Stadsnieuws Arr. Rechtbank Rubriek voor Vragen CrlslslnliEbtingtn. ült i» Oïstrs&na Binnenland Be Toestand drukkers bevrijd hebben. Zij betuig den hun erkentelijkheid voor de hulp die verleend is aan den leider van de /aak der Arabischo vrijheid, den edelen koning Hoessein, en verklaar den dat zij de eindzegepraal van de geallieerden tegemoetzagen, als wan neer het bevrijde Syriè, Mesopotaraië en Arabiö met een hecht vriend schapsverbond hun schuld aan hun bevrijders zullen kunnen afbetalen. Lloyd George heeft In zijn foit- woord aan de deputatie van Syrlörs gezegd: Ik ben diep bewust van i w vurige liefde voor uw land, den trots van uw ras, die u bezielt Het Is de hoop en de wensch van Zr. Ma. regee ring. dat de Arabisch sprekende vol ken. die onder Turksch bestuur gele den hebben, wederom de vrijheid zul len genieten, die hun in staat zal stellen het gebouw van beschaving en welvaart te herbouwen, dat door zes eeuwen van Turksche tyrannle en wanrógeering ondergang .en verwoes ting gebracht heeft. Onze oprechte bondgenoot, uw geëerbiedigde leider, koning Hoessein heeft door zijn vol harding en moed niet slechts de ach ting en de genegenheid verworven van hen, die hij tracht te bevrijden, maar ook de instemming van allen wien de zaak der verdrukten ter har te gaat. Ik dank u voor uw adres, dal ik beschouw als een nieuw, spre kend getuigenis van broederlijke sa menwerking en van den geest, die de naties, welke de vrijheid verworven -hebben, verbindt met de volken, die worstelen om vrij te worden. Het adres van de Joodsche deputa tie, aan het hoofd waarvan de beken- de zionist Nahum Sokolow stond, sprak haar warme erkentelijkheid uit voor de historische verklaring der re- geering op 2 November 1917 en voor de hulp, die de regeering aan het Joodsche volk verleende om het te helpen zijn oude, nationale huis te herkrijgen. Zij gaf uitdrukking aan de hoop, dat de wereld, ter wille van de kleine naties, die over de geheele aarde worstelen om te ontsnappen aan de meedoogenlooze begeerte van Duitschland naar verovering, weldra de ineenzinking van de Duitsche macht zou beleven. In antwoord op dit adres, zeide Lloyd George, dat hij het mot de grootste voldoening ln ontvangst nam. Het streven, zeide hij, dat gij deelt met de velen van uw ras, die ovc r de geheele wereld verspreid zijn, vond een natuurlijk antwoord in de opvattingen van hen, die verantwoor delijk zijn voor de regeering in dit land omdat zij in aanhoudende over eenstemming zijn met de gevoelens van het volk van Groot-Britt-anniè. Ik -heb vandaag de eer gehad adressen te ontvangen van vertegenwoordigers van de drie elepienten, die het dichtst betrokken zijn bij het vestigen van orde en rechtvaardigheid in het ce- bied, dat totdusver de prooi is ge- weest van tyrannie en misdaad. De vervulling van de historische hoop en van uw streven is een eerste ge volg van de noodzakelijke bevrijding van de verdrukte volken in het na burige oosten. Uit Ruskind. Potersburg veroverd? Kon telegram uit Kopenhagen aan de bladen zegt, dat daar via Holsüig- ïors geruchten ontvangen zijn, vol gens welke Potersburg door de ocmitra- revolutionnairen veroverd is. Dg Briteche regeeruig heeft beves tiging ontvangen van 't bericht uit Washington, dat Petersburg op 12 verschillende plaatsen in vlammen staat en dat hevige straatgevechten •elrials hebben. Het Centrale Comité te Jarostof be sloot alle openlijke vijanden van de Sovjets te fusiLeeren. de verdaentea in concentratiekampen onder te bren gen en de overige bourgeois dwang arbeid te laten verrichten. Nieuwe aanval op de Franschen te Moskou. Volgons te Parijs ontvangen be richten is in het geoouw van de Fran se he militaire missie te Moekou door de Bo-sjewiki een nieuwe invaj ge daan, waarbij een aantal Franschen zijn gearresteerd. Sedert «enige dagen zouden de ge bouwen 'der iovjot-regeering te Moe kou onder bewaking staan van Chi- neesche soldaten, die uit de arbeiders aan den Moerman-spoorweg gorecru- teerd zijn. Dat men zijn toevlucht tot dezen maatregel beeft moeten nemen, vindt oorzaak in 't feit. dat de Fin- sche en Lettische regimenten, die tot heden als lijfwacht der volkscommis sarissen fungeerden, naar het front gezonden zijn. Volgens persborichten hoeft eind Augustus te iajeijabinsk een vergade ring der eociaai-revolutionnauen en .Witte Garat plaace geaiad over de sticuiing van een Groot-Russische re geering. De vergadering werd geleid door .'ukzentjef, eere-voörzitster waa Breachko Breecbkofskaja. Dom leteu September zou de iiooid vergadering der ieden van de Constituante in Oefa piaate hebben, doch deze ia uitge steld Officieel wordt medegedeeld, dat Amerikaansohe troepen te Archangel zijn aangekomen ten einde de gealli eerden te helpen bij het herstellen van de orde in Noord-Rusland. Het aantal wordt niet genoemd. DE INTERVENTIE IN SIBERlë. Het Japansclic ministerie van oor log dcell mede, dal de Japansdie ra valerie Bolsjaiova beefl bereikt op den 2dcn September en Bikin op den 31sten Augustus. Op den eersten Sep tember trokken Japansche voorhoe den lman binnen. De spoorwegbrug gen tusscheu lman en Btkin zijn on beschadigd. Talrijke Oostenrijkers en Duitschers hebben deelgenomen aan de botsingen bij Kraefski op 23 cn 24 Augustus. De Times-correspondent te Stock holm meldt: De Russische bladen komen nu nog slechts zeldzaam ln het buiten land aan. Zij zijn hoofdzakelijk ge vuld met oproepen tot gewelddadige tante en andere anti-Bolsjewistische tente en andere anti-bolsjewistische groepen. Het hoofdartikel in de Krasnaja Gazeta van 1 September, getiteld: „Bloed toot Bloed" begint als volgt: „Wij zullen onze harten in staal veranderen, dat wij ln het vuur van lijden en bloed zullen gloeien. Strij ders om de vrijheid! Wij zullen on ze harten wreed, koud en onver murwbaar maken, zoodat geen ge nade er in doordringt en onze harten zullen niet Ridderen bij het zien van teen, zee van bloed, van welke zee wij de sluisdeuren zonder genade en meedoogenloos zullen openzetten. Wij zullen onze vijanden bij tien tallen, bij honderden dooden. Laten zij verdrinken in hun eigen bloed voor het bloed van Lenlu, Oeritzky, Zlnovief en Velodarsky. Laat er een stroom van bloed der bourgeoisie zijn. Meer bloed, zooveel mogelijkl" Verspreid ln zulke artikelen staan opschriften als: „Een kogel in het hart van Ieder, die een vijand van het volk Is", en „Laat ons zwe ren hen zonder genade te dooden". Via Stockholm wordt gemeld: Tienduizend officieren van het ou de leger, die bevel kregen zich te Moskou In te laten schrijven, werden ongeveer een week, bijna zonder voedsel gevangen gehouden. Er brak cholera onder hen uit als gevolg van de opeenhooping van menschen in een ongezonde omgeving. De veiligheid der volkscommissarissen De regeering heeft last gegeven, dat alle Volkscommissarissen in het vervolg alle mogelijke voorzorgen voor hun persoonlijke veiligheid moe ten nemen. De volkscommissarissen mogen in de straten van Petersburg en Moskou slechts in krachtig be wapende pantser-auto's rijden. Verspreid nieuws Dr. KARL PETERS, de stichter van de kolonie Duitsch Oost-Afrika Is overleden. VOOR EEN VOLKERENBOND. De Duitsche vrouwencommissie voor een duurzamen vrede, heeft aan den rijkskanselier een adres gericht, waarin verzocht wordt, dat de Duit sche regeering een commissie zal in stellen van mannen en vrouwen (staatslieden, leeraars ln volken recht, pacifisten) en haar de voorbe reidende werkzaamheden op zal dragen tot verwezenlijking van een volkerenbond. DE AMERIKANEN IN FRANK RIJK. Het aantal Amerlkaansche troepen in Frankrijk neemt voortdu rend toe. Daaronder zijn ook de zoo genaamde spoorwegtroepen, die zich in hoofdzaak bezig houden met den aanleg van nieuwe spoorlijnen en herstelling van de door den vijand vernielde of beschadigde lijnen. In totaal zijn thans reed9 10 regimenten spoorwegtroepen (50.000 man) ln Frankrijk aan den arbeid. Ongeveer 30.000 man zijn voortdu rend bezig met het aanleggen van nieuwe sporen achter het front, ter wijl 20.000 voor het meerendeel werk zaam zijn bij den aanleg van n&ven- sporeu, waarvan een voortdurende uitbreiding nog steeds noodig is ten gevolge van de altijd ln grooter aan tal aunkomende contingenten en de daarmee gelijken tred houdende groo- tere behoeften. Een van de onlangs aangekomen convooien, waarmede, een deel dezer spoorwegtroepen ver voerd werden, bracht o.a. meer dan hond drd locomotieven mede en 500 spoorwegwaggons van 30 ton. In to taal zijn nu reeds meer dan 300 Ame- rikaansche locomotieven en 2500 30- tons waggons over zee vervoerd. De vorige maand is achter 't Fran- sche front een geheel nieuwe spoor lijn gelegd ter lengte van 210 K.M. (ongeveer do afstand van Maastricnt tot Zutfen) en waaraan slechts drie maanden werd gewerkt. De lijn lieeft dubbel spoor, is berekend op een bui tengewoon druk vervoer, zoodat de zwaarste materialen voor den aanleg hebben gediend. Twee groote en ver schillende kleine bruggen moesten in dien korten tijd gebouwd worden, terwijl een tunnel van 360 Meter leng te moest worden geboord. Hieraan hebben echter Frarische werklieden uit Pas de Calais medegeholpen. De nieuwe lijn heeft een snellere verbinding tusschen het Noordelijk en bet Zuidelijk deel van hel spoor wegnet tot stand gebracht D« Indtfoh» Films. Naar aanleiding van de Vraag, door ons gesteld aan 't eind van ons ver slag van de onlangs te Amsterdam ge geven lndischen filmavond; o het niet mogelijk zou zijn, dat wij oie films ook eens te Haarlem kregen, deelt de heer A. G. Boes, arrondisse- ments-schoolopziener ons mede, dat dit zeer wel mogelijk is. Evenals d? heer Boes het vorige jaar belangeloos 10 voordrachten n et lichtbeelden hield voor de oudere leerlingen der Haarlernsche Middel bare Scholen, i9 hij bereid thans een paar filmavonden te geven voor; Jon gelieden, arbeidersverenigingen (on verschillig van welke klasse of rich ting) e.a. Er zijn natuurlijk kosten die ge dekt moeten worden. De heer B. zorgt voor de films en geeft de toelichting, maar voor de films moet iets aan 't Koloniaal Instituut worden vergoed, pl.m. f 9 per avond. Verder moet een zaal worden ge huurd voor bioscoop enz. Voor het regelen van deze aangelegenheden (zaal en financiën) kan zoo schrijft de lieer Boes ons ik de zorg niet op mij nemen. Ken ongewoon schouw spel. Niet één beklaagdenbank, maar nu twee naast elkander ston den er Donderdagmiddag ln de rechtszaal, t jen wij er binnenkwa men. Dat wa« iets ongewoons en scheen op iets bijzonders te dui den! En inderdaad er gebeurde iets bij zonders! Niet minder dan tien vrou wen, waaronder een meisje van 15 jaar hadden zich te verantwoorden. Lolls dé twee beklaagdenbanken bo de# voor haar allen niet genoeg plaats. Er moest nog een stoet bij gezet worden. Het was ieta bijzonders, waarmede echter niet gezegd Is, dat de zaak van bijster groot belang was. Welk mis drijf was gepleegd? Allen hadden, door den honger gedreven, op een aag ln de maand April, dat de brood kaart op was, uit een broodkur te Zaandam eenige brooden wegge nomen, die, naar hun verklaring, zo echter hadden betaald. De wet qualificeert dat echter nu eenmaal als diefstal en zoo hadden dan de vrouwen zich te verantwoor den. Beklaagden waren niet van dat soort, dat zich in breedsprakigheid werllest of dat in veel omhaal van woorden een klacht aanheft, over den nood dar tijden. Op de vraag van den president waarom zij 't gedaan hadden, ant woordden een paar der vrouwen kortweg „omdat wij honger hadden" en daar bleef 't bijt Jawel, hernam de president, maar daarom moogt ge nog niet brood wegnemen. Een ieder moet nu eenmaal zuinig met het brood zijn. Daar is niets aan te doen. Het bleek dat op den bedoelden dag te Zaandam een oploop van vrouwen was geweest en dat toen een broodkar, die een oogenbllk on beheerd stond, 't had moeten ontgel den. Men vloog er op af en wei een 60 brooden werden er uit genomen. De politie kwam er op af, juist toen de kar reecis leeg geplunderd was. De knecht had in stede van de brooden f 4 in de kar gevonden, maar toch nog f 3 schade geleden. Ge zegt ze betaald te hebben. Maar dan hebt ge de brooden toch goedkoop berekend, zeide de presi dent. WO betaalden, antwoordden «enigen der vrouwen. Er zijn echter ook nog anderen geweest die brood wegnamen. Een van de vrouwen zeide na eenige aarzeling, dat de knecht van haar nog 8 cent kreeg. Het O. M. deed in zijn requisitoir opmerken, dat de bekl. nog nimmer rnet de justitie hadden kennis gé- maakt. Het oordeelde dat men hier met de uiting van een menigte had doen. De een was begonnen, de ander gevolgd, en een soort van raz zia had zich van hen meester ge maakt. Het requireerde tegen de bBkl. f 5 boete of 5 dagen hechtenis, behalve tegen 't 15-jarig meisje, tegen wie werd gevorderd f 3.50 boete of 1 week tuchtschool. Zorg dat je 't niet weer doet, want dan kom je er niet zoo goed af, zeide de president. F.n daarna zond de president, die bij de behandeling der zaken een tikje gemoedelijkheid niet vermeedt, haar henen met de woorden: „Ga nu met elkander in vrede naar huist" OM ONGELUKKEN TE VOORKO MEN. Door den commandant van het veldleger is een schrijven lot zijn onderhebbende commandanten gericht waarin o.a. staat: De opperbevelheb ber vestigt mijn aandacht op tet on geval met doodelijken afloop, voorge komen den 25en Juli jt. bij 16 R. I. nl. het dooden van een milicien bij een stoeipartij van twee soldaten met geweren, waarvan één met scherpe patronen geladen was. In den laatsten tijd komen meerma len ongevallen met ernstigen afloop voor, die voorkomen hadden kunnen worden, wanneer aan de desbetref fende voorschriften de hand wordt ge houden. Dat officieren en kader iri hun ver plichtingen te dezen aanzien soms zeer ernstige tekortkomingen vertoo- ncn, moge o.a. ook hieruit blijken, dat- Ik den 30en Augustus Jl. geduren de een door mij bijgewoonde oefe ning, bij een bataljon zeer vele pa- troontasschen onverzekerd aantrof, terwijl bovendien manschappen zoo als zij zeiden een gedeelte van den taschvoorraad in het kwartier hadden achtergelaten. Verder wordt verzocht zoo noodig maatregelen te treffen en te doen tref fen, opdat het toezicht en de controle op de uitoefening van de verschillen de diensten en voorschriften ln het bijzonder van die, welker niet na leving lichamelijke ongevallen ten ge volge kunnen hebben ook door de oudere en hoogere commandanten worden verscherpt. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: G. Metz, Kleverparkweg no. 24, manchet- knoopl en een ceintuur, H. Hendriks, militair, 2de bat. 4e comp. infante- riekazerne (Koudenhorn), hond; W. Hof, Bakenessergracht 40, lorgnet; J. Steeman, Saenredamstraat 57, ringetje, C. Buur, Eendjespoort straat 8, schrijfgarnituur; D. Buur man, 2de Zuid-Polderstraat 4, af sluiter van een geweer; C. N. H. Hetdwiller, Brandtstraat 8, Schoten gouden medaillon; F. Rijbroek, Lange Wijngaardstraat 4, gouden medaillon; A. Veaumont, Delft- straat 10, portemonnaie met inhoud; A. van Zanen, Rozenprieelstraat 83 rood, jongenspet. VRAAG: Ik heb een dienstbode voor dag en nacht, die ik per week betaal. Ik heb baar de zoogenaam de kennisfooi gegeven. Op 5 Septem ber zegde zij met 8 dagen haar dienst-op. Mag lk nu de kermisfooi van haar loon afhouden? ANT WOORD: Ja. VRAAG: Heeft een dienstbodei, die in Augustus den godspenning ontving en tegen November haar betrekking opgezegd heeft, het recht dat geld te behouden? ANTWOORD Neen. VRAAG: Mijn dochter dient als peuken-werkmeisje ln een hotel; heeft zij ook recht op het foolengeld voor het personeel? Zoo Ja, wat moet lk doen als men het haar niet geven wil? ANTWOORD: ZIJ noefc zich onderwerpen aan de in dat ho tel geldende regeling, waarvan «ij zeker, toon zij zich verhuurde wel op de hoogte is gebracht. VRAAG: Hoo kan men een regen- Jas weer waterdicht maken? ANT WOORD: Een gummi-regenjas kan weer waterdicht gemaakt worden, door haar 2 nachten in een oplos sing van cloroform en rubber te zet ten. VRAAG: Waar en wanneer kan ik maten en gewichten laten Ijken? In de plaats waar lk woon (Heem stede) is dit reeds geschied'. ANT WOORD: De herijk is reeds afgeioo* pen. Bij verzuim bestaat er nog ge legenheid maten en gewichten te laten her-ijken aan het LJkkantoor te Leiden, na 4 Augustus 1918 op lederen Vrijdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. VRAAG.: Is het Juist, dat geen vreemdeling meer (zelfs voorloopig) zich te Haarlem kan vestigen? Zoo Ja, wat moet ik dan doen met een neef, die uit een krijgsgevange nenkamp ln Duitschland ontvlucht .Is? Hij is nu voorloopig In Sittard, maar hij zal bij mij moeten komen, tot hij naar het front kan reizen. Hoe kan ik levensmiddelenkaarten voor hem krijgen? ANTWOORD: Inderdaad mogen zich geen griinnen van vreemde na- tionalltelt en geen kinderen van vreemde nationaliteit wier ouders 'el ders wonen in deze gemeente vesti gen. Wend u overigens tot het Le- vensmiddelenbureau. VRAAG: Hoeveel kilo aardappe len mag men vervoeren van dorp paar stad, zonder ln moeilijkheden ,te komen? Men zegt, dat een hoe veelheid beneden de 10 kilo vervoerd mag worden. Is dit Juist? En ls hiervoor een vervoerbewijs .noodig? ANTWOORD: Het vervoer van zelfgeteelde aardappelen in de ge meente waar de aardappelen ver bouwd worden en naar een aan grenzende gemeente ls vrij. Overi gens mogen aardappelen niet ver voerd worden zonder vervoerbewijs aan te vragen: Aardappelvereeniging Mauritskade, Den Haag. VRAAG: Waar moet lk mij ver voegen om een vervoerbewijs voor zelfgeteelde aardappelen te verkrij gen? ANTWOORD: Tot de Aardap pelvereeniging, Mauritskade, Den Haag. 't Vervoer van zelf-geteelde aardappelen in de gemeente waar de aardappelen verbouwd worden en naar oen aangrenzende gemeente, ls vrij. VRAAG. Ons dagmeisje ls drie weken wegens ziekte thuis geweest; toen zij terug kwam gaf ik haar een week salaris (f 5) ter vergoeding en ook baar weekloon f 5. Zij ls daar niet tevreden mee en wil meer ver goeding hebben. Heeft zij daar recht op? ANTWOORD: Zij heeft geen recht op iets anders dan haar weekloon gedurende hare ziekte. VRAAG: Mijn zoon is van lichting 1919 en ingedeeld bij het 10de regi ment infanterie 3de bat. 3de comp. (2de gedeelte). Wanneer moet hij op komen? ANTWOORD: In het tijdvak 14—18 October a.s. VRAAG: 17 Augustus 1918 ben ik 18 jaar geworden. Wanneer moet ik in militairen dienst? ANTWOORD: Gij komt te behooren tot do lichting 1920, die, zoo verwacht wordt, niet eerder dan in dat Jaar zal worden op geroepen. Naar aanleiding van de vraag in onze Vragenrubrlek van Woens dag 11 September betreffende het adres van het bureau van het Neu traal Vakverbond deelt de heer K. J. v. W. ons mede, dat dit adres luidt: P. II. Kok, secretaris, Romo- lenstraat 35, Haarlem. Broodkaarten voor militairen. Teneinde de noodige controle te kunnen uitoefenen over de verstrek king van broodkaarten aan personen, die geruimen tijd afwezig zijn uit de gemeente, waar zij tn het bevolkings register zijn ingeschreven, zooais o. m. gemobiliseerde militairen (welke niet in eene militaire menage zijn) is bepaald, dat het bestuur eener ge meente slechts broodkaarten mag uitreiken aan: a. ingezetenen der ge meente en b. houders van een brood- kaartenbewijs. Militairen (welke niet in een militaire menage zijn) kunnen mitsdien in den vervolge slechts broodkaarten ontvangen van het, bestuur der gemeente, waar zij in het bevolkingsregister zijn inge schreven. Ontvangst van broodkaarten in an dere gemeenten zal slechts kunnen floats hebben op vertoon van een, ten name van den betrokken militair gesteld, broodkaartenbewijs. Boter. Wij ontvingen een schrijven van den heer W. J. P.. waarin deze zegt. dat er x. i. veel te veel melk gecon serveerd is. Het zou. naar inzender's oordeel beter zijn geweest, wanneer deze melk, althans een groot deel er van, tot boter verwerkt was gewor den Waarschijnlijk was het dan ni<Jt noodig geweest be.t melkrantsoen te verminderen, meent de heer P. en hij voegt er aan toe, dat zij. die bussen geconserveerde melk hebben kunnen opdoen er nu natuurlijk veel beter aan toe xijn dan xij, die daartoe finan cieel niet in staat xijn geweest. In zender vraagt, of er op zoo'n manier wel rekening gehouden wordt met het beginsel ,,gelijk recht voor allen", dat toch bij de distributie behoort voor te zitten. Groenten. Naar aanleiding van het voorstel van de sociaal-democratische raads fractie om gemeentelijke verkoop- Elaatsen van groenten en fruit te ma an, wendden wij ons tot. den heer De Jonge, om zijn meaning over dit plan te vernemen. De heer De Jonge doelde ons als zijn oordeel mede, dat het idóe op zichzelf gemeent ezorg wel aan to bevelen is. In 't algemeen, aldus de heer De Jonge, is alle verkoop van overheidswege een verbetering te noe. men, want dan behoeven niet meer tal van menschen van dien verkoop te beelaau. Of nu voor Haarlem hot idee aan beveling verdient, meeude d© heer Do Jonge te moeten betwijfelen, in ieder geval achtte hii het beter, nu eind' September de distributie van stapel en vatgroenten weer begint en er bin nen afzioubarea tijd weer maximum- prijaen voor groenten 2uüen worden vastgesteld, eerst cons af te wachten hoe andere gemeenten daarmee varen. Een ander gov al zou het worden, indien de gemeente zelf ging kwee- ken en zioli zoodoende onafhankelijk zou maken van do marktprijzen. Deze. dat gaf de heer De Jonge toe, zijn in derdaad hoog, veel te hoog. Maar of de gemeente nu op de markt koopt of de groentehandelaren, dat zai in de practijik voor de afnemers toch weinig of.geen verschil maken. Dat velen van die groenleilhaudela- ren maar „afnemen wat zij willen", zooals men wei hoort beweren, gaf de heer De Jonge niet toe: de winst marge van die handelaren is in ver band met de hooge veiling prijzen niet te groot, 't Mag zijn, dat een enkele in gegoede buurten eens wat meer vraagt, maar over 't algemeen valt hier toch met over te klagen. In Amsterdam is er voor den voorgestel- den maatregel meer aanleiding, zeide de heer De Jonge ons nog. omdat de groente, die daar aan de markt komt. slecht is. Hier is dit niet hol gevoL Lederrantsoenee- rlng gevraagd. „De Ned. Lederindustrie" be spreekt de vraag, hoe het leervraag stuk nog het best opgelost kan wor den, gegeven de weinige looimldde- len, die de industrie ten dienste staan. Voorop stelt het blad, dat die wei nige looimiddelen dan ook alle ge bruikt moeten worden, dat de autorit, al he' mogelijke in 't werk stellen om de eikenextract-fabricage te bevorderen, de productie van eikenschors omhoog te helpen voe ren, de aanwending van andere hier voorkomende looistoffen aan te wak keren en het gebruik van hulpmid delen in de hand te werken (en niet zooals in circulaire 164 R. H. L. wordt medegedeeld, tegen te gaan). Het" hoofdoel diene te zijn: bevor dering van de lederbereiding op zoo ruim mogelijke schaal; al het andere moet hiervoor wijken. Zij, die te dezen opzichte initiatief betoonen, zij, die zich proefnemingen getroos ten en door vernuftige werkmetho den deugdelijk leer met veel looistof besparing fabriceeren, of anders zins uitvindingen hebben gedaan, dienen In hun pogingen veeleer ge steund te worden. Het ls maar de kwestie, hoo groot kan de produc tie zijn, Indien zooveel mogelijk van de ten dienste staande materia len wordt gebruik gemaakt? Voornamelijk hoeveel zoolleer kan er bereid worden, waarin het gebrek zich 't meest accentueert? Bepaal de cijfers te noemen, zal op het oogenblik wel niemand kunnen doen. Het normale gebruik oellap enkele jaren geleden zoo iets van 10 a 1 millioen Ko. zoolleer, maar een normale behoefte mogen we niet meer in aanmerking nemen. In le vensmiddelen is de behoefte ook veel grooter dan waaraan voldaan kan worden. Bedraagt nu de productie, wanneer nu de extracifabri :age zoo krachtig doenlijk ter hand ge- nomen is, 2i 3 millioen Ko. zool leer, dan moet ook in dien zin hot leervraagstuk opgelost worden, dat ieder daarvan het zijne medekrijgl. zooals het ook met de levensmidde len geregeld is. Met andere woorden er is geen beter middel dan 'eder rantsoeneering in te voeren voor het geheele pub'iek. Het zij hier tus schen twee haakjes gezegd, we vin den het geen pleiziertje, dat de Re geering steeds dieper Ingrijpt, masr onzes inziens kan en mag het niet anders ln- de gegeven omstandig heden. Ons dunkt het zelfs ten noog- ste tijd, om thans tot dezen ot- schen ingreep over te gaan, wi'len we later nog niet voor grooter on gelijkheden en noodtoestanden ko men te staan. De autoriteiten, In casu de di rectie van het R. H L., behooren zonder verwijl na Ie gaan. hoe groot de zoollèerproductle vermoede lijk zal zijn In hef komende Jaa' •1918—ilS19 en dan calmleeron cp welk kwamtum ieder burger In Ne derland recht heeft. In aanmerking dient men dan natuurlijk ook te nemen de vrij belangrijke hoeveel heid distributieleder, welke zich 'o a-Bosch bevindt, met welker verdee ling in October opnieuw een begin gemaakt zal worden, voor zoover we weten. Blijkt het nu, dat niet meer dan, laat ons zeggen, S paar zolen per Jaar aan een leder kan worden toebedeeld, dan moet ook een zoodanige regeling worden ge maakt, dat men hierover en over niet meer beschikken kan. Laat het met leder namelijk niet gaan als met zoovele andere artike len, dat er op een gegeven oogenblik hoegenaamd niets meer is, of dat het rantsoen binnen een paar maan den weer belangrijk verminderd moet worden. Alleen door het rantsoeneerings- eysteem kan zoo lang en zoo regel matige mogelijk In de behoefte van zoolleer worden voorzien en behoe ven we niet zulk een noodlottigen stand van zaken op het gebied van leder tegemoet te gaan als bijv. In Duitschland. BENNEBROEK. Gymnas tiekclub. Als leider van de al hier ogericht# gymnastiekvereniging uitgaande van de Chr. Jongelingsver. ecniging „Het Mosterdzaad'zal op treden de lieer J. v. d. Schrier, voor werker van Kunst door Oefening, Hiliegom. Trein verlichting Binnenkort zullen aldus meldl Het Volk wegens schaarschte vaq petroleum alle spoorwegrijtuigen, die niet van electrisch licht zijn voorzien, door steenkolengaa wor den verlicht. Men vreest, dat in he|j overgangstijdperk een en ander moeilijkheden zai opleveren, doch dit zal dan slechts van korten duur zijn. Het gebrek aan kunstmeststof- f e n. In verband met de geringe voor raden en het uitblijven van voldoen den aanvoer zal slecht een zeer klein gedeelte van de bestellingen op kunstmeststoffen voor den oogst 1919 kunnen worden geleverd. Aardappelen. Naar de TeL verneemt heeft d* lieer Dresselhuys zich met de vol* gende vraag tot den minister vaq Landbouw gewend: „Naar verluidt verkeeren talrijke partijen aardappelen ln een aan vangsstadium van rotting, waardoor deze ongeschikt worden voor con sumptie en dagelijksch snel ln waar de teruggaane terwijl evenzeer de kriel aard appelen driegen te verdwij- nen, indien niet spoedig gelegenheid tot verwerking wordt gegeven. t,Heeft de minister de noodige maatregelen getroffen, dat zoo mo gelijk nog deze week de fabrieken tot vermaling of droging worden aangewezen, opdat niet evenals ten vorigen jare millioenen kilogram men aardappelen voor de volksvo» ding verloren gaan?" Slechte aardappelen. Te Zaandam zijn deze week 15006 K.G. aardappelen voor de consump tie afgekeurd. Ook van een waggon aardappelen welke nog niet gelost is, wordt reeds beweerd dat zij denzelf den kant uit zal gaan. De afgekeurd* aardappelen zijn voor een belangrijk deel rot; het water loopt er uit Volgens verklaring van deskundi gen vindt dit vroeg rotten zijn cor- zaak in de kaperworm, welke in groots hoeveelheid in deze aardappe len aanwezig is. Deze worm, welks zich in de aardappelen vreet, laai een vocht na, dat het rotten der aard appelen zeer in de hand werkt The e-v o o r r a a d. Met de van Londen per stoomschip Rijnstroom aangebrachte 1282 klstot thee, ls thans het geheele kwantum van circa 9900 kisten, afkomstig uil het door Engeland gerequireerde Ne- derlandsche stoomschip Lombok te Amsterdam binnen. Hot thee-drinkend publiek kunnen wij mededeelen aldus 't N. v. d. D. dat genoemde hoeveelheid bij even- tueele rantsoeneering, niet veel te be-, teekenen heeft voor de consumptie. Tijdens de vroegere distributie van een half ons per persoon, werd reeds de inhoud gevorderd van ongeveer 4000 kisten. In het geheel zal aus slechts circa een ons thee per per soon kunnen worden verstrekt. Een kunstwolfabriek. Te Enschedé bestaan plannen voor de oprichting van een kunst-v.olfa- briek. Naar verluidt zal wol gefabri ceerd worden uit brandnetels en boomschors. Arbeidersverteg^sn- I woordiging. Vanwege het ministerie van Landbouw is ln een circulaire aan de burgemeesters de wenchelijk- held geuit ,om In de brandstoffen- commissiën ook arbeiders-vertegen woordigers op te nemen. Mobillsatjeboter. Men deelt aan de Nieuwe Ct. het volgende recept van mobilisatieboter mede: Eén lepel boter (geen melange), een theelepel zout, een kopje vol lauw water (bijna koud). De boter roert men met het zout aan en voegt cr een theelepel water bij: dit klopt men langzaam en voortdurend met een vork, er telkens een lepeltj* water bijvoegend, tot het kopje wa ter opgebruikt is. Men klopt het voortdurend evenals men eiwit tot schuim kiopt, tot het een dikke, wit te massa is geworden. Men verkrijgt hiervan pl.m. een botervlootje vol. Deze boter is niet om te bakken, braden of stoven, al léén voor de boterham. Minister van IJssel- steln ver c r I s i b t ken. De nieuwe minister van landbouw, de heer H. A. van Usselsteijn heefl aan de llaagsche Ct. een vraagge sprek toegestaan. Is het juist, dal Uwe Excellentie voornemens i.s om vereenvoudigingen In hel crisiswezen aan te brengen? Dit is 'nderdaad juist, antwoordde de minister. Waar mogelijk zullen vereenvoudigingen, vooral wanneer die tot bezuiniging kunnen leiden, worden aangebracht Acht u bezuiniging mogelijk door verandering van stelsel in dien lin, dat alleen voor minvermogenden re- geeringsgoederen tégen verminder den prijs beschikbaar worden ge steld? Neen, in die richtnig zal, naar mijn meening, weinig bezuinigd kunnen worden, daar de welstandsgtcns vri) hoog zou moetan zijn, zoodat zi' to-A vrijwel alle ingezetenen zou omvat ten.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 6