwygram en het totaal werd slechts 169. Kirkpatriek en Hsig openen dan voor het Prothero XI. Het familielid van den Eugalschen legeraanvoerder kan op 27 het eerst vertrekken voor 14, door een vang van C. J. Posthuma. Met Fitzwy gram in wordt gelanchecLDeze blijkt alweer de goede change te zijn. 5 minuien na de hervatting doet de ve teraan zijn 2en vang, waardoor Kirkpatriek voor 32 zijn cricketleven verliest. Yan 5—78 werd het 6—152 a's Younger door Gaye voor 39 ge bowld wordt. Liley slaat nog eeniga runs, doch wordt dan vo.or 69 door S. Posthuma gebowld. Pearson scoort 22. Prothero en Deane Drake zetten nog een goeden stand op, die op 281 verbroken wordt, als Prothe ro voor 34 door Middleton gevangen wordt Met een achterstand van 319 runs trekken v. d. Poll eu 3. Posthuma naar de mat. De laatste verdwijnt op 27 voor 3. Gaye v. d. Poll zet ten een goeden stand op. De 1C0 komt op. Op 135 wordt v. d. Peil door Haman op eigen bowlen voor een uitstekende 73 gevangen. (J. J. Posthuma heeft slechts 8 achter zijn naam. Greene laat dan nog goed batten zien. Middleton staal hem goed bij doch als deze voor 2ü door Fitzwygram gebowld wordt (6- 212) zijn er spoedig 8 wickets neer, dan wordt gestopt. Gjreenc 44 n.o., Bitt leston 11 o.o.> totaal 2498. Het werd dus een draw. P. O. W. I B—V. R. A. De Engelschen maken 161 runs, waarop V. R. A. met slechts 133 ant woordt. P. O. W. won dus met 28 runs. Van Boven bleef met 60 runs not out-. Zeilen ZEILWEDSTRIJDEN VAN „HET IJ". 45 vierk. M. kruiserklasse: le prijs „Boekanier", van H. W. de Voogt, te Heemstede. Regenboog-klasse: 3o prijs „Maria" van het Syndicaat Dnmfate, te Haar lem. ZEILWEDSTRIJDEN OP HET BUITEN-IJ. Scheldejollcii: le prijs „Wildzang", van J. Hin, Haarlem. 12-voete-jollen: le prijs ..Nelly", van M. van Breemen; 2e prijs „Geisha", van C. T. Hin; 3e prijs „Beatrys", van C. N. Hin, allen le Har riem. WiBirllden. MOTOR WIELRIJ D EN. Wij ontvangen het verslag der bestuursvergadering van de Kon. Ned. Motorwlelrijdersvereeniging en ontleenen er het volgende aan: Op een schrijven van den lieer Boom werd besloten, om voor den boekhouder over 1919 een bedrag van f 200 als toelage uit te trekken. Besloten wordt, om bet officieel orgaan der vereeniging om de veer tien dagen te doen verschijnen, aan gezien dc geldelijke toestand der X. N. M. V. dringend bezuiniging be hoeft en de daardoor bespaarde gel den zoodanig besteed kunnen wor den, dat zij meer nut voor de motor wielrijders afwerpen. Er wordt een speciaal verkeers- fonds der K. N. M. V. gevormd, uit welk fonds bijdragen zullen worden verleend voor het plaatsen van waar schuwingsborden en het opheffen van vérkeersbelemmeringen. De aigemeene ledenvergadering zal niet gehouden worden. KAMPIOEN ÜUllAP VOOR MOTORWIELRIJDERS. Het bestuur van de Kon. Ned. Mo- torwielrijdersvereeniging ontving van den secretaris van den Ned. Wielerbond een aanvrage tot het verrijden van het kampioenschap voor Motorwielrijders op 31 Augus tus a.s. op den Raaybcrg te Bergen- op-Zoom. In antwoord hierop is be geert Baan-kamploenschoppen zal laten verrijden, aangezten niet kan worden toegestaan, dat slechte en kelen zullen kampen om een eere- titel, die door tientallen zou worden betwist als zij ook In de gelegenheid zouden zijn te kunnen rijden. WIELRIJ DEN. De Huarl. Sport- ver. „de Kampioen" hield Zondag een wedstrijd over 1 K.M. en een wedstrijd over 25 K.M. In 8 rondes. De uitslag van den 1 K.M.-wed- strijd was: le serie: le J. Tulleken, 2e H. J. Keizer, mg. H. v. Zon. 2e serie: le. C. ten Hove, 2e J. Ster ke, n.g. J. Stoelman. 3e serie: le P. Cornet, 2e F. v. Rumpt. Tusschenrit voor 2e pr. (winners: le F. van Rumpt. Finale le pr. C. ten Hove, 2e C. Cornet, 3e F. yan Rumpt. Voetbal DE SCHEEPVAARTBEKERWED STRIJDEN. Uitslagea Hilversum—Amstel 0—1 W. F. C.—R. C. II. 1—1 't Gooi—D. V. S. 3-0 De SpartaanRobur et Velocltas 2—0 AjaxA. F. C. 3-0 Blauw-WitV. V. A. 3—1 HET H. V. V. -ELFTAL. Het H. V. V.-elftal zal met een!ge Engelsche geïnterneerden worden verstrekt Tony Kessler komt niet meer uit, terwijl waarschijnlijk ook D. Kessler het elftal zal verlaten. "BLAUW-WIT—ENGELSCHE GEÏNTERNEERDEN. Ter opluistering van de nthletiek- wedstrijden der Stelling Amster dam, in September te houden, zal een voetbalwedstrijd tusschen Blauw-Wit eu Engelsche geïnterneer den worden gespeeld. Aiiüettök ATHLETIEK WEDSTRIJ DEN OP HET HAARLEM-TERREIN, j Zondag hield de H. F. C. „Haar lem" haar onderlinge athletiekwed- strijden aan den Scüoterweg. Prach tig v. «er hegui^uguc i u«a afwisselende igogramma, dat vlot afgewerkt werd. mooie tijden gemaakt fraaie prijzen uit, die o.a. beston den uit pijpen (zonder tabak), siga rettenkokers, portefeuilles, enz. Korfbal ADVENDO H—D. T. V.-COMB. 2-10. D. T. V. verschijnt zeer sterk, doch mist 2 dames, terwijl Advendo zeer onvolledig is. Direct na den uitgooi is D. T. V. in de meerderheid en vóórdat de bal in den Advendo-aanval is ge weest, is de stand al 0—1. Advendo Is eenigszins overbluft en na een minuut is het reeds 0—2. De Leiö8chevaart-bewoners pakken nu wat beter aan, doch het water- vlugge spel der Amsterdammers is hun te machtig, geleidelijk weten ze dan oook den stand op 0—4 te brengen. Even voor rust maakt Wiegant 1i. Na de rust blijven de D. T. Vers ver in de meerderheid en spelen on vermoeid door, terwijl bij Advendo de fut er vrijwel uit is. Alleen W. v. Hefzel, A Joosten en P. Looyen maakten hierop een gunstige uit zondering. Als de scheidsrechter inrukken blaast, hebben de Amsterdammers dezen zéér geanimeerden wedstrijd met 10—2 gewonnen. VIJFKAMP VOOR OFFI CIEREN. Zaterdag had op het landgoed van baron Van Tuyll van Seroosker- ken te Velsen de laatste dag van den vijfkamp voor officieren plaats, die door talrijke militairen werd bijgewoond. Bij het werpen van handgranaten behaalde de lieer G. A. Strick van Linschoten den lNlen en Jhr. W. Boreel den 22sten prijs; bij den veldloop met hindernissen over 3 K.M. plaatste de heer Strick van Linschoten zich No. 9 en Jhr, Boreel No. 20. ATRBCHT X - o X O X o X O x-0 Overzioht. Hardloopen 100 M. le afd. 1. J. J. Petrie 11.8 sec., 2e. J. P. v. Balen Blanken, 12 sec. 3. A. A. Lapère 12,4 sec. Opnieuw behaalde Haig met een aanval bij Atrecht-Albert succes. Bapaume is in hande der Engelschen. De vooruitgang der Britsche legers Kr werden zeer j3 0p kaart van veel be- t eekenis. Bapaume is een plaats van strate gische beteekenis. De afknabbeling van 't Duitsche front zal op den duur ook wel zijn invloed op de posities bij Voeren hebben. front aa 't afbreken van 't groote Dulteehe offensief. XXX front op Vrijdag j.L OOO front heden 't Aanvalsfront der Engelschen - Atrecht-Chaulnw - beloopt ongevaer 50 K.M. een Duitsch officier in de laatste da- staten, om eon vredesoffeuaief te be- gen 8 tanks in elkaar geschoten heeft.. ginnen. 't Engelsche blad schrijft De Doitache rara betoogt, dat de dat de geallieerden veel van de neu- Duitechers in dezeu bewegingsoorlog traleu kunnen verdragon, alleen niet als stelling hebben aangenomen: ,,!ia- dat ze vrede voor den t;:d willen rr.a- yer lerremverlies dan menschenof- ken. .,Dc geallieerden zullen geen inter ventie dalden, noch dircet.^uoch indi rect van oenigen neutralen staat of diens regeering, bij de afwikkeling der zaken. waarvoor zij haar blo*d hebben gestort. Te meeue», dat zij vaa di" va3t besluit zullen afwijken, is een dwaze en gevaarlijke dwaling. fers". Aan 't Fransche frontdeel was 't de laatste dagen vrij kalm- Uit 't Fransche s'a/bericht blijkt evenwel, dat aan de Maas Oosten- r ij k s c h e versterkingen voor de Duitschers zijn aangekomen. li.ardloopen 4o0 M. le afd. 1. J. J. Feiri 11.8 sec., 2e. j. i'. Themmen 57.8. 3. P, Tekelenburg 58. I. J. L'. van jJaien .u.n. 58.4. Verspringen met aanloop le afd. 1. A. A. Lapère 5.99 M. 2. J. J. Petri 5.86, 3. M. P. Bley 5.79. Hoogspringen met aanloop, le afd. 1, A. A. Lapère 1.65 (na loting met J. J. Petri 1.65.) Speerwerpen, le afd. 1. J. P. van Balen Blanken, 34.70. 2. Piel age 31.96. 3. J. J. Petri 30.70. 4. W. Brakel 30.69. Estafette 4 maat 100 M. 1. Ploeg: A. A. Lapère—Jaskl— Niemann—Bonman in 50.6 sec. VijTkamp le afd. 1. J. J. Petri. 2. J. v. Balen Blan ken. 3. A. A. Lapère. 2e afdeeling Juniores. 80 M. hardloopen. 1. Onkenhout 10.7. 2. De Ruig 10.8. 3. Jaski 11. 4. A. Paulen 11.5. Vèrsprlngen met aanloop. 1. W. Onkenhout 5.31 M., 2. Jaskl 4.75 M., Hoogspringen met aanloop. 1. W. Onkenhout 1.45 (lot.). Schotsman 1.45 (lot.). 1.45 (lot.), 3. Jaskl Speerwerpen. 2de afdeeling. •1. O. Nagtzuam 34.65. 2. Jaskl 31.11. 3. Paulen 29.88, 4. W. Onken hout 26.72. Kogelstooten (zwaar 5 K.G.) 1. Kaan 8.75 2. Jaskl 7.75. Met genoegen kan Haarlem op haar welgeslaagde onderlinge wed strijden terugzien. De heer J. J. Haak reikte aan de De'aanval der Engelschen Zaterdag. Toen hadden zij Bapaume reeds tot op 2 mijl genaderd. Zondag is vooral verwoed gestre den. De Duitsche staf gewaagt van „ge weldige strijdkrachten" der Engel- schen. Maar meteen wordt verzekerd, dat de groote doorbraakpoging der Engelschen mislukt Is. Toch erkent de Duitsche legerleiding, dat de Duit schers weer moesten wijken, want er wordt gezegd, dat de Duitsche tegen aanvallen, die ten doel hebben 't verloren terrein te herne men, voortduren. In 't door de Engelschen heroverde gebied liggen een groot aantal stad jes en dorpen. We noemen de meest bekende: Lesars, Contalmaison, War- lencourt, Eaucourt, Sapignies, Be- hagnées, Thilloy, Croisilles en St Leger. De linie loopt nu ongeveer als op onze kaart Is aangegeven. Nu gaan de Engelschen blijkbaar op Peronne af. Er wordt nog niet medegedeeld, welke buit de Engelschen bij dezen succesvollen offensief-stoot behaald hebben. Alleen wordt opgegeven, dat het 3de en 4de Engelsche leger sinds 21 Augustus meer dan 17.000 Duit- 8chera gevangen nam. Bovendien schat een Havas-corres- poodent. 't aantal buit gemaakte ka nonnen op 100. De Fransche pers brengt wartne hulde aan 't Engelsche leger voor de schitterende gcvechtsprestaUes in de ze laatste offensieven getoond. De Duitsche berichten wijden uit over do zware verliezen die de En tente-legers bij 't voortdurend aanval len lijden. Van de groote doelen der Engel schen komt niet veel terecht. Nu was weer 't voornemen om door een uiterst krachtigen „tangvorinigen" druk uit te oefenen tusschen Atrecht en Chaulnes en tusschen de Ailette en de Aisne, 't geheele Duitsche front Atrecht tot Soissons in een te doen storten. Maar door de taktiek der Duitschers is dit voorkomen en zijn de Duitschers alleen op eenige punten iets teruggeweken aldus betoogt Wolff. De EngeJscben hebben weer met I veel tanks aangevallen. In 't Duit- - - 0. una**? UWB t „Journal betoogt: De terugtocht Verder verwacht de „Times" nog der Duitschers achter de Oisc- en de eon vredesoffensief van Duitachland Ailette is voor hen daarom zoo erg. Prina Max van Baden is begonnen, omdat daardoor _een nieuwe zak ont- dr. Solf volgde met een vredesgezinde staat tusschen Ailette en Vesle. Deze rede. zak. .velko oen flankraanoeuvTe mo- Maar de ..Times"' hoop!, dat de ge-ijk maakt, biedt, een open flank Amerikanen rich daardoor niét zullen voor het geval, dat de Duitschers tot laten verlokken eu besluit, wijzend op een tegenoffensief mochten overgaan, de zekere overwinning door de F.n- maar aifc is weinig waarschijnlijk. De topte bijzonder groote luchtactie ter dek- ,,De eerst- grondslag voor den vol- kme door de Duitschers in dezen sec- kerenbond za: zijn do nederlaag van tor de beide laatste dagen ontwik- het miJitairisme op het slagveld, dat keid, schijnt veeleer te wijzen op het zelf koo; als dc eenige rechtmatï- maatregeleu tot een nieuwen terug tocht dan op een aanval." Focli, de opperbevelhebben der Entente-troepen, verklaarde tegen journalisten: „Voor de toekomst wil ik geen voorspellingen maken. De werke lijkheid is meer waard dan alle ge echt-: Ier nat:?n.' De oun-prrsideut <i r Voroenigdf Staten. Taft. komt iu een persartikel tot de conclusie, dat de landine van Amerikaansche troepen in Siberië oorlogsdaad tegen de Bolsjowiki is. die hun macht en saamhoorigkeïd verliezen. Daarom moeten de gealli eerden die Russen.niet ontmoedigen, schoono beloften. Het dient tot niets die klaar staan nm hen te heloen. overdreven verwachtingen op te J Zolfs als dit eon deel vau Rusland tot wekken. Alleen daden tellen. „Wat mijn bewonderenswaardige troepen betreft, gij kunt er nooit te bondgenoot vau Duitschland maakt, zou net de huidig© verwarring en anarchie in Rusland niet vermeerde- »-««- T IS moed nooit genoeg erheerlijkeu. I met de wapens uit. Rusland kuunen Ondanks de verschrikkelijke hitte, verdrijven, dan later door middel ondanks de vermoeidheid, zijn zij van de diplomatie. Amerika zou van richt, dat de K. N. M. V. dit jaar diverse prijswinnaars de talrijke, sche stafberichi wordt gezegd, dat de geneigdheid onder enkole neutrale '«Vesten van M'oronesj, in het Zuïde- 3cteeds voortgegaan. En toch kan men hun alles vragen, zij zuilen het onmiddellijk tan uitvoer brenges». „De Engelschen houden zi- prachtig. De Amerikanen zijn bewonderenswaardige soldaten. Men zou hun slechts één verwijt kun nen maken, n.l. dat zij te veel vooruitdringen. Ik ben genood zaakt hen terug te houden. Zij vra gen slechts om vooruit te mogen marcheeren, om zooveel mogelijk Duitschers te dooden" In Albanië boeken de Oostenrijkers een succesje. Zij zijn over de Semeni getrokken en hebben ook Berat en Fieri bezet. Bekend is het conflict tusschen Spanje en Duitschland over den duikbootoorlog. Duitschland wil aan Spanje niet toestaan Duitsche sche pen uit Spaansche havens in beslag te nemen voor door Duitschland ge torpedeerde Spaansche schepen. De Vorwarts waarschuwt nu de Duitsohe regeering ook Spanje de grootste nog neutrale staat uit Euro- pa in den oorlog te drijven. „In het belang van het Duitsche volk cnag hier niet gezwegen worden. Aan de eerlijkheid der Spaansche neu traliteit valt niet te twijfelen. Wij eischen nu van de Duitsche regoe- ring en stellen er haar verant woordelijk voor, dat niet ook deze staat in de rijen onzer vijanden wordt gedreven en de wereldcoalitie tegen Duitschland geheel en al wordt gesloten." D© Times" is niet te spreken over aiju inillioen manschappen wel enkoio honderdduizenden voor dat werk kun nen missen, zonder het Westelijk front te verzwakken zoo besluit Taft. Uit Rusland. Een contra-revolutie? De „Iswestia" maakt melding van de ontdekking van een wijdvertakt contra-revolullonnair complot te Mos kou, hetwelk juist bijtijds verijdeld werd. Reeds zijn in genoemde stad 8 leiders der organisatie doodgescho ten. De bedoeling der samenzweer- - ders was te beletten, dat Bolsjewiki- legers naar 't front vertrokken om te gen de Tsjecho-Slowakken te strij den. Een gewapende opstand werd voorbereid. Witte Gardisten hadden de leiding. Alles was In orde. Er zon den verschillende hulzen tot fort in gericht worden. Ook zouden op de da ken der kerken machinegeweren ge plaatst worden. De organisatie be stond uil groepen van 10 man. Elk samenzweerder kende niet meer dan 10 kameraden. Ook uit andere gouvernementen Wologda, Wladtmlr, Wjatno en Orel worden opstanden gemeld, die ech ter bloedig onderdrukt werden, maar niet dan nadat de Sovjet-troepen hier en daar zware verliezen leden. 300 Witte Gardisten werden daarbij ge dood. In een hoofdartikel elscht da „Prawda", dat de geheele bourgeoi sie In de gevangenis wordt geworpen. Van andere zijde wordt gemeld: De „vijanden der Bolsjewiki" heb ben een „bond der wedergeboorte van Rusland" opgericht De bond is o.a. voor oorlog met de Middenrij- fcen. De gevechten. Volgens 't communiqué der Bolsjewi Yi-regcering zijn de sovjettroepen ten Feuilleton door F. DE SINCLAIR. 27) Juffrouw Knol, sprak hij, n'_ doet u me heusch onrecht; dat ik u hier ontmoet is louter toeval, maar •al was ik u midden in 't dorp tegen gekomen, dan zou nieta me weerhou den hebben, u even aan te spreken. Wilt u dat geloovcn? 2e zag hem aan, sloeg haar oogen dan neer. -Ja, zei ze wat verlegen. - Dus, zei Jacques, terwijl hij beide handen aan het gaas sloeg: Juf frouw Knol, nu gaan we een overeen komst aan: wat er ook tusschen onze families gebeurt, wij zijn en blijven goede vrienden, afgesproken? 2e knikte lachend en toestemmend. Ia u hier eiken morgen op dit nu r? vroeg Jacques. 2e aarzelde even. r~ - - - zei zo dan wat 'cne.msch. niet eiken morgen K~7 Maar morgenochtend bij voor bid? hield hij aan. "-Waarom wou u dat weien? vroeg Ik zie zoo graag gedresseerde ko nijntjes antwoordde hij. U jaagt ze weg, verweet ze met een poging om boos te kijken. Hun oogen ontmoetten elkaar en gelijktijdig begonnen ze te lachen. Ik zal u nu niet langer van die lieve diertjes afhouden sprak hij, zijn hand uitstekend. Ze stak. ook lachend de hare uit, maar 't ijzergaas was er, als beletsel. O, dat is nietssprak hij, twee vingers door twee openingen stekend. lpgl u hier maar een vin- geitje tusschen. Ze bloosde lot onder heur haar, stak nochtans haar pink toe: hij druk te djen zacht tusschen zijn vingertop pen. Dag juffrouw Knol! Dag meneer Van Tienen. U heeft ergen laat van blozen, plaagde hij. Volstrekt nietontkende ze. Hij nam zijn hoed af, boog; zij knik te en Hoen scheidden ze. Jacques liep fluitend en veerkrach tig het bosch in, keek nog even om; Jnantje deed het op hetzelfde ooaren- blik. Ze wuifden elkaar toe< VIII. Na troostelooze grauwe dagen van weenenden mist en sombero duister nis, was plotseling de zon gekomen; ze straalde aan een wolkenloozen blauwen hemel en eensklaps bleek 't toen en het was een blijde verras sing, dat in die voorbije donkere weken, de boomen stilletjes gewerkt hadden aan hun lenlekleed. 't Was een wemeling van sappig groen en botergeel in al de kruinen er waren laatkomers, als de eiken en de noten, die maar moeilijk hun stug ge knoppen lieten bersten, maar in de berken en beuken ruischle al do zoele wind door de teere blaren en de kas tanjes staken alom hun witte kaarsen op groene kandelabres ln de lucht Langs de slooten schoot het vol groen en bloemen en de weiden zagen wit beBterd van jonge madelieven. De musschen waren overal, kwet terden ln 't jonge groen der heesters en vlogen krakeeleud in tuimelende zwermen door de spruitende hagen; clikke hommels ronkten als verre vliegmachines en blauwe en roode libellen zweefden op bun gazen vleu geltjes boven de krozige slooten. Wel was het lente geworden in Olm hoven. Achter de Struysenhof, in 't vrije veld, midden tusschen de weiden en akkers, die al groenden van "t was sende graan, glommen twee lange rechte streepen over den opgeworpen dijk, die doorliep zoo ver, dat hij op loste In de blauwe boomgroepen aan den verren horizon, waar bovenuit de toren stek van Boekcnburg. De tram reed. Het station was als 'n aardig Zwit- sersch huisje, verrezen aan den straatweg, tusschen den tol en de Struysenhof en daarachter waren de vriendelijke woningen gezet van het personeel, als kleine afzonderlijke vil latjes met een bloemenhof er voor en een lap moesgrond er achter. 't Had gestormd in die voorbije maanden. De gemeenteraad had, voorgelicht door Lenders en Versluis, ondanks de felste tegenkanting van den burge meester gunstig beschikt op het adres van Knol. De graaf Van Tienen was buiten zichzelf geweest van verontwaardi ging en teleurstelling en de van He- denburgs, de Dumaertjes, de Dubours en ook de Rentmanne» waren offi cieel komen condoleeren, in donkere toiletten met bedroefde, verslagen ge zichten en Fientje Duraaer had het uitgesnikt en de gravin Van Tienen had met een wasbleek gelaat in de schemerdonkere kamer fluisterend ge recipieerd en de graaf zelf had de treurende bewondering gewekt van alten, dat hij zich nog zóó staande hield, met zöó'n energie en wilskracht nog op de boen wist te blijven. En toen hij, na lange ernstige be raadslagingen cn overredingen en smeekimreii eind el i ik met een stoo- tende zucht, had toegezegd, dat hij dan nog niet zijn ontslagaanvrage, die klaar lag in een reeds toegelikte envelop, zou verzenden, hadden alle heeren hem ontroerd cn zwijgend de hand gedrukt en de dumes hadden el kaar snikkend met tranende oogen aangezien en Fientje had met ge smoorde stern uitgeroepen Wat een onbegrijpelijke zedelijke moed, wat een figuur. wat een heldl Toen de aigemeene ontroering wat bedaard was, had Rentman, die veel moest goedmaken, in groote lijnen het plan ontworpen voor een soort permanent comité, dat ten doel had, Knol's invloed te ondermijnen een plan, dat vooral de dames hartstoch telijk toejuichten. O u kunt op mij rekcuen - u kunt over mij beschikken al tijd al was hel midden in den nacht! had Fientje uitgeroepen. Toen was er 'n beetje verward ge discussieerd; de onduldbare aanmati ging van Knol was teller dun ooit ge laakt, de groote lijnen van Rent- man's plan waren intact gebleven, cnaar tot een gedétailleerde uitwer king was men niet gekomen. Vol wrok, maar niet hopeloos, mei warme ooren en hoofden vol duistere wraakplannen, was do condoleance partij uiteengeguan. Fientje Dumper droomde dien nacht dat ze Knol als warm schoteltje bil de koffie, een vol-au-venl Ui u Lsstuurde, bereid met vergiftige champignons en liaar schuldelooze ziel werd nog uren daarna verontrust door den twijfel of dit soms een vlngerwiiziging was uit een hoogere sfeer. Iniusschen was Knol's populariteit in Olmhoven snel gewassen. Hij had het niet bij beloften gela ten. Voor zijn rekening waren de dure instrumenten voor liet fanfarekorps aangekocht en voor lijn rekening kwam er wekelijks een muziekonder wijzer uit Bockeriburg om de muzi kale Olmhovere op al die verschillen de dingen behoorlijk te leeren bla zen. Vreeselijko geluiden hadden de eerste weken uit (le armoedige huisjes op geklonken en.'t lawaai ln de school op de Zaterdagavondsche repetities was in den beginne zelfs Knol, die als beschermheer van het corps, kwam luisteren, te machtig geweest; maar al gauw was het lawaai voor iemand mot middelmatige sterke zenuwen toch dragelijk geworden. F.n nu blic-a hel fanfareoorp.- den door den muziekonderwijzer speciaal gecomponeerde ..Willem Knolmarsch' al, met een bravour, dat de ramen er van rinkelden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5