dUllEH'S flüBBLAO Feuilleton DE RIDDER KNOL De Oorlog. Stadsnieuws Uit de Omstrekin I HAARLEMMERMEER. - De vei ling der vante goederen aau den A&lsmeekderweg In de Haarlemmer nleer, toebehoorende aan de erven mej. A. C. de Jongh, is te Hoofddorp gehouden, ten overstaan van de notarissen Sislerman te Meerkerk en Wildervanck de Blécourt to Bloemen- daal. De vaste goederen, die GO H.A. en 41 A. beslaan, bracht op in ver schillende perceelen f 181.550. TWEEDE BLAD. Wmidag 28 Augustus 1918 Beis-indrukken van M. P. DE CLERGQ. Halifax, 17 Juli 1018. Eergisterenavond werd de kennis geving hier en daar opgehangen, dat de passagiers gisteren te half neven diendon op te staan, ten einde aan het ontbijt deel te kunnen nemen, dat bij uitzonde-ring op 7 tot 8 uur was vastgesteld. Voor tijdig wekken zou zorg worden gedragen. Precies 8 uur evenwel moesten onvoorwaardelijk allen in de eetzalen present zijn, in afwachting der visitatie, waartoe alsdan werd de Amerikaansche ma rine aan boord verwacht Half 9 verscheen het vrij sterk be mande marinebootje langszij van de Frisia. Er stapten een twintig offi cieren (onder wie twee der infante rie) en matrozen aan boord. Eerstga- noemden namenplaats aan tafeltjes in de boven-eetzaal en laatstgenoemden verspreidden zich op dek, enz. Alle le klasse passagiers werden geconsig neerd in de beneden-eetzaal rnet be vel aldaar te wachten tot hunne na men (alphabetische volgorde) zouden «orden opgeroepen. Eerst kwam aan de orde: het na zien onzer passen. Meerendeels liep dit vrij vlug van stapel; eenige vra gen konden gemakkelijk beantwoord worden. Onze moedertaal werd door een der Amerikaansche murine-offi- cieren, die te Middelburg de H. B. S. bezocht, uitstekend gesproken. Niet allen kwamen er echter zoo gemakke lijk af, want het nazien hunner do cumenten door een der officieren moest oogenblikkelijk plaats vinden, zoowel voor zoover de passagier die bij zich hadden als die welke in do hut waren. liet liep alles toch geluk kig best af, alleen verwonderden we ons over de juistheid der aanteeke- njngen reeds in het bezit der autori teiten, uangaande bijzonderheden uil de levensgeschiedenis der reizigers. Tegen 's middags 12 uur was dit onderzoek In de eerste en tweede klasse (derde is er thans niet) afge- loopen en vertrok het marinebootje met zijn bemanning, onder mededee- lmg van terugkeer te 2 uur tot on derzoek der hutbugage. We mochten derhalve ongestoord den lunch van half één genieten, ten minste wat den tijd betrof, want er 'ioopen allerlei geruchten aangaande verbod van in voer in Amerika van brieven, druk werken, documenten, enz. en we wil len allen toch zoo gaarne in het be zit blijven van hetgeen onze bagage uitmaakt, ul hebben de raéesten het al zooveel mogelijk beperkt door de strenge bepalingen dienaangaande, ons reeds in de voorschriften voor het inschepen der bagage kenbaar ge maakt. Gisterenmiddag half drie weerklonk liet bevel: „Alle passagiers zoodra mogelijk in hunne hutten en daar blijven tot de inspectie der bagage is afgeloopen". Wij drieün, gezamenlijk bewoners van hut 20, dus dadelijk op post, ovenals alle anderen in liare en hunne respectieve hutten. Het raampje (patrijspoortje) kon geluk kig open blijven, dank zij den onge kend mooien zomerdag. Het middag- bezoek geschiedde door matrozen, ten minste naar liunno kleeding te be- 'oordcelen. Htm optreden was even correct en gentlemanlike als dat der officieren. Lastig werd deze inspectie volstrekt niet gemaakt. Ik ondervond zelfs nog een bewijs van sympathie van den Inspecteur bij het zien van mijn car- tonwerk betrekking hebbende op de woningcoöperatie, dat in „Om Ons Heen'' van 20 Mei beschreven is. De Amerikaansciio matroos uit Manches ter afkomstig, vertelde veel van de in 1845 te Rochdale begonnen coöperatie gehoord te hebben en hij sprak zijn waardeering uit over mijn voornemen tot bevordering in Indie van, dit voor name sociale en economische belang. Mie passagiers waren vol lof over de wijze waarop die inspectie plaats •Kteeft gevonden. Terwijl ik dezen rricf des ochtends schrijf, is de Ame rikaansche marine bezig met inspec tie der bagage In het ruim. Ook dit geschiedt op de meest mogelijk aan genuine wijze. Of de visitatie in New-York nog eens plaats zul vinden, of wij spoedig van bier zullen vertrekken, of wij da- lijk vorder naar San Francisco mo gen gaan, en tal van verdere .,of's"... dit ulles ligt nog in het duister ge buid. Nu de zon haar gouden stralen op bei landschap rond om ons doet blin ken, komt ons uitzicht tot zijn volle recht en wij genieten inderdaad evenveel daarvan als in Bergen hel door F. DE SINCLAIR. 29) Er kwam een vreeselijke uitdruk king in zijn bleeke gezicht en ineens ronder stotteren, muar met een stem, vreemd en heesch en geknepen van ontroering ging hij voort Want er kwam inderdaad nog ecu tweede lijst, tueneeren. Er kwam een tweede lijst oin kwart voor vijfop het laatste oogenblik banders en Versluis dienden haar tözij hebben een tegencandidaat Besteld en met hen, twintig vijf en twintig, anderen! De graaf schreeuwde die laatste woorden bijna uit en sloeg met zijn vuist op do tafel, dat het water uit het glas spatte. En wiewie Is dan die te gencandidaat?... riep van Hedenburg ontzet. Een bittere glimlach krulde de gra- felijke lippen. Die tegen-candldaatriep hij rü?i ,e?P. horde maar dan on- ®taaellijk brak die stem tot een fluis tering -. din tegencandidaat geval was. Bet Js hier ook zeer wool. De breede zeestraat, als haven dienst doende, tussclien een glooiend land schap, veel groen, wuuronder groote en kleine gebouwen en waar men schen die niet bijziende zijn, sporen, auto's en zelfs fietsrijders ontwaren. Dan des avonds prachtige mane schijn, waardoor de omgeving In ge heels andera belichting te voorschijn treedt. Lezer of lezeres, u kunt zich onze teleurstelling zeker wel voor atellen dat het strenge verbod om niet aan land te mogen, wordt ge handhaafd. Aan zeeziekte wordt door nie mand meer gedacht, want we liggen met de Frisia muisstil. Zou het uit blijven dier kwaal voortduren, als wo naar New-York vjof Batavia weder aan hel schommelen gaan? Overxioht. Opnieuw trokken de Entente-legers voorwaarts. De Fransche staf meldt, dat de Franschen do Duitschors gedwon gen hebben om hun terugtocht aan weerskanten van de Avre te versnel len. Op een front van 20 K.M. rukten de Franschen op bepaalde punten meer d a n 4 K.M. vooruit. Bezet werden o.a. R o y e, Hallu, Frousart, Crémery, Gran ny, Canepuls, Hancourt en Crape au-M e 3 n i 1. De Franschen houden nu als linie bezet: pal bewesten Chaulnes, Pun chy, Liancourt en Verpillières. Een 1200 Duitschers werden daar bij gevangen genomen. Ook de Kn gel schen melden vor deringen. De Britten z ij n thans ln de Noordel ij ke w ij k a n van B a p a u ra e bin nengedrongen. Blijkens 't Engelsche stafbericht golfde de linie geregeld heen en weer. De Duitschers deden eenige krach tige tegenaanvallen, waardoor do Eogelschein op enkele fckunten voor een oogenblik moesten terugtrekken, □.nar later konden ze weer opruk ken. Bapaume wordt thans door do En- gelsclien voor 3/5 deel omvat De groote weg naar Kamerijk staat even wel nog voor de Duitschers open. Dit Parijs wordt zelfs gemeld: „Bapaume is niemands-land". Dat wil dus zeg gen: T ligt tusschen de Duitschc en de Engelsche linie in. Volgens de Matin is er in Bapau me thans geen enkele Duitscher meer. Aan beide zijden van de Somma maakten de Engelschen ook vorde ringen en wel in de richting Van Dompierre en ten O. van Suzanne. Evenzoo werden aan do Scarpe vorderingen gemaakt. Sedert 21 Augustus maakte'tEngelBche leger 21.000 govangenen. De Duitsche staf erkent 't terug wijken der Duitsche legers, maar wijst er op, dat de Duitschers door tegenaanvallen op enkele punten eerst verloren terrein hernamen, terwijl over 't algemeen gezegd kan worden, dat de doorbraakpogingen van do Entente-legers tot mislukking gebracht werden. Nu lag zoo meldt de Duitsche staf 't zwaarte punt van de doorbraakpoging ten Z. van de Scarpe. De stoot is aan weers zijden van den weg AtrechtKame rijk in de Duitsche stellingen opge vangen. De militaire deskundige van 't N. v. d. D. wijst op de nieuwe metho den die de geallieerden bij den aan val toepassen, „De Duitsche militaire hersens zijn de andere niet langer de baas. Een van de verschijnselen, die daarvan getuigen, is do aanvalsbewegiug wel ke thans door de Engelschen ten uit voer gebracht wordt. Zij pogen niet meer, gelijk vroeger, en gelijk ook de Duitschers gewoonlijk deden, door een opeenhooping van militaire mid delen een wig in het vijandelijke front te drijven en de daardoor ont stane bocht geleidelijk te verwijden men denke aan den grooien slag bij Kamerijk die zooveel gejubel in Engeland verwekte, doch ten slotte op niets uitliep doch zij schuiven hun frontlinie over een groote uitge strektheid oostwaarts, telkens op een ander gedeelte aanvallend zoodra zij ergens eenige kilometers vooruit zijn gekomen. Nadat zij Albert hadden ge nomen hebben zij allereerst het front laugs den spoorweg AlbertAtrecht ingedrukt, de Duitschers over de spoorlijn geworpen en positie geno men op een vrijwel rechte frontlijn ten noorden van Bapaume. Vervol gens hebben zij een aanval ten zuid westen van die plaats uitgevoerd, Bray genomen en de linie tusschen Bray en Bapaume ongeveer even ver oostwaarts gebracht. Ook op dat punt concentreeren zij echter niet al hun aanvalstroepen, met de bedoeling een deuk in het Duitsche front te slaan, dat begrijpt immers iedereenwie zou het anders kunnen zijn? Knol! En de graaf Van Tienen van Olm- hoven zakte als een gebroken mun op zijn stoel ineen. Toen was de politiek in Olmhoven ontketend. Het in do lucht zwevende perma nente comité van Rentman kreeg eensklaps beenen en dribbelde eD rende in do. grootste agitatie naar alle richtingen. Fiéntje en Treesjo Dumaer, die tot heden van de politiek evenveel wis ten als mevrouw Knol van de Engel sche litteratuur,, gloeiden eensklaps tot boven 't kookpunt voor de candi- datuur Geurts. Jhr. Rentman had de centrale lei ding; zijn misdaad was al lang ver geven, schoon nimmer verklaard minstens tweemaal per dag rende hij met een vuurrood gezicht naar Olm hoven, waar hij dankbare en warme handdrukkeu oogstte van den graaf en de gravin van Tienen, op zijn her haalde mededeelingen, dat alles goed ging- Fientje en Trees Dumaer hadden dag en nRcht oen afschrift van dc kiezerslijst bij zich; 's nachts lag het ding op Fientjes nachtkastje, over dag was hst ln haar sleutelmand en zij en Trees bewerkten die lijst met roode, blauwe «n zwarte potlood- doch zij hebben nu Maandag het aan valsfront naar het noorden uitge breid en ten oosten van Atrecht, aan beide zijden van de Scarpe den aan val geopend, (Door deze tactiek be houden zij een vrijwel rechtlijnige linie; zij verkrijgen niet liet twijfel achtige voordeel van diep in de vijandelijke stellingen door te drin gen twijfelachtig daar een derge lijke uiibochting den aanvaller aan de flanken bloot stelt doch zij win nen terrein over een zeer breed front dringen den vijand terug, maken het hem onmogelijk, zijn troepen ter ver dediging op één bepaald punt te con centreeren, en zij matten hem ter dege af. Het behoeft geen betoog dat met een dergelijke tactiek geen snelle en éclatante vorderingen gemaakt kunnen worden, dc terreinwinst wordt zeer langzaam verkregen, doch vorderingen worden niettemin ge maakt en ten slotte komt de vijand achter zijn oorspronkelijke linies over een groote uitgestrektheid in het open veld te staan. Hij zal daar dan slag moeten leveren tegen dc numerieke overmacht der Entente-legers of zich op nieuwe, achterwaarts gele gen stellingen moeten terugtrekken. „Dit lijkt ons op dit oogenblik ds aanvalsmethode van de maarschal ken Foch en Haig". De „Times" merkt op: „De terug tocht der Duitschers gaat zoo snel ln zijn work, dat het te betwijfelen valt of zij zich op de Hindenburg-linie zullen kunnen herstellen, gelijk het vorig jaar". Uit Darijs wordt gemeld: „Do Duit schers zetten hun omvangrijke ver woestingen in de richting van Pé- ro n ne voort". Een correspondent van l'.outer stlut: „lndieu de uitputting inder daad een eind aan dezen oorlog .moet ranken, is de taktiek, die de gealli eerden op het oogenblik in het Wes ten toepassen, waarlijk aardig op weg naar de overwinning. Tot Zon dagnacht kon men veilig aannemen, dar de Duitschers tusscuen de Scar pe en de Aisne qp zijn minst 70 di visies moesten gebruiken sinds het Britsche tegenoffensief 8 dezer los kwam. De uitbreiding van het slag- fiont Noordwaarts door den aanval ar liter Atrecht heeft er de Duitschers vermoedelijk toe gebracht, inderhaast versterkingen naar liet bedreigde ge bied te werpen. Aldus blijft hun slinkend manschapsmateriaal inte ren. De vooruitgang der Entente- legers was uitstekend, gezien do be zwaren van het terrein". Uit Parijs wordt aan het Alg. Hbld. geseind: De voortdurende vorderingen der Engelsche troepen, die vaak lievige tegenaanvallen der Duitschers over winnen, brengen de Duitsche stellin gen in haar geheel ln gevaar. Wanneer de Engelschen voort gaan terrein te winnen, zal d8 Som- melinie onhoudbaar worden, en de terugtocht op de oude-Hindenburg- linie noodzakelijk zijn. Maar, zooals de „Matin" opmerkt, zou deze terug- wijking thans onder geheel andere omstandigheden plaats hebben dan j >11 1917. Na het verlies van het Ini- I 1 tiatief en de vrijheid van manoeuvre, brengt een nieuwe terugtocht duide lijke risico's mede, Elke terugtocht kan voor de legers van den Duit- sclien generaal Von Böhn noodlot tige gevolgen hebben. Deze legers bevinden zich inderdaad in een zak. 'welke nog dieper is dan dio bij Montdidier, en die in het N. en het Z. wordt bedreigd. Het terrein waarop Von Böhn zijn terugtocht van Chaulnes, Boys en Noyon af zou moeten volvoeren, is zeer ongunstig voor do bewegings- 6uelheid. De oevers vun de Sornine moeten worden overgestoken over gebombardeerde- bruggen, en tus schen Somme en Oise zullen tlo co lonnes en de lange convooien nauw opeengepakt zijn. Men kan zich af vragen of Ludendorff niet zal aar zelen om bevel te geven tot den te rugtocht met het oog op deze om standigheden. Verspreid nieuws DE BIBLIOTHEEK VAN LEU VEN. Maandag heeft te Havre een groote bijeenkomst plaats gehad tot het herstel van do bibliotheek van de liooge school te Leuven. De bijeenkomst werd door minister Poullet gepresideerd, die de Fran- eche, Engelsche, Amerikaansche en Zwitsersche afgevaardigden welkom heette. DUITSCHERS DIE.... NIET MEER NAAR DülTSCHLAND WILLEN. De Times verneemt uit New-York: Bij het ministerie van Oorlog zijn een groot aantal protesten inge komen van Duitsche krijgsgevange- streopen. Een blauwe, dan was er een zieltje gewonnen voor Courts. Een roode, dan was de drager van dien naam een ellendige, niet om te praten Knolliaan! Een zwarte, dan was hot een twij felaar. En die" twijfelaars! Geen uur van den dag waren ze zeker, dat niet Trees of Fientje plotseling voor hen zou staan en smeekte en verweet en beloofde en dreigde, tot ze dan ein delijk: „Ja, freule" zeien; „Geurts dan uiaar!" I)an kwam het blauwe potlood in actie cn zoodra de dagtaak ten einde was, werd de buit op een briefje aan Rentman meegedeeld. Van Hedenburg en Dubour lieten zich evenmin onbetuigd; vooral do laatste voelde naijver op het succes van Rentman en poogde Item te even aren. Doch het terrein was zoo overzich telijk, het jachtveld zoo klein, dat de felle jacht weldra gestaakt moest worden bij gebrek aan wild. Twee honderd tien kiezers stonden er op do lijst; Rentman maakte de politieke statistieken op. Vijf en tachtig blauwen waren er, zeventig rooden en vijf on vijftig zwarten: maar bij die vijf en vijftig zwarten waren er dertig, die volgens Fientje en Trees, beslist een blauwe Inen en andere geïnterneerden op het fort Oglethorpe en het fort Mc. Fherson tegen elke overeenkomst met Duitechland aangaande hun uitlevering. Zij maken ernstig be zwaar om naar Duitsehland terug gezonden te worden, daar zij vrec- zen gestraft te zullen worden wegéns hun gevangenneming. Reclamanten verklaren het voornemen te iiebben bij het einde van den oorlog natu ralisatie te zullen aanvragen als Amerikaansch burger. Zij zijn vol lof over hun behandeling door de 'Amerikaansche gevangenis-beamb ten. BOYCOTT NA DEN OORLOG. Op een vergadering van katoen- fabrikanten to Liverpool is besloten gedurende tién Jaar na het sluiten van den vrede geen handel met den Yijand te drijven. Uit Rusland. Distributie naar klassen. Het bureau voor de distributie van levensmiddelen te Moskou heeft op last van de Sovjet der afgevaar digden van arbeiders en roode gar de beslist, dat te Moskou de rantsoe nen zullen worden verdeeld naar verschillende klassen. De inwoners van de stad Moskou worden daartoe in vier klassen verdeeld. Tot de eerste klasse behooren de arbeiders die zwaar werk hebben te verrichten onder moeilijke omstan digheden; moeders die zelf haar kin deren voeden, enz. In de tweede klasse zijn opgeno men arbeiders die zwaar werk ver richten, maar onder nor maio omstandigheden; artsen, zie kenverplegers en verpleegsters van d8 afdeelingen voor besmettelijke ziekten in de hospitalen, en kinde ren van 3 tot 14 jaren. In de derde klasse zijn geplaatst de arbeiders die lichten handenar beid verrichten en werken onder voor de gezondheid gunstige omstandig heden: alle kantoorbedienden en personen die geestesarbeid verrich ten kinderen beneden de 3 jaren: jongelieden van 14 tot 17 jaar; alle scholieren die ouder dan 14 Jaar zijn en alle werkloozen. De vierde klasse bestaat uit alle mannelijke en vrouwelijke personen en hun gezinnen, die in hun levens onderhoud voorzien door de renten van hun kapitalen en door „het uit builen van betaaido arbeidskrach ten". De verdeellng van de levensmid delen van deze vier klassen ge schiedt percentsgewijze naar den volgenden maatstaf: Wanneer men volgens de distributiekaart in do eerste klasse 200 eenheden ontvangt van verschillende levensmiddelen, dan krijgen de drie andere klassen onderscheidenlijk 150, 100 en 50 een heden van diezelfde levensmiddelen, Wanneer dus bijvoorbeeld de le klasse oen half pond boter krijgt, ontvangt de 2e klasse drie achtste, de 3e klasse twee achtste en de 4e klasse maar één achtste pond. JODEN-PROGROMS IN OOS TENRIJK. In de Galicische stad Komarno, heeft een pogrom gewoed. Met bajonetten gewapend vielen de boeren de Joden aan, en plunderden de Joodsche winkels. In de meeste Joodsche huizen werden dc rainen Ingegooid. Vele Joden werden' zwaar gewond. De autori teiten grepen aanvankelijk niet in, eerst later werd door de agenten do rust hersteld. Zes soldaten, die aan het pogrom hadden deelgenomen, werden gearresteerd. LUCHTAANVALLEN. Ita- iiaanscho vliegers heiben naar de Oostcnrijksche staf meldt bom men geworpen op de provincie Udi- ne. Er werd geen militaire schade aangericht, wel werden onder de Italiaansche bevolking doodeu en gewonden gemaakt. De Engelsche vliegers hebben 87 ton bommen geworpen op Zeebrug- ge. Brugge, Oslende en andere Bel gische steden waar de Duitschers militaire posities ingericht hebben. DF. INTERVENTIE IN SIBERI3. Volgens eon Reuterberichb verneemt do „Times" uit Charbin, dat do Tsje chen, Franschen en Engelschen aan het Oessoerifront 300 dooden en go- wouden verloren en hun linie onge veer zca mijlen terugnamen. Do Bolsjewiki-strijdmacbt telt een 4000 man. GEEN SIGAREN MEER IN PUTSCH L AN D. Het „Berliner nuance hadden, terwijl hei overschot van bleek roze tot licht karmijn va rieerde. Dat maakt dus, concludeerde Jhr. Rentman, een waarschijnlijke verhouding van honderd vijftien op vijf en negentig, ten gunste van Geurts. Deze hoopvolle mededecling, welke gedaan werd in do vergadering van het permanente comité, die gehouden werd in liet kasteel Oluihoven, lokte een krachtig applaus uit, na eenige oogenblikken gevolgd door het knal len van twee champagnekurken, een geluid, dat sedert menschenhougenis niet meer binnen dc muren van bel kasteel was gehoord. Ik had het nooit gedacht, maar ik vind politiek iets verrukkelijks! zei Fientjo mot glimmende oogen en vlammende wangen, toen het comité uiteenging. Dc zevende Mei was de dag der! verkiezing. De lente had het volgehouden;"het was prachtig voorjaarsweer gebleven, gedurende al die voorafgaande dagen van politieke beroering. Door Oluihoven waarde een vage onrust; al vroeg, voor de opening van het slembureau, stonden groep jes van mannen en vrouwen bijeen in druk gepraat, dRt soms overging iu een luid schreeuwend betoog en Ta^eblatt" schrijft„Ah wij vah het jaar 1918 awcheid nemen, zullen do rookers ook hun sigaar moeten vaarwel zoggen, omdat er dor. geqn voer sigaren geschikte tabak moer in Duitsehland aanwezig is Een schrale troost is het. dat het niet ons alléén zoo gaat. Hoe het dan voor de rookers gesteld zal zijn, heeft con bekend vakman aan een der me» dewérkers uiteengezet. Deze we« er op, dat de voornaamste leverancier. Nederland, zelf geen voldoenden voorraad tabak moer heeft en tot ranteot'neering is moeten overgaan. Over Denemarken komt ook geon ta bak meer binnen, want in Skaudina- vic is de nood al even groot. Daar Amerika wel groote voorraden tabak bezit, doch gebrek heeft aan schecpsruimte, zal voor vriend en vij and in Europa de sigaar wel uitster ven. Dan zal men zijn toevluoht moeten nemen tot do sigaret. Daartoe "wor den nog voldoende grondstoffen uit den Balkan aangevoerd. En ook rook tabak voor pijpen is nog voldoende aanwezig. Doch met beide rookwaren zal allereerst het leger bedacht wor den. Er worden echter reed» onder handelingen gevoerd om de aigarefc- tenproductie te vermeerderen.'1 Thans werken nog 90 000 man in de Duitsche sigaren-industrie, vroe ger was dit aantal 220.000. JAPANSCIIE TROEPEN TE NI- KOLAJEFSK. Volgens de „Köln. Zfcg." z'jn er Japansche marine-troe- peu bo Nikolajefek aan den mond van de Amoér geland. DE SPOORWEGSTAKING IN EN GELAND is opgeheven. Er is een vocrloopige schikking getroffen. IN ALBANIè hebben do Oostenrij kers opnieuw terrein gewonnen c-n wel aan de Tomorica (een zijrivier van de boven-Devoli)., ENGELAND EN FINLAND. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat de En gelschen de neutraliteit van Finland geschonden hebben doordat een En gelsche vlieger bommen geworpen heeft op Kocolajaeri. Eenige perso nen zijn daardoor gewond. DE TSJECHO-SLOWAKKEN' zijn bij Nikolajefsk door de Bolsjewiki verslagen zoo wordt door Wolff- bureau gemeld. 't Conflict tuscohcn Spanje cn duitsehland. Volgens de Kölnische Zeitung meldt een draadloos bericht dat er in San Sebastian een gewichtige conferentie van den Spaanschen minister-presi dent Date met den Engelschen. ge zant Hardinge heeft plaats gehad. De laatste ls onmiddellijk daarop naar Londen vertrokken. ORGELBESPELING in de Groote- of St.Bavokerk op Donder dag 29 Augustus 1918, des namid dags van 23 uur, door den heer A. J. C. Mooy. Programma: 1. Praeludium b. kï. J., J. S. Bach; 2. EIcgio op: 5 No. 2, Olto Thomas; 3. Cantilène, G. Pierné; 4. Unrühe, R. Bibl; 5. „Ayo Maria", Arcadelt- Liszt; 6. Fantasie, A. J. O. Mooy. J. H. RÓSSING. In „Het La ven" van lieden komt nog een op stel over Gerbrand Adriaanszoon jBredV f voor van de hand van den Zondagnacht overleden schrijver J. H. Róssing. COÖPERATIEVE CONSERVENFA- BRIEK Do „St.-Ct." van 26 Au gustus bevat de statuten van de Coö peratieve Conservenfabriek, gevestigd alhier. GEV. VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: W. v. d Bijl. De Witstr. 23, broche, .f. Bouman, Korte Heeren- stnaafc 7 rood, ceintuur. A. Donker, Konnemerstraat 20, jas. C. Stolwijk. Burgwal 14. broche. G. v. d. Steur. Brouwersvaart 118 a, hond. J. Faa- »e, Roosveldstraat 5. hondenriem. H. Schaap, Eendrachtstraat 9. kaart H. IJ. S. M. J. W. Tang. Groot Heilig land 39, hond. W. Rockers. Gen. Cronjéstraat 11, Schoten, portemon- naie met inhoud. J. J. Schipper, Wes- tergracht 51 zw.een taschje met in-1 houd. II. van Franken. 2e Zuidpol-1 derstraat 52, kinderkousje. E. Bag-| germ an. Loidscheplein 41 rood, een zilverbon. J. Klein, Soutman^tfraat 11, oen porlemonnaie. BLOEMENDAAL. Met ingang van 28 Augustus Is benoemd tot Di recteur van het Provinciaal Produc tiekantoor voor Noord-Holland dc lieer S. W. do Clercq, alhier. gekijf en die allen liepen plotseling te hoop, toen uit de richting van Reniman's villa, twee mannen aan kwamen dragen mei tusschen hen in een reusachtig plakkaat, waarop met groote letters stond: Verstandige mannen van Olmhovenlll KIEST GEURTS! maakt alleen het bovenste vakje van uw stembiljet zwart; Het gaf oen gejuich en gejoel in het dorp of er een oproer was uitge broken, en omstuwd door den heelen luidruchtlgen drom. schreden die mannen naar het raadhuis en pos teerden zich daar vlak naast den in gang van het stembureau. Maar ze stonden daar nauwelijks of uit de verte klonk een oorverdoo- vend getoeter en gefluit en eensklaps verscheen de renauto van Knol, de zelfde waarmee Jhr. Rentman zijn befnamden tocht had gemaakt. Op de achterbank van die auto zat een harlekijn, die allerlei grappen verkocht en mei volle handen dunne roode strooibiljetten naar volk wierp, waarop stond: Kiest KNOL! KNOL! KNOL! maukl bel onderste vakje zwart Kiest KNOL! KNOL! KNOL1 De harlekijn lachte en schreeuwde en al het volk lachte mee en toen da Binnenland De Toestand Minister Poslhuma «n Rotterdam's burgemeoste» Een repliek van burge meester Zimmer man. De burgemeester vau Rotterdam beeft, in een zeer uitvoerig schrijven minister Posthuma van repliek ge diend op zijn antwoord op het be kende schrijven^ door den burgemees ter tot hem gericht in zake do rant- aoeneering van aardappelen cn de meikv oorziening. In de eerste plaats antwoordt de burgemeester op do beoordeeling door den minister van de wijze, waarop hij de vrouwen uit de burgerij heeft te woord gestaan. Hij meent, dat hij na een 20-jarige ambtsvervulling zeer goed weet hoe hij de ingezetenen heeft te woord te staan, die zich in hun nood tot. hem wenden, niet «'■o* eon ambtenaar, maar als tot een bestuur der van wien het volk in de steden van ouds hulp en voorspraak ver wacht. „Dat ik bij zoo een onderhoud het beleid van den betrokken minister niet afkeur, spreekt evenzeer vanzelf als dat ik aan anderen slechts die ge voelen? mag trachten, over te bren gen, welke ik doe!. Ik meende dftt- heb l |n-er lixcelJeKtie bekend kou zijn. dat onder die- gevoelens tot mijn leed wezen zich niet onomstootelijk heeft kunnen vestigen de overtuiging, dat ia een zo o rijk gezegend land als bet onze. ontbering, in den omvang, waarin zij thans bestaat, niet ware to vermijden geweest, en evenmin, dat men hier zoude te doen hebben met eon toestand waarin, zooa'.s Uwe Ex cellentie zich uitdrukt, ..elke overheid schier machteloos slaat Tot het zakelijk deel der quacstii komende, gelooft de burgemeester wat de aardappelen betreft, dal. men zic.i door het antwoord vun den mi nister even weinig bevredigd z«! ge voelen als na zoo menig ievensmidde- iondebat in do Tweede Kamér. Door den minister wordt ave! medegedeeld hoeveel aardappelen voor binnen- landsclï gebruik aanwezig waren, maar niet hoeveei de fabrieken «daarvan ge kregen hebben. Na uitvoerig de bezwaren nogmaals uiteengezet te hebben, verheugt hij er zich ten slotte in, dat «enigen tijd na zijn brief verbetering van den toe stand is gekomen. Wat het oondensceren van melk be treft. blijft de burgemeester, na de feit-en nogmaals uitvoerig uiteengezet to hebben, den uitvoer, a's een gevolg van vroegere te groote condeusc-enng. betreuren^ Hij acht het voor de volks voeding een vraag van het grootsLO belang, welk deel der melkproductie voor direct verbruik moet wordea bestemd, welk deel tot boter en kaas moet worden verwerkt en in hoeverre de afgeroomde molk voor vetarme kaas of voor vee- en varkensvocding 13 te bestemmen, dan wel voor con- denstering meestal met behulp van suiker en met kans op uitvoer. De vergelijkende cijfers in den brief van den minister zijn volgons den burgemeester, ook weder van te alge meens strekking om tot vaste gevolg trekking te leiden. Dat, zooals de minister schrijft, ge condenseerde melk een waardevol ruilmiddel kan zijn, is niet te weer spreken, maar evenmin dat de stem ming onder de bevolking zeer nadeo lig wordt beïnvloed, doordien nimmer openlijk ©n duidelijk wordt bekend gemaakt welke inderdaad gelijkwaar dige voord eet: a de volkshuishouding tegenover den uitvoer verwerft. Kon dit voortaan geschieden, dan zou zulks meer dan iets anders bijdragen tot geruststelling en vertrouwen. Ten slotte dringt de burgemeester er op aan, dat «r toch vooral meer eenheid moge komen in de verhou ding tusschen minister en gemeente besturen. Hij wijst er op. dat welis waar met vertegenwoordigers van ge meentebesturen vroeger door de commissie en nu door den chef der afd. Crisiszaken nu en dan bijeenkom sten worden gehouden over de distri- butlenaaatregelen, geëischt door een toestand zooala <lïo op oen bepaald oogenblik is geworden, maar dat nimmer over het beleid in meer alge- meenen zin overleg met leden van plaatselijke besturen als zoodanig is gevoerd. Ware dit geschied, ware hun Aanwezigheid niet enkel voor het reeds geboren feit ingeroepen, maar van den aanvang af voor de maatre gelen van voortbrenging, van invoer en uitvoer, van oogslinzamelinjf. oogstbeschikking nz., dan zou daar- wagen even 5topte, greep de harlekijn uit manden, die voor hein stonden, handenvol sigaren, deelde die uit aan de mannen, wierp zakjes met snoep- goed naar de vrouwen, schudde heele doozen kwattareepen leeg, strooide vlaggetjes met „Leve Knol!" Dan. Ineens, heel langzaam voort glijdend, nam hij met allerlei grimas sen het deksel van een groote wasch- cnand af en daaruit steeg een reus achtige knoedel hal gele luchtballon- netjes op, uiet.: „Kiest Knol!" in vuur- roode letters er op gedrukt. En ieder kind, dat zich vertoond® kreeg er een, ze vochten er om, er ontsnapten ballonnetjes en ze stegen op. verdreven nauwelijks in de stilte lucht; moeders mot kïnders op den arm klampten zich aan dc auto vast, gilden cr om; het werd oen zegetocht, een gejuich, een gebrul en gelach zonder weerga en telkens weer flad derden bundels roode strooibiljetten over do hoofden heen. Zoo ging he; heel de dorpsstraat langs, tot wel elk kind, elke vrouw, Mk« man lijn por tie had; dan maakte dc harlekijn een bokkesprong, de auto keerde, reed terug, de chauffeur liet den knalpot werken: het daverde als kanonscho ten door het dorp, het volk week ver schrikt opzij, dan lachten ze om hun eigen schrik; de ramen rinkelden van 't gedaver. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5